*

Αποστολέας Θέμα: πρόβλημα με το σχολείο..  (Αναγνώστηκε 4391 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnnaH

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα με το σχολείο..
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 09:50:25 πμ »
Επειδή έχω βρεθεί σε ανάλογη θέση στο παρελθόν, θα συμφωνήσω με αυτούς που έγραψαν νωρίτερα οτι σημασία έχει αν η συμπεριφορά του διευθυντή είναι ίδια για όλους τους συναδέλφους, ή περιορίζεται σε έναν-δύο. Αν ισχύει η δεύτερη περίπτωση, θα πρέπει να αποφασίσεις αν θα δεχτείς να γίνεις το "παιδί για όλες τις δουλειές", ή αν θα ξεκινήσεις μια κόντρα που μπορεί να κρατήσει για πολύ καιρό. Οι υπόλοιποι συνάδελφοι τί στάση κρατάνε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πρόβλημα με το σχολείο..
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:16:07 »

Αποσυνδεδεμένος etsi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα με το σχολείο..
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 09:56:24 πμ »
Φίλε <<Ανετος>> άφησε αυτό το ύφος για αλλού οκ!!!έχω δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα πολλά χρόνια και παραπάνω ώρες από αυτές που αναφέρεις.

Εγώ δεν λέω γιατί να βρίσκομαι 8 με 2 στο σχολείο,αλλά γιατί να κάνω την γραμματεία και να πάρω και το έπαφος.Η δουλειά μου είναι να βρίσκομαι μέσα στην τάξη και να κάνω μάθημα.


Επίσης 8 με 2 κάθομαι μόνο εγώ στο σχολείο και όχι και οι υπόλοιποι συνάδελφοι.

Αποσυνδεδεμένος AnnaH

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα με το σχολείο..
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 11:06:23 πμ »
Εγώ δεν λέω γιατί να βρίσκομαι 8 με 2 στο σχολείο,αλλά γιατί να κάνω την γραμματεία και να πάρω και το έπαφος.Η δουλειά μου είναι να βρίσκομαι μέσα στην τάξη και να κάνω μάθημα.Επίσης 8 με 2 κάθομαι μόνο εγώ στο σχολείο και όχι και οι υπόλοιποι συνάδελφοι.

Η δουλειά μας καλώς ή κακώς περιλαμβάνει και άλλα καθήκοντα εκτός τάξης, ειδικά αν δεν υπάρχει γραμματέας στο σχολείο, ΟΜΩΣ, αυτά πρέπει να μοιράζονται δίκαια σε όλους τους συναδέλφους. Δεν ξέρω αν συμφωνείτε - εγώ μένω στην άδικη διάκριση και όχι στην ανάθεση κάποιας δουλειάς εκτός της διδασκαλίας???

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα με το σχολείο..
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 12:58:11 μμ »
συνάδελφε etsi οι απάντηση του Wizard πρέπει να σε καλύπτει. Νομικά είσαι κατοχυρωμένος να μην αναλάβεις καμία εξωδιδακτική εργασία εκτός εφημεριών. Επίσης, ο νόμος λέει ότι στο σχολείο είσαι υποχρεωμένος να κάθεσαι 8-2 ΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ έχεις δουλειά να κάνεις. Αυτό σημαίνει ότι άμα έχεις κενό και δεν έχεις δουλειά μπορείς να φύγεις και να επιστρέψεις. Επίσης, εάν θεωρείς ότι το πρόγραμμά σου έχει πολλά κενά χωρίς αυτό να είναι απαραίτητο για την εξυπηρέτηση των αναγκών του σχολείου, τότε μπορείς αρχικά να μιλήσεις στον "προγραμματιστή" του σχολείου και σε δεύτερη φάση στον σύμβουλο της περιοχής σου.
Οι εξωδιδακτικές εργασίες όμως δεν αναθέτονται στο "μιλητό" από τον διευθυντή, αλλά στον σύλλογο που θα γίνει και θα κάνει την επίσημη ανάθεση. Εκεί, ανάλογα με την διάθεσή σου και το κλίμα του συλλόγου μπορείς να αποφασίσεις τι στάση θα κρατήσεις. Εάν με τον διευθυντή δεν βγάζεις άκρη πάρε τον λόγο στην συνεδρίαση και εξήγησε στους συναδέλφους το πρόβλημα. Φρόντισε επίσης να καταλάβουν όλοι ότι "υπεύθυνος εργαστηρίου" δεν σημαίνει "ξύνομαι 3 ώρες/βδομάδα". Στατιστικά, οι μισοί υπολογιστές του εργαστηρίου θα πάθουν "κάτι" μικρότερο ή μεγαλύτερο κατά την διάρκεια της χρονιάς το οποίο θα πρέπει να φτιάξεις. Εάν οι συνάδελφοι έχουν κατανόηση δέξου και συ να πάρεις μία εξτρά δουλειά (τμήμα ή έπαφο με βοήθεια ή mail κτλ). Εάν πέσεις σε "τοίχο" μπορείς να "μουλαρώσεις" και να ετοιμαστείς για μια χρονιά με πολλές τριβές :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πρόβλημα με το σχολείο..
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:16:07 »

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα με το σχολείο..
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 02:29:05 μμ »
"Επίσης, ο νόμος λέει ότι στο σχολείο είσαι υποχρεωμένος να κάθεσαι 8-2 ΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ έχεις δουλειά να κάνεις."

Μήπως υπάρχει η δυνατότητα να μου δώσεις το νόμο που το λέει αυτό;
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: πρόβλημα με το σχολείο..
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 03:25:05 μμ »
N.1566/85, άρθρο 13 παρ.8 και άρθρο 14 παρ.20

Κάθε εκπαιδευτικός παραμένει υποχρεωτικά στο σχολείο, στις εργάσιμες ημέρες πέρα από τις ώρες διδασκαλίας, για την εκτέλεση συγκεκριμένου έργου που του έχει ανατεθεί από τα όργανα διοίκησης του σχολείου όχι όμως πέρα από έξι (6) ώρες την ημέρα ή τριάντα (30) ώρες την εβδομάδα, με την επιφύλαξη της παραγράφου 2 της περίπτωσης ΣΤ΄ του άρθρου 11
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2008, 03:26:41 μμ από Wizard »

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα με το σχολείο..
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 04:11:22 μμ »
Ναι, το ξέρω αυτό το σημείο του νόμου.  Δεν είναι όμως αν και εφόσον έχεις δουλειά να κάνεις αλλά εφόσον σου έχει ανατεθεί έργο. Υπάρχει μεταξύ του μια διαφορά.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος Ανετος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα με το σχολείο..
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 04:14:32 μμ »
Φίλε <<Ανετος>> άφησε αυτό το ύφος για αλλού οκ!!!έχω δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα πολλά χρόνια και παραπάνω ώρες από αυτές που αναφέρεις.

Εγώ δεν λέω γιατί να βρίσκομαι 8 με 2 στο σχολείο,αλλά γιατί να κάνω την γραμματεία και να πάρω και το έπαφος.Η δουλειά μου είναι να βρίσκομαι μέσα στην τάξη και να κάνω μάθημα.


Επίσης 8 με 2 κάθομαι μόνο εγώ στο σχολείο και όχι και οι υπόλοιποι συνάδελφοι.

τι εχει το <υφος> μου δεν καταλαβα;και για που αλλου να το αφησω δηλαδη;Αφου μεγαλε δουλευες τοσο πολυ ενα εξαωρακι θα σε σκοτωσει;η εχεις γερασει η να λουφαρεις θελεις.

Αποσυνδεδεμένος amdakos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα με το σχολείο..
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 04:18:41 μμ »
Μα φυσικά ότι είσαι πολύ <Άνετος>

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα με το σχολείο..
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 10:52:29 μμ »
γιατι δεν μας λες κι εσυ ανετε πως περνας στη δικια σου δουλεια και ποσο περισσοτερο δουλευεις για την ψυχη της μανας σου;;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα με το σχολείο..
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 12:14:37 πμ »
Ναι, το ξέρω αυτό το σημείο του νόμου.  Δεν είναι όμως αν και εφόσον έχεις δουλειά να κάνεις αλλά εφόσον σου έχει ανατεθεί έργο. Υπάρχει μεταξύ του μια διαφορά.

ε το ίδιο πράγμα λέμε. ο "εκπαιδευτικός παραμένει υποχρεωτικά στο σχολείο" πέρα από τις ώρες διδασκαλίας "για την εκτέλεση συγκεκριμένου έργου " που σου έχει ανατεθεί (δλδ έχεις δουλειά που πρέπει να κάνεις) . μόλις τελειώσει η "εκτέλεση" δεν είσαι υποχρεωμένος πλέον να κάθεσαι.

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: πρόβλημα με το σχολείο..
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 06:02:25 μμ »
Να προσθέσω κάτι που έμαθα από σπόντα: στις 25/7 εκδόθηκε νέα εγκύκλιος για την επιλογή υπεύθυνου εργαστηρίου Πληροφορικής, μπορείτε να την κατεβάσετε από εδώ: http://users.sch.gr/vandr/files/epilogi_sepehy.pdf

Οι αλλαγές που είδα είναι:
1) Ισχύει πια και για ΕΠΑΛ, ΣΕΚ
2) Τα κριτήρια είναι τα εξής:
Οργανική θέση στη σχολική μονάδα στην οποία ανήκει το εργαστήριο
Μεταπτυχιακός τίτλος Πληροφορικής
Θητεία  ως Υπεύθυνος  ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ.
Εμπειρία σε δικτυακές εφαρμογές
Θητεία  ως Υπεύθυνος  Σ.Ε.Π.Ε.Η.Y.
Παρακολούθηση της πρακτικής εκπαίδευσης εκπαιδευτικών πληροφορικής (έργο ΥπΕΠΘ 2008)
Συμμετοχή σε διαδικασίες ανάπτυξης Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ. (επιτροπές προδιαγραφών, αξιολόγησης προσφορών κλπ).
Γνώση ξένων γλωσσών
3) στην τελευταία παράγραφο περί απαλλαγής από εξωδιδακτικές εργασίες, προστέθηκε το εξής:
Είναι αυτονόητο ότι υποστηρίζει συμβουλευτικά τη λειτουργία του σχολείου σε θέματα που αφορούν στις Τεχνολογίες Πληροφοριών, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αναλαμβάνει και τη διεκπεραίωση των σχετικών εργασιών.
Δηλαδή, ακόμα μία πρόσθετη διευκρίνιση  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2008, 06:13:34 μμ από Wizard »

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα με το σχολείο..
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 09:49:14 πμ »
Ο διευθυντής είναι παράτυπος με τις απαιτήσεις που σου θέτει. Δώσε του να καταλάβει πως γνωρίζεις τι υποχρεώσεις και τι δικαιώματα έχεις. Δεν μπορεί ούτε να απαιτεί τα πάντα από σένα. Δείξε του τις σχετικές εγκυκλίους.
Αν θέλει τη βοήθειά σου θα πρέπει να τη ζητά στο βαθμό που σου επιτρέπουν οι διδακτικές σου υποχρεώσεις και το αίσθημα ίσης μεταχείρισης με τους άλλους συναδέλφους σου.
Διαφορετικά μπορείς να βγαίνεις από το εργαστήριό σου μόνο για μάθημα και εφημερίες.
Μην πάρεις και έπαφο και γραμματεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2008, 10:12:58 πμ από gf »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 443
Σύνολο: 447

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.