*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2673278 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8316 στις: Αύγουστος 01, 2016, 03:52:23 πμ »
Φτάνει πια με την καραμέλα της καθυστέρησης! το θέμα της πιστοποίησης ήταν γνωστό από παλιά ας φροντίζατε να κάνετε αίτηση και να περιμένατε 1,5 χρόνο μέχρι να γίνουν οι εξετάσεις όπως εμείς, πρόπερσι πλήρωσα 120 ευρώ από τις 3 ώρες την εβδομάδα που είχα, αγανάκτησα πια να διαβάζω να κλαίγεστε για την πιστοποίηση, κάντε αλλού την επανάσταση σας!

Το συγκεκριμένο σωματείο που υποτίθεται είμαι και εγώ μέλος, ανακάλεσε την επιστολή που έστειλαν, και θα ξαναστείλουν μετά από διαβούλευση που κάνουμε, από ότι μου είπε ένας από το σωματείο (δε ξέρω κατά πόσο ισχύει) ότι ήθελε να προλάβει τους δημοσίους υπάλληλους που θέλουν να  κάνουν και αυτοί σωματείο και να διεκδικήσουν ασφαλίστηκα μέτρα για την απόφαση που τους βάζει στο τέλος του πίνακα ???

Κι εγώ ρε φίλε πλήρωσα 120 ευρώ το Μάιο του 2014 και ακόμα περιμένω όπως και χιλιάδες άλλοι, θα πρέπει να κάνω τον ηλίθιο για να μη χρησιμοποιήσω κάποια άλλη λέξη και να πω μπράβο σε όσους έτυχε απλά να κάνουν αίτηση κάποιους μήνες πριν από εμένα; Μου είπε κανένας ότι ο ΕΟΠΠΕΠ δεν θα ξανακάνει εξετάσεις;   Μη βλέπετε το προσωπικό σας συμφέρον, το οποίο εν τέλει το έχω γράψει πολλές φορές ενισχύει τους μόνιμους ΔΥ που έχουν σχεδόν 100% πιστοποίηση ΕΚΕΠΙΣ με πιο εύκολες εξετάσεις και όχι τους πραγματικούς σας συναδέλφους. Μην ισχυρίζεστε ότι με μια πιστοποίηση γίνατε και καθηγητές πανεπιστημίου...η ευθύνη είναι καθαρά του ΕΟΠΠΕΠ και όχι των συναδέλφων που δεν πήραν ακόμα την πιστοποίηση...       

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:40:27 »

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8317 στις: Αύγουστος 01, 2016, 09:33:11 πμ »
Καλημέρα, αν κάποιος με λίγο προσοχή τσεκάρει ποιοί δημοσιεύουνε στα ΙΕΚ θα απομονώσει 4-5 άτομα οι οποίοι έχουν τα εξής χαρακτηριστικά:

Δεν εχουν καμμία σχέση με εκπαιδευτικό προσωπικό, ακαδημαικά ανήκουν σε επίπεδο πολύ χαμηλό, ασχέτως αν η ανωνυμία τους δίνει το δικαίωμα να δηλώνουν πτυχιούχοι.

Φαίνεται απο τα γραπτά τους ..απο την εκάστοτε συμπεριφορά τους. Το λάθος που δεν πρέπει να κάνεις με αυτούς είναι να τους αφήσεις να νομίζουν οτι επιβάλλονται. Τσεκαρισμένο.

Βολευονται απίστευτα με την απο του 1997 υπάρχουσα υποβαθμιση του θεσμού των ΙΕΚ και αυτό είναι ευκολο να το διακρίνει κανείς.
Μιλάνε απαξιωτικά για τους σπουδαστές , για την παρεχόμενη εκπαιδευση, συνήθως ειναι  συριζοπασοκοι, οι οποίοι  επιμελώς προσπαθούν να συνδέσουν τα ΙΕΚ με σπουδές όπως κομμωτική μαγειρική, και ειδικότητες οι οποίες γνωρίζουμε δεν ανήκουν σε μεταδευτεροβάθμιο επίπεδο καν, είναι ειδικότητες γυμνασίου - λυκείου.

Το δε μπάχαλο της ατυπης δεν υποβαθμίζει μόνο τα πτυχία, αλλά και το προσωπικό  (συμβάσεις ωρομισθίων εξαμηνιτών, χρήματα όποτε έχουν , εξίσωση με εκπαιδευτές ΕΠΑΛ α β κυκλου (γυμνασιοπαιδα δηλαδή-"συναδέλφους").

Οταν βλέπω (και οχι μόνο εγω) οτι ενα μείζον ζήτημα όπως οι οφειλες του ευτραφή φίλη οι οποίες οδηγούν σε απόγνωση χιλιάδες συναδέλφους που δυστυχώς έχουν αναγκή ακόμα και αυτά τα λίγα χρήματα, και βλέπω πετάγονται απο το πουθενά κάποιοι αριστεροφιλόσοφοι και μας δικαιολογούν την καθυστέρηση και τα ωρομισθια απάτη, προτρεποντας μας να μην προχωρησουμε σε διεκδικηση των δεδουλευμένων μας αλλά χαιδευουν τα αυτιά για αναιμακτη, και πιο οικονομική διεκδίκηση μέσω δημοσιεσυεων στο esos.gr στην αυγη του τσιπρα κτλ.

Ε  σιγουρα κάτι δεν πάει καλά/.

Γνώμμη μου χωρίς να προσπαθώ να σφετεριστώ το δικαίωμα να δημοσιευω στην σελίδα, είναι οτι πρεπει να ερθουμε σε συννενόηση για δικαστική διαμάχη άμμεσα, τα χρήματα είναι λίγα αν είμαστε πολλοί, με απομόνωση των αριστερών πόκεμον.

Ειναι ο μονος τρόπος να μπεί τελος στην αυθαιρεσία των μελλοντικών Φιληδων, Γιαννακου κτλ

Συγνώμμη για το γρηγορο της δημοσιευσης αλλα ειμαι στο γραφείο μου , καλημέρα.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2016, 09:57:56 πμ από markosath »
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8318 στις: Αύγουστος 01, 2016, 10:08:52 πμ »
Κι εγώ ρε φίλε πλήρωσα 120 ευρώ το Μάιο του 2014 και ακόμα περιμένω όπως και χιλιάδες άλλοι, θα πρέπει να κάνω τον ηλίθιο για να μη χρησιμοποιήσω κάποια άλλη λέξη και να πω μπράβο σε όσους έτυχε απλά να κάνουν αίτηση κάποιους μήνες πριν από εμένα; Μου είπε κανένας ότι ο ΕΟΠΠΕΠ δεν θα ξανακάνει εξετάσεις;   Μη βλέπετε το προσωπικό σας συμφέρον, το οποίο εν τέλει το έχω γράψει πολλές φορές ενισχύει τους μόνιμους ΔΥ που έχουν σχεδόν 100% πιστοποίηση ΕΚΕΠΙΣ με πιο εύκολες εξετάσεις και όχι τους πραγματικούς σας συναδέλφους. Μην ισχυρίζεστε ότι με μια πιστοποίηση γίνατε και καθηγητές πανεπιστημίου...η ευθύνη είναι καθαρά του ΕΟΠΠΕΠ και όχι των συναδέλφων που δεν πήραν ακόμα την πιστοποίηση...     

Η πιστοποίηση ειναι απο πολυ παλιά και οχι απο το 2014. Όσοι ασχολούνται με την εκπαιδευςη ενηλίκων το γνωρίζουν το θεμα. Οποίοι δεν πιστοποιήθηκαν θα περιμένουν, όπως περιμέναμε και εμεις απο το 2006 να πιςτοποιηθουμε Το 2015. Εςεις Ίσα ίσα ειστε προνομιούχοι κάνατε χαρτιά 2014-2015 και θα πιστοποιηθείτε 2017. Αδικία για μας ειναι αυτό οχι για εσάς. 🤘🏻🤘🏻 ΕΓΩ απο το 2006 περίμενα. Υπομονη λοιπόν και μη γκρινιάζετε.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2016, 10:10:55 πμ από jimpapas1 »

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8319 στις: Αύγουστος 01, 2016, 10:18:42 πμ »
Βρήκαμε το θέμα μας τώρα, λύσαμε το οικονομικό και γίναμε φιλικότεροι του Φίλη του ακαδημαικού, πιστοποιημένου επιπέδου γυμνασίου.
Δικαιολογούμε και την υφαρπαγή μεριδίου από  Δ.Υ. στα ΙΕΚ επειδή πιστοποιήθηκαν. Ε αυτό είναι απο τα άγγραφα.
Ευτυχώς για μένα δεν ζώ απο τα ΙΕΚ. Εσεις πιστοποιηθείτε κάργα...
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:40:27 »

Αποσυνδεδεμένος Dina-PE18

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8320 στις: Αύγουστος 01, 2016, 12:22:04 μμ »
Διαβάζοντας διάφορες απόψεις περί πιστοποίησης νιώθω την ανάγκη να σας πω την προσωπική μου εμπειρία και τη γενική μου γνώμη.
Προσωπικά λοιπόν με πτυχίο του 2008 δεν πρόλαβα να κάνω κάτι μέσω ΕΚΕΠΙΣ. Το Μάϊο του 2014 όμως και μόλις είχε ξεκινήσει η διαδικασία των ηλεκτρονικών εγγραφών στον ΕΟΠΠΕΠ γράφτηκα και μάλιστα πήγα αυτοπροσώπως το φάκελο εκεί γιατί μένω κοντά και για να μην καθυστερήσει ο έλεγχός μου. Τον Οκτώβριο μαθαίνω ότι είμαι έγκυος και πηγαίνω πάλι από εκεί και με διαβεβαίωσαν τότε ότι το Γενάρη του 2015 θα γίνουν εξετάσεις. Είχα ήδη φτιάξει τη μικροδιδασκαλία, είχα διαβάσει και την τράπεζα θεμάτων και 15 μέρες τα Χριστούγεννα έκανα επαναλήψεις. Ο Γενάρης πέρασε ξαναπήγα από εκεί μου είπαν σίγουρα για Μάρτη, το διάβασμα συνέχιζε και ο Μάρτη πέρασε κι εγώ ξαναπέρασα και μου είπαν μετά το Πάσχα, δηλαδή αρχές Μάη. Τέλη Μάη που βγήκαν οι ημερομηνίες ήταν " στο μήνα μου". Αποφάσισα να δηλώσω την πρώτη εξεταστική που ήταν 8 μέρες πριν την προβλεπόμενη μέρα τοκετού. Ωστόσο μια μέρα πριν σπάσαν τα νερά 19 Ιουνίου γέννησα και φυσικά στις 20 ήμουν στο μαιευτήριο και όχι στην εξέταση. Ο προσωπικός μου λόγος λοιπόν που δεν συμμετείχα στις εξετάσεις λέγεται ανωτέρα βία.... και πάλι περιμένω 13 μήνες χωρίς να ξέρω πόσο ακόμα θα χρειαστεί να περιμένω. Ο ΕΟΠΠΕΠ είπε για μετά το καλοκαίρι ενώ ένας πάντα αξιόπιστος συνάδελφος εδώ έγραψε για το 2017. 
Γενικά τώρα βλέπω ότι έχουν δημιουργηθεί 3 δεξαμενές εκπαιδευτών ενηλίκων. ΕΜΕΙΣ οι μη πιστοποιημένοι, ΕΣΕΙΣ οι πιστοποιημένοι και ΑΥΤΟΙ που δεν έχουν καν τις 150 ώρες και περιμένουν και τα σεμινάρια.
Σε ΑΥΤΟΥΣ θέλω να πω πως είναι πραγματικά λυπηρή αυτή η κατάσταση λόγω της ανοργανωσιάς τους και ελπίζω να λήξει αύριο κιόλας η αναμονή τους.
Σε ΕΜΑΣ  να ευχηθώ καλή προετοιμασία, καλό διάβασμα και σύντομα να μπορέσουμε να εξεταστούμε.
Σε ΕΣΑΣ επειδή ο χρόνος μετράει αντίστροφα με τον ίδιο τρόπο για όλους, σε λιγότερο από 9 χρόνια που θα λήξει η επάρκειά σας, εύχομαι την επόμενη ακριβώς μέρα από τη λήξη να διενεργηθούν εξετάσεις και να μη χρειαστεί να περιμένετε κι άλλο όπως ήδη χρειάστηκε να περιμένετε για την εξεταστική του 2015. Ωστόσο αν δε γίνει αυτό κάποιο χρονικό διάστημα τότε εμείς θα είμαστε σαν εσάς τώρα και εσείς σαν εμάς. Τότε λοιπόν εύχομαι να μην υπάρξει καμία αλαζονεία καμία έπαρση και καμία υπεροψία από κάποιον πιστοποιημένο συνάδελφο (που σε λίγο θα είμαι μη πιστοποιημένος κι αυτός πάλι) και να μη σας πει κανένας υπομονή, ούτε ας προσέχατε, ούτε τα θέλατε και τα πάθατε. Γιατί οι τελευταίοι υπεύθυνοι είμαστε εμείς, εσείς κι αυτοί.
Προτείνω λοιπόν ΟΛΟΙ μαζί απ' όποια δεξαμενή κι αν προερχόμαστε να παλέψουμε για τα δίκαια και αυτονόητα με τον ΕΟΠΠΕΠ. Διοργάνωση σεμιναρίων τακτικά και μια κανονικότητα στις εξετάσεις. Ας είναι και μια φορά το χρόνο αλλά να ξέρουμε πότε θα είναι και να υπάρχει συνέπεια. Αυτό όμως μόνο ενωμένοι μπορούμε να το πετύχουμε ανεξάρτητα από τα προσωπικά συμφέροντα αυτό θα είναι για το ΚΟΙΝΟ καλό.   

Αποσυνδεδεμένος senior_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03-ΠΕ12.05 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8321 στις: Αύγουστος 01, 2016, 01:38:46 μμ »
Διαβάζοντας διάφορες απόψεις περί πιστοποίησης νιώθω την ανάγκη να σας πω την προσωπική μου εμπειρία και τη γενική μου γνώμη.
Προσωπικά λοιπόν με πτυχίο του 2008 δεν πρόλαβα να κάνω κάτι μέσω ΕΚΕΠΙΣ. Το Μάϊο του 2014 όμως και μόλις είχε ξεκινήσει η διαδικασία των ηλεκτρονικών εγγραφών στον ΕΟΠΠΕΠ γράφτηκα και μάλιστα πήγα αυτοπροσώπως το φάκελο εκεί γιατί μένω κοντά και για να μην καθυστερήσει ο έλεγχός μου. Τον Οκτώβριο μαθαίνω ότι είμαι έγκυος και πηγαίνω πάλι από εκεί και με διαβεβαίωσαν τότε ότι το Γενάρη του 2015 θα γίνουν εξετάσεις. Είχα ήδη φτιάξει τη μικροδιδασκαλία, είχα διαβάσει και την τράπεζα θεμάτων και 15 μέρες τα Χριστούγεννα έκανα επαναλήψεις. Ο Γενάρης πέρασε ξαναπήγα από εκεί μου είπαν σίγουρα για Μάρτη, το διάβασμα συνέχιζε και ο Μάρτη πέρασε κι εγώ ξαναπέρασα και μου είπαν μετά το Πάσχα, δηλαδή αρχές Μάη. Τέλη Μάη που βγήκαν οι ημερομηνίες ήταν " στο μήνα μου". Αποφάσισα να δηλώσω την πρώτη εξεταστική που ήταν 8 μέρες πριν την προβλεπόμενη μέρα τοκετού. Ωστόσο μια μέρα πριν σπάσαν τα νερά 19 Ιουνίου γέννησα και φυσικά στις 20 ήμουν στο μαιευτήριο και όχι στην εξέταση. Ο προσωπικός μου λόγος λοιπόν που δεν συμμετείχα στις εξετάσεις λέγεται ανωτέρα βία.... και πάλι περιμένω 13 μήνες χωρίς να ξέρω πόσο ακόμα θα χρειαστεί να περιμένω. Ο ΕΟΠΠΕΠ είπε για μετά το καλοκαίρι ενώ ένας πάντα αξιόπιστος συνάδελφος εδώ έγραψε για το 2017. 
Γενικά τώρα βλέπω ότι έχουν δημιουργηθεί 3 δεξαμενές εκπαιδευτών ενηλίκων. ΕΜΕΙΣ οι μη πιστοποιημένοι, ΕΣΕΙΣ οι πιστοποιημένοι και ΑΥΤΟΙ που δεν έχουν καν τις 150 ώρες και περιμένουν και τα σεμινάρια.
Σε ΑΥΤΟΥΣ θέλω να πω πως είναι πραγματικά λυπηρή αυτή η κατάσταση λόγω της ανοργανωσιάς τους και ελπίζω να λήξει αύριο κιόλας η αναμονή τους.
Σε ΕΜΑΣ  να ευχηθώ καλή προετοιμασία, καλό διάβασμα και σύντομα να μπορέσουμε να εξεταστούμε.
Σε ΕΣΑΣ επειδή ο χρόνος μετράει αντίστροφα με τον ίδιο τρόπο για όλους, σε λιγότερο από 9 χρόνια που θα λήξει η επάρκειά σας, εύχομαι την επόμενη ακριβώς μέρα από τη λήξη να διενεργηθούν εξετάσεις και να μη χρειαστεί να περιμένετε κι άλλο όπως ήδη χρειάστηκε να περιμένετε για την εξεταστική του 2015. Ωστόσο αν δε γίνει αυτό κάποιο χρονικό διάστημα τότε εμείς θα είμαστε σαν εσάς τώρα και εσείς σαν εμάς. Τότε λοιπόν εύχομαι να μην υπάρξει καμία αλαζονεία καμία έπαρση και καμία υπεροψία από κάποιον πιστοποιημένο συνάδελφο (που σε λίγο θα είμαι μη πιστοποιημένος κι αυτός πάλι) και να μη σας πει κανένας υπομονή, ούτε ας προσέχατε, ούτε τα θέλατε και τα πάθατε. Γιατί οι τελευταίοι υπεύθυνοι είμαστε εμείς, εσείς κι αυτοί.
Προτείνω λοιπόν ΟΛΟΙ μαζί απ' όποια δεξαμενή κι αν προερχόμαστε να παλέψουμε για τα δίκαια και αυτονόητα με τον ΕΟΠΠΕΠ. Διοργάνωση σεμιναρίων τακτικά και μια κανονικότητα στις εξετάσεις. Ας είναι και μια φορά το χρόνο αλλά να ξέρουμε πότε θα είναι και να υπάρχει συνέπεια. Αυτό όμως μόνο ενωμένοι μπορούμε να το πετύχουμε ανεξάρτητα από τα προσωπικά συμφέροντα αυτό θα είναι για το ΚΟΙΝΟ καλό.

Χίλια like στην Dina μακάρι να σκέφτονται και άλλοι σαν εσένα , η προσωπική μου άποψη είναι ενάντια στην πιστοποίηση ειδικά με τον τρόπο που γίνεται και όσο υπάρχουν εκπαιδευτές που δεν είναι ενωμένοι και χωρίζουν την θέση τους σε πιστοποιημένους η μη θα υπάρχουν τα αλάνια στο υπουργείο που θα το εκμεταλλεύονται , ένα μπάχαλο είμαστε συνάδελφοι μια αλαζονεία και τίποτα άλλο εγω είμαι καλύτερος απο έσενα έχω πιστοποίηση οχι εγω είμαι καλύτερος έχω διδακτορικό και τι να λέει εγώ ξέρω τον διευθυντή του έχω κάνει τα χατίρια και θα μου δώσει ώρες συγχαρητήρια για το επίπεδο μας , μας αξίζει η αντιμετώπιση που έχουμε και την υπουργάρα που έχουμε για παιδείας, ένα πράγμα θα σας πω εδώ υπάρχει μεγάλο ιεκ της αθήνας που επιλέγει τις ειδικότητες ανάλογα με τι ανακαίνιση είναι να κάνει ο διευθυντής στο σπίτι και στο εξοχικό του ... πραγματική εξέλιξη συνάδελφοι δεν είναι μια πιστοποίηση της πλάκας αλλά διορισμοί και μόνιμες θέσεις εργασίας για αυτό πρέπει να αγωνιστούμε , καλή σας συνέχεια       

Αποσυνδεδεμένος ATHINAO

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8322 στις: Αύγουστος 01, 2016, 01:48:49 μμ »
Η λύση είναι να είμαστε όλοι μαζί, αλώστε όπως πολύ σωστά αναφέρει η Dina, ρόδα είναι και γυρίζει, αν μας νοιαζόμαστε μόνο για το παρών μπορεί να χάσουμε το μέλλον... πρέπει όλοι να διεκδηκίσουμε ίσες ευκαιρίες για όλους!!!     

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8323 στις: Αύγουστος 01, 2016, 03:06:06 μμ »


   Αγαπητοί Συνάδελφοι Dina-PE18 , senior_ , ATHINAO  , Χιλιάδες  Μ Π Ρ Α Β Ο !...

•   Σ’ ένα κατ’ όνομα «Κλάδο» , με ανταγωνισμούς , «πάρτες» και άπειρα «Εγώ» , βάζετε μπροστά το ΕΜΕΙΣ!...

•   Αυτό το ΕΜΕΙΣ , που ως τώρα , ποτέ δεν έχουν αντικρίσει υπουργείο , ε.ο.π.π.ε.π. , Ι.νε.δι.βι.μ.  ...

..και να γιατί προχωράνε τις ακανόνιστες … «κανονικότητές» τους όποτε θέλουν και βέβαια μας κρατάνε ακόμα απλήρωτους.


•   Ευτυχώς δεν είστε , δεν είμαστε οι μόνοι!..

Dina-PE18 , να χαίρεσαι το Κουτσουνάκι σου , τη Ζωούλα που έφερες στον Κόσμο.  Είμαι Σίγουρος ότι αυτό το παιδάκι θα μεγαλώσει με Άξια Μάνα , Αγάπη και Αξίες.




Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8324 στις: Αύγουστος 01, 2016, 03:36:53 μμ »
 Μας παρουσιάζετε έναν κόσμο εικονικό που νοιάζετε ένας για τους άλλους , ξέρουμε όλοι μας ότι αυτό δεν ισχύει, και με αυτά που λέτε αποσκοπείτε κάποιο συμφέρων και οι ίδιοι!
Ως αναφορά για τα σεμινάρια, γίνονται διάφορες λαμογιές που δείχνουν εικονικές ώρες διδασκαλίας σε ιδιωτικές επιχειρήσεις και αποκτούν δικαίωμα …
Ελπίζω να μην έγινα ο κακόκαρδος της υπόθεσης, εγώ μέχρι στιγμής ΔΕΝ γνώρισα τέτοιο άνθρωπο μέχρι τώρα!
 

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8325 στις: Αύγουστος 01, 2016, 06:18:40 μμ »
Διαβάζοντας διάφορες απόψεις περί πιστοποίησης νιώθω την ανάγκη να σας πω την προσωπική μου εμπειρία και τη γενική μου γνώμη.
Προσωπικά λοιπόν με πτυχίο του 2008 δεν πρόλαβα να κάνω κάτι μέσω ΕΚΕΠΙΣ. Το Μάϊο του 2014 όμως και μόλις είχε ξεκινήσει η διαδικασία των ηλεκτρονικών εγγραφών στον ΕΟΠΠΕΠ γράφτηκα και μάλιστα πήγα αυτοπροσώπως το φάκελο εκεί γιατί μένω κοντά και για να μην καθυστερήσει ο έλεγχός μου. Τον Οκτώβριο μαθαίνω ότι είμαι έγκυος και πηγαίνω πάλι από εκεί και με διαβεβαίωσαν τότε ότι το Γενάρη του 2015 θα γίνουν εξετάσεις. Είχα ήδη φτιάξει τη μικροδιδασκαλία, είχα διαβάσει και την τράπεζα θεμάτων και 15 μέρες τα Χριστούγεννα έκανα επαναλήψεις. Ο Γενάρης πέρασε ξαναπήγα από εκεί μου είπαν σίγουρα για Μάρτη, το διάβασμα συνέχιζε και ο Μάρτη πέρασε κι εγώ ξαναπέρασα και μου είπαν μετά το Πάσχα, δηλαδή αρχές Μάη. Τέλη Μάη που βγήκαν οι ημερομηνίες ήταν " στο μήνα μου". Αποφάσισα να δηλώσω την πρώτη εξεταστική που ήταν 8 μέρες πριν την προβλεπόμενη μέρα τοκετού. Ωστόσο μια μέρα πριν σπάσαν τα νερά 19 Ιουνίου γέννησα και φυσικά στις 20 ήμουν στο μαιευτήριο και όχι στην εξέταση. Ο προσωπικός μου λόγος λοιπόν που δεν συμμετείχα στις εξετάσεις λέγεται ανωτέρα βία.... και πάλι περιμένω 13 μήνες χωρίς να ξέρω πόσο ακόμα θα χρειαστεί να περιμένω. Ο ΕΟΠΠΕΠ είπε για μετά το καλοκαίρι ενώ ένας πάντα αξιόπιστος συνάδελφος εδώ έγραψε για το 2017. 
Γενικά τώρα βλέπω ότι έχουν δημιουργηθεί 3 δεξαμενές εκπαιδευτών ενηλίκων. ΕΜΕΙΣ οι μη πιστοποιημένοι, ΕΣΕΙΣ οι πιστοποιημένοι και ΑΥΤΟΙ που δεν έχουν καν τις 150 ώρες και περιμένουν και τα σεμινάρια.
Σε ΑΥΤΟΥΣ θέλω να πω πως είναι πραγματικά λυπηρή αυτή η κατάσταση λόγω της ανοργανωσιάς τους και ελπίζω να λήξει αύριο κιόλας η αναμονή τους.
Σε ΕΜΑΣ  να ευχηθώ καλή προετοιμασία, καλό διάβασμα και σύντομα να μπορέσουμε να εξεταστούμε.
Σε ΕΣΑΣ επειδή ο χρόνος μετράει αντίστροφα με τον ίδιο τρόπο για όλους, σε λιγότερο από 9 χρόνια που θα λήξει η επάρκειά σας, εύχομαι την επόμενη ακριβώς μέρα από τη λήξη να διενεργηθούν εξετάσεις και να μη χρειαστεί να περιμένετε κι άλλο όπως ήδη χρειάστηκε να περιμένετε για την εξεταστική του 2015. Ωστόσο αν δε γίνει αυτό κάποιο χρονικό διάστημα τότε εμείς θα είμαστε σαν εσάς τώρα και εσείς σαν εμάς. Τότε λοιπόν εύχομαι να μην υπάρξει καμία αλαζονεία καμία έπαρση και καμία υπεροψία από κάποιον πιστοποιημένο συνάδελφο (που σε λίγο θα είμαι μη πιστοποιημένος κι αυτός πάλι) και να μη σας πει κανένας υπομονή, ούτε ας προσέχατε, ούτε τα θέλατε και τα πάθατε. Γιατί οι τελευταίοι υπεύθυνοι είμαστε εμείς, εσείς κι αυτοί.
Προτείνω λοιπόν ΟΛΟΙ μαζί απ' όποια δεξαμενή κι αν προερχόμαστε να παλέψουμε για τα δίκαια και αυτονόητα με τον ΕΟΠΠΕΠ. Διοργάνωση σεμιναρίων τακτικά και μια κανονικότητα στις εξετάσεις. Ας είναι και μια φορά το χρόνο αλλά να ξέρουμε πότε θα είναι και να υπάρχει συνέπεια. Αυτό όμως μόνο ενωμένοι μπορούμε να το πετύχουμε ανεξάρτητα από τα προσωπικά συμφέροντα αυτό θα είναι για το ΚΟΙΝΟ καλό.
Το 2003 όταν πήρα το πτυχίο μου ειχα έτοιμη δουλεια σε μεγάλη βιομηχανία με 3000 πρώτο μισθό. Έπρεπε να πάω φαντάρος και ο διευθυντής της βιομηχανίας μου είπε δεν πειράζει πάνε και όταν απολυθείς η δουλεια σε περιμένει.
Μόλις απολύθηκα ο διευθυντής είχε πεθάνει ήδη και έχασα αυτη τη δουλεια.
Δυστυχως κάποιες καταστάσεις σε αφήνουν πίσω.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2016, 08:00:24 μμ από jimpapas1 »

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8326 στις: Αύγουστος 02, 2016, 09:19:15 πμ »
Καλημέρα, αν κάποιος με λίγο προσοχή τσεκάρει ποιοί δημοσιεύουνε στα ΙΕΚ θα απομονώσει 4-5 άτομα οι οποίοι έχουν τα εξής χαρακτηριστικά:

Δεν εχουν καμμία σχέση με εκπαιδευτικό προσωπικό, ακαδημαικά ανήκουν σε επίπεδο πολύ χαμηλό, ασχέτως αν η ανωνυμία τους δίνει το δικαίωμα να δηλώνουν πτυχιούχοι.

Φαίνεται απο τα γραπτά τους ..απο την εκάστοτε συμπεριφορά τους. Το λάθος που δεν πρέπει να κάνεις με αυτούς είναι να τους αφήσεις να νομίζουν οτι επιβάλλονται. Τσεκαρισμένο.

Βολευονται απίστευτα με την απο του 1997 υπάρχουσα υποβαθμιση του θεσμού των ΙΕΚ και αυτό είναι ευκολο να το διακρίνει κανείς.
Μιλάνε απαξιωτικά για τους σπουδαστές , για την παρεχόμενη εκπαιδευση, συνήθως ειναι  συριζοπασοκοι, οι οποίοι  επιμελώς προσπαθούν να συνδέσουν τα ΙΕΚ με σπουδές όπως κομμωτική μαγειρική, και ειδικότητες οι οποίες γνωρίζουμε δεν ανήκουν σε μεταδευτεροβάθμιο επίπεδο καν, είναι ειδικότητες γυμνασίου - λυκείου.

Το δε μπάχαλο της ατυπης δεν υποβαθμίζει μόνο τα πτυχία, αλλά και το προσωπικό  (συμβάσεις ωρομισθίων εξαμηνιτών, χρήματα όποτε έχουν , εξίσωση με εκπαιδευτές ΕΠΑΛ α β κυκλου (γυμνασιοπαιδα δηλαδή-"συναδέλφους").

Οταν βλέπω (και οχι μόνο εγω) οτι ενα μείζον ζήτημα όπως οι οφειλες του ευτραφή φίλη οι οποίες οδηγούν σε απόγνωση χιλιάδες συναδέλφους που δυστυχώς έχουν αναγκή ακόμα και αυτά τα λίγα χρήματα, και βλέπω πετάγονται απο το πουθενά κάποιοι αριστεροφιλόσοφοι και μας δικαιολογούν την καθυστέρηση και τα ωρομισθια απάτη, προτρεποντας μας να μην προχωρησουμε σε διεκδικηση των δεδουλευμένων μας αλλά χαιδευουν τα αυτιά για αναιμακτη, και πιο οικονομική διεκδίκηση μέσω δημοσιεσυεων στο esos.gr στην αυγη του τσιπρα κτλ.

Ε  σιγουρα κάτι δεν πάει καλά/.

Γνώμμη μου χωρίς να προσπαθώ να σφετεριστώ το δικαίωμα να δημοσιευω στην σελίδα, είναι οτι πρεπει να ερθουμε σε συννενόηση για δικαστική διαμάχη άμμεσα, τα χρήματα είναι λίγα αν είμαστε πολλοί, με απομόνωση των αριστερών πόκεμον.

Ειναι ο μονος τρόπος να μπεί τελος στην αυθαιρεσία των μελλοντικών Φιληδων, Γιαννακου κτλ

Συγνώμμη για το γρηγορο της δημοσιευσης αλλα ειμαι στο γραφείο μου , καλημέρα.
 

Δυστυχώς, η δική μου εντύπωση είναι αφήνουμε το γάμο, να πάμε για πουρνάρια... Για παράδειγμα, ενώ το ζήτημα της αποπληρωμής των δεδουλευμένων είναι ουσιώδες και επιτακτικό (κατά τη γνώμη μου), μπαίνουν θέματα στην παρούσα στιγμή, όπως η πιστοποίηση  ΕΟΠΠΕΠ, η μοριοδότηση κριτηρίων επικείμενης προκήρυξης ΔΙΕΚ, η κομμωτική...
Όσον αφορά τους ΔΥ, έχω γράψει παραπάνω με πλήρη αιτιολόγηση γιατί θεωρώ ότι πάλι θα έχουν πιθανότητες να προσληφθούν. Επιπρόσθετα, κάποιοι σωστά παρατήρησαν ότι η σειρά θα πάει: πιστοποιημένοι ΔΥ (έστω από ΕΚΕΠΙΣ 2007) και απιστοποίητοι αδιόριστοι.
Όσον αφορά για την κομμωτική, η μεγάλη πικρία μου είναι ότι με μεγάλη προθυμία κάποιοι/κάποιες προασπίζονται το δικαίωμα της εργασίας στο εκπαιδευτικό σύστημα των κομμωτριών, αλλά ουδεμία κουβέντα για πτυχιούχους επιστήμονες άλλων ειδικοτήτων που δεν έχουν τόση πρόσβαση στο εκπαιδευτικό σύστημα (π.χ. Περιβαλλοντολόγοι, Ψυχολόγοι κ.ά.) ; Για παράδειγμα, ποιος/ποια νοιάστηκε, για συναδελφικούς  και παιδαγωγικούς λόγους, που τόσα χρόνια δεν έχει διοριστεί ούτε ένας Πτυχιούχος Περιβαλλοντολόγος στα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ή στην τυπική εκπαίδευση γενικότερα; Εκεί γαργάρα; Δείτε λίγο τα προγράμματα σπουδών και ανατρέξτε στις αναθέσεις δια του λόγου το αληθές..Δυστυχώς, δεν υπάρχουν κοινοί κανόνες για τις αναθέσεις μεταξύ όλων των ειδικοτήτων. Αυτό είναι το πρόβλημα και χρήζει άμεσες δίκαιες λύσεις.





« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2016, 10:41:33 πμ από joinJ »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8327 στις: Αύγουστος 02, 2016, 10:52:12 πμ »
Όσον αφορά για την κομμωτική, η μεγάλη πικρία μου είναι ότι με μεγάλη προθυμία κάποιοι/κάποιες προασπίζονται το δικαίωμα της εργασίας στο εκπαιδευτικό σύστημα των κομμωτριών, αλλά ουδεμία κουβέντα για πτυχιούχους επιστήμονες άλλων ειδικοτήτων που δεν έχουν τόση πρόσβαση στο εκπαιδευτικό σύστημα (π.χ. Περιβαλλοντολόγοι, Ψυχολόγοι κ.ά.) ; Για παράδειγμα, ποιος/ποια νοιάστηκε, για συναδελφικούς  και παιδαγωγικούς λόγους, που τόσα χρόνια δεν έχει διοριστεί ούτε ένας Πτυχιούχος Περιβαλλοντολόγος στα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ή στην τυπική εκπαίδευση γενικότερα; Εκεί γαργάρα; Δείτε λίγο τα προγράμματα σπουδών και ανατρέξτε στις αναθέσεις δια του λόγου το αληθές..Δυστυχώς, δεν υπάρχουν κοινοί κανόνες για τις αναθέσεις μεταξύ όλων των ειδικοτήτων. Αυτό είναι το πρόβλημα και χρήζει άμεσες δίκαιες λύσεις.

Χαλαρώστε ρε παιδιά. Δεν γράφει ο υπουργός εδώ μέσα, ούτε και κάποιο στέλεχος της κυβέρνησης (από όσο ξέρω).
Κανένας δεν προασπίστηκε το δικαίωμα ούτε των κομμωτριών, ούτε των μαγείρων και των τεχνικών αυτοκινήτων. Πώς θα μπορούσαμε άλλωστε? Απλά τέθηκε θέμα από κάποιους αν πρέπει στα ΙΕΚ (και στις άλλες σχολές) να τους θεωρούμε συναδέλφους. Και η δική μου άποψη είναι ναι. Ότι είναι συνάδελφοι. Τέλος. Μην το τραβάμε από τα μαλλιά.
Νοιώθεις μεγάλη πικρία επειδή εγώ και κάποιοι άλλοι τους θεωρούμε συναδέλφους? Να σοβαρευτούμε λίγο.
Εσύ μην τους θεωρείς συναδέλφους αν θεωρείς ότι σε προσβάλει κάτι τέτοιο.

Αν τώρα περιμένεις από τους άλλους να φωνάξουν για τους Περιβαντολόγους που δεν διορίζονται, θα περιμένεις για πολλά-πολλά χρόνια. Αν δεν φωνάξετε και δεν δραστηριοποιηθείτε μόνοι σας, μην περιμένετε από άλλους.

Φιλικά πάντα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2016, 12:37:57 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8328 στις: Αύγουστος 02, 2016, 12:57:00 μμ »
Δυστυχώς, η δική μου εντύπωση είναι αφήνουμε το γάμο, να πάμε για πουρνάρια... Για παράδειγμα, ενώ το ζήτημα της αποπληρωμής των δεδουλευμένων είναι ουσιώδες και επιτακτικό (κατά τη γνώμη μου), μπαίνουν θέματα στην παρούσα στιγμή, όπως η πιστοποίηση  ΕΟΠΠΕΠ, η μοριοδότηση κριτηρίων επικείμενης προκήρυξης ΔΙΕΚ, η κομμωτική...
Όσον αφορά τους ΔΥ, έχω γράψει παραπάνω με πλήρη αιτιολόγηση γιατί θεωρώ ότι πάλι θα έχουν πιθανότητες να προσληφθούν. Επιπρόσθετα, κάποιοι σωστά παρατήρησαν ότι η σειρά θα πάει: πιστοποιημένοι ΔΥ (έστω από ΕΚΕΠΙΣ 2007) και απιστοποίητοι αδιόριστοι.
Όσον αφορά για την κομμωτική, η μεγάλη πικρία μου είναι ότι με μεγάλη προθυμία κάποιοι/κάποιες προασπίζονται το δικαίωμα της εργασίας στο εκπαιδευτικό σύστημα των κομμωτριών, αλλά ουδεμία κουβέντα για πτυχιούχους επιστήμονες άλλων ειδικοτήτων που δεν έχουν τόση πρόσβαση στο εκπαιδευτικό σύστημα (π.χ. Περιβαλλοντολόγοι, Ψυχολόγοι κ.ά.) ; Για παράδειγμα, ποιος/ποια νοιάστηκε, για συναδελφικούς  και παιδαγωγικούς λόγους, που τόσα χρόνια δεν έχει διοριστεί ούτε ένας Πτυχιούχος Περιβαλλοντολόγος στα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ή στην τυπική εκπαίδευση γενικότερα; Εκεί γαργάρα; Δείτε λίγο τα προγράμματα σπουδών και ανατρέξτε στις αναθέσεις δια του λόγου το αληθές..Δυστυχώς, δεν υπάρχουν κοινοί κανόνες για τις αναθέσεις μεταξύ όλων των ειδικοτήτων. Αυτό είναι το πρόβλημα και χρήζει άμεσες δίκαιες λύσεις.
Αν δείς όλες τις αναρτήσεις μου στην σειρά (και οχι αποσπασματικα) θα διαπιστώσεις ότι με ακρίβεια είπα τι θα γινόταν και τι στο τελος εγινε...μεχρι και τον καφε των leopard ειχα προβλεψει..Αυτο αφορά την πλάκα..
Στα σοβαρά θέματα, δεν μπορεί να υπάρξει σοβαρό σωματείο, ή οτι αλλο θες διότι κανείς δεν ζεί απο τα ΙΕΚ, τα εχουν αναγκη μέν αλλα δεν θα πεινάσουν αν δεν τα πάρουν. Γιατι αν πεινάγανε δεν θα ασχολούντουσαν με ΙΕΚ, γνωρίζουν όλοι εκ των προτέρων τι θα συμβεί..απόδειξη? πηγαινε στην πρωτη δημοσιευση αυτου του θεματος..
Οταν τα ΙΕΚ γινουν κολλέγια με την μορφή των community colleges όπως οραματιζόταν ο πανάρετος, ενταγμένα στο συστυμα, και ο άλλος θα ειναι μόνιμος ή αναπληρωτής με μισθό απο 1200-2000 ευρω..τότε θα δεις μια οργανωσαρα, και οποιός το παίζει απεργοσπάστης θα του ριχνουν και ξύλο/. Νοσοκομείο θα καταλήγει.
Στο είπα και προσωπικά, απλα μην ασχολείσαι....Μία σκέψη θα ήταν να ξεσηκωθούνε οι σπουδαστές, η πιό σοβαρή, αλλά και σε αυτό τo πεδίο υπάρχει ενα χύμα,σαν τους εκπαιδευτικούς ,τα πτυχία και οι σχολές δεν εχουν βαρύτητα καμμία, οποιοι το πήραν χαμπάρι δεν ασχολούνται οι υπολοιποι θα το πάρουν σε κάποια χρόνια οταν καταλήξουν ΟΑΕΔ σαν τους εκπαιδευτές τους. Αρα lost case.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2016, 01:12:58 μμ από markosath »
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8329 στις: Αύγουστος 02, 2016, 12:59:15 μμ »
Χαλαρώστε ρε παιδιά. Δεν γράφει ο υπουργός εδώ μέσα, ούτε και κάποιο στέλεχος της κυβέρνησης (από όσο ξέρω).
Κανένας δεν προασπίστηκε το δικαίωμα ούτε των κομμωτριών, ούτε των μαγείρων και των τεχνικών αυτοκινήτων. Πώς θα μπορούσαμε άλλωστε? Απλά τέθηκε θέμα από κάποιους αν πρέπει στα ΙΕΚ (και στις άλλες σχολές) να τους θεωρούμε συναδέλφους. Και η δική μου άποψη είναι ναι. Ότι είναι συνάδελφοι. Τέλος. Μην το τραβάμε από τα μαλλιά.
Νοιώθεις μεγάλη πικρία επειδή εγώ και κάποιοι άλλοι τους θεωρούμε συναδέλφους? Να σοβαρευτούμε λίγο.
Εσύ μην τους θεωρείς συναδέλφους αν θεωρείς ότι σε προσβάλει κάτι τέτοιο.

Αν τώρα περιμένεις από τους άλλους να φωνάξουν για τους Περιβαντολόγους που δεν διορίζονται, θα περιμένεις για πολλά-πολλά χρόνια. Αν δεν φωνάξετε και δεν δραστηριοποιηθείτε μόνοι σας, μην περιμένετε από άλλους.

Φιλικά πάντα.
Απο το να μου στένεις σεξουλικα μυνύματα, βρες κανα κομμωτή να συναδελφωθείτε. αν επιμένεις να με παρενοχλεις, τα βρίσκουμε σαν αντρες, σε προειδοποιώ ειμαι 1,95 125 κιλα...
και παρακληση προς τους συντονιστές , πως τον μπλοκάρω, όλο ανηθικες προτάσεις μου κάνει, ελεος, και η πλάκα έχει τα όρια της.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2016, 01:05:21 μμ από markosath »
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 374
Σύνολο: 380

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.