*

Αποστολέας Θέμα: ΠΔΣ 2008-2009  (Αναγνώστηκε 33022 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #140 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 11:41:51 μμ »
γεωργια καλο ειναι να ψαχνεις γιατι βρισκεις. εγω τουλαχιστον ετσι πορευομαι και ξερω απο που μου ερχονται οι κεραμιδες και ποτε τις βρεχει. διατηρω επιδερμιδα δηλαδη, καταλαβες;  ;) ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:03:56 »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #141 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 08:50:37 πμ »
Μα δε μιλάω για την περίπτωση που το τμήμα πάει για κόψιμο,μιλάω για δίωρα από εδώ κι από 'κει που χάνονται,με τους περιπάτους,τους βαθμούς,τους σινεμάδες κτλ.

ούτε εγώ μιλάω για τα τμήματα που πάνε για κόψιμο. την εβδομάδα που δε περάστηκαν οι ώρες μας ο συντονιστής είχε 4-5 τμήματα λιγότερα. και πιθανώς λιγότερα χρήματα και αυτός.

Οχι, αυτο δεν ισχυει. Τη βδομαδα εκεινη δεν υπηρχαν ΛΙΓΟΤΕΡΑ τμηματα, αυτο θα γινοταν μονο αν τα τμηματα ειχαν κοπει! Τη βδομαδα εκεινη απλά καποια τμηματα δεν εκαναν μαθημα, πραγμα που δεν επηρεαζει καθολου τα δικαιωματα του σχεδιαστη. Ο αριθμος τμηματων ειναι αυτα που βλεπεις (και μπορεις να καταμετρησεις και μονη σου) στο Προγραμμα ΠΔΣ που ειναι αναρτημενο σε εμφανες σημειο, και αυτος ο αριθμος μεταβαλλεται μονο αν καποια τμηματα συμπυκνωθουν μεταξυ τους ή κοπουν.

Το σκεπτικο του σχεδιαστη "αντισταθμιζω τις ωρες που εβαλα οταν εγιναν καταληψεις" ηταν εντελως λαθος και να διεκδικησεις να περαστουν οι ωρες σου, εστω και αναδρομικα. Υποτιθεται οτι ειμαστε πλεον υπο το ιδιο καθεστως με τους πρωινους ωρομισθιους κι ο νομος λεει ξεκαθαρα οτι εκεινοι πληρωνονται στις εκδρομες!

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #142 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 09:07:53 πμ »
utenar, καλή εβδομάδα.
για τα τμήματα πιθανώς να έχεις δίκιο αλλά προσωπικά δεν με ενδιαφέρει πώς αμείβεται ή τι παίρνει ο κάθε σχεδιαστής. ούτε αν δεν μου περαστούν οι 2 ώρες της εκδρομής. αυτό που με ενδιαφέρει είναι να υπάρχουν σαφείς οδηγίες από το υπουργείο και να εφαρμόζονται από όλες τις δ/σεις.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #143 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 10:00:33 πμ »
αυτό που με ενδιαφέρει είναι να υπάρχουν σαφείς οδηγίες από το υπουργείο και να εφαρμόζονται από όλες τις δ/σεις.

Νομιζω οτι απο το Νοεμβριο που πηρες τηλ μεχρι τωρα, θα εχουν ξεκαθαρισει το θεμα στο τμημα ΠΔΣ του Υπουργειου και θα εχουν ενημερωθει για το ποιες ωρες περνιουνται στους πρωινους ωρομισθιους, συνεπως και σ'εμας. (κι εγω ειχα παρει τηλ τοτε για κατι παρομοιο κι ουτε οι ιδιοι δεν τα ηξεραν ακομη!)

Κι εμενα ενας σχεδιαστης μου ελεγε στην αρχη σου-ξου-μου για τις καταληψεις, αλλά τον Ιανουαριο ειδα οτι ειχε βαλει τις ωρες απο μονος του, αρα καπως ειχε ενημερωθει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:03:56 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #144 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 10:17:01 πμ »
η εκδρομή έγινε το Νοέμβριο κι εμείς υπογράψαμε κανονικά στα παρουσιολόγια. η αλλαγή φάνηκε όταν κληθήκαμε τον Ιανουάριο να υπογράψουμε τις καταστάσεις παρουσιών του 1ου τριμήνου. για τις καταλήψεις δεν τέθηκε θέμα. ούτε για τις ημέρες εκδρομών με επιστροφή πριν τις 2. ούτε για τις ημέρες ενημέρωσης γονέων. (ίσως γιατί και στις δύο τελευταίες περιπτώσεις το μάθημα έγινε κανονικά;) και για να ξεκαθαρίσω κάτι ο σχεδιαστής είναι και αξιόλογος και συνεργάσιμος. απλά έδωσε τη δική του ερμηνεία.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #145 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 05:26:27 μμ »
αν ούτε το σχολείο ούτε η β/θμια δεν έχει κάνει αναγγελία πρόσληψης στον οαεδ για τους ωρομίσθιους που απασχολεί τι πρόβλημα μπορεί να μας δημιουργηθεί;

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #146 στις: Φεβρουάριος 22, 2009, 08:32:14 πμ »
για τις καταλήψεις δεν τέθηκε θέμα. ούτε για τις ημέρες εκδρομών με επιστροφή πριν τις 2. ούτε για τις ημέρες ενημέρωσης γονέων. (ίσως γιατί και στις δύο τελευταίες περιπτώσεις το μάθημα έγινε κανονικά;)

Φυσικα - οταν γινεται το μαθημα, δεν τιθεται θεμα ουτως ή αλλως.

αν ούτε το σχολείο ούτε η β/θμια δεν έχει κάνει αναγγελία πρόσληψης στον οαεδ για τους ωρομίσθιους που απασχολεί τι πρόβλημα μπορεί να μας δημιουργηθεί;

Οτι φαινοταν ανεργος χωρις να ειναι (π.χ. συνεχιζε να παιρνει επιδομα ανεργιας). Αλλιως ο ωρομισθιος δεν εχει κυρωσεις.

Εγω τωρα εχω μεγαλο προβλημα γιατι στο ενα σχολειο που ημουν, μετα τον πρωτο μηνα το ενα απο τα δυο τμηματα κοπηκε με τροποποιηση προγραμματος και τωρα ο σχεδιαστης μου αποκαλυψε οτι η Διευθυνση δεν του ενεκρινε το πρωτο προγραμμα αλλά μονο το τροποποιημενο, που σημαινει οτι μπορει να εχασα τις μισες απο τις ωρες που εκανα τον πρωτο μηνα! Κι αυτο θα το μαθω μονο οταν δω τα μορια στο τελος της χρονιας, να μη ρωτησω τη Διευθυνση νωριτερα μπας και μου τις περασουν. (Μα τι λεει! Ειναι ποτέ δυνατον να τις περασουν αφου δεν ενεκριναν το προγραμμα?!) Μ'αρεσει που μ'εβαλαν να υπογραψω και δευτερη συμβαση με τις μειωμενες ωρες! Μα ειναι δυνατον να μας δινουν τμηματα χωρις να εχει εγκριθει το προγραμμα? >:(

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #147 στις: Φεβρουάριος 22, 2009, 08:43:32 πμ »
Αυτό 1η φορά το ακούω!

Καταρχήν συνήθως εγκρίνουν το πρόγραμμα!
Δεν πας στη ΔΔΕ να δεις τι γίνεται?
Δε μου πολυαρέσουν αυτά που σου λέει ο συντονιστής σου.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #148 στις: Φεβρουάριος 22, 2009, 10:31:53 πμ »
για τις καταλήψεις δεν τέθηκε θέμα. ούτε για τις ημέρες εκδρομών με επιστροφή πριν τις 2. ούτε για τις ημέρες ενημέρωσης γονέων. (ίσως γιατί και στις δύο τελευταίες περιπτώσεις το μάθημα έγινε κανονικά;)

Φυσικα - οταν γινεται το μαθημα, δεν τιθεται θεμα ουτως ή αλλως.

αν ούτε το σχολείο ούτε η β/θμια δεν έχει κάνει αναγγελία πρόσληψης στον οαεδ για τους ωρομίσθιους που απασχολεί τι πρόβλημα μπορεί να μας δημιουργηθεί;

Οτι φαινοταν ανεργος χωρις να ειναι (π.χ. συνεχιζε να παιρνει επιδομα ανεργιας). Αλλιως ο ωρομισθιος δεν εχει κυρωσεις.

Εγω τωρα εχω μεγαλο προβλημα γιατι στο ενα σχολειο που ημουν, μετα τον πρωτο μηνα το ενα απο τα δυο τμηματα κοπηκε με τροποποιηση προγραμματος και τωρα ο σχεδιαστης μου αποκαλυψε οτι η Διευθυνση δεν του ενεκρινε το πρωτο προγραμμα αλλά μονο το τροποποιημενο, που σημαινει οτι μπορει να εχασα τις μισες απο τις ωρες που εκανα τον πρωτο μηνα! Κι αυτο θα το μαθω μονο οταν δω τα μορια στο τελος της χρονιας, να μη ρωτησω τη Διευθυνση νωριτερα μπας και μου τις περασουν. (Μα τι λεει! Ειναι ποτέ δυνατον να τις περασουν αφου δεν ενεκριναν το προγραμμα?!) Μ'αρεσει που μ'εβαλαν να υπογραψω και δευτερη συμβαση με τις μειωμενες ωρες! Μα ειναι δυνατον να μας δινουν τμηματα χωρις να εχει εγκριθει το προγραμμα? >:(
τον πρώτο μήνα έγινε κ σε εμάς παρομοιος χαμός μέχρι να τακτοποιηθούν οι ώρες κ τα τμήματα, κάποιοι διδάξαμε παραπάνω ώρες που δεν περάστηκαν..αν κ ο σχεδιαστής είναι πολύ καλός κ συνεργάσιμος, δεν είχε προηγούμενη εμπειρια κ είχε πελαγώσει κ ο ίδιος..

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #149 στις: Φεβρουάριος 22, 2009, 10:53:28 πμ »
για τις καταλήψεις δεν τέθηκε θέμα. ούτε για τις ημέρες εκδρομών με επιστροφή πριν τις 2. ούτε για τις ημέρες ενημέρωσης γονέων. (ίσως γιατί και στις δύο τελευταίες περιπτώσεις το μάθημα έγινε κανονικά;)

Φυσικα - οταν γινεται το μαθημα, δεν τιθεται θεμα ουτως ή αλλως.

αν ούτε το σχολείο ούτε η β/θμια δεν έχει κάνει αναγγελία πρόσληψης στον οαεδ για τους ωρομίσθιους που απασχολεί τι πρόβλημα μπορεί να μας δημιουργηθεί;

Οτι φαινοταν ανεργος χωρις να ειναι (π.χ. συνεχιζε να παιρνει επιδομα ανεργιας). Αλλιως ο ωρομισθιος δεν εχει κυρωσεις.

Εγω τωρα εχω μεγαλο προβλημα γιατι στο ενα σχολειο που ημουν, μετα τον πρωτο μηνα το ενα απο τα δυο τμηματα κοπηκε με τροποποιηση προγραμματος και τωρα ο σχεδιαστης μου αποκαλυψε οτι η Διευθυνση δεν του ενεκρινε το πρωτο προγραμμα αλλά μονο το τροποποιημενο, που σημαινει οτι μπορει να εχασα τις μισες απο τις ωρες που εκανα τον πρωτο μηνα! Κι αυτο θα το μαθω μονο οταν δω τα μορια στο τελος της χρονιας, να μη ρωτησω τη Διευθυνση νωριτερα μπας και μου τις περασουν. (Μα τι λεει! Ειναι ποτέ δυνατον να τις περασουν αφου δεν ενεκριναν το προγραμμα?!) Μ'αρεσει που μ'εβαλαν να υπογραψω και δευτερη συμβαση με τις μειωμενες ωρες! Μα ειναι δυνατον να μας δινουν τμηματα χωρις να εχει εγκριθει το προγραμμα? >:(

τις προτάσεις για τους ωρομίσθιους δεν τις κάνει η β/θμια;
η δεύτερη σύμβαση που υπέγραψες έχει την ίδια ημερομηνία με την πρώτη ή μεταγενέστερη που συμπίπτει με την τροποποίηση;

Αποσυνδεδεμένος koupou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #150 στις: Φεβρουάριος 22, 2009, 12:45:47 μμ »
στις καταληψεις μετρανε τελικα οι ωρες πδς?

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #151 στις: Φεβρουάριος 22, 2009, 12:47:00 μμ »
Κανονικά μετράνε,αφού δε χάθηκαν με δική σου υπαιτιότητα.
Το αν θα σου τις περάσει όμως ο συντονιστής σου,είναι άλλο θέμα.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #152 στις: Φεβρουάριος 22, 2009, 06:07:44 μμ »
H δευτερη συμβαση με τις λιγοτερες ωρες εχει ημερομηνια ενα μηνα μετα. Ο σχεδιαστης δεν ειναι αυτος ο ιδιος αλλά ο διευθυντης (που τον εχει βαλει να κανει τη δουλεια του) κι αυτος δε φαινεται να ξερει πολλα πραγματα παρολο που το κανει δευτερη χρονιά, γιατι περισυ οταν για καποιο λογο ο ωρομισθιος με τους μαθητες συνενοουνταν να κανουν το μαθημα αλλη μερα, αυτος αντι να βαζει στο συστημα οτι το μαθημα εγινε κανονικα, το εβαζε στη μερα που τελικα γινοταν και νομιζε οτι οι ωρες περνιοντουσαν, ενω φυσικα οι ωρες δεν περνιοντουσαν! (αφου το Συστημα δε δεχεται μεταθεση της ημερας του μαθηματος!)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ 2008-2009
« Απάντηση #153 στις: Φεβρουάριος 22, 2009, 06:23:36 μμ »

Εγω τωρα εχω μεγαλο προβλημα γιατι στο ενα σχολειο που ημουν, μετα τον πρωτο μηνα το ενα απο τα δυο τμηματα κοπηκε με τροποποιηση προγραμματος και τωρα ο σχεδιαστης μου αποκαλυψε οτι η Διευθυνση δεν του ενεκρινε το πρωτο προγραμμα αλλά μονο το τροποποιημενο, που σημαινει οτι μπορει να εχασα τις μισες απο τις ωρες που εκανα τον πρωτο μηνα! Κι αυτο θα το μαθω μονο οταν δω τα μορια στο τελος της χρονιας, να μη ρωτησω τη Διευθυνση νωριτερα μπας και μου τις περασουν. (Μα τι λεει! Ειναι ποτέ δυνατον να τις περασουν αφου δεν ενεκριναν το προγραμμα?!) Μ'αρεσει που μ'εβαλαν να υπογραψω και δευτερη συμβαση με τις μειωμενες ωρες! Μα ειναι δυνατον να μας δινουν τμηματα χωρις να εχει εγκριθει το προγραμμα? >:(

Καλύτερα να ρωτήσεις στη Διεύθυνση για να το ξεκαθαρίσεις, γιατί αρκετά περίεργα συμβαίνουν εδώ.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160983
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 582
Σύνολο: 606

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.