*

Ψηφοφορία

Σε ποιο από τα παρακάτω διδακτικά αντικείμενα θα εξεταστείτε;

Αρχαία ελληνικά
9 (29%)
Νέα ελληνικά
6 (19.4%)
Ιστορία
5 (16.1%)
Δεν έχω αποφασίσει ακόμη
11 (35.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 29

Αποστολέας Θέμα: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 53092 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kolbis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή δε διδάσκεται ...... βιώνεται !!!
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 12, 2007, 03:06:38 μμ »
SOS  SOS  SOS  ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΙΔΙΚΗΣ  ΔΙΔΑΚΤΙΚΗΣ  ΝΕΩΝ ΑΜΕΣΑ !!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:01:03 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 12, 2007, 04:05:54 μμ »
Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι αξιόπιστο στο εμπόριο. Καλύτερα να βασιστείς στα σχολικά βιβλία.

Αποσυνδεδεμένος bonbon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 14, 2007, 08:36:43 μμ »
Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακριβώς είναι τι θέλουν όταν ζητάνε διδασκαλία επί χάρτου? ενα πλάνο ας

πούμε,για το πως θα διδάσκαμε το συγκεκριμένο μάθημα? μπορεί να μου δώσει κάποιος μια ενδεικτική

απάντηση ως προς την διατύπωση κυρίως?

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 27, 2007, 09:05:34 μμ »
Αχ αυτή η ειδική διδακτική.... και γω πέρσι που έδωσα για πρώτη φορά (πηγαίνοντας εντελώς μα εντελώς χύμα, γιατί δεν είχα προλάβει να διαβάσω τίποτα) έτρεμα για την ειδική διδακτική, γιατί ήμουν σίγουρη ότι έπρεπε να έχεις κάνει τρελή προετοιμασία και εννοείται πως το φροντιστήριο ήταν απαραίτητο γι'αυτό το μάθημα.

Επέλεξα τα Νέα ελληνικά. Να φανταστείτε (για να δείτε πόσο άσχετη ήμουν ως προς το τί παίζει και τί τύπου ερωτήσεις πέφτουν κλπ) δεν ήξερα καν τί σημαίνει σχέδιο επί χάρτου.
Παρόλ' αυτά, επειδή το κείμενο και το θέμα μου ήταν ιδιαίτερα οικεία, λόγω ειδίκευσης (γλωσσολογία) και επειδή τα τελευταία χρόνια διδάσκω έκθεση, λειτούργησα όπως θα λειτουργούσα αν έφτιαχνα ένα κριτήριο αξιολόγησης και απλά κατέγραψα την πορεία σκέψης μου: τί ήθελα να τονίσω, λεξιλόγιο, περιλήψεις, ερμηνευτικές ερωτήσεις, ανάτυξη θέματος κλπ. Τελικά έπιασα 97....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:01:03 »

Αποσυνδεδεμένος palaipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 06, 2007, 02:17:39 μμ »
ειδική διδακτική...κι αν σου "κάτσει" ο εξεταστής σου κατσε!
 Φίλος που είχε δώσει στο παρελθόν και έχει διοριστεί είχε πει σε εξεταστή τι περίπου είχε γράψει στη διδακτική. Ο εξεταστής του είπε ότι δεν θα τον περνούσε. Ωστόσο όταν βγήκαν οι βαθμολογίες είχε πάει πολύ καλά! Παιζούν αρκετά πράγματα για τη διδακτική, και μιλάω όταν οι βαθμοί είναι πάνω από τη βάση.  Πέρα από το τι έχεις γράψει, που είναι το άλφα και τ ωμέγα, εξαρτάται σε ποιούς εξεταστές θα πέσεις (ένα μέγαλο ποσοστό), στο τι έχουν αξιολογήσει πριν το δικό σου γραπτό. Ειλικρινά δεν ξέρω ποιές οδηγίες έχουν από το Υπουργείο οι εξεταστές, ωστόσο αν ρωτήσετε φίλους που έχουν γράψει αρκετά καλά στη διδακτική οι περισσότεροι ομολογούν ότι γράψαν περισσότερα πράγματα από αυτά που ζητούσε η ερώτηση, π΄χ γράψτε τους πλαγιότιτλους των παραγράφων κ.α. Εγώ προσωπικά αυτη την τακτική ακολούθησα (υπερ-αναλυτική, π.χ εβάλα το τάδε φύλλο εργασίας την τάδε ερώτηση, τι θέλω ν' αξιολογήσω με αυτή την άσκηση, χρησιμοποιήσα την τάδε διδακτική μέθοδο, τα ταδε εποπτικά μέσα κτλ) αν και μου φαινόταν λάθος να γράφω παραπάνω πράγματα, μου φαίνεται ότι είναι ουσιαστικά σαν να εκβιάζεις το βαθμό.  Τώρα αν το εκτιμήσουν σωστά δεν ξέρω   ??? θα δείξει. Η αλήθεια είναι πάντως ότι αρκετοί περιμένουν το κάτι παραπάνω στα παιδαγωγικά! Θα δούμε

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 06, 2007, 04:28:10 μμ »
Αυτό το ζήτημα κι εμένα με απασχολεί. Έχω ακούσει ΤΑ κουλά. Μία κοπέλα τη στιγμή που παραδίναμε τα γραπτά μας με ρώτησε τί έδωσα και της είπα Νέα και μου λέει ότι πρόσεχε γιατί οι βαθμολογητές των Νέων είναι πολύ αυστηροί. Τη ρώτησα γιατί το λέει αυτό και μου είπε ότι έχει κάνει μτπτχ στη διδακτική, τώρα κάνει διδακτορικό και -'ΑΚΟΥΣΟΝ ΆΚΟΥΣΟΝ- πέρισυ τη κόψανε με 45.

Κουλό Νο 2. Δεν έχω τελειώσει Φιλολογία, δεν σκάμπαζα γρι από Διδακτική, πήγα στον προηγούμενο διαγωνισμό τίγκα στην ασχετίλα και μου βάζουν 80.

Δεν θεωρώ σε καμία περίπτωση ότι τότε εγώ γνώριζα περισσότερα πράγματα από τη κοπελιά που είχε μτπτχ, με τίποτα αυτό! Άρα, τί έγινε; Με τί κριτήρια τελοσπάντων βαθμολογούν; Φέτος ακολούθησα κατα γράμμα τις οδηγίες του αναλυτικού προγράμματος για τη διδασκαλία, αξιοποίησα Ματσαγγούρα, έβαλα διακειμενικότητα, συνάνάγνωση, διαθεματικότητα.... κι ο Θεός βοηθός. Αλλά όταν πάω να υπολογήσω τί μπορεί να έχω πιάσει σκέφτομαι ότι όλα παίζουν. Ακόμα κι ο πάτος...

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 06, 2007, 05:47:29 μμ »
Σίγουρα θα έχουν κάποιες κατευθυντήριες γραμμές αξιολόγησης της ειδικής διδακτικής, αλλά όσο να'ναι θα υπάρχει και το υποκειμενικό κριτήριο. Και αυτό δεν είναι μόνο ίδιον του ΑΣΕΠ, αλλά και των Πανελληνίων... θυμάμαι όταν έδινα την πρώτη χρονιά έκθεση (με θέμα το γέλιο), πίστευα ότι είχα γράψει αρκετά καλά, όχι άριστα, αλλά αξιοπρεπέστατα. Εθιξα τους τομείς, μπλα μπλα δομές, συνοχές κλπ κλπ και με το ζόρι έπιασα 13 στα 20... μία φίλη μου που έδωσε πανελλήνιες απλά για να δώσει, χωρίς φροντιστήριο κλπ έγραψε στο τέλος της έκθεσης ακόμα και ανέκδοτο  :o ;D (αφού είχε πάει για την πλάκα της). Πήρε τον 2ο καλύτερο βαθμό του σχολείου στην έκθεση, 17,5 αν θυμάμαι καλά.
Κάτι τέτοια περιστατικά, όπως π.χ. και η δική μου εμπειρία στον προηγούμενο ΑΣΕΠ με κάνουν να πιστεύω ότι το υποκειμενικό στοιχείο είναι παρόν και ότι μάλλον οι εξεταστές έχουν ίσως βαρεθεί τα τετριμμένα... Δεν ξέρω πραγματικά...  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2007, 05:52:46 μμ από nebula »

Αποσυνδεδεμένος mariab

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 08, 2007, 05:36:20 μμ »
Μήπως έχει δει κανείς πουθενά τις απαντήσεις της Ειδικής Διδακτικής στα Νέα;   ???Έχω βρει απαντήσεις στα αρχαία και στην ιστορία και Νέα πουθενά. Μήπως σημαίνει κάτι αυτό και πρέπει να ανησυχώ; :)

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 09, 2007, 10:33:57 μμ »
Ειδική διδακτική Νέων, ερώτημα 3ο: Πόσα και ποια μέσα πειθούς βρήκατε;

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 09, 2007, 11:16:58 μμ »
Μήπως έχει δει κανείς πουθενά τις απαντήσεις της Ειδικής Διδακτικής στα Νέα;   ???Έχω βρει απαντήσεις στα αρχαία και στην ιστορία και Νέα πουθενά. Μήπως σημαίνει κάτι αυτό και πρέπει να ανησυχώ; :)

Εγώ δεν θα ανησυχούσα καθόλου στη θέση σου. Νομίζω πως τα φροντιστήρια δεν ξέρουν τις σωστές απαντήσεις. Αν δεις τις επιφανειακές απαντήσεις που έδωσαν στην ειδική διδακτική των αρχαίων (για την Ιστορία δεν μπορώ να κρίνω), θα καταλάβεις.

Αποσυνδεδεμένος mariab

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 10, 2007, 05:53:17 μμ »
Σίγουρα τα φροντιστήρια προσπαθούν να δώσουν ενδεικτικές απαντήσεις ως προς τα σημεία στα οποία θα πρέπει να στηριχθείς στην απάντησή σου. Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι μπορεί κανείς να σου δώσει την τέλεια απάντηση στην ειδική διδακτική.

rica, άσε, γι' αυτό έχω σκάσει και ρώτησα αν είχε βρει κάποιος τις απαντήσεις στα Νέα, γιατί διαπίστωσα ότι στο δεύτερο ερώτημα δεν αναφέρθηκα καθόλου στα μέσα πειθούς, αλλά μόνο στους τρόπους. Αλλά φαντάζομαι ότι θα έπρεπε να αναφέρουμε τεκμήρια, επιχειρήματα και χρήση λέξεων συναισθηματικά φορτισμένων. :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος mariab

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 10, 2007, 06:21:16 μμ »
Τελικά βρήκα τις απαντήσεις στα Νέα στο site των φροντιστηρίων "Ψαχούλια", (www.psahoulias.gr για όποιον ενδιαφέρεται), αλλά συμφωνώντας εδώ με τον/την xr15gr, θα πω ότι ήταν απογοητευτικά. Ειδικά στο δεύτερο ερώτημα. Εκεί, rica, αναφέρει ως τρόπο πειθούς μόνο την επίκληση στο συναίσθημα και ως μέσα πειθούς μόνο την περιγραφή. Τί να πει κανείς;; ???

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 11, 2007, 10:07:08 μμ »
Κοίταξα τις απαντήσεις του Ψαχούλια. Δεν μου αρέσει καθόλου να το παίζουμε ξερόλες και να διορθώνουμε τους πάντες αλλά....οι απάντησεις του Ψαχούλια ήδη από την στοχοθεσία δείχνουν προχειρότητα.Ξεκινάω από την εισαγωγή-παρουσίαση.Πολύ σωστά αναφέρεται ότι πρόκειται για ποίημα ποιητικής.Αυτό όμως...ποτέ δεν αναφέρεται στην εισαγωγή-παρουσίαση μιας διδασκαλίας.Ένας μαθητής το πιο πιθανόν είναι σε πρώτη και σε δεύτερη ανάγνωση να του ακουστεί αλαμπουρνέζικο το ποίημα και έρχεται ο καθηγητής να του πει μια πιο αλαμπουρνέζικη ατάκα "ποίημα ποιητικής"Αυτό το λες στην πορεία της διδασκαλίας, στην ερμηνεία- επεξεργασία και σε καμιά περίπτωση στην αρχή.
Συνεχίζω. Ο Ψαχούλιας ξεμπερδεύει το ποίημα με 2 διδακτικούς στόχους.Θα μπορούσε να βάλει πολλούς ακόμα ή τουλάχιστον να διαχωρίσει γενιικούς-ειδκούς στόχους.Έπιπλέον.Η δομή του ποιήματος γίνεται στην επεξεργασία και όχι στην παρουσίαση. Η παρουσίαση γίνεται κυρίως από τον εκπαιδευτικό.Αν εκεί χωρίσουμε το ποίημα σε ενότητες, τα δίνουμε όλα στο πιάτο.Άλλο. Ξεκινά ο Ψαχουλιας την επεξεργασία με ερωτήσεις....και μάλιστα με ερωτήσεις για θέματα περιεχομένου του ποιήματος. Και άκουσον άκουσον....ξεπερνά τους εκφραστικούς τρόπους....δεν αναφέρει τίποτα ούτε για τα χωρία και τις λέξεις. Και δεν κάνει ΚΑΘΟΛΟΥ επεξεργασία - ερμηνεία. Όσο για τη μέθοδο δεν αναφέρει τίποτα άλλο πέρα από την ερμηνευτική μέθοδο.Στα κείμενα αξιοποιείται και η επικοινωνιακή και εκεί είναι το κλειδί επιτυχίας του καλού εκπαιδευτικού. Όσο για το κριτήριο αξιολόγησης, δεν υπάρχει διαβάθμιση...Θα μπορούσε πρώτη ερώτηση να αφορά τη δομή του ποιήματος και μια διαίρεση σε ενότητες.Μια δεύτερη ερώτηση θα αφορούσε τα πρόσωπα.Να εντοπίσουν οι μαθητές τα πρόσωπα. Εκεί θα φαινόταν ποιος αντιλήφθηκε ότι τα πρόσωπα του ποιήματος είναι 3...υπάρχει δηλαδή και ο αφηγητής (ορατό στους 2 πρώτους στίχους).Τρίτη ερώτηση.Να γίνει σκιαγράφηση των 2 ποιητών. Τέταρτη ερώτηση.Να δοθεί ένα επιπλέον ποίημα να γίνει διακειμενική σύγκριση.Ένα καλό είναι το αν δεν μου 'δινες την ποίηση κύριε του Βρεττάκου.Τέλοσπαντων.Ο Ψαχούλιας δεν έδωσε απαντήσεις....Όσο για το δοκίμιο του Πλωρίτη....ασφαλώς και υπάρχει εκτός των άλλων και επίκληση στη λογική. Εμένα προσωπικά το κείμενο την λογική μου κέντρισε περισσότερο και όχι το συναίσθημα.Α και εκείνη η κουφή αναφορά του Ψαχούλια στον Αριστοτέλη...αν για κάθε κειμενάκι 10 γραμμές ανατρέχαμε στους αρχαίους και στους διαφωτιστές...δεν θα μας έφταναν δυο ζωές να διδάξουμετην ύλη.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ 02
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 13, 2007, 10:15:42 πμ »
Προσωπικά βρήκα επίθεση στο ήθος του αντιπάλου, εκεί που τους αποκαλεί μικρόνοες, κλπ... Και επίκληση στο συναίσθημα σε όλο το υπόλοιπο, εκεί που μιλάει για αθώα θύματα, κλπ... Anyway, κοντός ψαλμός... ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159873
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 321
Σύνολο: 329

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.