*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη από πρωτοβάθμια σε δευτεροβάθμια  (Αναγνώστηκε 29184 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Iliaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μετάταξη από πρωτοβάθμια σε δευτεροβάθμια
« στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 10:36:19 πμ »
Καλημέρα σε όλους! :-)

Υπηρετώ στην πρωτοβάθμια εδώ και 15 χρόνια (μόνιμη, ανήκω στον κλάδο ΠΕ16 -μουσικός- και για την ακρίβεια, είμαι η πρώτη φουρνιά διορισμένων ειδικοτήτων στα δημοτικά).

Μήπως κάποιος μπορεί να μου πει πότε είναι η χρονική περίοδος υποβολής αιτήσεων για μετάταξη από πρωτοβάθμια σε δευτεροβάθμια?
Δεν αντέχω άλλο να κάνω την 'τσιγγάνα' από σχολείο σε σχολείο (για να συμπληρώσω το ωράριό μου με στέλνουν σε 3 σχολεία).
Δυστυχώς, η συγκεκριμένη εγκύκλιος έρχεται μονίμως 'καθυστερημένα' στο σχολείο μου, δηλαδή, μετά το τέλος της ημερομηνίας υποβολής των συγκεκριμένων αιτήσεων - πως γίνεται αυτό βρε παιδί μου....πρεπει να πνιγονται στη δουλεια οι 'ανθρωποι στο γραφείο και όλο τους 'διαφευγει'....:-)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε 'φως' που τα λάβω από τις απαντήσεις σας!
Ο καθένας μπορεί να θυμώσει - αυτό είναι εύκολο - αλλά το να θυμώνεις με το
σωστό άτομο, στο σωστό βαθμό, τη σωστή στιγμή, για το σωστό λόγο και με τον
σωστό τρόπο - αυτό δεν είναι εύκολο.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη από πρωτοβάθμια σε δευτεροβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:43:47 »

Αποσυνδεδεμένος stasi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από πρωτοβάθμια σε δευτεροβάθμια
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 12:10:53 μμ »
Μάλλον επίτηδες το κάνουν για να μην κάνει κανείς αίτηση.

Αιτήσεις για μετάταξη γίνονται δύο φορές το χρόνο, Μάρτιο και Οκτώβριο. Απαραίτητη προϋπόθεση να έχουν συμπληρωθεί δύο χρόνια από την ημερομηνία του μόνιμου διορισμού σου. Κάνεις μία αίτηση όπου και ζητάς να μεταταγείς και μια δήλωση τοποθέτησης οπου αναγράφεις τις Διευθύνσεις που επιθυμείς να τοποθετηθείς (όπως γίνεται και στις μεταθέσεις). Προσκομίζεις αντίγραφο του πτυχίου σου επικυρωμένο και τα καταθέτεις στο γραφείο που ανήκεις οργανικά. Αυτοί αφού σου εκδώσουν και μια βεβαίωση υπηρεσιακών μεταβολών τα διαβιβάζουν όλα μαζί στο ΥΠΕΠΘ και περιμένεις απάντηση.

Είσαι όμως σίγουρη ότι θα πάψεις να γυρνάς από σχολείο σε σχολείο; Γιατί νομίζω ότι και στν Β/θμια συμπληρώνουν και σε άλλα σχολεία.

Επίσης: Το σημαντικότερο για να κάνεις μετάταξη είναι το ΒΙΖΜΑ. Αν δεν έχεις δύσκολα θα την πάρεις.
Δεν πειράζει με τα χρόνια τα δέντρα θα ξαναγίνουν ..... βίλες!

Αποσυνδεδεμένος Iliaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από πρωτοβάθμια σε δευτεροβάθμια
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 08:31:25 πμ »
stasi μου σε ευχαριστώ πολύ!....Θα δοκιμάσω και....βλέπουμε....δεν εχω καποιο βυσμα οπότε...το πολύ πολύ να κάνω αιτήσεις ξανά και ξανά και...ποιος ξέρει....:-)

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ! :-)
Ο καθένας μπορεί να θυμώσει - αυτό είναι εύκολο - αλλά το να θυμώνεις με το
σωστό άτομο, στο σωστό βαθμό, τη σωστή στιγμή, για το σωστό λόγο και με τον
σωστό τρόπο - αυτό δεν είναι εύκολο.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος musiicman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από πρωτοβάθμια σε δευτεροβάθμια
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 05:26:31 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι. Κι εγώ κάπου εκεί βρίσκομαι από χρόνια προϋπηρεσίας, Μάρτιος του 1996 και φέτος νομίζω ότι έχω το χειρότερο πρόγραμμα από όλες τις χρονιές που είμαι στο Δημόσιο. Διαβάζοντας αυτά που γράφει η συνάδελφος Iliaki, δε μπορώ, παρά να συμφωνήσω. Όμως και με τον-την (συγνώμη δε φαίνεται στο προφίλ το φύλο) stasi, θα συμφωνήσω. Δυστυχώς το nomad style δεν το γλιτώνεις με τίποτα.
Όμως…. Στα πρώτα 6 χρόνια μειώνεται το ωράριό σου κατά μία ώρα και μετά κάθε τρία χρόνια, που σημαίνει ότι, για τα 15 χρόνια που λες, είσαι στις 18 με 17 ώρες. Αυτό από μόνο του, είναι ικανός λόγος για μετάταξη αφού θεωρώ ουσιαστικό λόγο τον αριθμό των παιδιών και όχι πραγματικά τη μετακίνηση. Πόσους μαθητές έχεις; 300; 400; 500; Όπως και να ’ναι, ο αριθμός είναι πολύ μεγάλος για να μπορούμε να αντεπεξέλθουμε αξιοπρεπώς στο επάγγελμα. Βλέπεις, δεν αρκεί μια κατασκευή, ή μια εργασία για το σπίτι, ένα κεφάλαιο απ’ το βιβλίο. Ας μην αναφερθούμε στην Α΄ και στη  Β΄ Τάξη. Εδώ έχουμε να κάνουμε με παιδαγωγική. Και για να  κάνεις το σωστό σε 500 παιδάκια σημαίνει ότι στη δεκαετία έχεις «τελειώσει». Δε λέω, υπάρχουν και συνάδελφοι που το μπορούν, το "έχουν" που λέμε. Εγώ δεν ανήκω σ’ αυτούς. Μαζί με προσωπικούς λόγους, δεν ανοίγω θέμα, απλά, δε μπορώ και ίσως κάποτε καταφέρω να πάρω μετάταξη.
Πέρσι υπήρχαν 4 κενά σε όλη την Ελλάδα και βέβαια για Αττική ούτε λόγος.
Είναι δύσκολα τα πράγματα. Το βύσμα, όπως προ-ειπώθηκε βασική προϋπόθεση, υπομονή, οικονομική αλλά και ψυχική διάθεση για ξενιτεμό.
Κουράγιο και εύχομαι τα καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη από πρωτοβάθμια σε δευτεροβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:43:47 »

Αποσυνδεδεμένος Iliaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από πρωτοβάθμια σε δευτεροβάθμια
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 04, 2009, 04:49:06 μμ »
Αχ φίλε μου....έχω  γύρω στους 500 μαθητές ....συμφωνώ απόλυτα μαζί σου....συγγνώμη για την κατά κάτι μήνες καθυστέρηση της απάντησής μου και σε ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη....εμείς, αν μη τι άλλο, καταλαβαινόμαστε! :-)

Μάλλον την έχω εγκαταλείψει την ιδέα της μετάταξης (τουλάχιστον, προς το παρόν), γιατι όπως αναφέρεις κι εσύ, κενά στην Αττική δεν υπάρχουν, να 'ξενιτευτώ' ούτε λόγος - δεν μου το επιτρέπουν οι συνθήκες μου -, οπότε....:-)

Είμαι μέσα σ' αυτούς που το 'εχουν' πάντως.....αγαπάω πολύ τη δουλειά με τα μικρά παιδιά κι έχω άριστες σχέσεις μαζί τους....αυτό που δεν μπορώ να αντέξω  πια εύκολα και με κουράζει πολύ είναι οι συνθήκες του μαθήματος μας (κουβάλα το synthesizer από δω, τρέχα από κει, ανέβαινε-κατέβαινε, (δεν έχω δική μου αιθουσα διδασκαλίας)  - κ.λ.π)......αυτά είναι που με κουράζουν, όχι οι μαθητές και η δουλειά μου....
Πριν διοριστώ στην πρωτοβάθμια ήμουν 2 χρόνια αναπληρώτρια στη δευτεροβάθμια....όπως και να το κάνουμε, 'άλλη γλώσσα' φίλε μου, πιο 'ανοιχτόμυαλη' σε πολλά θέματα και δεν εστιάζεται τόσο πολύ στους τύπους αλλά....στην ουσία...τουλάχιστον, αυτό το συμπέρασμα έβγαλα εγώ προσωπικά...

Και πάλι σε ευχαριστώ! Να'σαι πάντα καλά! :-)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2009, 08:01:13 πμ από Iliaki »
Ο καθένας μπορεί να θυμώσει - αυτό είναι εύκολο - αλλά το να θυμώνεις με το
σωστό άτομο, στο σωστό βαθμό, τη σωστή στιγμή, για το σωστό λόγο και με τον
σωστό τρόπο - αυτό δεν είναι εύκολο.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος kolbis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή δε διδάσκεται ...... βιώνεται !!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από πρωτοβάθμια σε δευτεροβάθμια
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 11, 2009, 05:17:54 μμ »
Επειδη ο Μάρτιος είναι ο μήνας των αιτήσεων για μετάταξη μήπως μπορεί κάποιος ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ να μου πει που μπορώ να βρω το σχετικό  νόμο, διάταγμα ή ο,τι άλλο είναι ???

Αποσυνδεδεμένος kolbis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή δε διδάσκεται ...... βιώνεται !!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από πρωτοβάθμια σε δευτεροβάθμια
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 11, 2009, 11:43:53 μμ »
Τι έγινε παιδιά? Κανείς δεν μπορει να βοηθήσει να βρω το νομο για τις μετατάξεις ???

Αποσυνδεδεμένος stasi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από πρωτοβάθμια σε δευτεροβάθμια
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 16, 2009, 04:27:17 μμ »
Μπες στο google και ψάξε.
Μη τα θέλεις και όλα έτοιμα.
Δεν πειράζει με τα χρόνια τα δέντρα θα ξαναγίνουν ..... βίλες!

Αποσυνδεδεμένος std

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από πρωτοβάθμια σε δευτεροβάθμια
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 31, 2009, 05:33:35 μμ »
Στα μόρια της μετάθεσης που μου έχει σταλεί αναφέρεται ότι έχω 5 χρόνια υπηρεσίας μέχρι 31 Αυγούστου 2009.
Από το γραφείο μου είπαν ότι στο υπουργείο η υπηρεσία για μετάταξη αφορά μέχρι 31 Μαρτίου, τελικά ποιό είναι το σωστό;

Λίγο αντιφατικό να μετρά η προυπηρεσία για μετάθεση και όχι για μετάταξη!

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από πρωτοβάθμια σε δευτεροβάθμια
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 31, 2009, 10:48:01 μμ »
Στα μόρια της μετάθεσης που μου έχει σταλεί αναφέρεται ότι έχω 5 χρόνια υπηρεσίας μέχρι 31 Αυγούστου 2009.
Από το γραφείο μου είπαν ότι στο υπουργείο η υπηρεσία για μετάταξη αφορά μέχρι 31 Μαρτίου, τελικά ποιό είναι το σωστό;

Λίγο αντιφατικό να μετρά η προυπηρεσία για μετάθεση και όχι για μετάταξη!

έτσι και αλλιώς έχεις κλείσει τη διετία και έχεις μονιμοποιηθεί, έτσι δεν είναι? Οπότε τί σημασία έχει αν είναι 5 χρόνια ή 4?  ;)
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος std

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από πρωτοβάθμια σε δευτεροβάθμια
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 01, 2009, 03:23:46 μμ »
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, ΤΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ  ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από πρωτοβάθμια σε δευτεροβάθμια
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 01, 2009, 05:00:43 μμ »
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, ΤΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ  ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ

έχεις δίκιο, δικό μου λάθος..
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος stasi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από πρωτοβάθμια σε δευτεροβάθμια
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 04, 2009, 07:41:00 μμ »
Το σωστό είναι ότι πρέπει να έχεις 5 χρόνια προϋπηρεσίας ΚΑΙ να έχεις κλείσει τα 2 χρόνια από το ΦΕΚ διορισμού (δηλ. να έχεις οριστικά μονιμοποιηθεί).
Δεν πειράζει με τα χρόνια τα δέντρα θα ξαναγίνουν ..... βίλες!

Αποσυνδεδεμένος dolphin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Be realist, demand the impossible:)
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από πρωτοβάθμια σε δευτεροβάθμια
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 01, 2010, 09:25:29 μμ »
Συνάδελφος Μαθηματικός με 7 χρόνια προϋπηρεσία, τελειώνει Νηπιαγωγών και μου είπε ότι μπορεί να κάνει μετάταξη στην
πρωτοβάθμια (ως νηπιαγωγός) και μάλιστα θα αναγνωριστεί και η προϋπηρεσία της δευτεροβάθμιας. Ισχύει κάτι τέτοιο?
Μου φαίνεται λίγο περίεργο γιατί η προυπηρεσία αφορά άλλη βαθμίδα εκπαίδευσης.

Κάθε απάντηση καλοδεχούμενη  :D


dolphin

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 377
Σύνολο: 377

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.