*

Αποστολέας Θέμα: αναπληρωτες ΠΕ05-ανεκδοτο πλεον!  (Αναγνώστηκε 10772 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
αναπληρωτες ΠΕ05-ανεκδοτο πλεον!
« στις: Αύγουστος 26, 2008, 12:47:23 πμ »
4000 αναπληρωτες θα παρουν ,λεει, σε πρωτη φαση για πρωτοβαθμια και δευτεροβαθμια.τι θα γινει μ εμας τους ερμους;παλι με 4-5 αναπληρωτες θα την βγαλουμε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αναπληρωτες ΠΕ05-ανεκδοτο πλεον!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:28:21 »

Αποσυνδεδεμένος sko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες ΠΕ05-ανεκδοτο πλεον!
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 26, 2008, 10:29:36 μμ »
Ντροπή τους και ειδικά τη στιγμή που απασχολούν πάνω από χίλιους ωρομισθίους πανελλαδικά.Ειδικά για όσους είναι ψηλά στους πίνακες και έχουν απανωτές επιτυχίες στον Ασεπ είναι μεγάλη αδικία.

Αποσυνδεδεμένος kat91

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες ΠΕ05-ανεκδοτο πλεον!
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 26, 2008, 11:55:47 μμ »
Ακουσα οτι υπάρχουν και φέτος υπεράριθμοι σε αρκετές περιοχές οπότε δύσκολα τα
πράγματα .Μακάρι να βγούν κάποια κενά αλλά σε μας αργούνε πολύ και θα περάσει ο
Σεπτέμβρης μου φαινεται μέσα στην αγωνία και τα νεύρα! Όσο για τον ΑΣΕΠ, απο τις
πολλές εξετάσεις έχουμε γίνει οι σοφότεροι όλων των κλάδων μου φαίνεται ! Με τόσους
λίγους διοριστέους  ΠΕ05 κάθε χρόνο  το ξαναρίχνουμε στο διάβασμα για τον επόμενο
διαγωνισμό ,τρέχουμε στα σεμινάρια και γενικά δεν παίρνουμε ανάσα.





Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες ΠΕ05-ανεκδοτο πλεον!
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 28, 2008, 11:00:35 μμ »
τουλαχιστον οταν θα κανουν οργανικες στην πρωτοβαθμια το 2009 λενε,θα παρουν αναπληρωτες,εστω 30-40.εγω εκει ελπιζω πια.kat91,χωρις αστεια, εχουμε γινει οι σοφοτεροι ολων των κλαδων!το CECR εμαθα υπαρχει μονο στην γαλλικη ως ΠΡΑΚΤΙΚΗ σε σχεδιο μαθηματος στην ειδικη!μας εχουν φαει τα σεμιναρια,οι εργασιες,το διαβασμα.ειμαστε οι Μπαμπινιωτιδες στο ξενογλωσσο του.τον ειχα και στο πρωτο εξαμηνο,a propos.επισης μου κανει αλγεινη εντυπωση η μεγαλη διαφορα που υπαρχει στην βαθμολογηση μας σε καθε ΑΣΕΠ με την βαθμολογηση των πε06 και πε07!ειναι απιστευτο πως μας πετσοκοβουν!το εχετε προσεξει αυτο;βγαζει ματι.σε ολα τα μαθηματα που υπεισερχεται ο υποκειμενικος παραγοντας και στο συνολο των επιτυχοντων και διοριστεων.και δεδομενου οτι οι περισσοτεροι συναδερφοι ειναι πολυ καταρτισμενοι η παλι  εχουν μεταπτυχιακο στο γνωστικο η ειδικη η ειναι μεταπτυχιακοι φοιτητες...κατι βρωμαει στο βασιλειο της Δανιας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αναπληρωτες ΠΕ05-ανεκδοτο πλεον!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:28:21 »

Αποσυνδεδεμένος kat91

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες ΠΕ05-ανεκδοτο πλεον!
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 29, 2008, 04:19:23 μμ »
Σήμερα τηλεφώνησα στο υπουργείο και μου είπαν οτι δεν έχουν βρεθεί ακόμα κενά
και μου υπενθύμισαν οτι πέρυσι πήραν μόνο 4, οπότε κάτι ανάλογο να περιμένουμε.
αlceste, είσαι σίγουρη ότι δεν υπάρχει το CECR σε σχέδιο μαθήματος  και στις άλλες γλώσσες;
Για ποιά αντικειμενικότητα μιλάμε πλέον; Οσο για τους βαθμούς στον ΑΣΕΠ, έβλεπα κι εγώ
τη διαφορά στις βαθμολογίες της γαλλικής και των άλλων γλωσσών και απορούσα πόσο
χαμηλά γράφαμε εμείς ! Τελικά φαίνεται ότι έχουν φοβερές απαιτήσεις απο εμάς.
Να φανταστείς, εγώ αποφοίτησα απο το Πανεπιστήμιο της Σορβόννης  Paris IV με Μaîtrise
και το ΔΙΚΑΤΣΑ με υποχρέωσε να δώσω άλλα 10 μαθήματα στο ελληνικό Πανεπιστήμιο
για να μου δώσει την ισοτιμία!Διάβασμα, διάβασμα,διάβασμα... αυτή είναι η μοίρα μας!

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες ΠΕ05-ανεκδοτο πλεον!
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 30, 2008, 12:20:42 πμ »
ναι ειναι σιγουρο αυτο για το CECR,kat91.επισης δεν θεωρω οτι  γραφουμε εμεις χαμηλα αυτοι βαθμολογουν κατα το δοκουν,οπως τους ερθει.δεν ειναι δυνατον να ειμαστε ΟΛΟΙ αχρηστοι.εγω πχ εγραψα 80 πολλαπλες γνωστικο. στο δοκιμιο, που ζητησα και ειδα το γραπτο μου,υπηρχε αναβαθμολογηση εξαιτιας της μεγαλης διαφορας μεταξυ των βαθμολογητων.ο αναβαθμολογητης δε, μου εβαλε απλα το μεσο ορο!και ειμαι σημερα εκτος νυμφωνος...το CECR,στους πε06,π.χ,αφορα τα παιδαγωγικα,το θεωρητικο μερος δηλ.οπως εμφανιστηκαν και σε μας καποιες ερωτησεις απο το CECR,φετος στα παιδαγωγικα που ηταν κοινα για ολους τους ξενογλωσσους.

Αποσυνδεδεμένος kat91

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες ΠΕ05-ανεκδοτο πλεον!
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 30, 2008, 02:07:31 μμ »
 alceste, σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κι εγώ στο διαγωνισμό του 2002 δεν διορίστηκα για 0,30 μόρια.
Εύχομαι στον επόμενο ΑΣΕΠ να είμαστε στους διοριστέους!

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες ΠΕ05-ανεκδοτο πλεον!
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 01, 2008, 12:55:58 μμ »
μακαρι kat91!βλεπω οτι εχουμε παρει σβαρνα ολους τους ΑΣΕΠ,απο καταβολης ΑΣΕΠ εγω,να δουμε τι θα κανουμε τωρα,σου ευχομαι καλη επιτυχια!κατι αλλο .τι λεει η alfavita.gr,για 20 αναπληρωτες της γαλλικης στην Α φαση αναπληρωτων φετος;.που τους ειδε;θα μας τρελανουν;.με τον πονο μας παιζουν;η μηπως εχουν μπερδευτει με τους 20 συμπληρωματικους διορισμους απο τον πινακα ΑΣΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος kat91

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες ΠΕ05-ανεκδοτο πλεον!
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 01, 2008, 09:41:54 μμ »
Σ΄ευχαριστώ alceste. Δεν ξέρω όμως που θα βρω τη δύναμη για μελέτη.
Λοιπόν η alfavita  το αφαίρεσε τελικά, ευτυχώς ήταν λάθος.  Βλέπεις πήραν απο
όλους τους κλάδους κι άφησαν μόνο εμάς απ΄έξω! Μπερδεύτηκαν οι άνθρωποι
και μας έβαλαν κι εμάς τελικά.Αλλά εγώ κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό γιατί νόμισα
οτι πήραν 20 και δεν το ανακοίνωσαν επίσημα!



Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες ΠΕ05-ανεκδοτο πλεον!
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 01:02:50 μμ »
μαλιστα.επιβεβαιωθηκε και απο την alfavita,δεν υπαρχουν κενα σ εμας για αναπληρωση...απο τοτε που μας εκοψαν την μια ωρα στο γυμνασιο-λυκειο,παμε κατα διαολου μερια.λες και εχουμε καμια ορεξη εμεις να διιδασκουμε ιστορια και ο,τι αλλο προαιρουνται,για τους φτωχους συγγενεις της εκπαιδευσης.ο κλαδος που εχει φαει ΤΟ διαβασμα,βρισκεται σ αυτη την δεινη θεση.και μετα σου λενε οι ασχετοι και ανιδεοι,επειδη βλεπουν 4-5 σειρες να καθιστουν την υλη μας στην προκηρυξη του ασεπ,οτι δεν εχουμε και τιποτε να διαβασουμε και πως κανουμε ετσι.αμ δεν εχουν δει τα δωματια μας που ειναι σαν την βιβλιοθηκη της Αλεξανδρειας,δεν εχουν δει την ΕΙΔΙΚΗ και το ΓΝΩΣΤΙΚΟ μας,δεν εχουν παρει χαμπαρι οτι τα παιδαγωγικα μας πατανε σε δυο βαθμιδες εκπαιδευσης.εχω απογοητευτει πολυ,εχουμε και την πρωτοβαθμια που πρεπει να κανουμε δεησεις σε ολες τις θρησκειες για να μας ανοιξουν επιτελους οργανικες μπας και παρουν λιγους αναπληρωτες.λες και μας κανουν χαρη που μας παιρνουν ωρομισθιους,τελευταιους μαλιστα απ ολες τις πιθανες ειδικοτητες ωρομισθιων,παρκαρισμενους στην 7η ωρα μετα τη γυμναστικη,ωστε τα παιδια να μπαινουν πτωματα να παρακολουθησουν γλωσσικο μαθημα...

Αποσυνδεδεμένος kat91

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες ΠΕ05-ανεκδοτο πλεον!
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 05, 2008, 02:25:32 πμ »
Στη πρωτοβάθμια είναι κι άλλο πρόβλημα: Μας καλούν για σεμινάρια και ateliers που
αφορούν ειδικά όσους διδάσκουν στο δημοτικό, τρέχουμε το Σάββατο πότε στο ένα
και πότε στο άλλο χωρίς να ξέρουμε σίγουρα αν θα προσληφθούμε πάλι του χρόνου.
Σ΄ένα atelier συγκεκριμένα που κάναμε πέρυσι στο Γαλλικό Ινστιτούτο είμαστε γύρω
στους 15, με πολύ μεράκι προτείναμε σχέδια μαθήματος,παιχνίδια,κάρτες ...Οι  Γάλλοι
που παρουσίαζαν αυτή τη "mallette pédagogique" για τα δημοτικά  έμειναν έκπληκτοι
όταν τους είπαμε οτι δεν ξέραμε αν θα μας ξαναπροσλάβουν την επόμενη χρονιά!
Υπ΄όψιν οτι είχαμε κληθεί ονομαστικά γι αυτό το stage.Απορούσαν κι αυτοί πώς γίνεται
να εξειδικεύεις καθηγητές σε κάποια βαθμίδα της εκπαίδευσης και μετά να τους πετάς
ή στη καλύτερη περίπτωση να τους χρησιμοποιείς τις τελευταίες ώρες των μαθημάτων,
όπως σωστά παρατηρείς κι εσύ, και στη μέση της χρονιάς .







Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες ΠΕ05-ανεκδοτο πλεον!
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 05, 2008, 01:04:52 μμ »
ναι την εχω αυτην την mallette pedagogique.της Atalante innovations.animer un cours de FLE en primaire.εχει ωραια πραγματακια.αυτο το πραγμα που με νευριαζει ομως ειναι ο τροπος που γινεται η κληση ωρομισθιων.ο,τι και να εχεις δηλωσει πρωτη προτιμηση στην αιτηση,αυτοι ξεκινουν απο την αθηνα πχ να σε πρωτοκαλουν παντα απο την Δ διευθυνση και να σε μπλοκαρουν!μεχρι να ξεμπλοκαριστεις σου εχει φαει αλλος ωρομισθιος την σειρα στην περιοχη προτιμησης σου,ωρομισθιος που ειναι πιο κατω απο εσενα στον πινακα.το εχουν παθει αυτο συναδερφοι.ολα στην ελλαδα ειναι αποριας αξια.και οπως ελεγε και ενας ηθοποιος που εκανε τον αμερικανο''everything in Greece is arpa kolla"(απο την γνωστη ταινια με χρυσομαλλη και καφετζοπουλο,"αρπα κολλα''

Αποσυνδεδεμένος kat91

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες ΠΕ05-ανεκδοτο πλεον!
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 05, 2008, 04:50:08 μμ »
Να δεις που θα είμασταν στο ίδιο atelier ! Η ημερομηνία ήταν 2 Απριλίου με την
Catherine Macquart ,το πρωϊνό τμήμα. Το μπλοκάρισμα στη πρόσληψη των ωρομισθίων
μου έκανε ζημιά και μένα επειδή η πρώτη μου επιλογή άνοιξε  σχεδόν στο τέλος και με
είχαν προσπεράσει πάρα πολλοί . ¨Οταν άρχισα να δουλεύω τελικά το σύστημα κάλεσε
ωρομίσθια   225  θέσεις μετά απο μένα ! Το ξέρω πολύ καλά γιατί ήταν γνωστή μου,
πήρε 12 ώρες επίσης . Η διαφορά μας στα μόρια είναι ελάχιστη,οι ώρες μιας εβδομάδας.
Να μην αναφέρω οτι στην επαρχία άρχισαν να δουλεύουν απο τον Οκτώβριο ενώ εγώ στα
μέσα Νοεμβρίου.  Η έλλειψη οργάνωσης φταίει, τα βύσματα φταίνε, τόσα χρόνια δεν
μπορώ να καταλάβω τί φταιει! Το γεγονός όμως είναι οτι ξεφύτρωσαν 16 άτομα
μπροστά απο μένα φέτος ενώ πέρυσι ήταν  πολύ πιο κάτω, μάλιστα μια ήταν 120 θέσεις
πιο κάτω στον ενιαίο πίνακα διορισμών. Εσύ μπορείς να τα εξηγήσεις όλα αυτά;


Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες ΠΕ05-ανεκδοτο πλεον!
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 03:04:59 μμ »
οχι δεν ημουν εγω.απλα τα εχω βρει απο μια φιλη μου.αλλοτε πηγαινω εγω σε σεμιναρια και της τα δινω και αλλοτε εκεινη.δεν μπορει να τρεχει ενας ανθρωπος σε ολα, γι αυτο.αυτο με τους ωρομισθιους ειναι αισχρο.εγω τωρα ειμαι μεσα στους πρωτους στην περιφερεια αθηνας και παλι τρεμω αυτο το αθλιο μπλοκαρισμα. περυσι,με καλεσαν 30 η 31 οκτωβριου και εκανα αναληψη 5 νοεμβριου.η διευθυντρια μου ειπε για δυο εβδομαδες,μεχρι να κληθει και η αλλη συναδερφος των γαλλικων,δεν μπορω να κανω ολο το 12ωρο γιατι καποια τμηματα θα πρεπει να ξεκινανε μαζι.εγω της ειπα,κοιταξτε,εχω κανει αναληψη,ηρθα να δουλεψω για 12ωρο εξαρχης και δεν μπορω να χανω μορια περιμενοντας τη συναδερφο.και οι ωρες μου μπηκαν κανονικα,βεβαια 4 ηταν αλλα γιατι να τις χασω;γινονται και τετοια.γιατι να χανεις μορια χωρις να φταις;δηλαδη να θεωρουμε ,φτασαμε στο σημειο,την καλη μας σειρα στον πινακα τροχοπεδη;πως ξεφυτρωσαν αυτα τα ατομα που λες  τι να σου πω...μηπως ειναι απο αυτες που ειχανε και ωρες ως ωρομισθιες στην δευτεροβαθμια;γιατι καποια κενα,6ωρων,4,ωρων σε καποιες περιοχες της επαρχιας,λιγες βεβαια υπαρχουν,με ειχαν καλεσει κι εμενα αργοσαρωνικο,που να πρωτοπαω.αλλα, 16 ατομα ομως;το αλλο με τους καθηγητες των ιδιωτικων;εχουνε θρονιαστει 12 περιπου ατομα πρωτα πρωτα στον πινακα αναπληρωτων,με τα μορια του ιδιωτικου.αυτα δεν μπορει να τα ξεπερασει κανεις,τα μορια λεω,αδυνατον.θα καταντησουμε,οπως και εγινε περυσι να πηγαινουν αυτοι αναπληρωτες και εμεις που μας εχει πεθανει ο ασεπ,να τους κοιταμε...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159836
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 574
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 560
Σύνολο: 566

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.