*

Αποστολέας Θέμα: επιθετικοτητα μαθητων: καταπιεσμενη, εκδηλωμενη...  (Αναγνώστηκε 3274 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Προσφατα εκανα περιηγηση - τυχαια στην αρχη - σε ενα site μαθητων οπου - εκτος των αλλων (αταξιες, νυστα, αποβολες κτλ, κτλ) -γραφουν για το ποσο πολυ μισουν τους καθηγητες τους χωρις οι περισσοτεροι να γραφουν το γιατι. Τι πιστευετε για ολο αυτο το μισος που εκδηλωνουν ανωνυμα τις περισσοτερες φορες; Οντως οι καθηγητες τους ειναι τοσο μισητοι, μισουν τον καθηγητη ως ρολο, μισουν το σχολειο γενικα...
μερικες φορες τρομαζει ολο αυτη η εκδικητικοτητα που βγαζουν τα παιδια και θα ηθελα τις αποψεις σας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επιθετικοτητα μαθητων: καταπιεσμενη, εκδηλωμενη...
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 14, 2008, 08:05:28 μμ »
Πιστεύω πως η επιθετικότητα των παιδιών έχει τη βάση της στην ίδια την οικογένεια. Σίγουρα επίσης παίζει ρόλο η εφηβεία και η συναισθηματική αναστάτωση που αυτή συνεπάγεται. Παράγοντες επίσης που μπορεί να επιτείνουν τη μαθητική επιθετικότητα είναι το  ίδιο το κλίμα του σχολείου και της σχολικής τάξης, οι σχέσεις δηλαδή μεταξύ των ίδιων των μαθητών και των μαθητών με τους εκάστοτε καθηγητές.

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Απ: επιθετικοτητα μαθητων: καταπιεσμενη, εκδηλωμενη...
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 14, 2008, 08:10:21 μμ »
Η άποψή μου είναι πως η συμπεριφορά των παιδιών εξαρτάται, τουλάχιστον κατά ένα πολύ μεγάλο βαθμό, από την οικογένεια! Δυστυχώς βλέπω πως ένα μεγάλο ποσοστό δεν ασχολείται πολύ με τη διαπαιδαγώγηση των παιδιών τους! Έτσι τα παιδιά γίνονται επιθετικά κλπ.! Φυσικά παίζει ρόλο και ο καθηγητής στο πως συμπεριφέρεται αλλά νομίζω πως και εντάξει να μην είναι ο κάθε εκπαιδευτικός, το παιδί αν έχει μεγαλώσει ''σωστά''  η συμπεριφορά του και τα λόγια του θα είναι κόσμια!
ΠΕ70!

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: επιθετικοτητα μαθητων: καταπιεσμενη, εκδηλωμενη...
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 14, 2008, 08:52:45 μμ »
εγ ω πιστευω οτι αν καθε εκπαιδευτικος αφιερωνε λιγο χρονο σε καθε μαθητη ωστε να συζητησει προσωπικα μαζι του περα απο τα μαθηματα , για τα προβληματα του , τη ν οικογενεια του κτλ το παιξει λιγο ψυχολογος, δεν θα ειχαμε τοσο επιθετικους μαθητες. Εχω πλησιασει πολλες φορες επιθετικους μαθητες , οι οποιοι κατω απο την μασκα της επιθετικοτητας, παρουσιασαν ενα αλλο προσωπο, ανθρωπων που ειχαν αναγκη καποιον να τους ακουσει. θεωρω οτι εμεις οι καθηγητες ειμαστε ο ευκολος στοχος στο θυμο των εφηβων  μαθητων και πολλες φορες δεν μας ενδιαφερει η αντιδραση του μαθητη, αρκει να του επιβαλλουμε αυτο που θελουμε. Λιγος χρονος και υπομονη χρειαζεται, και να μην χανουμε την επαφη μαζι τους ποτε....
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: επιθετικοτητα μαθητων: καταπιεσμενη, εκδηλωμενη...
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 17, 2008, 02:26:43 μμ »
βεβαια υπαρχουν και αλλες προτασεις για το πως αντιμετωπιζεται η μαθητικη επιθετικοτητα  :D


Οπλισμένοι οι δάσκαλοι σε τάξεις του Τέξας
 
Τον «νόμο στα χέρια τους» θα πάρουν με την έναρξη της σχολικής χρονιάς οι δάσκαλοι ενός σχολείου στο Τέξας. Για να αντιμετωπίσουν πιθανές επιθέσεις με όπλα στο σχολείο τους, θα οπλοφορούν οι ίδιοι.

Το παράδοξο και επικίνδυνο αυτό μέτρο πρότεινε ο διευθυντής του σχολείου της πόλης Χάρολντ, Ντέιβιντ Τουίτ, με στόχο την προστασία των μαθητών και του προσωπικού.

Σύμφωνα με τον Τουίτ, τα όπλα δεν θα βρίσκονται σε κοινή θέα και σε αυτά δεν θα έχουν πρόσβαση οι μαθητές. Επίσης οι καθηγητές θα πρέπει, πριν αρχίσει η σχολική χρονιά και εφαρμοστεί αυτό το μέτρο, να κάνουν σεμινάρια διαχείρισης κρίσεων.

Οι νόμοι του Τέξας δεν προβλέπουν την ύπαρξη όπλων στα σχολεία, εκτός και αν αυτό αποφασίσουν οι υπεύθυνοι του σχολείου. Αξιοσημείωτο είναι όμως το γεγονός ότι οι επίτροποι εκπαίδευσης του Τέξας ενέκριναν το μέτρο, ενώ κανένας γονιός δεν έφερε αντίρρηση.

Στις ΗΠΑ οι ένοπλες επιθέσεις μαθητών σε σχολεία όλων των βαθμίδων είναι πολύ συχνές και τις περισσότερες φορές υπάρχουν θύματα. Από τις πιο αιματηρές και πιο πρόσφατες, ήταν η επίθεση του Σέουνγκ - Χούι Τσο στην Πολυτεχνική Σχολή της Βιρτζίνια το 2007, όπου σκοτώθηκαν 33 άτομα, ανάμεσα τους και ο δράστης.

Ο Τουίτ πάντως δικαιολόγησε την απόφαση του λέγοντας ότι το κοντινότερο αστυνομικό τμήμα απέχει 30 λεπτά από το σχολείο και καλό θα είναι οι δάσκαλοι να μπορούν να προστατέψουν τους 110 μαθητές.

Ακόμα δεν έχει γίνει γνωστή η στάση των δασκάλων του σχολείου, ενώ αναμένεται να υπάρξουν έντονες αντιδράσεις από οργανώσεις κατά της οπλοκατοχής
 

zougla.gr




Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: επιθετικοτητα μαθητων: καταπιεσμενη, εκδηλωμενη...
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 22, 2008, 08:31:03 πμ »
εγ ω πιστευω οτι αν καθε εκπαιδευτικος αφιερωνε λιγο χρονο σε καθε μαθητη ωστε να συζητησει προσωπικα μαζι του περα απο τα μαθηματα , για τα προβληματα του , τη ν οικογενεια του κτλ το παιξει λιγο ψυχολογος, δεν θα ειχαμε τοσο επιθετικους μαθητες. Εχω πλησιασει πολλες φορες επιθετικους μαθητες , οι οποιοι κατω απο την μασκα της επιθετικοτητας, παρουσιασαν ενα αλλο προσωπο, ανθρωπων που ειχαν αναγκη καποιον να τους ακουσει. θεωρω οτι εμεις οι καθηγητες ειμαστε ο ευκολος στοχος στο θυμο των εφηβων  μαθητων και πολλες φορες δεν μας ενδιαφερει η αντιδραση του μαθητη, αρκει να του επιβαλλουμε αυτο που θελουμε. Λιγος χρονος και υπομονη χρειαζεται, και να μην χανουμε την επαφη μαζι τους ποτε....

Αν έχεις 30 παιδιά στην αίθουσα και να θες εκ των πραγμάτων δεν μπορείς να ασχολήθεις όσο θα έπρεπε με τον καθένα. Και κάπου εδώ κολλάει αυτό που έχω ξαναγράψει περί του σχολικού ψυχολόγου σε κάθε σχολείο. Μέσω της συζήτησης με το παιδί, τον ψυχολόγο, τον εκπαιδευτικο και την οικογένεια του παιδιού θα μπορούσαν να λυθούν πολλά προβλήματα που θα οδηγούσαν στη μείωση της επιθετικότητας.


Οπλισμένοι οι δάσκαλοι σε τάξεις του Τέξας
 

Από την άλλη βέβαια υπάρχουν και πιο σύγχρονες παιδαγωγικές μέθοδοι, όπως αυτή που μας μεταφέρει ο Τηλέμαχος. Είναι ο μαθητής σου επιθετικός? Ρίξτου μια με το όπλο σου και θα συνέλθει. Τι κουβέντα, σχολικός ψυχολόγος και βλακειες... Αχ! Τα χάλια μας τα μαύρα! Τι άλλο θα ακούσω! Ακους εκεί! Οπλισμένοι δάσκαλοι... Που ζούμε.... :'(
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Απ: επιθετικοτητα μαθητων: καταπιεσμενη, εκδηλωμενη...
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 22, 2008, 10:08:04 πμ »
Το έχω γράψει και αλλού, οι μαθητές αν μπορούσαν θα έβαζαν φωτιά στο σχολείο, κατά προτίμηση με τους "εκπαιδευτικούς" μέσα. Και επειδή δεν μπορούν να το κάνουν αυτό, καίνε τα βιβλία τους.

Η εξήγηση είναι τόσο απλή ή τόσο δύσκολη, ανάλογα με το πόσο βαθιά έχουμε το κεφάλι στην άμμο.
Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: επιθετικοτητα μαθητων: καταπιεσμενη, εκδηλωμενη...
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 22, 2008, 12:15:02 μμ »

Από την άλλη βέβαια υπάρχουν και πιο σύγχρονες παιδαγωγικές μέθοδοι, όπως αυτή που μας μεταφέρει ο Τηλέμαχος. Είναι ο μαθητής σου επιθετικός? Ρίξτου μια με το όπλο σου και θα συνέλθει. Τι κουβέντα, σχολικός ψυχολόγος και βλακειες... Αχ! Τα χάλια μας τα μαύρα! Τι άλλο θα ακούσω! Ακους εκεί! Οπλισμένοι δάσκαλοι... Που ζούμε.... :'(

μην κρινεις με τα δεδομενα που εχουμε στα σχολεια εμεις εδω..εκει η κατασταση εχει ξεφυγει...οταν ο αλλος μεσα στην ταξη βγαλει το οπλο η την χειροβομβιδα και σκοτωνει αδιακριτως μαθητες και καθηγητες τι θα του πει ο καθηγητης ''ελα μικρο μου να παμε στον ψυχολογο;''...εκει αντιδρας και προσπαθεις να σωσεις την ζωη των μαθητων σου και την δικη σου..

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: επιθετικοτητα μαθητων: καταπιεσμενη, εκδηλωμενη...
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 22, 2008, 01:48:43 μμ »
μην κρινεις με τα δεδομενα που εχουμε στα σχολεια εμεις εδω..εκει η κατασταση εχει ξεφυγει...οταν ο αλλος μεσα στην ταξη βγαλει το οπλο η την χειροβομβιδα και σκοτωνει αδιακριτως μαθητες και καθηγητες τι θα του πει ο καθηγητης ''ελα μικρο μου να παμε στον ψυχολογο;''...εκει αντιδρας και προσπαθεις να σωσεις την ζωη των μαθητων σου και την δικη σου..

Πίστεψε με το γνωρίζω. Αλλά και πάλι να το ακούς παθαίνεις κάτι... Το θέμα είνα να προλάβεις μια τέτοια κατάσταση. Καλύτερα να προλαμβάνεις παρά να θεραπεύεις λέει μια παροιμια. Αν τα πράγματα φτάσουν στο απροχώρητο κοιτάς να αμυνθείς με κάθε τρόπο. Πως όμως εκεί η κατάσταση ξέφυγε τόσο??? Απ' οτι μαθαίνω τα μπαμ μπουμ στα σχολεία μερικών πολιτειών της Αμερικής είναι συχνό φαινόμενο.

Το έχω γράψει και αλλού, οι μαθητές αν μπορούσαν θα έβαζαν φωτιά στο σχολείο, κατά προτίμηση με τους "εκπαιδευτικούς" μέσα. Και επειδή δεν μπορούν να το κάνουν αυτό, καίνε τα βιβλία τους.

Εγώ όταν ήμουν μαθήτρια αντιπαθούσα τους ακατάρτιστους και αδιάφορους καθηγητές, που εφάρμοζαν παιδαγωγικές μεθόδους του 1821... Είχαμε μια στην ιστορία εντελώς άσχετη η οποία τα έλεγε και λάθος. Κάθε φορά που τη θυμάμαι θυμώνω. Ελέγε κάτι κορυφαία όπως "Ο Καποδίστριας δολοφονήθηκε ελαφρά στο χέρι" ή "Η άλωση της Κωνσταντινούπολης έγινε το 1543". Δεν νομίζεις οτι κάτι τετοιοι συνάδελφοι χαλάνε την πιάτσα και αγανακτούν οι μαθητές?
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: επιθετικοτητα μαθητων: καταπιεσμενη, εκδηλωμενη...
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 22, 2008, 02:35:08 μμ »

Εγώ όταν ήμουν μαθήτρια αντιπαθούσα τους ακατάρτιστους και αδιάφορους καθηγητές, που εφάρμοζαν παιδαγωγικές μεθόδους του 1821... Δεν νομίζεις οτι κάτι τετοιοι συνάδελφοι χαλάνε την πιάτσα και αγανακτούν οι μαθητές?

για φαντασου τι αγανακτηση προκαλει στους μαθητες και τι ψυχολογικη πιεση τους συσσωρευει  το γεγονος οτι τα απογευματα επρεπε να χαλαρωνουν , να ζουν την εφηβεια τους και να διαβαζουν για το σχολειο τους ενω τωρα δεν φθανει το 7ωρο-8ωρο στο σχολειο που το βλεπουν σαν αγγαρεια τρεχουν και 3-4 ωρες τα απογευματα στα φροντιστηρια για να μαθουν οσα δεν τους μαθαινουν οι καθηγητες τους στα σχολεια...και για φαντασου ποση παραπανω αγανακτηση προκαλει το γεγονος να βλεπουν τους γονεις τους να ταλαιπωρουνται και να εξοντωνονται στην δουλεια(χανοντας πολλες φορες την ψυχικη επαφη με τα παιδια τους) για να βγαλουν τα εκατονταδες ευρω που χρειαζονται για τα φροντιστηρια-ιδιαιτερα για μια γνωση που επρεπε να προσφερει δωρεαν το σχολειο τους;


Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: επιθετικοτητα μαθητων: καταπιεσμενη, εκδηλωμενη...
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 22, 2008, 03:36:07 μμ »
Να προσθέσουμε σε όλα αυτά και το κύρος του εκπαιδευτικού όπως προβάλλεται από τα ΜΜΕ (διαφημίσεις με το Λαμπρόπουλο, ο Κος Ποντίκης, η τρελή δασκάλα στο Κολοκοτρωνίτσι κ.λ.π.) που πάντα είναι άχρηστος και ασχολείται μονίμως με άσχετα πράγματα;

Να προσθέσουμε βέβαια και το γονιό που αφανισμένος από την κούραση και την πίεση της δικής του ημέρας έρχεται και σε κάνει σκουπίδι μπροστά σε μαθητές, συναδέλφους και γονείς για το παραμικρό;

Να προσθέσουμε και τις άθλιες συνθήκες που επικρατούν στα σχολεία (κτιριακά, κενά εκπαιδευτικών μπλα μπλα)

Δεν είμαι η καλύτερη νηπιαγωγός στον πλανήτη. Το ομολογώ. Όπως παλεύω σκληρά για τα παιδιά και το νηπιαγωγείο μουόπουέχω βρεθεί και το να είναι δεδομένη η απαξίωσή μου λόγω κάποιου στερεοτύπου με εξοργίζει. Κάποτε έλεγαν στα παιδιά να ακούς τη δασκάλα σου, τώρα λένε να προσέχεις και ότι γίνει να έρθειες να μου το πεις.

Σε λίγο μας βλέπω με τα φυσεκλίκια σταυρωτά!!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Απ: επιθετικοτητα μαθητων: καταπιεσμενη, εκδηλωμενη...
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 22, 2008, 04:44:52 μμ »

το να είναι δεδομένη η απαξίωσή μου λόγω κάποιου στερεοτύπου με εξοργίζει



Βέβαια, το στερεότυπο αυτό δεν ήρθε από άλλο πλανήτη, δεν το έφεραν οι Αμερικάνοι, δεν το έφτιαξε η τηλεόραση, αλλά βρίσκεται ακριβώς δίπλα μας, σε κοινή θέα, είτε από το δικό μας "συναδελφικό - συντεχνιακό" μάτι (βλέπε και 19-1), είτε από το κριτικό μάτι των μαθητών και της κοινωνίας που αναγκάζεται να πληρώνει όλα αυτά τα πανηγύρια σε πολύ δύσκολες εποχές.

Και όπως ξέρουμε από το νόμο Δράσης - Αντίδρασης....

Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: επιθετικοτητα μαθητων: καταπιεσμενη, εκδηλωμενη...
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 22, 2008, 04:47:37 μμ »
Πείτε τα καλοί μου άνθρωποι, γιατί μερικοί με λένε παράλογη... Το σχολείο Τηλέμαχε είναι πλέον η ώρα του παιδιού για τους μαθητές. Οτι είναι να μάθουν το παίρνουν από τα φροντιστήρια τα οποία όπως λες κι εσύ χρυσοπληρώνουν. Οπότε στο σχολείο (που δεν κάνει τη δουλειά του) κάνουν χαβαλέ και παίρνουν εκδίκηση που χάνουν χρόνο από το διάβασμα για τα φροντιστήρια!!!

Να προσθέσουμε σε όλα αυτά και το κύρος του εκπαιδευτικού όπως προβάλλεται από τα ΜΜΕ (διαφημίσεις με το Λαμπρόπουλο, ο Κος Ποντίκης, η τρελή δασκάλα στο Κολοκοτρωνίτσι κ.λ.π.) που πάντα είναι άχρηστος και ασχολείται μονίμως με άσχετα πράγματα;

Ένα θα πω: Όταν έφτιαχνα μηχανογραφικό μου έλεγαν όλοι "δασκαλίτσα θα πας να γίνεις?". Τα συμπεράσματα τα αφήνω σε σας...

Δεν είμαι η καλύτερη νηπιαγωγός στον πλανήτη. Το ομολογώ. Όπως παλεύω σκληρά για τα παιδιά και το νηπιαγωγείο μουόπουέχω βρεθεί και το να είναι δεδομένη η απαξίωσή μου λόγω κάποιου στερεοτύπου με εξοργίζει.

Ritalamp είναι σημαντικό να είμαστε μετριοφρονες και να γνωρίζουμε οτι εκ των πραγμάτων δεν τα ξέρουμε όλα. Είναι κίνητρο για συνεχή βελτίωση του εαυτού μας! Μπράβο, με συγκινησε αυτο που γράφεις. Όσο γι' αυτούς που μας απαξιώνουν, σκέφτηκες ποτέ οτι κατα βάθος μπορεί και να μας ζηλεύουν? Όσα δε φτάνει η αλεπού... Έχουμε καλύτερη ποιότητα ζωής από αυτούς και σκάνε!
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: επιθετικοτητα μαθητων: καταπιεσμενη, εκδηλωμενη...
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 22, 2008, 06:07:14 μμ »
Ευχαριστώ elenikark.
Δηλαδή Da Kancho εσύ όταν μπαίνεις στην τάξη σου δεν κάνεις το καλύτερο που μπορείς; Οι φίλοι κι οι γνωστοί σου είναι όλοι παραιτημένοι και απέχουν; Γιατί να γενικεύουμε και να βάζουμε τα χέρια μας να βγάζουμε να μάτια μας;
 Μέχρι στιγμής έχω συνεργαστεί με τον α ή β τρόπο με καμιά εικοσαριά νηπιαγωγούς όλων των ηλικιών και όλες τρέχουν διαρκώς για να καλύψουν τα κενά που η γραφειοκρατεία αφήνει. Γιατί να μπουν κι αυτές στο ίδιο τσουβάλι με τη μια και μόνη "παλιά" που μέτραγε τις μέρες για τη σύνταξη κι ας είχε ακόμη πέντε χρόνια.

Σε τελική ανάλυση και οι Διευθυντές και οι Προϊστάμενοι και οι Σύμβουλοι, αν πιεστούν σωστά και επαρκώς από εμάς θα αναγκαστούν να αποδώσουν. Άσε που δεν είναι λίγοι εκείνοι που πραγματικά παλεύουν.

Γενικά είμαι πολύ αρνητικός άνθρωπος και παραπονιέμαι γι΄αυτά που βλέπω, όμως δεν μπορεί να τα κάνουμε όοοοολα στραβά κάποιοι θα κάνουν και κάτι σωστό. Ας σταματήσει σ΄εμάς το στερεότυπο και ας κάνουμε εμείς ό,τι μπορούμε καλύτερο.

(Άσχετο σούπερ το μυγάκι ξεφεύγω κάθε φορά που το βλέπω!!! ;))
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159843
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 571
Σύνολο: 580

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.