*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2675328 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Radas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8666 στις: Σεπτέμβριος 19, 2016, 02:41:43 μμ »
Εννοώ, μαζί με τα πτυχία, ξένες γλώσσες, Η/Υ δεν πρέπει να πάω και χαρτί που να δικαιολογεί τις ώρες προϋπηρεσίας που δήλωσα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:02:01 »

Αποσυνδεδεμένος C.L

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8667 στις: Σεπτέμβριος 19, 2016, 02:43:06 μμ »
Βεβαίωση προϋπηρεσίας που θα πάρεις από το ΙΕΚ που εργαστηκες ή και τη σύμβαση φαντάζομαι

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8668 στις: Σεπτέμβριος 19, 2016, 02:45:14 μμ »
Παιδιά, για προϋπηρεσία σε ΙΕΚ τι χαρτί πρέπει να πάω;

Το ίδιο - τα ίδια , από όπου υπολόγισες τις ώρες και τις συμπλήρωσες στο πεδίο της ηλεκτρονικής αίτησης.

Κοντολογίς την - τις βεβαιώσεις διδακτικής απασχόλησης που δίνει κάθε Δ.ι.ε.κ.  στο τέλος εκάστου εξαμήνου και αναγράφει μάθημα - μαθήματα που δίδαξες , ώρες που δίδαξες και "εισηγήθηκες" - "επιτήρησες" και σου έχει την τελική σούμα.

Αφτά.

Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος Radas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8669 στις: Σεπτέμβριος 19, 2016, 02:49:46 μμ »
Ευχαριστώ παίδες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:02:01 »

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8670 στις: Σεπτέμβριος 19, 2016, 06:11:24 μμ »
Βροχή πέσαν πάλι οι αιτήσεις!
Έχω αριθμό πρωτοκόλλου περίπου 27.000...
Λογικά αύριο θα έχουμε και τα προσωρινά αποτελέσματα.

Αποσυνδεδεμένος Joseph

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8671 στις: Σεπτέμβριος 19, 2016, 06:13:19 μμ »
Που μπαίναμε πέρυσι και τα βλέπαμε?

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8672 στις: Σεπτέμβριος 19, 2016, 06:15:02 μμ »
Νομίζω μέσα στο ίδιο το σύστημα υποβολής υπήρχε λινκ που έδινε αποτελέσματα.....μπορεί να θυμάμαι και λάθος.


Που μπαίναμε πέρυσι και τα βλέπαμε?

Αποσυνδεδεμένος mk2016

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8673 στις: Σεπτέμβριος 19, 2016, 06:37:09 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους! Θα ήθελα να παρακαλέσω αν βρει κάποιος το link για τους τελικούς πίνακες που αναφέρθηκε παραπάνω, να το αναρτήσει εδώ για να το δούμε κι εμείς. Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: πώς θα ειδοποιηθούμε σε περίπτωση που θέλουν να μας αναθέσουν κάποιες ώρες; Παλιά μας έπαιρναν τηλέφωνο από τη γραμματεία του κάθε ΙΕΚ (μιλάω για ΙΕΚ νομού Αττικής). Ισχύει αυτό και τώρα; Κάποιος μου είπε ότι μπορεί να στείλουν email. Σήμερα που πήγα σε ένα ΙΕΚ για να καταθέσω τα δικαιολογητικά και ρώτησα τον κύριο που τα παραλάμβανε, μου είπε ότι δε γνωρίζει πώς θα ειδοποιηθούν οι εκπαιδευτές που θα επιλεγούν.

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8674 στις: Σεπτέμβριος 19, 2016, 06:48:59 μμ »
Λογικά θα μας πάρουν τηλέφωνο από την Γραμματεία του ΙΕΚ.
Τουλάχιστον αυτό γινόταν μέχρι τώρα.
Δεν νομίζω να στείλουν email. Αλλά και email να στείλουν, το ίδιο δεν είναι; Μην ανησυχείς! Αν επιλεγείς, θα σε ειδοποιήσυν. Καλά αποτελέσματα!

Αποσυνδεδεμένος ρακοσυλλέκτης πτυχίων

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Ευχαριστώ τους ΦΕΚίτες που μου άνοιξαν τα μάτια!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8675 στις: Σεπτέμβριος 19, 2016, 07:26:26 μμ »
Βροχή πέσαν πάλι οι αιτήσεις!
Έχω αριθμό πρωτοκόλλου περίπου 27.000...
Λογικά αύριο θα έχουμε και τα προσωρινά αποτελέσματα.
Εγω παλι νομιζω οτι ο αριθμός 27000 εχει να κάνει γενικά με τις αιτήσεις που περάστηκαν στο συγκεκριμένο ΙΕΚ που πηγές...οχι αποκλειστικά σημερα...κάνω κάτι λάθος στο συλλογισμό μου;; Η αλήθεια ειναι οτι στο ΙΕΚ που πήγα εγω είχε μπόλικο κόσμο....

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8676 στις: Σεπτέμβριος 19, 2016, 08:09:03 μμ »
Εγω παλι νομιζω οτι ο αριθμός 27000 εχει να κάνει γενικά με τις αιτήσεις που περάστηκαν στο συγκεκριμένο ΙΕΚ που πηγές...οχι αποκλειστικά σημερα...κάνω κάτι λάθος στο συλλογισμό μου;; Η αλήθεια ειναι οτι στο ΙΕΚ που πήγα εγω είχε μπόλικο κόσμο....

Μιλάω για τον αριθμό πρωτοκόλλου που πήρα από το σύστημα υποβολής :)

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8677 στις: Σεπτέμβριος 19, 2016, 09:52:22 μμ »
Μιλάω για τον αριθμό πρωτοκόλλου που πήρα από το σύστημα υποβολής :)


ο καθένας αν τροποποίησε 5-6 φορές την αίτηση του είναι λογικό να έχει μεγάλο αριθμό αν υποθέσουμε ότι είναι αύξων  αριθμός
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2016, 10:39:53 μμ από @@ »

Αποσυνδεδεμένος geo_vanni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8678 στις: Σεπτέμβριος 19, 2016, 10:19:46 μμ »
το βιογραφικο για πιο λογο το ζητουσε??
ξερεις κανεις?

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8679 στις: Σεπτέμβριος 19, 2016, 10:36:41 μμ »


Εγω παλι νομιζω οτι ο αριθμός 27000 εχει να κάνει γενικά με τις αιτήσεις που περάστηκαν στο συγκεκριμένο ΙΕΚ που πηγές...οχι αποκλειστικά σημερα...κάνω κάτι λάθος στο συλλογισμό μου;; Η αλήθεια ειναι οτι στο ΙΕΚ που πήγα εγω είχε μπόλικο κόσμο....

Μιλάω για τον αριθμό πρωτοκόλλου που πήρα από το σύστημα υποβολής :)


   Παιδιά , φέτος η τελευταία αίτηση που κατατέθηκε ... εκεί προς τις 16:00 σήμερα 19.09.'16 οπότε έληγε η προθεσμία , μάλλον είχε αριθμό πρωτοκόλλου γύρω στο 30.000. !!!!

⦁   Δεν έχω συγκριτικά στοιχεία αναφορικά με πέρσι - πρόπερσι κλπ.  , αλλά καθώς συνηθίζω να υποβάλλω οριστικά αίτηση Τελευταίο - πρότελευταίο 24ωρο , το '14 και '15 είχα Α.Π. γύρω στο 6.000 +  . Φέτος , με ώρα οριστικής υποβολής αργά βράδυ χθες έχω Α.Π. 28.400 +++

Στοιχείο Ι. (βέβαιο):  οι αριθμοί αφορούν το σύστημα των Ηλεκτρονικών Αιτήσεων , από και για τα Δ.Ι.Ε.Κ.  Όλης της Χώρας.  Συγκριτικά με πέρσι , σχεδόν όλα τα Δ.Ι.Ε.Κ. έχουν προσθέσει ειδικότητες (κάποια έχουν αφαιρέσει κι όλας... όσον αφορά το Α' Εξάμηνο)  , ενώ Υπ.Παιδείας και Ι.νε.δι.βι.μ.  πρόσθεσαν Ειδικότητες που δεν υπήρχαν τα προηγούμενα έτη , ανοίγοντας "ευκαιρίες" (;;;...) και προς Επιστήμονες ή Εμπειροτεχνίτες , κλάδων τεράστιας ανεργίας.

Στοιχείο ΙΙ. (αβέβαιο):  οι , μεγάλοι ποσοστιαία Αριθμοί Πρωτοκόλλου αφορούν (ΟΚ. τους δίνει το συγκεκριμένο σύστημα υποβολής αιτήσεων) αφορούν μόνον τη Δήλωση εκάστου από μας ή και επί πλέον "εισερχόμενα" - 'εξερχόμενα" του Ι.νε.δι.βι.μ.;; - ΔΕΝ ξέρω - ΔΕΝ απαντώ!

.......

Όπως και νά' χει , κάθε χρόνο , όλο και περισσότεροι Ξέρουν - ξέρουμε και καταθέτουν αιτήσεις για τα Δ.ι.ε.κ.  σε αντίθεση με τις "παλαιές" Πολύ πιο πελατειακές καταστάσεις (90'ς - 2000- '10'ς ) ή το '14 οπότε ξαφνικά μεσημέρι Πέμπτης αναρτήθηκε "πρόσκληση" και "άνοιξαν 'αιτήσεις' " μεσημέρι Πέμπτης και έκλεισαν Σάββατο 24:00 ..και όσοι προλάβαμε είδαμε και ενημερώσαμε Συναδέλφους...

⦁   Τα φερόμενα ως Σωματεία μας , τα δύο προηγούμενα έτη οσάκις έθεταν ζήτημα Πληρωμών μας , Αναφέρονταν σε αριθμό 8.000 Εκπαιδευτών Πανελλαδικά. (προσοχή!... Αυτός ο αριθμός συμπεριλάμβανε από όσους είχαν απλά ένα 2ωρο /βδομάδα , μέχρι και όσους κάλυπταν ολόκληρο 20ωρο ή Δ.Υ. , που συμπλήρωναν πρόσθετο 10ωρο).

⦁   Λογικά και πάντα σε αυτή τη βάση (συμπεριλαμβάνειαπό όσους θα "κατακτήσουν" απλά ένα 2ωρο /βδομάδα , μέχρι και όσους  θα φτάσουν ολόκληρο 20ωρο ή Δ.Υ. , που θα συμπληρώσουν  πρόσθετο έως  10ωρο) θα αυξηθεί φέτος τουλάχιστο στο 9.000 +++


⦁   Τέσσερις οι λόγοι:

⦁   Ι. Οι Διευθυντές , οι οποίοι πλέον περνούν από Κρίση κάθε τρεις και λίγο...μα "πελάααααατες μουου..." , μα "όχι"  θα έχουν να διαχειριστούν πολύ μεγαλύτερο αριθμό αιτήσεων , έχοντας αρχικά να ρυθμίσουν τα των "πιστό" και κατόπι όσο το δυνατό περισσότερους "απιστό" , που σε πολλές περιπτώσεις έχουν πολύ ψηλότερες μοριοδοτήσεις.

⦁   ΙΙ. Υπάρχουν , ματαλέω , νέες Ειδικότητες , προς Κλάδους Υποψηφίων Συναδέλφων , που έως πέρσι ούτε καν ήλπιζαν να απασχοληθούν σε Δ.ι.ε.κ.  και τους δίνεται διέξοδος.

⦁   ΙΙΙ. Εδραιώνεται ΚΑΙ αυτή τη χρονιά η αναξιοπιστία πολλών Ιδιωτικών Ι.ε.κ. και "κολλεγίων" (Η κατάρρευση - απαγόρευση γνωστής "φίρμας" λειτουργεί απλά προσθετικά...) ενώ συνεχώς περισσότερες Οικογένειες βάζουν στο ζύγι τη "μούρη" Ιδιωτικών Ι.ε.κ. προς τα Δίδακτρα και στρέφονται στα Δημόσια.  Η προσωπική μου , αλλά σημαντική εμπειρία λέει ότι και πολλά παιδιά που έχουν περάσει Γ'βάθμια , την έχουν αφήσει ή συνεχίζουν ή και έχουν πάρει Πτυχίο , γράφονται και συνεχίζουν να σπουδάζουν σε Δ.ι.ε.κ.

⦁   ΙΙΙΙ. Όπως τις , μόλις προηγούμενες χρονιές , όμοια και φέτος Δ.ι.ε.κ. που προκηρύσσουν κάποια ειδικότητα έχουν τόσες αιτήσεις , ώστε ανοίγουν και 2 και 3 τμήματα σ' αυτήν. (Η Διαρροή Σπουδαστών σε άλλες - με ευθύνη ΚΑΙ Εκπαιδευτών είν' άλλης τάξης Σημαντική Συζήτηση).

Αυτά τα "ολίγα" ως παρατηρήσεις.

Θ._


Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 449
Σύνολο: 449

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.