*

Αποστολέας Θέμα: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς  (Αναγνώστηκε 287131 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lena!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 09:19:49 μμ »
Μην αγχώνεσαι βρε christen,εσύ είσαι η ειδική στο θέμα εκπαιδευτικό υλικό!!!! :)Νομίζω ότι θα τα καταφέρεις!Από ότι εχω καταλάβει περνάς πολλές ώρες σερφάροντας για να βρεις υλικο, σίγουρο κατι απο αυτά θα μπορέσεις να αξιοποιήσεις.Βέβαια εγώ δε μπορώ να σε βοήθήσω παραπάνω σε αυτό που ψάχνεις(γιατί δεν εχω δουλεψει ποτέ σε ιδιωτικό)αλλά είπα να σε εμψυχώσω λίγο!!! :) :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:58:16 »

Αποσυνδεδεμένος lena!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 09:22:37 μμ »
Μηπως από το βιβλίο τι θεμα να διαλέξω στο χρόνο για να τρέξω μπορεις να παρεις ιδέες;

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #86 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 09:35:20 μμ »
αφου σε πιεζει τοσο παρε υλικο απ οσα βιβλια ξερεις κ γραψτα να ειναι ευχαριστημενη.τωρα μεσα στην ταξη..βλεπεις τι θα κανεις απο αυτα.οσο για τα γραμματα μη σε φοβιζει κ μη σου φαινεται παραξενο,κ στο δημοσιο διδασκονται απλα με αλλη φιλοσοφια.δεν ειναι καταναγκαστικο εργο οπως μαλλον στο ιδιωτικο..

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 09:55:34 μμ »

Sophie έχεις τέτοιο υλικό;;; Υπάρχει;; πωπω τυχερή είσαι...φαντάζομαι βοηθάει πολύ σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο με τις απαιτήσεις που έχουν.... :(  :(  :(  :(


Σε ένα ιδιωτικό που δούλευα συνεργαζόταν με οργανώτρια προγράμματος. Ετοιμάζαμε λοιπόν στην αρχή του μήνα το πρόγραμμά μας, συναντιόμασταν με την οργανώτρια, της το δίναμε και μας το επέστρεφε διορθωμένο (όπου έκρινε) ή εμπλουτισμένο με κάποιες δικές της ιδέες.
Αυτά όμως το 1999. Τώρα τα πράγματα έχουν αλλάξει και μου είναι το πιο πολύ άχρηστο (παρόλο που δε δουλεύαμε με τομείς γιατί η συγκεκριμένη ήταν πολύ της Ιταλικής "γραμμής" αναλυτικού-πολύ μπροστά από την εποχή της) εκτός από κάποιες ιδέες για κατασκευές που ήταν πολύ πρωτοποριακές γιατί της άρεσε το φυσικό υλικό.
Αυτό πάντως που μας έδινε ως συμβουλή, και που τηρώ από τότε, ήταν να φτιάχνουμε μόνες μας τα φύλλα εργασίας γιατί αυτά του εμπορίου έχουν πολλά λάθη και ασάφειες στη διατύπωση αυτών που ζητούν από τα παιδιά. ;)
Μην αγχώνεσαι. Σκέψου μερικά θέματα, βγάλε και φύλλα εργασίας και στην τελική πες της ότι σου το είπε αργά και ζήτα να σου δώσει ένα περιθώριο χρονικό "για να γίνει πιο σωστή και μελετημένη δουλειά" (θα δείξει υπευθυνότητα από μέρους σου μια τέτοια κουβέντα  8))
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:58:16 »

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 10:51:27 μμ »
Αυτό που σκέφτηκα είναι να της προτείνω να της δίνω το πρόγραμμα του κάθε μήνα στο τέλος του προηγούμενου. Από ότι κατάλαβα στέλνουν το πρόγραμμα στους γονείς για να βλέπουν τι ακριβώς κάνουν τα παιδιά τους. ( οι αυθόρμητες δραστηριότητες είναι αγνωστη λέξη σε αυτό το σχολείο). Επίσης δεν είδα πουθενά τον Οδηγό....εκτός και αν τον κρύβουν... :P
όσον αφορά στα φύλλα εργασίας...μέχρι στιγμής έχω φτιάξει μονο εντυπάκια για γιορτές κτλ. Στο προηγούμενο σχολείο τα έντυπα φτιάχνονταν από ήδη υπάρχοντα βιβλία, απλά στη τελευταία σελίδα έμπαινε η βιβλιογραφία...
Θέλει πολύ χρόνο και δουλειά για να φτιάξω μόνη μου....αλλά μάλλον θα πρέπει να το κάνω γιατί αυτά που μου έδειξε τα είχαν φτιάξει με τον κλασικό τρόπο (φωτοτυπίες - blanco κτλ..)
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος lena!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 23, 2008, 03:01:18 μμ »
Βρε παιδιά, πήγα το σύγχρονο νηπιαγωγείο και παρατήρησα το εξής: Στο οπισθώφυλλο εχει διαφήμιση του συνεδρίου κ αναφέρει τα ονοματα των καθηγητών που θα παρουν μερος. 14 στον αριθμό συμπεριλαμβανομένου κ του Κισταρά. Μέσα ομως στο σημειο που το διαφημίζει εχει 12 καθηγητές κ ο Κιτσαρας δεν ειναι μεσα. Ελπίζω να προκειται για τυπογραφικό λάθος κ να μην συμβαινει κατι άλλο...
Εγώ πάντως δήλωσα συμμετοχή.αυριο θα στείλω κ τα χρήματα. Όποιες ενδιαφέρεστε να παρετε μεχρι την Πεμπτη τηλ.γιατι εχουν μεινει λιγες θεσεις μου ειπαν.

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 23, 2008, 06:04:11 μμ »
Lena τους ρώτησες όταν επικοινώνησες μαζί τους αν θα είναι ο Κιτσαράς;; Πάντως παιδιά δεν ξέρω για σας...αλλά εμένα με ενοχλεί αφάνταστα αυτή η πίεση που μας ασκούν να κάνουμε εγγραφή όσο το δυνατόν νωρίτερα γιατί...έχει λίγες θέσεις...γιατί...γιατί...Αν το έχετε παρατηρήσει γίνεται σε όλα τα σεμινάρια που διοργανώνει...όσες φορές έπαιρνα τηλ για πληροφορίες: " και βιαστείτε...δεν θα υπάρχουν θέσεις...και πρέπει να δω..και...και..."    ???  ???
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 23, 2008, 07:39:59 μμ »
Έχεις δίκιο για το σύγχρονο νηπιαγωγείο σιγά πια την κολυμπήθρα του Σιλωάμ. Καλό θα είναι το συνέδριο σίγουρα, αλλά μην τρελαθούμε κιόλας. Κρίστεν τι έγινε με το πρόγραμμά σου;
Μια χρονιά σ' ένα παιδικό που μας ζητούσαν πρόγραμμα ανά μήνα με τις δραστηριότητες της κάθε ημέρας (είχα 3 1/2 και αλλάζαμε δρ ανά 15 λεπτά καταλαβαίνεις πόσες έπρεπε να γράψω) έφτασε ο Δεκέμβριος.
Καθίσαμε με τη βοηθό (τρελές χλίδες) να φτιάξουμε το πρόγραμμα και μόνο που δεν κατ@@@ στα γέλια γιατί είχαμε ξεμείνει από ιδέες και λέγαμε για τίτλους δραστηριοτήτων "Το γκυ έπιασε σκουλήκι", "Ο ’η- Βασίλης έχει γαστρεντρίτιδα" "Οι τάρανδοι λύσσαξαν" και άλλα τέτοια. Είχαμε ζαβώσει πια. ;D ;D ;D
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 23, 2008, 08:03:46 μμ »
"Το γκυ έπιασε σκουλήκι", "Ο ’η- Βασίλης έχει γαστρεντρίτιδα" "Οι τάρανδοι λύσσαξαν" και άλλα τέτοια. Είχαμε ζαβώσει πια. ;D ;D ;D
;D ;D ;D ;D ;D ;D...Επιτέλους και κάτι πρωτότυπο!!!!! Μου 'δωσες ιδέες!!!!!! ;D ;D ;D
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος lena!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 23, 2008, 09:24:33 μμ »
όχι δε ρώτησα αλλα αν ρωτησει καποια από εσας ας ενημερώσει.

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 23, 2008, 10:08:58 μμ »
hello everybody!! Λοιπόν....κάθησα το απόγευμα να ασχοληθώ με το...πρόγραμμα ( ;D  ;D  ;D )
Το αποτέλεσμα: κορίτσια αν ακούσετε ότι ψάχνουν κάπου νηπιαγωγο ενημερώστε με!!!Βλέπω να με διώχνουν!! χεχεχε!
Ασ σοβαρευτούμε τώρα (πάιρνω το σοβαρό μου  :P  :P) Εγώ αρχικά πίστευα πως ήθελε και δραστηριότητες (Rita θα σου έκλεβα τις ιδέες  :P)
αλλά τελικά ήθελε μόνο θεματολογία και γράμματα-αριθμούς.... Έφτιαξα ένα προσχέδιο πρόχειρο για τον Οκτώβρη και θέλω τη γνώμη σας ή καμιά ιδέα, να συμπληρώσετε κάτι..
(helppp!!!)
ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ
κεντρικό θέμα το φθινόπωρο ( με αναφορές στα πρωτοβρόχια- τρύγο - φθινοπωρινά φρούτα - σπορά )
Σκέφτομαι να μιλήσω και για τα ζωάκια με αφορμή τη Παγκόσμια μέρα των ζώων
ένα θέμα για παππού-γιαγιά
28η Οκτωβρίου
και τώρα στα δύσκολα , αριθμός 1; (δεν νομίζω να είναι νωρίς)
να ξεκινήσω σχήματα;;
σκεφτόμουν να κάνουμε και κάποιες προγραφικές μήπως προς το τέλος κάνουμε το Ο.
Αν και αρχή δεν φαίνεται δουλεμένη ομάδα και τα 10 από τα παιδιά είναι η πρώτη τους φορά στο νηπιαγωγείο... :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2008, 10:18:39 μμ από christen »
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 23, 2008, 10:23:36 μμ »
το ο θα το ξεκινησεις με το οχι,θα βγει αβιαστα.τα υπολοιπα θεματα λιγο τετριμμενα..αλλα βεβαια κ τι να κανεις αν αυτα θελουν..κανε εννοιες πριν τους αριθμους,προλαβαινουν να βγουν μες στη χρονια

Αποσυνδεδεμένος vk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #96 στις: Σεπτέμβριος 23, 2008, 10:25:23 μμ »
Τα σχηματα ναι ....ξεκινας με τον κυκλο,
το σωμα μου, ο εαυτος μου,
το 1 μπορει ευκολα να ερθει γιατι συνεχεια λεμε "φερε μου ενα μαρκοδορο","εχω μια μυτη, ενα στομα"
το βιβλιο "τι θεμα να διαλεξω το χρονο για να τρεξω " δινει ευκολο μπουσουλα
Δωστους τα εκει περα και βλεπεις τι τραβαει μεσα στην ταξη

Καλη επιτυχια!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #97 στις: Σεπτέμβριος 23, 2008, 10:56:10 μμ »
Για τα μαθηματικά ξεκίνα με τις ιδιότητες των αντικειμένων (χρώμα, σχήμα, μέγεθος, υφή, σκληρότητα...), προχώρα σε ομαδοποιήσεις και ταξινομήσεις, σειραθετήσεις (τέλειο το παραμύθι με τη Χρυσομαλούσσα και τις τρεις αρκούδες για αυτή τη δουλειά), σειραθετήσεις, αντιστοιχίσεις και μετά αριθμούς. Στοιχειώδη οικοδόμηση της έννοιας του αριθμού δηλαδή. Αν σου πει κάτι δώστης να διαβάσει λίγο διδακτική μεθοδολογία.

Για τη γλώσσα δε θα τοποθετηθώ γιατί έχω τελείως άλλες απόψεις για τη γραφή και την ανάγνωση και αστο καλύτερα.  ;)
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159782
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 664
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 547
Σύνολο: 562

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.