*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2668567 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7574 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 08:48:02 πμ »
Από αυτά που αναρτήθηκαν αντιλαμβάνομαι ότι όσοι πήγαν να πιστοποιηθούν είναι κορόιδα,

Πλάκα κάνεις. Αν δεν έπαιρνα την πιστοποίηση δεν θα έπαιρνα ώρες. Θα έπεφτα 100 θέσεις. 
Όσοι δεν πιστοποιήθηκαν την πάτησαν.
Ήρθε οδηγία από ΙΝΕΔΙΒΙΜ "δεν προσλαμβάνετε μη πιστοποιημένο αν υπάρχει πιστοποιημένος". Τέλος.
Μην παραπληροφορείς.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2015, 08:50:53 πμ από jimpapas1 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:24:42 »

Αποσυνδεδεμένος ria75

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7575 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 09:23:54 πμ »
Μου ανέθεσαν το μάθημα: πρακτική εφαρμογή στην ειδικότητα το οποίο είναι εργαστηριακό μάθημα και θα το κάνω μαζί με έναν μόνιμο. Ρώτησα αν έχει κάποιο περίγραμμα και μου είπαν ότι είναι στην ελεύθερη βούληση των εκπαιδευτών για το πως θα γίνει. Έχει κανένας κάποια εμπειρία ή ιδέα;  η ειδικότητα είναι ο Τεχνικός Τουριστικών Μονάδων & Επιχειρήσεων Φιλοξενίας...
Εχεις πμ

Αποσυνδεδεμένος igognito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7576 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 11:12:57 πμ »
Πλάκα κάνεις. Αν δεν έπαιρνα την πιστοποίηση δεν θα έπαιρνα ώρες. Θα έπεφτα 100 θέσεις. 
Όσοι δεν πιστοποιήθηκαν την πάτησαν.
Ήρθε οδηγία από ΙΝΕΔΙΒΙΜ "δεν προσλαμβάνετε μη πιστοποιημένο αν υπάρχει πιστοποιημένος". Τέλος.
Μην παραπληροφορείς.
Ο καθένας μιλάει από τη δική του εμπειρία!Αν διαβάσεις λίγο στο φόρουμ θα δεις πολλούς πρώτους πιστοποιημένους που έχουν πάρει 3 ώρες! Τώρα αν εσύ αυτό το βλέπεις ως επιτυχία τότε όλα είναι υποκειμενικά!

Αποσυνδεδεμένος smea31

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7577 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 11:33:08 πμ »
Η πιστοποίηση από τον ΕΟΠΠΕΠ, - η οποία φυσικά δεν σημαίνει ότι ξαφνικά κάποιος έγινε εκπ/τής ενηλίκων -, ήταν είναι και θα είναι μια μεγάλη βλακεία. Η πελατειακή σχέση κάποιων συνεχίζεται και θα συνεχιστεί. Τα υπόλοιπα που λέτε δε με συγκινούν. Πάρα πολλοί Δ/ντες ΙΕΚ συνεχιζουν και παραβλέπουν βασικούς κανόνες επιλογής και στελέχωσης προσωπικού τους, είτε γιατί εντάσσονται σε κάποια μορφή συνδικαλισμού, είτε γιατί πέφτουν τηλέφωνα από άνωθεν. Οπότε μη μου λέτε ότι αν δεν είχα πάρει την πιστοποίηση δεν θα δούλευα.. Θα δούλευες μια χαρά αρκεί να πήγαινες κάπου και αυτός ο κάπου να τηλ. Αυτή είναι η αλήθεια. Και για κάποιους άλλους που τα έχουν βάλει με τους μόνιμους.. "Σας ενημερώνω ότι έχουν μείνει έξω από τα ΙΕΚ άτομα με πάρα πολλά πτυχία και πιστοποιημένοι (γελάω όταν γράφω τη λέξη)". Για να το διαπιστώσετε απλό: ένα τηλ σε ένα ΙΕΚ ή μια βόλτα από εκεί να δείτε τα ονόματα αυτών των σωστών συναδέλφων που πάντοτε βάζουν το συμφέρον της υπηρεσίας και ποτέ το δικό τους. Φυσικά και δεν είναι όλοι έτσι, φυσικά και δεν είναι όλοι οι δ/ντες ΙΕΚ έτσι. Αλλά όλοι ξέρουμε τι συμβαίνει με αυτή τη χαζή και λάθος προκήρυξη των ΙΕΚ η οποία δεν ελέγχεται από κανέναν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:24:42 »

Αποσυνδεδεμένος xristina11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7578 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 11:36:24 πμ »
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Πρώτη φορά μου έδωσαν κάποιες λίγες ώρες σε ΙΕΚ. Αυτή την περίοδο δουλεύω στο δημόσιο με πλήρη απασχόληση και για 2 μήνες ακόμα με σύμβαση ορισμένου χρόνου με ΙΚΑ. Γνωρίζει κανείς ποιος θα είναι ο τρόπος πληρωμής μου στα ΙΕΚ? Με ΙΚΑ, ΤΛΥ? Και μετά πού θα τελειώσει η σύμβασή μου και δε θα έχω άλλη απασχόληση πέρα από τα ΙΕΚ πώς θα πληρώνομαι? Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7579 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 12:05:01 μμ »
Πλάκα κάνεις. Αν δεν έπαιρνα την πιστοποίηση δεν θα έπαιρνα ώρες. Θα έπεφτα 100 θέσεις. 
Όσοι δεν πιστοποιήθηκαν την πάτησαν.
Ήρθε οδηγία από ΙΝΕΔΙΒΙΜ "δεν προσλαμβάνετε μη πιστοποιημένο αν υπάρχει πιστοποιημένος". Τέλος.
Μην παραπληροφορείς.

Δεν νομίζω να παραπληροφορεί. Στην δική μου περιοχή , οι ώρες μοιράστηκαν κανονικά. Πήραν όλοι όσοι έκαναν αίτηση. Ένας πιστοποιημένος και 2 μη πιστοποιημένοι. Ο πιστοποιημένος σε καμία περίπτωση δεν αγγίζει το μέγιστο των ωρών που θα μπορούσε να πάρει. Μάλλον τα ίδια πήρε με έναν από τους μη πιστοποιημένους. 

Αποσυνδεδεμένος Zoltrix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7580 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 12:07:18 μμ »
Με κάλεσαν σήμερα και μου είπαν οτι θα μου δώσουν 4 ώρες! Είμαι 2η στους ΜΗ πιστοποιημένους (υπάρχει και 1 πιστοποιημένος) σε όλη την περιφέρεια!

Το ΙΕΚ απέχει απο την κατοικία μου 60 km (ορεινή διαδρομή με πολλά χιόνια τον χειμώνα). Αύριο που θα πάω να ρωτήσω πως μοιραστηκαν οι ώρες για να διαπιστώσω αν δώσαν και σε άλλους; Ποιός είναι ο μέγιστος αριθμός ωρών που μπορούν να δώσουν σε ένα άτομο; Και τελικά ποιό είναι το ωρομίσθιο κατόχου μεταπτυχιακού;

Ε;  :o

13,5 ευρώ την ώρα (καθαρά).
10 ώρες max αν είσαι υπάλληλος, ή 20 ώρες αν είσαι άνεργη ή ελ. επαγγελματίας.


Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7581 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 01:02:44 μμ »
Δεν νομίζω να παραπληροφορεί. Στην δική μου περιοχή , οι ώρες μοιράστηκαν κανονικά. Πήραν όλοι όσοι έκαναν αίτηση. Ένας πιστοποιημένος και 2 μη πιστοποιημένοι. Ο πιστοποιημένος σε καμία περίπτωση δεν αγγίζει το μέγιστο των ωρών που θα μπορούσε να πάρει. Μάλλον τα ίδια πήρε με έναν από τους μη πιστοποιημένους.

Μιλάω για ειδικότητα με 100 πιστοποιημένους και 150 μη πιστοποιημένους.
Δεν μιλάω για ειδικότητα με 1 πιστοποιημένο. Εκεί ο διευθυντής μπορεί να την κάνει την λαμογιά άνετα.
Αλλά να προσπεράσει 100 πιστοποιημένους και να πάρει μη πιστοποιημένο δεν θα το δεις γιατί κάνει μπαμ.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2015, 01:05:51 μμ από jimpapas1 »

Αποσυνδεδεμένος Zoltrix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7582 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 01:22:20 μμ »
Πάντα τον καιρό των αναθέσεων, η ίδια ιστορία...

Εάν δεν συμπληρώσαμε πλήρες ωράριο μας φταίνε όλοι και όλα (βάζω και τον εαυτό μου μέσα).

Αν και είμαι μη-πιστοποιημένος νομίζω ότι σωστά έγινε ο διαχωρισμός των πιστοποιημένων και μη-πιστοποιημένων εκπαιδευτικών, όμως θεωρώ πιο δίκαιο, η πιστοποίηση να έπιανε κάποια μόρια (ακόμα και αρκετά, 10 ή 15) και όχι να διαχωρίζει 2 πίνακες κλπ... Δεν νομίζω δηλαδή ο πιστοποιημένος εκπαιδευτικός με 7 μόρια να είναι καλύτερος από τον μη-πιστοποιημένο με 45 και 50 μόρια.

Θα μου πεις, γιατί ο εκπαιδευτικός των 50 μορίων δεν πιστοποιήθηκε? Σωστή ερώτηση, αλλά όπως το είδα εγώ, 120 ευρώ για την πιστοποίηση μου φάνηκαν πολλά... μου φάνηκαν ως ένα νέο εισπρακτικό μέτρο του υπουργείου να βγάλει κάποια λεφτά να καλύψει κάποιες τρύπες...

Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά πιστεύω ότι θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος τρόπος "πιστοποίησης" των εκπαιδευτικών, απλά διαφωνώ με τον τρόπο που έγινε...

Μάλλον θα κάνω τα χαρτιά μου για την πιστοποίηση στο προσεχές μέλλον, αλλά φοβάμαι ότι όλη η ιστορία θα κρατήσει για καμιά 2-3 χρόνια και μετά θα ξεφουσκώσει όπως σχεδόν όλα τα πράγματα στον τόπο μας...

...και για να χρησιμοποιήσω τα λόγια του ισοβίτη του ΑΡΚΑ, κάποτε θα τα βλέπουμε όλα αυτά και θα γελάμε...

Αποσυνδεδεμένος igognito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7583 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 01:22:59 μμ »
Μιλάω για ειδικότητα με 100 πιστοποιημένους και 150 μη πιστοποιημένους.
Δεν μιλάω για ειδικότητα με 1 πιστοποιημένο. Εκεί ο διευθυντής μπορεί να την κάνει την λαμογιά άνετα.
Αλλά να προσπεράσει 100 πιστοποιημένους και να πάρει μη πιστοποιημένο δεν θα το δεις γιατί κάνει μπαμ.
Ούτε για έναν ούτε για 100, οι κανόνες πρέπει να ισχύουν σε κάθε περίπτωση, αλλά επειδή είπες νωρίτερα ότι Ήρθε οδηγία από ΙΝΕΔΙΒΙΜ "δεν προσλαμβάνετε μη πιστοποιημένο αν υπάρχει πιστοποιημένος".
στείλε την και σε μας να κάνουμε ένσταση.

Αποσυνδεδεμένος mujer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7584 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 01:53:03 μμ »
Στα ιδιωτικά ΙΕΚ ο κάθε εργοδότης κάνει ό,τι θέλει. Τα ποσά είναι πολλές φορές εξευτελιστικά μικρά, υπάρχει το ενδεχόμενο να κάνεις ώρες που δε φαίνονται πουθενά, ενώ υπάρχει και ο κίνδυνος στο τέλος να σου χρωστάνε χρήματα και να μην τα πάρεις ποτέ... Δεν είναι αυτός ο κανόνας, αλλά συμβαίνει σε αρκετά ιδιωτικά ΙΕΚ.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Όταν λέμε εξευτελιστικά, να φανταστώ κάτω από 10 καθαρά; Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία να μας πει έστω στο περίπου;

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7585 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 02:06:16 μμ »
Ούτε για έναν ούτε για 100, οι κανόνες πρέπει να ισχύουν σε κάθε περίπτωση, αλλά επειδή είπες νωρίτερα ότι Ήρθε οδηγία από ΙΝΕΔΙΒΙΜ "δεν προσλαμβάνετε μη πιστοποιημένο αν υπάρχει πιστοποιημένος".
στείλε την και σε μας να κάνουμε ένσταση.

Διευθύντης σε ΙΕΚ είμαι να την έχω; Στα ΙΕΚ έχει έρθει η συγκεκριμένη οδηγία σύμφωνα με λεγόμενα υπαλλήλου σε ΙΕΚ.
Πάρε τηλ στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ και εξακρίβωσέ το αν ισχύει.

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7586 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 02:07:55 μμ »
Πάντα τον καιρό των αναθέσεων, η ίδια ιστορία...

Εάν δεν συμπληρώσαμε πλήρες ωράριο μας φταίνε όλοι και όλα (βάζω και τον εαυτό μου μέσα).

Αν και είμαι μη-πιστοποιημένος νομίζω ότι σωστά έγινε ο διαχωρισμός των πιστοποιημένων και μη-πιστοποιημένων εκπαιδευτικών, όμως θεωρώ πιο δίκαιο, η πιστοποίηση να έπιανε κάποια μόρια (ακόμα και αρκετά, 10 ή 15) και όχι να διαχωρίζει 2 πίνακες κλπ... Δεν νομίζω δηλαδή ο πιστοποιημένος εκπαιδευτικός με 7 μόρια να είναι καλύτερος από τον μη-πιστοποιημένο με 45 και 50 μόρια.

Θα μου πεις, γιατί ο εκπαιδευτικός των 50 μορίων δεν πιστοποιήθηκε? Σωστή ερώτηση, αλλά όπως το είδα εγώ, 120 ευρώ για την πιστοποίηση μου φάνηκαν πολλά... μου φάνηκαν ως ένα νέο εισπρακτικό μέτρο του υπουργείου να βγάλει κάποια λεφτά να καλύψει κάποιες τρύπες...

Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά πιστεύω ότι θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος τρόπος "πιστοποίησης" των εκπαιδευτικών, απλά διαφωνώ με τον τρόπο που έγινε...

Μάλλον θα κάνω τα χαρτιά μου για την πιστοποίηση στο προσεχές μέλλον, αλλά φοβάμαι ότι όλη η ιστορία θα κρατήσει για καμιά 2-3 χρόνια και μετά θα ξεφουσκώσει όπως σχεδόν όλα τα πράγματα στον τόπο μας...

...και για να χρησιμοποιήσω τα λόγια του ισοβίτη του ΑΡΚΑ, κάποτε θα τα βλέπουμε όλα αυτά και θα γελάμε...

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο σε όλα. 100%

Αποσυνδεδεμένος mcris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7587 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 05:03:50 μμ »
Ξέρει κανείς αν για ένα μάθημα, 2 ώρες ανά εβδομάδα, πρέπει να παραδώσω την κάρτα ανεργίας μου;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 367
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.