*

Αποστολέας Θέμα: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς  (Αναγνώστηκε 286932 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 21, 2008, 09:07:42 μμ »
ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ = μια ομπρέλα κ βροχή
ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ = τσαρούχι
ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ = τα φύλλα που πέφτουν από τα δέντρα
ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ = χριστουγεννιάτικο δέντρο
ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ = χιονάνθρωπος και χιόνι
ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ = Απόκριες - μάσκες, κλόουν
ΜΑΡΤΙΟΣ = ελληνική σημαία
ΑΠΡΙΛΙΟΣ = Πάσχα, αυγά, λαμπάδες
ΜΑΙΟΣ = λουλούδια
ΙΟΥΝΙΟΣ = ήλιος
ΙΟΥΛΙΟΣ = καραβάκι
ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ = καρπούζι
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:45:54 »

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 21, 2008, 10:36:46 μμ »
Βίνα το πρόγραμμα που προτείνεις από το νηπιαγωγείο του Αγ. Μηνά είναι πολύ καλό! Το κατέβασα, αν και είναι λίγο μεγάλο (54mb περίπου), αλλά αξίζει. Η ιστοσελίδα είναι:
  http://kpe-chiou.chi.sch.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=255&Itemid=152
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #72 στις: Σεπτέμβριος 21, 2008, 10:55:00 μμ »
Αρετή το βιβλίο της Γιανικοπούλου που προτείνεις ποιων εκδόσεων είναι; (το "Λέξη, λέξη είσαι εδώ;")

Για τα σκίτσα-ζωγραφιές για τους μήνες, είχα δει στη τάξη μιας κοπέλας μια προσέγγιση πολύ ξεχωριστή που μου άρεσε πολύ και όπως μου είπε άρεσε πολύ και στα παιδιά...
Είχε ψάξει και είχε βρει ήρωες κινουμένων σχεδίων (disney ktl) σε χαρακτηριστικές σκηνές που σε παρέπεμπαν στον ανάλογο μήνα! πχ  Ντόναλντ-Νταίζυ-ανηψάκια να στολίζουν το χριστουγεννιάτικο δέντρο=Δεκέμβρης,  τ' ανηψάκια του Ντόναλντ με τσάντες έξω από το σχολείο=Σεπτέμβριος, Γουίνι-τίγρης-γουρουνάκι να μαζεύουν τα φύλλα που πέφτουν από τα δέντρα=Οκτώβριος, Συλβέστερ+τουίτυ= με αποκριάτικες στολές κ.α
Εντωμεταξύ...δεν είχε πάρει απλά τις φωτοτυπίες και τις ζωγράφισε....Τις είχε αντιγράψει με ριζόχαρτο σε άλλο χαρτί και τις είχε ζωγραφίσει με το χέρι...Επίσης το χαρακτηριστικό του κάθε μήνα ήταν "τρισδιάστατο"...το είχε φτιάξει με υλικά... πχ το χριστουγεννιάτικο δέντρο ήταν από πράσινο κανσόν με μεταλιζέ λαμπάκια και χρυσόσκονη...
Ήταν καταπληκτική δουλειά! Άλλο να την περιγράφω και άλλο να τη βλέπατε από κοντά...
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #73 στις: Σεπτέμβριος 21, 2008, 11:02:37 μμ »
Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις! :-*
Christen, σκέφτηκα να φτιάξω κάτι παρόμοιο, δηλαδή τρισδιάστατο (όχι όμως με γνωστούς ήρωες), αλλά είναι κάποιοι μήνες που δεν έχουν κάτι πολύ χαρακτηριστικό (πχ Νοέμβρης)
Μάλιστα αυτό που θέλω τελικά είναι να συμμετάσχουν και τα παιδιά στην κατασκευή αυτού του πίνακα γι' αυτό προβληματίζομαι τόσο πολύ...Να είναι κάτι που μπορούν να το αναγνωρίσουν. :-\

ΥΓ. Ρέτα, στα περισσότερα βιβλία (και στο χωριό μου επίσης! ;D) ο τρύγος γίνεται τον Σεπτέμβρη...Στο ιδιωτικό τότε τον είχαμε κάνει συνδέοντας και μυθολογία (Διόνυσο), παραγωγή κρασιού, λαογραφία κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2008, 11:05:33 μμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:45:54 »

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 21, 2008, 11:21:51 μμ »
χμμ..ίσως θα μπορούσε να..μεταμορφώσεις τα παιδιά σε μήνες...και το καθένα θα αναλάβει να ζωγραφίσει τον εαυτό του ως το παιδί του μήνα που θα κρατάει ή θα κανει κάτι χαρακτηριστικό. πχ ο Γιαννάκης θα είναι ο Σεπτέμβρης... Θα ζωγραφίσει ένα παιδάκι τον Γιαννάκη που θα κρατάει μία σχολική τσάντα....Βέβαια η τσάντα μπορεί να είναι κατασκευή....Βέβαια οι μήνες είναι 12...αν τα παιδιά είναι περισσότερα μπορούν σε ένα μήνα να συμμετέχουν 2-3 παιδιά, πχ 3 παιδιά να στολίζουν το χριστ. δέντρο...
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 21, 2008, 11:55:41 μμ »

ΥΓ. Ρέτα, στα περισσότερα βιβλία (και στο χωριό μου επίσης! ;D) ο τρύγος γίνεται τον Σεπτέμβρη...Στο ιδιωτικό τότε τον είχαμε κάνει συνδέοντας και μυθολογία (Διόνυσο), παραγωγή κρασιού, λαογραφία κλπ.

Ναι λάθος..Ορμώμενη από το ιδιωτικό που άρχιζε το πρόγραμμα   τον Οκτώβρη τον είχα ζωγραφίσει έτσι..Πόσα πράγματα έχω να αλλάξω..Ευχαριστώ για την επισήμανση και ήθελα να κάνω τώρα τρύγο, οπότε τα παιδιά θα πάθαιναν σύγχυση..

Αρετή το βιβλίο της Γιανικοπούλου που προτείνεις ποιων εκδόσεων είναι; (το "Λέξη, λέξη είσαι εδώ;")

 

Εκδόσεις Παπαδόπουλος
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος lena!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 12:02:49 πμ »
Η Γιαννικοπούλου είναι φοβερή καθηγήτρια...Ηταν από τις αγαπημένες μου στο πανεπιστήμιο!!!και πολύ καλή στο αντικείμενό της!
Και τα άλλα δύο της βιβλια είναι πολύ καλά, "Η γραπτή γλώσσα στο νηπιαγωγείο" και "από την προανάγνωση στην ανάγνωση"και γενικά και για τον ΑΣΕΠ νομίζω ειδικά το πρώτο.Εχει πολλές ιδέες για δραστηριότητες. εκδόσεις καστανιώτη αυτα

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 12:16:17 πμ »
Αρετή σε ευχαριστώ  :)  :)

~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 06:24:25 μμ »
Παιδιά καλησπέρα! Θέλω να ζητήσω τη βοήεθια σας σε κάτι και ρωτάω εδώ για να μην ανοίξω νέο θέμα...Όπως σας είχα πει σήμερα ήταν η πρώτη μου μέρα σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο (αντικατέστησα μια κοπέλα που σταμάτησε να εργάζεται λόγω εγκυμοσύνης..) Ήταν τραυματική εμπειρία η σημερινή...δεν περίμενα να είναι έτσι...Υπάρχουν 3 τμήματα νηπιαγωγείου και το δικό μου έχει 26 παιδιά (έμαθα από μισόλογα ότι μου πρόσθεσαν παιδιά από τα άλλα τμήματα!!! ) Η πιο παλιά έχει μόνο 16 παιδάκια!!!Τι να πω;; Και από οτι κατάλαβα θα είμαι μόνη μου...Η υπεύθυνη μου μίλησε για μια κοπέλα ως βοηθό που θα τη...μοιράζομαι με άλλη νηπιαγωγό...Σήμερα δεν την είδα καθόλου!!!Δεν θα μπω σε άλλες λεπτομέρειες γιατί ειλικρινά έχω στεναχωρηθεί πολυ από τις συνθήκες, αλλά δεν μπορώ να χ'ασω τη δουλειά...καταλαβαίνετε... :(  :(
Το πρόβλημα είναι αλλού..Σήμερα η υπεύθυνη μου είπε πως μέχρι τη Παρασκευή πρέπει να ετοιμάσω....ένα πρόγραμμα για όλο το χρόνο (!!!), όπου σε κάθε μήνα θα αναφέρω τα θέματα που θα δουλέψω +γραφή +μαθηματικά...και σύμφωνα με αυτό θα φτιάξω και τα έντυπα!! ( και μου τόνισε πως οι άλλες κοπέλες έχουν ξεκινήσει και δουλεύουν το έντυπο του Σεπτεμβρίου - φυσικά αφου τα έχουν προφανώς έτοιμα!!) έχω πελαγώσει με το...πρόγραμμα που ζητάει...Έκανα μια προσπάθεια να της μιλήσω για το νέο ΔΕΠΠΣ αλλά δεν με άκουγε!!! Μου είπε πως άν θέλω να κρατήσω τη θέση μου να έχω έτοιμο το πρόγραμμα μου γιατί θα πρέπει να ενημερωθούν και οι γονείς!!! Δεν ξέρω τι να κάνω και δεν έχω δει κάτι ανάλογο, στο παλιό σχολείο είχαμε έντυπα μόνο και τα οποία δεν τα έχω δυστυχώς...Αλλά αυτό που με καίει είναι αυτό το πρόγραμμα...Μπορείτε να με βοήθησετε;; έχει πέσει στα χέρια σας κάτι ανάλογο; Μήπως έχετε κάποιο πρόγραμμα που θα μπορούσε να με βοηθήσει;;; Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά ήταν δύσκολη μέρα... :(  :(  :(
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 06:33:42 μμ »
Δεν πάει καλά η γυναίκα! >:(
Δηλαδή θέλει αναλυτικά κάθε μέρα ή μέσα σε κάθε μήνα τι θα δουλέψεις γενικά και αόριστα?
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 07:14:16 μμ »
Δυστυχώς δε μπορούμε να σε βοηθήσουμε αν δε μας πεις ποια είναι η φιλοσοφία του νηπιαγωγείου. Μαθαίνουν τα παιδιά γράμματα και αριθμούς;
Για τα  θέματα μπορείς να ανατρέξεις σε πολλά βιβλία που έχουν δραστηριότητες για όλο το χρόνο, ταξινομημένες κατά μήνα. Όσον αφορά τους αριθμούς, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα της Τζεκάκη (για τα μαθηματικά γενικά και να δώσεις έμφαση στους αριθμούς, πράγμα που απ'ότι γνωρίζω επιδιώκουν τα ιδιωτικά νηπιαγωγεία). Όσον αφορά τη γραφή (αν θέλουν να διδάξεις γράμματα, που μάλλον αυτό συνηθίζεται) ξεκινάς με ασκήσεις προγραφής και μετά ένα γράμμα την εβδομάδα. Και σε αυτό μπορείς να βοηθηθείς από βιβλία που κυκλοφορούν στο εμπόριο.

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 07:48:04 μμ »
Παιδιά από οτι κατάλαβα και από το διαφημιστικό του σχολείου τους που είδα... μαθαίνουν γράμματα και αριθμούς και μάλιστα μου έδειξε κάποια έντυπα από τη προηγούμενη χρονιά και είδα πως το Μάρτη έκαναν και πράξεις!!! (προσθεση αφαίρεση) , επίσης κάνουν και συλλαβες από ότι είδα!! Το θέμα είναι πως δεν γνωρίζω ακόμη το επίπεδο των παιδιών και πως να βγάλω ένα πρόγραμμα τέτοιου είδους;;; Η πιο παλιά νηπιαγωγός από οτι κατάλαβα είναι και η υπεύθυνη για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Το κακό είναι πως μίλησε ελάχιστα μαζί μου και όταν της ζήτησα διευκρινήσεις για το τι θέλουν ακριβώς, αρχικά μου απάντησε: "τι νηπιαγωγός είσαι και δεν ξέρεις;;;;" Της εξήγησα πως δεν έχω φτιάξει παρόμοιο πρόγραμμα ( να είμαι ειλικρινής ήθελα να την παραπεμψω στο νέο αναλυτικό...αλλά δεν τόλμησα  :(  :(  :( )
Από ότι κατάλαβα πρέπει να περιλαμβάνει παγκόσμιες ημέρες - θέματα μήνα - γράμματα - αριθμούς...
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 07:56:53 μμ »
Ε τότε πρέπει να απευθυνθείς σε δασκάλα πρώτης δημοτικού!!!! :P
Σοβαρά τώρα η λύση που προτείνει η annna μου φαίνεται και η πιο ενδεδειγμένη. Βρες αν μπορείς τα βιβλία γλώσσας-μαθηματικών της πρώτης δημοτικού και βγάλε χρονοδιάγραμμα με βάση αυτά. Απλά στα μαθηματικά να έχεις και έντυπα με χωροχρονικές έννοιες, ταξινομήσεις, αντιστοιχίσεις, σύνολα (αυτά βάλτα νωρίς, πριν τους αριθμούς για το τόσα΄-όσα/ περισσότερα απο/λιγότερα από κλπ)
Εγώ έχω πρόγραμμα χρόνου από τότε που δούλευα με οργανώτρια (συνοδεύται και από φύλλα εργασίας) αλλά δε γίνεται να προλάβω να σου το δώσω μέχρι Παρασκευή (άσε που δεν δουλεύαμε γράμματα-αριθμούς συστηματικά). Επιπλέον συνοδεύεται για κάθε εβδομάδα και με οδηγίες για τις κατασκευές που μας έδινε να βγάλουμε. Είναι δύο μεγάλα κλασέρ υλικό... ::)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 09:05:44 μμ »
Ουφ!! Δεν ξέρω βρε παιδιά...μάλλον να με ζορίσουν επιδιώκουν....Εγώ πάντως αποκλείεται να προλάβω να φτιάξω πρόγραμμα τόσο σύντομα...και είναι και τα έντυπα...Τουλάχιστον να ετοιμάσω λίγες σελίδες για το Σεπτέμβρη που έτσι κι αλλιώς τελειώνει...Εντωμεταξύ η κοπέλα που έφυγε άφησε την τάξη σε απαράδεχτη κατάσταση (από την άλλη την καταλαβαίνω....έχει τα δικά της...)
Sophie έχεις τέτοιο υλικό;;; Υπάρχει;; πωπω τυχερή είσαι...φαντάζομαι βοηθάει πολύ σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο με τις απαιτήσεις που έχουν.... :(  :(  :(  :(
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 360
Σύνολο: 362

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.