*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση Α' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 228044 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #84 στις: Μάρτιος 04, 2009, 08:43:15 μμ »
Ευχαριστώ παρα πάρα πολύ για τη βοηθεια, όλους σας!!
Θα προετοιμαστώ, θα κανω αυριο το μαθημα και αν προκύψει κατι αλλο θα ξαναζητησω τη βοηθεια σας!!
Και πάλι ευχαριστώ πολύ, καλό βράδυ!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:20:30 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #85 στις: Μάρτιος 04, 2009, 08:53:21 μμ »
Δίδαξα έκθεση Α' λυκείου 2 χρόνια σε ιδιαίτερα και φέτος σε σχολείο ως αναπληρώτρια.
Η 1 ώρα είναι τίποτα για τη διασκαλία της έκθεσης!  :o
Εγώ επιδιώκω να πηγαίνω σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου, αλλά αναγκαστικά ξεφεύγω, γιατί τους μαθαίνω να δομούν τις παραγράφους τους και να γράφουν περίληψη. Να φανταστείτε ότι ασχολούμαι μόνο με το Κύριο θέμα ακόμη! Ας μάθουν να γράφουν σωστά το κύριο θέμα και μετά να "ανοίγουν" και να "κλείνουν" την έκθεση. Άσε που δοκίμιο δεν βάζουν πια στις Πανελλήνιες... Σε υποτιθέμενο λόγο, άρθρο εφημερίδας και κάθε άλλη μορφή αγαπητή στις Πανελλήνιες τα πάνε καλά τα μωρά μου...  :D
Όσο για τα σχεδιαγράμματα, πρέπει να δίνονται στα παιδιά και όχι να τα γράφουν τα ίδια. Δεν πρόκειται ούτε αυτά ούτε εσύ να μάθετε την έκθεση έτσι! Εγώ τους δίνω στοιχεία (δεν ταυτίζω τη λέξη στοιχεία με τη λέξη σχεδιαγράμματα, γιατί άλλο είναι το ένα και άλλο το άλλο...) μόνο και μόνο για τα εμπλουτίζουν τα αίτια κτλ και όχι για να τα παπαγαλίζουν! Δόξα τω Θεώ, κάποιοι μαθητές μου τα αναπτύσσουν έχοντας τα κατανοήσει και αφομοιώσει (αυτό φαίνεται από το πώς τα στηρίζουν...) Οι υπόλοιποι (ευτυχώς η μειοψηφία!  ;) )... χαίρε βάθος δυσθεώρητον!...  ::)
Γενικώς η Α' λυκείου έχει πρόβλημα στην έκθεση, εφόσον το χάσμα και οι απαιτήσεις από την Γ' γυμνασίου και την Α' λυκείου είναι τεράστια!
Θεωρώ ότι η έκθεση είναι το πιο απαιτητικό μάθημα του σχολείου και πρέπει ο διδάσκων να έχει ατέλειωτη επιμονή και υπομονή για να τη διδάξει. Τα αποτελέσματα θα φανούν, έστω και αργά (2 χρόνια μετά, στις εξετάσεις...)  ;)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #86 στις: Μάρτιος 04, 2009, 09:33:40 μμ »
Δεν νομίζω να είπα πουθενά να μην δίνονται "στοιχεία" στα παιδιά. Μπορούν όμως να δοθούν σε μορφή κειμένου και όχι σε μορφή "διαγράμματος". Είναι το μόνιμο μου άγχος ότι θα πέσει θέμα που τα παιδιά δεν το έχουν διδαχτεί και δεν θα είναι σε θέση να γράψουν ένα κείμενο, ακριβώς επειδή τους σερβίρουμε έτοιμο φαγητό.

Τέλος πάντων, εμένα η τακτική μου είναι η εξής: Όσο το δυνατόν περισσότερα κείμενα γίνεται σχετικά με το θέμα, τα οποία να το καλύπτουν από όσο το δυνατόν περισσότερες πλευρές. Αντλώ κείμενα από βοηθήματα, ημερήσιο τύπο και από βιβλία (η κοινωνιολογία βοηθάει πάρα πολύ σε αυτό το θέμα), με παράλληλες γλωσσικές ασκήσεις πάνω στα κείμενα, όπου είναι δυνατόν. Μετά, δίνω στους μαθητές καμιά 10αριά θέματα έκθεσης σχετικά με το θέμα, τα οποία πρέπει να τα δουλέψουν μόνοι τους, αντλώντας φυσικά πληροφορίες και υλικό από τα κείμενα. Την επόμενη φορά, διόρθωση και συζήτηση των σχεδιαγραμμάτων πάνω στα συγκεκριμένα θέματα. Στα ιδιαίτερα, αυτό το σύστημα μου 'χει δουλέψει ρολόι. Στην τάξη, υπάρχει έλλειψη χρόνου (τι να πρωτοπρολάβεις με ένα 2ωρο τη βδομάδα και 25άρια στην καλύτερη τμήματα), αλλά και πάλι, στον πίνακα μπορούν να δουλευτούν σχεδιαγράμματα, αν η τάξη έχει όρεξη και έχει δουλέψει.

Bikini, νομίζω ότι εννοούμε κατά βάση το ίδιο πράγμα, αμα κάνουμε διάκριση στοιχείων-σχεδιαγράμματος. Αν έχεις διαφωνίες, θα χαρώ να τις ακούσω. Είναι ένας από τους λόγους ύπαρξης του forum.  ;D


Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #87 στις: Μάρτιος 05, 2009, 12:11:29 μμ »
σε ποιο κεφαλαιο εχουν φτασει τα σχολεια πανω κατω στην εκθεση α λυκειου??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:20:30 »

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #88 στις: Μάρτιος 05, 2009, 02:24:53 μμ »
Μπήκαμε στην ενότητα της αφήγησης και φθάσαμε μέχρι και τα είδη αφηγηματικού λόγου(ενότητα 3)

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #89 στις: Μάρτιος 05, 2009, 08:10:45 μμ »
Elranna,
νομίζω ότι διορθώθηκε η παρεξήγηση...  :) Στοιχεία έχω μάθει να λέω εγώ το υλικό που δίνεται στα παιδια. Τα στοιχεία μου είναι τύπου λίστα με ελάχιστη ανάπτυξη και όχι σε μορφή κειμένου. Ωστόσο, συζητώνται μέσα στην τάξη και κάποια αναλύονται σε παράγραφο στην έκθεση που καλούνται να γράψουν. Φαίνεται από την ανάπτυξη αν τα στοιχεία αυτά έχουν κατανοηθεί και αφομοιωθεί από τους μαθητές... Διάγραμμα κάνουν τα ίδια στο θέμα που καλούνται να γράψουν...
Εγώ διδάσκω σε 2 τμήματα με 21 και 23 μαθητές το καθένα. Το επίπεδο των παιδιών είναι αρκετά δυσανάλογο με την τάξη στην οποία φοιτούν και με την ηλικία τους. (Έχω αναφέρει τα προβλήματα που αντιμετωπίζω με τους μαθητές μου. Αν θέλεις, διάβασε: http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=11108.0 )
Πολλές φορές κουράζομαι να διορθώνω τα γραπτά τους... Μάλλον έχω μεγάλες προσδοκίες από τους μαθητές μου και, ενώ αυτοί έχουν προοδεύσει από την αρχή της χρονιάς, δεν έχουν φτάσει στο επίπεδο γραφής που θέλω... Τους θέλω απλώς τ έ λ ε ι ο υ ς!!!...  :)

Υ. Γ.: Όσο για το πού είμαι στην ύλη, τελείωσα την ενότητα της περιγραφής, έγραψαν έκθεση (για την ακρίβεια περίληψη σε κείμενο συναφές με τα θέματα για έκφραση-έκθεση της ενότητας) και την βδομάδα που έρχεται μπαίνω στην αφήγηση...  8)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2009, 08:15:10 μμ από bikini »
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος vicsk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #90 στις: Μάρτιος 17, 2009, 03:33:31 μμ »
Πάντως, στα θέματα των Πανελλαδικών του 2008, προφανώς λόγω της δυσκολίας να αποτυπωθεί επαρκώς η σημασία της προς χρήση λέξης σε μία πρόταση, η διατύπωση ήταν: Να σχηματίσετε μία πρόταση ή μία περίοδο για καθεμία από τις παρακάτω λέξεις: εφευρέσεις, εμπειρία, αμφιταλαντεύεται, τεχνοκρατικό, πανικού.

Αποσυνδεδεμένος maria22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #91 στις: Απρίλιος 26, 2009, 01:41:38 μμ »
θέλω μια μικρή βοήθεια.. ξέρει κάποιοσ που θα βρω κριτήρια αξιολόγησης για να αποφύγω την καθαρή επανάληψη; εχω κάνει τα πάντα από Σαββάλα κ μεταίχμιο αλλά θέλω κ κάτι ακόμα συμπληρωματικό

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #92 στις: Απρίλιος 29, 2009, 08:04:55 μμ »
Πώς βαθμολογούνται οι ασκήσεις στην ΈΚΘΕΣΗ για τις προαγωγικές εξετάσεις;

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #93 στις: Απρίλιος 29, 2009, 08:36:07 μμ »
θέλω μια μικρή βοήθεια.. ξέρει κάποιοσ που θα βρω κριτήρια αξιολόγησης για να αποφύγω την καθαρή επανάληψη; εχω κάνει τα πάντα από Σαββάλα κ μεταίχμιο αλλά θέλω κ κάτι ακόμα συμπληρωματικό

Επισκέψου ένα καλό και πλήρες βιβλιοπωλείο.
Θα βρεις πολύ υλικό!  ;)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #94 στις: Απρίλιος 29, 2009, 08:39:11 μμ »
Πώς βαθμολογούνται οι ασκήσεις στην ΈΚΘΕΣΗ για τις προαγωγικές εξετάσεις;


Εννοείς πώς θα κατανείμεις τη βαθμολογία σε καθεμιά άσκηση ή αν θα βαθμολογήσεις όλο το θέμα όπως βαθμολογείται στις Πανελλαδικές;  ???
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #95 στις: Απρίλιος 29, 2009, 08:43:38 μμ »
Πώς θα κατανείμω τη βαθμολογία στις τελικές εξετάσεις γιατί νομίζω πως έχουν αλλάξουν οι μονάδες και στην Ά λυκείου

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #96 στις: Απρίλιος 29, 2009, 09:10:05 μμ »
Δεν γνωρίζω αν άλλαξε ο τρόπος βαθμολόγησης και στην Α' Λυκείου.
Θα ρωτήσω αύριο την διευθύντριά μου και θα σου απαντήσω, Supreme.  :)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Α' Λυκείου
« Απάντηση #97 στις: Απρίλιος 29, 2009, 09:15:45 μμ »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162152
  • Σύνολο θεμάτων: 19241
  • Σε σύνδεση σήμερα: 573
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 513

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.