*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά  (Αναγνώστηκε 68931 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #112 στις: Μάιος 22, 2011, 09:59:16 μμ »
Εγώ πάντως έχω να καταθέσω διαφορετική εμπειρία.Εχω πάρει μεταπτυχιακο στη διδακτική της ιστορίας στο Πτδε και μπηκα όντας απόφοιτος πανεπιστημίου Ιωαννίνων χωρίς καμία διασύνδεση.είχαν τότε γίνει 90αιτήσεις, σωστές και πλήρεις ήταν οι 70,στις γραπτές εξετάσεις του πρώτου μαθήματος πήγαμε τελικά 50άτομα, ήταν δύσκολα τα θέματα, αλλά συνέχισα κι ας μην είχα γράψει καλά. Τη δεύτερη μέρα πήγαμε μόνο 29άτομα και μέχρι το τέλος μείναμε 20 και θα έπαιρναν τους 15. Περάσαμε από συνέντευξη και τελικά κόπηκαν μόνο 3 και πήραν τους 17.Οπότε, μην ακούτε κανέναν!!!!!!Κάντε απλώς την προσπάθειά σας και βάλτε τα δυνατά σας. (Προσέξτε την εξής πονηριά: στη συνέντευξη αφήστε να εννοηθεί ότι έχετε ελεύθερο χρόνο και θα είσαστε πρόθυμοι να προσφέρετε κάποιες φορές βοήθεια στο γραφείο του υπεύθυνου καθηγητή,γιατί αυτό συνήθως τους προδιαθέτει θετικά).Καλή επιτυχία!

Απόφοιτος ιστορικού-αρχαιολογικού εννοείται του Παν. Ιωαννίνων?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:51:00 »

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #113 στις: Μάιος 23, 2011, 12:25:19 πμ »
Παιδιά να ρωτήσω κάτι επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα το συγκεκριμένο ΠΜΣ, στα δικαιολογητικά λέει "Πιστοποιητικό γλωσσομάθειας σε επίπεδο πολύ καλής γνώσης", εννοεί Proficiency μόνο ή δέχονται και Lower; Εγώ τώρα έδωσα  Prof. και τα αποτελέσματα θα βγούν τέλος Ιουλίου, υπάρχει περίπτωση να δεχτούν την κατάθεση του πτυχίου μόλις βγουν τα αποτελέσματα; Αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει. Και ό,τι πληροφορίες έχετε οι παλιότεροι.. συνεχίστε να μας βοηθάτε!  :)
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #114 στις: Μάιος 23, 2011, 12:38:35 πμ »
Παιδιά να ρωτήσω κάτι επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα το συγκεκριμένο ΠΜΣ, στα δικαιολογητικά λέει "Πιστοποιητικό γλωσσομάθειας σε επίπεδο πολύ καλής γνώσης", εννοεί Proficiency μόνο ή δέχονται και Lower; Εγώ τώρα έδωσα  Prof. και τα αποτελέσματα θα βγούν τέλος Ιουλίου, υπάρχει περίπτωση να δεχτούν την κατάθεση του πτυχίου μόλις βγουν τα αποτελέσματα; Αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει. Και ό,τι πληροφορίες έχετε οι παλιότεροι.. συνεχίστε να μας βοηθάτε!  :)

πολυ καλη γνωση εννοουν επιπεδο γ1 και πανω, δλδ. advanced. το proficiency θεωρειτε αριστης γνωσης.
για το αν θα το δεχτουν αφου εχει ληξει η προθεσμια καταθεσης αιτησης κ δικαιολογητικων, δεν γνωριζω για να σου απαντησω  :)

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #115 στις: Μάιος 23, 2011, 12:42:07 πμ »
Παιδιά να ρωτήσω κάτι επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα το συγκεκριμένο ΠΜΣ, στα δικαιολογητικά λέει "Πιστοποιητικό γλωσσομάθειας σε επίπεδο πολύ καλής γνώσης", εννοεί Proficiency μόνο ή δέχονται και Lower; Εγώ τώρα έδωσα  Prof. και τα αποτελέσματα θα βγούν τέλος Ιουλίου, υπάρχει περίπτωση να δεχτούν την κατάθεση του πτυχίου μόλις βγουν τα αποτελέσματα; Αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει. Και ό,τι πληροφορίες έχετε οι παλιότεροι.. συνεχίστε να μας βοηθάτε!  :)

πολυ καλη γνωση εννοουν επιπεδο γ1 και πανω, δλδ. advanced. το proficiency θεωρειτε αριστης γνωσης.
για το αν θα το δεχτουν αφου εχει ληξει η προθεσμια καταθεσης αιτησης κ δικαιολογητικων, δεν γνωριζω για να σου απαντησω  :)

Κατάλαβα.. :-\ Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Θα πάρω και ένα τηλ. αύριο να ρωτήσω τι γίνεται και ο Θεός βοηθός!  :)
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:51:00 »

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #116 στις: Μάιος 23, 2011, 11:09:32 πμ »
Καλημέρα σε όλους! Δεν ξέρω αν είναι κι άλλοι στην ίδια θέση με μένα αλλά αφού το έμαθα ας το πω μήπως και.., μόλις πήρα τηλ. στη γραμματεία του ΠΜΣ και μου είπαν πως όποιος δεν έχει το απαιτούμενο ππτυχίο αγγλικών μπορεί να κάνει μια υπέυθυνη δήλωση και να το καταθέσει μόλις βγουν τα αποτελέσματα, αλλά πριν το Σεπτέμβρη!  :D
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος όλγα. χ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #117 στις: Μάιος 29, 2011, 08:55:28 μμ »
Γνωριζει κανεις ποια ειναι η οργανωση του συγκεκριμενου μεταπτυχιακου προγραμματος?Για παραδειγμα δινεις εξετασεις και εργασια?ή μονο εργασια?Οι καθηγητες βοηθουν?Οτι γνωριζετε ωφελιμο ειναι!!!

Αποσυνδεδεμένος batraxos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #118 στις: Αύγουστος 11, 2011, 06:02:41 μμ »
Καλησπέρα!Δεν ξέρω τώρα αν είμαι και στο σώστο topic, συγχωρέστε με, αλλά επείδη με ενδιαφέροουν και εμένα κάποια μεταπτυχιακά απο το Παιδαγωγικό Αθήνας,μήπως θα μπορούσε κανείς να μου πεί που μπορούμε να βρούμε  παλιότερα θέματα που βάζουν στις εξετάσεις των μεταπτυχιακών??Εκείνο που με ενδιαφέρει είναι για την "Πληροφορική στην Εκπαίδευση"..Αν και θεωρώ λίγες τις πιθανότητες να σε πάρουν εάν δεν είσαι απόφοιτος του Παιδαγωγικού, ωστόσο αξίζει την προσπάθεια..Οποιός γνωρίζει ασ πει ρε παιδιά.. :)

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #119 στις: Αύγουστος 11, 2011, 10:13:27 μμ »
Εγώ πάλι έδωσα για ecpe και δεν το πήρα .Τι περιθώρια αντίδρασης έχω ; Θέλω να δώσω εξετάσεις .Να πιάσωκανένα καθηγητή ; Για διδακτική ιστορίας ενδιαφέρομαι ( έχω Lower μόνο και το αντίστοιχο στα Ιταλικά ).

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #120 στις: Αύγουστος 12, 2011, 04:48:13 μμ »
Εγώ πάλι έδωσα για ecpe και δεν το πήρα .Τι περιθώρια αντίδρασης έχω ; Θέλω να δώσω εξετάσεις .Να πιάσωκανένα καθηγητή ; Για διδακτική ιστορίας ενδιαφέρομαι ( έχω Lower μόνο και το αντίστοιχο στα Ιταλικά ).

Δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει στο ΠΤΔΕ Αθηνών, αλλά για ένα μεταπτυχιακό, που κοιτούσα στο ΑΠΘ, αν δεν έχεις πιστοποίηση (άριστης στο συγκεκριμένο) ξένης γλώσσας, θα πρέπει να δώσεις εξετάσεις στη γλώσσα ΠΡΙΝ από τις εξετάσεις για το καθαυτό μεταπτυχιακό. Αν δεν περάσεις, στις εξετάσεις της γλώσσας, τότε δεν μπορείς να δώσεις εξετάσεις μετά.

Δείτε αν ισχύει κτ αντίστοιχο & εκεί.
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #121 στις: Αύγουστος 12, 2011, 08:58:54 μμ »
Εγώ πάλι έδωσα για ecpe και δεν το πήρα .Τι περιθώρια αντίδρασης έχω ; Θέλω να δώσω εξετάσεις .Να πιάσωκανένα καθηγητή ; Για διδακτική ιστορίας ενδιαφέρομαι ( έχω Lower μόνο και το αντίστοιχο στα Ιταλικά ).
Noμίζω πως ίσως υπάρχει η δυνατότητα να πας το πιστοποιητικό γλωσσομάθειας πριν ξεκινήσουν τα μαθήματα, δηλαδή περίπου μέσα Σεπτέμβρη. Ωστόσο κάνε ένα τηλέφωνο στην γραμματεία. Το να πιάσεις καθηγητή δεν θα σε βοηθήσει σε κάτι.

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #122 στις: Αύγουστος 14, 2011, 03:24:37 μμ »
Εγώ πάλι έδωσα για ecpe και δεν το πήρα .Τι περιθώρια αντίδρασης έχω ; Θέλω να δώσω εξετάσεις .Να πιάσωκανένα καθηγητή ; Για διδακτική ιστορίας ενδιαφέρομαι ( έχω Lower μόνο και το αντίστοιχο στα Ιταλικά ).

Κοίταξε, από τη στιγμή που θέλουν άριστη γνώση και δεν διεξάγονται εξετάσεις εναλλακτικά, όπως στο ΑΠΘ, δε νομίζω ότι έχεις και πολλά περιθώρια να κάνεις κάτι, γιατί λειτουργούν βάσει των κανονισμών των ΠΜΣ. Το μόνο που μπορείς να ρωτήσεις είναι μήπως σε δεχτούν με το Lower ή να δώσεις κανένα IELTS μέχρι το Σεπτέμβρη, αν προλαβαίνεις. Κι εγώ όταν έκανα την αίτηση και δεν είχα Proficiency ακόμα γιατί περίμενα αποτελέσματα, υπέγραψα υπεύθυνη δήλωση ότι θα καταθέσω το πτυχίο μόλις βγει αλλά πριν τις εξετάσεις του Σεπτέμβρη, όχι πριν ξεκινήσουν τα μαθήματα. Τώρα αν σου επιτρέψουν να δώσεις εξετάσεις και να πας το πτυχίο μετά.. χλωμό το κόβω για να είμαι ειλικρινής, αφού κοιτάζουν τα χαρτιά των υποψηφίων πριν τις εξετάσεις. Πάντως όσοι ήταν εκεί με lower μόνο δεν "ξέφευγαν" από τη γραμματεία που ήλεγχε τα δικαιολογητικά. :-\ Καλή τύχη.
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #123 στις: Αύγουστος 14, 2011, 11:10:43 μμ »
anastasia86 ξέρω άτομα (σε μεταπτυχιακό του Π.Τ.Δ.Ε) που πήγαν το πιστοποιητικό αφού πέρασαν τις εξετάσεις για να μπουν στο μεταπτυχικό, πριν ξεκινήσουν τα μαθήματα παρακάμπτοντας τον κανονισμό. Δεν λεω πως αυτό πρέπει να κάνει και η dina 84 αλλά ίσως μετά απο συννενόηση με τη γραμματεία καταφέρει να πάρει παράταση...
Το ιδανικό είναι να δώσει ένα IELTS ή TOEFL που έχει εξετάσεις συνέχεια και να προσκομίσει εγκαίρως το πιστοποιητικό. Ο βαθμός που ζητάνε είναι επίπεδο advanced και είναι εύκολο να πιάσει κανεις το σκορ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2011, 11:12:28 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #124 στις: Αύγουστος 15, 2011, 12:15:19 μμ »
anastasia86 ξέρω άτομα (σε μεταπτυχιακό του Π.Τ.Δ.Ε) που πήγαν το πιστοποιητικό αφού πέρασαν τις εξετάσεις για να μπουν στο μεταπτυχικό, πριν ξεκινήσουν τα μαθήματα παρακάμπτοντας τον κανονισμό. Δεν λεω πως αυτό πρέπει να κάνει και η dina 84 αλλά ίσως μετά απο συννενόηση με τη γραμματεία καταφέρει να πάρει παράταση...
Το ιδανικό είναι να δώσει ένα IELTS ή TOEFL που έχει εξετάσεις συνέχεια και να προσκομίσει εγκαίρως το πιστοποιητικό. Ο βαθμός που ζητάνε είναι επίπεδο advanced και είναι εύκολο να πιάσει κανεις το σκορ.

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά! Εγώ μετέφερα απλώς αυτό που είδα εγώ εκεί και ό,τι μου είπαν. Μακάρι να συννενοηθεί με τη γραμματεία και να βρεθεί μια άκρη, αλλά η καλύτερη λύση νομίζω πως είναι αυτό που προτείναμε με τα εναλλακτικά πτυχία για να έχει το κεφάλι της ήσυχο. :)
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στα Παιδαγωγικά
« Απάντηση #125 στις: Αύγουστος 15, 2011, 03:03:41 μμ »
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά! Εγώ μετέφερα απλώς αυτό που είδα εγώ εκεί και ό,τι μου είπαν. Μακάρι να συννενοηθεί με τη γραμματεία και να βρεθεί μια άκρη, αλλά η καλύτερη λύση νομίζω πως είναι αυτό που προτείναμε με τα εναλλακτικά πτυχία για να έχει το κεφάλι της ήσυχο. :)
Χρόνια πολλά! Απλά το αναφέρω γιατί το χω δει να γίνεται...αλλά ξέρεις ίσως έχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά, ανάλογα με τον υποψήφιο.... οπότε ναι, είναι η καλύτερη λύση!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2011, 03:06:21 μμ από vasp »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162190
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 708
Σύνολο: 720

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.