*

Αποστολέας Θέμα: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς  (Αναγνώστηκε 286931 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #224 στις: Μάρτιος 10, 2009, 10:32:22 μμ »
Να μην κάνω τον κόπο δηλαδή να το πάρω...να παραμείνω στο κλασικό παράθυρο.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση...
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:01:00 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #225 στις: Μάρτιος 11, 2009, 08:26:34 πμ »
Να σου πω την αλήθεια εγώ αυτό θα κάνω....οι υπόλοιπι - ες δεν ξέρω τι άποψη έχουν.... :)
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #226 στις: Μάρτιος 11, 2009, 12:43:21 μμ »
 ;D Μάλλον σας βγάζω off topic, αλλά ήρθαν σήμερα από το ΥΠΕΠΘ στο γραφείο 3 κουτες βιβλία για να μοιραστούν στις βιβλιοθήκες των νηπιαγωγείων! Μιλάμε για 45 βιβλία για κάθε σχολείο. Πήρε καμία από εσάς στο σχολείο σας κάτι τέτοιο? Σε εμάς θα μοιραστούν στα σχολεία από αύριο, αλλά έχει γουρλώσει το μάτι μου με την ποσότητα και την ποιότητα της αποστολής!!

Από όσο βλέπω από τα χαρτιά, στέλνουν διαφορετικά πακέτα από νομό σε νομό. Αυτό που πήρεμε εμείς να φανταστείτε έχει μέσα μεταξύ αλλων "Το κουτί της Τέχνης" (το οποίο είναι και ακριβό πράμα, όχι αστεία), και μεταξύ των βιβλίων και κάποια που έχουν μέσα και cd (π.χ. Ο μαγικός Αυλός, Ο Πέτρος και ο Λύκος κ.α.). Μερικές εκδόσεις είναι βέβαια παλιές (έχει μέσα παραμύθια που διάβαζα σαν παιδάκι), αλλά έχει και πολλές νέες εκδόσεις π.χ. Παπαδόπουλος κτλ. Και εκτός των παραμυθιών, έχει και βιβλία με κατασκευές, δραστηριότητες μαθηματικών και φυσικής, ένα σωρό.  8) 8)

Επιτέλους, μια ανάσα και για μάς, που ξοδεύουμε ενα σκασμό λεφτά (δικά μας και του σχολείου) κάθε χρόνο για πράγματα που το νηπιαγωγείο θα έπρεπε να έχει... Και από ότι βλέπω, αφού ανά νομό πηγαίνουν και διαφρετικά "πακέτα βιβλίων", σκέφτομαι ότι π.χ. του χρόνου μπορεί να μας στείλουν τη δεύτερη λίστα βιβλίων κτλ.κτλ.

Πώς σας φαίνεται; Γιατί παραείμαι ενθουσιασμένη με όλο αυτό το βουνό βιβλίων για να σκεφτώ αρνητικά.. ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2009, 11:40:01 πμ από selas »
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #227 στις: Μάρτιος 11, 2009, 01:14:37 μμ »
Γιούπιιιιι!!!! Τέλεια νέα. Κάτσε να τα πω και σε άλλες μη και γίνει καμιά στραβή και δεν τα πάρουν.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:01:00 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #228 στις: Μάρτιος 11, 2009, 05:41:29 μμ »
Αλήθεια; ??? :o
Αν επιτρέπεται σε ποιο γραφείο ανήκεις; Γιατί πέρασα σήμερα από το δικό μας και δεν αναφέρθηκε κάτι, ούτε μας έστειλαν κάτι....
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #229 στις: Μάρτιος 11, 2009, 07:03:31 μμ »
πολυ ευχαριστο αυτο !
μακαρι να δοθουν σε ολα τα νηπιαγωγεια και μακαρι το σεπτεμβρη να τα χω κι εγω ;) ;)
;D ;D
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #230 στις: Μάρτιος 12, 2009, 11:06:18 πμ »
Δεν θα σας πω που είμαι, γιατί αφενός είμαστε μικρό μέρος και δεν θέλω να αποκαλυφθεί η undercover ταυτότητά μου  8) ,  και γιατί αφετέρου δεν θέλω να τα ακούσω, ξέρετε πώς είναι κάτι στραβόξυλα στο γραφείο αμα βγει κανένα χαρτί παραέξω   :-\ Έγραψα αρχικά από τις εγκυκλίους σε ποιές διευθύνσεις θα πάνε πακέτα με βιβλία, ΑΛΛΑ είναι λίγο μπερδεμένο το θέμα και το ψιλομετάνοιωσα.   :)

...πέρασα σήμερα από το δικό μας και δεν αναφέρθηκε κάτι, ούτε μας έστειλαν κάτι....
Κάντε μου μόνο μια χάρη, σας παρακαλώ πολύ-πολύ-πολύ.... Κάντε λίγη υπομονή πριν αρχίσετε να ρωτάτε στα Γραφεία/ Δ/νσεις που ανήκετε.  :-\ :'( Προστετέψτε το είδος ergazomenus-xomenus sta xartia-kai-mpafiasmenus που ζει στο γραφείο, αν είναι να ξέρουν κάτι θα σας ειδοποιήσουν αυτοί.. ;)

Γιούπιιιιι!!!! Τέλεια νέα. Κάτσε να τα πω και σε άλλες μη και γίνει καμιά στραβή και δεν τα πάρουν.

Μπορεί οι άνθρωποι να καθυστερήσουν αν υπάρχουν μεγάλες ποσότητες βιβλίων, αλλά αν δικαιούστε πακέτο, θα το πάρετε οπωσδήποτε γιατί οι προϊστάμενες πρέπει να υπογράψουν λίστα ότι παρέλαβαν το υλικό, άρα δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας μήπως και "χαθεί" τίποτα με οποιονδήποτε τρόπο... ;) Χωρίς υπογραφή και σφραγίδα του σχολείου, δεν γίνεται τίποτα.. ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2009, 11:48:23 πμ από selas »
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #231 στις: Μάρτιος 12, 2009, 03:32:18 μμ »
τι  θα πει αν "δικαιουστε  να παρετε  το πακετο"  βρε  selas  μου??

 υπαρχει περιπτωση δηλαδη  το πακετο αυτο να παει μονο  σε καποια νηπιαγωγεία  που θα επιλέξουν ??

 πολυ  με τρομαζει αυτο. :'(

ειναι δηλαδη δυνατον  να θεωρουν καποια  σχολεια  "προνομιουχα" εναντι καποιων άλλων?? :o :o

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #232 στις: Μάρτιος 12, 2009, 05:52:23 μμ »
Συχνά στα αρχεία των διευθύνσεων γίνεται το σώσε. Συνεχίζουν να υπάρχουν σχολεία που έχουν καταργηθεί ή να μην εμφανίζονται σχολεία που ιδρύθηκαν πρόσφατα και λειτουργούν π.χ. καμιά διετία. Το ζήτημα είναι με ποια λίστα  σχολείων έγινε η παραγγελία. Επίσης έχει να κάνει και με το πόσο δραστήρια είναι η διεύθυνση και το γραφείο στο οποίο ανήκεις, γιατί ορισμένες φορές μέχρι να σηκώσουν το ένα πόδι.....

Selas μη ξανοίγεσαι πολύ. Η αρχική σου πληροφορία ήταν υπέραρκετή και δε χρειάζεται να διακινδυνεύεις, γιατί όντως ο βαθμός ασφαλείας των εγγράφων ενδέχεται να είναι υψηλός. Σ' ευχαριστούμε για την ενημέρωση. :-* :-* :-* :-* :-*
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #233 στις: Μάρτιος 13, 2009, 11:38:24 πμ »
τι  θα πει αν "δικαιουστε  να παρετε  το πακετο"  βρε  selas  μου??

 υπαρχει περιπτωση δηλαδη  το πακετο αυτο να παει μονο  σε καποια νηπιαγωγεία  που θα επιλέξουν ??

 πολυ  με τρομαζει αυτο. :'(

ειναι δηλαδη δυνατον  να θεωρουν καποια  σχολεια  "προνομιουχα" εναντι καποιων άλλων?? :o :o

Όχι βρε, τα σχολεία είναι ονοματισμένα από το ΥΠΕΠΘ στην εγκύκλιο. Και μάλλον βασίστηκαν σε παλιές αναφορές ή παραγγελίες για έλλειψη βιβλίων..Γι' αυτό είπα, αν είναι να τα δικαιούστε θα τα πάρετε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, αφού για να ολοκληρωθεί η παραλαβή πρέπει τα σχολεία να στείλουν χαρτιά με σφραγίδες και υπογραφές προϊσταμένων και τα λοιπά...  ;)


Selas μη ξανοίγεσαι πολύ. Η αρχική σου πληροφορία ήταν υπέραρκετή και δε χρειάζεται να διακινδυνεύεις, γιατί όντως ο βαθμός ασφαλείας των εγγράφων ενδέχεται να είναι υψηλός. Σ' ευχαριστούμε για την ενημέρωση. :-* :-* :-* :-* :-*

Έχεις δίκιο, γι' αυτό και δεν αναφέρθηκα στην περιφέρειά μου, και άλλες περιφέρειες. Παρόλα αυτά, το έγγραφο και η πληροφορία θα "διέρρεε" έτσι και αλλιώς, αφού σε κάθε ενδιαφερόμενο σχολείο πήραμε υποχρεωτικά αντίγραφο της εγκυκλίου, άσε που οι συνάδελφοι σε τέτοια δεν κρύβουν τη χαρά τους για τέτοια πράγματα (όπως εγώ ας πούμε) και θέλουν να το πούνε σε όλο το κόσμο.  Εσείς απλά αν σας ρωτήσουν πού το μάθατε, θα λέτε από ασυγκράτητη-κουτσομπολα-ανακατώστρα συνάδελφο που πήρε βιβλία από το ΥΠΕΠΘ στο νηπιαγωγείο της.  ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2009, 11:49:53 πμ από selas »
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #234 στις: Μάρτιος 16, 2009, 05:21:14 μμ »
Βρήκα τυχαία αυτή τη σελίδα: http://www.ixl.com/math/grade/kindergarten/ η οποία περιέχει κάποιες σύντομες ασκησούλες για το νηπιαγωγείο. Ρίξτε μια ματιά!

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #235 στις: Μάρτιος 19, 2009, 05:05:06 μμ »
τπτ demetroula
δεν σχολιασατε ομως το βιβλιο που σας ρωτω στην προηγουμενη σελιδα το οποιο ειναι και αυτο σε προσφορα απο 73 ευρω 20 στο βιβλιοπωλειο gutenberg μονο....δειτει προηγουμενη σελιδα......

mairyliscious και όποιος άλλος ενδιαφέρεται για το βιβλίο αυτό, πήγα στο βιβλιοπωλείο σήμερα και του έριξα μια ματιά! Δεν μου πολυάρεσε και δεν το αγόρασα. Βασίζεται στο παλιό αναλυτικό και η θεματολογία του, προσωπικά δεν με "τράβηξε" :-\ ::) Ωστόσο το συγκεκριμένο βιβλιοπωλείο προσφέρει κάποια βιβλία(ψιλοφθαρμένα εξωτερικά) με έκπτωση 70%  :)

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #236 στις: Μάρτιος 19, 2009, 06:32:38 μμ »
τπτ demetroula
δεν σχολιασατε ομως το βιβλιο που σας ρωτω στην προηγουμενη σελιδα το οποιο ειναι και αυτο σε προσφορα απο 73 ευρω 20 στο βιβλιοπωλειο gutenberg μονο....δειτει προηγουμενη σελιδα......

mairyliscious και όποιος άλλος ενδιαφέρεται για το βιβλίο αυτό, πήγα στο βιβλιοπωλείο σήμερα και του έριξα μια ματιά! Δεν μου πολυάρεσε και δεν το αγόρασα. Βασίζεται στο παλιό αναλυτικό και η θεματολογία του, προσωπικά δεν με "τράβηξε" :-\ ::) Ωστόσο το συγκεκριμένο βιβλιοπωλείο προσφέρει κάποια βιβλία(ψιλοφθαρμένα εξωτερικά) με έκπτωση 70%  :)


Εγώ το αγόρασα μέσω της αδερφής μου που ζει στην Αθήνα γιατί μένω στην  επαρχία . Δεν το εχω δει ακόμα για να έχω άποψη. Πάντως το βιβλίο στην περιγραφή που διάβασα λέει:
"Όλα τα παραδείγματα του τόμου, που στο σύνολό τους έχουν εφαρμοστεί και δοκιμαστεί στην πράξη, διέπονται από μία βασική αρχή: την αρχή της «ολικής μάθησης». Το βιβλίο απευθύνεται κυρίως στους εκπαιδευτικούς της προσχολικής αγωγής, στους φοιτητές των Παιδαγωγικών Τμημάτων (Νηπιαγωγών και Δημοτικής Εκπαίδευσης), στους γονείς, και γενικά σε όλους όσοι ασχολούνται ή θέλουν να ασχοληθούν με τα παιδιά της προσχολικής ηλικίας."

Αυτό βασικά μου έκανε κλικ και το ότι εχει εκδοθεί το 2005.

Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος dionisiac

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χρήσιμο εκπαιδευτικό υλικό για νηπιαγωγούς
« Απάντηση #237 στις: Μάρτιος 19, 2009, 06:44:24 μμ »
Και εγω που του ΄χα ριξει μια γρηγορη ματια οταν εψαχνα βιβλια για τον ΑΣΕΠ το καλοκαιρι,δεν με ειχε ενθουσιασει....
Θα ΄λεγα ξεπερασμενο....αν και οπως ειπες ειναι του 2005 βασιζεται στο προηγουμενο αναλυτικο.. ::)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 355
Σύνολο: 359

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.