*

Αποστολέας Θέμα: Μόρια μετάθεσης και μισθολογικού κλιμάκιου.  (Αναγνώστηκε 9574 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μόρια μετάθεσης και μισθολογικού κλιμάκιου.
« στις: Αύγουστος 12, 2008, 01:01:41 πμ »
Γνωρίζω από παλαιότερη κουβέντα στο forum ότι η προυπηρεσία στα ΤΕΙ αναγνωρίζεται και προστίθεται στα ήδη υπάρχοντα μόρια που θεμελιώνουν μετάθεση.το ίδιο ισχύει και για την προυπηρεσία από αναπλήρωση και ωρομισθία στα δημόσια σχολεία του υπεπθ.
θα ήθελα να ρωτήσω αν η προυπηρεσία στα ιδιωτικά τεε υπολογίζεται τόσο για την μετάθεση όσο και για το μισθολογικό κλιμάκιο στο οποίο τοποθετείται ένας νεοδιοριζόμενος.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2008, 03:04:32 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΜΟΡΙΑ ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ ΚΑΙ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΟΥ ΚΛΙΜΑΚΙΟΥ.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:56:37 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΜΟΡΙΑ ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ ΚΑΙ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΟΥ ΚΛΙΜΑΚΙΟΥ.
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 12, 2008, 01:22:30 πμ »
Ναι, υπολογίζεται και για τα δύο, αν το ΤΕΕ ήταν υπό την εποπτεία του ΥΠΕΠΘ (δεν ξέρω αν υπάρχουν ιδιωτικά ΤΕΕ που εποπτεύονται από άλλα υπουργεία).

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΟΡΙΑ ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ ΚΑΙ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΟΥ ΚΛΙΜΑΚΙΟΥ.
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 12, 2008, 01:29:23 πμ »
σε ευχαριστώ για άλλη μία φορά

Αποσυνδεδεμένος kle

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: ΜΟΡΙΑ ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ ΚΑΙ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΟΥ ΚΛΙΜΑΚΙΟΥ.
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 13, 2008, 12:25:57 μμ »
By the way....εγω που εχω 16 μηνες (πραγματικη) προυπηρεσια στην πρωτοβαθμια,σε σχολεια πολης (1-2 μορια),τι μορια μεταθεσης εχω ηδη εξασφαλισει?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΜΟΡΙΑ ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ ΚΑΙ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΟΥ ΚΛΙΜΑΚΙΟΥ.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:56:37 »

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: ΜΟΡΙΑ ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ ΚΑΙ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΟΥ ΚΛΙΜΑΚΙΟΥ.
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 13, 2008, 03:02:26 μμ »
By the way....εγω που εχω 16 μηνες (πραγματικη) προυπηρεσια στην πρωτοβαθμια,σε σχολεια πολης (1-2 μορια),τι μορια μεταθεσης εχω ηδη εξασφαλισει?

Αυτο ειναι πολυ καλη ερωτηση...Υπαρχει καποιος τροπος να υπολογισουμε με βαση την προυπηρεσια μας,τι μορια μεταθεσης συγκεντρωνουμε???Και αν εχουμε δουλεψει σε σχολεια πρωτοβαθμιας αλλα και δευτεροβαθμιας πως γινεται ο υπολογισμος??Μπορει να μας απαντησει καποιος γι αυτο???
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΜΟΡΙΑ ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ ΚΑΙ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΟΥ ΚΛΙΜΑΚΙΟΥ.
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 13, 2008, 03:34:27 μμ »
By the way....εγω που εχω 16 μηνες (πραγματικη) προυπηρεσια στην πρωτοβαθμια,σε σχολεια πολης (1-2 μορια),τι μορια μεταθεσης εχω ηδη εξασφαλισει?

Μόρια χρονιάς (συνολικής υπηρεσίας):
Για τους 12 μήνες παίρνεις 2 μόρια. Για τους υπόλοιπους 4 γίνεται αναγωγή: (2:12)*4.
Μόρια δυσμενών συνθηκών (σχολείου):
-Αν και οι 16 μήνες έγιναν στην ίδια περιοχή, τα μόρια βγαίνουν όπως παραπάνω. Δηλαδή:
 Έστω ότι δούλεψες σε περιοχή που δίνει 1 μόριο. Παίρνεις 1 μόριο για τους 12 μήνες και για τους υπόλοιπους 4, (1:12)*4.
-Αν δούλεψες 8 μήνες σε σχολείο του 1 μορίου και 8 μήνες σε σχολείο 2 μορίων:
 [(1:12)*8] + [(2:12)*8]
Προσθέτεις τα μόρια συνολικής υπηρεσίας με τα μόρια δυσμενών συνθηκών και βρίσκεις τις μονάδες μετάθεσής σου.

Αυτο ειναι πολυ καλη ερωτηση...Υπαρχει καποιος τροπος να υπολογισουμε με βαση την προυπηρεσια μας,τι μορια μεταθεσης συγκεντρωνουμε???Και αν εχουμε δουλεψει σε σχολεια πρωτοβαθμιας αλλα και δευτεροβαθμιας πως γινεται ο υπολογισμος??Μπορει να μας απαντησει καποιος γι αυτο???

Πρώτα μετατρέπεις τις ώρες σε μήνες και μέρες. Διαιρείς το σύνολο των ωρών της α/θμιας με το 100 και της β/θμιας με το 87,5. Το ακέραιο μέρος είναι οι μήνες. Για να βρεις τις μέρες πολλαπλασιάζεις το δεκαδικό μέρος με το 25. Αν οι μέρες βγαίνουν περισσότερες από 15, κερδίζεις το μήνα. Αν βγαίνουν λιγότερες, τον χάνεις. Έστω ότι έχεις 820 ώρες στην α/θμια και 500 στη β/θμια.
Α/θμια: 820:100=8,2. Δηλαδή 8 μήνες και 0,2*25=5 ημέρες. Άρα 8 μήνες (αφού οι μέρες είναι λιγότερες από 15).
Β/θμια: 500:87,5=5,71. Δηλαδή 5 μήνες και 0,71*25=18 μέρες. Άρα 6 μήνες.
Σύνολο: 14 μήνες.
Μετά υπολογίζεις τα μόρια συνολικής υπηρεσίας σύμφωνα με το παράδειγμα που έδωσα στην kle, δηλαδή 2+(2/12)*2=2,33 μόρια.
Με τον ίδιο τρόπο βγάζεις και τα μόρια δυσμενών συνθηκών (σχολείου). Αν έχεις δουλέψει σε σχολεία με διαφορετικά μόρια, πρέπει να βγάλεις μήνες και μέρες χωριστά, να βρεις τα μόρια που σου δίνει το καθένα και μετά να τα προσθέσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2008, 03:57:33 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης και μισθολογικού κλιμάκιου.
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 13, 2008, 03:57:09 μμ »
Eυχαριστω πολυ για αλλη μια φορα ioanna!!!Να εισαι καλα...Τωρα μενει να βρω εναν μαθηματικο που θα κανει την δουλεια αυτη.... ;D ;D ;D ;D
Και παλι σε υπερευχαριστω!!! :D :D :D
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης και μισθολογικού κλιμάκιου.
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 13, 2008, 04:08:33 μμ »
Το πρώτο σκέλος (τη μετατροπή σε μήνες και μέρες) δε θα χρειαστεί να το κάνεις εσύ, αφού λογικά τα έχεις από τις βεβαιώσεις προϋπηρεσίας από α/θμιες και β/θμιες. Απλά θα τα προσθέσεις.
Θα κάνεις μόνο τον υπολογισμό για να βρεις τα μόρια συνολικής υπηρεσίας και τα μόρια δυσμενών συνθηκών.

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης και μισθολογικού κλιμάκιου.
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 13, 2008, 05:10:18 μμ »
Έμαθα απο τον ιστοτόπο της Δ/ιας Σάμου πως εκπαιδευτικη προϋπηρεσία σε Ν.Π Δημοσίου Δικαίου αναγνωρίζεται στο μισθολογικό κλιμάκιο.Αυτό για όσους νεοδιόριστους  έχουν τέτοια προϋπηρεσία( προσωπικά  έχω στα ΤΕΕ  Νοσηλευτριών)καταθέσουν τα χαρτιά τους για τη μισθοδοσία τους.
Υ.Γ Εξαιρετικός ο προγραμματισμός παρουσίασης και ορκωμοσίας απ τη Δ/μια Ηλείας, όπως ανακοινώθηκε στην alfavita.

Αποσυνδεδεμένος sx

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης και μισθολογικού κλιμάκιου.
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 13, 2008, 05:15:32 μμ »
επισης, οσες πε60 εχουν εργαστει σε δημοσιο ιεκ ως εκπαιδευτριες η σε δημοτικους παιδικους σταθμους να καταθεσουν την προυπηρεσια τους για αλλαγη κλιμακιου.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης και μισθολογικού κλιμάκιου.
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 13, 2008, 05:32:40 μμ »
Έμαθα απο τον ιστοτόπο της Δ/ιας Σάμου πως εκπαιδευτικη προϋπηρεσία σε Ν.Π Δημοσίου Δικαίου αναγνωρίζεται στο μισθολογικό κλιμάκιο.Αυτό για όσους νεοδιόριστους  έχουν τέτοια προϋπηρεσία( προσωπικά  έχω στα ΤΕΕ  Νοσηλευτριών)καταθέσουν τα χαρτιά τους για τη μισθοδοσία τους.

επισης, οσες πε60 εχουν εργαστει σε δημοσιο ιεκ ως εκπαιδευτριες η σε δημοτικους παιδικους σταθμους να καταθεσουν την προυπηρεσια τους για αλλαγη κλιμακιου.

Ναι. Οποιαδήποτε προϋπηρεσία στο Δημόσιο ή σε ΝΠΔΔ αναγνωρίζεται μισθολογικά. Επίσης η προϋπηρεσία σε ιδιωτικά σχολεία (όχι φροντιστήρια και ιδιωτικά ΙΕΚ).
Για τη μετάθεση μετράει μόνο η εκπαιδευτική προϋπηρεσία (δημόσια και ιδιωτικά σχολεία/ΤΕΕ, δημόσια ΙΕΚ, ΑΕΙ, ΤΕΙ, δημοτικοί παιδικοί σταθμοί).

Υ.Γ Εξαιρετικός ο προγραμματισμός παρουσίασης και ορκωμοσίας απ τη Δ/μια Ηλείας, όπως ανακοινώθηκε στην alfavita.
Όντως. Μακάρι να έκαναν το ίδιο και οι άλλες Δ/νσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2008, 05:34:27 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος sx

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης και μισθολογικού κλιμάκιου.
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 13, 2008, 05:42:14 μμ »
Έμαθα απο τον ιστοτόπο της Δ/ιας Σάμου πως εκπαιδευτικη προϋπηρεσία σε Ν.Π Δημοσίου Δικαίου αναγνωρίζεται στο μισθολογικό κλιμάκιο.Αυτό για όσους νεοδιόριστους  έχουν τέτοια προϋπηρεσία( προσωπικά  έχω στα ΤΕΕ  Νοσηλευτριών)καταθέσουν τα χαρτιά τους για τη μισθοδοσία τους.

επισης, οσες πε60 εχουν εργαστει σε δημοσιο ιεκ ως εκπαιδευτριες η σε δημοτικους παιδικους σταθμους να καταθεσουν την προυπηρεσια τους για αλλαγη κλιμακιου.

Ναι. Οποιαδήποτε προϋπηρεσία στο Δημόσιο ή σε ΝΠΔΔ αναγνωρίζεται μισθολογικά. Επίσης η προϋπηρεσία σε ιδιωτικά σχολεία (όχι φροντιστήρια και ιδιωτικά ΙΕΚ).
Για τη μετάθεση μετράει μόνο η εκπαιδευτική προϋπηρεσία (δημόσια και ιδιωτικά σχολεία/ΤΕΕ, δημόσια ΙΕΚ, ΑΕΙ, ΤΕΙ, δημοτικοί παιδικοί σταθμοί).

Υ.Γ Εξαιρετικός ο προγραμματισμός παρουσίασης και ορκωμοσίας απ τη Δ/μια Ηλείας, όπως ανακοινώθηκε στην alfavita.
Όντως. Μακάρι να έκαναν το ίδιο και οι άλλες Δ/νσεις.

ioanna πως ακριβως υπολογιζονται τα μορια για μεταθεση με προυπηρεσια απο δημοσιο ιεκ και δημοτικο παιδικο σταθμο?

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης και μισθολογικού κλιμάκιου.
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 13, 2008, 05:52:43 μμ »
ioanna πως ακριβως υπολογιζονται τα μορια για μεταθεση με προυπηρεσια απο δημοσιο ιεκ και δημοτικο παιδικο σταθμο?

Για τα δημόσια ΙΕΚ γίνεται ο ίδιος υπολογισμός με τους ωρομισθίους Β/θμιας:
Μετατροπή των ωρών σε μήνες και μέρες (διαίρεση του συνόλου των ωρών με το 87,5) και μετά (2:12)*μήνες προϋπηρεσίας. Από τα ΙΕΚ παίρνεις μόνο μονάδες συνολικής υπηρεσίας, όχι δυσμενών συνθηκών (δηλ. της περιοχής του ΙΕΚ).
Για τους παιδικούς σταθμούς, εξαρτάται από τη σύμβαση. Αν ήταν με ωρομίσθιο, διαίρεση του συνόλου των ωρών με το 100 για μετατροπή σε μήνες και μέρες και μετά όπως παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος sx

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης και μισθολογικού κλιμάκιου.
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 13, 2008, 06:01:40 μμ »
αρα, εκτος απο τα 18,3 που εχω απο 2 χρονια αναπληρωσης θα πρεπει να προσθεσω επιπλεον τους 20 μηνες στον παιδικο σταθμο που οπως ειπες θα βγουν 3,33 μορια (σωστα?η εκανα λαθος στον υπολογισμο?) και οι 22 ωρες του ιεκ δινουν 0,04. αρα για τη μεταθεση θα εχω 18,3+3,33+0,04=21,67 μεχρι τωρα?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 760
Σύνολο: 771

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.