*

Αποστολέας Θέμα: Περί απεργίας...  (Αναγνώστηκε 26895 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 23, 2006, 09:22:23 πμ »
μπα, στη φράση "μέσο πειθούς" το μέσο είναι ουσιαστικό κιόλας...μ'αρέσει που δίνεις και γραμματικές επεξηγήσεις, και με λες μετά κομπλεξική...
Ήθελα να ήξερα το ανέντιμο πού το βρίσκεις...λοιπόν εγώ έχω αποδείξει ότι υπερασπίζομαι εντιμότατα τις απόψεις μου, άλλοι κρύβονται πίσω από το δάχτυλό τους...συνεχίστε λοιπόν να αλληλοευλογάτε τα γένια σας, και κατά τα άλλα γίνεται διάλογος εδώ μέσα...homeboy θα σας αδειάσω για άλλη μια φορά τη γωνιά αφού τόσο ενοχλώ, μ'αρέσει που το θεώρησες και προσωπική επίθεση αυτό που έγραψα...
ΠΟΛΥ ωραία...άντε γεια λοιπόν (αν και όταν επανέρθω θα κοιτάξω να γράψω κάτι που να είναι στο πνεύμα της ανταλλαγής φιλοφρονήσεων για τον έντιμο και λαϊκό αγώνα των εκπαιδευτικών, μην εισπράξω πάλι παρατήρηση και απανωτά κλικ στο κάρμα μου...)

τροποποίηση: άιντε, άιντε!!!! τώρα μόλις είδα ότι θεώρησες πως ο λόγος που στάθηκα στα ορθογραφικά λάθη ήταν επειδή διαφωνώ με τις απόψεις σου!!! Και αν θεωρείς ότι είναι μειωτικό να κάνεις ορθογραφικά λάθη, μόνη σου μειώθηκες, δεν σε μείωσα εγώ...θα μπορούσες να πεις ένα "γράψε λάθος", και όχι να το στολίσεις με ολόκληρη θεωρία περί του μειωτικού μου σχολίου, γιατί για τα επιχειρήματά μου δεν είδα να κάνεις κουβέντα.... 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2006, 09:35:55 πμ από spaceoddity »
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περί απεργίας...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:45:43 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 23, 2006, 11:25:07 πμ »
Καλημέρα! :)
Καταρχήν,να πω ότι δεν υπάρχει λόγος για τέτοιου είδους σχόλια τώρα και τσακωμούς για ορθογραφικά λάθη και τα σχετικά... :(
Οκ,λάθη μπορεί να κάνουμε όλοι γράφοντας στο pc. :-\

Spaceoddity,συμφωνώ μαζί σου στο παράδειγμα που έφερες για το θέμα του υπολογιστή στο σχολείο σου.Νομίζω ότι ο καθένας από μας,προκειμένου να κάνει τη δουλειά του σωστά και να μην κοροϊδεύεται,θα έκανε κάτι αντίστοιχο και μπράβο σου που το κάνεις,γιατί ξέρουμε ότι σε κανέναν δεν περισσεύουν τα χρήματα...
Να συμπληρώσω όμως κι εγώ ένα παράδειγμα από προσωπική εμπειρία.Το 1993 (δηλαδή 13 χρόνια πριν!),ούσα ακόμα φοιτήτρια,ξεκίνησα την πρακτική μου στο νηπιαγωγείο ενός μικρού χωριού έξω από τα Γιάννενα.Οι αναμνήσεις μου κάθε άλλο παρά ευχάριστες είναι,όχι ως προς την πορεία της πρακτικής,όσο ως προς το περιβάλλον.Νηπιαγωγός εκεί μία 55χρονη "κουρασμένη" γυναίκα,πλην όμως με ΠΟΛΛΗ αγάπη για τα παιδιά και τη δουλειά της.Σε πληροφορώ ότι την έβλεπα να εξοπλίζει καθημερινά(για 2-3 μήνες που κάθισα εκεί) με δικά της χρήματα το νηπιαγωγείο...(επιτραπέζια παιχνίδια,εκπαιδευτικά παιχνίδια,γραφική ύλη,μέχρι και καινούριο stand κουκλοθέατρου πήρε γιατί το παλιό όντας σπασμένο είχε καταντήσει πλέον επικίνδυνο για τα παιδιά...)
Μετά λοιπόν από 13 χρόνια,αντιμετωπίζεις κι εσύ μία παρόμοια κατάσταση... :(Με λίγα λόγια τίποτα δεν έχει αλλάξει!Και σε ρωτάω,μέχρι πότε θα γίνεται αυτό?Τι σόι δωρεάν παιδεία δίνουν στα παιδιά μας?
Ως κίνηση αυτή είναι πολύ σωστή να τη "μάθεις" στην κόρη σου,γιατί θα καταλάβει ότι πάνω απ'όλα πρέπει να είμαστε ευσυνείδητοι και υπεύθυνοι στη δουλειά που μας έχουν αναθέσει.Ως στάση ζωής όμως είναι το ίδιο σωστή? ???Είναι σαν να της λες να δέχεται να την πιάνουν ΚΟΡΟΪΔΟ!!!
Πόσους υπαλλήλους υπουργείου,εφορίας,τράπεζας ή άλλης δημόσιας υπηρεσίας ξέρεις να προμηθεύονται με δικά τους χρήματα γραφική ύλη ή ότι άλλο χρειάζονται για τη δουλειά τους?Αυτοί δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι?Οι εκπαιδευτικοί λοιπόν γιατί να το κάνουν?
Γιατί πολύ απλά έχουν καταντήσει τα "αποπαίδια" του δημόσιου τομέα...Και κάποτε αυτό πρέπει να αλλάξει και να μην μας ταϊζουν ούτε εμάς ούτε τα παιδιά ούτε τους γονείς τα φούμαρα περί δωρεάν δημόσιας παιδείας! >:(
Και στην τελική,δεν είναι οτι θα μας κάνουν χάρη.Δε με ενδιαφέρει που θα βρουν τα χρήματα,να κόψουν από αλλού και να τα βρουν!Ως κράτος είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να προσφέρουν παιδεία.Κι αν δεν μπορούν,ας πουν ότι καταργείται η παροχή "δωρεάν δημόσιας παιδείας" και να γίνουν όλα ιδιωτικά να ησυχάσουμε!Γιατί πας σε μερικά ιδιωτικά σχολεία και ντρέπεσαι να πατήσεις μερικές φορές,με τον εξοπλισμό,τα ωραία κτίρια,τις παροχές...Ας γίνει λοιπόν έτσι για να πάψει και ο κόσμος να τρώει κουτόχορτο... :P

ΥΓ.Κι ένα πρόσφατο περιστατικό.Διορισμένη συνάδελφος έχει στην τάξη του νηπιαγωγείου της το παιδί αδιόριστης συναδέλφου που ετοιμάζεται να δώσει στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ.Καθώς λοιπόν ξεκινάει η σχολική χρονιά και στο νηπιαγωγείο δεν έχει πάει ακόμα ο καινούριος οδηγός-βιβλίο (όπως βλέπετε δεν μιλάω καν για "επιμόρφωση",ούτε το βιβλίο δεν είχε πάει ακόμα...),μαθαίνει την περίπτωση της μαμάς-συναδέλφου και της ζητάει για να το φωτοτυπήσει το βιβλίο που εκείνη είχε και προετοιμαζόταν για τις εξετάσεις...
Και μετά μου λέτε ότι δεν είμαστε για τα πανηγύρια!!! :PΜΠΟΥΧΤΙΣΕ πια ο κόσμος spaceoddity,καιρός ήταν να ξεσπάσουν γιατί πολύ απλά δεν πάει άλλο!Κι αν τους γονατίσουν (γιατί για εκεί πάει το πράγμα),τουλάχιστον θα είναι περήφανοι γιατί δεν κάθισαν με σταυρωμένα τα χέρια αλλά αγωνίστηκαν για κάτι καλύτερο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2006, 11:27:20 πμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 23, 2006, 02:06:50 μμ »
Σοφία με τέτοια επιχειρήματα με ΧΑΡΑ μου να συμμετέχω στη συζήτηση...νομίζω ότι επιτέλους βρήκαμε βάση συνεννόησης :)
Έχω κι άλλα να πω, ωστόσο δεν έχω χρόνο τώρα, θα επανέρθω άλλη στιγμή...
Να πω μόνο το ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν βάζουν χερι στη τσέπη για το πιο στοιχειώδες, μηδαμινό και ευτελές ποσό είναι κάτι που δεν το ήξερα, και το μαθαίνω τώρα...βέβαια είναι ακραίο το να διαθέσω το ποσό για ολόκληρο υπολογιστή, αλλά π.χ. το να αγοράσω ένα καλώδιο, ένα καλάθι αχρήστων, ένα καινούργιο ποντίκι, δεν θα μου στοιχίσει τίποτα, θα διευκολύνει τη ζωή τη δική μου και του σχολείου και από σεβασμό στον εαυτό μου το κάνω με όλη μου τη ψυχή...με "μαλώνουν" όμως οι άλλοι συνάδελφοι που ξοδεύομαι...θα έπρεπε να μας τα παρέχει αυτά το κράτος, το δίχως άλλο...δεν θεωρώ ότι είμαι "κορόιδο" που μπαίνω σε τέτοια έξοδα, απλά είμαι πρακτικός άνθρωπος και μου αρέσουν οι λύσεις...και αγώνα θα κάνω όταν το αίτημα θα είναι "5%, 10%, 15% του ΑΕΠ στην Παιδεία κυρία κυβέρνηση, γιατί τη δικαιούνται τα παιδιά μας, κόψε το λαιμό σου και βρες του πόρους" αλλά δεν θέλω κανείς να μπερδευτεί και να νομίσει ότι ο αγώνας μου έχει σκοπό και αποδέκτη τη τσέπη μου...παιδιά, ήταν που ήταν άρρωστο το σύστημα, φοβάμαι πως αυτή η απεργία είναι το τελειωτικό χτύπημα γιατί οι τελικοί αποδέκτες θα είναι οι μαθητές, οι οποίοι είναι τώρα σχεδόν 5 μήνες (Ιούνιο-Ιούλιο-Αύγουστο λόγω καλοκαιριού φυσικά, και βάλε Σεπτέμβριο και Οκτώβριο λόγω απεργίας, άντε να τους μαζέψεις μετά!!!) μακριά από ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ. Αυτό θέλω να πω. Με καλή διάθεση πάντα :)
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 23, 2006, 02:43:43 μμ »
μπα, στη φράση "μέσο πειθούς" το μέσο είναι ουσιαστικό κιόλας...μ'αρέσει που δίνεις και γραμματικές επεξηγήσεις, και με λες μετά κομπλεξική...
Ήθελα να ήξερα το ανέντιμο πού το βρίσκεις...λοιπόν εγώ έχω αποδείξει ότι υπερασπίζομαι εντιμότατα τις απόψεις μου, άλλοι κρύβονται πίσω από το δάχτυλό τους...συνεχίστε λοιπόν να αλληλοευλογάτε τα γένια σας, και κατά τα άλλα γίνεται διάλογος εδώ μέσα...homeboy θα σας αδειάσω για άλλη μια φορά τη γωνιά αφού τόσο ενοχλώ, μ'αρέσει που το θεώρησες και προσωπική επίθεση αυτό που έγραψα...
ΠΟΛΥ ωραία...άντε γεια λοιπόν (αν και όταν επανέρθω θα κοιτάξω να γράψω κάτι που να είναι στο πνεύμα της ανταλλαγής φιλοφρονήσεων για τον έντιμο και λαϊκό αγώνα των εκπαιδευτικών, μην εισπράξω πάλι παρατήρηση και απανωτά κλικ στο κάρμα μου...)

τροποποίηση: άιντε, άιντε!!!! τώρα μόλις είδα ότι θεώρησες πως ο λόγος που στάθηκα στα ορθογραφικά λάθη ήταν επειδή διαφωνώ με τις απόψεις σου!!! Και αν θεωρείς ότι είναι μειωτικό να κάνεις ορθογραφικά λάθη, μόνη σου μειώθηκες, δεν σε μείωσα εγώ...θα μπορούσες να πεις ένα "γράψε λάθος", και όχι να το στολίσεις με ολόκληρη θεωρία περί του μειωτικού μου σχολίου, γιατί για τα επιχειρήματά μου δεν είδα να κάνεις κουβέντα.... 

Αρχικά να ξέρεις ότι όταν γράφω στο pc το τελευταίο που με νοιάζει είναι το πώς γράφω. Με ποιο δικαίωμα κρίνεις το πώς θα γράψω στον πίνακα; Με ποιο δικαίωμα σχολιάζεις τη δουλειά μου; Με ήξερες κι από χτες; Όπως εσύ αναφέρθηκες στο λάθος μου, αναφέρθηκα κι εγώ το δικό σου. Αν είχες τη καλή διάθεση να μου επιστήσεις τη προσοχή στα ορθογραφικά μου λάθη θα μπορούσες να το κάνεις μέσω pm και φυσικά όχι μ'αυτό το καυστικό και ειρωνικό ύφος λες και είχες προηγούμενα μαζί μου. Άρα άλλος ήταν ο σκοπός σου... Τέλοσπάντων, δεν στέκομαι άλλο σ'αυτό...

Όσο για τον αντίλογο στις απόψεις που εξαρχής εκφράζεις, νομίζω ότι τη μία και μοναδική φορά που εξέφρασα καθαρά -και όχι μέσω links- την άποψή μου ήμουν σαφέστατη.

Προσωπικά, το θεωρώ μεγάλη κατινιά αυτό το τριπάκι προσωπικής επίθεσης-αντεπίθεσης στο οποίο αναγκάστηκα να μπω προκειμένου να υπερασπιστώ τον εαυτό μου. Θεωρώ ότι ο οποιοσδήποτε θα έκανε το ίδιο, όσο εγκρατής κι αν είναι. Εγώ το σταματάω εδώ και αν η επίθεση συνεχιστεί θα είναι μονόπλευρη. Αν σου αρέσει, συνέχισε έτσι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περί απεργίας...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:45:43 »

Αποσυνδεδεμένος homeboy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20 - μάθε παιδί μου γράμματα
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 23, 2006, 04:10:46 μμ »
μπα, στη φράση "μέσο πειθούς" το μέσο είναι ουσιαστικό κιόλας...μ'αρέσει που δίνεις και γραμματικές επεξηγήσεις, και με λες μετά κομπλεξική...
1)Ήθελα να ήξερα το ανέντιμο πού το βρίσκεις...2)λοιπόν εγώ έχω αποδείξει ότι υπερασπίζομαι εντιμότατα τις απόψεις μου, άλλοι κρύβονται πίσω από το δάχτυλό τους...3)συνεχίστε λοιπόν να αλληλοευλογάτε τα γένια σας, και κατά τα άλλα γίνεται διάλογος εδώ μέσα...4)homeboy θα σας αδειάσω για άλλη μια φορά τη γωνιά αφού τόσο ενοχλώ, μ'αρέσει που το θεώρησες και προσωπική επίθεση αυτό που έγραψα...
ΠΟΛΥ ωραία...άντε γεια λοιπόν (αν και όταν επανέρθω θα κοιτάξω να γράψω κάτι που να είναι στο πνεύμα της ανταλλαγής φιλοφρονήσεων για τον έντιμο και λαϊκό αγώνα των εκπαιδευτικών, μην εισπράξω πάλι παρατήρηση και απανωτά κλικ στο κάρμα μου...)

τροποποίηση: άιντε, άιντε!!!! τώρα μόλις είδα ότι θεώρησες πως ο λόγος που στάθηκα στα ορθογραφικά λάθη ήταν επειδή διαφωνώ με τις απόψεις σου!!! Και αν θεωρείς ότι είναι μειωτικό να κάνεις ορθογραφικά λάθη, μόνη σου μειώθηκες, δεν σε μείωσα εγώ...θα μπορούσες να πεις ένα "γράψε λάθος", και όχι να το στολίσεις με ολόκληρη θεωρία περί του μειωτικού μου σχολίου, γιατί για τα επιχειρήματά μου δεν είδα να κάνεις κουβέντα.... 

1ον Δεν υπάρχει κάτι το ανέντιμο, αλλά θα μπορούσες την υπόδειξή σου προς την Ρίκα να την κάνεις με πμ. Δυστυχώς δεν γνωριζόμαστε και από χθες για να γνωρίζουμε τις προθέσεις του καθενός και εύκολα μπορεί να υπάρξουν παρεξηγήσεις, όπως στην περίπτωσή μας. Είναι, το απρόσωπο που χαρακτηρίζει τα φόρουμ γενικά, βλέπεις.
2ον Ποιός είπε το αντίθετο; Ποιοί είναι αυτοί που κρύβονται πίσω από το δάχτυλό τους;
3ον Πίστεψέ με ότι δεν έχω καμιά τέτοια προσωπική ανάγκη.
4ον Είναι απολύτως ελεύθερη η συμμετοχή ή η αποχή από οποιοδήποτε φόρουμ. Δεν έχω αποβάλει ποτέ κανέναν και δεν έχω και καμιά τέτοια πρόθεση.

Δεν θα επανέλθω στο συγκεκριμένο, διότι δεν έχει και κάποιο νόημα ουσίας. Απλά αυτό που θέλω να πω, είναι ότι πρέπει πάντοτε να είμαστε προσεκτικοί όταν απευθυνόμαστε σε συγκεκριμένο μέλος του φόρουμ. Είναι πολύ, μα πάρα πολύ εύκολο να παρεξηγηθούν τα γραφόμενά μας. Άλλωστε το κάθε τι μπορεί να υποθεί με πολλούς διαφορετικούς τρόπους. Τρόπους άκομψους και προσβλητικούς ή τρόπους ευγενικούς και διακριτικούς.

Καλή συνέχεια στην συζήτηση περί απεργίας...
Μην αμφιβάλεις ποτέ γι'αυτόν που σου λέει ότι φοβάται! Να φοβάσαι, όμως πάντα αυτόν που σου λέει ότι δεν αμφιβάλει!

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 23, 2006, 07:33:10 μμ »
Κατ'αρχάς να ζητήσω συγγνώμη στη rica για το λάθος μου, όντως δεν σκέφτηκα τη λύση του πμ, θα το έχω υπόψη μου στο μέλλον. Ευχαριστώ για την υπόδειξη. Από κει και πέρα, υπάρχει τεράστια ψαλίδα μεταξύ της ορθογραφικής υπόδειξης και των χαρακτηρισμών "ανέντιμη" και "κομπλεξική" (και στο τελευταίο μήνυμα, "κατίνα"). Και η τελευταία κουβέντα που θα πω για το θέμα ορθογραφίας και γραμματικής, είναι: δέχομαι πως συχνά γράφουμε βιαστικά στο pc και μας ξεφεύγουν λάθη...όταν όμως φέρνουμε επιχειρήματα για να υποστηρίξουμε τα λεγόμενά μας, εκεί δεν οφείλουμε να ελέγξουμε την ορθότητά τους (ειδικά ως καθηγητές που είμαστε;) εκτός αν το μέσο πειθούς συντάσσεται όντως με ουσιαστικό και έχω μείνει πίσω...ενδεχομένως θα πάρεις στραβά και αυτή την ερώτηση, ας είναι...πραγματικά επειδή δεν είμαι φιλόλογος, υπάρχει το ενδεχόμενο το λάθος να είναι δικό μου, αν μπορείς σε παρακαλώ να μου διευκρινίσεις ποιο είναι το σωστό...
Έρχομαι στον αντίλογο του homeboy:
1) Σαφώς και δεν γνωριζόμαστε από χτες, σαφώς και θα "τσινούσα" κι εγώ αν κάποιος έθιγε το δικό μου μάθημα, επαναλαμβάνω το λάθος ήταν δικό μου...ζητάω ειλικρινά συγγνώμη, και υπόσχομαι ότι δεν θα επαναληφθεί 8)
2) αναφέρομαι στο θέμα του karma. Το karma λοιπόν θέλω να πιστεύω ότι μπήκε στο forum για να έχουμε τη δυνατότητα κάποιου feedback, με την έννοια να κατακρίνουμε αυτούς που εκφράζονται απρεπώς και χωρίς σεβασμό στη δεοντολογία ενός δημόσιου φόρουμ, και να επιβραβεύουμε κατά βούληση (γιατί ο έπαινος είναι πάντα καλοδεχούμενος) όταν συμφωνούμε με κάτι, ή πιστεύουμε ότι ένα άτομο συνεισφέρει θετικά σε μια συζήτηση, ή προσφέρει χρήσιμες πληροφορίες, υλικό κλπ. Όταν βλέπω αρνητικό κάρμα σε κάποιο μέλος, πως να το κάνω, καλώς ή κακώς έχω εκ των προτέρων αρνητική προδιάθεση απέναντί του, υποψιαζόμενη ότι κάποιον έχει βρίσει, κάποιον έχει θίξει. Αντιθέτως, όταν βλέπω θετικό μου δημιουργείται θετική προδιάθεση, πάλι υποψιαζόμενη ότι κάποιον έχει βοηθήσει. Ανεβαίνει λοιπόν κάποια στιγμή το κάρμα μου επειδή αν προσέξετε στα άλλα θέματα έχω προσφέρει αρκετές συμβουλές και χρήσιμο υλικό σε πολύ κόσμο...μπαίνω στη συζήτηση "περί απεργίας" και το βλέπω να πέφτει κατακόρυφα, όχι επειδή έβρισα (εντάξει, την τελευταία φορά δίκιο θα είχε κάποιος να μου κάνει ένα κλικ αποδοκιμασίας), αλλά επειδή τυχαίνει οι απόψεις μου να είναι διαφορετικές από αυτές του πλήθους (δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει, το είχα αναφέρει και παλιότερα κάποια στιγμή, στην ίδια συζήτηση). Κοινωνικό κατεστημένο θα μου πείτε; ναι θα συμφωνήσω, αλλά προτείνω όταν είναι να αποδοκιμάσει κάποιος ένα μέλος, ας είναι υποχρεωμένος να γράφει και τον λόγο για τον οποίο τον αποδοκιμάζει, αυτό εννοούσα homeboy με αυτούς που κρύβονται πίσω από το δαχτυλό τους...τουλάχιστον ότι κριτική έκανα εγώ την έκανα επώνυμα, αναλαμβάνοντας την ευθύνη και ζητώντας συγγνώμη για τα λάθη μου. Ελπίζω να κατάλαβες. Ειδάλλως, μπορεί να καταργηθεί το κάρμα, αλλά αυτή η ανώνυμη κριτική, κάθε άλλο παρά ωφέλιμη είναι...πάντως σαν "βαρόμετρο" με έχει εξυπηρετήσει πάρα πολύ, έχω αναφερθεί σε άλλο post ;) δεν νομίζω ότι ήταν αυτός ο σκοπός του όμως...
3) Και εδώ έχεις δίκιο, πρόκειται περί προσωπικής άποψης, την έγραψα επηρεασμένη από το γεγονός ότι είμαι η μειοψηφία στη συγκεκριμένη συζήτηση, βλέπε παραπάνω, ζητώ συγγνώμη αν "ξέφυγα"...
4) Νομίζω ότι το θέμα αυτό το κάλυψα με τα γραφόμενά μου γενικώς, αναγνωρίζω ότι δεν έχεις σκοπό να διώξεις κανέναν, ε ναι το τελευταίο γράφτηκε κομματάκι "εν βρασμώ ψυχής"
Κλείνω κι εγώ, θεωρώντας ότι έχουμε μιλήσει όλοι για την παρεξήγηση, και αναμένω τα επόμενα posts στη συζήτηση περί απεργίας....
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 23, 2006, 08:01:37 μμ »
Κατ'αρχάς να ζητήσω συγγνώμη στη rica για το λάθος μου, όντως δεν σκέφτηκα τη λύση του πμ, θα το έχω υπόψη μου στο μέλλον. Ευχαριστώ για την υπόδειξη. Από κει και πέρα, υπάρχει τεράστια ψαλίδα μεταξύ της ορθογραφικής υπόδειξης και των χαρακτηρισμών "ανέντιμη" και "κομπλεξική" (και στο τελευταίο μήνυμα, "κατίνα"). Και η τελευταία κουβέντα που θα πω για το θέμα ορθογραφίας και γραμματικής, είναι: δέχομαι πως συχνά γράφουμε βιαστικά στο pc και μας ξεφεύγουν λάθη...όταν όμως φέρνουμε επιχειρήματα για να υποστηρίξουμε τα λεγόμενά μας, εκεί δεν οφείλουμε να ελέγξουμε την ορθότητά τους (ειδικά ως καθηγητές που είμαστε;) εκτός αν το μέσο πειθούς συντάσσεται όντως με ουσιαστικό και έχω μείνει πίσω...ενδεχομένως θα πάρεις στραβά και αυτή την ερώτηση, ας είναι...πραγματικά επειδή δεν είμαι φιλόλογος, υπάρχει το ενδεχόμενο το λάθος να είναι δικό μου, αν μπορείς σε παρακαλώ να μου διευκρινίσεις ποιο είναι το σωστό...

Θα σου το πω όσο πιο απλά μπορώ, μέσω παραδειγμάτων, γιατί βλέπω ότι επιμένεις κι εγώ έχω αρχίσει να χάνω όση υπομονή μου έμεινε. Λοιπόν, πέρα από περίπλοκους γραμματικούς κανόνες, βλ. το εξής: έχεις ακούσει να λέμε
α) μέσο μεταφοράς;;;; =΄Το μέσο που χρησιμοποιούμε για να μεταφερθούμε κάπου.
β) μέσο επικοινωνίας;;; = το μέσο που χρησιμοποιούμε για να επικοινωνήσουμε

Ε, ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΣΟ ΠΕΙΘΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Τ Ο  Μ Ε Σ Ο  ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΙΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΜΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

(Homeboy, αυτή τη στιγμή φώναξα γιατί δεν τη πάλευα αλλιώς)

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 23, 2006, 08:43:03 μμ »
ευχαριστώ για την απάντηση rica, άρα εγώ λάθος τόσα χρόνια έγραφα κάνω επίκληση στην αυθεντία μέσω πειθούς, πηγαίνω στη δουλειά μέσω μετρό, επικοινωνώ μέσω τηλεφώνου...θα το έχω υπόψη μου ;)
Γιατί είναι τόσο δύσκολο για μερικούς ανθρώπους να παραδεχτούν ένα λάθος (και να αναγκάζονται να γράψουν με ΚΕΦΑΛΑΙΑ για να την παλέψουν!), ειδικά όταν το άτομο στο οποίο απευθύνονται έχει ζητήσει ειλικρινά συγγνώμη...rica λάθος μου εξ'αρχής που σου έκανα την παρατήρηση, ωστόσο από τη στιγμή που έγινε όλη αυτή η κουβέντα, έχεις δώσει δείγμα γραφής και ο νοών νοείτω...
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 23, 2006, 08:58:35 μμ »
Spaceoddity,κι εγώ όπως το είχε γράψει η Ρικα το κατάλαβα."Κάνοντας μία επίκληση στην αυθεντία"( η οποία είναι μέσο πειθούς)
Αυτά που αναφέρεις σωστά χρησιμοποιείς δοτική και τα γράφεις με "ω",γιατί θέλεις να δώσεις την έννοια του επιρρήματος διαμέσου.Η Ρίκα όμως δεν εννοούσε οτι θα "κάνει μία επίκληση στην αυθεντία διαμέσου πειθούς" αλλά "μία επίκληση στην αυθεντία" όπου αυθεντία είναι το μέσο της πειθούς.
Από εμένα δεν υπήρξε παρανόηση των όσων είπε και γι'αυτό και δεν κατάλαβα εξαρχής γιατί την κατηγόρησες για λάθος... :(
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος homeboy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20 - μάθε παιδί μου γράμματα
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 23, 2006, 09:00:25 μμ »
Αν θέλετε να συνεχίσετε, ίσως θα ήταν προτιμότερο να το κάνετε μέσω πμ.
Και το λέω γιατί τα τελευταία ποστ δεν αφορούν πραγματικά κανέναν.
Θεωρώ ότι δόθηκαν οι απαραίτητες εξηγήσεις από speceoddity και καλό θα
ήταν και εσύ rica να το λήξεις το ζήτημα. Είναι κρίμα γιατί δεν υπάρχει κάτι
να χωρίσουμε. Αντίθετα το θέμα της απεργίας είναι ένα θαυμάσιο πεδίο για
να παρατεθούν γνώμες και απόψεις.

Ας επαναφέρουμε λοιπόν το θέμα σ'αυτό το κορυφαίο γεγονός του
εργατικού κινήματος, που κατοχυρώθηκε με πολλούς κόπους, θυσίες.
Μην αμφιβάλεις ποτέ γι'αυτόν που σου λέει ότι φοβάται! Να φοβάσαι, όμως πάντα αυτόν που σου λέει ότι δεν αμφιβάλει!

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 23, 2006, 09:18:49 μμ »
Και συνεχίζω το "χαβά" μου εγώ... ;D
Spaceoddity,φτάσαμε στην αρχή πάλι της κουβέντας μας και με μπερδεύει αυτό...Πάλι επιμένεις να βλέπεις ως αίτημα της απεργίας ΜΟΝΟ το οικονομικό και δεν καταλαβαίνω το γιατί.Προσωπικά,ένα μήνα και.. που διαρκεί αυτή η απεργία δεν άκουσα κανένα δάσκαλο ή νηπιαγωγό να πει "δώστε μου τα 1400 και πάω για μάθημα"!Παλεύουν να κερδίσουν κάτι και τους κοροϊδεύουν κατάμουτρα.Πρώτη φορά στα χρονικά κατά τη διάρκεια απεργιακών κινητοποιήσεων, κι ενώ υπάρχει αίτημα για αύξηση του ποσοστού του ΑΕΠ για την παιδεία,η κυβέρνηση ανακοινώνει ότι αυτό μειώνεται.Συγνώμη,αλλά το γράφω και γελάω με την τραγικότητα και τον παραλογισμό του πράγματος!!! ::)
Και σε ξαναρωτάω,αυτό που θεωρείς εσύ ως δίκαιο αίτημα(ας υποθέσουμε ότι δεν υπήρχε κανένα άλλο),πώς θα μπορούσαν να το διεκδικήσουν οι δάσκαλοι χωρίς να κάνουν "κακό" στα παιδιά?Πες έναν τρόπο...Με 24ωρες?Με πορείες?Ξέρεις τι θα ήταν αυτό για την κυβέρνηση?"Μια μύγα μου γαργαλάει τη μύτη"
Ξέρεις τι είναι αυτό που κάνουν τώρα οι δάσκαλοι για την κυβέρνηση,με όποιο κόστος γι'αυτούς και τα παιδιά?"Ένας ελέφαντας μου πατάει το πόδι!"
Εσύ,αν ήσουν στη θέση τους,τι θα διάλεγες από τα δύο?
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 23, 2006, 09:33:26 μμ »
παιδιά, αν εννοείτε ότι η επίκληση στην αυθεντία είναι μέσο πειθούς, πάω πάσο, τώρα με το σχόλιο της Σοφίας το κατάλαβα...εγώ νόμιζα ότι η επίκληση στην αυθεντία γίνεται μέσω πειθούς και γι'αυτό έκανα όλη αυτή τη φασαρία... :-\
να που τελικά εγώ είχα καταλάβει λάθος...ευχαριστώ για τη διευκρίνιση! ;D

και για να γυρίσουμε στο κορυφαίο γεγονός του εργατικού κινήματος (σε εποχή που πάσχει σοβαρά στο ιδεολογικό πεδίο)...μόλις είδα ειδήσεις...φοβάμαι πως οι θυσίες που θα δούμε σε λίγες μέρες θα έχουν σχέση με μολότοφ σε σχολεία υπό κατάληψη...παιδιά, ΕΙΜΑΙ ΜΑΝΑ. Τρέμω ολόκληρη στη σκέψη ότι μπορεί σε 5-6 χρόνια να είμαι εγώ έξω από τα κάγκελα του σχολείου και να παρακαλάω την κόρη μου να βγει...μη μου πείτε ότι δεν πάει αλυσίδα η δουλειά: απεργία καθηγητών-καταλήψεις μαθητών...και δεν μιλάμε για πανεπιστήμιο-δηλ. ενήλικες-αλλά ανήλικα παιδιά από 12 μέχρι 18 ετών...όταν θα θρηνήσουμε το πρώτο θύμα-χτυπάω ξύλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!- θα είναι πολύ αργά να καταλογίσουμε ευθύνες είτε στην κυβέρνηση, είτε στους καθηγητές για την αδιαλλαξία τους...θα είμαστε ΟΛΟΙ συνυπεύθυνοι, γι'αυτό και αφήνω στην άκρη τους ρομαντισμούς περί δίκαιου αγώνα, δεν περπατάνε στη σημερινή εποχή...δεν είμαι σκληρή, απλά ρεαλίστρια...
Σοφία, τώρα που είδα το post σου, μπορώ να σου πω τουλάχιστον 10 άλλους τρόπους διαμαρτυρίας που θέλουν όμως σκληρή δουλειά και οργάνωση, μα το Θεό αν ήμουν στην Αθήνα θα το έκανα, αλλά εδώ στην επαρχία δεν συνεδριάζουν υπουργοί και αρχηγοί... ;)
αν σε ενδιαφέρει, να τα πούμε με πμ μην το κουράζουμε το φόρουμ 8)
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος homeboy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20 - μάθε παιδί μου γράμματα
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 23, 2006, 09:56:11 μμ »
Θα συμφωνήσω μαζί σου sophie. Είναι κάτι που το έχω συζητήσει αρκετά τον τελευταίο καιρό με φίλους και γνωστούς, άσχετους με την εκπαίδευση.
Σε όλους έχει μείνει η αίσθηση ότι αυτό που ζητάμε είναι τα 1400€ σαν πρώτο μισθό και τίποτε περισσότερο. Κανένας δεν φαίνεται να γνωρίζει τα
θεσμικά αιτήματα του κλάδου μας και ίσως αυτό να οφείλεται ως ένα βαθμό στην νοοτροπία η οποία κυριαρχεί μεταξύ της Ελληνικής οικογένειας.
Ότι δηλαδή το παιδί μου θα τα καταφέρει να σπουδάσει, όχι γιατί γίνεται καλή δουλειά από τους καθηγητές του σχολείου, αλλά γιατί μπορεί να
βασιστεί στον φρονιστή του.Μία συνεχής απαξίωση λοιπόν της δουλειάς του δασκάλου και του καθηγητή, οι οποίοι παλεύουν με τα κύματα.

Πάντοτε όμως σ'αυτές τις περιπτώσεις η καλύτερη απάντηση μπορεί να δωθεί μέσα από την δουλειά που παρουσιάζει ο καθένας. Και αν όλοι μας
προσφέρουμε τον καλύτερό μας εαυτό για την μόρφωση των παιδιών μας, τότε η κοινωνία θα είναι και πάλι στο πλευρό του εκπαιδευτικού.

Όταν λοιπόν λήξει η απεργία, και εύχομαι να ικανοποιηθούν τα θεσμικά τουλάχιστον ετήματα, όλοι μας θα πρέπει να "πείσουμε" για το τι
πραγματικά αξίζουμε, γιατί δυστυχώς από ότι φανερώνει η πράξη, κάτι σάπιο υπάρχει στο βασίλειο! Και μάλλον είναι λίγο άτοπο και άκαιρο να
πιστεύουμε ακόμα ότι είναι στραβός ο γιαλός...
Μην αμφιβάλεις ποτέ γι'αυτόν που σου λέει ότι φοβάται! Να φοβάσαι, όμως πάντα αυτόν που σου λέει ότι δεν αμφιβάλει!

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Περί απεργίας...
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 24, 2006, 11:51:54 πμ »
Δεν ξέρω πόσοι από εσάς παρακολούθησαν χθες το βράδυ την εκπομπή του Σ.Λιαρέλη στον ANT1 στην οποία ήταν καλεσμένοι ο πρόεδρος και ο γραμματέας της ΔΟΕ.Νομίζω ότι οι άνθρωποι ήταν σαφέστατοι στο τι ζήτησαν κατά την συνάντησή τους με την υπουργό παιδείας.Και δεν ζήτησαν 1400 ευρώ...Την όλη κουβέντα,βέβαια,δεν μπορώ να τη μεταφέρω,όμως το resume της υπόθεσης είναι ότι ζήτησαν μερική έστω δέσμευση για την ικανοποίηση των οικονομικών αιτημάτων τους σε βάθος χρόνου και άμεση ικανοποίηση κάποιων "τροποποιημένων" θεσμικών αιτήματων (συγκεκριμένο αριθμό σχολικών βιβλιοθηκών,ηλεκτρονικών υπολογιστών για την κάλυψη των αναγκών στα σχολεία που υπάρχει πρόβλημα,επιμόρφωση εκπαιδευτικών και δέσμευση για άμεση νομοθετική ρύθμιση για την υποχρεωτική δίχρονη προσχολική αγωγή και τη δημιουργία των νέων οργανικών θέσεων...)
Τα ίδια επανέλαβαν ότι σκοπεύουν να ζητήσουν από τον πρωθυπουργό κατά την σημερινή τους συνάντηση.(προσωπική εκτίμηση:
"συνάντηση-βιτρίνα") :(
Μετά από αυτό,νομίζω,ότι αν συνεχίζουμε να επιμένουμε ότι το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι το οικονομικό,τότε εθελοτυφλούμε... :-\

ΥΓ. Είναι εύκολο βέβαια να καταλάβει κανείς ότι το ποσό που κέρδισε το κράτος από την απεργία των δασκάλων φτάνει και περισσεύει για να τους διαθέσει το περιβόητο επίδομα όχι απλά σε λιγότερες δόσεις αλλά εφάπαξ!!!

Homeboy,έχεις δίκιο σε αυτό που είπες,όμως νομίζω ότι το τι δουλειά θα γίνει, δεν είναι πάντα αποκλειστικά στο χέρι του εκπαιδευτικού.(χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι άμοιροι ευθυνών! ::))
Μεράκι,διάθεση και αγάπη για τα παιδιά είναι τα βασικά συστατικά που πρέπει να έχει κάθε εκπαιδευτικός.Δες όμως το παράδειγμα ενός οικοδόμου που του λέει πχ ο κατασκευαστής "πάρε αυτά τα χρήματα και φτιάξε μου ένα γερό και όμορφο σπίτι"
Τα υλικά που θα προμηθευτεί θα είναι καλά,μέτρια,κακά ανάλογα με τα χρήματα που θα του έχει διαθέσει ο κατασκευαστής.Το αν το οικοδόμημα βγει γερό και όμορφο ή σαθρό και άσχημο,δεν εξαρτάται λοιπόν από την "τέχνη" και την ικανότητα αποκλειστικά του ανθρώπου που το έχτισε.Νομίζω ότι καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου. :-\
Νομίζω ότι και οι εκπαιδευτικοί αυτή την "ρετσινιά" προσπαθούν να διώξουν από πάνω τους και ζητούν καλύτερα σχολεία."Παράγουμε" ανίκανους,απαίδευτους,αμόρφωτους μαθητές και φταίει αποκλειστικά και πέρα από κάθε αμφιβολία ο δάσκαλος-καθηγητής και όχι το σχολείο-σύστημα.Κοιτάμε το δέντρο,χάνουμε το δάσος...

Τέλος,για το θέμα των καταλήψεων,για το οποίο όλοι πιστέυω έχουμε ένα άγχος-φόβο για το πού θα καταλήξει,είμαι της γνώμης ότι όσο "αγριοκοιτάμε" αυτά τα παιδιά(για να έρθω στα λόγια σου spaceoddity)...ναι,θα έχουμε άσχημη κατάληξη... :(
Επιτρέψτε μου να παραθέσω ένα άρθρο το οποίο εκφράζει απόλυτα την προσωπική μου άποψη για το πώς πρέπει να αντιμετωπίσουμε αυτά τα "παλιόπαιδα"!


ΠΑΜΕ ΚΑΤΑΛΗΨΗ;

ο Ανδρέας Ρουμελιώτης


ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ τι γνώμη έχει ο Κακαουνάκης, ο Τράγκας, ο Ευαγγελάτος ή, τέλος πάντων, ο Παύλος Τσίμας. Τι νιώθουν, πώς σκέφτονται και τι ζορίζει τους σημερινούς μαθητές που κάνουν καταλήψεις θέλω να μάθω. Κι αυτό δεν χρειάζεται απλώς ρεπορτάζ, αλλά έρευνα. Δημοσιογραφική. Ουχί πάλι στατιστική. Φτάνει πια με την αριθμολαγνεία και τα νούμερα! Εχει ενδιαφέρον ν' ακούσουμε τι λένε τα ίδια τα παιδιά. Για τα θέματα που τα απασχολούν.

ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΜΑΘΗΤΕΣ σε συζητήσεις στρογγυλής τραπέζης. Και να βγάλουν τίποτα πιτσιρικάδες στα τηλεοπτικά παράθυρα, πάλι δεν θα μπορέσεις να σχηματίσεις γνώμη· θα τους ταπώσουν οι καπάτσοι, που φλυαρούν ακατάπαυστα, που δεν βάζουν γλώσσα μέσα. Χρειάζεται να σκύψεις και να τεντώσεις τ' αφτί σου, ν' ανοίξεις τα μάτια για να δεις τι στ' αλήθεια συμβαίνει εδώ.

ΑΠΟΥΣΙΑΖΕΙ ΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ δημοσιογραφική με χιούμορ και αντίληψη νεανική. Στα στέκια των πιτσιρικάδων η κάμερα να τρυπώσει και να δει. Τι λένε; Πώς συνεννοούνται με sms στα κινητά τους και πάνε νύχτα να κάνουν κατάληψη στο σχολείο; Ποιανών παιδιά είναι αυτά; Κάνουν συνελεύσεις, αποφασίζουν δημοκρατικά;

ΤΙ ΣΥΖΗΤΑΝΕ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ στο σχολείο, τι θέλουν, τι τα απασχολεί; Πού βγάζουν προκηρύξεις, ποιος συντονίζει τις βάρδιες της περιφρούρησης, φέρνουν απ' το σπίτι φαΐ; Τι τραγούδια παίζουν στην κιθάρα, τα 'χει φτιάξει ο Χρηστάρας με τη Φανή; Κοιμάται σ' ένα σλίπινγκ μπαγκ η μικρή· η μαμά της τι λέει, της έχει εμπιστοσύνη ή ανησυχεί;

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ και ομάδες πολιτικές - και ποιες; Τι λένε οι καθηγητές; Δεν έχει ενδιαφέρον να δούμε απ' τις μαθητικές συνελεύσεις και απ' τα διαμαθητικά σκηνές; Δεν μου λένε τίποτα οι σπουδαιοφανείς ηλικιωμένοι που κρίνουν χωρίς να 'χουν εικόνα απ' τα έδρανα τα δημοσιογραφικά. Αλλη είναι η δική μας δουλειά. Να πλησιάσουμε αυτά τα παιδιά και να επιχειρήσουμε να φτιάξουμε το προφίλ ενός καταληψία στην Γκράβα, στην επαρχία, αλλά και στο Ψυχικό, στην Κηφισιά.

ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΝΕΕΣ «ΦΥΛΕΣ» που κυκλοφορούν στα σχολεία; Οι διαφορετικές, συγκρουόμενες κουλτούρες και συμπεριφορές; Το λάιφ στάιλ και το αντεργκράουντ. Η νεανική αργκό. Τα ευφάνταστα συνθήματα, το χιούμορ, οι πλάκες και ο χαβαλές. Τα άγχη και το στρες που 'χουν οι μαθητές. Η τρυφερότητα, ο ρομαντισμός, η νεανική βία, η εκρηκτική εφηβεία, το άγριο θεριό της νιότης, η αφέλεια, η παρορμητικότητα, ο αυθορμητισμός.

Ο,ΤΙ ΔΕΙΧΝΕΙ Η TV - μόνο αυτό υπάρχει. Και τα περισσότερα δεν τα δείχνει. Παρά μόνο τ' αγγίζει επιφανειακά, επιδερμικά. Δεν δείχνει καμιά διάθεση «να φωτίσει τη σκοτεινή πλευρά της σελήνης», να δείξει τι υποβόσκει, τι κινείται υπόγεια, τι κρύβεται από πίσω.

ΟΙ «ΜΕΓΑΛΟΙ»; Μεγάλη συκοφαντία, είναι ιδιαίτερα προσβλητικό, υποτιμητικό γι' αυτά τα παιδιά, που «έτσι κι αλλιώς τα ξέρουν όλα».

ΤΑ ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ μεγάλοι; Ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει. Είναι μια αντίδραση, μια διαμαρτυρία για τον κόσμο που φτιάχνουν οι μεγάλοι: «για μας - χωρίς εμάς». Μια ενέργεια για να τους προσέξουμε, να προσπαθήσουμε να τους κατανοήσουμε. Ενα «είμαι κι εγώ εδώ, υπάρχω κι εγώ»!

ON OFF - 22/10/2006
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160913
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 758
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 689
Σύνολο: 697

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.