*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλιάριο υγείας Δημοσίου  (Αναγνώστηκε 34968 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xhmikos23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας Δημοσίου
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 05:47:30 μμ »
υπαρχει καπου φορμα αιτησης προς τη ΔΔΕ, η οποια ειναι επισης απαραιτητη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλιάριο υγείας Δημοσίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:46:17 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας Δημοσίου
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 06:03:25 μμ »
κατ' αρχήν, απανταχού νεοδιόριστοι καλώς ήλθατε στον ΟΠΑΔ ( οργανισμός Ασφάλισης Δημοσίου)  :P :P

ο Α.Μ. σας είναι ήδη γνωστός στις δ/νσεις μέσω datacenter και θα σας αποσταλλεί υπηρεσιακά ή και τηλεφωνικά μέσω της δ/νσης.
επίσης οι δ/νσεις (θα πρέπει να ) έχουν φροντίσει για την έκδοση αριθμού ΟΠΑΔ ( δηλ. αριθμού βιβλιαρίου) που επίσης θα σας γνωστοποιήσουν υπηρεσιακά ή τηλεφωνικά.

για να πάρετε το απογραφικό δελτίο του ΟΠΑΔ πάτε σε έναν οποιονδήποτε ΟΠΑΔ / ΥΠΑΔ ( υπαδ = υποδιεύθυνση οπαδ αν γκουκλάρετε θα βρείτε ποιός είναι πού)
Εκεί θα πάρετε και το σκέλος του βιβλιαρίου υγείας.

θα χρειαστείτε επίσης :
τον αριθμό ΑΜ
τον αριθμό οπαδ
το φεκ διορισμου ( το φετινό είναι 588/23-08-2011)
πράξη ανάληψης υπηρεσίας στη δ/νση
πράξη ανάληψης υπηρεσίας στο σχολείο
πιστοποιητικό οικ. κατάστασης (αν εντάξετε και παιδιά στην ασφάλιση του δημοσίου)
φωτογραφίες (δυο για κάθε άτομο =- μία για το συνταγολόγιο και μία για το βιβλιάριο ασθενείας)
φωτογραφία για κάθε παιδί αν είναι πάνω απο 4 ετών (2 για κάθε παιδί όπως παραπάνω)
το απογραφικό δελτίο που θα πάρετε απο τον οπαδ το συμπληρώνετε βάσει των οδηγιών που περιέχει.
το υπογράφει και το σφραγίζει ο δ/ντης του σχολείου ( αυτός ειναι τώρα ο προϊστάμενός σας)

το ίδιο κάνει ο δ/ντής και στο στέλεχος του βιβλιαρίου: εκεί κολλάτε τη φωτογραφία, την σφραγίζει ο δ/ντής και υπογράφει. Υπογράφει επίσης στην πρώτη σελίδα του στελέχους του βιβλιαρίου και βάζει σφραγίδα και θεωρεί το βιβλιάριο ( στο στέλεχος) για το έτος 2011.
Το βιβλιάριο θα θεωρείται απο τον δ/ντή σας κάθε τέλος του ημερολογιακού έτους ( δεκέμβριο) για το επόμενο ημερολογιακό έτος . Αν δεν είναι θεωρημένο δεν δικαιούστε ασφάλιση.

ΑΧΡΕΙΑΣΤΟ ΝΑ ΝΑΙ πάντως σε όλους μας!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας Δημοσίου
« Απάντηση #72 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 06:48:33 μμ »
καλά βρε bitch, στα ΚΕΠ δούλευες παλιά;  :P

Αποσυνδεδεμένος theol3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας Δημοσίου
« Απάντηση #73 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 07:06:46 μμ »
αν κάποιος βρίσκετε σε άδεια ανατροφής ποιός το υπογράφει, πρέπει να πάει ο καθένας στο τοπο διορισμού για να πάρει μία υπογραφή;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλιάριο υγείας Δημοσίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:46:17 »

Αποσυνδεδεμένος mariakriti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας Δημοσίου
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 08:01:34 μμ »
Εγώ διαγράφηκα από το ικα και τώρα είμαι ανασφάλιστη γιατί στον ΟΠΑΔ μου είπαν ότι το βιβλιάριο έρχεται από Αθήνα και καθυστερεί. Ρώτησα αν υπάρχει πρόβλεψη για αυτό το διάστημα που μεσολαβεί για τους νεοδιόριστους γιατί στην ουσία δεν έχεις από πουθενα ιατροφαρμακευτική περίθαλψη αφού δεν έχεις κανένα βιβλιάριο και μου είπαν όχι. χαρακτηριστικά η διευθύντρια του οπαδ στην οποία απευθύνθηκα μου είπε : "τι θες και ασφαλίζεσαι στον οπαδ, αφού το 2015 θα ενοποιηθούν όλα τα ταμεία...." ::) τους δημιουργώ πρόβλημα, δηλαδή. Ας μου δώσει εκείνη τότε την ασφάλειά της και το βιβλιάριό της. Τέλος όταν ρώτησα πότε επιτέλους περίπου θα έχω κι εγώ βιβλιάριο...μου απάντησαν ανάλογα με το φόρτο εργασίας...Ελλάδα αθάνατη...Κανένας άλλος συνάδελφος με φετινη εμπειρία στο σπορ;;;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας Δημοσίου
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 10:09:58 μμ »
αν κάποιος βρίσκετε σε άδεια ανατροφής ποιός το υπογράφει, πρέπει να πάει ο καθένας στο τοπο διορισμού για να πάρει μία υπογραφή;

εσύ πας στην κοντινότερη δδε και υπογράφει ο προϊστάμενος....

Εγώ διαγράφηκα από το ικα και τώρα είμαι ανασφάλιστη γιατί στον ΟΠΑΔ μου είπαν ότι το βιβλιάριο έρχεται από Αθήνα και καθυστερεί. Ρώτησα αν υπάρχει πρόβλεψη για αυτό το διάστημα που μεσολαβεί για τους νεοδιόριστους γιατί στην ουσία δεν έχεις από πουθενα ιατροφαρμακευτική περίθαλψη αφού δεν έχεις κανένα βιβλιάριο και μου είπαν όχι. χαρακτηριστικά η διευθύντρια του οπαδ στην οποία απευθύνθηκα μου είπε : "τι θες και ασφαλίζεσαι στον οπαδ, αφού το 2015 θα ενοποιηθούν όλα τα ταμεία...." ::) τους δημιουργώ πρόβλημα, δηλαδή. Ας μου δώσει εκείνη τότε την ασφάλειά της και το βιβλιάριό της. Τέλος όταν ρώτησα πότε επιτέλους περίπου θα έχω κι εγώ βιβλιάριο...μου απάντησαν ανάλογα με το φόρτο εργασίας...Ελλάδα αθάνατη...Κανένας άλλος συνάδελφος με φετινη εμπειρία στο σπορ;;;

καλά, ΔΕΝ σας ενημέρωσαν απο τη δδε να ΜΗΝ κάνετε διαγραφή ώσπου να έρθει ο ΑΜ σας και να πάτε στον οπαδ για σχετικές πληροφορίες;
Αρχίζω να πιστεύω ότι είμαστε υποδειγματική δδε....

καλά βρε bitch, στα ΚΕΠ δούλευες παλιά;  :P

 8) 8) 8) 8) 8) όχι, αλλά δούλευα πολύ πριν βγουν τα ΚΕΠ .... :P :P :P :P
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος giota.pat.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας Δημοσίου
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 10:36:16 μμ »
Όταν κάποιος είναι νεοδιόριστος χωρίς να έχει ξαναδουλέψει με οποιαδήποτε σχέση στο δημόσιο, τι βιβλιάριο έχει?

Εχω καταλάβει ότι συνταξιοδοτικά υπάγεται στο ΙΚΑ αλλά σε ποιον φορέα ασφάλισης? Στην διεύθυνση δεν ήξεραν να με πληροφορήσουν (για την ακρίβεια εγώ τους ανέφερα ότι διαφέρω απο τους άλλους και τους έχω βάλει να βρουν την εγκύκλιο αλλά ακόμα δεν είδα φως...)

Ούτε το ΙΚΑ ήξερε να με ενημερώσει.

Αποσυνδεδεμένος giota.pat.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας Δημοσίου
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 08:43:29 μμ »
Μόνο εγώ αντιμετωπίζω αυτό το ζήτημα? Τυχεροί ;)

Αποσυνδεδεμένος mariakriti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας Δημοσίου
« Απάντηση #78 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 02:03:32 πμ »
Μόνο εγώ αντιμετωπίζω αυτό το ζήτημα? Τυχεροί ;)
Νομιζω ικα αλλά ψάξτο κι εσύ. Υπάρχει μια διευκρινιστική εγκύκλιος, σίγουρα έχει έρθει στη διεύθυνση. Στη δικια μας ήρθε τέλη Αυγούστου.  Ψαξε να τη βρεις να τη διαβάσεις.

Αποσυνδεδεμένος giota.pat.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας Δημοσίου
« Απάντηση #79 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 10:32:13 μμ »
Ευχαριστώ. Ακόμα ψάχνω να βρω την απάντηση καθώς στην Δ/νση μου λένε μία να κρατήσω το βιβλιάριο του ΙΚΑ και μία να βγάλω του ΟΠΑΔ. Που θα πάει θα την βρω την άκρη.

Συνταξιοδοτικά σίγουρα υπάγομαι ΙΚΑ.

Αποσυνδεδεμένος stathis4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας Δημοσίου
« Απάντηση #80 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 10:38:06 μμ »
Και γω νεοδιοριστος ειμαι, χωρις προϋπηρεσια στο δημοσιο, και εχω κανει τα χαρτια μου για βιβλιαριο οπαδ.

Αποσυνδεδεμένος giota.pat.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας Δημοσίου
« Απάντηση #81 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 10:30:07 μμ »
Και γω νεοδιοριστος ειμαι, χωρις προϋπηρεσια στο δημοσιο, και εχω κανει τα χαρτια μου για βιβλιαριο οπαδ.

Από την Δ/νση στο είπαν?

Αποσυνδεδεμένος stathis4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας Δημοσίου
« Απάντηση #82 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 10:39:10 μμ »
Ναι απο την διευθυνση. Εκει εστειλα και τα χαρτια μου και θα μου βγαλουν εκεινοι. Το βιβλιαριο θα ειναι του δημοσιου. Η συνταξη θα ειναι του ΙΚΑ.

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιάριο υγείας Δημοσίου
« Απάντηση #83 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 11:03:51 μμ »
Εμας  μας ειπαν ότι όσοι έχουν έστω και μια μέρα προυπηρεσίας στο δημόσιο θα πάρουν οπαδ ...Οσοι δεν έχουν, μπαίνουν αυτοδίκαια στο ικα... αυτά τα είπαν σε μια συνάδελφο που είχε  προυπηρεσία ΜΟΝΟ από ιδιωτικό και κράτησε το ικα απ όσο ξέρω....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161401
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 513

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.