*

Αποστολέας Θέμα: Είναι νόμιμα τα ιδιαίτερα για καθηγητές Πληροφορικής?  (Αναγνώστηκε 9407 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panagiotis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα,
είμαι διορισμένος καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19 και θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορούμε να κάνουμε ιδιαίτερα,να δουλέυουμε σε φροντιστήρια(ECDL κλπ) νόμιμα?Άκουσα πως μπορούν ειδικά οι καθηγητές Πληροφορικής, αλλά επειδή μου φάνηκε περίεργο, σκέφτηκα να το θέσω εδώ, να μας πεί κάποιος έμπειρος που το έχει ψάξει.

Ευχαριστώ πολύ,
Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lolafly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μηχανολόγος (ΠΕ 17.06)
    • Προφίλ
Απ: Είναι νόμιμα τα ιδιαίτερα για καθηγητές Πληροφορικής?
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 02:59:21 πμ »
Απο τη στιγμή που είσαι διορισμένος στο δημόσιο, δεν έχεις δικαίωμα να εργάζεσαι σε ιδιωτική επιχείρηση και φυσικά για ιδιαίτερα ουτε λόγος! Αν κάνω λάθος θα με διορθώσουν οι συνάδελφοι βεβαια.. ;)
Ό,τι αξίζει, πονάει.. Και είναι δύσκολο..

Αποσυνδεδεμένος suzanitta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Είναι νόμιμα τα ιδιαίτερα για καθηγητές Πληροφορικής?
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 01:40:48 μμ »
Πιο παράνομο δε γίνεται! Αλλά ο κόσμος το 'χει τούμπανο και μεις κρυφό καμάρι  :-X
Με όποιον δάσκαλο καθίσεις...

Αποσυνδεδεμένος Boulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Αποκλεισμένο μέλος λόγω παράβασης των όρων χρήσης
    • Προφίλ
Απ: Είναι νόμιμα τα ιδιαίτερα για καθηγητές Πληροφορικής?
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 02:08:07 μμ »
switch(job_cs)
{
    case Μόνιμος Καθηγητής:
    ....
    break;
    case Φροντιστήρια:
    ....
    break;
   case Προγραμματιστής:
    ....
   break;
}

Το έχεις καταλάβει φαντάζομαι.Μόνο παράνομα θα βγάζεις από εδώ και πέρα επιπλέον χρήματα.Δεν διάβασες την αίτηση που συμπλήρωσες?Απαγορεύεται να έχεις εμπορική ιδιότητα και να είσαι υπάλληλος ή ιδιοκτήτης εταιρίας.Κοινώς το κράτος πληρώνει την αποκλειστική αφοσίωση σου σε αυτό.

Ούτε πρόγραμμα δεν μπορείς να πουλήσεις έτσι,και καμία εταιρία δεν δουλεύει με outsourcing δηλαδή να σε πληρώσει για να το αναπτύξεις,ειδικά τόσο παράνομο,από την στιγμή που ήδη πληρώνει προγραμματιστές νόμιμα.

Κάνε κανένα ιδιαίτερο αν δεν σου φτάνουν τα χρήματα αλλά πρόσεχε μην σε δώσει κανείς συνάδελφος.Είχε γίνει στο λύκειο που ήμουν.

Απορώ όμως γιατί ξεχωρίζεις τους καθηγητές πληροφορικής από τους υπόλοιπους.Ένας φιλόλογος πχ γιατί να μην κάνει μάθημα σε φροντιστήριο?


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2006, 02:33:32 μμ από Boulos »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Είναι νόμιμα τα ιδιαίτερα για καθηγητές Πληροφορικής?
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 07:27:29 μμ »
Καλησπέρα,
είμαι διορισμένος καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19 και θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορούμε να κάνουμε ιδιαίτερα,να δουλέυουμε σε φροντιστήρια(ECDL κλπ) νόμιμα?Άκουσα πως μπορούν ειδικά οι καθηγητές Πληροφορικής, αλλά επειδή μου φάνηκε περίεργο, σκέφτηκα να το θέσω εδώ, να μας πεί κάποιος έμπειρος που το έχει ψάξει.

Ευχαριστώ πολύ,
Παναγιώτης

Σε φροντηστήρια όχι. Σε κεντρα ελευθέρων σπουδών μπορούμε.... με άδεια απο το ΠΥΣΔΕ (αν στη δωσει).
Περιορισμοί : μέχρι 10 ώρες / βδομαδα και μισθό μικρότερο από το μισό του κανονικού μισθού σου.

Δεν κόβεις εσυ απόδειξη ή ότι άλλο. Θα κόψουν αυτοί δελτίο εξόδων και εσύ το υπογράφεις.

Ψάχνω να βρώ τις σχετικές εγκυκλίους....

Αποσυνδεδεμένος souzanna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Είναι νόμιμα τα ιδιαίτερα για καθηγητές Πληροφορικής?
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 07, 2006, 05:55:05 μμ »
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum...
Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό με το θέμα αυτό...
Είμαι πε19 και κάνω 7 ώρες τη βδομάδα σε 2 δημόσια ΙΕΚ το ένα από τα οποία μόνο ζητά άδεια από το ΠΥΣΔΕ.  Στο συγκεκριμένο ΙΕΚ διδάσκω 3 ώρες τη βδομάδα.
Το θέμα είναι ότι  μου πρότειναν από ένα ΚΕΚ να διδάξω για 36 ώρες το μήνα αυτό (και τέλος) και θέλουν την άδεια από το ΠΥΣΔΕ. 

Υπάρχει περίπτωση να μη μου δώσει το ΠΥΣΔΕ άδεια;

Αποσυνδεδεμένος lila

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Είναι νόμιμα τα ιδιαίτερα για καθηγητές Πληροφορικής?
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 07, 2006, 06:35:18 μμ »
Καλησπέρα,
είμαι διορισμένος καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19 και θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορούμε να κάνουμε ιδιαίτερα,να δουλέυουμε σε φροντιστήρια(ECDL κλπ) νόμιμα?Άκουσα πως μπορούν ειδικά οι καθηγητές Πληροφορικής, αλλά επειδή μου φάνηκε περίεργο, σκέφτηκα να το θέσω εδώ, να μας πεί κάποιος έμπειρος που το έχει ψάξει.

Ευχαριστώ πολύ,
Παναγιώτης

Σε φροντηστήρια όχι. Σε κεντρα ελευθέρων σπουδών μπορούμε.... με άδεια απο το ΠΥΣΔΕ (αν στη δωσει).
Περιορισμοί : μέχρι 10 ώρες / βδομαδα και μισθό μικρότερο από το μισό του κανονικού μισθού σου.

Δεν κόβεις εσυ απόδειξη ή ότι άλλο. Θα κόψουν αυτοί δελτίο εξόδων και εσύ το υπογράφεις.

Ψάχνω να βρώ τις σχετικές εγκυκλίους....

Φαντάζομαι ότι απ'τη στιγμή που στη δική μου ειδικότητα (ΠΕ06) με την άδεια του ΠΥΣΔΕ μπορούμε να διδάξουμε έως 10 ώρες σε φροντιστήρια, θα γίνεται και σε άλλες ειδικότητες.

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Είναι νόμιμα τα ιδιαίτερα για καθηγητές Πληροφορικής?
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 08, 2006, 09:09:56 πμ »
Καλησπέρα,
είμαι διορισμένος καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19 και θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορούμε να κάνουμε ιδιαίτερα,να δουλέυουμε σε φροντιστήρια(ECDL κλπ) νόμιμα?Άκουσα πως μπορούν ειδικά οι καθηγητές Πληροφορικής, αλλά επειδή μου φάνηκε περίεργο, σκέφτηκα να το θέσω εδώ, να μας πεί κάποιος έμπειρος που το έχει ψάξει.

Ευχαριστώ πολύ,
Παναγιώτης

Σε φροντηστήρια όχι. Σε κεντρα ελευθέρων σπουδών μπορούμε.... με άδεια απο το ΠΥΣΔΕ (αν στη δωσει).
Περιορισμοί : μέχρι 10 ώρες / βδομαδα και μισθό μικρότερο από το μισό του κανονικού μισθού σου.

Δεν κόβεις εσυ απόδειξη ή ότι άλλο. Θα κόψουν αυτοί δελτίο εξόδων και εσύ το υπογράφεις.

Ψάχνω να βρώ τις σχετικές εγκυκλίους....

Φαντάζομαι ότι απ'τη στιγμή που στη δική μου ειδικότητα (ΠΕ06) με την άδεια του ΠΥΣΔΕ μπορούμε να διδάξουμε έως 10 ώρες σε φροντιστήρια, θα γίνεται και σε άλλες ειδικότητες.

Ξαναγράφω: σε φροντηστήρια όχι!!!!

Δείτε εδώ: http://eos.uom.gr/~epysde/adeia_ergo2004.doc 

Αποσυνδεδεμένος lila

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Είναι νόμιμα τα ιδιαίτερα για καθηγητές Πληροφορικής?
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 08, 2006, 01:00:07 μμ »
Καλησπέρα,
είμαι διορισμένος καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19 και θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορούμε να κάνουμε ιδιαίτερα,να δουλέυουμε σε φροντιστήρια(ECDL κλπ) νόμιμα?Άκουσα πως μπορούν ειδικά οι καθηγητές Πληροφορικής, αλλά επειδή μου φάνηκε περίεργο, σκέφτηκα να το θέσω εδώ, να μας πεί κάποιος έμπειρος που το έχει ψάξει.

Ευχαριστώ πολύ,
Παναγιώτης

Σε φροντηστήρια όχι. Σε κεντρα ελευθέρων σπουδών μπορούμε.... με άδεια απο το ΠΥΣΔΕ (αν στη δωσει).
Περιορισμοί : μέχρι 10 ώρες / βδομαδα και μισθό μικρότερο από το μισό του κανονικού μισθού σου.

Δεν κόβεις εσυ απόδειξη ή ότι άλλο. Θα κόψουν αυτοί δελτίο εξόδων και εσύ το υπογράφεις.

Ψάχνω να βρώ τις σχετικές εγκυκλίους....

Φαντάζομαι ότι απ'τη στιγμή που στη δική μου ειδικότητα (ΠΕ06) με την άδεια του ΠΥΣΔΕ μπορούμε να διδάξουμε έως 10 ώρες σε φροντιστήρια, θα γίνεται και σε άλλες ειδικότητες.

Ξαναγράφω: σε φροντηστήρια όχι!!!!

Δείτε εδώ: http://eos.uom.gr/~epysde/adeia_ergo2004.doc 

Πάντως σε εμάς το δικό μας ΠΥΣΔΕ δίνει άδεια!!!

Αποσυνδεδεμένος amstrad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Είναι νόμιμα τα ιδιαίτερα για καθηγητές Πληροφορικής?
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 12, 2006, 01:36:10 μμ »
Όλα είναι νόμιμα και όλα είναι παράνομα σε αυτήν την χώρα... Καλύτερα να δουλέψουμε σε καφετέριες γιατί με τα ιδιαίτερα κινδυνεύουμε... Εδώ στην Κρήτη τα "καρφώματα" πάνε σύννεφο...
The poet and the pendulum...

Αποσυνδεδεμένος bilstef

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Να είμαστε όλοι καλά
    • Προφίλ
    • Μαθηματικά
Απ: Είναι νόμιμα τα ιδιαίτερα για καθηγητές Πληροφορικής?
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 12, 2006, 10:27:25 μμ »












 « ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ »

ΘΕΜΑ: Άσκηση ιδιωτικού έργου με αμοιβή.



ΥΠΑΛΛΗΛΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ
Α.  Άρθρο 31 (Υ.Κ)
Άσκηση ιδιωτικού έργου με αμοιβή.
§1. Μετά από άδεια ο υπάλληλος μπορεί να ασκεί ιδιωτικό έργο ή εργασία με αμοιβή, εφόσον συμβιβάζεται με τα καθήκοντα της θέσης του
§2. Η άδεια χορηγείται για συγκεκριμένο έργο ή εργασία μετά από σύμφωνη αιτιολογημένη γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου.
§3. Δεν επιτρέπεται στον υπάλληλο η κατ’ επάγγελμα άσκηση εμπορίας.

Άρθρο 35
Κατοχή δεύτερης θέσης.
§1. Απαγορεύεται ο διορισμός υπαλλήλου, με οποιαδήποτε σχέση, σε δεύτερη θέση:
α) δημοσίων υπηρεσιών
β) Ν.Π.Δ.Δ.
γ) Ο.Τ.Α.
δ) Δημοσίων επιχειρήσεων και δημοσίων οργανισμών.
ε) Ν.Π.Ι.Δ

Β.  Με το άρθρο 31 του Υ.Κ που εφαρμόζονται αναλογικά και στους εκπαιδευτικούς Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης κατά το άρθρο 52 του ν.2721/99 προβλέπεται η άσκηση ιδιωτικού έργου ή εργασίας με αμοιβή, μετά από σύμφωνη  αιτιολογημένη γνώμη του Υπηρεσιακού Συμβουλίου, που χορηγείται από το αρμόδιο όργανο για συγκεκριμένο έργο ή εργασία, εφόσον το έργο ή η εργασία συμβιβάζεται με τα καθήκοντα της θέσης του εκπαιδευτικού και δεν παρεμποδίζει την ομαλή εκτέλεση της υπηρεσίας του, ενώ κατά την παρ.3 του ίδιου άρθρου δεν επιτρέπεται η κατ’ επάγγελμα άσκηση εμπορίας.
(Εγκύκλιος Υ.Π.Ε.Π.Θ., Αρ. Πρωτ. 14543/Δ2, 13-2-2003)

Γ.  (ΝΟΜΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ (Ν.Σ.Κ.)
Β΄ ΤΜΗΜΑ, Συνεδρίαση  24-5-2000)
Μεταξύ άλλων αποφάσισε: δ) Επίσης στην §6 του άρθρου 14 του ν.1566/1985 ορίζεται ότι άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου στους εκπαιδευτικούς χορηγείται, εάν προηγουμένως καλυφθούν με υπερωριακή διδασκαλία οι ανάγκες των δημοσίων σχολείων. Οι δημόσιοι εκπαιδευτικοί δεν επιτρέπεται να διδάσκουν σε ιδιωτικά σχολεία ή φροντιστήρια.

Δ.  (Εγκύκλιος Υ.Π.Ε.Π.Θ., Αρ. Πρωτ. Δ2/26341, 10-1-96)
Μεταξύ άλλων : οι εκπαιδευτικοί της δημόσιας Β/θμιας Εκπαίδευσης μπορούν να διδάσκουν σε ιδιωτικά Ι.Ε.Κ, ύστερα βεβαίως από άδεια που χορηγείται από το οικείο ΠΥΣΔΕ. Θα πρέπει να συνεκτιμήσει τα εξής:
α) η απασχόληση τους στα ιδιωτικά ΙΕΚ να είναι εκτός ωραρίου λειτουργίας του σχολείου που υπηρετούν
β) αυτή να μην αποβαίνει σε βάρος της εκπαιδευτικής τους δραστηριότητας στην υπηρεσία τους και
γ) η απασχόληση τους στα ιδιωτικά ΙΕΚ να μην υπερβαίνει τις 10 ώρες την εβδομάδα.
(Στην αίτηση προς το ΠΥΣΔΕ πρέπει να επισυνάπτεται και βεβαίωση για το ύψος της αμοιβής)

Ε.  (Γνωμοδότηση 251/98, Ν.Σ.Κ, Α΄ ΤΜΗΜΑ, συνεδρίαση 27-4-98)
«…..δεν είναι δυνατή η χορήγηση άδειας ιδιωτικού έργου με αμοιβή στους εκπαιδευτικούς Αγγλικών προκειμένου να διδάξουν σε φροντιστήρια Ξένων Γλωσσών. Αντιθέτως είναι δυνατή η χορήγηση άδειας στους εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής  προκειμένου να διδάξουν σε αθλητικά σωματεία (Σχετ. 5/1998 γνωμοδότηση Ν.Σ.Κ). Τέλος και στους εκπαιδευτικούς κλάδου ΠΕ16 είναι δυνατή η χορήγηση σχετικής άδειας διδασκαλίας  προκειμένου να διδάξουν σε ωδεία των οποίων η ίδρυση προβλέπεται από τις διατάξεις του Π.Δ 16 της 23-12-65/15-1-6 (τ Α΄/7) προς διάκρισιν των φροντιστηρίων μουσικής δεδομένου ότι ρητά στην §5 του άρθρου 63 του αυτού ως άνω Α.Ν 2545/1940 «Δεν θεωρούνται ως φροντιστήρια μουσικής τα ΩΔΕΙΑ και οι Φιλαρμονικαί Μουσικαί»……..

ΣΤ. Εγκύκλιος Υ.Π.Ε.Π.Θ., (Αρ. Πρωτ. Δ2/1272)
Σχετικά με το αρ. Δ2/1495/2000, 15-3-2000
«…..σας γνωστοποιούμε ότι οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί του κλάδου ΠΕ 13, Νομικών-Πολικών Επιστημών, νομιμοποιούνται να ασκούν το επάγγελμα του δικηγόρου ως δεύτερη εργασία, χωρίς να προαπαιτείται η χορήγηση της προβλεπόμενης από το άρθρο 31 του Ν. 2683/99 άδειας, με την προϋπόθεση βέβαια ότι δεν παρεμποδίζεται η ομαλή εκτέλεση της υπηρεσίας τους. Κατόπιν αυτών η παρ.β του ανωτέρου εγγράφου μας παύει να ισχύει».

Η απαγόρευση άσκησης ιδιωτικού έργου επ΄αμοιβή δεν αφορά τις συγγραφικές και επιστημονικές εν γένει ασχολίες του υπαλλήλου.

Το ΠΥΣΔΕ δεν προβαίνει στη χορήγηση της αιτούμενης άδειας άσκησης ιδιωτικού έργου με αμοιβή στους εκπαιδευτικούς (όπως μηχανοτεχνίτες, ηλεκτροτεχνίτες κ.λ.π.) στην περίπτωση που οι αιτούντες έχουν στερηθεί την άδεια άσκησης του επαγγέλματος μετά το διορισμό τους στο Δημόσιο. (ΔΙΔΑΔ/Φ.57/97/οικ24824)


Είναι προφανές ότι η ως άνω καταγραφή εμπεριέχει κυρίως περιπτωσιολογίες που είναι μάλλον και αυτές που απαντώνται συνηθέστερα. Επ’ ουδενί τρόπο καλύπτει το σύνολο των διαφορετικών ειδών εξωσχολικής απασχόλησης. Εκείνο που πρέπει να γίνει σαφές  είναι ότι πριν  οποιοσδήποτε συνάδελφος προβεί σε συμφωνίες επαγγελματικής εξωσχολικής δραστηριοποίησης να ζητήσει τη γνώμη του ΠΥΣΔΕ. Η μη-γνώση του ΠΥΣΔΕ και της Διεύθυνσης για τέτοιου είδους δραστηριότητες συνεπάγεται κυρώσεις. Όποιος ασκεί ιδιωτικό έργο χωρίς άδεια να τη ζητήσει το ταχύτερο δυνατό.

Υπόσχομαι να επανέλθω με πιο λεπτομερειακή καταγραφή περιπτώσεων, ώστε η ενημέρωσή σας να αποκτήσει σφαιρικό και όχι αποσπασματικό χαρακτήρα.

Ενδέχεται να αλλάξει ο Δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας το επόμενο έτος.

Ευχαριστώ πολύ,

 Θα είμαι πάντα κοντά σας και με την
http://eos.uom.gr/~epysde

lousalome84

  • Επισκέπτης
Είναι νόμιμα τα ιδιαίτερα για αΝΑπΛηΡωτέΣ?
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 20, 2006, 01:16:37 πμ »
ΟΚ για τους μόνιμους, αλλά τι ισχύει για τους αναπληρωτές?

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Είναι νόμιμα τα ιδιαίτερα για καθηγητές Πληροφορικής?
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 17, 2007, 01:14:08 πμ »
φυσικά και δεν είναι νόμιμα

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Είναι νόμιμα τα ιδιαίτερα για καθηγητές Πληροφορικής?
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 21, 2007, 11:51:21 πμ »
Όλα είναι νόμιμα και όλα είναι παράνομα σε αυτήν την χώρα... Καλύτερα να δουλέψουμε σε καφετέριες γιατί με τα ιδιαίτερα κινδυνεύουμε... Εδώ στην Κρήτη τα "καρφώματα" πάνε σύννεφο...
Απορία το έχω τόσα χρόνια που το ακούω: άντε και σε κάρφωσαν για τα ιδιαίτερα, τι γίνεται μετά τι συνέπειες έχεις ή τι συνέπειες υπέστη κάποιος τελικά; Πως αποδεικνύεται ότι έκανες ιδιαίτερα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 500
Σύνολο: 507

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.