*

Αποστολέας Θέμα: ΠΔΣ 2008-2009  (Αναγνώστηκε 33203 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #112 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 10:46:16 μμ »
καλά, μιλάς σοβαρά; το γνωρίσεις σίγουρα;;; γιατι εμένα μου είπαν άλλα(;)!   >:(
μα η καρτα ανεργίας δε νομίζω να σου χρησιμεύσει σε τίποτα..είναι τυπική, κ ουσιαστικά άχρηστη αν δεν την ανανεώσεις..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:14:45 »

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #113 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 10:48:12 μμ »
καλά, μιλάς σοβαρά; το γνωρίσεις σίγουρα;;; γιατι εμένα μου είπαν άλλα(;)!   >:(
μα η καρτα ανεργίας δε νομίζω να σου χρησιμεύσει σε τίποτα..είναι τυπική, κ ουσιαστικά άχρηστη αν δεν την ανανεώσεις..
Σωστά!Λες και αν βγάλεις,θα σου βρεί δουλειά ο ΟΑΕΔ;

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #114 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 11:02:39 μμ »
καλά, μιλάς σοβαρά; το γνωρίσεις σίγουρα;;; γιατι εμένα μου είπαν άλλα(;)!   >:(
μα η καρτα ανεργίας δε νομίζω να σου χρησιμεύσει σε τίποτα..είναι τυπική, κ ουσιαστικά άχρηστη αν δεν την ανανεώσεις..
Σωστά!Λες και αν βγάλεις,θα σου βρεί δουλειά ο ΟΑΕΔ;
σε προκηρύξεις θέσεων με μοριοδότηση η συνεχόμενη ανεργία (πολύ δόκιμος όρος), που αποδεικνύεται με την κάρτα ανεργίας έχει αρκετές φορές μεγάλη προσαύξηση μορίων. επίσης είναι χρήσιμη και για συμμετοχή σε επιδοτούμενα σεμινάρια σε ΚΕΚ κα.

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #115 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 11:06:49 μμ »
καλά, μιλάς σοβαρά; το γνωρίσεις σίγουρα;;; γιατι εμένα μου είπαν άλλα(;)!   >:(
μα η καρτα ανεργίας δε νομίζω να σου χρησιμεύσει σε τίποτα..είναι τυπική, κ ουσιαστικά άχρηστη αν δεν την ανανεώσεις..
Σωστά!Λες και αν βγάλεις,θα σου βρεί δουλειά ο ΟΑΕΔ;
σε προκηρύξεις θέσεων με μοριοδότηση η συνεχόμενη ανεργία (πολύ δόκιμος όρος), που αποδεικνύεται με την κάρτα ανεργίας έχει αρκετές φορές μεγάλη προσαύξηση μορίων. επίσης είναι χρήσιμη και για συμμετοχή σε επιδοτούμενα σεμινάρια σε ΚΕΚ κα.
ναι αλλά αν δεν την έχεις ανανεώσει δεν ακυρώνεται;; ??? εκτός αν εννοείς ότι μπορείς να κάνεις "πονηριά " κ να την χρησιμοποιήσεις πριν λήξει...αυτο;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:14:45 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #116 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 11:09:47 μμ »
εννοείται να την ανανεώνεις κάθε μήνα. εξ ου και ο όρος συνεχόμενη.

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #117 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 11:11:18 μμ »
εννοείται να την ανανεώνεις κάθε μήνα. εξ ου και ο όρος συνεχόμενη.
α..εντάξει.. ;)
απλώς απαντήσαμε έτσι γιατί ο συνάδελφος nm5 εξέφρασε ένα ερώτημα- έκπληξη- απορία παραπάνω..

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #118 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 11:17:07 μμ »
εννοείται να την ανανεώνεις κάθε μήνα. εξ ου και ο όρος συνεχόμενη.
α..εντάξει.. ;)
απλώς απαντήσαμε έτσι γιατί ο συνάδελφος nm5 εξέφρασε ένα ερώτημα- έκπληξη- απορία παραπάνω..
υπάρχει και η συνολική ανεργία, όπου αθροίζονται οι επιμέρους περίοδοι ανεργίας αλλά δεν θυμάμαι πού μπορεί να σου είναι "χρήσιμη".
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 10, 2009, 11:19:14 μμ από rozy4 »

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #119 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 11:23:41 μμ »
εννοείται να την ανανεώνεις κάθε μήνα. εξ ου και ο όρος συνεχόμενη.
α..εντάξει.. ;)
απλώς απαντήσαμε έτσι γιατί ο συνάδελφος nm5 εξέφρασε ένα ερώτημα- έκπληξη- απορία παραπάνω..
υπάρχει και η συνολική ανεργία, όπου αθροίζονται οι επιμέρους περίοδοι ανεργίας αλλά δεν θυμάμαι πού μπορεί να σου είναι "χρήσιμη".
μάθε rozy μάθε!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #120 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 11:49:03 μμ »
εννοείται να την ανανεώνεις κάθε μήνα. εξ ου και ο όρος συνεχόμενη.
α..εντάξει.. ;)
απλώς απαντήσαμε έτσι γιατί ο συνάδελφος nm5 εξέφρασε ένα ερώτημα- έκπληξη- απορία παραπάνω..
υπάρχει και η συνολική ανεργία, όπου αθροίζονται οι επιμέρους περίοδοι ανεργίας αλλά δεν θυμάμαι πού μπορεί να σου είναι "χρήσιμη".
μάθε rozy μάθε!!!! ;)
ένας υπάλληλος του οαεδ μου είχε πει κάτι κάποτε. πιθανώς να έχει να κάνει με μακροχρόνιους άνεργους κλπ. όποιος πάει στον οαεδ ας ρωτήσει να μάθουμε, να το καταγράψουμε για να μην το ξεχάσουμε.  γιατί ου γαρ έρχεται μόνον...
εγώ το μόνο που ξέρω σχετικά είναι ότι μετρούν κ τα ένσημα του οαεδ σε περίπτωση εποχιακής ανεργίας..

Αποσυνδεδεμένος nm5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #121 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 12:21:31 μμ »
καλά, μιλάς σοβαρά; το γνωρίσεις σίγουρα;;; γιατι εμένα μου είπαν άλλα(;)!   >:(
μα η καρτα ανεργίας δε νομίζω να σου χρησιμεύσει σε τίποτα..είναι τυπική, κ ουσιαστικά άχρηστη αν δεν την ανανεώσεις..
Σωστά!Λες και αν βγάλεις,θα σου βρεί δουλειά ο ΟΑΕΔ;
σε προκηρύξεις θέσεων με μοριοδότηση η συνεχόμενη ανεργία (πολύ δόκιμος όρος), που αποδεικνύεται με την κάρτα ανεργίας έχει αρκετές φορές μεγάλη προσαύξηση μορίων. επίσης είναι χρήσιμη και για συμμετοχή σε επιδοτούμενα σεμινάρια σε ΚΕΚ κα.

Αυτό ξέρω κι εγώ. Η κάρτα μπορεί να σου φανεί χρήσιμη σε τέτοιες περιπτώσεις.  Σιγά μην περιμένω από τον οαεδ να μου βρει δουλεια!

Αποσυνδεδεμένος solon29

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #122 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 11:49:14 μμ »
Θέλω να ρωτήσω το εξής:
Είμαι ωρομίσθιος στην ΠΔΣ και μου είπαν ότι την Παρασκευή τα παιδιά θα πάνε ολοήμερη εκδρομή με το σχολείο και ότι δεν θα γραφτούν οι ώρες μου. Έχουν δίκιο ή όταν το μάθημα στη ΠΔΣ δεν γίνεται λόγω δικής μας υπαιτιότητας (εκτός από τις αργίες) πρέπει να γράφονται οι ώρες κανονικά;

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #123 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 09:39:18 πμ »
Θέλω να ρωτήσω το εξής:
Είμαι ωρομίσθιος στην ΠΔΣ και μου είπαν ότι την Παρασκευή τα παιδιά θα πάνε ολοήμερη εκδρομή με το σχολείο και ότι δεν θα γραφτούν οι ώρες μου. Έχουν δίκιο ή όταν το μάθημα στη ΠΔΣ δεν γίνεται λόγω δικής μας υπαιτιότητας (εκτός από τις αργίες) πρέπει να γράφονται οι ώρες κανονικά;
εμένα σε ένα σχολείο μου τις περάσανε και σε άλλο όχι. από το υπουργείο δεν μου έδωσαν ξεκάθαρη απάντηση για την περίπτωση της ολοήμερης εκδρομής. σε όλες τις άλλες εκδρομές, που οι μαθητές επιστρέφουν πριν την ώρα της πδσ, οι ώρες γράφονται κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #124 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 06:48:29 μμ »
Έχουν δίκιο ή όταν το μάθημα στη ΠΔΣ δεν γίνεται λόγω δικής μας υπαιτιότητας (εκτός από τις αργίες) πρέπει να γράφονται οι ώρες κανονικά;

Υποτιθεται οτι απο φετος που εχουμε το ιδιο καθεστως με τους πρωινους ωρομισθιους, πρεπει να γραφονται κανονικα. (οπως και στις καταληψεις, που περαστηκαν κανονικα)
Στη rozy4, στο ενα σχολειο περασαν τις ωρες κανονικα. Στο αλλο δεν ξερω γιατι δεν τις περασαν και γιατι το υπουργειο δεν της απαντησε οτι επρεπε να τις περασουν κανονικα. ???

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #125 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 10:24:50 μμ »
Έχουν δίκιο ή όταν το μάθημα στη ΠΔΣ δεν γίνεται λόγω δικής μας υπαιτιότητας (εκτός από τις αργίες) πρέπει να γράφονται οι ώρες κανονικά;

Υποτιθεται οτι απο φετος που εχουμε το ιδιο καθεστως με τους πρωινους ωρομισθιους, πρεπει να γραφονται κανονικα. (οπως και στις καταληψεις, που περαστηκαν κανονικα)
Στη rozy4, στο ενα σχολειο περασαν τις ωρες κανονικα. Στο αλλο δεν ξερω γιατι δεν τις περασαν και γιατι το υπουργειο δεν της απαντησε οτι επρεπε να τις περασουν κανονικα. ???
το σκεπτικό της δ/σης πδσ του υπουργείου, στο περίπου, ήταν ότι όταν λείπουν όλοι οι μαθητές σε ολοήμερη εκδρομή πώς υπάρχει περίπτωση να γίνει μάθημα; και αυτοαναιρέθηκαν, ότι μπορεί βέβαια κάποιο παιδί να μην πάει εκδρομή και να έρθει για μάθημα οπότε οι ώρες θα πρέπει να περαστούν. είπαν πώς θα το ψάξουν και θα δουν τι θα ισχύει σε περιπτώσεις ολοήμερων εκδρομών. αυτά ειπώθηκαν τηλεφωνικά το Νοέμβριο. εγώ δεν ξαναπήρα τηλέφωνο.
το σκεπτικό του συντονιστή που δεν πέρασε τις ώρες ήταν αφού χάσατε μαθήματα με τις καταλήψεις δεν μπορούμε να καλύψουμε και τις ολοήμερες εκδρομές.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161715
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 524
Σύνολο: 538

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.