*

Αποστολέας Θέμα: Περί απεργίας...  (Αναγνώστηκε 26898 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος youla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 10, 2006, 12:34:24 μμ »
Παιδιά, μια μικρή συνεισφορά στη συζήτηση από κάποια δυστυχή μαμά 2 παιδών και ιδιωτική υπάλληλο 9-με-5 (και 6, και 7, και μια ώρα δρόμο για το σπίτι...)

Δεν κάνω quote τα σχετικά που έχω διαβάσει γιατί δεν προλαβαίνω τωρα. Απλώς κάποιες σκέψεις πάνω στα δάφορά σημεία που αναφέρθηκαν:

ΠΡΩΤΟΝ: Η διαμόρφωση χαρακτήρων δεν είναι θέμα μόνο του εκπαιδευτικού, αλλά και του γονιού. Αν και εμείς που δουλεύουμε πολλές ώρες (γιατί δεν μας δόθηκε άλλη επιλογή - δεν είναι ότι μου πρότειναν κάτι και αρνήθηκα!) μπορούσαμε να δουλεύουμε λιγότερο (και κάθε μερα αλλά και να καθόμαστε μαζί τους Χριστούγεννα-Πάσχα - καλοκαίρι) και να περνάμε περισσότερο χρόνο με τα παιδιά μας, αντί να τα κάναμε νευρασθενικά βγάζοντας πάνω τους όλα τα νεύρα και το "γρύλο" που κουβαλάμε από τη δουλειά (τρέχα, δάβασε, φάε, φτιάξε τσάντα, κοιμήσου μπας και ξεκουραστώ κι εγώ κανα λεπτό), τότε και οι εκπαιδευτικοί θα είχαν πιο εύκολο έργο γιατί και οι γονείς θα είχαν το ρόλο τους.

Τι κοινωνία είναι αυτή που μας βάζει (τους μη δημόσιους) να δουλεύουμε σαν τα σκυλιά, για να πλουτίζουν οι ψυχολόγοι και οι  εταιρείες που φτάχνουν Prozac και άλλα; Τι συναισθηματική νοημοσύνη θα έχουν τα παιδιά μας;;; Τι θα γίνει επιτέλους με αυτό το 35ωρο;;; (Η έστω, αυστηρό 40ωρο... αλλά που τέτοια τύχη...)

ΔΕΥΤΕΡΟΝ: Με τις απεργίες των ΑΕΙ και έστω Β-βάθμιας δε γίνεται η ζωή μας "μπάχαλο" γιατί το παιδί γενικά μπορεί κάπως να κάτσει μόνο του. Με τα πρωτάκια κλπ, τι θα γίνει; Μπορούν να μέινουν μόνα τους στο σπίτι; Οι δάσκαλοι 'εκατσαν ωραία ωραία το καλοκαιράκι τους, και μετά κάνουν απεργία ενα μήνα, με αποτέλεσμα κάποιοι συναδελφοι να αναγκάζονται να ξοδέψουν ό,τι λίγο τους έχει μείνει από την καλοκαιρινή τους αδειούλα (22 ΜΕΡΕΣ ΜΟΝΟ στην πλειοψηφία των περιπτώσεων) για να μέινουν σπίτι με το παιδί...

Γιατί δε γίνεται κάτι άλλο λοιπον; (Λέω τώρα τη φαεινή μου ιδέα, αν είναι αλλοπρόσαλλη μη βαράτε...)
Γιατί δε λένε οι δάσκαλοι ότι θα δουλεύουν κάθε μέρα ως τις 12, και μετά να πηγαίνουν ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ στο Υπουργείο, αν θέλουν; Αλλά να έχουν και τα μικρά παιδάκια μια επαφή με το σχολείο τους. Οχι να γίνονται μάχες σπίτι κάθε μέρα, γιατί κλαίγεται ότι δεν εχει τι να κάνει το παιδί με την οποιαδήποτε αλλοδαπή babysitter που το κραταει, και να θέλει να παίζει game boy κάθε μέρα με τις ώρες. Να κάνουν λίγες ώρες μάθημα κάθε μέρα, να έχει το παιδί δυο εργασίες να κάνει, να ηρεμήσουμε όλοι... Και τα μεσημέρια στη Γιαννάκου, και να κατέβω κι εγώ μαζί σας...

ΤΡΙΤΟΝ: Απ'ό,τι έχω δει εδω στο pde, υπάρχει μεγάλη ανεργία σε νηπιαγωγούς και δασκάλους. Αν ήδη τώρα λοιπόν υπάρχει υπερπροσφορά δασκάλων, αν λοιπόν ο πρώτος μισθός γίνει 1400 ευρώ, λέμε τώρα, δε θα πέσει όλος ο κόσμος να γίνουν δάσκαλοι, με όλα τα πλεονεκτήματα (μεγάλες διακοπές κλπ);

ΤΡΙΤΟΝ Νο 2   σχετικά με το μισθό: Αν ο δάσκαλος δε βγαίνει με όσα (ομολογουμένως λίγα) παίρνει, τι να πει κάποιος στον ιδιωτικό τομέα, που παίρνει ας πούμε 900-1000 και πληρώνει 500-600 στην babysitter? (Γιατι το ολοήμερο μόνο δημοσίους υπαλλήλους εξυπηρετεί - αν κάποιος τελειώνει στις 5 στην καλυτερη περίπτωση και φτάνει σπίτι στις 6, το να σου κάνει το έρμο το ολοήμερο;) Τουλάχιστον οι δάσκαλοι πρέπει να σκεφτούν ότι γλιτώνουν αυτά τα χρήματα, γλιτώνουν τα διάφορα που πληρώνουμε εμείς τα καλοκαίρια για δημιουργικές απασχολήσεις παιδιών κλπ, αθλητικά κλπ, γιατί μπορούν να είναι μαζί με τα παιδιά τους, να κάνουν και ένα μπάνιο, ας πούμε...

ΤΕΤΑΡΤΟ και τελευταίο γιατί βγήκε μεγάλο το κείμενο και σας έχω κουράσει: γιατί να έχουν οι δάσκαλοι σύνταξη στα 30 χρόνια (και όχι και οι άλλοι); Γιατί κάποιος που ξεκινά στα 23, ας πούμε, να πάρει σύνταξη στα 53, και να μην παραμείνει, έστω και σε δουλειά γραφείου; Ισως δεν μπορεί πια να διδάξει σε τάξη, ίσως έχει κουραστεί κλπ - αλλά τι να πει και ο ιδιωτικός τομέας; Εκεί δε μετράνε τα χρόνια υπηρεσίας αλλά η ηλικία (65), είτε κάποιος άρχισε να δουλεύει και να πληρώνει φόρους και εισφορές στα ταμεία από τα 18 του είτε στα 30. Εμένα θα με κρατήσει η εταιρεία μου 50 και 55 (ή και 65 που λέει η Ευρ.Ενωση) χρονών να ασχολούμαι με πληροφορική και νέες τεχνολογίες;; ...Με τίποτε... Τουλάχιστον ένας δάσκαλος θα είναι στην έδρα και θα μπορεί να έχει το (έστω και χαμηλό) εισοδημά του. Εμείς μάλλον στην πείνα θα μείνουμε. Γιατί (με Babysitter και άλλα έξοδα) δε μένει κα τίποτε να μαζέψουμε για τα γεράματά μας....

(Αν πάντως με το να κερδίσουν οι δάσκαλοι σύνταξη στα 30 χρόνια δουλειάς εφαρμοστεί αυτό και γιά μάς... κι εγώ στην επόμενη πορεία!)

Αυτά για την απεργία κλπ. Και επιγραμματικά, αν δεν μπορούσαν οι ηλικιωμένοι γονείς μου να κρατάνε το γιό μου σχεδόν 1 μήνα με την απεργία (η babysitter δεν μπορεί τα πρωινά), δεν ξέρω τι θα έκανα. Πάντως η ζωή μας έχει γίνει χάος. Να ξαναπαει το παιδί σχολείο να βρούμε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το ρυθμό μας... γιατί είμαστε σε πλήρη απελπισία...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2006, 12:48:07 μμ από youla »
It is better to light a candle than to curse the darkness..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περί απεργίας...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:14:46 »

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 10, 2006, 02:58:06 μμ »
Είναι πια δεδομένο ότι αυτή η απεργία έχει πολλές αρνητικές διαστάσεις σε όλους. Ας μην ξεχνάμε όμως ότι και οι δάσκαλοι είναι και οικογενειάρχες και αντιμετωπίζουν μαζί με τα προβλήματα που έχουν όλοι οι γονείς και την απουσία του μισθού 4 πιά εβδομάδων.

Η διαμόρφωση των χαρακτήρων των παιδιών προέρχεται από το λεγόμενο κοινωνικό περιβάλλον, που σε μεγάλο βαθμό είναι οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί. Σχετικά λοιπόν με το θέμα των εκπαιδευτικών πιστεύω ότι δεν είναι σωστό να αντιμετωπίζονται όλα με το ζύγι, ιδιαίτερα αν αναφερόμαστε σε τόσο λεπτά ζητήματα δηλαδή διαμόρφωση χαρακτήρων κα. Συνεχώς συγκρίνονται οι ώρες που δουλεύουν οι εκπαιδευτικοί με τον υπόλοιπο κόσμο. Μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Έχει κάτσει κανείς από τους κατακριτές να αντιμετωπίσει για 25 ώρες την εβδομάδα 25 με 30 παιδιά εντελώς διαφορετικού επιπέδου σε γνωσιακό, κοινωνικό και εν γένει προσωπικό επίπεδο? Εδώ έχουμε στο σπίτι 1 ή 2 και γίνεται χαμός, πόσο μάλλον πολύ περισότερα με το κίνδυνο και τις ευθύνες που απορέουν από όλα αυτά.
Θα μου πείτε είναι η δουλειά του, ναι αυτή είναι και αλήθεια αν είναι τόσο εύκολη και ξεκούραστη, γιατί δεν την κάνουν όλοι; Βλέπω γύρω - γύρω να κατακρίνουν τους εκπαιδευτικούς σχετικά με τα χρήματα που κερδίζουν, τις λίγες ώρες που δουλευουν και παρόμοια. Κάθησε ποτέ κανείς να δει μέχρι να φτάσει κάποιος να διδάσκει από πόσα πρέπει να περάσει; Που θα πρέπει να έχει πάει ; Για πόσες χρονιές θα πρέπει να είναι αναπληρωτής ή ωρομίσθιος σε διάφορα μέρη της Ελλάδας και με το άγχος να μην τον καλέσουν την επόμενη χρονιά και να μην έχει χρήματα ούτε για τα βασικά;
Απ'εξω όλα είναι εύκολα και απλά. Έλα να το ζήσεις και μετά βλέπουμε. Βέβαια, υπάρχει και το εξής "Ιδού η Ρόδος,ιδού και το πήδημα", οπότε όποιος επιθυμεί τέτοια δουλειά ας ξεκινήσει να την κάνει.
Κλείνοντας σχετικά με τους Ιδιωτικους Υπάλληλους θα πρέπει να μην ξεχνάμε ότι οι μισθοί είναι υπερδιπλάσιοι των αντίστοιχων δημοσίων υπαλλήλων και πολλές φορές φτάνουν σε ύψη που κανείς όσο ΜΚ και να έχει δεν μπορεί να φτάσει. Δεν είναι όμως δυνατόν να συγκρίνουμε τον ΥΕ υπάλληλο με τον ΠΕ δημόσιο υπάλληλο. Αν σε ιδιωτική εταιρία σε προσλάβουν με βάση τα προσόντα, προυπηρεσία και βιογραφικό που έχεις ύστερα από 10 χρόνια εργασία, τότε τα χρήματα θα είναι τουλάχιστον x 3 αν τα συγκρίνεις με το μισθό του αντίστοιχου δασκάλου.
Τίποτα δεν είναι εύκολο στην σημερινή εποχή. Ας προσπαθεί ο καθένας για το καλύτερο και ας μην κοιτάμε μόνο τα υπέρ που μπορεί να έχει ένα επάγγελμα αλλά και την πορεία, παραχωρήσεις και προσωπικό κόστος για να το έχεις.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 10, 2006, 03:30:35 μμ »
Στα περισσότερα που έχει πει η Γιούλα έχω σχεδόν τοποθετηθεί.
Να συμπληρώσω μόνο ότι baby sitters χρειάζονται και οι δάσκαλοι από τις 7:30-8:00 μέχρι τη 1:00-1:30.Δεν έχουν όλοι παιδιά άνω των 5 για να πηγαίνουν σχολείο...
Όσον αφορά σε αυτά που είπε ο giotamike,να πω επίσης ότι έχω κολλητό φίλο απόφοιτο φυσικού τμήματος,ο οποίος έχοντας κάνει κάποια σεμινάρια και έχοντας μια προϋπηρεσία στη μηχανογράφηση,δουλεύει αυτή την στιγμή σε τράπεζα με πρώτο μισθό 1700 ευρωπουλάκια...
Και σε ερώτησή μου αν σκέφτεται κάποια στιγμή να δώσει ΑΣΕΠ η ακριβής απάντηση που πήρα ήταν "είσαι τρελή???"...
Και από εδώ και πέρα... :-X :-X :-X
ΠΕ60

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 10, 2006, 06:18:59 μμ »
Τα μέλη ΔΕΠ του ΑΠΘ στηρίζουν δασκάλους και καθηγητές  :)
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/anak200610010n.php

...αλλά και οι διδάσκοντες στο Ιόνιο  :D
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/anak200610010b.php
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2006, 06:22:30 μμ από rica »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περί απεργίας...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:14:46 »

Αποσυνδεδεμένος youla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 12, 2006, 01:49:26 μμ »
Να συμπληρώσω μόνο ότι baby sitters χρειάζονται και οι δάσκαλοι από τις 7:30-8:00 μέχρι τη 1:00-1:30.Δεν έχουν όλοι παιδιά άνω των 5 για να πηγαίνουν σχολείο...

Σωστό και δίκαιο... Ομολογώ ότι είχα πιο μεγάλα παιδά στο μυαλό μου - σκεφτόμουν τα δικά μου.  :)

Πάντως, τουλάχιστον οι εκπαιδευτικοί τα μεγαλώνουν λίγο περισσότερο, με την άδεια μητρότητας του δημοσίου... Εγώ το γιό μου τον άφησα σε babysitter 3μισι μηνών για να γυρίσω στη δουλειά, και την κόρη 4 μισι μηνών... Το ακούν κάποιοι συνάδελφοι από εξωτερικό (που ας πούμε έχει ο νέος πατέρας γονική άδεια 1-2 μήνες), και με κοιτάζουν με οίκτο... (Μετά μπορείς να πάρεις 3μισι μήνες άνευ αποδοχών , αλλά οι εργοδότες δεν είναι πάντα ανοιχτοί στην πρόταση αυτή...

Όσον αφορά σε αυτά που είπε ο giotamike,να πω επίσης ότι έχω κολλητό φίλο απόφοιτο φυσικού τμήματος,ο οποίος έχοντας κάνει κάποια σεμινάρια και έχοντας μια προϋπηρεσία στη μηχανογράφηση,δουλεύει αυτή την στιγμή σε τράπεζα με πρώτο μισθό 1700 ευρωπουλάκια...
Και σε ερώτησή μου αν σκέφτεται κάποια στιγμή να δώσει ΑΣΕΠ η ακριβής απάντηση που πήρα ήταν "είσαι τρελή???"...

Προφανώς ο φίλος σου δεν έχει παιδιά?!... Αν έχει και απαντάει έτσι, αυτός είναι ο τρελός...

"Ο χρόνος είναι χρήμα", σοφό ρητό. Οσα λεφτά και αν παίρνεις (και δε μιλάμε για τρελά λεφτά, όπου εκεί αλλάζει το πράγμα), ο χρόνος που περνάς (ή που χάνεις) με τα παιδιά σου δεν αντισταθμίζεται με τίποτε.

Εγώ παλι έκανα αίτηση φέτος για αναπληρώτρια ΠΕ19... Μετά από 11 χρόνια είμαι περίπου σε αυτό το μισθό (καθαρά- δεν ξέρω αν εννοείς μικτά για το φίλο σου) και, για να έχω ποιότητα ζωής, κοιτάζω να πέσω στα 1000 (τόσο δεν είναι ο καθαρός μισθός του αναπληρωτή;) και ούτε καν επί 14. (Αλλα έχουν πέσει όλοι οι συγγενείς και φίλοι πάνω μου, να μην αφήσω μια σίγουρη (?) δουλειά για την αβεβαιότητα του αναπληρωτή.

Και ΒΕΒΑΙΑ σκέφτομαι ΑΣΕΠ. Οταν έβγαλα τη σχολή μου και δεν υπήρχε το ΑΣΕΠ και το ΠΕ19, και δεν ήξερα αν και κατά πόσο θα μου ταίριαζε το επάγγελμα του εκπαιδευτικού. Τώρα βλέπω ότι θα μου ταίριαζε - και με χαρά είδα ότι με ελάχιστο προσωπικό διάβασμα ψυχολογίας/συναισθηματικής νοημοσύνης κλπ. και με την εμπειρία μου σαν μητέρα (και σαν εργαζόμενη με ενίοτε πολύ δύσκολους διευθυντές και συναδέλφους) πήγα άριστα στα παλιά παιδαγωγικά τεστ του ΑΣΕΠ στο ιντερνετ... ΑΛΛΑ, ας πούμε ότι μπορώ να συνδυάσω δουλειά, παιδιά, σπίτι, ΚΑΙ διάβασμα για ΑΣΕΠ, και ας πούμε ότι πετυχαίνω στο ΑΣΕΠ... και θα αφήσω παιδιά που θα είναι πχ 6 και 9  ετών, να πάω στην όποια Κάρπαθο / Διδυμότοιχο ή όπου αλλού πάνε οι νεοδιοριζόμενοι;;;;

Οπότε δεν είναι τόσο απλό το "αν σας αρέσει η δουλειά του δασκάλου/καθηγητή, γιατί δεν την κάνετε"... Είναι ΠΑΡΑ πολλά στη μέση...

Ουφ... Αυτά...

Να δούμε τι θα γίνει από την ερχόμενη Τριτη για την απεργία...
It is better to light a candle than to curse the darkness..

Αποσυνδεδεμένος Kotsios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 12, 2006, 02:33:29 μμ »
Οι δάσκαλοι με την απεργία τώρα αφήνουν μετέωρους όλους τους ωρομίσθιους στα δημοτικά καθώς και αναπληρωτές στα γυμνάσια/λύκεια.
Πολλοι θέλουν να κανονίσουν το τι θα κάνουν για να ζήσουν και βρίσκονται μετέωροι επειδή οι δάσκαλοι εκβιάζουν την κυβέρνηση λόγω
εκλογών.Μπορεί να έχουν δίκιο στα αιτήματα τους αλλά η στιγμή που επέλεξαν να το κάνουν δείχνει πονηριά και αδιαφορία για τους ωρομισθίους που πρέπει να κανονίσουν και άλλες δουλειές για να συμπληρώσουν εισόδημα και οι οποίοι θέλουν διδασκαλία 12+ ωρών για να βγάλουν τον ίδιο μισθό που αυτοί βγάζουν με 5 ώρες την ημέρα.Να τα βλέπουμε και λίγο αυτά.


Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 12, 2006, 02:44:11 μμ »
Οι εκλογές αυτές δεν έχουν σχέση με την απεργία και ούτε μπορούν να πιέσουν τη κυβέρνηση. Εξάλλου η απεργία ξεκίνησε πριν 1 μήνα και όχι την παραμονή των εκλογών. Δεν βλέπω σχέση του ενός και του άλλου.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος Kotsios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 12, 2006, 02:46:46 μμ »
Αυτό πιστεύει το 99% του ελληνικού λαού για την απεργία και το αποτέλεσμα στους ωρομισθίους δεν το αμφισβητεί κανείς που είναι ωρομίσθιος και είναι σε αναμονή αυτή την περίοδο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2006, 02:49:06 μμ από Kotsios »

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 12, 2006, 02:48:28 μμ »
100% διαφωνώ, αλλά θα ήθελα να ακούσω πως συνδέεται το ένα με το άλλο.

Φυσικά το ποσοστό είναι μάλλον....παρατραβηγμένο.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος Kotsios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 12, 2006, 02:49:46 μμ »
Γιατί δεν την ξεκινούσαν μετά τις εκλογές?
Αυτή την στιγμή η απεργία βλάπτει όλους τους ωρομίσθιους καθηγητές,διαφορετικά προσωπικά δεν θα με έννοιαζε πότε την έκαναν ή με ποια κίνητρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2006, 02:53:33 μμ από Kotsios »

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 12, 2006, 03:08:48 μμ »
Η απεργία ξεκίνηση πριν 4 εβδομάδες και σε καμία περίπτωση δεν ήταν αναμενόμενο να φτάσει εως τώρα. Θα μπορούσε να είχε λυθεί και την πρώτη εβδομάδα.
Αν την ξεκίναγαν την Δευτέρα πριν τις εκλογές, θα μπορούσε να ειπωθεί κάτι τέτοιο, αλλά σύμφωνα με τη γνώμη μου είναι εντελλώς άσχετο με την τοπική αυτοδιοίκηση. Ίσως αν ήταν βουλευτικές να μπορούσε να ειπωθεί κάτι τέτοιο αλλά δεν βλέπω τις Δημοτικές - Νομαρχιακές εκλογές ως μέσο πίεσης.

Είναι σίγουρα ότι η απεργία βλάπτει όλους, όμως το Υπουργείο κάνει κανονικά προσλήψεις αναπληρωτών όλο το διάστημα που υπάρχει απεργία.
Καταλαβαίνω την ανησυχία σου, όμως οι ωρομίσθιοι δεν είναι ούτε το 99% των Ελλήνων που αναφέρεις πριν, ούτε θεωρώ ότι επηρεάζονται άμεσα από την απεργία.
Εύχομαι όλα να πάνε καλά για εσένα και φυσικά για όλους τους αδιόριστους συναδέλφους όσο γρηγορότερα γίνεται.

Φιλικά.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 12, 2006, 04:09:53 μμ »
Γιούλα,συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες για την άδεια μητρότητας.Θεωρώ ότι το διάστημα των 2 μηνών που σου δίνουν μετά τον τοκετό είναι ΕΛΑΧΙΣΤΟ!Και σ'αυτό θα έπρεπε η ΓΣΣΕ να έχει πιέσει προ πολλού να αλλάξει!!!

Σχετικά με το φίλο μου,έριξα πολύ γέλιο με το σχόλιό σου! ;DΜόλις γέννησε η γυναίκα του το πρώτο του παιδάκι. ;)
Οι πατέρες καμιά φορά (και ιδίως αν έχουν συνηθίσει στα τρελά ωράρια του ιδιωτικού τομέα), το θεωρούν αυτονόητο ότι δεν θα πολυβλέπουν τα παιδιά τους.Ειλικρινά,αν ήμουν στη θέση του,δεν ξέρω τι θα αποφάσιζα.Νομίζω (αλλά όλα αυτά είναι πολύ θεωρητικά) ότι αν το παιδί έχει τη δυνατότητα να μην στερείται τουλάχιστον τη μητέρα του,κι επειδή ξέρουμε ότι τα χρήματα είναι δυσεύρετο πράγμα τη σήμερον ημέρα,μάλλον θα σκεφτόμουν το ίδιο με εκείνον.1700 καθαρά,δεν τα πετάς έτσι εύκολα για να πέσεις στα μισά σχεδόν...(950)Πολύ περισσότερο όταν ξέρεις ότι οι υποχρεώσεις σου πολλαπλασιάστηκαν με τον ερχομό ενός παιδιού...
Εγώ,και λόγω επαγγέλματος,και μετά από πάρα πολλές συναντήσεις με ειδική παιδοψυχολόγο που ερχόταν στο ιδιωτικό που δούλευα,ξέρω πόσο σημαντική είναι η παρουσία του πατέρα μέσα στο σπίτι!Και το βλέπω και από τα παιδιά μου,που βλέπουν τον πατέρα τους επί της ουσίας κάθε ΣΚ!Αλλά αν δεν έχεις άλλη δυνατότητα,τι να κάνεις?Μόνο ζευγάρια εκπαιδευτικών μπορούν να το καταφέρουν αυτό (με την προϋπόθεση ότι δεν θα τρέχουν στα φροντιστήρια όλο το απόγευμα για να συμπληρώσουν τον παχυλό μισθό που παίρνουν ;D)

ΑΛΛΑ, ας πούμε ότι μπορώ να συνδυάσω δουλειά, παιδιά, σπίτι, ΚΑΙ διάβασμα για ΑΣΕΠ, και ας πούμε ότι πετυχαίνω στο ΑΣΕΠ... και θα αφήσω παιδιά που θα είναι πχ 6 και 9  ετών, να πάω στην όποια Κάρπαθο / Διδυμότοιχο ή όπου αλλού πάνε οι νεοδιοριζόμενοι;;;;

Οπότε δεν είναι τόσο απλό το "αν σας αρέσει η δουλειά του δασκάλου/καθηγητή, γιατί δεν την κάνετε"... Είναι ΠΑΡΑ πολλά στη μέση...

Ναι,αυτό είναι κι εμένα το μόνιμο άγχος μου.Τόσο,που νομίζω ότι όταν έρθει (αν έρθει :-\) ο περιβόητος διορισμός,δε θα τον χαρώ όσο θα ήθελα...Οι λύσεις δύο,και η μία χειρότερη από την άλλη.Παίρνεις τα παιδιά μαζί σου και τους στερείς τον πατέρα τους (φρίκη!) ή τα αφήνεις πίσω και στερούνται τη μάνα τους (επίσης φρίκη!).Και στις δύο περιπτώσεις απλά διαλύεις την οικογένειά σου για 1,2,3..(?) χρόνια... :'(
Και να δούμε αν θα "ξαναφτιαχτεί" μετά... :(

Να συμπληρώσω,για την απεργία,ότι είχε αποφασιστεί από τον Ιούνιο ή Ιούλιο?Αμέσως μετά το χαμό με τους πανεπιστημιακούς.Οι δάσκαλοι το είχαν δηλώσει ότι θα ξεκινήσουν με κινητοποιήσεις τη σχολική χρονιά...
http://www.xkatsikas.gr/anakoinoseis/anak1613.htm
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2006, 05:24:52 μμ από sophie »
ΠΕ60

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 13, 2006, 04:29:16 πμ »
Βάστα δάσκαλε...

Οι Ελληνες δάσκαλοι ξανά στους δρόμους. Το αίτημά τους απλό, δίκαιο, τεκμηριωμένο: αξιοπρέπεια. Για να δώσουν και να δοθούν, να διαπαιδαγωγήσουν, να μάθουν στα παιδιά μας γράμματα, να τα κάνουν ανθρώπους. Αυτά τα πολλά και ωραία σε μια εποχή που μια ασύδοτη αγορά με τα αντι-σχολεία της πασχίζει να μας κάνει καταναλωτές. Κι όμως, οι δάσκαλοι επιμένουν, στο μετερίζι της σχολικής τάξης και των κοινωνικών αγώνων για δημόσια δωρεάν παιδεία.

Με τα όμορφα παιδικά ματάκια απέναντί τους, μεταδίδουν τη γνώση, τον πολιτισμό, μπολιάζουν τις μικρές ψυχές με το όραμα για μια καλύτερη κοινωνία, για να σταθούμε ψηλότερα, λίγο αργότερα... Και η Πολιτεία; Για ανταμοιβή τους ΜΑΤ-ώνει στους δρόμους, τους... βοηθά με τα «χημικά της όπλα» να διδάξουν βιωματικά τη χημεία στα παιδιά...


Βάστα δάσκαλε,
Με όσα βλέπεις, ακούς, βιώνεις. Εσύ ξέρεις πώς να μένεις όρθιος, πώς να αντιστέκεσαι. Εξάλλου, με ιστορικούς αγώνες πέτυχες τις ιστορικές κατακτήσεις σου. Από τα «Παιδαγωγικά Φροντιστήρια» της «ελεύθερης Ελλάδας», την εκπαίδευσή σου στο Πανεπιστήμιο, τα πολιτικά σου δικαιώματα, το ενιαίο μισθολόγιο-βαθμολόγιο κ.ά.

Βάστα δάσκαλε,
Γιατί η κοινωνία σε χρειάζεται. Γι' αυτό και σου παρέδιδε τα παιδιά της με εμπιστοσύνη: «Δάσκαλε το κρέας δικό σου τα κόκκαλα δικά μου»... και αν τα παιδιά σού λένε και καμιά φορά «Σώπα δάσκαλε να ακούσω το πουλί», εσύ σωπαίνεις. Πώς να σωπάσεις, όμως, τώρα με τέτοιες επιθέσεις που δέχεσαι; Πώς να σωπάσεις όταν οι «σεμνοί» και οι «έντιμοι» επιχειρούν να σε ταπεινώσουν, να βαπτίσουν τον αγώνα σου ανέντιμο;

Βάστα δάσκαλε,
Εξάλλου, εσύ έχεις και ιστορική μνήμη από την εποχή που σου απαγόρευαν το «συνομπρελίζεσθαι» (σπουδαστής και σπουδάστρια της Ακαδημίας κάτω από την ίδια ομπρέλα), όταν σε απέλυαν διότι «είχες αριστεράς ροπάς», σ' «έκοβαν» από τις Ακαδημίες λόγω ύψους, σε επιστράτευαν, το 1961, επειδή απεργούσες, σε επέπλητταν οι επιθεωρητές επειδή «συγκατοικούσες μετά τινός γυναικός»... Τι να πρωτοθυμηθείς, δάσκαλε...

Βάστα δάσκαλε,
Κάνε την πίκρα σου δύναμη δημιουργίας, κάνε την οργή σου για τις απαράδεκτες αμοιβές που σου έδινε και συνεχίζει να σου δίνει η Πολιτεία προσφορά. Εσύ να θυμάσαι και να το κάνεις πάντοτε σημαία σου. Οι κοινωνίες, ιδιαίτερα σήμερα, χρειάζονται τρία πράγματα: το πρώτο είναι παιδεία, το δεύτερο είναι παιδεία, το τρίτο είναι παιδεία. Και η παιδεία χρειάζεται, επίσης, τρία πράγματα: το πρώτο είναι δάσκαλος, το δεύτερο είναι δάσκαλος και το τρίτο είναι δάσκαλος.

Βάστα έντιμε δάσκαλε,
Εμείς σε εμπιστευόμαστε, ακουμπούμε επάνω σου. Μαζί θα φθάσουμε στην κορυφή πετώντας. Εκεί, βέβαια, μπορεί να φθάσουν κι άλλοι με άλλους τρόπους. Ο καθένας με τους τρόπους του, με τα όπλα του, με το ήθος του... Καλό αγώνα δάσκαλε.

ΣΗΦΗΣ ΜΠΟΥΖΑΚΗΣ Καθηγητής Ιστορίας Εκπαίδευσης Πανεπιστημίου Πατρών

πηγή www.alfavita.gr

Αποσυνδεδεμένος youla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 13, 2006, 10:49:07 πμ »
rica, πιστεύω ότι θα ήταν καλυτερο να βγάλεις το κινούμενο κείμενο γιατί πραγματικά είναι λίγο "ζαλιστικό" για να διαβάσεις το όλο άρθρο (το οποίο παρεμπιπτόντως είναι πολύ καλό, το είχα διαβάσει προχθές σε κάποια εφημερίδα... (Δε θυμάμαι ποια γιατί ήμουν σε αεροπλάνο και διάβασα 5-6...)
It is better to light a candle than to curse the darkness..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160917
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 848
Σύνολο: 858

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.