*

Αποστολέας Θέμα: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς  (Αναγνώστηκε 287062 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fan_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 319
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60!!!
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #112 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 09:29:53 μμ »
Ξεκίνησα να τα παίρνω τα περιοδικά αλλά πόσα να έχουν?
Θα το προσπαθήσω για τη βιβλιοθήκη δεν το είχα σκεφτεί,ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:32:45 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #113 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 09:46:27 μμ »
"Κουκλοθέατρο ΙΙ - 62 Νέα Έργα" (Τασούλα Τσιλιμένη - Εκδ. Καστανιώτη)

"Το θέατρο της Χιονάτης" (Χάρης Σακελλαρίου - Εκδ. Κίνητρο)

Το πρώτο ιδίως θα σε καλύψει πλήρως (δεν είναι και πανάκριβο). Πάντως τα καλύτερα σενάρια βγαίνουν αυθόρμητα! ;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος fan_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 319
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60!!!
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #114 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 09:58:51 μμ »
"Κουκλοθέατρο ΙΙ - 62 Νέα Έργα" (Τασούλα Τσιλιμένη - Εκδ. Καστανιώτη)

"Το θέατρο της Χιονάτης" (Χάρης Σακελλαρίου - Εκδ. Κίνητρο)

Το πρώτο ιδίως θα σε καλύψει πλήρως (δεν είναι και πανάκριβο). Πάντως τα καλύτερα σενάρια βγαίνουν αυθόρμητα! ;)

ok!Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #115 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 10:27:32 μμ »
TUXPAINT -----> καταπληκτικό πρόγραμμα ζωγραφικής κυρίως για παιδιά προσχολικής ηλικίας!! Και το σημαντικότερο: ΔΩΡΕΑΝ!
Το κατέβασα πριν λίγο απο το site και είναι πολύ καλό και φτιαγμένο για παιδιά (σε σχέση με τη ζωγραφική των windows). Έχει πολλές λειτουργίες "έτοιμες" , όπως στάμπες ή σχήματα που μπορούν να προσθέσουν στη ζωγραφιά τους. Επίσης τα μηνύματα του είναι στα ελληνικά!!!
Όταν το εγκατέστησα...έπαιζα για λίγη ώρα... :P  :P Θα με θυμηθήτε  :)

το site είναι:  http://www.tuxpaint.org
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:32:45 »

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #116 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 10:36:12 μμ »
Να συμπληρώσω: το πρόγραμμα είναι 9.3ΜΒ , το κατεβάζετε και το τρέχετε. Δίπλα ακριβώς στο πρόγραμμα αναφέρει τα tux paint stamps 2008, είναι μεγαλύτερο αρχείο (27MB) αλλά πολύ χρήσιμο!! Είναι στάμπες κάθε είδους (ζωα - φυτά- μεσα μεταφοράς). Μπορούν τα παιδιά να φτιάξουν μια ζωγραφιά, πχ ένα δάσος, και να προσθέσουν με τη στάμπα ένα ελάφι πχ.
Εγώ πάντως έχω ενθουσιαστεί! Είμαι σίγουρη πως θα σας αρέσει! Περιμένω να μου πείτε!
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος lena!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #117 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 03:07:39 μμ »
Πραγματικά πολύ καλο!!!! Ζωγράφιζα κ γω διάφορα  ;D! Αυτό με τις σταμπες δε μπορώ να κατεβάσω, κάποια βλακεια θα κάνω μαλλον...θα προσπαθήσω αργοτερα πάλι.
Πάντως απορώ πως τα βρίσκεις όλα αυτά...

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #118 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 06:01:04 μμ »
Η αλήθεια είναι πως ταλαιπωρήθηκα και εγώ για να κατεβάσω τις στάμπες γιατί είναι μεγάλο αρχείο! Είναι όμως πολύ καλές!
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #119 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 11:17:45 μμ »
H ΕΥΕΛΙΚΤΗ ΖΩΝΗ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
Αντιπροσωπευτικές εργασίες μαθητών Σχολικό έτος 2003 - 2004

http://www.pi-schools.gr/programs/EuZin/ergasies_03_04_dim.php

Παιδιά εγώ σήμερα το ανακάλυψα! Έχει πάρα πολλά σχέδια εργασίας απο Νηπιαγωγεία+Δημοτικά από όλη την Ελλάδα!!
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος Giotak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #120 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 12:16:31 πμ »
Christen, σχετικά με την οργάνωση της βιβλιοθήκης σου μη διστάσεις να ζητήσεις από τους γονείς να φέρουν από ένα βιβλίο. Γνωρίζω Ιδιωτικό Σχολείο που ζητά στην αρχή κάθε χρονιάς από τους γονείς -πέρα από τα ατομικά υλικά που θα' χει το κάθε προνήπιο & νήπιο- να φέρουν και ένα παιδαγωγικό βιβλίο- παραμύθι με σκληρό εξώφυλλο, το οποίο θα αναγράφει εσωτερικά το όνομα του κάθε παιδιού και θα επιστρέφεται στο τέλος της χρονιάς. Έτσι και η βιβλιοθήκη εμπλουτίζεται και τα παιδιά καμαρώνουν όταν διαβάζεται το "δικό" τους βιβλίο στην παρεούλα ή ξεφυλλίζεται από τα άλλα παιδιά. Άσε που αρκετοί γονεις τελικά αφήνουν το βιβλίο οπότε υπάρχει πάντα μια "μαγιά" για την επόμενη χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #121 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 10:36:09 πμ »
Θα το πω γιατί θα σκάσω.
 Είναι απαράδεκτο ιδιωτικό σχολείο να μην έχει βιβλιοθήκη την οποία μάλιστα να ανανεώνει διαρκώς. Φάνηκε όμως το ποιόν τους όταν σου ζήτησαν να κάνεις και τα αγγλικά. Πίεσέ τους κι άλλο και φρόντισε ό,τι υλικό αγοράζεις να το παίρνεις την ίδια μέρα στο σπίτι σου και να γράφει και το όνομά σου (κυρίως σε μη εμφανή σημεία γιατί το πρώτο φύλλο ας πούμε μπορεί κάποιος να το σκίσει). Και επίσης να σκανάρεις όλα τα βιβλία κατασκευών τους και να αντιγράψεις όλα τα cd τους. Άμα πια!!!!  >:( >:( >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2008, 01:17:39 μμ από Ritalamp »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #122 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 11:40:31 πμ »
Παιδιά καλημέρα! Το σχολείο έχει πολύ υλικό (βιβλία - παιχνιδια παιδαγωγικά κτλ) , ΑΛΛΑ είναι στην...αποθήκη!! Πρέπει να το είχα πει νομίζω! Μάλιστα αυτό το υλικό το μοιράζει στις τάξεις στις συγκεντρώσεις για να φαίνονται ωραίες οι τάξεις...!! Το σημαντικό είναι πως αυτό το υλικό το έχουν στείλει οι γονείς το περισσότερο! Είδα στη λίστα με τα υλικά (όχι όμως στα υποχρεωτικά), πως ζητούσε από τους γονείς να στείλουν κάποιο βιβλιαράκι ή παιχνίδι για εμπλουτισμό των τάξεων!!! Απαράδεχτη κατάσταση!!  ???  ???
Εγώ αγόρασα μερικά πραγματάκια από το jumbo και θα πηγαίνω στη τάξη και βιβλία που έχω ήδη! Δυστυχώς δεν μπορώ να ζητήσω από τους γονείς, όπως σκεφτόμουν, γιατί το έχει κάνει η διευθύντρια στην αρχή της χρονιάς!!  ???  ???
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #123 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 01:17:52 μμ »
Rita επειδή ξέχασα να το γράψω στο προηγ. μήνυμα...αυτό που αναφέρεις για τις κατασκευές, ν'α αντιγράψω τα πατρόν....ΔΕΝ γίνεται!! Η διαδικασία που ακολουθείται εδώ είναι η εξής: Ζητάς από τη γραμματέα το βιβλίο που θέλεις (το "χρεώνεσαι"...λες και θα το...κλέψουμε!!!) , βλέπεις την κατασκευή που θέλεις και της ζητάς το πατρόν! Σου δίνει έτοιμο το πατρόν μόνο το συγκεκριμένο. Βέβαια...όταν πέρασε τη Παρασκευή από τη τάξη μου και είδε το παρουσιολόγιο με τους ήρωες του Disney με ρώτησε αν αφησα αντιγραφα στη γραμματεία!! Της είπα πως τα έφερα εγώ τα σχέδια...και με ενημέρωσε πως για ότι κάνουμε αφήνουμε αντίγραφο στη γραμματεία για το...αρχείο του σχολείου.....!!!
Το θέμα είναι εγώ τι να κάνω....

ΒΙΒΛΙΟ: Xθες που είχα πάει να πάρω κάτι βιβλία από το βιβλιοπωλείο, είδα ένα βιβλιαράκι πολύ ενδιαφέρον!!
    Η πρώτη μου εγκυκλοπαίδεια
       Το μήλο της γνώσης
          εκδόσεις Καστανιώτη


Απευθύνεται σε ηλικίες 3-6 και ουσιαστικά απαντούσε σε ερωτήσεις-απορίες των μικρών παιδιών σε θέματα όπως: σώμα - ζώα/φυτά - οικογένεια - πολη κτλ.  Μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον, η τιμή του εδώ ήταν 21 ευρω...και λέω εδώ γιατί συνήθως στην επαρχία είναι λίγο πιο ακριβά.. ???
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος Asars

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #124 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 06:42:40 μμ »
Καλησπέρα. Θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε στο εξης: ψαχνω στο διαδικτυο ένα σχεδιο εργασίας ή μια θεματική προσέγγιση ή κάτι τέλος πάντων που να έχει σχέση με την οικογένεια. 'Εχω ήδη μία γραμμή από το "Τι θέμα να διαλλέξω στο χρόνο για να τρέξω" αλλά θα ήθελα να δω και κάτι δουλεμένο στην τάξη, ενδεικτικές δραστηριότητες κ.τ.λ. Όσον αφορά χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό, εχθές βρήκα μία αρκετά ενδιαφέρουσα σειρά από πολύ μικρά βιβλιαράκια με μικρό κειμενο και πολύ εικόνα από τις εκδόσεις κέδρος. Οι συγγραφείς είναι οι Vendrell και Parramon  και ασχολούνται με την οκογένεια, τα χρώματα, τα σχήματα και μερικά ακόμη θέματα. Επίσης πολύ ενδιαφέρουσα σειρά με καμιά δεκαριά θεματάκια που δουλέουμε στο νηπιαγωγείο, είναι μία του Πατάκη που λέγεται "Μελισσάκια". Μικρά βιβλιαράκια με πολύ εικόνα και πολύ χρώμα.Για να πω την αλήθεια  η εικονογράφηση μου άρεσε πάρα πολύ. Σημειωτέον πως ό,τι σας αναφέρω είναι πολύ προσιτό στην τιμή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποια/ον μου προτείνει κάτι για την οικογένεια.

Αποσυνδεδεμένος vk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #125 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 07:59:58 μμ »
Στο πανεπιστήμιο μας ειχε πει η υπευθυνη νηπιαγωγος της ομαδας των πρακτικων οτι ειναι ενα θεμα ιδιαιτερο και δυσκολο στο χειρισμο.
Την προηγουμενη χρονια καναμε με τη συναδελφο καποιες δραστηριοτητες απο το "τι θεμα να διαλεξω......" και κολλησαμε σε μεγαλο χαρτονι φωτογραφιες που ειχαν φερει απο το σπιτι τους με την οικογενεια. Πολυ σημαντικο ειναι να τα βαζεις να ζωγραφισουν την οικογενεια τους σε διαφορες φασεις μεαα στη χρονια ...μπορεις να καταλαβεις πολλα πραγματα.
Επιπλεον μας ειχε πει να αποφευγουμε να κανουμε αυτο το θεμα σαν θεμα οπου θα το δουλεψουμε πολυ και ειχε πει να κανουμε ακινδυνες δραστηριοτητες και μετα να συνεχιζουμε με το θεμα "ο εαυτος μου".
Ελπιζω να σε βοηθησα :) :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 416
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 402
Σύνολο: 407

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.