*

Αποστολέας Θέμα: Ποια είναι τα πρακτικά οφέλη αν αποκτήσεις το πιστοποιητικό από το ΕΠΠΑΙΚ;  (Αναγνώστηκε 25547 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Χαιρομαι που ανακαλυψα αυτη εδω την ηλεκτρονικη κοινοτητα.
Ξερω εξαρχης οτι καποια πραγματα ειναι σχετικα, οπως και απροβλεπτα, ωστοσο η συζητηση που μπορει να ακολουθησει ειναι σιγουρα χρησιμη.

Το ερωτημα:
Μπορει καποιος πτυχιουχος και ταυτοχρόνως κάτοχος πτυχιου ΑΣΠΑΙΤΕ, να κανει καποιες ωρες προσθετη διδακτικη στηριξη (ωστε να φυγει απο τον πινακα των οσων δεν εχουν προυπηρεσία), και να ελπιζει οτι πλεον καταθετοντας απλα τα χαρτια του, θα διοριστει μονιμα στην εκπαιδευση, χωρις να χρειαστει να δωσει γραπτο διαγωνισμο ΑΣΕΠ?


Εχω ακουσει τα χιλια μυρια. Οσοι ανθρωποι τοσες γνωμες. Βεβαια πλεον εχω γινει καχυποπτος, διοτι δεν αποκλειω το ενδεχομενο καποιοι να λενε αποτρεπτικα λογια μονο και μονο για να βγουνε καποιοι απο την μέση...

Εδω ελπιζω να ακουστουν πολλες γνωμες και εμπειριες απο πολλους, ωστε να μπορει να διαφανει μια κατευθυνση, ενα φως ή ένα...σκοταδι!

Ενδεικτικα αναφερω 3 απο τις πολλες συζητησεις που ειχα:

1. Συζητηση με γνωστο(!)(και πιστευω ειλικρινη!) διευθυντη Β/βαθμιας εκπαιδευσης ενος νομού. Αυτος εδειξε ολη την καλη προθεση να με κατατοπισει αλλα στο τελος ηταν παντελως αποτρεπτικος. Μου ειπε οτι και ασπαιτε να εχω, και απειρες ωρες ενισχυτικη να κανω, αν δεν δωσω εξετασεις ασεπ, δεν προκειται να διοριστω.

2. Συζητηση με 2 παιδια που εχουν τελειωσει ασπαιτε. Το ενα απο αυτα μαλιστα, εχει τελειωσει νοσηλευτικη, ηταν παλια σε νοσοκομειο, τα τελευταια χρονια διοριστηκε καθηγητης (σαντορινη 2 χρονια, μετα αθηνα). Μου λενε κι οι δυο, οτι τα τελ πανε λεει για κλεισιμο, και ο φιλος θα γυρισει ξανα στα νοσοκομεια!

3. Παιδια που εχουν τελειωσει τη σχολη ειναι κατηγορηματικοι(να πουμε και κατι θετικο πια!). Αν βγαλεις ασπαιτε, και κανεις λιγες ωρες ενισχυτικη, ειναι θεμα χρονου(εστω...χρονων) να διοριστεις. Μαλιστα μου εδειξαν ενα site e-aitisi ή καπως ετσι οπου οντως φαινονταν οτι οποιος ειναι παιδαγωγικη επαρκεια, περνουσε ολους τους υπολοιπους!



Απο την αλλη...
Ο εκαστοτε υπουργος παιδειας κανει αλλαγες στο δυσμοιρο εκπαιδευτικο συστημα, με αποτελεσμα να μην ξερουμε τι θα ισχυει σε 1-2 χρονια.
Αλλοι λενε οτι ξερεις εξαρταται απο την ειδικοτητα, τις ελλειψεις, κλπ και δεν αντιλεγω, αλλα πρεπει επιτελους να πουμε μια απαντηση στο ερωτημα και οχι να απανταμε με χιλια δυο ισως και αν.
Υπαρχουν βεβαια και οι κακοβουλοι αν τους 'μυριστηκα' καλα, που ειναι απαισιοδοξοι και αποτρεπτικοι για τους δικους τους λογους...



Μεσα απο ολο αυτο τον κυκεωνα των αντικρουομενων πληροφοριων, κι επειδη απο την μια κανεις δεν ζητα συμβολαιο οτι θα τον διορισουν σιγουρα και αμεσα στην Β/βαθμια αλλα απο την αλλη κανεις δεν εχει και χρονο και κοπο για ασκοπο ξοδεμα, οτι μπορειτε να συνεισφερετε στην ανωτερω συζητηση, θα βοηθουσε.

Ελπιζω να απαντησουν εδω και ατομα που ειναι ηδη διορισμενα, και οχι μονο οσοι ειναι στην προσπαθεια. Να δουμε δηλαδη και καποιους, που θελω να ελπιζω οτι εφτασαν ως το τελος(διορισμος).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vicky

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα!
Θα ήθελα να μου λύσει κάποιος μερικές απορίες. Αν είσαι διορισμένος μόνιμος εκπαιδευτικός στην ΔΕ χωρίς παιδαγωγική κατάρτιση (ΠΕ20) έχει κάποιο νόημα μετά να παρακολουθήσεις ΑΣΠΑΙΤΕ για να  αποκτήσεις παιδαγωγική κατάρτιση?
μετράε μελλοντικά κάπου  ως επιπλέον προσόν?ή ως μόρια για μεταθέσεις αργότερα?

xaan

  • Επισκέπτης

Για τις τεχνικές ειδικότητες οι διορισμοί χωρίς παιδαγωγικό θεωρούνται ως "ελλειπών προσόντων" - για τον απλούστατο λόγο ότι ο σχετικός νόμος  προβλέπει και προϋποθέτει ότι οι διορισμοί γι' αυτές τις κατηγορίες εκπ/κών γίνονται εφ' όσον υπάρχει παιδαγωγικό. Αλλ' εφ' όσον - παρά ταύτα - γίνουν διορισμοί χωρίς παιδαγωγικό πτυχίο, τότε θεωρούνται (και ευλόγως) ως "ελλιπείς"  και ανάμεσα σ' ένα διορισμένο με παιδαγωγικό και σ' έναν χωρίς, προηγείται (και ευλόγως)  ο πρώτος (μεταθέσεις, αποσπάσεις, διοικητικές θέσεις, κλπ). 

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
φίλε/φίλη cool11: είμαι νεοδιόριστη στον κλάδο ΠΕ19, με πτυχίο ηλεκτρολόγου μηχανικού και χωρίς ΑΣΠΑΙΤΕ. Διορίστηκα φέτος με 4,46 μόρια από τον ενιαίο πίνακα, χωρίς ΑΣΕΠ (μάλλον, είχα δώσει, αλλά κόπηκα). Για διορισμό στη δευτεροβάθμια όπως έχει τώρα το σύστημα, πάει 60% από ΑΣΕΠ και 40% από ενιαίο πίνακα Β (όπου μπαίνεις έστω και με μια ώρα προϋπηρεσίας). Οι κατέχοντες παιδαγωγική κατάρτιση ΑΣΠΑΙΤΕ προηγούνται έναντι ΟΛΩΝ των άλλων στον πίνακα Β, και ας μην έχουν ούτε μισό μόριο. Οι διευθυντές που σου λένε ΜΟΝΟ μέσω ΑΣΕΠ, ή έχουν άγνοια (οπότε δεν θάπρεπε να βρίσκονται στη θέση αυτή) ή είναι κακόβουλοι και προσπαθούν να σε αποτρέψουν (βλέπε προηγούμενη παρένθεση) ή κάνουν αυθαίρετη "αναγωγή" των δεδομένων που τους δίνεις με βάση τη γνώση τους για τους κλάδους και τον ανταγωνισμό που υπάρχει (π.χ. χίλια άτομα και βάλε στον πίνακα Β) οπότε σου λένε ο πιο σίγουρος τρόπος είναι μέσω ΑΣΕΠ (που και πάλι δεν είναι σωστό, αφού τα συμπεράσματά τους είναι αυθαίρετα και εσύ πολύ σωστά το θέτεις ότι δεν ζητάς συμβόλαιο, πληροφορίες ζητάς). Θα επανέλθω αργότερα γιατί τώρα αρχίζει η κούρσα της εβδομάδας...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2006, 10:23:52 πμ από spaceoddity »
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vicky

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!! :)

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Χιλια ευχαριστω!  :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος vicky

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
φίλε/η XAAN θα μπορούσες να μου πεις από που έχεις αυτές τις πληροφορίες για την ασπαίτε ότι προηγούνται στις μεταθέσεις κ.τ.λ...Υπάρχει κάποιος νόμος ή στο είπαν σε συγκεκριμένο γραφείο?
Διότι ρώτησα σήμερα  στην ΔΕ Πειραιά και μου είπαν ότι είναι χαμένος χρόνος να  παρακολουθήσω την σχολή από την στιγμή που διορίστικα χωρίς  αυτή!Σε ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

xaan

  • Επισκέπτης

Bάσει του νόμου που αποτελεί το θεμέλιο της Β/βάθμιας εκπ/σης και συγκεκριμένα του ν. 1566/85, αρθ. 14, παρ. 8, για όλες τις τεχνικές ειδικότητες εκπαιδευτικών (ΠΕ 12 μηχανικών, ΠΕ 14 γεωπονοδασολόγων, ΠΕ 17 τεχνολόγων, κοκ, συνεπώς και για τους κλάδους ΠΕ 19 και ΠΕ 20) πέραν του βασικόύ τίτλου σπουδών ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ και πτυχίο της ΠΑΤΕΣ/ΣΕΛΕΤΕ(νυν ΑΣΠΑΙΤΕ).

Τούτο σημαίνει (όπως έχει κριθεί και στα δικαστήρια) ότι όσοι εκ των τεχνικών ειδικοτήτων έχουν διορισθεί χωρίς να κατέχουν παιδαγωγικό, θεωρούναι ως "ελλιπών προσόντων"  - και άρα (όπως και εκ της απλής λογικής συνάγεται) δεν μπορούν να προηγούνται σε τοποθετήσεις, μεταθέσεις, αποσπάσεις, κλπ, έναντι εκείνων που έχουν διορισμό με πλήρη προσόντα.

Βεβαίως αυτό που πρέπει να (μας) προβληματίσει είναι το πως είναι δυνατόν να διορίζονται στην εκπαίδευση άνθρωποι πτυχιούχοι μεν, απαιδαγώγητοι δε... (είναι ή δεν είναι σχιζοφρενικό το σχήμα παιδαγωγός - απαιδαγώγητος;;;).

Aυτά, βεβαίως, μόνο στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας συμβαίνουν...







 

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
προς vicky και xaan: δεν θα σταθώ στη λεπτομέρεια (σημαντική) του αν θα έπρεπε ή όχι να έχουν παιδαγωγική κατάρτιση οι τεχνικές ειδικότητες-θα έπρεπε. Είναι ένα στραβό του συστήματος. Τώρα-μπήκαμε ορισμένοι (κι εγώ μαζί) χωρίς παιδαγωγική (ΑΣΠΑΙΤΕ). Είναι απ'έξω χιλιάδες ωρομίσθιοι που περιμένουν να δουν "φως στο τούνελ" (όπως ήμουν κι εγώ πέρυσι). Ένα τέτοιο φως είναι να περάσουν στην ΑΣΠΑΙΤΕ. Οι θέσεις στην ΑΣΠΑΙΤΕ είναι μετρημένες στα δάχτυλα. Θα "φάω" εγώ μια τέτοια θέση, τώρα που είμαι διορισμένη, και να κλείσω το δρόμο σε αδιόριστο συνάδελφο; Εγώ δεν θα το έκανα, γιατί εκτός των άλλων η έλλειψη παιδαγωγικής κατάρτισης ΔΥΣΤΥΧΩΣ είναι ψιλά γράμματα γι'αυτούς που διεκπεραιώνουν μεταθέσεις, αποσπάσεις και τα ρέστα. ΑΛΛΕΣ προτεραιότητες έχουν, δεν χρειάζεται να πω τίποτα παραπάνω...χαίρομαι που προχτές στη συνέλευση της ΟΛΜΕ ακούστηκαν και γνώμες/περιστατικά έξω από τα δόντια και πέρα από τα κόμματα...χάος υπάρχει πάνω και πέρα από τη σχολική αίθουσα, και ΑΥΤΟ είναι που θα πρέπει να πολεμήσουμε, για το καλό της εκπαίδευσης, και μπας και αναρρώσει το σύστημα...αν περιμένουμε από τους "τοπικούς και κυβερνητικούς/αντιπολιτευτικούς άρχοντές" μας να ασχοληθούν, καήκαμε...
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Xlempouras

  • Επισκέπτης
Δεν ισχύει αυτό που λέει ο xaan. Κατά τη διάρκεια αυτού του χρόνου όσοι έχουν διοριστεί χωρίς ΣΕΛΕΤΕ (γνωρίζω από πέρυσι για ΠΕ19 & ΠΕ20) περνούν κάποιο ειδικό σχολείο (και γλυτώνουν από τα μαθήματα και πληρώνονται) . Τώρα αν συμφέρει να αφήσεις ενός έτους μισθούς και να πληρώσεις και 400 ευρώ για να πάρεις παιδαγωγική κατάρτιση. Που δεν χρησιμεύει εντελώς πουθενά (καμιά προκύρηξη δεν αναφέρει ότι όσοι έχουν ΣΕΛΕΤΕ παίρνουν πιο πολλά μόρια). Είναι απόφαση του καθενός...

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ποτε απονεμεται το πτυχιο της σχολης ωστε να μπορει να κατατεθει μαζι με τα αλλα χαρτια για τους πινακες διορισμου? Αν καποιος παρακολουθησει την φετινη χρονια, θα προλαβει να το καταθεσει για την χρονια 2007-2008, ή αναγκαστικά θα παει για την 2008-9?

Αποσυνδεδεμένος north

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Οικονομολόγος ΠΕ09
    • Προφίλ
Ποτε απονεμεται το πτυχιο της σχολης ωστε να μπορει να κατατεθει μαζι με τα αλλα χαρτια για τους πινακες διορισμου? Αν καποιος παρακολουθησει την φετινη χρονια, θα προλαβει να το καταθεσει για την χρονια 2007-2008, ή αναγκαστικά θα παει για την 2008-9?

Αρχές Ιουνίου τελειώνει η εξεταστική του Β' εξαμήνου της ΑΣΠΑΙΤΕ οπότε στη συνέχεια μπορείς να καταθέσεις το πτυχίο της ΑΣΠΑΙΤΕ μαζί με την αίτηση για αναπλήρωση ή διορισμό μόνιμο. Μπορείς όμως να καταθέσεις το πτυχίο της ΑΣΠΑΙΤΕ και μετά την καταληκτική ημερομηνία για τις αιτήαεις αναπληρωτών, εκπρόθεσμα δηλαδή στην δέχονται 100%.
"Εκπαίδευση είναι ό,τι επιβιώνει όταν όλα όσα έχουμε μάθει έχουν ξεχαστεί"  Skinner

xaan

  • Επισκέπτης
ΠΡΟΣ: Xlempouras
-------------------------

Συνάδελφε, δεν τίθεται θέμα αν ισχύουν ή όχι αυτά που "λέω εγώ" (περί απολύτου προτάξεως των κατόχων παιδαγωγικού) για τον απλούστατο λόγο ότι δεν τα λέω εγώ, αλλά ο νόμος (1566/85, αρθ. 14, παρ.8 και σωρεία δικαστικών αποφάσεων - δεν έμαθες ότι πρόπερσι είχαν απολυθεί 30 μόνιμοι ΠΕ 9 (οικ/γοι) και ΠΕ 10 (κοιν/γοι) επειδή διορίσθηκαν χωρίς παιδαγωγικό, κατόπιν προσφυγής στο ΣτΕ συναδέλφων τους που το κατείχαν; Φυσικά επαναπροσλήφθηκαν - με ειδική νομοθετική ρύθμιση και με εξ υπαρχής διορισμό - αλλά το τι τράξηξαν η ψυχούλα τους το ξέρει....).
 
Σκέψου και το άλλο: ο ψηφισθείς νόμος για την αξιολόγηση στο άρθρο 1 λέει ότι "οι εκπαιδευτικοί κρίνονται για την επιστημονική τους κατάρτιση και τη παιδαγωγική τους επάρκεια" . Αλήθεια αυτοί που δεν έχουν παιδαγωγικό, πώς θα κριθούν - αξιολογηθούν, έχεις άποψη, συνάδελφε Xlempouras; Για  πέστην μας...

Οι ενδιαφερόμενοι περί το θέμα συνάδελφοι, που παρακολουθούν τον διάλογο στο forum, έχουν τη απόλυτη ελευθερία να διαλέξουν ανάμεσα στην δική μου πρόταση - παραίνεση για παρακόλούθηση της ΑΣΠΑΙΤΕ για όσους μόνιμους δεν έχουν παιδαγωγικό, ή στην άλλη πρόταση που λέει, παρατήστε το, δεν χρειάζεται, δεν είναι αναγκαίο, κλπ, κλπ.

Διαλέγετε και παίρνετε... 

(Aλήθεια - για να επανέλθω στο πεδίο του προβληματισμού - δεν είναι αν μη τι άλλο παράδοξο - ίνα μην είπωμεν σχiζοφρενικό...-  το σχήμα παιδαγωγός - απαιδαγώγητος;... )

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Το ειδικό σχολείο Χλέμπουρα (δεν φταίω εγώ, εσύ το διάλεξες για nick!) που λες είναι τα ΠΕΚ, και ισχύουν για ΟΛΟΥΣ τους νεοδιόριστους, και η επιμόρφωση γίνεται απόγευμα-είμαι ΠΕ19 νεοδιόριστη και δουλέυω σε εσπερινό, το πώς θα παρακολουθήσω φέτος ΠΕΚ δεν έχω την παραμικρή ιδέα...ειδικό σχολείο για ΠΕ19-20 ΔΕΝ υπάρχει, ή αν επιμένεις ότι υπάρχει δώσε μας λεπτομέρειες να το μάθουμε κι εμείς.
xaan εγώ δεν αναφέρθηκα στο αν είναι σωστό ή λάθος να διορίζονται καθηγητές χωρίς παιδαγωγικό πτυχίο-είναι λάθος. Από τη στιγμή που διορίστηκε λοιπόν ο εκπαιδευτικός, γιατί να φάει τη θέση ΑΣΠΑΙΤΕ από κάποιον που χρειάζεται την παιδαγωγική κατάρτιση για να διοριστεί;;;
Το θέμα παιδαγωγός-απαιδαγώγητος σηκώνει ΠΟΛΛΗ κουβέντα γιατί το σύστημα είναι που πάσχει, και εμείς στο βαθμό που βλέπουμε τα στραβά του συστήματος και δεν κάνουμε κάτι γι'αυτό...π.χ., μην ανοίξω το στόμα μου και πω για κάποιους συγκεκριμένους καθηγητές εδώ από καθηγητικές σχολές οι οποίοι έχουν ως προτεραιότητα τις υποψηφιότητές τους στο Δήμο και τη Νομαρχία, δεν πατάνε στο σχολείο, και όλα αυτά με τον εκνευρισμό του διευθυντή, ΑΛΛΑ την ανοχή και τις πλάτες του προϊσταμενου Δευτεροβάθμιας...οι μαθητές έχουν εξοργιστεί, γιατί ο χαβαλές και η κατάληψη είναι το λιγότερο που ενδιαφέρει εργαζόμενους ανθρώπους...φοβάμαι πως το φιλότιμο, η αξιοπρέπεια, η υπευθυνότητα του καθηγητή δεν υπαγορεύεται από κανένα παιδαγωγικό πτυχίο-το ξέρω ότι τραβάω τη συζήτηση αλλού, αλλά εμένα αυτά τα θέματα ουσίας με απασχολούν και όχι το γεγονός ότι δεν έχω παιδαγωγικό πτυχίο-ας έρθει οποιοσδήποτε σχολικός σύμβουλος στην τάξη μου να με κρίνει στο κάτω-κάτω-και ετοιμάζομαι για δράση, ακόμα κι αν χρειαστεί να μπω στο μάτι της Διεύθυνσης...
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159739
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 386
Σύνολο: 398

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.