*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2674002 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9184 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 02:03:26 πμ »
Να ρωτησω κατι για οποιον γνωριζει και εχει την γνωση...βλεπω οτι τους μεταπτυχιακους τιτλους τους μοριοδοτουν εφοσον εχουν συναφεια με την επιλεγμενη στα ιεκ ειδικοτητα...π.χ ενας μεταπτυχιακος τιτλος "φυσικη και τεχνολογικες εφαρμογες" http://www.physics.ntua.gr/gr/dpms/eisagogh.htm θα μπορουσε να εχει συναφεια π.χ στην ειδικοτητα πε17.04 ηλεκτρονικης? Η πρεπει να ταυτιζετε 100% το μεταπτυχιακο με τα μαθηματα που διδασκονται  π.χ στην συγκεκριμενη ειδικοτητα? Ευχαριστω πολυ

Αυτό δεν ισχύει. Στην πρόσκληση έλεγε :
"Μεταπτυχιακές σπουδές (μεταπτυχιακό, διδακτορικό) στην Εκπαίδευση Ενηλίκων, στη Συνεχιζόμενη Εκπαίδευση, στις Σπουδές στην Εκπαίδευση, στη Διά Βίου Εκπαίδευση, και στη Διοίκηση Εκπαιδευτικών Μονάδων, λαμβάνουν το μέγιστο αριθμό μορίων.(6 έλεγε για μεταπτυχιακο)
Σπουδές (Μεταπτυχιακό, διδακτορικό) σε άλλες ειδικεύσεις – κατευθύνσεις μοριοδοτούνται αντίστοιχα με 2 μόρια λιγότερο."
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2016, 02:06:09 πμ από kakar »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:11:52 »

Αποσυνδεδεμένος Panosn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9185 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 02:31:04 πμ »
Άρα ενα μεταπτυχιακό μοριοδοτειτε ούτως η άλλως... Σωστά; επίσης να υποθέσω ότι το ίδιο ισχύει και για τα ιεκ του οαεδ; (σορυ για το επίμονο της ερωτησης αλλα μέχρι αυριο πρέπει να επιλέξω αναμεσα σε δυο μεταπτυχιακά και θέλω να ξέρω κάποια πράγματα)

Αποσυνδεδεμένος Panosn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9186 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 02:40:30 πμ »
Ρωτάω γιατί εδώ.    http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/paideia/79125/dimosia-iek-i-moriodotisi-gia-tous-ekpaideftikoys.  λέει  "1.β Μεταπτυχιακό σχετικό με το αντικείμενο των προκηρυσσόμενων ειδικοτήτων" άρα εννοεί ότι μοριοδοτουνται μόνο όταν είναι σχετικά με το αντικειμενο

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9187 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 03:59:02 πμ »
Το λινκ που δινεις παραπεμπει σε αρθρο με ημερομηνια περσινη. Ειναι προτιμοτερο να πηγαινεις στην αρχικη πηγη, δηλαδη  στη σελιδα του ινεδιβιμ και να διαβαζεις απο εκει την προκηρυξη. Συγκεκριμενα εδω https://mis.inedivim.gr/Account/Login?ReturnUrl=%2F

Στα Ιεκ του οαεδ τα μεταπτυχιακα επαιρναν 5 μορια οτι και να ηταν ,ειτε εκπαιδευη ενηλικων ειτε οτιδηποτε. Κοιτα την προκηρυξη εδω
http://www.oaed.gr/-/ypobole-aiteseon-ypopsephion-oromisthion-ekpaideutikon-gia-iek-sek-p-sek-tou-o-a-e-d-etous-katartises-2016-2017

Εγγυηση οτι θα παραμεινουν ετσι οι μοριοδοτησεις και για τα επομενα χρονια δεν υπαρχει.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2016, 04:03:21 πμ από kakar »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:11:52 »

Αποσυνδεδεμένος Panosn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9188 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 04:12:45 πμ »
Ok thanks

Αποσυνδεδεμένος Panosn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9189 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 04:20:35 πμ »
Τώρά βλέπώ ότί στό δέύτέρό λίνκ πόύ πάρέθέσές μέ τόν όάέδ στήν ύπόύργίκή άπόφάσή λέέί "μέτάπτύχίάκό σχέτίκό μέ τό άντίκέίμένό τών πρόκύρήσόμένών θέσέών"....άρά ίσχύέί ότί κάί πέρσί...anyway σέ έύχάρίστώ



Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9190 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 10:59:22 πμ »
με καλεσαν απο ενα ιεκ και μου εδιναν ενα μαθημα 3-4 ωρες σε 3 διαφορετικες μερες. την υλη του μαθηματος δεν την κατειχα πολυ καλα κι ετσι δεν δεχτηκα.

Πιστευετε οτι εκανα καλα;

Γιατι δυστυχως θα βρεθουν συναδερφοι που θα παρουν μαθηματα που δεν τα κατεχουν, θα κανουν προχειρες δουλειες και θα παρουν και τα μορια.

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9191 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 11:20:56 πμ »
με καλεσαν απο ενα ιεκ και μου εδιναν ενα μαθημα 3-4 ωρες σε 3 διαφορετικες μερες. την υλη του μαθηματος δεν την κατειχα πολυ καλα κι ετσι δεν δεχτηκα.

Πιστευετε οτι εκανα καλα;

Γιατι δυστυχως θα βρεθουν συναδερφοι που θα παρουν μαθηματα που δεν τα κατεχουν, θα κανουν προχειρες δουλειες και θα παρουν και τα μορια.
Καλημέρα συνάδελφε, δεν θα βρεθούν απλώς να πάρουν τα μαθήματα άτομα άσχετα...χαμηλών προσόντων, απλά το όλο project επαφίεται σε τέτοια ατομα για να κάνει την δουλειά του.
Στα ΙΕΚ βρίσκουν δουλειά  οι χαμηλών προσόντων ανεργοι, ή εργαζόμενοι δημόσιοι υπάλληλοι  που απο εργάτες σε δήμους κάποιοι  θα βρεθούν εκπαιδευτές.
Ποιός επαγγελματίας θα πάει να πάρει 3,60 οταν για βενζίνα θα δαπανήσει  παραπάνω, θα χάσει τον χρόνο του, που μεταξύ μας πιό οφελος θα έχεις να κοιτάς το ταβάνι παρα να αναμένεις κάποτε να τα  πάρεις .
Σε όλες τις τοποθετήσεις μου αναφέρω αυτο ακριβώς. Η αναβάθμιση των ΙΕΚ θα αρχίσει όταν προσληφθεί μόνιμο προσωπικό ,επαρκώς αμοιβόμενο για να φερει εις πέρας την δύσκολη  αποστολή του που ειναι η εκπαίδευση ενηλίκων.
Η αξία του προσωπικού  των  ΙΕΚ  έρχεται σε απόλυτη συνάφεια με το επιπεδο των τίτλων που παρέχουν. ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ
Βεβαια δεν βάζω στο ίδιο καλάθι την πλειοψηφία των "εκπαιδευτών" με την μικρή μειοψηφία ατόμων αξιόλογων με προσόντα που ακόμα και αυτά τα λίγα χρήματα θα τα χρησιμοποιήσουν να καλύψουν τρύπες και για αυτό αναγκάζονται να υπομένουν αυτα
Εγω θα σου έλεγα οτι κακώς πάντως δεν δεχτηκες τις ωρες ,όταν το 90 και κάτι τις εκατο ειναι ασχετοι και παρόλα αυτα τα "βγαζουν πέρα"
Τους ελεγχει κανείς?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2016, 11:28:29 πμ από markosath »
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9192 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 11:23:14 πμ »
με καλεσαν απο ενα ιεκ και μου εδιναν ενα μαθημα 3-4 ωρες σε 3 διαφορετικες μερες. την υλη του μαθηματος δεν την κατειχα πολυ καλα κι ετσι δεν δεχτηκα.

Πιστευετε οτι εκανα καλα;

Γιατι δυστυχως θα βρεθουν συναδερφοι που θα παρουν μαθηματα που δεν τα κατεχουν, θα κανουν προχειρες δουλειες και θα παρουν και τα μορια.

Είχε και άλλα μαθήματα στην ειδικότητά σου;
Αν ναι πρέπει να πεις θέλω να παρω ώρες και να συζητήσουμε για ποιο μάθημα μπορώ να αναλάβω.
Δεν θα παίρνουν οι μόνιμοι ότι μάθημα γουστάρουν και θα αφήνουν τα παλούκια στους ωρομισθίους.
Μη τυχών αρνηθείς ώρες.

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9193 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 11:32:19 πμ »
Είχε και άλλα μαθήματα στην ειδικότητά σου;
Αν ναι πρέπει να πεις θέλω να παρω ώρες και να συζητήσουμε για ποιο μάθημα μπορώ να αναλάβω.
Δεν θα παίρνουν οι μόνιμοι ότι μάθημα γουστάρουν και θα αφήνουν τα παλούκια στους ωρομισθίους.
Μη τυχών αρνηθείς ώρες.

Για την ακριβεια με πηραν τηλ και μου ειπαν οτι υπαρχει αυτο το μαθημα αυτες τις μερες και ωρες. μπορειτε;...τελος.
Αρχικα τους ειπα ναι. στη συνεχεια καθησα λιγη ωρα το σκεφτηκα αν με συμφερει μιας και το ιεκ δεν ειναι παρα πολυ κοντα στο σπιτι μου και δεδομενου οτι εχω και μια ημιαπασχοληση σε εταιρια, ειδα και την υλη οπου θα επρεπε να διαβασω για να θυμηθω ενα αντικειμενο με το οποιο ειχα να ασχοληθω απο τα φοιτητικα μου χρονια και ετσι τους πηρα πισω και αρνηθηκα.

Μακαρι να βρεθει καποιος που μπορει να το υποστηριξει απλα επειδη οσο δουλευω στα ιεκ (τα τελευταια 3 χρόνια περιπου) εχω δει τα παντα ολα πιστευω θα γινει προχειροδουλεια.

Αποσυνδεδεμένος pcs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9194 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 11:37:19 πμ »
με καλεσαν απο ενα ιεκ και μου εδιναν ενα μαθημα 3-4 ωρες σε 3 διαφορετικες μερες. την υλη του μαθηματος δεν την κατειχα πολυ καλα κι ετσι δεν δεχτηκα.

Πιστευετε οτι εκανα καλα;

Γιατι δυστυχως θα βρεθουν συναδερφοι που θα παρουν μαθηματα που δεν τα κατεχουν, θα κανουν προχειρες δουλειες και θα παρουν και τα μορια.
Καταρχήν απο τη στιγμη που αρνήθηκες άποψη μου δεν έχει νόημα να το συζητας. Αλλά αφού ζήτησες απόψεις οριστε η δική μου. 3 διαφορετικές ημέρες αν η απόσταση είναι > 40 χλμ οικονομικά είναι ασύμφορο και επειδή το ξέρουν σε τοποθέτησαν κατά αυτό τον τροπο με σκοπό να αρνηθείς να πάνε στον επόμενο. Γνωστό κόλπο. Έπρεπε να ζητήσεις μια ημέρα. Κάποιο μαθημα απο αυτά που σου έδιναν θα ηταν δίωρο και εκεί θα ζητουσες την τοποθέτηση σου σε μια ημέρα.

Αποσυνδεδεμένος stardust 15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Today is the first day of the rest of your life.
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9195 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 12:13:23 μμ »
Καλημερα σε ολους.
Βρε παιδια εχω καταμπερδευτει με τα ΙΕΚ. Ακουω οτι καποια εχουν κανει ηδη αναθεσεις, καποια οχι ακομα, και καποια αλλα εκαναν αναθεσεις και τις πηρανε πισω. Αλλου γινονται ακομα αποσπασεις μονιμων, αλλου συμπληρωση ωραριου απο καθηγητες λυκειων κτλ κτλ. Γενικως επικρατει ενα μπαχαλο.
Οι ενστασεις συνεχιζονται ακομα? Κι αν ναι, μεχρι ποτε? Επισης, θα βγει επιτελους μια λιστα ανα ΙΕΚ που να φαινονται τα ονοματα των εκπαιδευτων και η σειρα καταταξης? Πρεπει επιτελους να υπαρξει διαφανεια!!!!!!!
Εγω εκανα αιτηση στην περιφερεια κεντρικης Μακεδονιας αλλα η σειρα καταταξης μου δεν μου λεει τιποτα, αφου μιλαμε για 7 πολεις και δεν ξερω κι εγω ποσα ΙΕΚ συνολικα.
Ενα τελευταιο... Θα αναρτηθουν καπου οι προσληψεις ετσι ωστε να ξερουμε ποσους και ποιους πηρανε, κι αν ναι, που?
Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος otinanai

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9196 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 12:30:21 μμ »
Διαφάνεια υπάρχει.
Οι προσλήψεις γίνονται από τους πίνακες ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΆ.
Προηγουμένως όμως γίνεται το ακόλουθο:
Στις περισσότερες ειδικότητες θα διδάξουν αποσπασμένοι από την Β/θμια εκπαίδευση καθηγητές (η απόσπαση δεν γίνεται κατόπιν αίτησης τους, αλλά είναι υποχρεωτική από την Περιφερειακή Διεύθυνση).
Τέτοιες ειδικότητες είναι για παράδειγμα Αγγλικής, Πληροφορικής, Γυμναστές, Φιλόλογοι, Μαθηματικοί, Μηχανολόγοι, Ηλεκτρολόγοι.
Όπου απομείνουν ώρες, τότε αρχίζουν και καλούν από τον πίνακα.
Στα περισσότερα περιφερειακά Ι.Ε.Κ δεν προσλαμβάνονται έκτακτοι ωρομίσθιοι στις παραπάνω ειδικότητες.
Γενικότερα η εμπειρία δείχνει ότι έπειτα από ακυρώσεις, παραιτήσεις κλπ, θα κάνει περίπου 2 εβδομάδες για να ¨κάτσει" η μπίλια.

Αποσυνδεδεμένος sofiaaek

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9197 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 01:20:54 μμ »
παιδια ξερω  εχει  ερωτηθει  ξανα...αλλα μια ακομα φορα;...με  6 ωρες  τη  βδομαδα..και  με  το σκεπτικο οτι  η προσληψη γινεται  στο τελος  του εξαμηνου..κοβω το ταμειο ανεργιας μου;  οι 6  ωρες  ειναι  2  μερες της  βδομαδας  και το ταμειο τελειωνει  πριν το τελος  του εξαμηνου..τι κανω;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 534
Σύνολο: 546

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.131 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.