*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2671319 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9338 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 02:47:47 μμ »
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά στο ΙΕΚ που είμαι, αν και είμαι ή ΜΟΝΗ πιστοποιημένη, έχω μόνο 3 ωρες. Ή αιτιολογία; Όλοι οι υπόλοιποι - που έχουν ως και 10 ωρες- έχουν το μεταπτυχιακό που ορίζεται στον κανονισμό των φυλακών.
Έγιναν ενστάσεις και πέρσι και φέτος.
Πέρσι κέρδισε το ΙΕΚ, καθώς ή απάντηση που δόθηκε από Αθηνα ήταν ότι ορθώς ακολουθήθηκε ο κανονισμός

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:46:01 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9339 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 03:31:08 μμ »
paoki καλώς ήρθες στο pde.

Σε ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες!

Αποσυνδεδεμένος paoki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9340 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 05:34:38 μμ »
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά στο ΙΕΚ που είμαι, αν και είμαι ή ΜΟΝΗ πιστοποιημένη, έχω μόνο 3 ωρες. Ή αιτιολογία; Όλοι οι υπόλοιποι - που έχουν ως και 10 ωρες- έχουν το μεταπτυχιακό που ορίζεται στον κανονισμό των φυλακών.
Έγιναν ενστάσεις και πέρσι και φέτος.
Πέρσι κέρδισε το ΙΕΚ, καθώς ή απάντηση που δόθηκε από Αθηνα ήταν ότι ορθώς ακολουθήθηκε ο κανονισμός
Πάρε τηλέφωνο στα κεντρικά γραφεία των ΙΕΚ  , είναι κάθετοι προηγούνται οι πιστοποιημενοι, ούτε μεταπτυχιακά ούτε προσοντολογιο.
Πέρυσι  δεν ίσχυαν τα ίδια πράγματα. Μήπως αυτοί που κάνουν 10ωρο είναι αναπληρωτές στη δευτεροβαθμια εκπαίδευση και δεν συμπληρώνουν το εβδομαδιαίο  ωράριο τους ; Τότε ναι, προηγούνται από τους πιστοποιημενους. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση
προηγούνται οι πιστοποιημενοι ΠΕ 02. 

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9341 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 09:16:01 μμ »
οχι, δε δουλευουν στην εκπαιδευση, αλλα αλλού. ειμαι
κατηγορηματική ως προς αυτό.
μαλιστα με τη μια κανω συνδιδασκαλία

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:46:01 »

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9342 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 09:51:39 μμ »
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά στο ΙΕΚ που είμαι, αν και είμαι ή ΜΟΝΗ πιστοποιημένη, έχω μόνο 3 ωρες. Ή αιτιολογία; Όλοι οι υπόλοιποι - που έχουν ως και 10 ωρες- έχουν το μεταπτυχιακό που ορίζεται στον κανονισμό των φυλακών.
Έγιναν ενστάσεις και πέρσι και φέτος.
Πέρσι κέρδισε το ΙΕΚ, καθώς ή απάντηση που δόθηκε από Αθηνα ήταν ότι ορθώς ακολουθήθηκε ο κανονισμός

αφού είσαι πιστοποιημένη, προηγείσαι σύμφωνα με την προκήρυξη καθώς:

‘Οι πιστοποιημένοι και εγγεγραμμένοι εκπαιδευτές στα μητρώα εκπαιδευτών ενηλίκων
του ΕΟΠΠΕΠ επιλέγονται κατά προτεραιότητα παντός άλλου’.


Από την περσινή προκήρυξη το παραπάνω, αλλά και φέτος νομίζω ότι τα ίδια ισχύουν.

Δυστυχώς όμως, ότι θέλουν κάνουν και όπου θέλουν μοιράζουν τις ώρες. Συνήθως,  δίνουν σε όλους, μην μείνει κανείς παραπονεμένος, χωρίς να υπολογίζουν τους πίνακες.

Αποσυνδεδεμένος paoki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9343 στις: Νοέμβριος 16, 2016, 10:00:17 πμ »
αφού είσαι πιστοποιημένη, προηγείσαι σύμφωνα με την προκήρυξη καθώς:

‘Οι πιστοποιημένοι και εγγεγραμμένοι εκπαιδευτές στα μητρώα εκπαιδευτών ενηλίκων
του ΕΟΠΠΕΠ επιλέγονται κατά προτεραιότητα παντός άλλου’.


Από την περσινή προκήρυξη το παραπάνω, αλλά και φέτος νομίζω ότι τα ίδια ισχύουν.

Δυστυχώς όμως, ότι θέλουν κάνουν και όπου θέλουν μοιράζουν τις ώρες. Συνήθως,  δίνουν σε όλους, μην μείνει κανείς παραπονεμένος, χωρίς να υπολογίζουν τους πίνακες.
Κανε ένσταση μην τους αφήνεται να κάνουν του κεφαλιού τους.

Αποσυνδεδεμένος POP999999

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9344 στις: Νοέμβριος 16, 2016, 10:02:08 πμ »
Φίλε μου ισχύει ΜΟΝΟ Η ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ  και όχι το προσοντολογιο ...σήμερα επικοινώνησα με τα κεντρικά των ΙΕΚ και συγκεκριμένα για το τμήμα των αρχαιοφυλακων τα μαθήματα τα δικαιούται όλα ο πρώτος ΠΕ 02 σύμφωνα με τον  πινάκα κατάταξης .
Μπορείς να κάνεις ένσταση. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στα κεντρικά  των ΙΕΚ τηλ 2131311586.

Επομένως και ο δεύτερος εκπαιδευτής των πρακτικών θα είναι ο δεύτερος από τον πινάκα κατάταξης.
Σε ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9345 στις: Νοέμβριος 16, 2016, 06:25:04 μμ »
Κανε ένσταση μην τους αφήνεται να κάνουν του κεφαλιού τους.

Οταν υπάρχουν αναθέσεις μπορεί κανείς να κάνει ένσταση. Όταν όμως δεν υπάρχουν, πως να τεκμηριώσεις την ένστασή σου; 

Για παράδειγμα, αν διαβάσει κάποιος  που έχει στοιχειώδεις γνώσεις χημείας τον οδηγό σπουδών του μαθήματος "Κοσμετολογία" στο τμήμα Βοηθών Φαρμακείου,  θα δει ότι αναφέρεται σε θέματα που ανήκουν καθαρά στο επιστημονικό πεδίο της χημείας. Και όμως το μάθημα αυτό δίνεται όχι στον πιστοποιημένο χημικό ο οποίος έχει και 15 μόρια παραπάνω, αλλά στον αισθητικό ο οποίος είναι μη πιστοποιημένος  δημόσιος υπάλληλος. Το αποτέλεσμα είναι ότι ο χημικός έχει πάρει ένα τετράωρο εβδομαδιαίως  και ο δημόσιος υπάλληλος,  5 ώρες επιπλέον στο καθημερινό πρόγραμμα του.

Επιπλέον, ο χημικός πρέπει να πει και ευχαριστώ που δεν προσλήφθηκε υπεράριθμος για  όλα τα μαθήματα που ανήκουν στο επιστημονικό πεδίο του και έτσι μπόρεσε να πάρει τα ψίχουλα που αποφάσισαν οι γενναιόδωροι υπεύθυνοι να του χαρίσουν.

 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2016, 06:52:45 μμ από Παυλινα »

Αποσυνδεδεμένος paoki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9346 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 12:31:19 μμ »
Οταν υπάρχουν αναθέσεις μπορεί κανείς να κάνει ένσταση. Όταν όμως δεν υπάρχουν, πως να τεκμηριώσεις την ένστασή σου; 

Για παράδειγμα, αν διαβάσει κάποιος  που έχει στοιχειώδεις γνώσεις χημείας τον οδηγό σπουδών του μαθήματος "Κοσμετολογία" στο τμήμα Βοηθών Φαρμακείου,  θα δει ότι αναφέρεται σε θέματα που ανήκουν καθαρά στο επιστημονικό πεδίο της χημείας. Και όμως το μάθημα αυτό δίνεται όχι στον πιστοποιημένο χημικό ο οποίος έχει και 15 μόρια παραπάνω, αλλά στον αισθητικό ο οποίος είναι μη πιστοποιημένος  δημόσιος υπάλληλος. Το αποτέλεσμα είναι ότι ο χημικός έχει πάρει ένα τετράωρο εβδομαδιαίως  και ο δημόσιος υπάλληλος,  5 ώρες επιπλέον στο καθημερινό πρόγραμμα του.

Επιπλέον, ο χημικός πρέπει να πει και ευχαριστώ που δεν προσλήφθηκε υπεράριθμος για  όλα τα μαθήματα που ανήκουν στο επιστημονικό πεδίο του και έτσι μπόρεσε να πάρει τα ψίχουλα που αποφάσισαν οι γενναιόδωροι υπεύθυνοι να του χαρίσουν.

Δυστυχώς δεν υπάρχει προσοντολογιο ..έχεις απόλυτο δίκιο. Επικοινώνησε με τα κεντρικά να σου πουν ποιος πρέπει να κάνει το συγκεκριμένο μάθημα .Αν είναι δικό σου κανε ένσταση.

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9347 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 04:46:35 μμ »
Δυστυχώς δεν υπάρχει προσοντολογιο ..έχεις απόλυτο δίκιο. Επικοινώνησε με τα κεντρικά να σου πουν ποιος πρέπει να κάνει το συγκεκριμένο μάθημα .Αν είναι δικό σου κανε ένσταση.

μπα. Το προσπάθησα κάποια άλλη φορά με παρόμοιο θέμα. Δεν ήξερε κανείς να μου πει τίποτα.

Δεν βρίσκεις άκρη γενικώς γιατί ...δεν υπάρχει μια. 

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9348 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 09:55:01 πμ »
Έχω καταθέσει ένσταση σε ΙΕΚ, στον διευθυντή, για τις αναθέσεις που έκανε, οι οποίες είναι λάθος, σύμφωνα με τον οδηγό σπουδών.
Από τις 12/10 που πρωτοκολληθηκε, δεν έχω λάβει ακόμα απάντηση.
Δεν είναι υποχρεωμένος να μου απαντήσει γραπτώς; Οποιαδήποτε κι αν είναι η απάντηση.
Την ίδια ένσταση την κοινοποιησα και στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ, το οποίο μου έστειλε αριθμό πρωτοκόλλου.
Είναι δυνατόν να λάβω απάντηση από τα κεντρικά και από το ΙΕΚ τίποτα;
Που μπορώ να απευθυνθω για την ολιγωρία και αδιαφορία του διευθυντή;

Αποσυνδεδεμένος paoki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9349 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 03:43:41 μμ »
Έχω καταθέσει ένσταση σε ΙΕΚ, στον διευθυντή, για τις αναθέσεις που έκανε, οι οποίες είναι λάθος, σύμφωνα με τον οδηγό σπουδών.
Από τις 12/10 που πρωτοκολληθηκε, δεν έχω λάβει ακόμα απάντηση.
Δεν είναι υποχρεωμένος να μου απαντήσει γραπτώς; Οποιαδήποτε κι αν είναι η απάντηση.
Την ίδια ένσταση την κοινοποιησα και στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ, το οποίο μου έστειλε αριθμό πρωτοκόλλου.
Είναι δυνατόν να λάβω απάντηση από τα κεντρικά και από το ΙΕΚ τίποτα;
Που μπορώ να απευθυνθω για την ολιγωρία και αδιαφορία του διευθυντή;

μπορείς να απευθυνθείς σε δικηγόρο, πριν το κάνεις όμως  πρόσεχε γιατί η πιστοποίηση προηγείται του προσοντολογιου σε παρεμφερείς ειδικότητες. πχ κάποιος με μεταπτυχιακό που είναι σύμφωνο με αυτό που ζητάει το προσοντολογιο  ΔΕΝ προηγείται αυτού που έχει πιστοποίηση χωρίς το αντίστοιχο μεταπτυχιακό .

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9350 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 06:06:55 μμ »
Έχω καταθέσει ένσταση σε ΙΕΚ, στον διευθυντή, για τις αναθέσεις που έκανε, οι οποίες είναι λάθος, σύμφωνα με τον οδηγό σπουδών.
Από τις 12/10 που πρωτοκολληθηκε, δεν έχω λάβει ακόμα απάντηση.
Δεν είναι υποχρεωμένος να μου απαντήσει γραπτώς; Οποιαδήποτε κι αν είναι η απάντηση.
Την ίδια ένσταση την κοινοποιησα και στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ, το οποίο μου έστειλε αριθμό πρωτοκόλλου.
Είναι δυνατόν να λάβω απάντηση από τα κεντρικά και από το ΙΕΚ τίποτα;
Που μπορώ να απευθυνθω για την ολιγωρία και αδιαφορία του διευθυντή;

Τις ενστάσεις τις εξεταζει το ΙΝΕΔΕΒΙΜ , γενικώς αργουν για να βγάλουν τα αποτελεσματα εως 3 μήνες αναλογα τον ογκο των ενστασεων.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9351 στις: Νοέμβριος 23, 2016, 12:10:40 μμ »
Κι εγώ πέρσι έκανα ένσταση τέλη Νοέμβρη και απάντησαν 20 Δεκέμβρη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 513
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.