*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2668246 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1736 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 11:36:45 μμ »
Νομίζω ότι και να βάλεις δεν έχει νόημα μόλις μου δέχθηκε τα στοιχεία στρογγυλοποίησε όλα τα δεκαδικά μόνο του. Εγώ σε ανάλογη πρίπτωση έβαλα 2.4 γιατί 6 μήνες είναι ο μισός χρόνος. Βέβαια δεν ξέρω αν είμαι κ σωστή αλλά δεν θα ασχοληθώ άλλο ας απορρίψουν την αίτηση αν θέλουν. Επίσης στις δικές μου βεβαιώσεις δεν προκύπτουν πουθενά οι ώρες. Όλες είναι έτη μήνες και μέρες οπότε έτσι τα καταχώρησα ανάγοντάς τα σε μόρια όπως λέει στις παρενθέσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2013, 12:18:03 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:18:35 »

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1737 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 11:40:23 μμ »
Υπάρχει εδώ κανείς που ολοκλήρωσε τις αιτήσεις; Ξέρετε μας δίνει δικαίωμα αποθήκευσης της κάθε αίτησης αν θέλουμε να μην την εκτυπώσουμε την ίδια στιγμή που τη συμπληρώνουμε;

Αποσυνδεδεμένος valisia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1738 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 11:46:01 μμ »
Υπάρχει εδώ κανείς που ολοκλήρωσε τις αιτήσεις; Ξέρετε μας δίνει δικαίωμα αποθήκευσης της κάθε αίτησης αν θέλουμε να μην την εκτυπώσουμε την ίδια στιγμή που τη συμπληρώνουμε;
εγώ τις ολοκλήρωσα (με λάθος στα ατομικά στοιχεία όπου όπως φάνηκε έπρεπε να βάλω ώρες και όχι μόρια, anyway..) και αφού τις υποβάλλεις οριστικά, μπορείς να τις εκτυπώσεις όποτε θέλεις απο το pdf...
...there's a light that never goes out..

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1739 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 11:48:12 μμ »
ΟΚ ευχαριστώ και γω μόρια έχω βάλει που ξέρεις πως θέλει ώρες; Πάντως εμένα καμία βεβαίωση πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας δεν έχει ώρες...και ούτε μπορώ να τις υπολογίσω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2013, 12:19:08 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:18:35 »

Αποσυνδεδεμένος valisia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1740 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 11:52:27 μμ »
ΟΚ ευχαριστώ και γω μόρια έχω βάλει που ξέρεις πως θέλει ώρες; Πάντως εμένα καμία βεβαίωση πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας δεν έχει ώρες...και ούτε μπορώ να τις υπολογίσω
Αρχικά όταν συμπλήρωσα τα ατομικά στοιχεία (προϋπηρεσία σε ΙΕΚ) έλεγε για μόρια, μετά το άλλαξαν σε ώρες στα ατομικά στοιχεία (εβαλαν βελάκι ώρες δίπλα απο το το κουτάκι για προϋπηρεσία σε ΙΕΚ), το άλλαξα στα ατομικά, αλλά η αίτηση παραμένει ως έχει και ούτε ακυρώνεται όπως λένε στις οδηγίες..ίδωμεν..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2013, 12:22:41 πμ από Lasid »
...there's a light that never goes out..

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1741 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 12:11:29 πμ »
Εμένα πάλι δεν υπήρχε βελάκι στα ατομικά στοιχεία και έβαλα μόρια αρα θεωρούνται άκυρες οι αιτήσεις έτσι;

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1742 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 12:13:39 πμ »
Και πρίν καταχωρήσουμε τις αιτήσεις στην επεξεργασία πάλι ώρες σημειώνουμε και όχι μόρια;

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1743 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 12:25:58 πμ »
Και πριν καταχωρήσουμε τις αιτήσεις στην επεξεργασία πάλι ώρες σημειώνουμε και όχι μόρια;
Προς όλους τους υποψήφιους εκπαιδευτές:
Βάζουμε ώρες στην επιμόρφωση, στη διδακτική εμπειρία στις παραγράφους 2.1, 2.2, 2.4 και στο 2.3 το αναγάγετε σε έτος με βάση το ΦΕΚ. Τώρα εάν έχετε κατ΄ευθείαν προϋπηρεσία σε έτη, εννοείται γράφεται σε έτη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2013, 01:43:37 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1744 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 12:59:33 πμ »
Την προυπηρεσια σε φροντιστηριο πως να την υπολογισεις σε ωρες; Ουτε εγω δεν θυμαμαι ποσες ωρες εχω δουλεψει τοσα χρονια κ δεν φαινονται κ πουθενα, πως θα το αποδειξω; Και ακομα δεν εχω καταφερει να δω την αιτηση, εχω φτασει μονο μεχρι την εγγραφη.

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1745 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 01:07:12 πμ »
Συγγνώμη, το γεγονός ότι καλούμαστε να τυπώσουμε διαφορετική-3σελιδη-ανά μάθημα, ανά ειδικότητα αίτηση επί όσα μαθήματα διαλέξουμε δεν το συζητάει κανείς;

Τι ανοησία, τι προχειρότητα, τι ηλιθιότητα είναι αυτή πάλι, που καλούμαστε να υποστούμε; Όχι τίποτα άλλο, κάνουμε την αίτηση ψηφιακά-αν τα καταφέρουμε, εγώ το πάλευα από Δευτέρα και σήμερα τα κατάφερα, μετά από 6 ώρες στον υπολογιστή-και μετά πρέπει να τρέχουμε τις αιτήσεις και όλα τα δικαιολογητικά μας στα ίδια τα ΙΕΚ!!Ποιο το νόημα όλου αυτού; Γιατί να θέλουμε 40,50, 60 σελίδες για μια αίτηση δισέλιδη ανά ΙΕΚ-όπως ήταν μέχρι τώρα; Και αίτηση που θα βγάλουμε με δικό μας κόστος, θα προσθέσω!
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1746 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 01:11:47 πμ »
Συγγνώμη, το γεγονός ότι καλούμαστε να τυπώσουμε διαφορετική-3σελιδη-ανά μάθημα, ανά ειδικότητα αίτηση επί όσα μαθήματα διαλέξουμε δεν το συζητάει κανείς;

Τι ανοησία, τι προχειρότητα, τι ηλιθιότητα είναι αυτή πάλι, που καλούμαστε να υποστούμε; Όχι τίποτα άλλο, κάνουμε την αίτηση ψηφιακά-αν τα καταφέρουμε, εγώ το πάλευα από Δευτέρα και σήμερα τα κατάφερα, μετά από 6 ώρες στον υπολογιστή-και μετά πρέπει να τρέχουμε τις αιτήσεις και όλα τα δικαιολογητικά μας στα ίδια τα ΙΕΚ!!Ποιο το νόημα όλου αυτού; Γιατί να θέλουμε 40,50, 60 σελίδες για μια αίτηση δισέλιδη ανά ΙΕΚ-όπως ήταν μέχρι τώρα; Και αίτηση που θα βγάλουμε με δικό μας κόστος, θα προσθέσω!
Το σχολίασα. Ακριβώς όπως το λές, μιλάμε για προχειρότητα και γελοιότητα, το πιο αστείο είναι οτι αυτοί οι άνθρωποι θα καμαρώνουν οτι έκαναν πλήρως ψηφιακό το συστημα των αιτήσεων, την ίδια στιγμή που ουσιαστικά έτσι όπως το έκαναν το κατάντησαν ακόμα μεγαλύτερη ταλαιπωρία απ' ό,τι ήταν πριν, και ακόμα μεγαλύτερη σπατάλη χρόνου και πόρων.
Το νόημα, όπως το βλέπω, είναι να μπεί "πλαφόν" στη προϋπηρεσία οπότε να μπορέσουν να έχουν πιθανότητες να βάλουν τους "δικούς τους". Δεν εξηγείται αλλιώς ούτε για τα ελληνικά δεδομένα ένα άθλιο σύστημα, το οποίο έχει οδηγίες που από άποψη ορθογραφίας φαίνονται σα να τις έγραψε σουρωμένος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2013, 01:48:57 πμ από Lasid »
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1747 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 01:26:03 πμ »
Το σχολίασα. Ακριβώς όπως το λές, μιλάμε για προχειρότητα και γελοιότητα, το πιο αστείο είναι οτι αυτοί οι άνθρωποι θα καμαρώνουν οτι έκαναν πλήρως ψηφιακό το συστημα των αιτήσεων, την ίδια στιγμή που ουσιαστικά έτσι όπως το έκαναν το κατάντησαν ακόμα μεγαλύτερη ταλαιπωρία απ' ό,τι ήταν πριν, και ακόμα μεγαλύτερη σπατάλη χρόνου και πόρων.
Το νόημα, όπως το βλέπω, είναι να μπεί "πλαφόν" στη προϋπηρεσία οπότε να μπορέσουν να έχουν πιθανότητες να βάλουν τους "δικούς τους". Δεν εξηγείται αλλιώς ούτε για τα ελληνικά δεδομένα ένα άθλιο σύστημα, το οποίο έχει οδηγίες που από άποψη ορθογραφίας φαίνονται σα να τις έγραψε σουρωμένος.
Το παρατήρησα κι αυτό!! Αν αυτός που έγραψε τις οδηγίες ήταν μαθητής μου, Αγγλικός or not, θα τον έκοβα για ορθογραφικά!!! :P

Και για ποιο πλήρως ψηφιακό σύστημα αιτήσεων μιλάνε; Για εκείνο που μπαίνουν 300 άτομα ταυτόχρονα μέσα και πέφτει και δεν κάνει τίποτα ή εκείνο που πρέπει να τυπώσει ο αιτών τις αιτήσεις μια-μια για να τις πάει στο ΙΕΚ; Κι ας μην πιάσουμε το τι βρισίδι θα φάνε αυτές οι...υπερδιάνοιες από τα ίδια τα ΙΕΚ! Πως θα καταχωρήσουν αυτό το μπάχαλο οι γραμματείες που δεν έχουν αρκετό προσωπικό για τη δουλειά;

Είναι αυτό που έλεγες παραπάνω...το ΙΝΕΔΙΒΙΜ προσπαθεί να μας δείξει ότι υπάρχει κι έχει λόγο που υπάρχει... Αλλά εμείς φταίμε, που μετά το φιάσκο με τα μη ένσημα το τρέχον εξάμηνο, δεν έχουμε σηκωθεί να φύγουμε, να δούμε τι θα κάνουν!

Και βέβαια, γιατί να μη βάλουν τους δικούς τους - ας έχουν δουλειά αλλού ή δουλειές ακόμα - να βγάζουν κι ένα χαρτζιλίκι; Δεν πειράζει, εμείς που είμαστε κατά τα άλλα άνεργοι, να δώσουμε... προτεραιότητα! :(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2013, 01:47:03 πμ από Lasid »
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1748 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 01:39:36 πμ »
Μα από τη στιγμή εκείνη που χρειάζεται να πάς και στο ΙΕΚ προκειμένου να ολοκληρώσεις την οδύσσεια της αίτησής σου, η "ψηφιοποίηση" του συστήματος είναι για γέλια.
Χειρότερο βέβαια είναι το γεγονός οτι ουσιαστικά κάναμε τις αιτήσεις "τυφλά" περίπου μαντεύοντας τί πάει πού από άποψη προϋπηρεσίας. Είμαι βέβαιος πως θα δούμε σημεία και τέρατα. Ήδη, με τις "απλοποιήσεις" που κάνουν, και με το να ζητάνε έτη προϋπηρεσίας εκεί που τα ζητάνε, κάποιος, πχ που έχει 15 μήνες και κάποιος που έχει 7 θα πάρουν τα ίδια μόρια αφού και στις δυο περιπτώσεις θα "απλοποιηθούν" σε ένα έτος.
Για να μη πούμε για το "πλαφόν" ανώτατο όριο που μπορούν να πάρουν όλοι, που είναι απίστευτα άδικο προς άτομα που έχουν "επενδύσει" στο να μαζέψουν κάποια προϋπηρεσία.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1749 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 01:54:48 πμ »
Ακριβώς! Κι επιπλέον, αφού δεν έχει βγει πρόγραμμα στα ΙΕΚ και στις ειδικότητες στα τυφλά κάνουμε την αίτηση μας, αφού δε γνωρίζουμε ώρες μαθημάτων-πράγμα που εμένα με προβληματίζει, καθώς θέλω να ξέρω ποιες ωρες είναι το τμήμα κι αν με βολεύει πριν το δηλώσω!

Την προϋπηρεσία, να πω την αμαρτία μου, σταμάτησα να προσπαθώ να την καταλάβω με το που άρχισα να διαβάζω τα σχετικά... Έχω αρκετά χρόνια ΙΕΚ, οπότε είμαι σαφώς πάνω από το πλαφόν κι όσο για την δημόσια εκπαίδευση-Α' βαθμια έχω κάνει, 6 σχολικές χρονιές- το ένα ΙΕΚ που είμαι είπε απλά να βάλω σχολικές χρονιές...το άλλο δεν είχε ιδέα, δεν είχαν πληροφόρηση, λέει! Πρωτότυπο, σπάνια ξέρουν οτιδήποτε, άλλωστε!
Dream a little dream of me...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159545
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 313
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 280
Σύνολο: 288

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.