*

Αποστολέας Θέμα: Περί απεργίας...  (Αναγνώστηκε 26968 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pe20katerina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 08, 2006, 11:04:33 μμ »
Φίλοι, μου εγώ θα είχα να πώ αυτά
Αυτός που κάνει μια ερώτηση είναι ανόητος για 5 λεπτά.
Αυτός που δεν κάνει καθόλου ερωτήσεις παραμένει ανόητος για πάντα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περί απεργίας...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:01:03 »

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 08, 2006, 11:17:29 μμ »
Φίλοι, μου εγώ θα είχα να πώ αυτά

ΠΟΙΑ;;;
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος pe20katerina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 08, 2006, 11:23:33 μμ »
τα οποία είναι τα εξής: (sorry για το λάθος enter)
Ξέρουμε όλοι πως η ζωή είναι δύσκολη στις μέρες μας. Ποιός μπορεί να τα βγάλει πέρα με 900 και με 1000 το μήνα;
Μακάρι να πέρναμε τα 1200 και γιατί όχι τα 1400 στην αρχή της καριέρας μας!!!
Πιστεύω όμως ότι χάνουμε τος γονιούς από το πλάι μας όταν φωνάζουμε για μείωση ωραρίου... Ο'υτε στους φίλους μου δε μπορώ να το συζητήσω.
 Πόσες ώρες δούλέύει ο δάσκαλος μου λένε; 23  45λεπτά την εβδομάδα
Πόσους μήνες δουλεύει ο δάσκαλος;  άντε 10 με το ζόρι
και το σημαντικότερο: Τί τα κάνει τα παιδιά του τρεις μήνες το καλοκάιρι και από άλλες 15 ημέρες Χριστούγεννα και Πάσχα; .....
...  :-X
9 χρόνια δούλευα στον ιδιωτικό και ζήτησα γονική για την ενημέρωση γονέων στο σχολείο του γιού μου και η απάντηση ήταν ότι εκείνη την ημέρα υπήρχε φόρτος!!!!
και ούτε λόγος να ζητήσω κανονική άδεια τις ημέρες που είχα το παιδί μου στο Νοσοκομείο.
Και όταν δυστυχώς ενημέρωσα ότι μετά από 3 μήνες θα χρειαστεί να κάνω χρήση 20 ημερών κανονικής για πολύ σοβαρό χειρουργείο του παιδιού μου στο εξωτερικο΄μου είπε, φρόντισε να έχει τελειώσει όλες τις εκρεμμότητες διότι δεν θα μπορέσεις να την πραγματοποιήσεις! :-\
Μαράκι να μη συμβαίνουν αυτά σε κανέναν, αλλά δυστυχώς στον ιδιωτικό συμβαίνουν καθημερινά. Και μη φανταστεί κανείς ότι χτύπαγα το 1500, 1100 με γάμο και δυο παιδιά και υπάλληλος γραφείου και ιδιαιτέρα γραμματέας, και ταξίδια χωρίς εκτός έδρας, και δημιουργία και ενημέρωση ιστοσελίδας και πλήρη αυτοματοποίηση γραφείου και σεμινάρια στους συναδέλφους και και και και το παράσημο της ανοιχτής παλάμης όταν έφυγα.....
Μακάρι να καταφέρουμε τα 1400 και να δείτε ότι τότε θα σταματήσουν οι απεργείες. Δε θα συνεχιστούν όυτε για το 5%, ούτε για τίποτε άλλο....
 :'(


Αυτός που κάνει μια ερώτηση είναι ανόητος για 5 λεπτά.
Αυτός που δεν κάνει καθόλου ερωτήσεις παραμένει ανόητος για πάντα.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 09, 2006, 10:36:54 πμ »
Θα σταθώ στα αιτήματα: Αν από το "πακέτο" έλειπε το 1 (1.400Ε μισθός), ή μάλλον για να το θέσω καλύτερα-αν το ΜΟΝΑΔΙΚΟ αίτημα ήταν το 2 (5% του ΑΕΠ στην Παιδεία), να είσαι σίγουρη πως θα ήμουν στην ΠΡΩΤΗ ΓΡΑΜΜΗ. Αυτό είναι ένα πανελλήνιο, παν-κλαδικό, παν-κοινωνικό, παν-τα πάντα αποδεκτό αίτημα, σ'αυτό θα συμφωνούσαν σύσσωμα ΟΛΑ τα στρώματα της κοινωνίας. και η κυβέρνηση θα ήταν "στημένη" στον τοίχο: Κύριοι, σου ζητάμε το 5% του ΑΕΠ να πάει στην Παιδεία. Δεν το κάνουμε για να πάρουμε μεγαλύτερο μισθό, δεν είναι ιδιοτελές το κέρδος μας. Θέλουμε αίθουσες,θέλουμε ασφαλή κτίρια (εδώ με τους σεισμούς τα περισσότερα έχουν ρωγμές, και τώρα με τις εκλογές ξεκίνησαν μετά 3 χρόνια καθυστέρησης τα έργα σε ένα), θέλουμε να μη μας καίνε τα σχολεία, βάλτε συναγερμούς και φύλαξη (την Πέμπτη πήγα για μάθημα και βρήκα το σχολείο μας...καμμένο) Κόψτε το λαιμό σας, πού θα βρείτε 5% του ΑΕΠ για την Παιδεία; Κόψτε τις υπερβάσεις προϋπολογισμού σε όλες τις δημόσιες συμβάσεις. Κόψτε τις δεξιώσεις και τις λιμουζίνες στα υπουργεία. Κόψτε τα ρουσφέτια, τις μίζες, τους υπέρογκους μισθούς για το αργόσχολο προσωπικό σας. Κόψτε το λαιμό σας, και δώστε μας Παιδεία.

Tο μοναδικό αίτημα?Δηλαδή όλα τα υπόλοιπα δεν σε αφορούν ή δεν έχουν σημασία για σένα?Μου κάνει εντύπωση.
Κι όσο για το 1ο αίτημα,το να θέλει ένας άνθρωπος να ζει πιο αξιοπρεπώς,είναι κατακριτέο?Δεν ξέρω αν σου φτάνουν τα 950 ευρώ.Ανάλογα με τις οικογενειακές συνθήκες του καθενός,ενδεχομένως και να φτάνουν,τι να πω?...Προσωπικά,όταν κι εφόσον διοριστώ,και καθώς δεν έχω την τύχη να μένω επαρχία(ώστε ο διορισμός να είναι μέσα στο σπίτι μου...),το να πάρω δύο μικρά παιδιά(λεφτά για baby sitter ...),να ξεσπιτωθώ για ένα,δύο,τρία(?) χρόνια και να συντηρώ δύο σπίτια...όχι,δεν φτάνουν!!!Αν ο άντρας μου έπαιρνε 1500 ευρώ και πάνω,μπορεί και να έφταναν.Αλλά δεν τα παίρνει.Οπότε κι εγώ,για να είμαι υπεράνω,θα πω οτι είμαι ενάντια σε αυτό το αίτημα,και να μου τα δώσετε,δεν τα θέλω!

Ποιος θα ήταν εναντίον μας; ΚΑΝΕΙΣ. Τώρα με το μπάχαλο, με τις καταλήψεις, με το πείσμα, έχουμε καταφέρει να στρέψουμε ΠΟΛΛΟΥΣ εναντίον μας, γιατί εστιάζουν όλοι στο αίτημα νο. 1: ΛΕΦΤΑ. Προσωπικά πιστεύω ότι τα υπόλοιπα αιτηματα είναι στολίδια στην τούρτα. Έστω ότι η κυβέρνηση ικανοποιεί όλα τα αιτήματα εκτός από το 1. Θα σταματήσει η απεργία; Χλομό. Έστω ότι ικανοποιούνται όλα τα αιτήματα, εκτός από το 2. Πόσοι εκπαιδευτικοί θα συνεχίσουν την απεργία; Ελάχιστοι.

Όταν μερίδα των ίδιων των εκπαιδευτικών εστιάζει μόνο στα ΛΕΦΤΑ,και αρνείται να δει και όλα τα υπόλοιπα,είναι δυνατόν να μην εστιάσουν σε αυτά και οι "παραέξω"?Όταν εσύ η ίδια,ούσα εκπαιδευτικός,λες οτι τα υπόλοιπα είναι στολίδια στην τούρτα και αμφισβητείς τις προθέσεις τόσων χιλιάδων συναδέλφων σου,δε θα τις αμφισβητήσει ο γονιός?Και τα υπόλοιπα αιτήματα να ικανοποιηθούν εκτός από το 2,πάλι κέρδος θα έχει η παιδεία.Προσωπικά,δε θα θεωρούσα επιτυχία,να ικανοποιηθεί μόνο το 1ο αίτημα.Αλλά ας ικανοποιήσουν τα δύο,τα τρία,ας δείξουν,τέλος πάντων,ότι ενδιαφέρονται να καλυτερέψουν κάτι πια σ'αυτό το ρημαδοχώρο που λέγεται παιδεία!!! >:(

Ενώ αν επικρατούσε στον κλάδο μας (και στην κοινωνία γενικότερα) η ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ και η ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑ, θα απεργούσαμε ΠΡΩΤΑ για να πιέσουμε να βελτιωθεί η Παιδεία ως θεσμός για μας, για τα παιδιά μας, θα κερδίζαμε τον κόσμο, και σε μεταγενέστερο χρόνο θα είχαμε όλη τη συμπαράστασή του για να αποκτήσουμε και αξιοπρεπή μισθό.
Σε ένα τσουβάλι όλα, και πάνω πάνω τα ΛΕΦΤΑ δεν είναι ούτε επανάσταση ούτε αγώνας, είναι ιδιοτέλεια.

Λυπάμαι που το βλέπεις έτσι,αλλά ξαναλέω,ότι το να θέλει κάποιος να ζήσει με αξιοπρέπεια την οικογένειά του,δεν το βλέπω ως ιδιοτέλεια.
Το αίτημα για "αύξηση των δαπανών για την παιδεία",το είπες και μόνη σου,υπάρχει ανέκαθεν σε όλες τις κινητοποιήσεις που έχουν κάνει οι εκπαιδευτικοί.Το ότι αρνούνται να το ικανοποιήσουν,σημαίνει οτι δε θα το ξαναπεριλάβουμε στα αιτήματα ή ότι όταν το περιλαμβάνουμε δεν το πιστεύουμε ή ότι το θεωρούμε πια γραφικό?Ή μήπως μέχρι να ικανοποιηθεί (το θυμάμαι απ'όταν ήμουν παιδί ακόμα και το ζητούσαν οι συνταξιούχοι πλέον δάσκαλοι γονείς μου!) δεν πρέπει να ζητήσουμε τίποτα άλλο??? :-X
Το "πάνω απ'όλα τα ΛΕΦΤΑ",δεν ξέρω από πού το συμπεραίνεις.Ο καθένας βέβαια δίνει στα γεγονότα την ερμηνεία που θέλει. :-\
Η στάση της ΔΟΕ πάντως είναι διάλογος για τα πάντα και όσον αφορά στο οικονομικό,καλύπτονται με το να πάρουν το επίδομα που τους υποσχέθηκαν εφάπαξ.Το σ'ένα τσουβάλι επίσης όλα,είναι λογικό.όλα αιτήματα είναι,με την σημασία του το καθένα.Τι ήθελες δηλαδή?Να απεργήσουν τώρα για το 5% του ΑΕΠ,τον Δεκέμβρη για το οικονομικό,το Μάρτη για την δωρεάν παιδεία και τους μαθητές ανά τάξη...κλπ...Τότε θα ήταν ανιδιοτελείς? ???


Τέλος, τα 1.400Ε είναι ένας μισθός που τον αξίζει ΟΛΗ η Ελληνική κοινωνία, δημόσια και ιδιωτική, μορφωμένη και μη. Δεν ξεχωρίζω τον εαυτό μου από ΚΑΝΕΝΑΝ άλλον τίμια και σκληρά εργαζόμενο άνθρωπο στην Ελλάδα, αυτή είναι η διαφορά μας.
Στο θέμα των καταλήψεων γιατί δεν αναφέρθηκε κανείς;

Σ'αυτό το τελευταίο,επειδή θίγομαι προσωπικά πια,να σου πω ότι δεν θεώρησα τον εαυτό μου ποτέ μέλος μίας ανώτερης φυλής!!!
Λυπάμαι δε που, για να στηρίξεις τα επιχειρήματά σου,θέλησες να κλείσεις ερμηνεύοντας τα λόγια μου κατ'αυτόν τον τρόπο... :(
Αν εννοείς να ανέβει ο βασικός μισθός στα 1400 ευρώ,το δέχομαι και μακάρι να γινόταν,παρόλο που ξέρουμε όλοι ότι δεν πρόκειται...
Αν εννοείς να παίρνουν όλοι,ανεξαρτήτως δουλειάς 1400 ευρώ,τότε συγνώμη,αλλά αυτό δεν έχει συμβεί ποτέ στον πλανήτη γη από καταβολής του ανθρώπου!Ίσως σε κάποιο ιδεατή θεωρία του κομουνισμού να υπάρχει κάτι τέτοιο,η οποία όμως παραμένει θεωρία και δεν υπάρχει δυνατότητα να εφαρμοστεί στην πράξη...
Όπως όμως δεν εξομοιώνω τον εαυτό μου με ένα γιατρό (γιατί κουράστηκε πολύ περισσότερο από εμένα για να γίνει γιατρός!),έτσι δεν εξομοιώνω και τον εαυτό μου με μία ανειδίκευτη εργάτρια ή μία απόφοιτο λυκείου(γιατί έτσι θα απαξίωνα τους κόπους μου...)
Κι όταν λέω δεν εξομοιώνω,αναφέρομαι φυσικά σε επίπεδο αμοιβής της εργασίας και όχι σε επίπεδο ανθρώπινης ύπαρξης ή κοινωνικής υποστασης!!! ::)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περί απεργίας...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:01:03 »

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 09, 2006, 10:57:48 πμ »
ωραία...τώρα που είμαστε όλοι ίσοι στο κάρμα μέσα σ'αυτή τη συζήτηση, γιατί προφανώς εγώ κάποιους ενόχλησα και εσύ κάποιους χαροποίησες, σου λέω απλά και ξεκάθαρα ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ. Δικαίωμά μου να υποστηρίζω αυτά που πιστεύω και όπως βλέπεις, ξέρω καλά να αναπτύσσω επιχειρήματα, όπως κι εσύ άλλωστε. Τους υπαινιγμούς για κομμουνιστικές θεωρίες κτλ. τους αντιπαρέρχομαι, όπως και οτιδήποτε άλλο μπορεί να θεωρηθεί υπονοούμενο απ'αυτά που έγραψες. Την αξία που δίνω στον εαυτό μου, στη θέση μου ως εκπαιδευτικός, στο μάθημα που κάνω, στη στάση μου γενικότερα, την κρίνουν οι άμεσα ενδιαφερόμενοι: οι μαθητές μου, οι άνθρωποι μου κλπ. και το ότι αναπτύσσω κι εγώ κι εσύ μέσα τον κυκεώνα της ζωής μας κάποιες απόψεις σε ένα φόρουμ, όσοι με ξέρουν και προσωπικά, ξέρουν ότι με το ίδιο θάρρος υποστηρίζω τη γνώμη μου τόσο στον πραγματικό, όσο και στον εικονικό κόσμο του κυβερνοχώρου, όσο κόντρα κι αν πηγαίνει η άποψή μου στο κατεστημένο ή στην κοινή γνώμη ακόμα (και πολλές φορές νιώθω "περιθωριοποιημένη" εξαιτίας του χαρακτήρα μου αυτού-ας είναι, μιλάω ΠΑΝΤΑ με επιχειρήματα πάντως).
Στο κάτω-κάτω έχουμε αναπτύξει ΤΟΣΗ επιχειρηματολογία οι δυο μας στη συζήτηση αυτή, που έχουμε δώσει άφθονη "τροφή" σε πολύ κόσμο να κρίνει, να ψάξει παραπέρα, και να λάβει θέση στο ζήτημα. Μ'αυτά τα λόγια, κλείνω τη διαμάχη και εύχομαι καλή δουλειά και καλή βδομάδα σε όλους :)
Ένα τελευταίο-στο θέμα των καταλήψεων εξακολουθεί να μην έχει εκφράσει κανείς τη δική του άποψη ???
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 09, 2006, 02:26:27 μμ »
ωραία...τώρα που είμαστε όλοι ίσοι στο κάρμα μέσα σ'αυτή τη συζήτηση, γιατί προφανώς εγώ κάποιους ενόχλησα και εσύ κάποιους χαροποίησες, σου λέω απλά και ξεκάθαρα ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ.

Αυτό πάλι δεν το κατάλαβα!Υπονοείς κάτι?Εγώ ό,τι κάρμα είχα,συνεχίζω να έχω(αν και είναι το τελευταίο που με απασχολεί!!!)
Από την άλλη σε καμία περίπτωση δε θα προσπαθούσα με αυτόν τον τρόπο να "εκδικηθώ" κάποιον που διαφωνεί μαζί μου!Το θεωρώ παιδιάστικο και είναι τελείως έξω από το χαρακτήρα μου.Κι από τότε που μου δόθηκε αυτό το "δικαίωμα",έχω "ψηφίσει" μόνο για να επιδοκιμάσω και ποτέ για να αποδοκιμάσω κάποιον.

Τους υπαινιγμούς για κομμουνιστικές θεωρίες κτλ. τους αντιπαρέρχομαι, όπως και οτιδήποτε άλλο μπορεί να θεωρηθεί υπονοούμενο απ'αυτά που έγραψες.

Δεν ήταν υπαινιγμοί που στόχευαν σε σένα.Για την ακρίβεια δεν ήταν καν υπαινιγμοί!!!Από τα λίγα που ξέρω,νομίζω ότι είναι μία αρχή αυτή του κομουνισμού(και το λέω χωρίς κανένα ίχνος ειρωνίας!) την οποία τη θεωρώ άκρως ελκυστική,πλην όμως,μη εφαρμόσιμη.Έκανα μία απλή διαπίστωση,δεν ήξερα ότι θα παρεξηγηθώ γι'αυτό...  :o

Και για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου,δεν "ήρθα" εδώ να προπαγανδίσω για κανένα.Δεν υπήρξα πότε συνδικαλίστρια και ούτε σκοπεύω να γίνω.Δε με ενδιαφέρουν επίσης οι πολιτικές πεποιθήσεις κανενός.Άνοιξα αυτό το θέμα γιατί πίστευα ότι μας αφορά όλους,από την στιγμή που αφορά την παιδεία.Και επίσης επειδή ήθελα να εκφράσω το παράπονό μου,γιατί τόσες κυβερνήσεις που έχουν περάσει από την Ελλάδα,όσα χρόνια θυμάμαι τον εαυτό μου,δεν έχουν ασχοληθεί ποτέ σοβαρά με το θέμα,παρά το εκμεταλεύονται μόνο προεκλογικά.(και τονίζω ότι αναφέρομαι σε όλες τις κυβερνήσεις που πάντα έδιναν ψίχουλα για την παιδεία! :P)Το είπα αυτό άλλωστε και στο πρώτο μήνυμά μου.
Ελικρινά ζητώ συγνώμη αν ενόχλησα,αλλά στο μυαλό μου είχα τη σκέψη ότι αν δε μοιραστώ τους προβληματισμούς μου με άλλους εκπαιδευτικούς,με ποιούς θα τους μοιραστώ?

Όσο για το θέμα των καταλήψεων,πες με ρομαντική,θέλω να πιστεύω οτι γίνονται από παιδιά που θέλουν με αυτόν τον τρόπο να διαμαρτυρηθούν γιατί αντιμετωπίζουν πραγματικά προβλήματα.Αν τώρα γίνονται για χαβαλέ,πάλι δε θα μου κάνει εντύπωση,γιατί ένα μεγάλο μέρος των εφήβων (δεν τους βάζω όλους το ίδιο),ανέκαθεν έτσι ήταν.Κι αν η σκέψη μου προχωρήσει παραπέρα και γίνω λίγο πιο καχύποπτη μπορεί να υιοθετήσω την ακραία,κατά τη γνώμη μου,άποψη οτι είναι υποκινούμενες... :o
To καλό παράδειγμα που θα έπρεπε να δώσουμε σαν εκπαιδευτικοί στα παιδιά,ποιο θα ήταν?Μην αγωνίζεστε ποτέ για τα δικαιώματά σας?Σκύψτε το κεφάλι και έχει ο θεός...?
Αυτά και τελειώνουμε εδώ,γιατί είμαι σίγουρη ότι κουράσαμε και γιατί δεν έχω έρθει ποτέ σε προσωπική αντιπαράθεση με κανέναν εδώ μέσα και αν συνέβη τώρα,απλά δεν θέλω να το ξανακάνω ή να το συνεχίσω... :(
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2006, 03:04:43 μμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος mariav

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 09, 2006, 03:36:37 μμ »
οι δάσκαλοι θα κάνουν απεργία από Δευτέρα έως Πέμπτη. Γιατί δεν κάνουν και την Παρασκευή; Μήπως επειδή είναι κλειστά τα σχολεία;
giotamike αυτοί που αγαπάνε και καλά τόσο πολύ την παιδεία πως είναι δυνατόν να αφήνουν τα παιδιά χωρίς σχολεία τόσες εβδομάδες;
Αν θέλουν, μπορύν να βρούν και άλλο τρόπο να διαμαρτυρηθούν. Ας κάνουν τις πορείες τους το Σαββατοκύριακο, που δεν θα δημιουργούν και κυκλοφοριακό πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 09, 2006, 03:37:08 μμ »
Σοφία, όσο ελεύθερα και ευγενικά εκφράζεις τη γνώμη σου, άλλο τόσο κι εγώ. Το θέμα του "κάρμα" το ανέφερα όχι για σένα, αλλά γενικότερα, γιατί κι εγώ συμφωνώ ότι μας δίνει τη δυνατότητα να επιδοκιμάζουμε κάτι που συμφωνούμε και έτσι το έχω χρησιμοποιήσει, έχει τύχει και να αποδοκιμάσω εκεί που πρέπει-όταν κάποιος εκφράζεται απρεπώς και υβριστικά-αλλά προς Θεού όχι σε κάποιον που εκφράζει με ήθος και ευγένεια επιχειρήματα, που απλά τυχαίνει να είναι αντίθετα από τα δικά μου.
Για τους υπαινγμούς, σου ζητώ συγγνώμη, προφανώς έκανα λάθος εκτίμηση.
Να πω και κάτι θετικό-σήμερα είχε συνέλευση η ΕΛΜΕ και πήγα προετοιμασμένη να ακούσω ανούσια, μασημένα κομματικά λόγια. Με έκπληξη διαπίστωσα ότι υπήρχαν και πολύ ουσιαστικές και ώριμες τοποθετήσεις, και μάλιστα "έξω από τα δόντια" και πέρα από κομματικές σκοπιμότητες (ειδικά εδώ που είναι μικρό μέρος, ξέρεις λίγο-πολύ πού ανήκει ο καθένας και χάρηκα που ο λόγος των εκπροσώπων ήταν ως επί το πλείστον σφαρικός και μακριά από στενόμυαλα πολιτικά καλούπια). Τώρα θα πάω να ψηφίσω...
Αυτά και θέλω να πιστεύω ότι κλείνει το θέμα "ειρηνικά" και με καλή καρδιά και από τις δυο μεριές 8)
Καλή συνέχεια και καλό διορισμό :)
Για τις καταλήψεις: ωραίο να είμαστε ρομαντικοί...περιμένω ακόμα τη στιγμή που θα δω έναν έφηβο μαθητή ή έστω νέο φοιτητή να εκφράζεται με πάθος και πειθώ για το δίκιο του...αυτά που έχω δει από τις καταλήψεις των ΤΕΙ που τις έζησα από κοντά γιατί ήμουν στον χώρο, δεν με έχουν πείσει για τίποτα εκτός από του ότι είναι μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να χάσουμε μαθήματα-αφού το ΥΠΕΠΘ θα μας καλύψει μετά με διπλές εξεταστικές και τα ρέστα...τα έζησα όλο το Σεπτέμβρη :(
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος XRISA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 09, 2006, 04:22:03 μμ »
παιδιά το θέμα εν τέλει ειναι περίπλοκο και ο καθένας έχει την άποψη του και είναι όλες σεβαστές.....
ελπίζω να συμφωνήσετε στο γεγονός ότι το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι.
Υπαρχει ανεργία, ο κόσμος πεινάει.....
Νέα παιδιά δεν βρίσκουν δουλειά...
Σπουδάζουμε τόσα χρόνια και τα πτυχία μένουν στην κορνίζα....
Τα σχολεία λειτούργουν πολλές φορές σε τριτοκοσμικές καταστάσεις....
Αυτή είναι η πραγματικότητα και κάθε κλάδος διεκδικεί καλύτερες συνθήκες εργασίας και διαβίωσης....και πολύ φοβάμαι όπως λέει ο vasillis ότι υποχώρηση από το υπουργείο δεν θα υπάρξει....
Ας ευχόμαστε απλά για ένα καλύτερο αύριο,αν όχι για μας, για τα παιδιά μας...νομίζω ότι αυτός είναι ο κοινός παρανομαστής ιδιαιτέρως για εμάς τους εκπαιδευτικούς.Σωστή εκπαίδευση και ένα καλύτερο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 09, 2006, 07:31:35 μμ »
Dr Michael, να είσαι καλά που έβαλες το karma στο φόρουμ, είναι ένα πρώτης τάξεως "βαρόμετρο"...
Τελικά είμαστε πολύ πιο πρόθυμοι να κατηγορήσουμε κάποιον που πάει κόντρα σ'αυτά που πιστεύουμε, παρά να επιβραβεύσουμε κάποιον που βοηθάει και ενημερώνει κόσμο...στο έχουν κάνει και σένα...αυτά βέβαια εσύ που με ξέρεις, μπορείς να καταλάβεις ότι δεν τα λέω επειδή έχω ανάγκη από επιβεβαίωση-είναι απλά και μόνο μια διαπίστωση για το πως λειτουργεί ένας κλάδος, και κατ'επέκταση η κοινωνία μας ολόκληρη. Χαίρομαι που το φόρουμ αυτό μου δίνει την ευκαιρία να "ψηλαφώ" σε εικονικό επίπεδο τον πραγματικό κόσμο, και να διαμορφώνω τη στάση μου...
Mariav (αλήθεια εσύ πως τους γλίτωσες;) ΣΑΦΩΣ και υπάρχουν άλλοι τρόποι διαμαρτυρίας στη σαπίλα και την έκπτωση αξιών που βλέπουμε παντού στην κοινωνία μας, όχι μόνο στην εκπαίδευση...οι καιροί έχουν αλλάξει πολύ από τη βιομηχανική επανάσταση και τη μεταπολίτευση, και εμείς μένουμε σταθερά προσκολλημένοι στην απεργία και το συλαλλητήριο σαν τρόπο διαμαρτυρίας...χώρια που παίρνουμε στο λαιμό μας ΠΟΛΥ κόσμο που δεν φταίει σε τίποτα με τις αποφάσεις μας αυτές...δεν καθόμαστε ο καθένας μόνος του και όλοι μαζί να σκεφτούμε ΤΙ ΑΛΛΟ μπορούμε να κάνουμε;;; Μη μου πει κανείς δεν υπάρχει άλλος τρόπος-πάντα υπάρχει. Ποιος κουράζεται να κάτσει να τον βρει και να τον οργανώσει...
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 09, 2006, 07:38:01 μμ »
Ωραία όλα τα παραπάνω... σε λίγες μέρες έχουμε και εκλογές και ενώ λέμε για δωρεάν δημόσια παιδεία, για μεγαλύτερους μισθούς, για μεγαλύτερο ΑΕΠ στην παιδεία (αμήν και πότε), κλπ κλπ, τελικά πάλι το 90% του Ελληνικού λαού θα ψηφίσει τις 2 παρατάξεις που εναλλάσσονται στις θέσεις εξουσίας (δήμους, νομαρχίες, βουλή κλπ). Περιέργο δεν είναι;  ::)

Προσωπικά, θα συμμετάσχω όταν κλείσω 2ιετία σε κάθε οργανωμένη απεργία της ΟΛΜΕ, όπως συμμετείχα και στις απεργίες και πορείες της ΓΣΕΕ όταν ήμουν εργαζόμενος στον ιδιωτικό τομέα για θέματα όπως ασφαλιστικό κλπ. Διότι πολύ απλά δεν είμαι ικανοποιημένος από όλα αυτά που γίνονται...

Ναι, ένας άλλος κόσμος είναι εφικτός! Σίγουρα όχι από την πολυθρόνα του σπιτιού μας, μπροστά στην TV...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2006, 07:41:00 μμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 09, 2006, 08:23:51 μμ »
 ::)...
Κι ενώ διάβαζα ωραία και καλά τα προηγούμενα μηνύματα,και σκεφτόμουν με χαρά ότι ok,το θέμα θεωρείται λήξαν,έφτασα και στο προτελευταίο... :-\
Δεν καταλαβαίνω αυτήν την εμμονή με το κάρμα,όπως και δεν καταλαβαίνω ποιους συναδέλφους (αυτό είμαστε όλοι εδώ μέσα...) ή ακόμα περισσότερο ποιον κλάδο φωτογραφίζει η συνάδελφος spaceoddity.
Επειδή όμως έχω εμπλακεί άμεσα σε αυτήν την ιστορία,ζητώ από τον Dr Michael (γιατί μόνη μου δεν μπορώ να το κάνω!) να μου μηδενίσει το κάρμα μου,όπως επίσης και να μου αφαιρέσει το δικαίωμα της επιδοκιμασίας ή αποδοκιμασίας στο κάρμα άλλων μελών του forum.Έτσι θα είμαι ήσυχη οτι δεν θα εμπλακώ ξανά στην ανούσια υπόθεση "κάρμα" ούτε ότι θα πρέπει να απολογούμαι όταν το κάρμα κάποιου άλλου μέλους μειώνεται ή το δικό μου αυξάνεται. :(

ΥΓ.και αν δημιουργήθηκε κάποια "κόντρα" μεταξύ εμού και της συναδέλφου,δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να εμπλέκουμε και άλλα μέλη του forum...(mariav?... :-\)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 09, 2006, 09:29:03 μμ »
πάλι με παρεξήγησες Σοφία...διάβασε λίγο πιο προσεκτικά τι λέω...και στο μείον δέκα να πάει, θα χαρώ, γιατί θα ξέρω πως το απέκτησα, και δεν τα βάζω προσωπικά μαζί σου, και σταμάτα να τα παίρνεις όλα προσωπικά-δεν σου ζήτησε κανείς να απολογηθείς. Μια σκιαγράφηση έκανα, τίποτα παραπάνω. Ίσως αν και όταν μπορέσω να βρεθώ σε συνάντηση μελών του pde να με καταλάβεις καλύτερα ; :)
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 09, 2006, 09:50:17 μμ »
giotamike αυτοί που αγαπάνε και καλά τόσο πολύ την παιδεία πως είναι δυνατόν να αφήνουν τα παιδιά χωρίς σχολεία τόσες εβδομάδες;
Αν θέλουν, μπορύν να βρούν και άλλο τρόπο να διαμαρτυρηθούν. Ας κάνουν τις πορείες τους το Σαββατοκύριακο, που δεν θα δημιουργούν και κυκλοφοριακό πρόβλημα.

 O αμεσότερος τρόπος διαμαρτυρίας είναι η απεργία. Είναι νομικά θεσμοθετημένος και δημοκρατικά επιλεγμένος. Δεν τίθεται θέμα όποιος αγαπά τα παιδιά δεν κάνει (απεργία) και όποιος δεν τα αγαπά κάνει. Νομίζω είναι εξαιρετικά αφελές να πιστεύουμε ότι μπορεί να υπάρχει εναλλακτική μέθοδος για να εισακουσθούν τα αιτήματα και το μόνο που κάνει η παρατήρησή σου είναι να  δημιουργεί λανθασμένες εντυπώσεις.

Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32325
  • Τελευταία: MariaK.
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161542
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 420
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 304
Σύνολο: 312

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.