*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2655274 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 676
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6426 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 11:20:26 πμ »
Στην προκήρυξη αναφέρει:
Οι πιστοποιημένοι και εγγεγραμμένοι εκπαιδευτές στα μητρώα εκπαιδευτών ενηλίκων του ΕΟΠΠΕΠ επιλέγονται κατά προτεραιότητα παντός άλλου.

Δηλαδή κάποιος που δεν έχει πληρώσει το παράβολο εξέτασης είναι πιο κάτω από αυτόν που έχει πληρώσει τα 120 ευρώ και απλά δεν πρόλαβε να εξεταστεί ακόμα; Ανησυχώ μήπως αυτό είναι ένα παραθυράκι για όσους δεν έδωσαν την πιστοποίηση ή την έδωσαν και απέτυχαν να έχουν προτεραιότητα έναντι όσων δεν πλήρωσαν καν.
Γιατί να είναι παραθυράκι; Υποτίθεται υπήρχε νόμος περί πιστοποίησης και, κατά τη γνώμη μου, κακώς δεν εφαρμόστηκε τόσο καιρό. Παλιά (λέω πριν 8 χρόνια) που την πιστοποίηση-εκεπις τότε- την ήξεραν και είχαν ελάχιστοι χάναμε επειδή κάποιοι την είχαν. Οι σημερινοί λοιπόν υποψήφιοι που δεν την έχουν γιατί να προηγηθούν απ'όσους την έχουν;
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:53:20 »

Αποσυνδεδεμένος SOTOSLAV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6427 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 11:21:51 πμ »
LASID, δηλαδή ένας οικονομολόγος χωρίς παιδαγωγική επάρκεια ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟΤΕΧΝΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ???
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Αποσυνδεδεμένος christina_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τώρα τι;
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6428 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 11:25:24 πμ »
Γιατί να είναι παραθυράκι; Υποτίθεται υπήρχε νόμος περί πιστοποίησης και, κατά τη γνώμη μου, κακώς δεν εφαρμόστηκε τόσο καιρό. Παλιά (λέω πριν 8 χρόνια) που την πιστοποίηση-εκεπις τότε- την ήξεραν και είχαν ελάχιστοι χάναμε επειδή κάποιοι την είχαν. Οι σημερινοί λοιπόν υποψήφιοι που δεν την έχουν γιατί να προηγηθούν απ'όσους την έχουν;

Μωρέ εγώ μαζί σου.. Συμφωνώ!! Απλά προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοεί η προκήρυξη για να είμαι και ψυχολογικά προετοιμασμένη για τις ενστάσεις που θα ακολουθήσουν.. Έχω κουραστεί να ελέγχω και το παραμικρό για να μη μου πετάγονται μπροστά μου συνάδελφοι με θολές μοριοδοτήσεις. Όπως είδα και στην online αίτηση δε σε ρωτάει σε ποιο μητρώο είσαι, απλά ρωτάει αν είσαι πιστοποιημένος ΝΑΙ ή ΟΧΙ. Οπότε φαντάζομαι απλά μάλλον κάτι δεν καταλαβαίνω καλά στη διατύπωση..

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 676
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6429 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 11:29:51 πμ »
Μωρέ εγώ μαζί σου.. Συμφωνώ!! Απλά προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοεί η προκήρυξη για να είμαι και ψυχολογικά προετοιμασμένη για τις ενστάσεις που θα ακολουθήσουν.. Έχω κουραστεί να ελέγχω και το παραμικρό για να μη μου πετάγονται μπροστά μου συνάδελφοι με θολές μοριοδοτήσεις. Όπως είδα και στην online αίτηση δε σε ρωτάει σε ποιο μητρώο είσαι, απλά ρωτάει αν είσαι πιστοποιημένος ΝΑΙ ή ΟΧΙ. Οπότε φαντάζομαι απλά μάλλον κάτι δεν καταλαβαίνω καλά στη διατύπωση..
Ο έλεγχος αυτός νομίζω μπορεί να γίνει μόνο εφόσον έχεις στοιχεία. Πχ την πιστοποίηση μπορείς να την ελέγξεις από το online σύστημα αν κάποιος όντως την έχει. Τώρα τα άλλα...τι να σου πω μ'αυτή τη χώρα που μπλέξαμε; Τα ξέρεις. Πάντως ένα είναι σίγουρο, ότι πρέπει να περνάμε σε καταγγελίες πια. Δυστυχώς.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:53:20 »

Αποσυνδεδεμένος dlqr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6430 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 11:34:03 πμ »
Καλημέρα σε όλους και όλες σας, θα ήθελα μια διευκρίνηση όποιος γνωρίζει.. Στην προκήρυξη αναφέρει:

Πιστοποιημένοι εκπαιδευτές ενηλίκων και Εγγεγραμμένοι εκπαιδευτές ενηλίκων στο εισαγωγικό μητρώο.

Ποια είναι η διαφορά των ανωτέρω;

Συνάδελφος υποστηρίζει ότι η δεύτερη κατηγορία είναι όσοι έχουν πληρώσει για να εξεταστούν και ακόμα αναμένουν.. Γίνεται να ισχύει κάτι τέτοιο;
Η δεύτερη κατηγορία ειναι όσοι είχαν γραφτεί στο παλιό εκεπις και δεν πιστοποιήθηκαν ακόμη. Αυτοί ανήκουν στο εισαγωγικό. Όσοι κάνουν τα χαρτιά τους τωρα δεν ανήκουν κάπου αλλα περιμένουν να πιστοποιηθούν όταν γίνουν εξετάσεις. ο νόμος πλέον έχει αλλάξει υπάρχουν πιστοποιημένοι ή μη. Το γνωρίζω απο τηλεφωνική επικοινωνία με ινεδιβιμ, όταν χρειάστηκα βεβαίωση πέρσι οτι ειμαι γραμμένος στο εισαγωγικό, αφού ειχα πληρώσει τα 120 κ ειχα στείλει τα χαρτιά και χρειαζομουνα βεβαίωση για ένα μεταπτυχιακό στο ΑΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος christina_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τώρα τι;
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6431 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 11:42:02 πμ »
Η δεύτερη κατηγορία ειναι όσοι είχαν γραφτεί στο παλιό εκεπις και δεν πιστοποιήθηκαν ακόμη. Αυτοί ανήκουν στο εισαγωγικό. Όσοι κάνουν τα χαρτιά τους τωρα δεν ανήκουν κάπου αλλα περιμένουν να πιστοποιηθούν όταν γίνουν εξετάσεις. ο νόμος πλέον έχει αλλάξει υπάρχουν πιστοποιημένοι ή μη. Το γνωρίζω απο τηλεφωνική επικοινωνία με ινεδιβιμ, όταν χρειάστηκα βεβαίωση πέρσι οτι ειμαι γραμμένος στο εισαγωγικό, αφού ειχα πληρώσει τα 120 κ ειχα στείλει τα χαρτιά και χρειαζομουνα βεβαίωση για ένα μεταπτυχιακό στο ΑΕΠ.

Οκ σε ευχαριστώ πολύ, δεν έτυχε να προλάβω το ΕΚΕΠΙΣ, υπάρχουν ακόμα συνάδελφοι που είχαν γραφτεί εκεί και δεν είναι πιστοποιημένοι δηλαδή; (αυτοί θα αντιμετωπιστούν όπως οι πιστοποιημένοι;)

Αποσυνδεδεμένος markos1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6432 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 11:50:29 πμ »
 

 Η προκήρυξη αναφέρει:Πιστοποιημένοι εκπαιδευτές ενηλίκων και Εγγεγραμμένοι εκπαιδευτές ενηλίκων στο  μητρώο. Δεν αναφέρει πουθενά τη λέξη εισαγωγικό.....πως βγάλατε αυτό το συμπερασμα;Εγω είμαι στο εισαγωγικό αλλα ακόμα δεν εχω δωσει εξετάσεις πιστοποίησης οπότε κατά τη γνώμη μου θα με βάλουν στον πίνακα σαν μη πιστοποιημένο

Αποσυνδεδεμένος christina_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τώρα τι;
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6433 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 11:52:51 πμ »
 

 Η προκήρυξη αναφέρει:Πιστοποιημένοι εκπαιδευτές ενηλίκων και Εγγεγραμμένοι εκπαιδευτές ενηλίκων στο  μητρώο. Δεν αναφέρει πουθενά τη λέξη εισαγωγικό.....πως βγάλατε αυτό το συμπερασμα;Εγω είμαι στο εισαγωγικό αλλα ακόμα δεν εχω δωσει εξετάσεις πιστοποίησης οπότε κατά τη γνώμη μου θα με βάλουν στον πίνακα σαν μη πιστοποιημένο

Έχεις δίκιο, με έχει βαρέσει η ανεργία κατακέφαλα μου φαίνεται και βλέπω λέξεις εκεί που δεν υπάρχουν.. Οκ, έτσι βγάζει νόημα

Αποσυνδεδεμένος xristina_sk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6434 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 12:01:09 μμ »
Μαλλον εχει ξαναγινει ερωτηση αλλα αν σε παρουν σε δημοδσιο ΙΕΚ κ μετα σεκαλεσουν αναπληρωτη σε σχολειο τι κανεις? Μποριες να εισαι κ στα 2(εφ οσον ειναι στην ιδια περιοχη) ή πρεπει να παραιτηθεις ΑΠΟ ΤΟ ιεκ?

Αποσυνδεδεμένος catia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6435 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 12:27:25 μμ »
Καλημέρα σας! Την προυπηρεσία πως τη καταχωρούμε σε μήνες ή σε ώρες?
ΠΕ17.02

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6436 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 12:54:00 μμ »
Το ίδιο ρώτησα κ γω κ πως γίνεται η αναγωγή αλλά απάντηση δεν πήρα....

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6437 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 12:56:58 μμ »
Μαλλον εχει ξαναγινει ερωτηση αλλα αν σε παρουν σε δημοδσιο ΙΕΚ κ μετα σεκαλεσουν αναπληρωτη σε σχολειο τι κανεις? Μποριες να εισαι κ στα 2(εφ οσον ειναι στην ιδια περιοχη) ή πρεπει να παραιτηθεις ΑΠΟ ΤΟ ιεκ?
Μπορείς να είσαι κ στα δυο δεν έχει σημασία η περιοχή αλλά ζητάς από τη β' βαθμια ένα χαρτί για άδεια άσκησης έργου.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6438 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 01:05:41 μμ »
Οκ σε ευχαριστώ πολύ, δεν έτυχε να προλάβω το ΕΚΕΠΙΣ, υπάρχουν ακόμα συνάδελφοι που είχαν γραφτεί εκεί και δεν είναι πιστοποιημένοι δηλαδή; (αυτοί θα αντιμετωπιστούν όπως οι πιστοποιημένοι;)

Δεν νομίζω να υπάρχουν. Όσοι ήταν εκεί έδωσαν από τους πρώτους κιόλας. Από το 2013 είχαν κάνει χαρτιά για να δώσουν.

Αποσυνδεδεμένος canella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6439 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 01:40:01 μμ »
Επειδη παιρνω τηλ και συνεχως ειναι κατειλημμενο. πως γινεται η αναγωγη της προυπηρςσιας της β/μια απο ετη, μηνες σε ωρες?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 534
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 508
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.