*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση Α' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 227147 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #140 στις: Ιούνιος 06, 2009, 06:33:46 μμ »
Δεν θα επιμείνω για το δεκαδικό γιατί δεν είμαι τώρα σε λύκειο και δε θυμάμαι πολύ καλά. Δεν ξέρω αν ήταν θέμα ελαστικότητας του συγκεκριμένου διευθυντή ή γενική τάση η στρογγυλοποίηση, πάντως θυμάμαι ότι ως πρωτάρα ήθελα να είμαι τυπική στη βαθμολογία και ένιωσα πολύ άβολα όταν παρουσίασα δεκαδικό και γέλασε λέγοντάς μου να μην τα "ψειρίζω" τόσο. :-[ >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:39:24 »

Αποσυνδεδεμένος μαρία25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #141 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 06:10:31 μμ »
πρωτη φορα θα κάνω εκθεση πρώτης λυκείου.. Ασ με βοηθήσει καποιος... τι πρέπει να διδάξω.. τι ζητανε στο τέλος στις εξετασεις.. οποιαδήποτε βοήθεια θα μου ήταν πολύτιμη!!

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #142 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 06:24:31 μμ »
   Μόνο σε ιδιαίτερο έχω ασχοληθεί με την Α' λυκείου. Αναφορικά με τα θέματα, δίδαξέ τα με τη σειρά του βιβλίου (την ίδια ακολουθούν και τα βοηθήματα). Στο πρώτο τετράμηνο δίνουν έμφαση σε θέματα που σχετίζονται με τη γλωσσομάθεια, τον αναλφαβητισμό, τη γλώσσα των νέων κτλ. Επίσης, sos είνι και ό,τι σχετίζεται με την εφηβεία και το χάσμα γενεών, Προς το τέλος έχει και μερικά κείμενα για τη μόδα, τα πρότυπα κά,αλλά δεν τα διδάσκουν όλοι.
     Ο στόχος σε αυτήν την τάξη πιστεύω ότι είναι η εξοικείωση του μαθητή με τοους διάφορους τύπος ασκήσεων και πάνω από όλα ο εμπλουτισμός του λεξιλογίου και η διόρθωση εκφραστικών λαθών. Καλό είναι σε κάθε κείμενο που τους δίνεις να δουλεύεις συνώνυμα κτλ (υπάρχει και το εγχειρίδιο γλωσσικής διδασκαλίας που μοιράζεται στους μαθητές της Α'). Επιπλέον, καλό είναι να αρχίσουν σιγά σιγά να μαθαίνυον να γράφουν περιλήψεις και να αποδομούν ένα κείμενο.
       Δώσε έμφαση στις διορθώσεις. Να τους βάζεις πολλές εκθέσεις, ώστε να ελέγχεις την πρόοδό τους. Εγώ πρόσεξα ότι πε΄ρισυ ένας μαθητής μου βελτιώθηκε όχι τόσο λόγω μελέτης, αλλά επειδή έλαβε υπόψη τις συνεχείς παρατηρήσεις που του έκανα π.χ. του επεσήμανα ότι με τη χρήση συνδετικών λέξεων το κείμενο αποκτά ροή, ότι η συνεχής επανάληψη της ίδιας φράσης αποτελεί εκφραστική αδυναμία κτλ. Καλή δύναμη!!

Αποσυνδεδεμένος μαρία25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #143 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 07:01:57 μμ »
απλα τοθεμα ειναι οτι εκανα μια ωρα και χασμου ριμαστν ολοι!!1 μηπως υπαρχει κανενας ευχαριστος τροπος για την εκθεση ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:39:24 »

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #144 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 07:39:08 μμ »
  Η έκθεση μπορεί να γίνει ευχάριστο μάθημα μόνο μέσα από τη συζήτηση επί του κάθε θέματος. Δώσε το λόγο στα παιδιά και θα δεις ότι όλα θα πάνε καλύτερα. Με αυτόν τον τρόπο αποκτάς κι εσύ περισσότερα ερεθίσματα!

Αποσυνδεδεμένος hmmm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #145 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 12:59:24 μμ »
Είμαι μαθητής Α Λυκείου και θέλω να ασχοληθώ από φέτος αρκετά με την έκθεση διοτι επιθυμώ να γράψω ένα μεγάλο βαθμό στις πανελλήνιες. Σκοπεύω να αγοράσω κάποια βοηθήματα για να με βοηθήσουν να πραγματοποιήσω το σκοπό μου.
Έχω ακούσει πως καλά βοηθήματα είναι τα εξής:
1. του Μπατζίνα και του Λούλου από Ζήτη
2. του Κούτρα από Σαββάλα(τα βιβλία του για την έκθεση+ Πειστικός λόγος)
3. Λόγου Σπουδή από Σαββάλα
4. κάποιο από ελληνοεκδοτική, ακριβώς το όνομα δεν το θυμάμαι
Εσείς ως πιο ειδικοί τι μου προτείνετε; Για τα παραπάνω βιβλία ποια είναι η γνώμη σας;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
υ.γ. Ταυτόχρονα σκοπέύω να διαβάζω και λίγες σελίδες λογοτεχνίας καθημερινά(5-10) , καθώς έχω ακούσει πως έτσι βελτιώνεται ο λόγος(για την έκθεση, λεξιλόγιο).
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2009, 04:06:38 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος hmmm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #146 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 01:00:56 μμ »
για το 4. κοινός νους ονομάζεται το βιβλίο.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #147 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 01:01:55 μμ »
     Ο στόχος σε αυτήν την τάξη πιστεύω ότι είναι η εξοικείωση του μαθητή με τοους διάφορους τύπος ασκήσεων και πάνω από όλα ο εμπλουτισμός του λεξιλογίου και η διόρθωση εκφραστικών λαθών. Καλό είναι σε κάθε κείμενο που τους δίνεις να δουλεύεις συνώνυμα κτλ (υπάρχει και το εγχειρίδιο γλωσσικής διδασκαλίας που μοιράζεται στους μαθητές της Α').

Αυτό είναι για τα αρχαία....
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #148 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 01:17:36 μμ »
θα σου πρότεινα το ¨πειστικός λόγος" και όποιο σε βολέψει εσένα από εδόσεις  Ζήτη ή Ελληνοεκδοτική. (γενικά θεωρώ πως είναι οι καλύτερες για όλα τα φιλολογικά μαθήματα και απευθυνονται σε μαθητές που θέλουν να μάθουν και όχι να χρησιμοποιήσουν το βιβλίο για "λυσάρι")

πολύ καλή η πρωτοβουλία σου να διαβάζεις λογοτεχνία! μη μετράς τις σελίδες όμως! πάνω απ'όλα η λογοτεχνία είναι απόλαυση! αν το κανεις καταναγκαστικά και προγραμματισμένα δε θα σε οφελήσει ουσιαστικά!

θα σε συμβουλευα να αρχίσεις να διαβάζεις και εφημερίδες όποτε έχεις χρόνο. πχ να αγοράζεις την Κυριακή ή να διαβάζεις λίγο απ'όλες από τα site τους. και στο λεξιλόγιο θα σε βοηθήσει και στην καλλιέργεια της κριτικής σου σκέψης και άποψη επί διαφόρων θεμάτων της επικαιρότητας θα αποκτήσεις ( όλα αυτά στοιχεία απαραίτητα για την έκθεση στις πανελλήνιες)

καλή επιτυχία και συγχαρητήρια που δραστηριοποιήσαι από μόνος σου!

Αποσυνδεδεμένος mafi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #149 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 01:28:33 μμ »
Είμαι μαθητής Α Λυκείου και θέλω να ασχοληθώ από φέτος αρκετά με την έκθεση διοτι επιθυμώ να γράψω ένα μεγάλο βαθμό στις πανελλήνιες. Σκοπεύω να αγοράσω κάποια βοηθήματα για να με βοηθήσουν να πραγματοποιήσω το σκοπό μου.
Έχω ακούσει πως καλά βοηθήματα είναι τα εξής:
1. του Μπατζίνα και του Λούλου από Ζήτη
2. του Κούτρα από Σαββάλα(τα βιβλία του για την έκθεση+ Πειστικός λόγος)
3. Λόγου Σπουδή από Σαββάλα
4. κάποιο από ελληνοεκδοτική, ακριβώς το όνομα δεν το θυμάμαι
Εσείς ως πιο ειδικοί τι μου προτείνετε; Για τα παραπάνω βιβλία ποια είναι η γνώμη σας;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
υ.γ. Ταυτόχρονα σκοπέύω να διαβάζω και λίγες σελίδες λογοτεχνίας καθημερινά(5-10) , καθώς έχω ακούσει πως έτσι βελτιώνεται ο λόγος(για την έκθεση, λεξιλόγιο).

Το βοήθημα από τις εκδόσεις Ζήτη είναι πολύ καλό. Πολλοί εκπαιδευτικοί μάλιστα το χρησιμοποιούν. Προσπάθησε να γράφεις συχνά έκθεση(μία φορά την εβδομάδα τουλάχιστον) για να μπορέσεις να εξοικειωθείς. Αν βρεις και κάποιον να στις διορθώνει ,θα βοηθούσε πολύ!
Καλή  τύχη!

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #150 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 02:14:12 μμ »
     Ο στόχος σε αυτήν την τάξη πιστεύω ότι είναι η εξοικείωση του μαθητή με τοους διάφορους τύπος ασκήσεων και πάνω από όλα ο εμπλουτισμός του λεξιλογίου και η διόρθωση εκφραστικών λαθών. Καλό είναι σε κάθε κείμενο που τους δίνεις να δουλεύεις συνώνυμα κτλ (υπάρχει και το εγχειρίδιο γλωσσικής διδασκαλίας που μοιράζεται στους μαθητές της Α').

Αυτό είναι για τα αρχαία....

  Εχεις δίκιο bikini....Εννοούσα τις γλωσσικές ασκήσεις (ένα πράσινο βιβλίο που είναι για όλες τις τάξεις του λυκείου)!

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #151 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 02:26:44 μμ »
     Ο στόχος σε αυτήν την τάξη πιστεύω ότι είναι η εξοικείωση του μαθητή με τοους διάφορους τύπος ασκήσεων και πάνω από όλα ο εμπλουτισμός του λεξιλογίου και η διόρθωση εκφραστικών λαθών. Καλό είναι σε κάθε κείμενο που τους δίνεις να δουλεύεις συνώνυμα κτλ (υπάρχει και το εγχειρίδιο γλωσσικής διδασκαλίας που μοιράζεται στους μαθητές της Α').

Αυτό είναι για τα αρχαία....

  Εχεις δίκιο bikini....Εννοούσα τις γλωσσικές ασκήσεις (ένα πράσινο βιβλίο που είναι για όλες τις τάξεις του λυκείου)!

Αυτό μάλιστα!  :)
"Γλωσσικές Ασκήσεις για το Ενιαίο Λύκειο", Α, Β, Γ Λυκείου.  ;)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος μαρία25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #152 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 05:08:31 μμ »
ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΎ!!

Αποσυνδεδεμένος turpis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #153 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 04:08:59 μμ »
Καλησπέρα.Θα συμφωνήσω με hope x.Νομίζω ότι ,  αν και το τρίτομο ' κοινός νους' είναι αρκετά καλό ,μη βιαστείς να το προσθέσεις στη συλλογή σου!!!!Είναι ίσως λίγο βαρύ ακόμα για να το διαβάσεις μόνος σου.
Σίγουρα προσπάθησε να διαβάζεις εφημερίδες ή ακόμα και περιοδικά του δικού σου ενδιαφέροντος .Γενικά πάντως για τον εμπλουτισμό του λεξιλογίου ό,τι διαβάζει κανείς είναι καλό!
Καλή αρχή και καλή προσπάθεια!!!
Μπράβο σου
Η παρούσα στιγμή είναι το μόνο που είχες , το μόνο που έχεις , το μόνο που θα έχεις ποτέ .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 462
Σύνολο: 462

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.