*

Αποστολέας Θέμα: ΠΔΣ- Αντικειμενικά κριτήρια  (Αναγνώστηκε 29494 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
ΠΔΣ- Αντικειμενικά κριτήρια
« στις: Αύγουστος 29, 2008, 06:45:30 μμ »
Προσωπικά θα προτιμούσα με όσες αδικίες είδα να γίνονται φέτο ( πρώτη φορά δούλεψα σε πρόσθετη κ ασχολήθηκα) να καθιερωθουν αντικειμενικά κριτήρια πρόσληψης σε πδσ που θα έχουν να κάνουν π χ  με την ημερομηνία κτήσης πτυχίου κ άλλα αντικειμενικά κριτήρια, ακόμα κ αν αυτό θα σήμαινε πως φέτο δε θα δουλέψω. θα ήθελα να μάθω την αποψή σας για την κίνηση -επιστολή της ένωσης αδιορίστων εκπαιδευτικών στο υπουργείο παιδείας..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2008, 08:58:19 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ- ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:49:17 »

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ- ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 29, 2008, 10:12:27 μμ »
1. ο τιτλος σου με εκανε και γελασα.
2. ολοι μα ολοι (εκτος απο τα βυσματα) θα το θελαμε.
3. για ποια επιστολη μιλας; αφου το υπεπθ δηλωσε στην πεαε οτι κανει τα αδυνατα δυνατα να μην αλλαξει τιποτα στην πδς!

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ- ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 30, 2008, 02:28:22 πμ »
1. ο τιτλος σου με εκανε και γελασα.
2. ολοι μα ολοι (εκτος απο τα βυσματα) θα το θελαμε.
3. για ποια επιστολη μιλας; αφου το υπεπθ δηλωσε στην πεαε οτι κανει τα αδυνατα δυνατα να μην αλλαξει τιποτα στην πδς!
φαντάζομαι γέλασες με το ρομαντισμό μου να πιστευω κάτι τέτοιο..ισως αν οργανωθούμε κ αγωνιστούμε να το πετύχουμε...μιλάω για την επιστολή της πανελλην ένωσης αδιοριστων εκπαιδ που δημοσιοποιήθηκε σήμερα στις 29 αυγ κ στο πδε κ στην αλφαβίτα...

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ- ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 30, 2008, 08:58:34 πμ »
Τα τελευταία 2 ή 3 χρόνια μ'έχει απασχολήσει έντονα το θέμα της ΠΔΣ και των κριτηρίων με τα οποία επιλέγονται οι εκπαιδευτικοί. Τελικά, έπειτα από πολλές αποτυχημένες αιτήσεις, κατάληξα στο ότι η ΠΔΣ αποτελεί το παράθυρο του εκάστοτε βουλευτή, Δ/ντή ΔΕ ή Λυκείου, να βγάλει κάπιες υποχρεώσεις ή να δημιουργήσει νέες. Γενικά είμαι της άποψης πως η ΠΔΣ είναι καθαρά βυσματική, αλλά πάλι...τι έχω να χάσω κάνοντας μια αίτηση? Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πώς μπορούν να μας εμπαίζουν τόσο απροκάλυπτα, αναγνωρισμένη προϋπηρεσία και να μην ανατίθενται οι ώρες μέσω ΥΠΕΠΘ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ- ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:49:17 »

Αποσυνδεδεμένος Nansy 2008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ- ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 30, 2008, 09:37:55 πμ »
Ξέρω ότι ακούγεται πως το να πάρεις ώρες στην ΠΔΣ είναι καθαρά θέμα βύσματος και γνωριμιών με τον υπεύθυνο της ΠΔΣ και τους διευθυντές των διαφόρων λυκείων, όμως έχω  να καταθέσω και τη δική μου περίπτωση: Εγώ χωρίς να έχει πραγματικά καμία γνωριμία στη δευτεροβάθμια της περιοχής μου, να φανταστείτε ότι την αίτηση δεν την κατέθεσα καν εγώ, αλλά με εξουσιοδότηση η μητέρα μου, οπότε δεν με είχαν δει ούτε φατσικά, και χωρίς να γνωρίζω ούτε τα ονόματα των διευθυντών των σχολείων, με το πτυχίο μου και το μεταπτυχιακό μου, δούλεψα στην ΠΔΣ και πέρασα και πολύ καλά! Επομένως μην απελπίζεστε, υπάρχουν και εξαιρέσεις!!!

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ- ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 30, 2008, 09:51:16 πμ »
1. ο τιτλος σου με εκανε και γελασα.
φαντάζομαι γέλασες με το ρομαντισμό μου να πιστευω κάτι τέτοιο..

οχι, γελασα επειδη συνδυασες 2 ασυμβατες για μενα εννοιες...αληθεια, μου βγηκε αυθορμητο αμεσως μολις αντικρυσα τον τιτλο σου στα θεματα...

Εγώ χωρίς να έχει πραγματικά καμία γνωριμία στη δευτεροβάθμια της περιοχής μου,..., και χωρίς να γνωρίζω ούτε τα ονόματα των διευθυντών των σχολείων, με το πτυχίο μου και το μεταπτυχιακό μου, δούλεψα στην ΠΔΣ και πέρασα και πολύ καλά! Επομένως μην απελπίζεστε, υπάρχουν και εξαιρέσεις!!!

ελπιζω να υπαρχουν...προσωπικα δεν εχω συναντησει καμια τετοια περιπτωση απο το 2001 μεχρι και σημερα...

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ- ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 30, 2008, 10:01:23 πμ »
Ξέρω ότι ακούγεται πως το να πάρεις ώρες στην ΠΔΣ είναι καθαρά θέμα βύσματος και γνωριμιών με τον υπεύθυνο της ΠΔΣ και τους διευθυντές των διαφόρων λυκείων, όμως έχω  να καταθέσω και τη δική μου περίπτωση: Εγώ χωρίς να έχει πραγματικά καμία γνωριμία στη δευτεροβάθμια της περιοχής μου, να φανταστείτε ότι την αίτηση δεν την κατέθεσα καν εγώ, αλλά με εξουσιοδότηση η μητέρα μου, οπότε δεν με είχαν δει ούτε φατσικά, και χωρίς να γνωρίζω ούτε τα ονόματα των διευθυντών των σχολείων, με το πτυχίο μου και το μεταπτυχιακό μου, δούλεψα στην ΠΔΣ και πέρασα και πολύ καλά! Επομένως μην απελπίζεστε, υπάρχουν και εξαιρέσεις!!!

Τουλάχιστον υπάρχουν ακόμη οι φωτεινές εξαιρέσεις (που δυστυχώς επιβεβαιώνουν τον κανόνα...). Προσωπικά έχω απογοητευτεί πολύ, αλλά δεν έχω χάσει τελείως την πίστη μου στο σύστημα.

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ- ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 30, 2008, 10:05:18 πμ »
εγω παλι δεν πιστευω σε κανενα συστημα. μονο στις δυναμεις μου πιστευω...αλλα ποση πδς να αντεξουν κι αυτες...!  8)

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ- ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 30, 2008, 11:33:17 πμ »
Κατά κανόνα χρειάζεται η γνωριμία.
Υπάρχουν εξαιρέσεις,ανάλογα με την περιοχή.
Η κολλητή μου στα Χανιά έχει κάθε χρόνο 10ωρα χωρίς καμία προώθηση,έτυχε να έχουν έλειψη φυσικών.
Εγώ χωρίς γνωριμία παίρνω 1 2ωρο κάθε χρόνο.
Την πεσινή χρονιά παραλίγο θα κατέληγα με 8 ώρες γιατί η πδσ ξεκίνησε πάρα πολύ αργά και οι καθηγητές είχαν ήδη κλείσει με ιδιαίτερα και φροντιστήρια,οπότε δεν υπήρχε πλέον χρόνος στο πρόγραμμά τους και για πδσ.
Έπρεπε όμως ντε και καλά να τα βάλω τα μαθήματα Πέμπτη.
Αντί για εμένα λοιπόν προτίμησαν τον φυσικό του σχολείου. ;)

Αντικεμενικό κριτήριο είναι η ανάγκη να δουλέψουμε.
Η ημερομηνία κτήσης του πτυχίου εμένα δε μου λέει και πολλά.
Οσο πιο παλιός είσαι τόσο πιο πολλές ώρες έχεις σε φροντιστήρια και ιδαίτερα,τόσο πιο υψηλές τιμές χτυπάς.
Μιλάμε για το μέσο όρο τώρα,έτσι?
Μπορεί ο άλλος να είναι φρεσκοτελειωμένος και το δώρο του μπαμπά του για το πτυχίο να ήταν Μερσεντές.
Ή μπορεί να να είχε θείο με φροντιστήριο και να μέσα σε 3 μήνες να φτάσει να έχει 15 ώρες τη βδομάδα.

Τα πράγματα είναι πολύ ρευστά.
Όσο αντικειμενικά και να είναι τα κριτήρια,πάντα θα υπάρχουν πολλοί που θα αδικούνται.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Dotore

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Αδιόριστοι Ξυπνήστε!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ- ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 30, 2008, 01:06:41 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ- ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 30, 2008, 03:48:49 μμ »
εγω παλι δεν πιστευω σε κανενα συστημα. μονο στις δυναμεις μου πιστευω...αλλα ποση πδς να αντεξουν κι αυτες...!  8)
καταλαβαίνω απολύτως την απογοητευσή σου...εγω αν σου πω τί εχω περάσει με τα κωλοσυστήματα που υπάρχουν σ αυτή τη χώρα δεν θα το πιστεύεις..αλλά επειδή δε θεωρώ πως το φορουμ υπάρχει για να διαβάζει ο καθένας τα βάσανά μας ίσως κάποια στιγμή τα πουμε σε προσωπικο μην. η ουσία είναι ότι σαφώς υπάρχουν ανθρωποι που δουλεύουν πδσ χωρίς μέσον- αλλά αυτό αποτελεί εξαίρεση΄!!!!!!!!! κ εμείς σ αυτές τις εξαιρέσεις θα στηριζόμαστε;;μήπως θα ταν καλό να γραφτούμε σε τοπικους συλλογους της περιοχής μας κ να διεκδικησ δικαιοσύνη;; τίποτα δε χαρίζεται δυστυχώς στον κόσμο τούτο..με το να τα λέμε  μόνο εδω δεν κερδιζουμε κ πολλά..εγω προσωπικά έχω γραφτεί στην ένωση αδιορ εκπαιδ ρεθύμνου κρήτης.. κ έχω δει δράση έστω κ μικρή΄. έχουν κ ιστοσελίδα στο διαδίκτυο αν θέλει κάποιος να ενημερωθεί σχετικά..μάθετε κ εσεις τι υπάρχει στην περιοχή σας, κάτι να κάνουμε όλοι μαζί..!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ- ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 30, 2008, 04:01:34 μμ »
[quote author=Αγάπη link=topic=8099.msg94384#msg94384 date=122008


Αντικεμενικό κριτήριο είναι η ανάγκη να δουλέψουμε.
Η ημερομηνία κτήσης του πτυχίου εμένα δε μου λέει και πολλά.
Οσο πιο παλιός είσαι τόσο πιο πολλές ώρες έχεις σε φροντιστήρια και ιδαίτερα,τόσο πιο υψηλές τιμές χτυπάς.
Μιλάμε για το μέσο όρο τώρα,έτσι?
Μπορεί ο άλλος να είναι φρεσκοτελειωμένος και το δώρο του μπαμπά του για το πτυχίο να ήταν Μερσεντές.
Ή μπορεί να να είχε θείο με φροντιστήριο και να μέσα σε 3 μήνες να φτάσει να έχει 15 ώρες τη βδομάδα.

Τα πράγματα είναι πολύ ρευστά.
Όσο αντικειμενικά και να είναι τα κριτήρια,πάντα θα υπάρχουν πολλοί που θα αδικούνται.
[/quote]
ενα δίκιο το χεις δε λέω..αλλά ας υπάρχουν τουλάχιστον κάποια κριτήρια ρε παιδάκι μου, ας είναι ότι σκατά κριτήρια..να ξέρεις τουλάχιστον τί σου γίνεται , να κάνεις τον προγραμματισμό σου κ το κυριοτερο να μην χρειάζεται να βγάζεις τη γλώσσα που μας κατέθεσε στο βιντεάκι  ο-η Dotore κ ανατρίχιασα...δεν αξίζει τον κόπο;;; ???
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2008, 04:03:54 μμ από GEORGIA S »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ- ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 30, 2008, 05:38:12 μμ »
Αντικειμενικό κριτήριο θα μπορούσε να είναι το ετήσιο εισόδημά σου.
Άντε,γιατί βλέπω κάτι καθηγητές που βγάζουν,ούτε αυτοί ξέρουν πόσα από ταφροντιστήρια και πιάνουν μέσα και έξω για να κάνουν 2 ώρες πδσ.
Αντικειμενικό κριτήριο θα μπορούσε να είναι η οικεγενειακή σου κατάσταση.
Και δεν εννοώ μόνο τους έχοντες n παιδιά,αλλά και αυτούς που έχουν χάσει γονείς.
Αντικειμενικό κριτήριο θα μπορούσε είναι οι τίτλοι σπουδών που κατέχει κάποιος.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ- ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 30, 2008, 05:47:20 μμ »
Επίσης αντικειμενικό κριτήριο (αποκλεισμού) είναι αν έχεις δουλέψει στο παρελθόν σε οποιαδήποτε θέση (ΠΔΣ, ΟΑΕΔ, κτλ κτλ) που ήθελε μέσον.

Μήπως να κάνουμε μια συλλογή με τέτοια ανέκδοτα;
Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 390
Σύνολο: 399

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.