*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2655259 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alfavita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11452 στις: Φεβρουάριος 15, 2022, 03:36:34 μμ »
ενω γινονται ακομη αναθέσεις , αλλα ΙΕΚ ξεκινάνε 16 του μηνος άλλα ΙΕΚ 18 του μηνος, δηλαδη ποσο δυσκολο ειναι να πουν ξεκινηστε την ταδε ημερομηνια ολα τα ΙΕΚ μαζι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:34:32 »

Αποσυνδεδεμένος tzav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11453 στις: Φεβρουάριος 15, 2022, 03:47:10 μμ »
Πήρα τηλ σε ένα ΙΕΚ που είμαι πρώτος στη λίστα σε ένα μάθημα πρακτική εφαρμογή στην ειδικότητα και μου είπαν ότι θα το δώσουν σε ένα μόνιμο υπεύθυνο εργαστηρίου που δεν είναι στη λίστα...και τι μας βάζουν να δηλώνουμε αν είναι να τα δίνουν στους δικούς τους;  >:(
ΠΕ86

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2830
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11454 στις: Φεβρουάριος 15, 2022, 03:53:52 μμ »
Πήρα τηλ σε ένα ΙΕΚ που είμαι πρώτος στη λίστα σε ένα μάθημα πρακτική εφαρμογή στην ειδικότητα και μου είπαν ότι θα το δώσουν σε ένα μόνιμο υπεύθυνο εργαστηρίου που δεν είναι στη λίστα...και τι μας βάζουν να δηλώνουμε αν είναι να τα δίνουν στους δικούς τους;  >:(

Εδώ και 5-6 χρόνια  οι μόνιμοι διατίθενται για συμπλήρωση ωραρίου στα ΔΙΕΚ κατά προτεραιότητα  .Δεν μπαίνουν σε πίνακες πρόσληψης όπως οι ωρομισθιοι.Πολλοι από αυτούς μάλιστα δεν θέλουν κάν να πάνε αλλά τους διαθέτουν από τις διευθύνσεις εκπαίδευσης για να συμπληρώσουν ωράριο.

Αποσυνδεδεμένος tzav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11455 στις: Φεβρουάριος 15, 2022, 04:16:46 μμ »
Ο παραλογισμός στο μεγαλείο του  :o


Εδώ και 5-6 χρόνια  οι μόνιμοι διατίθενται για συμπλήρωση ωραρίου στα ΔΙΕΚ κατά προτεραιότητα  .Δεν μπαίνουν σε πίνακες πρόσληψης όπως οι ωρομισθιοι.Πολλοι από αυτούς μάλιστα δεν θέλουν κάν να πάνε αλλά τους διαθέτουν από τις διευθύνσεις εκπαίδευσης για να συμπληρώσουν ωράριο.
ΠΕ86

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:34:32 »

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11456 στις: Φεβρουάριος 15, 2022, 06:05:28 μμ »
Ο παραλογισμός στο μεγαλείο του  :o

δεν είναι ακριβώς παραλογισμός, είναι νόμιμο. στα σδε υπάρχει μεγαλύτερο θέμα (είναι βυσματικές φουλ διαθέσεις με πολλές προεκτάσεις). σπρέπει να είναι περίπτωση εξαιρετικά σπάνια πλέον , ούτε οι εκπαιδευτικοί θέλουν συνήθως να πάνε , ούτε τα ιεκ  :) . μερικούς τους έστελναν παλιά με το ζόρι για συμπληρωση.
έπεσες στην περίπτωση. θες να πεις ιεκ σε πμ; πολύ περίεργο μου φαίνεται τα τελευταία χρόνια. αλλά πάλι από διαθέσεις στη ζούλα χαμός περυσι και φέτος από μερικούς προσωρινούς διευθυντές σε κάθε θέση. πολύ ενδιαφέρον.

ενω γινονται ακομη αναθέσεις , αλλα ΙΕΚ ξεκινάνε 16 του μηνος άλλα ΙΕΚ 18 του μηνος, δηλαδη ποσο δυσκολο ειναι να πουν ξεκινηστε την ταδε ημερομηνια ολα τα ΙΕΚ μαζι.

το λένε , απλώς δεν γίνεται. δεν καλύπτονται εύκολα παντού οι ώρες ! και οι αναθέσεις κρατάνε καιρό. τόσο απλό. δεν καταλαβαίνει το υπουργείο ότι τα πλαίσια τα χρονικά είναι ασφυκτικά ! και δεν τηρούνται στην πράξη. με όλα τα συνακόλουθα (μην τα γράψω, οι γνωρίζοντες έχουν εικόνα). αλήθεια θα ξεκινήσει κανένα ιεκ αύριο; έχει πρόγραμμα έτοιμο; για να πει κανείς εμπειρία. αμφιβάλλω.

Αποσυνδεδεμένος alfavita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11457 στις: Φεβρουάριος 15, 2022, 06:44:52 μμ »
οι ημερομηνιες απο σημερινες αναρτησεις ΙΕΚ, τις εχουν απο το μεσημερι στην ιστοσελιδα, οσο αυτο που λες,  οργανωση και δουλεια χρειαζεται
 απο την παρασκευη απογευμα μεχρι δευτερα στις 9 το site ηταν down, τι να λεμε τωρα τα αυτονοητα

Αποσυνδεδεμένος gkarab

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11458 στις: Φεβρουάριος 15, 2022, 08:26:01 μμ »
Καλησπέρα συνάδερφοι,

Να κάνω μια ερώτηση καθώς είμαι σχετικά καινούργιος στα ΔΙΕΚ, με αρκετά ωστόσο επαγγελματικά χρόνια και κάποιες διδακτικές ώρες σε άλλες δομές. Είμαι 2ος σε εργαστηριακό μάθημα, σε τμήμα 27 ατόμων. Όπως ξέρουμε από αυτό το εξάμηνο θα υπάρχουν 2 εκπαιδευτές. Η λογική έλεγε ο 1ος και εγώ! Καθώς σήμερα 2η ημέρα αναθέσεων δεν μου ανατέθηκε, τηλεφώνησα εγώ ο ίδιος στο ΔΙΕΚ. Η απάντηση (από τον υποδιευθυντή νομίζω) είναι ότι δεν θα μου ανατεθεί γιατί το μάθημα θα γίνει σε εξωτερικό χώρο, σε ιδιωτική επιχείρηση όπου εκπαιδευτές θα οριστούν από την ίδια την επιχείρηση! Τι παραθυράκι είναι αυτό; Είναι νόμιμο  να μην τηρείται το μητρώο; Τότε ποιός ο λόγος που δηλώνουμε μαθήματα; Οι παλαιότεροι βοηθήστε με αν ξέρετε, να προχωρήσω σε ένσταση και καταγγελία;


Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11459 στις: Φεβρουάριος 15, 2022, 09:14:43 μμ »
Καλησπέρα συνάδερφοι,

Να κάνω μια ερώτηση καθώς είμαι σχετικά καινούργιος στα ΔΙΕΚ, με αρκετά ωστόσο επαγγελματικά χρόνια και κάποιες διδακτικές ώρες σε άλλες δομές. Είμαι 2ος σε εργαστηριακό μάθημα, σε τμήμα 27 ατόμων. Όπως ξέρουμε από αυτό το εξάμηνο θα υπάρχουν 2 εκπαιδευτές. Η λογική έλεγε ο 1ος και εγώ! Καθώς σήμερα 2η ημέρα αναθέσεων δεν μου ανατέθηκε, τηλεφώνησα εγώ ο ίδιος στο ΔΙΕΚ. Η απάντηση (από τον υποδιευθυντή νομίζω) είναι ότι δεν θα μου ανατεθεί γιατί το μάθημα θα γίνει σε εξωτερικό χώρο, σε ιδιωτική επιχείρηση όπου εκπαιδευτές θα οριστούν από την ίδια την επιχείρηση! Τι παραθυράκι είναι αυτό; Είναι νόμιμο  να μην τηρείται το μητρώο; Τότε ποιός ο λόγος που δηλώνουμε μαθήματα; Οι παλαιότεροι βοηθήστε με αν ξέρετε, να προχωρήσω σε ένσταση και καταγγελία;

Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο, αν και δεν έχω δουλέψει τα τελευταία χρόνια σε ΙΕΚ... Πάντως βρωμάει, να το ψάξεις οπωσδήποτε.

Αποσυνδεδεμένος geoarna

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11460 στις: Φεβρουάριος 16, 2022, 07:11:59 πμ »
Καλησπέρα συνάδερφοι,

Να κάνω μια ερώτηση καθώς είμαι σχετικά καινούργιος στα ΔΙΕΚ, με αρκετά ωστόσο επαγγελματικά χρόνια και κάποιες διδακτικές ώρες σε άλλες δομές. Είμαι 2ος σε εργαστηριακό μάθημα, σε τμήμα 27 ατόμων. Όπως ξέρουμε από αυτό το εξάμηνο θα υπάρχουν 2 εκπαιδευτές. Η λογική έλεγε ο 1ος και εγώ! Καθώς σήμερα 2η ημέρα αναθέσεων δεν μου ανατέθηκε, τηλεφώνησα εγώ ο ίδιος στο ΔΙΕΚ. Η απάντηση (από τον υποδιευθυντή νομίζω) είναι ότι δεν θα μου ανατεθεί γιατί το μάθημα θα γίνει σε εξωτερικό χώρο, σε ιδιωτική επιχείρηση όπου εκπαιδευτές θα οριστούν από την ίδια την επιχείρηση! Τι παραθυράκι είναι αυτό; Είναι νόμιμο  να μην τηρείται το μητρώο; Τότε ποιός ο λόγος που δηλώνουμε μαθήματα; Οι παλαιότεροι βοηθήστε με αν ξέρετε, να προχωρήσω σε ένσταση και καταγγελία;
Ναι είναι νόμιμο και προβλέπεται όταν για την ειδικότητα δεν υπάρχει κατάλληλο εργαστήριο στο Εργαστηριακό Κέντρο που εξυπηρετεί το ΙΕΚ. Τοτε το ΙΕΚ πηγαίνει σε ιδιωτη-εταιρία και ο ιδιοκτήτης παίρνει ώρες εκπαιδευτή όλες τις ώρες που είναι οι σπουδαστές στο χώρο του. Οσο για το μητρώο, όπως και για τα περισσότερα συστήματα στην Ελλάδα, δεν μελετήθηκε επαρκώς και υλοποιεί ένα μέρος μονο των διαδικασιών πραγματοποίησης μαθημάτων.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 16, 2022, 07:15:32 πμ από geoarna »

Αποσυνδεδεμένος hichrishi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11461 στις: Μάρτιος 15, 2022, 11:19:52 πμ »
T
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2022, 12:04:23 μμ από hichrishi »

Αποσυνδεδεμένος stavros_plh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11462 στις: Απρίλιος 13, 2022, 10:42:34 πμ »
Ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος σε Μικτό Μάθημα Εργαστήριο + Θεωρία   εκπονούν οι Μαθητές 2 Εργασίες  1 για το θεωρητικό και 1 για το εργαστηριακό ή μία αφού το μάθημα είναι ένα ?

Αποσυνδεδεμένος geoarna

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11463 στις: Απρίλιος 13, 2022, 07:49:43 μμ »
Απο όσο γνωρίζω ναι. Δεν είναι ένα μάθημα. Είναι ένα μάθημα με δύο κλάδους που ενώνονται στο τελικό βαθμό

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11464 στις: Απρίλιος 18, 2022, 11:56:15 μμ »
Ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος σε Μικτό Μάθημα Εργαστήριο + Θεωρία   εκπονούν οι Μαθητές 2 Εργασίες  1 για το θεωρητικό και 1 για το εργαστηριακό ή μία αφού το μάθημα είναι ένα ?
Καλησπέρα,
είναι δύο μαθήματα ακόμα κι αν το διδάσκουν οι ίδιοι καθηγητές.
Άρα δύο εργασίες.
Της Θεωρίας μπορεί να είναι βιβλιογραφική π.χ. στο εργαστήριο κάτι ποιο πρακτικό.

Αποσυνδεδεμένος dimitr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11465 στις: Μάιος 02, 2022, 10:41:30 μμ »
εγινε η πληρωμή του υπολοίπου ποσού των ιεκ για το χειμερινό εξάμηνο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 495
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 482
Σύνολο: 493

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.