*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2655881 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alexallaround

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11130 στις: Οκτώβριος 14, 2020, 09:33:21 μμ »
Επειδή δεν μου αρεσε καθόλου ο επιθετικός λόγος απέναντι στα ΕΠΑΛ που θέλουν ξερίζωμα, σε ανάρτηση για τα μόρια των εκπαιδευτων ΙΕΚ , θα ήθελα να σου θυμίσω ότι από την ίδρυση τους τα ΙΕΚ, παρασιτούν στα Εργαστηριακα Κέντρα των οποίων η χρηματοδότηση βγαίνει από τους μαθητες των ΕΠΑΛ και μόνο. Και όχι μονο αυτό αλλα αν ζητήσεις από τον Δντη ΙΕΚ να αγοράσει υλικά εκπαίδευσης, σου πετάει το επικό, φέρε μου εσυ πρόσφορες από εταιρία που θα πληρωθεί μετά απο 6 τουλάχιστον μήνες και μάλιστα τα υλικά θα έρθουν αφού τελειώσει το εξάμηνο.  Ποιος είμαι εγω που θα μπω σε αυτή τη λουμπα, το ΙΕΚ δεν έχει προσωπικό; Και να μην επεκταθώ στο εργαστηριακό εξοπλισμό ΙΕΚ, παλιό αλλά πάντα ωραίο ανέκδοτο.

Και λες ότι το ΕΠΑΛ θέλει ξήλωμα....
Δε ξέρω που είδες τον επιθετικό λόγο, η αλήθεια είναι ότι απλά δε θες να το δεχτείς γιατί δε σε συμφέρει. Κακώς παρασιτούν στα μαθητικά εργαστήρια των ΕΠΑΛ, το ίδιο λέμε αλλά μάλλον δεν κατάλαβες τα λεγόμενά μου. Τα ΙΕΚ πρέπει να έχουν τα δικά τους εργαστήρια, τα δικά τους κτήρια και αυτόνομη χρηματοδότηση και ναι αν χρειαστεί να βρίσκουν οι εκπαιδευτές προμηθευτές με πίστωση, τι να κάνουμε δεν αγαπάνε οι πολιτικοί τα ΙΕΚ όσο τα ΕΠΑΛ..

Το ΕΠΑΛ πρέπει να αλλάξει ρόλο,17χρονα να κόβουν πρώτα το νήμα και να βγαίνουν στην αγορά εργασίας είναι εντελώς ανούσιο και απλά κοροϊδεύουμε τη κοινωνία. Τα ΕΠΑΛ θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι σαν τα γενικά λύκεια, παρόμοια εξεταστέα ύλη, λιγότερη όμως και γενικά πιο βατά θέματα και κάποια επιπλέον μαθήματα, ειδικοτήτων χωρίς όμως να δίνουν επαγγελματικά δικαιώματα χωρίς να έχουν περάσει οι μαθητές από μεταδευτεροβάθμια εκπαίδευση. Και η σύνδεση με τη τριτοβάθμια προβληματίζει, γενικά θέλει άλλο πλάνο για τα ΕΠΑΛ, το να μπαίνεις σε μία τάξη και να κοιτάνε οι μαθητές το ταβάνι, αυτό από μόνο του κάτι λέει.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2020, 09:43:06 μμ από Alexallaround »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:04:47 »

Αποσυνδεδεμένος Zoltrix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11131 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 10:24:21 πμ »
Δουλευόμαστε κ μεταξύ μας τώρα;;;
Ο καθένας που έκανε τον έλεγχο πέρασε ή έκοψε ότι του κατέβηκε στο κεφάλι.
Για τα ίδια ακριβώς προσόντα δυο εκπαιδευτών στον ένα έχουν περάσει τα πάντα κ στον άλλον έχουν κόψει της Παναγιάς τα μάτια!!!!

Άρα κάποιοι δεν έκαναν σωστά την δουλειά τους... Το ίδιο έπαθα κι εγώ παλιότερα που σε σύγκριση με έναν συνάδελφο, ενώ είχαμε τα ίδια ακριβώς δικαιολογητικά (συνάδελφοι και στην εργασία έξω από το ΙΕΚ), κι ενώ καταθέταμε την ίδια ώρα τα δικαιολογητικά στο ίδιο ΙΕΚ, αλλά σε διαφορετικούς υποδιευθυντές, εμένα δεν μου έκαναν δεκτό δεύτερο πτυχίο ξένης γλώσσας και 2 σεμινάρια εκπαίδευσης συνολικών ωρών κοντά στις 200, με αποτέλεσμα να έχουμε (για τα ίδια ακριβώς δικαιολογητικά) διαφορά 12 θέσεων στον πίνακα...

Οπότε ποιος δουλεύει ποιον???
Αν διάβασες την δημοσίευση δεν είπα ότι τώρα ο έλεγχος γίνεται πιο σωστά, αλλά ότι η διαδικασία (εφόσον εξομαλυνθούν κάποιες ανωμαλίες) είναι πιο σωστή με αυτόν τον τρόπο...
Αλλά έτσι γίνεται και στις αιτήσεις μας... Δεν βλέπουμε ξεκάθαρα τι μας ζητάνε ή τι λέει ακριβώς το ΦΕΚ, καταθέτουμε άλλα αντί άλλων και μετά κράζουμε τον καθένα στα φόρα ή όπου αλλού μπορούμε ότι δεν έκανε καλά την δουλειά του

Αποσυνδεδεμένος Zoltrix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11132 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 10:35:36 πμ »
Για να δώσω ένα παράδειγμα τι αλαλούμ επικρατεί, ίδιο ΙΕΚ, ίδια ειδικότητα μου αναθέτει (χωρίς τηλεφώνημα μόνο με email) 2ωρο μάθημα στο οποίο είμαι 3ος στη σειρά αλλά δεν μου αναθέτει (προς το παρόν) άλλο 2ωρο μάθημα το οποίο είμαι 1ος στη σειρά....
Φυσικά δε γκρινιάζω απλά αναφέρω τι επικρατεί

Οι αναθέσεις γίνονται ανά ημέρα, επομένως, πιθανότητα το μάθημα που είστε 1ος, απλά να είναι στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα σε επόμενη μέρα, οπότε, ενδέχεται να σας καλέσουν σε επόμενη μέρα...

Αποσυνδεδεμένος Zoltrix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11133 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 10:43:05 πμ »
ειναι δυνατον κάποιος να είναι πρώτοος στο πίνακα και να του αναθέσουν μόνο 2 ώρες ? τι ρόλο παίζει τότε η σειρά ?

Έχω ακούσει διευθυντή να λέει ότι προσπαθεί να δώσει σε πολλούς ώρες, επιλέγοντας να δίνει ένα με δύο μόνο μαθήματα σε κάθε ένα υποψήφιο, ώστε να φτάσει κάποτε η λίστα και στους πιο κάτω... Σε αντίθεση με την πρακτική των ΙΕΚ του ΟΑΕΔ, όπου σου δίνουν ώρες μέχρι να συμπληρώσεις πλήρες ωράριο, έτσι έχουν και λιγότερη διοικητική δουλειά να κάνουν... Και τα δύο έχουν την λογική τους, ανάλογα σε ποια κατηγορία υποψήφιων ανήκει ο καθένας... Αν είσαι άνεργος, θέλεις και παραπάνω ώρες, αν όχι δεν θέλεις να πάρεις το μέγιστο δυνατό, γιατί είναι καλό συμπλήρωμα στον μισθό η αντιμισθία των ΙΕΚ.

Από την μεριά των εκπαιδευόμενων όμως, είναι καλύτερο να έχουν όσο το δυνατόν περισσότερα πρόσωπα κατά την διάρκεια της κατάρτισης και όχι μόνο από δύο τρεις το πολύ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:04:47 »

Αποσυνδεδεμένος Zoltrix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11134 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 10:52:10 πμ »
Ο κανονισμός αναφέρει ότι κατά το στάδιο της ανάθεσης μπορούν να αφαιρεθούν προσόντα, εάν αυτά δεν είναι σύμφωνα με όσα προβλέπονται για την ανάθεση των μαθημάτων. Εφόσον η ανάθεση γίνεται από τα ΙΕΚ και όχι από το ινεδιβιμ, αναρωτιέμαι: ο κάθε διευθυντής θα μπορεί να θέσει εκτός κάποιον εάν π.χ. τα προσόντα του δεν είναι σύμφωνα με τα απαιτούμενα; Και τότε γιατί βάζουν τον κόσμο να δηλώνει μαθήματα; Για να έρθει ο κάθε διευθυντής να επιλέξει; Και πως θα υπάρχει ενιαία κρίση αν ο κάθε διευθυντής κόβει όπως θέλει ή όπως νομίζει;
Δυστυχώς έτσι είναι, και έτσι ήταν. Υπήρχε η ελπίδα το ενιαίο μητρώο να έλυνε το πρόβλημα αυτό, όμως δυστυχώς ακόμα μπορεί να συμβεί. Εν μέρη είναι και σωστό (εν μέρη και όχι σε όλες τις περιπτώσεις), όπου τώρα με την ενοποίηση πολλών ειδικοτήτων σε ενιαίο πίνακα, μπορεί να υπάρχουν πολλές αγκυλώσεις, για παράδειγμα στην μηχανολογία, ενώ προβλέπεται από τους οδηγούς σπουδών, ένας μηχανολόγος μηχανικός, ενώ είναι "έμπειρος" σε θερμοϋδραυλικούς ή ψυκτικούς και είναι ψηλά στον πίνακα, να βρεθεί με ανάθεση (εφόσον βέβαια το επιλέξει και συνήθως το επιλέγει), να βρεθεί με ανάθεση σε εκπαιδευτές υποψήφιων οδηγών αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών που έχει να κάνει με το αυτοκίνητο, στο οποίο όμως δεν έχει καμιά ουσιαστική "σχετική εμπειρία". Καλό είναι λοιπόν, ο διευθυντής να έχει άποψη και να επιλέξει κάποιον χαμηλότερα στην σειρά κατάταξης που έχει την σχετική εμπειρία, χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι πρέπει να παραλήψει εντελώς τον πρώτο... Έχει να κάνει με την σειρά των ειδικοτήτων που διεκπεραιώνονται από την διεύθυνση του κάθε ΙΕΚ

Αποσυνδεδεμένος Zoltrix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11135 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 10:55:01 πμ »
Καλημέρα σε όλη την ομάδα,
Με κάλεσαν για δύο ώρες, για μάθημα που είμαι ο 5ος στην σειρά κατάταξης και έχω απαντήσει στο ΙΕΚ ότι τις αποδέχομαι.
Δεν με έχουν καλέσει ακόμα από άλλο ΙΕΚ για μάθημα που είμαι 1ος στην κατάταξη και είναι τετράωρο.
Αν τελικά με καλέσουν και οι ώρες συμπίπτουν με αυτές που ήδη έχω αποδεχθεί έχω κάποια ποινή αν επιλέξω το τετράωρο μάθημα αντί του δίωρου ;
Δεν προβλέπεται ποινή. Άσε που θα "χαρεί" αυτός που είναι πιο κάτω στην λίστα που θα του έρθουν ουρανοκατέβατες κάποιες ώρες. Οπότε μάλλον καλό θα κάνει σε κάποιον...

Αποσυνδεδεμένος Zoltrix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11136 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 11:07:23 πμ »
Γνωρίζετε αν ισχύουν οι 20 ώρες για ιδιώτες/ανέργους και μη πλήρους ωραρίου, και οι 10 ώρες για Δημοσίους Υπαλλήλους και πλήρους ωραρίου; Γιατί το ΦΕΚ δεν το αναθεωρεί, αλλά επίσης σε σχέση με προκηρύξεις ΙΝΕΔΙΒΙΜ που το λέγαν ξεκάθαρα, τώρα στο Μητρώο δε το έβαζε περιορισμό πχ στις Δηλώσεις μαθημάτων ως υπεύθυνη δήλωση, και κάποιοι που παίρναν ως 10 ώρες τόσα χρόνια τώρα σε κάποια ΙΕΚ ζητάνε παραπάνω..
Ποιο ΦΕΚ? Το ΦΕΚ είναι ο Κανονισμός διαχείρισης του μητρώου εκπαιδευτών. Το πόσες ώρες κλπ αναφέρονται στον Κανονισμό Λειτουργίας των ΙΕΚ που αναφέρει (και δεν έχει παύση να ισχύει) ότι:
Άρθρο 8, παράγραφος 3
3. Ανώτατο όριο διδακτικών ωρών ανά εκπαιδευτή ενηλίκων σε όλες τις δομές Διά Βίου Μάθησης ορίζονται οι 20 διδακτικές ώρες εβδομαδιαίως συνολικά. Όταν ο εκπαιδευτής ενηλίκων έχει την δημοσιοϋπαλληλική ιδιότητα ή έχει πλήρες ωράριο απασχόλησης στον ιδιωτικό τομέα, ανώτατο όριο διδακτικών ωρών ορίζονται οι δέκα (10) διδακτικές ώρες εβδομαδιαίως.

Αποσυνδεδεμένος Zoltrix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11137 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 12:06:47 μμ »
Υπάρχει περίπτωση να εφαρμοστεί τηλεκπαίδευση στα ΙΕΚ;
Πέρσι, μετά από αίτηση των μαθητών, σε πολλά ΙΕΚ έγινε τηλεεκπαίδευση μέσω του e-class, χωρίς όμως τηλεδιασκέψεις. Ήταν μόνο ασύγχρονη, όπου δίναμε ύλη και εργασίες και στο τέλος η τελική βαθμολογία γινόταν από συγκεκριμένη εργασία προόδου και εργασία τελικής εξέτασης.

Αποσυνδεδεμένος Zoltrix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11138 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 12:08:08 μμ »
καλησπερα τελικα ειναι στους πινακες και συνταξιουχοι και δημοσιοι υπαλληλοι? γιατι οι διαφορες στα μορια που ειδα ειναι τεραστιες

Δεν είδα πουθενά να υπάρχει σαφής διάκριση όπως υπήρχε παλιότερα στην κατάρτιση του πίνακα. Τώρα ο πίνακας είναι ενιαίος.

Αποσυνδεδεμένος Zoltrix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11139 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 12:15:55 μμ »
Γι’ αυτό υπάρχουν κωδικοί μητρώου με 92 μόρια, 88 μόρια κτλ. Με όλο το σεβασμό αλλά ΚΑΠΗ θα γίνουν τα ΙΕΚ, ένα ακόμα από τα αρκετα σφάλματα που πρέπει να διορθωθούν... οι συνταξιούχοι και δημόσιοι υπάλληλοι να μπαίνουν σε ξεχωριστή λίστα, για να μην πω και οι μη πιστοποιημένοι το ίδιο. Ύπαρχουν όμως και πράγματα που έχουν διορθωθεί σε μεγάλο βαθμό το οποίο πρέπει να το αναγνωρίσουμε.
Επίσης το διδακτικό όριο ωρών  όπως και η αποζημίωση αναφέρεται ρητά όπως προβλέπεται στις εκάστοτε ισχύουσες διατάξεις. Άρθρα 8 και 9. Όποτε σε υπέρβαση ωρών όπως αντιστοιχούν 10 ή 20 υπάρχει πρόστιμο το οποίο δεν ξέρω τι και πόσο είναι

Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο θα πρέπει να μπουν σε ξεχωριστή λίστα, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.

Αν πάντως υπερβείς το όριο, θα χτυπήσει στο σύστημα (το βλέπουν οι διευθυντές, οπότε μάλλον δεν θα σου αναθέσουν παραπάνω). Αν ας πούμε το υπερβαίνεις για μία ώρα (11 ή 21 αντίστοιχα) εν γνώση του διευθυντή, μπορεί να κάνει χαρτί για να πάρεις άδεια από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ για κατ' εξαίρεση απασχόληση. Αν δεν το δει κανείς μέχρι το τέλος, είναι θέμα του πόσο στα άκρα θέλει κανείς να το τραβήξει, δεδομένου ότι υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση που λες ότι δεν ξεπερνάς το όριο των ορών που δικαιούσαι. Οπότε έχεις ποινικές ευθύνες περί ψευδούς δήλωσης. Αν τώρα σε κάθε περίπτωση γίνει, στο τέλος απλά δεν πληρώνεσαι τις παραπανίσιες ώρες (Οι διευθυντές όμως έχουν μεγαλύτερες κυρώσεις, οπότε το κοιτάνε αυτοί περισσότερο).

Αποσυνδεδεμένος Zoltrix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11140 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 12:23:32 μμ »
Γιατί ένας ΔΥ με 20 χρόνια προϋπηρεσία, μεταπτυχιακό, ξένες γλώσσες κτλ και κάποιες ώρες διδακτικές δεν είναι ψηλά σε λίστα; Ένας συνταξιούχος δεν είναι το ίδιο; Αν θυμάστε αυτοί μπαίνανε σε ειδική κατηγορία κι οοοοταν εξαντλούνταν η πρώτη κατηγορία τότε και μόνο τότε γινόταν αναθέσεις σε αυτούς. Ήδη γνωρίζω άτομο ΔΥ 55 χρόνων που εργάζεται στον ΕΟΤ και του έχουν ανατεθεί 10ωρες. Αυτές από κάποιον/ους θα στερηθούν...! Όπως κι να έχει τσάμπα συζητάμε, η επαγγελματική εκπαίδευση περνάει στις περιφέρειες. Τελευταία εξάμηνα είναι. Το πάρτυ ξεκινάει...

Πρώτα από όλα, οι ώρες δεν είναι δικαιωματικά κανενός πριν την μοριοδότηση, επομένως κανένας δεν θα τις στερηθεί.
Αν ήσουν δημόσιος υπάλληλος θα έλεγες το ίδιο?
Το ότι μερικοί "ελεύθεροι επαγγελματίες" που στην ουσία τρέχουν και δεν προλαβαίνουν (δεν μιλάω για αυτούς που "βαράνε μύγες") και δικαιούνται 20 ώρες επειδή έχουν μπλοκάκι?
Το ότι περνάει στις περιφέρειες, ειλικρινά δεν έχω δεδομένα για να καταλάβω αν θα είναι για καλό ή για κακό. Ξέρεις κάτι περισσότερο και μιλάς για πάρτυ? (ήρεμα ρωτάω, απλά για να μάθουμε και οι υπόλοιποι που δεν γνωρίζουμε πως να το επεξεργαστούμε)

Αποσυνδεδεμένος Zoltrix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11141 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 12:32:42 μμ »
Έχεις δίκαιο στο εξής: Αν ο δημόσιος υπάλληλος είναι σε θέση του αντικειμένου του σε ένα άλλο υπουργείο εκτός του Παιδείας, πράγματι ευνοείται καθώς διαθέτει μεγάλη επαγγελματική προϋπηρεσία. Αν ο δημόσιος υπάλληλος είναι εκπαιδευτικός και κάποια χρόνια είχε παρουσία στα ΙΕΚ, η παρούσα μοριοδότηση τον εξοβέλισε καθώς η διδασκαλία δεν θεωρείται επαγγελματική προϋπηρεσία και τα μόρια από τη διδασκαλία σε άλλες δομές περιορίστηκαν πάρα πολύ. Αυτός που διδάσκει στα ΕΠΑΛ μάθημα ειδικότητας 20 χρόνια με έναν που διδάσκει 2 χρόνια λαμβάνουν ακριβώς τα ίδια μόρια.
Επαγγελματική υπηρεσία έχει κάποιος στον τομέα που εργάζεται. Πιστεύεις ότι ένας εκπαιδευτικός του ΕΠΑΛ με 20 διδακτική εμπειρία, είναι πιο καλά καταρτισμένος με την ειδικότητα που διδάσκει από έναν που δουλεύει 20 χρόνια επάνω στην ειδικότητα. Σίγουρα είναι ποιο έμπειρος στην διδασκαλία, αλλά στο επάγγελμα?
Το έχω πει αρκετές φορές και έχω δεχθεί πυρά από εκπαιδευτικούς πάρα πολλές φορές, δείτε το καταστατικό των ΙΕΚ. Αναφέρεται σε επαγγελματική κατάργηση και όχι εκπαίδευσης:
Άρθρο 1, παράγραφο 1
1. Σκοπός του Ινστιτούτου Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ) είναι η παροχή υπηρεσιών αρχικής επαγγελματικής κατάρτισης σε απόφοιτους δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και αποφοίτων Σχολών Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΣΕΚ)

Επομένως η επαγγελματική εμπειρία είναι αυτή που μοριοδοτείται πρωτίστων και μετά η διδακτική.

Αποσυνδεδεμένος Zoltrix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11142 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 12:34:36 μμ »
Ε νομίζω υπερβάλεις! Σίγουρα έχει παρά πολλά προβλήματα και αδικήθηκαν πολλοί, παααρα πολλοί! Τα χουν γράψει παραπάνω οι συνάδελφοι, εγω στέκομαι ιδιαίτερα στην πιστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ που ενώ έπρεπε να είναι προαπαιτούμενο κατάντησε να δίνει 2 μοριάκια. Κατά τ´ αλλά σίγουρα η εκπαίδευση θα πρεπε να δίνει κι αλλά μόρια. Όμως διόρθωσε πολλά, να το πούμε κι αυτό. Από την άλλη όπως περιγράφεις εσυ, κάποιος άλλος θα σου απαντούσε μα στην επαγγελματική εκπαίδευση θες να διδαξεις χωρίς να έχεις επαγγελματική εμπειρία; Ελπίζω τα λάθη αυτά να διορθωθούν και να μην βρεθούμε μελλοντικα υπό την ομπρέλα της κάθε περιφέρειας.....

Συμφωνώ 100%

Αποσυνδεδεμένος cdipis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11143 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 12:56:01 μμ »
Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο θα πρέπει να μπουν σε ξεχωριστή λίστα, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.

Αν πάντως υπερβείς το όριο, θα χτυπήσει στο σύστημα (το βλέπουν οι διευθυντές, οπότε μάλλον δεν θα σου αναθέσουν παραπάνω). Αν ας πούμε το υπερβαίνεις για μία ώρα (11 ή 21 αντίστοιχα) εν γνώση του διευθυντή, μπορεί να κάνει χαρτί για να πάρεις άδεια από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ για κατ' εξαίρεση απασχόληση. Αν δεν το δει κανείς μέχρι το τέλος, είναι θέμα του πόσο στα άκρα θέλει κανείς να το τραβήξει, δεδομένου ότι υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση που λες ότι δεν ξεπερνάς το όριο των ορών που δικαιούσαι. Οπότε έχεις ποινικές ευθύνες περί ψευδούς δήλωσης. Αν τώρα σε κάθε περίπτωση γίνει, στο τέλος απλά δεν πληρώνεσαι τις παραπανίσιες ώρες (Οι διευθυντές όμως έχουν μεγαλύτερες κυρώσεις, οπότε το κοιτάνε αυτοί περισσότερο).
Κανένας διευθυντής δεν πρόκειται ούτε το σύστημα να δει ούτε να σου δώσει τέτοιο χαρτί που γραφείς. Και θα σου αναθέσει όσα θέλει-πρέπει-αντιστοιχούν χωρίς να ασχοληθεί αν πρέπει να πάρεις 10 ή 20 ώρες. Παραπάνω συνάδερφος το έγραψε και το επιβεβαιώνω κι εγω που ρώτησα, μην κάνει κάποιος το λάθος να υπερβεί τις ώρες του γιατί και δεν θα πληρωθεί αλλά και θα αποκλειστεί στη συνέχεια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 528
Σύνολο: 538

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.