*

Αποστολέας Θέμα: 3 ερωτησεις για τις νηπιαγωγους  (Αναγνώστηκε 14612 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
3 ερωτησεις για τις νηπιαγωγους
« στις: Σεπτέμβριος 13, 2008, 01:03:32 μμ »
Καλημερα στις φιλες νηπιαγωγους,εχω καποιες ερωτησεις που με καινε και η βοηθεια σας θα μου ειναι πολυ χρησιμη!Λοιπον
1)Οι ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι λειτουργουν μεχρι τις 5 το απογευμα,αχι πιο αργα;Μενω θεσσ/νικη και οσα τηλ.εκανα εχθες σε παιδικους μου λεγανε μεχρι 4,αλλοι μεχρι 4.30,το περισσοτερο μεχρι 5.Το θεμα ειναι πως αν δουλεψω ολοημερο δημοτικο θα σχολαω 4.15 σε αλλο νομο φυσικα,και δεν προλαβαινω μεχρι τις 5 να παρω το μωρο,ουτε με αεροπλανο αν γυρισω ??? Eχει νοημα να συνεχισω να ψαχνω,η να μην το κουρασω αλλο;
2)Το δημοσιο νηπιαγωγειο του μεγαλου μου γιου λειτουργει σε 2 βαρδιες πρωι-απογευμα και συστεγαζεται με 1 τμημα ολοημερο,συνολο δηλ.3 τμηματα.Εχθες μας ανακοινωσαν οτι το τμημα του γιου μου θα μεταφερθει σε αλλο σχολειο,αρκετα μακρια απο τη γειτονια μας,που συστεγαζεται κιλας με δημοτικο,ηρθε ειπαν αποφαση απο το υπουργειο ολα τα τμηματα να λειτουργουν μονο πρωι και επειδη η δικη μας νηπιιαγωγος επειδη ειναι η πιο καινουρια που πηρε οργανικη εδω,ειναι αυτη που πρεπει να φυγει.Μπορουν να μας υποχρεωσουν να παρουμε τα παιδια μας τοσο μακρια;Και ειναι ασφαλες προνηπια-νηπια-δημοτικο να ειναι μαζι;
3)Μας κοψανε ταριφα απο το νηπιαγωγειο 60 ευρω το καθε παιδι ...για αναλωσιμα που θα χρειαστουνε.Καλα,3 τμηματα=60 περιπου παιδια,δηλαδη 3600 ευρω για αναλωσιμα;Σαν πολυ μου φαινεται..Δεν δινει το υπουργειο λεφτα γι'αυτα; Α,ναι,και στο σημειωμα λενε οτι το καθε παιδακι πρεπει να παει: 1 διπλο χαρι υγειας,1 διπλο χαρτι κουζινας,1 ανταλλακτικο κρεμοσαπουνο,1 πακετο πλαστικα πιατα..
Σας ρωταω ολα αυτα επειδη τη Δευτερα εχουμε συναντηση γονεων και θελω να παω προετοιμασμενη..
Περυσι στα προνηπια εδωσα τα 60 ευρω ,πηρα και κατι αλλα παλι που ζητουσαν απο το σουπερ,αλλα μετα εμαθα πως δεν το κανανε ολοι οι γονεις,και οι νηπιαγωγοι δεν επιμενανε..
Ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις,ξερω οτι μπορω να βασιζομαι στο pde! ;)
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 3 ερωτησεις για τις νηπιαγωγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:20:13 »

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 3 ερωτησεις για τις νηπιαγωγους
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 13, 2008, 01:17:36 μμ »
Καλημέρα!
Για το θέμα του ωραρίου των παιδικών σταθμών δεν ξέρω τι ισχύει τώρα. Όταν δούλευα εγώ ήταν μέχρι τις 4 , όμως κάποια σχολεία  κάνουν και προγράμματα φύλαξης για περιπτώσεις, όπως η δική σου. Μη σε πάρω στο λαιμό μου, όμως.

Δυστυχώς στην παρούσα φάση μάλλον θα πρέπει να πας το νήπιο εκεί που το στέλνουν, γιατί το ζήτημα της σχολικής στέγης στη Θεσαλονίκη είναι τεράστιο αφενός και αφετέρου με το μπάχαλο που έγινε με τη νυποχεωτική δύσκολα θα βρεις αλλού θέση. Όσο για το διάλειμμα, δεν βγαίνουν όλοι μαζί. Το νηπιαγωγείο κάνει διάλειμμα την ώρα που το δημοτικό κάνει μάθημα. Το μόνο πρόβλημα είναι ίσως να συμπέσουν με ώρα γυμναστικής κάποιου τμήματος του δημοτικού, αλλά αυτό διευθετείται εκείνη την ώρα με τη συνεργασία των εκπαιδευτικών. Οπότε δε νομίζω ότι συντρέχει λόγος ανησυχίας.

Για το οικονομικό, επίσης δυστυχώς τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λες. Τα χρήματα της σχολικής επιτροπής σπάνια επαρκούν για έστω και λίγα αναλώσιμα (χαρτόνια, πηλούς, μαρκαδόρους κ.λ.π.), ιδιαίτερα όταν τη διαχείριση την έχει το δημοτικό. Σκέψου ότι αν σας ζητούσαν να πάτε υλικά κατά πάσα πιθανότητα το κοστος θα ήταν πολύ μεγαλύτερο, γιατί τώρα μπορούν να κάνουν μαζικές παραγγελίες που θα κοστίσουν λιγότερο. Το μόνο που θα έκρινα σκόπιμο είναι να ζητήσετε να κρατάτε εσείς το ταμείο ώστε να ελέγχετε και τα τιμολόγια. Ως νηπιαγωγός αυτό ζητάω για να μη μπορεί να μου πει κανένας τίποτα.

Οι νηπιαγωγοί δεν επιμένουν, διότι το να ζητούν χρήματα για τα αναλώσιμα δεν είναι νόμιμο, όμως πραγματικά δεν γίνεται αλλιώς. Σκέψου ότι είναι κάτι σαν να αγοράζεις τετράδια και μολύβια για το δημοτικό. Με ξενίζουν λίγο τα χαρτιά υγείας και το κρεμοσάπουνο, αλλά χάρτινα πιάτα ζητάω κι εγώ, καθώς και χαρτομάντηλα αυτοκινήτου (ξέρεις το κουτί, που είναι για τις άπειρες δύσκολες μύτες του χειμώνα).
Ελπίζω να βοήθησα λίγο. :)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 3 ερωτησεις για τις νηπιαγωγους
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 13, 2008, 08:26:28 μμ »
2)Μπορουν να μας υποχρεωσουν να παρουμε τα παιδια μας τοσο μακρια;Και ειναι ασφαλες προνηπια-νηπια-δημοτικο να ειναι μαζι;
3)Μας κοψανε ταριφα απο το νηπιαγωγειο 60 ευρω το καθε παιδι ...! ;)

δε σε υποχρεωνουν αλλα αν δεν το πας θα μεινει το παιδί εκτος σχολειου.αν εχει το νηπιαγωγειο δικια του αυλη δεν υπαρχει προβλημα αλλα κια κοινη να ειναι τα νβηπια βγαινουν διαλειμμα ωρες που το δημοτικο ειναι μεσα.βεβαια ειναι μπελας για τη νηπιαγωγο αλλα μην ανησυχεις..κοιτα κυριως που βρισκονται οι τουαλετες.ειναι εκτος σχολειου η μεσα;

τα λεφτα φαινονται πολλα αλλα δεν ειναι..πραγματικα αν τα μοιρασεις δια 9 μηνες δια 20 μερες σκεψου ποσο αντιστοιχει για καθε παιδι.. μονο οι μαρκαδοροι και το χαρτι φωτοτυπιας,ασε..δε φτανουν με τιποτα.δυστυχως πιστεψε το πολλα υλικα οι νηπιαγωγοι τα παιρνουμε με δικα μας λεφτα.για το ταμειο,συμφωνω.δεν υπαρχει λογος να το εχει η νηπιαγ και αποκλειεται να το θελει κιολα;.καλυτερα ότι ψωνιζει να δινει την αποδειξη και να παιρνει τα χρηματα..

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 3 ερωτησεις για τις νηπιαγωγους
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 13, 2008, 08:37:08 μμ »
κοιτα κυριως που βρισκονται οι τουαλετες.ειναι εκτος σχολειου η μεσα;

δυστυχως πιστεψε το πολλα υλικα οι νηπιαγωγοι τα παιρνουμε με δικα μας λεφτα.

++ :( :(
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 3 ερωτησεις για τις νηπιαγωγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:20:13 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: 3 ερωτησεις για τις νηπιαγωγους
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 12:43:00 πμ »
60 ευρώ είχα δώσει κι εγώ στο νηπιαγωγείο του γιού μου πέρισυ. Φυσικά δεν τα είχε η νηπιαγωγός στα χέρια της. Τα δώσαμε σε μία μητέρα που αποφασίσαμε να εκτελεί χρέη "ταμία" και ό,τι ήθελε η νηπιαγωγός το αγόραζε (εμείς ξέρουμε τα κατατόπια για τα οικονομικότερα μαγαζιά  ;)) και πήγαινε στη μητέρα την απόδειξη. Καμία δεν τολμάει να κρατήσει χρήματα γιατί ένας γονιός να βρεθεί να κάνει καταγγελία...την έβαψε! :-\
Εκεί που είμαι φέτος θα ζητήσουμε λίστα, παρόλο που θεωρώ ότι είναι εντελώς άβολο. Ούτε οι γονείς ξέρουν ακριβώς τι θέλεις, πολλοί (δικαιολογημένα λόγω οικονομικής στενότητας) αγοράζουν το πιο φθηνό προϊόν (το οποίο χαλάει και γρήγορα) κι επιπλέον δεν μπορείς να ξέρεις από τόσο νωρίς τι ακριβώς θα χρειαστείς. Το αποτέλεσμα είναι να μένεις πχ με κούτες ολόκληρες μαρκαδόρους και να σου λέιπουν άλλα πράγματα.
Ο υλικοτεχνικός εξοπλισμός στα νηπιαγωγεία είναι μάλλον άθλιος!!!! :P

κοιτα κυριως που βρισκονται οι τουαλετες.ειναι εκτος σχολειου η μεσα;

δυστυχως πιστεψε το πολλα υλικα οι νηπιαγωγοι τα παιρνουμε με δικα μας λεφτα.
++ :( :(
+++...

ΥΓ. Στην Αθήνα υπάρχουν σίγουρα παιδικοί σταθμοί που δουλεύουν μέχρι τις 6. Πολλοί από αυτούς έχουν και τμήματα μελέτης δημοτικού. Ψάξε ακόμα, κάτι μπορεί να βρεις! ;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: 3 ερωτησεις για τις νηπιαγωγους
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 10:43:20 πμ »
Στη θεσσαλονίκη υπάρχουν σταθμοί που λειτουργούν ως τις 9 , καθώς και Σαββατοκύριακο.
Όσο για το ποσό που σου ζήτησαν στο νηπιαγωγείο είναι πράγματι παράνομο. Εγώ αυτό που κάνω είναι να ζητώ να μου φέρουν συγκεκριμένα πράγματα από γραφική ύλη. Όταν χρειάζεται να μαζέψουμε χρήματα, πχ για μια εκδρομή, το κάνει αυτό κάποιος από το σύλλογο.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 3 ερωτησεις για τις νηπιαγωγους
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 11:46:33 πμ »
και οταν θες ..χαζα πραγματακια πχ ματακια,φελο, και ότι αλλο μας εμπνευσει για κατασκευη τι θα κανεις;θα το ζητας εξτρα;ουτε μπορεις να ξερεις απο την αρχη της χρονιας τι θα χρειαστεις.και το παρανομο που λες ναι μεν αλλα..αυτο γινεται οοολα τα χρονια και ξερουμε οτι μονο ετσι μπορουμε να δουλεψουμε.ασε που κ ο γονιος πιστευω ότι ξενοιαζει προκειμενου να τρεχει στα βιβλιοπωλεια.η καλυτερη λυση ειναι να δωθουν σε 2 δωσεις η αν καποιος πραγματικα δεν μπορει να ψωνισει μονος του

Αποσυνδεδεμένος aggelikaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: 3 ερωτησεις για τις νηπιαγωγους
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 02:08:40 μμ »
γεια. ποιοι ειναι αυτοι οι παιδικοι σταθμοι που λειτουργουν και τμηματα μελετησ δημοτικοιυ βρε sophie γιατι μ ενδιαφερει αυτο που μπορω να τουσ βρω?για τι περιοχες μιλαμε?ξερετε κανενα αλλο κεντρο μελετησ στο κεντρο τησ αθηνας ?

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: 3 ερωτησεις για τις νηπιαγωγους
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 09:10:29 μμ »
Μπορείς να αγοράσεις πράγματα κατά τη διάρκεια της χρονιάς (τα νηπιαγωγεία δεν είναι άπορα, υπάρχουν χρήματα μέσω σχολικής επιτροπής). Επιπλέον, αν το νηπιαγωγείο είναι ολοήμερο, έχεις τη δυνατότητα με τα χρήματα που δίνονται να καλύψεις αρκετές ανάγκες. Η γνώμη μου είναι, επειδή κάθε χρόνο δεν ξέρεις τι θα συναντήσεις, να μην μπλέξεις με χρήματα.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 3 ερωτησεις για τις νηπιαγωγους
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 10:40:30 μμ »
ποιες αρκετες αναγκες;;αν δωσεις για πετρελαιο και χαρτικα πανε τα λεφτα!και σχολικη επιτριπη που να καλυπτει ευκολα 3 κ 5 ευρω τη φορα..μμδυσκολο το βλεπω.περυσι η νηπιαγ του ανηψιου μου αγορασε συρταριερα γιατι δεν υπηρχε και ο διευθ του δημοτικου δεν της εδινε τα χρηματα.τελικα αναγκαστηκε να το πει στους γονεις για να μαζευτουν τα λεφτα. στο τελος ο διευθ την εβρισε κιολας γιατι μαθευτηκε το οχι του!

Αποσυνδεδεμένος vk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 3 ερωτησεις για τις νηπιαγωγους
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 10:51:25 μμ »
Και εμεις χρήματα θα ζητησουμε απο τους γονεις οπου το ταμειο θα το κραταει καποιος γονιος. Σε πρωτη φαση θα ζητησουμε 50ε.
Η σχολικη επιτροπη χλωμο το βλεπω να δινει χρηματα και φετος στην περιοχη μου αφου ο προεδρος μας ειπε να ζητησουμε χαρτι υγειας, κουζινας κτλ.......
Η λιστα δεν βολευει καθολου. Το καναμε την προηγουμενη χρονια και ποτε δεν ειχαμε το ενα ποτε το αλλο....ασε που σχεδον κανεις δεν εφερε οσα ηταν γραμμενα........

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: 3 ερωτησεις για τις νηπιαγωγους
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 11:25:04 μμ »
 Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!
Οποτε πρεπει να προσεξω στο νηπιαγωγειο μονο το θεμα με τις τουαλετες,να υπαρχουν ξεχωριστες για τα νηπια..
Εχετε δικιο με τα χρηματα,εγω δεν ξερω τι υλικα ακριβως θελουν ,καλυτερα να ψωνισουν μονες τους οτι νομιζουν καλυτερο,πηρα και αυτα που θελανε απο το σουπερ,να τα παω αυριο
Μια κοπελα εγραψε για παιδικο στη θεσ/νικη μεχρι τις 9:μηπως μπορεις να μου πεις περιπου σε ποια περιοχη;εγω μενω Νεαπολη,αλλα και σε αλλους δημους δυτικα να βρω δεν με πειραζει..Χιλια ευχαριστω παλι ! :)
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: 3 ερωτησεις για τις νηπιαγωγους
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 01:12:27 πμ »
Ετυχε να διαβασω ενα θεμα στο parents και μου εκανε εντυπωση ποσο ασχημα αντιμετωπιζαν οι γονεις την ελειψη χρηματων για καθημερινα ειδη που χρειαζεται το νηπιαγωγειο. Ανεφεραν οτι οι νηπιαγωγοι κλεβουν τα χρηματα που ζητουν απο τους γονεις για την αγορα χαρτικων κτλ...ακομη και στην περιπτωση που αγοραζαν οι γονεις αυτα τα ειδη(χωρις να συγκεντρωνονται χρηματα) ανεφεραν πως οι νηπιαγωγοι επαιρναν στο σπιτι τους τα διαφορα υλικα για προσωπικη χρηση! Τελος τηλεφωνουν στο υπουργειο για να "καταγειλουν" την εκπαιδευτικο που πχ δεν ζεσταινει το φαγητο ή ζητα να φερουν οι γονεις τα ειδη που προανεφερα...Εχω μεινει αφωνη!! :o

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 3 ερωτησεις για τις νηπιαγωγους
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 09:29:39 πμ »
Και πού είσαι ακόμη!!! Οι γονείς θέλουν τρομερή εκπαίδευση και γενικά το χουν πολύ εύκολο να επιτίθενται λες και ο σκοπός της ζωής μας είναι να τους προσβάλλουμε ή να τους κοροϊδέψουμε. Η κλασική νοοτροπία "ε,δημόσιο τώρα, καταλαβαίνεις τι γίνεται"  >:( >:( >:(
Όσο αλλάζεις σχολείο κάθε χρόνο και δεν παγιώνεσαι κάπου να "σε μάθουν" είναι λίγο μυστήρια τα πράγματα ειδικά τις πρώτες μέρες.
Πέρσι έκλεισα τη χρονιά λέγοντας καλό καλοκαίρι και καλή πρόοδο στα παιδιά. Ευχαριστώ για τη συνεργασία δεν είπα, γιατί με ψήσανε.  :-[ :-[ >:(
Μόνο κατ' ιδίαν σε καμιά δυο που πραγματικά συνεργάστηκα, ακόμη κι αν διαφωνούσαμε.
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 710
Σύνολο: 714

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.