*

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια  (Αναγνώστηκε 43264 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 04:42:55 μμ »
κι'εγω Δυτική Θεσσαλονίκη και εχω μία από τα ίδια.Σήμερα έδωσα το χαρτί της ΟΛΜΕ στο Δ/ντή και ρώτησε την πρωτοβάθμια ,του απάντησαν 21 άσχετα με τα χρόνια.Δεν δέχονται φυσικά το χαρτί της ΟΛΜΕ και το ερώτημα είναι τί κάνουμε εμείς?
Προσπαθώ εδω και δυο μερες να βρω καποιον στην ΟΛΜΕ ή στην Γ' ΕΛΜΕ. Το απογευμα σκέφτομαι να τηλεφωνήσω και σε καποιον απο τους αιρετούς του ΚΥΣΔΕ μπας και ζητησουν 'ΕΓΓΡΑΦΗ διευκρίνηση. Του χρόνου να ψαξουν να βρουν κοσμο για τα δημοτικά. Οσοι δεν ζητησαν αποσπαση μια χαρα βολεύτηκαν , για όλους βρέθηκαν ωρες. Εμείς απλά την πατησαμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:17:49 »

Αποσυνδεδεμένος ritaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 04:49:31 μμ »
Έχω τηλέφωνο από Γ' ΕΛΜΕ ,πήρα και μου είπαν οτι θα με ειδοποιήσουν αλλά ακόμα τίποτα.Αν θέλεισ στείλε μου μήνυμα να σου δώσω το κινητό να δοκιμάσεις και εσύ μήπως και τον πετύχεις.

Αποσυνδεδεμένος pf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • Από το 2006 μέχρι σήμερα είμαι ''Νέο μέλος''...
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #72 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 11:26:39 πμ »
Το κύμα των αντιδράσεων γιγαντώνεται με την ΟΛΜΕ εξοργιστικά και υπόπτως απούσα και την ΠΕΚΑΠ να εκδίδει οδηγίες για το πως να διδάξουμε στο Δημοτικό!!!!!!!!!!!

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=10356

Επιτροπή «υποχρεωτικά μετακινούμενων» καθηγητών Πειραιά: Ανοικτή επιστολή προς το ΔΣ της ΟΛΜΕ - Πρότυπο ένστασης για την επιμήκυνση του ωραρίου - Δήλωση για καθηγητές πληροφορικής

26/09/2010 - 08:08

Ανοιχτή επιστολή προς το ΔΣ της ΟΛΜΕ

 

Είμαστε εκπαιδευτικοί οι οποίοι μετακινήθηκαν, χωρίς τη θέλησή τους, στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Εδώ και 20 μέρες είμαστε στο έλεος της αυθαιρεσίας της διοίκησης, ξεκινώντας από το Υπουργείο μέχρι και τους υπαλλήλους του ΠΥΣΔΕ Πειραιά και των προϊσταμένων στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση.

Το ιστορικό είναι περίπου γνωστό. Μία απόφαση του Περιφερειάρχη Εκπαίδευσης στις αρχές Σεπτέμβρη και έπειτα, όσον αφορά τον Πειραιά, μια απόφαση στις 8/9/2010 που μετακινεί αυθαίρετα 33 συναδέλφους στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση (και άλλους 50 με αίτησή τους, υπό τον φόβο απειλών να μη βρεθούν σε άλλες περιφέρειες), ενώ τα κενά βγήκαν μόλις στις 22/09/2010 και με αποκλεισμένους και χωρίς δυνατότητα διεκδίκησης τοποθέτησης, τους εν λόγω συναδέλφους.

 

Εδώ και 20 μέρες:

-    Δεν γνωρίζουμε αν θα είμαστε στην πρωτοβάθμια, σε άλλη περιφέρεια, σε κάποιο νησί, με ποιο ωράριο, με ποιες εργασιακές συνθήκες.

-    Είμαστε θεατές του εμπαιγμού της διοίκησης στις αλλεπάλληλες συναντήσεις μας χωρίς αντίκρισμα. Μέχρι και ότι «δεν πειράζει να αδικηθούν και 10-20 καθηγητές», ακούσαμε από τον προϊστάμενο!!!

-    Ψάχνουμε από το πρωί μέχρι το βράδυ στο διαδίκτυο και όπου αλλού μπορούμε για νόμους και δυνατότητες που έχουμε να αντιδράσουμε.

-    Καταθέτουμε ενστάσεις επί ενστάσεων, ενώ κυνικά μας δηλώνουν ότι θα πάνε στην κάλαθο των αχρήστων και ότι δεν πρόκειται να συζητηθούν ή ότι απορρίπτονται εκ των προτέρων(!!!), μιας και η διοίκηση διαθέτει 3 ψήφους στο ΠΥΣΔΕ. (και αυτά λεγόμενα του προϊσταμένου ενώπιον και μελών του ΔΣ της ΕΛΜΕ)!!!

-    Αισθανόμαστε αδύναμοι και λίγοι, να τα βάλουμε με έναν αποφασισμένο κυβερνητικό μηχανισμό που θέλει να περικόψει τμήματα και εκπαιδευτικούς και θέλει να κάνει και τις εργασιακές μας σχέσεις λάστιχο.

 

Όλες αυτές τις 20 μέρες αναζητούμε την ΟΛΜΕ και την συναντούμε μόνο σε ανακοινώσεις στο διαδίκτυο για το ωράριο (ενώ ήδη στα δημοτικά σχολεία μας αναθέτουν 21 ώρες, ανεξαρτήτως προϋπηρεσίας) και με οδηγίες για να κάνουμε, μόνοι μας (;;;), ατομική αντίσταση και στάση εργασίας τις επιπλέον ώρες ή να τις δηλώσουμε υπερωρίες όταν το πιο σύντομο ανέκδοτο της εποχής μας είναι «οι υπερωρίες που δεν θα πληρωθούν ποτέ»…

 

 Και ρωτάμε:

 

-    Με τέτοια αυθαίρετη διοίκηση και αποφασισμένη κυβέρνηση, αρκούν οι ανακοινώσεις από το διαδίκτυο, οι διαμαρτυρίες των μελών των ΔΣ στον περιφερειάρχη και στο Υπουργείο και οι δικέ μας οι ενστάσεις; Μας επιδεικνύουν καθημερινά την δύναμή τους; Εμείς πως θα δείξουμε την δικιά μας;

-     Για το θέμα των τμημάτων και των υποχρεωτικών μετακινήσεων, που είναι αλληνένδετα, γιατί δεν έγινε έστω και μία μαζική κινητοποίηση πριν γίνουν οι τοποθετήσεις; Που εξαφανίστηκε η απόφαση που είχε πάρει η ΟΛΜΕ τον Ιούνιο για συνελεύσεις και αποφάσεις, νωρίς μέσα στον Σεπτέμβριο;

-     Ισχύει η πάγια θέση που είχε το συνδικαλιστικό κίνημα ότι «οι πλεονάζοντες της Διάθεσης ΠΥΣΔΕ» διαμορφώνονται με στρόφιγγα τις πολιτικές του Υπουργείου (πχ συμπτύξεις τμημάτων, πελατειακές αποσπάσεις) και ότι δεν δεχόμαστε να γίνουν αυτοί το εξιλαστήριο θύμα και το λάστιχο και αρνούμαστε κάθε μετακίνησή τους σε άλλη περιφέρεια ή στην πρωτοβάθμια, είτε είναι σύννομη, είτε όχι;

-    Πολύ περισσότερο, στην δικιά μας περίπτωση που είναι παράνομες (μας μετακίνησαν χωρίς να έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία των τοποθετήσεων στα λειτουργικά κενά στην δευτεροβάθμια και χωρίς να λαμβάνονται υπόψη πραγματικά μόρια πχ εντοπιότητας, συνυπηρέτησης ), που είναι τα αντανακλαστικά της ΟΛΜΕ; Έστω μια υπεύθυνη νομική γνωμοδότηση και μια υπόδειξη για μια συλλογική στάση των συναδέλφων, αντί να ψάχνουμε μόνοι μας στο διαδίκτυο και να τρέχει ο καθένας σε δικηγόρους!

 

Νομίζουμε ότι τα ερωτήματα μας είναι δικαιολογημένα και ζητάμε:

 

Να μην κατοχυρωθεί αυτή η τρομοκρατική διαδικασία για τους «διάθεση ΠΥΣΔΕ», τα επόμενα χρόνια. Κανένας μόνος του για δικαιώματά του!

 

1.                  Να οργανωθούν μαζικές κινητοποιήσεις στην περιφέρεια, με στάση εργασίας, με αποφασιστικό χαρακτήρα για τα δικαιώματά μας. Στον προκλητικό τσαμπουκά τους, πχ για το ωράριο, δεν απαντάμε με… διαβήματα…

2.                  Μην μας ωθείτε σε ατομικιστικές αμφίβολες νομικές περιπέτειες. Η ΟΛΜΕ συλλογικά και σαν συνδικάτο να προσβάλλει νομικά αυτές τις μετακινήσεις. Ζητάμε να αναλάβει το ΔΣ της ΟΛΜΕ όλο το βάρος της όποιας απαραίτητης νομικής προσφυγής, για να μην δημιουργηθεί αρνητικό προηγούμενο και «συνήθεια» τα επόμενα χρόνια.

 

Σε κάθε περίπτωση βέβαια η απάντηση δεν μπορεί να είναι κυρίως νομική και ελπίζουμε σε αλλαγή πλεύσης, αν και ήδη η απραξία σε αυτήν την χιονοστιβάδα καθαίρεσης των δικαιωμάτων μας είναι εγκληματική και αινιγματική…

 

Επιτροπή «υποχρεωτικά μετακινούμενων» καθηγητών Πειραιά

Τηλ επικοινωνίας 6972878054, 6945915927

 

 

 

 

Στο δημοτικό σχολείο δεν έχει θεσμοθετηθεί Σχολικό Εργαστήριο Πληροφορικής & Εφαρμογών Η/Υ (Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ.).

Αυτό συνεπάγεται ότι:

 

·                     Δεν μπορεί να οριστεί υπεύθυνος εργαστηρίου. Σημειωνεται ότι ο Υπεύθυνος Σχολικου Εργαστηρίου Πληροφορικής (Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ.) των Γυμνασίων, Γενικών Λυκείων, ΕΠΑ.Λ και Σ.Μ.Ε.Α.Ε. Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης διαθέτει τρεις (3) ώρες από το υποχρεωτικό διδακτικό του ωράριο με βαση την εγκυκλιο 100084 / Γ7- 25/7/2008.

 

 

·                     Δεν εξασφαλίζεται ότι υπάρχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές ασφαλείας για τον εξοπλισμό αλλά κυρίως για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς στους χώρους τους οποίους θα γίνεται το μάθημα της πληροφορικής. Κρίσιμο ζητημα είναι η ασφάλεια της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης των χώρων όπου θα γίνεται το μάθημα της πληροφορικής.

 

 

Με βάση τα παραπάνω δηλώνω υπεύθυνα ότι  ως καθηγητής Πληροφορικής στο σχολείο σας, δεν φέρω ουδεμία ευθύνη για την συντήρηση του σχολικού εργαστηριού Πληροφορικής, καθώς και για την ασφάλεια των μαθητών αναφορικά με τον ηλεκτρολογικό εξοπλισμό αίθουσας και Η/Υ.

 

 

 

ΑΠΟ: Μητρόπουλος Δημήτρης, ΠΕ19

Τοποθετημένος στο 5ο Δ.Σ. Πειραιά
   

ΠΡΟΣ: 1) Δ/νση Π.Ε. Πειραιά

           2) ΠΥΣΠΕ Πειραιά.

 

ΚΟΙΝ: ΕΛΜΕ Πειραιά, Σύλλογος Εκπαιδευτικών Π.Ε. Κερατσινίου Περάματος «Ν. Πλουμπίδης»

          

 

 

ΕΝΣΤΑΣΗ

ΓΙΑ ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ ΕΠΙΜΗΚΥΝΣΗ ΩΡΑΡΙΟΥ

 

 

 

Έχω διατεθεί στη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης Πειραιά με βάση την απόφαση του Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης Πειραιά Aρ. Πρωτ. 8349α/8-9-10. Η απόφαση αυτή ρητά αναφέρεται σε «διάθεση εκπαιδευτικών στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση Πειραιά» και όχι σε απόσπαση ή μετάθεση ή μετάταξη και ρητά επίσης αναφέρεται στους σχετικό νόμο 14 §14 του Ν.1566/85, ο οποίος ξεκάθαρα ορίζει: «Αν οι διδάσκοντες δε συμπληρώνουν το υποχρεωτικό ωράριο διδασκαλίας στο σχολείο που υπηρετούν, διατίθενται, μερικά ή ολικά, σε άλλα σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ή σε τμήματα πρόσθετης διδακτικής βοήθειας, καθώς και σε σχολεία της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης…».

Καθ’ ότι έχω 8 χρόνια προϋπηρεσία και το υποχρεωτικό μου ωράριο είναι 19 ώρες, με έκπληξη πληροφορήθηκα από την διεύθυνση του σχολείου ότι δέχεται προφορικές εντολές από την διεύθυνση πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, να επιμηκύνει το ωράριο μου στις 21 ώρες. Όταν ρώτησα να μου υποδειχτούν οι σχετικές διατάξεις που ορίζουν αυτό το ωράριο, μου ειπώθηκε ότι η διοίκηση εφαρμόζει την εγκύκλιο που υπογράφτηκε στις 17/09/2010 από την Υφυπουργό Παιδείας και ορίζει ότι «οι εκπαιδευτικοί που διατίθενται, εξ' ολοκλήρου από τη δευτεροβάθμια στη πρωτοβάθμια εκπαίδευση έχουν ως εβδομαδιαίο ωράριο διδασκαλίας τις είκοσι μία (21) ώρες.». Όμως καθώς ένας νόμος δεν μπορεί να καταστρατηγηθεί από μια εγκύκλιο, ζητώ την άμεση προσαρμογή του υποχρεωτικού μου ωραρίου στις ώρες που προβλέπει ο νόμος.

Σε διαφορετική περίπτωση ζητώ γραπτή απόφαση της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, που να ορίζει τις διατάξεις και τους νόμους που επιμηκύνουν το ωράριο μου.

Σε κάθε περίπτωση επιφυλάσσομαι για κάθε νόμιμο δικαίωμά μου.

 

 

Ο ΑΙΤΩΝ
Today is life, tomorrow never comes...

Αποσυνδεδεμένος takisk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #73 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 12:17:53 μμ »
οταν θα παραμενετε ολοι υποχρεωτικα στο σχολειο 8-2 η 9-3 η 10-4
τοτε θα σαλταρετε.οι της δ/θμιας - οχι ολοι- λουφαρατε τοσα χρονια με 
4  5 7 9 ωρες μειωμενο ωραριο.ειδικα καποιες ειδικοτητες.το παραμυθι
το ελεγαν ΓΡΑΜΜΑΤΙΑΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ μη χε--.Τωρα για 2 ωρες κοβετε
φλεβες δε λεω καλη ειναι η λουφα και εγω τη γουσταρω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:17:50 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 03:19:40 μμ »
Ουτε οι σχολες που τελειωσαμε συγκρίνονται, ούτε η δουλειά που κάνουμε. Και το λεω μετα λογου γνωσεως έχοντας περασει και απο δημοτικά και απο γυμνασια και απο λύκεια. Σ' οτι αφορα τη γραμματιακη ειδικά οποιος εχει περασει απο λύκειο ξερει οτι κανονικα πρεπει να απασχολουνται κανονικοι γραμματείς και οχι καθηγητες που κανουν ΝΕΣΤΟΡΑ, καταχωρηση απουσιων απο τρια διαφορετικα απουσιολογια καθε μερα (γενικης, κατευθυνσης και επιλογων), χωρια τα πρωτόκολλα, πρακτικά, μητρώα, δελτια πανελληνιων και ενα σωρό αλλα. Οποιος κανει γραμματιακη , χάρη στο κρατος κανει, πίστεψέ με, είναι πολυ πιο εύκολο να κάνεις το μαθημα σου, παρα να ασχολήσαι με χίλιες δυο αηδιες (μεχρι και στο ΙΚΑ ετρεχα για τα ενσημα της καθαρίστριας) . Μονο η γραφειοκρατία που έχουμε απο τις εξετασεις Ιουνιου και μεχρι το τελος της χρονιας (30/6) δεν συγκρίνεται με τους δασκαλους που μετα το Μαιο ασχολουνται (οχι οι ιδιοι, αυτοι απλα παρακολουθουν) με γιορτες, αγωνες ποδοσφαιρου και αλλες αθλοπαιδιες μεχρι τις 15/6 , οποτε και κλεινουν το μαγαζί και πανε διακοπες

Αποσυνδεδεμένος pf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • Από το 2006 μέχρι σήμερα είμαι ''Νέο μέλος''...
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 08:20:40 μμ »
Κυριακή απόγευμα,
σα να ξύπνησαν οι συνάδελφοι και είπαν, μετά απ'όλα αυτά, να κινητοποιηθούν!
Κάλλιο αργά παρά ποτέ...





ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Οι ΕΛΜΕ της Αθήνας καλούν σε μαζική και μαχητική συγκέντρωση διαμαρτυρίας στην Περιφερειακή Διεύθυνση Αττικής, την Δευτέρα 27 /9 ώρα 13.00

26/09/2010 - 17:24

Ε΄ ΕΛΜΕ ΑΘΗΝΑΣ                                         26/9/10

 

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ – ΚΑΛΕΣΜΑ

 

Οι ΕΛΜΕ της Αθήνας καλούμε όλους τους συναδέλφους σε παράσταση και μαζική και μαχητική συγκέντρωση διαμαρτυρίας στην Περιφερειακή Διεύθυνση Αττικής (Τσόχα 15-17), την Δευτέρα 27 Σεπτεμβρίου 2010, ώρα 13:00. Ειδικότερα απευθυνόμαστε στους συναδέλφους που μετακινήθηκαν χωρίς τη θέλησή τους στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση, και υφίστανται σοβαρές καταστρατηγήσεις των εργασιακών τους δικαιωμάτων και σε γενικότερες αλλαγές του εργασιακού τους καθεστώτος.

Καταγγέλλουμε τις αντιεκπαιδευτικές αντιπαιδαγωγικές κατευθύνσεις που προωθεί το Υπ. Παιδείας και υλοποιούν με ιδιαίτερα σκληρό και αυταρχικό τρόπο η Περιφ. Διεύθυνση και τα ΠΥΣΔΕ. Πρόκειται για πρακτικές που υποβαθμίζουν δραματικά το επίπεδο λειτουργίας των σχολείων και πλήττουν τα δικαιώματα των εκπαιδευτικών, των μαθητών και των οικογενειών τους.

Απαιτούμε :

- Άμεση ανάκληση της παράνομης και παράτυπης απόφασης των ΠΥΣΔΕ, μετά από εντολή του Περιφ. Διευθυντή, για τη μετακίνηση εκπαιδευτικών στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση, χωρίς αίτησή τους, χωρίς να έχουν καλυφθεί τα κενά και πριν γίνουν οι τοποθετήσεις στα λειτουργικά κενά. Πολύ περισσότερο που απ’ αυτή τη μετακίνηση διαφοροποιείται το ωράριο εργασίας των καθηγητών παρά τη ρητή δέσμευση του νόμου 1566/85, αρθ. 14, παρ. 14.

- Τμήματα με 25 μαθητές κατά ανώτατο όριο σε Γυμνάσια  - Λύκεια, 20 το πολύ σε ΕΠΑΛ – κατευθύνσεις – επιλογές, μέχρι 10 ανά εκπαιδευτικό στα εργαστήρια.

Ειδικά να αντιμετωπιστεί η δημιουργία τμημάτων στους τομείς των ΕΠΑΛ έτσι ώστε να μην αναγκάζονται να μετακινηθούν ή να αλλάζουν ειδικότητα οι μαθητές αυτών των τμημάτων.

- Όχι διάθεση εκπαιδευτικών για συμπλήρωση ωραρίου σε πάνω από δύο σχολεία (συστεγαζόμενα ή γειτονικά).

- Κάλυψη των αναγκών σε εκπαιδευτικό προσωπικό με μόνιμους διορισμούς αντίστοιχους σε αριθμό με τους συνταξιοδοτούμενους . Όπου δεν υπάρχει άλλη δυνατότητα, πρόσληψη αναπληρωτών πλήρους ωραρίου.

- Αύξηση και άμεση καταβολή των κονδυλίων για τις λειτουργικές δαπάνες των σχολείων. 

·        ΟΛΟΙ ΤΗΝ Δευτέρα 27/9, 13:00, ΣΤΗΝ  ΠΕΡΙΦΕΡ.  ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ  ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ!

 

·        ΝΑ ΔΙΑΤΡΑΝΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΔΕΧΤΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΥΤΑΡΧΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ!

 

·        ΟΧΙ ΣΤΟ ΦΤΗΝΟ ΚΑΙ ΠΕΙΘΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΥ ΔΝΤ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ!

Όσοι συνάδελφοι θέλουν να πάρουν μέρος στην κινητοποίηση μπορούν να κάνουν χρήση 2-ωρης στάσης εργασίας (12 – 2 μμ) που έχει αποφασίσει το ΔΣ της ΕΛΜΕ για διευκόλυνση.     
Today is life, tomorrow never comes...

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #76 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 12:29:26 πμ »
Μετα και τις δηλωσεις της υφυπουργου, καταλαβε τελικα κανεις ποιο είναι το ωραριο μας;

Αποσυνδεδεμένος Tess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #77 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 12:31:27 μμ »
είναι 21 ώρες στην ιστοσελίδα www.minedu.gov.gr  στα έγγραφα (γενικά έγγραφα) υπάρχει ανακοίνωση  της υφυπουργού η οποία έχει σταλεί σε όλες τις διευθύνσεις Π.Ε όπου αναφέρεται ότι οι εκπαιδευτικοι ΔΕ που τοποθετούνται σε σχολεία της Π.Ε το ωράριό τους θα είναι 21 ώρες

Αποσυνδεδεμένος christ.m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #78 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 03:04:09 μμ »
Σύμφωνα με τη νέα εγκύκλιο της υφυπουργού Φ.361.1/412/123280/Δ1 παράγραφος 3, οι καθηγητές που διατίθενται από τη πρωτοβάθμια στη δευτεροβάθμια και το αντίστροφο, συμπληρώνουν το υποχρεωτικό τους ωράριο. Άλλωστε ο νόμος ήταν σαφής. Η εγκύκλιος για τις 21 ώρες αποσύρθηκε. Ετσι ο καθηγητής με 16 ώρες ωράριο θα κάνει 16 ώρες στη α/θμια και όχι 21.

Αποσυνδεδεμένος takisk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #79 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 10:29:37 μμ »
Οσοι διτιθενται εξ ΕΞΟΛΟΚΛΗΡΟΥστην πρωτ/θμια θα  εχουν 21 ωρες.
Οσοι διτιθενται στην πρωτ/θμια για την ΣΥΠΛΗΡΩΣΗ του υποχρεωτικου τους
ωραριου θα εχουν αυτο της Δ/θμιας.

Αποσυνδεδεμένος khatziar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #80 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 11:07:02 πμ »
Έχει καταθέσει κανείς την αίτηση-ένσταση σύμφωνα με το υπόμνημα της ΟΛΜΕ (http://olme-attik.att.sch.gr/files/annolme/ENSTASI-ORARIO.doc) και τι αποτελέσματα είχε μέχρι τώρα; 


Γνωρίζετε αν στο κενό που ζητάει την πράξη του Διευθυντή Β/θμιας εκπαίδευσης συμπληρώνουμε τον αρ. πρωτοκόλλου της διάθεσής μας;


Αποσυνδεδεμένος tmenex

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #81 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 10:30:19 μμ »
Φ.361.1/412/123280/Δ1 παρ 3 ---> δεν έχει φτάσει στα σχολεία η εγκύκλιος αυτή γιατί στην ουσία ακυρώνει το δόγμα "21 ωρίτσες όλοι" και ούτε θα φτάσει και ούτε θα ερμηνευτεί σωστά , εδώ ειμαστε και να το δείτε.
Είμαι σε πιλοτικο ανατολικης Θεσσαλονίκης με 20 ώρες(1 χαρισμα) ,παντως καλο εργαστηριο (γίνεται δουλειά) και στο ολοήμερο περιμενουν συναδελφο .Α και κατι αλλο ,ολοι σχεδόν οι δάσκαλοι (δεν μιλάω για ειδικότητες) ξερουν να χειρίζονται φωτοτυπικα - office - internet - δ-βαση
πολυ καλύτερα απο τους συναδελφους (ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ) στα ΕΠΑΛ που ημουν αρκετα χρονια και μολις τους ελεγε καπιος να κανουν μια δουλεια ΜΕ Η/Υ ΚΑΤΑ  90% Ελεγαν "ΔΕΝ ΞΕΡΩ¨  ΕΝΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ ΤΑ ΦΥΣΑΝΕ με αποτέλεσμα οι διευθυντες να τα φορτωνουν στα γνωστα γαιδουρια πε19-20.ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΝΤΙΣΥΝΑΔΕΛΦΙΚΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΕΔΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

Αποσυνδεδεμένος konmon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #82 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 05:53:24 μμ »
Τελικά ισχύει το 21 ώρες για όλους;Πράγματι η νέα εγκύκλιος δεν έχει φτάσει στα σχολεία και δεν την σχετίζουν με το ωράριο.Επίσης θεωρούν οτι όσοι πήγαν με ολική διάθεση στην Α/θμια δεν θα κάνουν το υποχρεωτικό τους ωράριο αλλά 21.
Τελικά ισχύει μόνο η προηγούμενη εγκύκλιος με τις 21;Έχει πάρει κάποιος απάντηση σε ένσταση;

Αποσυνδεδεμένος Eleni_Val

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο ειδικοτήτων στην Α/θμια
« Απάντηση #83 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 08:30:04 μμ »
Καλησπέρα και από μένα...
Τελικά αφού ξεκαθαρίστηκε ότι το ωράριό μας είναι 21 ώρες, να κάνω μια άλλη ερώτηση...
Είμαι σε ένα σχολείο όπου έχω 21 ώρες και έρχεται 2 μέρες τη βδομάδα μια συνάδελφος για 12 ώρες (που σημαίνει ότι τις μέρες που έρχεται έχει 6ωρο). Επειδή το σχολείο διαθέτει ένα μόνο εργαστήριο, τις ώρες που έχει εκείνη μάθημα, δεν μπορώ να έχω κι εγώ.
Από τη στιγμή που το ωράριό μου συμπληρώνεται, γίνεται να έχω μάθημα μόνο 3 μέρες τη βδομάδα (και τις άλλες δύο να τις έχω κενές); Είναι νόμιμο; Προβλέπεται κάτι τέτοιο από κάποια εγκύκλιο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159575
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 369
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 334
Σύνολο: 362

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.