*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2674247 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sofiaaek

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7756 στις: Δεκέμβριος 03, 2015, 03:22:32 μμ »
Μετά από μήνες θα φανούν τα ένσημα από τα ΙΕΚ στον ΟΑΕΔ και τότε θα φανούν όλα και θα έχεις πρόβλημα.
Μίλησε με τον ΟΑΕΔ. Εγώ πάλιά π..χ μου χρεώθηκε κανονικά το επίδομα οαεδ και μετά από ένα χρόνο όταν πήγα να το ξαναβγάλω.
Μου είπε η υπάλληλος. "Ωπ συλλαμβάνεσαι". Φέρτα πίσω και χάνεις και το δικαίωμα για φέτος να το πάρεις γιατί δεν ήρθες μόνος σου να καταθέσεις την σύμβαση που είχες εκείνη την περίοδο.
ΑΠλά να ξέρεις όλα φαίνονται πια είτε αργά είτε γρήγορα.
Κάνε ερώτηση στον ΟΑΕΔ. για να ξέρεις ακριβώς τι να κάνεις
αυτο  τι  σημαινει;..σου  ειναι ευκολο  να μου το ερμηνευσεις;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:45:58 »

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7757 στις: Δεκέμβριος 03, 2015, 03:51:40 μμ »
αυτο  τι  σημαινει;..σου  ειναι ευκολο  να μου το ερμηνευσεις;

σημαίνει ότι 25/11/15 ξεκίνησε να μετράει η σύμβαση σου στα ΙΕΚ. Άσχετα αν ακόμα δεν υπέγραψες.
Κάποια στιγμή θα σε καλέσουν να υπογράψεις με ημερομηνία έναρξης 25/11. Αυτή τη στιγμή δεν είσαι άνεργη.

Αποσυνδεδεμένος sofaki82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7758 στις: Δεκέμβριος 03, 2015, 09:30:20 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας....με ενδιαφέρει να ακούω διαφορετικές γνώμες γιατί ο καθένας έχει τη δική του εμπειρία!
Όποιος θέλει να κάνει ένσταση καλύτερα να τη στείλει ή να πάει από το ινεδιβιμ εως αύριο. Με πληροφόρησε ο υποδιευθυντής μου, ότι έως αύριο οι διευθυντές είναι υποχρεωμένοι να στείλουν να ενημερώσουν ποιους εκπαιδευτές έχουν επιλέξει, για ποιους λόγους τους επέλεξαν και πόσες ώρες τους ανέθεσαν. Μου είπε επίσης, όσοι θεωρούν ότι έχουν αδικηθεί πρέπει να προχωρούν σε ενστάσεις εως και καταγγελίες γιατί στο ινεδιβιμ διασταυρώνουν τα στοιχεία.
Αυτά... έγω μόλις έστειλα την ένστασή μου, δεν έχω να χάσω κάτι.

παιδια  μια  ερωτηση..με πηραν σε  5μηνα  του  οαεδ....ηδη  δουλευω  εδω και  2  βδομαδες  στα διεκ...αφου  δεν εχω υπογραψει  συμβαση ακομα στα διεκ..ανεργη  δεν θεωρουμε;..μπορω να δεχτω τη θεση στα 5μηνα  χωρις  καμια επιβαρυνση;  χωρις  καμια ποινη;
Και μένα με πήραν... χτες ενημερώθηκα αλλά επειδή δεν παίρνω επίδομα, μία συνάδελφος μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Θα ρωτήσω και κάποιον από τον οαεδ αν γνωρίζει κάτι παραπάνω και θα σε ενημερώσω.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2015, 09:34:10 μμ από sofaki82 »

Αποσυνδεδεμένος mcris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7759 στις: Δεκέμβριος 03, 2015, 10:13:09 μμ »
παιδια  μια  ερωτηση..με πηραν σε  5μηνα  του  οαεδ....ηδη  δουλευω  εδω και  2  βδομαδες  στα διεκ...αφου  δεν εχω υπογραψει  συμβαση ακομα στα διεκ..ανεργη  δεν θεωρουμε;..μπορω να δεχτω τη θεση στα 5μηνα  χωρις  καμια επιβαρυνση;  χωρις  καμια ποινη;

Εννοείται πως πας. Δεν υπάρχει σύμβαση, δεν πληρώνεσαι- είσαι άνεργη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:45:58 »

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7760 στις: Δεκέμβριος 03, 2015, 10:31:01 μμ »
παιδια  μια  ερωτηση..με πηραν σε  5μηνα  του  οαεδ....ηδη  δουλευω  εδω και  2  βδομαδες  στα διεκ...αφου  δεν εχω υπογραψει  συμβαση ακομα στα διεκ..ανεργη  δεν θεωρουμε;..μπορω να δεχτω τη θεση στα 5μηνα  χωρις  καμια επιβαρυνση;  χωρις  καμια ποινη;

Μια ΧΡΗΣΙΜΑ επαναλαμβανόμενη συζήτηση , καθώς έχει μεν την ίδια βάση (καταγραφή ή όχι ΑΝΕΡΓΙΑΣ στον ΟΑΕΔ) , αλλά με διαφορετικό ζήτημα κάθε φορά: Διατηρείται ή χάνεται το επίδομα ανεργίας;.. Διατηρείται ή χάνεται το δικαίωμα στα "κοινωφελή" κλπκλπ...

Όσο το δυνατόν πιο υπεύθυνα και ενημερωμένα , Γνωρίζοντας από περιπτώσεις Συναδέλφων που Έψαξαν Πάρα Πολύ , με ΟΑΕΔ ,  βοήθεια από Επιθεωρητές Εργασίας , Νομικούς κλπ. κι έτσι το εφάρμοσαν ..

..Με πάσα Νομιμότητα και τους Ισχύοντες κανονισμούς ΟΑΕΔ:


Φυσιολογικότατα , Εάν πάρεις μπόλικες ώρες σε ΙΕΚ (η περίπτωσή μας) παύεις να θεωρείσαι Άνεργος.
Σταματάει το Επίδομα , εφόσον το λαμβάνεις , ενώ κόβονται τα .. φοβερά και τρομερά "προνόμια" του ΑΝΕΡΓΟΥ (προγράμματα "απασχόλησης" κλπκλπ..)

Ετούτο , όπως σωστότατα λεν οι Συνάδελφοι Ξεκινάει ήδη με την έναρξη των (πολλών εβδομαδιαίων) ωρών εργασίας στα ΙΕΚ. "Πρέπει" να Δηλωθεί στον ΟΑΕΔ , διότι αργά ή γρήγορα ... αργά τεσπά ΠΛΗΝ θα ΦΑΝΕΙ στο σύστημα...  Θα φανεί Δηλαδή ότι ο ΑΝΕΡΓΟΣ είχε 3, 4 ή και 5 ένσημα τη βδομάδα  από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ , όταν ματαλέμε το ΙΝΕΔΙΒΙΜ τα καταχωρήσει...

Περίπτωση ΙΙ.

Οι ώρες Είναι Πραγματικά Λίγες!... 3 , 4 .. άντε 5 ... Ίσως κι έξη τη βδομάδα ...


Με τυπικούς - κανονιστικούς όρους ΟΑΕΔ , φαίνεσαι ..ΔΙΚΑΙΑ θεωρώ , ΟΧΙ "απασχολούμενος" , αλλά Ελάχιστα απασχολούμενος ή .. λιγότερο από Ημιαπασχολούμενος.

Η Ιδιότητα του ΑΝΕΡΓΟΥ ΔΕΝ χάνεται , ούτε τα ... φοβερά και τρομερά "προνόμια". "Απλώς" , Εάν λαμβάνεις Επίδομα Ανεργίας , Μειώνεται κατά την αναλογία των ωρομισθίων που ...ΚΑΠΟΤΕ ΘΑΑΑΑΑΑΑ..  λάβεις από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ..

Ταυτόχρονα σου προστίθενται κανονικά και το 1  .. 1, 5 .. άντε 2 ένσημα εβδομαδιαίως ... Όοοοοτααννν... στα καταχωρήσει ο κυρ ΙΝΕΔΙΒΙΜης...


ΙΙΙ. Εκεί που ΔΕΝ μπορώ να Δώσω Καμία απάντηση , είν' ΤΙ τρίβολο συμβαίνει , όταν οι Ώρες είν' "πολλές" μεν , κατ' αναλογία ΙΕΚ , πλην... μικρομεσαίες , όσον αφορά το ζήτημα "πλήρης απασχόληση". Πουχού 7 , 8 , Ίσως και 10 τη βδομάδα.. "ΠΛΗΡΗ" απασχόληση ΔΕΝ το λες... ΑΝΕΡΓΙΑ όμως .. έστω ψαλιδισμένη , ο κυρ ΟΑΕΔ τηνε λέει;...

.................

Σε κάθε περίπτωση , ό,τι είναι Δήλωσέ το ΤΩΡΑ στον ΟΑΕΔ.

Με πολλή μεγάλη προσοχή , όμως , καθώς αυτά τα "ψιλά γράμματα" γι' αυτούς , ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ όμως για άπειρους Ωρομίσθιους .. μα πολύ πέραν της δικής μας κατηγορίας , μπόλικοι υπάλληλοι , ΑΜ ΔΕΝ που τα Ξέρουν..

Μίλα με Προϊσταμένους , Κεντρικότερο ΟΑΕΔ και μακάρι , όλα καλά να σου πάνε!


ΥΓου'

Πέραν της δικής μου γνώσης και των γνώσεων Συναδέλφων , που ήδη έχουν απαντήσει...

Εκτιμώ ότι είν' πολύ χρησιμότερο να ζητήσεις Συναδελφική Γνώση Συντονιστή Lasid , πού' χει αποδείξει ότι ΚΑΙ στα θέματα ΟΑΕΔ , είν' πραγματικά Ξεφτέρι!..



Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7761 στις: Δεκέμβριος 03, 2015, 11:33:13 μμ »
Επειδή το ζήτημα με την ανεργία τέθηκε και σε προηγούμενες αναρτήσεις, κάποιος απάντησε ότι ότι για 2-3 ώρες που θα πάρει κάποιος στα ΔΙΕΚ θεωρείται και πάλι άνεργος, ότι πιο ανεύθυνο έχω ακούσει. Σύμφωνα με το νόμο και 1 ώρα εργαζόμενος (νόμιμα και όχι μαύρα) να είσαι σταματάς να είσαι άνεργος, ακόμα και αν οι ίδιοι οι υπάλληλοι του ΟΑΕΔ κάνουν τα στραβά μάτια, πλέον κάθε σύμβαση περνάει αυτόματα στο σύστημα του ΟΑΕΔ και σε εντοπίζουν έστω και με καθυστέρηση κάποιων μηνών. Δεν γνωρίζω τώρα που ξεκίνησες στο ΔΙΕΚ αν θα υπάρχει μετά κάποια ποινή...ότι είναι να κάνεις να το κάνεις τώρα που είναι αρχή και να δεις που σε συμφέρει να εργάζεσαι. Επίσης δεν γνωρίζω αν τα 5μηνα προσμετρώνται ως προϋπηρεσία, βασικό για τη μελλοντική μοριοδότηση...   

Αποσυνδεδεμένος CMA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7762 στις: Δεκέμβριος 03, 2015, 11:38:34 μμ »
Γνωριζει κανείς αν μόνιμος εκπαιδευτικός δευτεροβάθμιας που έχει πάρει γονική άδεια για αυτή τη χρονιά επιτρέπεται να διδάξει σε ΙΕΚ;

Αποσυνδεδεμένος laourasp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδεύτρια
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7763 στις: Δεκέμβριος 03, 2015, 11:46:38 μμ »
Γνωριζει κανείς αν μόνιμος εκπαιδευτικός δευτεροβάθμιας που έχει πάρει γονική άδεια για αυτή τη χρονιά επιτρέπεται να διδάξει σε ΙΕΚ;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2015, 10:38:57 μμ από gatoulasp »

Αποσυνδεδεμένος CMA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7764 στις: Δεκέμβριος 03, 2015, 11:48:11 μμ »
Τι εννοείς;

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7765 στις: Δεκέμβριος 04, 2015, 12:44:25 πμ »
Sofiaaek η ιδιότητα του ανέργου κόβεται απο την πρώτη ώρα εργασίας. Εξαιρούνται όσοι εργάζονται σε εποχιακά επγγέλματα δηλ. στον τομέα του τουρισμού και δικαιούνται να εργάζονται κάποιες λίγες ώρες το μήνα διατηρώντας εν μέρει το ταμείο ανεργίας αφού απο αυτό αφαιρούνται οι ώρες που εργάζονται..

Εγώ στη θέση σου θα έκανα το εξής: θα δήλωνα παράιτηση απο τα ΙΕΚ τώρα ώστε να πάω στα 5 μηνα αλλά θα ζητούσα οι ώρες που έκανα στα ΙΕΚ (να χρεωθούν στον/στην αντικαταστάτη . Να μη φανεί δηλ. καθόλου ότι εργαζόσουν έστω μια ώρα όταν σε κάλεσαν απο τον ΟΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7766 στις: Δεκέμβριος 04, 2015, 01:23:31 πμ »
Sofiaaek η ιδιότητα του ανέργου κόβεται απο την πρώτη ώρα εργασίας. Εξαιρούνται όσοι εργάζονται σε εποχιακά επγγέλματα δηλ. στον τομέα του τουρισμού και δικαιούνται να εργάζονται κάποιες λίγες ώρες το μήνα διατηρώντας εν μέρει το ταμείο ανεργίας αφού απο αυτό αφαιρούνται οι ώρες που εργάζονται..

Εγώ στη θέση σου θα έκανα το εξής: θα δήλωνα παράιτηση απο τα ΙΕΚ τώρα ώστε να πάω στα 5 μηνα αλλά θα ζητούσα οι ώρες που έκανα στα ΙΕΚ (να χρεωθούν στον/στην αντικαταστάτη . Να μη φανεί δηλ. καθόλου ότι εργαζόσουν έστω μια ώρα όταν σε κάλεσαν απο τον ΟΑΕΔ.

Συνάδελφε georgia06 , επιμένω "μετά Λόγου Γνώσεως" που λέγαν οι αρχαίοι ημών Γυμνασιάρχαι , ότι ΔΕΝ είν' σωστός ο ισχυρισμός σου- Τουλάχιστο για τους "Ολιγόωρους" των Δ.Ι.Ε.Κ.  , είτε οιασδήποτε "μικρής" ωρομίσθιας εργασίας.

Παραπέμπω σ' ό,τι έγραψα νωρίτερα ..
http://www.pde.gr/index.php?topic=766.msg908881#msg908881

... στο οποίο πάντως ούτως ή άλλως ισχύει πως οιαδήποτε εργασιακή ... έστω μια ώρα τη βδομάδα "εργασιακή μεταβολή" , Αμμμ... πρέπει να δηλωθεί στον ΟΑΕΔ..

... Με Δουλειά όμως και Ευθύνη των (ενίοτε άσχετων) υπαλλήλων να Διακριβώσουν και να στοιχειοθετήσουν ΤΙ "κανονιστικά" , με Νόμους του %%$##κράτους βγαίνει ανά ειδική περίσταση...

Ματαλέω δε ότι , ασχέτως της δικής μου βεβαιότητας και "σίγουρης" γνώσης...

Ο Συνάδελφος - Συντονιστής Lasid έχει αποδείξει Σούπερ Επάρκεια ΚΑΙ επ' αυτού...

...Άρα , καλό και για την άμεσα ενδιαφερόμενη και για όσους παραθέτουμε Γνώσεις - Απόψεις..

..Να αναρτήσει τη Δική του Εκτίμηση - Γνώση

Θ.



« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2015, 01:26:16 πμ από Theta._ »
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7767 στις: Δεκέμβριος 04, 2015, 01:36:21 πμ »
Γνωριζει κανείς αν μόνιμος εκπαιδευτικός δευτεροβάθμιας που έχει πάρει γονική άδεια για αυτή τη χρονιά επιτρέπεται να διδάξει σε ΙΕΚ;


ΔΕΝ ξέρω εάν είναι "νόμιμο"...


"ΗΘΙΚΟΝ" , Πάντως ΔΕΝ...

Μια άδεια ...και ιδίως ΠΟΛΥΤΙΜΗ , Γονεϊκή, αμμ... ΔΕΝ μπορεί νά' ναι  "αλά καρτ"...

.........

Και συμπληρώνω:

άντε πες το αφτό σε άνεργο ή σκληρά εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα , είτε στα καθ' ημάς Ημιαπασχολούμενο με γ##ώ τα Ακαδημαϊκά προσόντα κλπκλπ... που ... άντε .. πιστός .. άπιστος πήρε "λίγες" .. "πολλές" ώρες σε Δ.Ι.Ε.Κ.

..Θα ξανα..απαυτώσει ναι ή όχι γενικά και συλλήβδην τους "δημοσίους υπαλλήλους" ... Ε;...


Ασχέτως "Δημοσίων" , "ιδιωτικών" , Ημιαπασχολούμενων , Ανέργων...



ΗΘΟΣ ΑΝΘΡΩΠΩ ΔΑΙΜΩΝ


(τρίσπαππος Ηράκλειτος)

Αυτά.



Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος sofiaaek

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7768 στις: Δεκέμβριος 04, 2015, 01:39:16 πμ »
Συνάδελφε georgia06 , επιμένω "μετά Λόγου Γνώσεως" που λέγαν οι αρχαίοι ημών Γυμνασιάρχαι , ότι ΔΕΝ είν' σωστός ο ισχυρισμός σου- Τουλάχιστο για τους "Ολιγόωρους" των Δ.Ι.Ε.Κ.  , είτε οιασδήποτε "μικρής" ωρομίσθιας εργασίας.

Παραπέμπω σ' ό,τι έγραψα νωρίτερα ..
http://www.pde.gr/index.php?topic=766.msg908881#msg908881

... στο οποίο πάντως ούτως ή άλλως ισχύει πως οιαδήποτε εργασιακή ... έστω μια ώρα τη βδομάδα "εργασιακή μεταβολή" , Αμμμ... πρέπει να δηλωθεί στον ΟΑΕΔ..

... Με Δουλειά όμως και Ευθύνη των (ενίοτε άσχετων) υπαλλήλων να Διακριβώσουν και να στοιχειοθετήσουν ΤΙ "κανονιστικά" , με Νόμους του %%$##κράτους βγαίνει ανά ειδική περίσταση...

Ματαλέω δε ότι , ασχέτως της δικής μου βεβαιότητας και "σίγουρης" γνώσης...

Ο Συνάδελφος - Συντονιστής Lasid έχει αποδείξει Σούπερ Επάρκεια ΚΑΙ επ' αυτού...

...Άρα , καλό και για την άμεσα ενδιαφερόμενη και για όσους παραθέτουμε Γνώσεις - Απόψεις..

..Να αναρτήσει τη Δική του Εκτίμηση - Γνώση

Θ.
παντως  στον οαεδ  φαινομαι  ακομα  ενεργος...αφου  η συμβαση  υπογραφεται πολυ  αργοτερα...3  μερες  τη  βδομαδα  εχω στο  ιεκ

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7769 στις: Δεκέμβριος 04, 2015, 02:10:50 πμ »
παντως  στον οαεδ  φαινομαι  ακομα  ενεργος...αφου  η συμβαση  υπογραφεται πολυ  αργοτερα...3  μερες  τη  βδομαδα  εχω στο  ιεκ
•   Καλή μου sofiaaek , προσπαθώ να εξαντλήσω την  … πειθώ του Παναιτωλικού Θ. ( ..μας πήρατε άνετα 2 – 0 την Κυριακή… χάλια μπάλλα εσείς …ακόμα πιο χάλια εμείς … κι ο γάβρος τη δουλίτσα του…)

   
•   Εάν ΔΕΝ ήμουν σίγουρος , όμως … μετά λόγου γνώσεως – πού’ πα και νωρίτερα -  Θα ήταν επικίνδυνο έως Σούπερ Αντισυναδελφικό , ακόμα και «απλά» να το ισχυρίζομαι…


•   ΛΟΙΠΟΝ:

•   Ι. Δηλώνεις στον ΟΑΕΔ   Τ ώ ρ α  , ασχέτως εάν η σύμβαση και τα … ελάχιστα ένσημά σου θα φανούν στα «συστήματα»  …αμμ.. το λιγότερο Απρίλη… το πιο ενδεχόμενο ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ , την Εργασιακή σου … Τρομερή «μεταβολή».

•   ΠΡΟΣΟΧΗ , Επιμένω… Το’χω πει Χίλιες φορές… Το πλέον ενδεχόμενο ,  να πέσεις σε άσχετο , που .. μα προθυμότατα θα σε διαγράψει από ΑΝΕΡΓΗ!...  Πας , Εάν ΔΕΝ Νογάνε , σε Προϊσταμένους κι ακόμα ψηλότερα…

•   ΙΙ. Για ΤΡΕΙΣ …. Ολόκληρες (!!!!) ώρες τη βδομάδα… άντε το Πολύ Ένα. .Ολόκληρο ένσημο …Δηλαδής ..στην Καλύτερη 4 ένσημα το μήνα , ΚΑΝΕΝΑΣ Πραγματικός κανονισμός και Νόμιμος και ΗΘΙΚΟΣ μαζί … Νόμος ΔΕΝ σε διαγράφει από τις καταστάσεις και … «προνόμια» του ΟΑΕΔ. 

•   Αναγκαστικά , το ξαναλέω:  Συνάδελφοι , που Επισταμένα το έψαξαν , με περισσότερες ώρες .. 5- 6 τη βδομάδα (που ΔΕΝ το λες Ούτες καν ..ημιαπασχόληση..)  , Διατήρησαν Νομιμότατα και Ηθικότατα ΚΑΙ την Ιδιότητα του Ανέργου ΚΑΙ το Επίδομα Ανεργίας , Μειωμένο κατά τα ωρομίσθιά τους ΚΑΙ τα Ελάχιστα ένσημα που μάζευαν ανά Μήνα από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ…

……………..

Εάν ρώταγες για «κάτι» προσβλητικό προς Συναδέλφους και Άνεργο Κόσμο , Πρώτος εγώ θα σ’ την έλεγα , είτε Δημόσια δωμέσα , Είτε με π.μ.

Όμως Τι τρίβολο… ή «τι στο διάκο» που λέει μια καλή μου σφσα και φίλη!...  ΜΕ ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ , έγινες άξαφνα προνομιούχα;;;;.. ΠΛΗΡΩΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ;;;...

Αφτά..

Κι ας σας σαπίζει την Ομάδα σου  ο Λαθρέμπωρ

Είδαμε και μεις στον Παναιτωλικό τον «Προτεσταντικής Ηθικής και Πνεύμα καπιταλισμού» (Μαξ Βέμπερ) Πρόεδρα ΠΩΣ πάει την Ομάς Φέτο….


Θ.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2015, 02:13:43 πμ από Theta._ »
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 499

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.