*

Αποστολέας Θέμα: Χημεία Α' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 15017 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος psaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χημεία Α' Λυκείου
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 02, 2011, 02:30:08 μμ »
Μπορούσαν να βάλουν ακόμα:
Ρυθμιστικά διαλύματα 2 ώρες
Οργανική χημεία 3 ώρες
Οξειδοαναγωγικές αντιδράσεις 2 ώρες
αναλυτική χημεία Ι (στα αγγλικά) 3 ώρες.

Είναι αστείοι οι τύποι, νομίζω ότι όταν υπογράφουν κάθε τι νέο, σκάνε στα γέλια...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2011, 03:05:06 μμ από psaras »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Χημεία Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:41:09 »

Αποσυνδεδεμένος xhmikos23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: Χημεία Α' Λυκείου
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 02, 2011, 02:59:44 μμ »
για γελια ή/και για κλαματα....
Μετα την τρομερη προσαρμοστικοτητα που δειχνουν ετσι και αλλιως στη Χημεια του Λυκειου, τους διπλασιαζουν την υλη.. ηθελα να ηξερα, οποιος τα βγαζει αυτα, αν εχει διδαξει ποτε..

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Χημεία Α' Λυκείου
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 02, 2011, 03:08:59 μμ »
για γελια ή/και για κλαματα....
Μετα την τρομερη προσαρμοστικοτητα που δειχνουν ετσι και αλλιως στη Χημεια του Λυκειου, τους διπλασιαζουν την υλη.. ηθελα να ηξερα, οποιος τα βγαζει αυτα, αν εχει διδαξει ποτε..
Συμφωνώ..ήταν ήδη δύσκολο για τα παιδιά να καταλάβουν τι τους γίνεται με την παρούσα ύλη..να υποθέσω ότι δεν θα αλλάξει αντίστοιχα κάτι στο γυμνάσιο..;

Αποσυνδεδεμένος vagos44

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Χημεία Α' Λυκείου
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 02, 2011, 03:38:29 μμ »
για γελια ή/και για κλαματα....
Μετα την τρομερη προσαρμοστικοτητα που δειχνουν ετσι και αλλιως στη Χημεια του Λυκειου, τους διπλασιαζουν την υλη.. ηθελα να ηξερα, οποιος τα βγαζει αυτα, αν εχει διδαξει ποτε..

Δεν νομίζω να έχει διδάξει ποτέ αυτός που έβγαλε το νέο αυτό πρόγραμμα.
Αν έχει διδάξει καλύτερα να πάει να αυτοκτονήσει αλλά να μας πει πρώτα πως θα γίνουν όλα αυτά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Χημεία Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:41:09 »

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: Χημεία Α' Λυκείου
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 03, 2011, 08:44:23 πμ »
Αυτοί τρελάθηκαν εντελώς...Οι ώρες διδασκαλίας θα αυξηθούν? Το βιβλίο θα αλλάξει?Θα μειώσουν την ύλη στη Β και Γ και στρίμωξαν τόση ύλη στην Α για να είναι κατοχυρωμένοι ότι τα παιδιά έχουν διδαχθεί ( υποτίθεται) τα βασικά έστω κι αν αυτό είναι σε μια χρονιά? Έχει βγει αντίστοιχη ανακοίνωση και για άλλο μάθημα ή μόνο για τη Χημεία?

Να και η βιολογια
http://www.esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=12991%3Aanalitiko-programma-spoudon-biologias-a%CE%84-taksis-genikou-likeiou&Itemid=1066

Αποσυνδεδεμένος vagos44

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Χημεία Α' Λυκείου
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 03, 2011, 09:19:45 πμ »
Κάτι πολύ ανησυχητικό είναι ότι στο περυσινό πρόγραμμα σπουδών οι προτεινόμενες ώρες για την Χημεία όλη τη χρονιά ήταν 52. Με το καινούριο πρόγραμμα είναι 42. Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό...
Το πως θα διδάξουμε 3 περισσότερα κεφάλαια κάνοντας 10 ώρες λιγότερο μάθημα καλύτερα νομίζω να μην το σχολιάσω.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Χημεία Α' Λυκείου
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 03, 2011, 09:35:57 πμ »
Κάτι πολύ ανησυχητικό είναι ότι στο περυσινό πρόγραμμα σπουδών οι προτεινόμενες ώρες για την Χημεία όλη τη χρονιά ήταν 52. Με το καινούριο πρόγραμμα είναι 42. Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό...
Το πως θα διδάξουμε 3 περισσότερα κεφάλαια κάνοντας 10 ώρες λιγότερο μάθημα καλύτερα νομίζω να μην το σχολιάσω.

Δεν θα διδαχτουν. Θα μειωσουν την υλη.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Χημεία Α' Λυκείου
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 03, 2011, 10:53:53 πμ »
Κάτι πολύ ανησυχητικό είναι ότι στο περυσινό πρόγραμμα σπουδών οι προτεινόμενες ώρες για την Χημεία όλη τη χρονιά ήταν 52. Με το καινούριο πρόγραμμα είναι 42. Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό...
Το πως θα διδάξουμε 3 περισσότερα κεφάλαια κάνοντας 10 ώρες λιγότερο μάθημα καλύτερα νομίζω να μην το σχολιάσω.

Δεν θα διδαχτουν. Θα μειωσουν την υλη.
Μα μόλις την αύξησαν..Σε 3 εβδομάδες πρέπει να βγαίνει το κάθε κεφάλαιο, δηλαδή σε 6 ώρες..Αυτό που θέλουν είναι να περνάμε το κάθε κεφάλαιο επιφανειακά, χωρίς εμβάθυνση, χωρίς πολλές πολλές ασκήσεις, έτσι ώστε να αποκτήσουν τα παιδιά μια πολύ γενική εικόνα για τη χημεία?Ξέρουν τι θέλουν?

Αποσυνδεδεμένος ksae17978

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χημεία Α' Λυκείου
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 03, 2011, 01:25:42 μμ »
EΙΝΑΙ ΓΕΛΟΙΟΙ !!!!!!!!!!! Έχω μείνει άφωνη απο την ώρα που διάβασα την ύλη και δεν ξέρω από που να αρχίσω!!! Τι θα κάνουμε??? Έχει 1 ή 2 ώρες για την ονοματολογία της οργανικης! Και τα παιδιά στην τρίτη θα εξετασθούν σε όλη την ύλη του Λυκείου????? Εγώ πάντως αρνούμε να μπω μέσα στην τάξη και να κοιτάξω τα παιδιά στα μάτια και να τους διδάξω ........ τι? Τι θα τους πούμε ακριβώς? Πήγαίνετε φροντιστήριο γιατί εμείς ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να σας τα διδάξουμε όλα αυτά ? Γιατί ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ  να φτάσουμε μεχρι τη Θερμοχημεία , οχι να βγάλουμε και την οργανική της δευτέρας! Καλά δεν ντρέπονται καθόλου?????????
Θα σταμάτησω τώρα αν και θα μπορούσα να γράφω ώρες αλλά ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ δεν είναι καλά!!!!!!!!!!
Και μια διόρθωση στην εισαγωγή μου : ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΕΛΟΙΟΙ!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Χημεία Α' Λυκείου
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 03, 2011, 02:12:47 μμ »
ημιμαθεια θελουν σε ΟΛΟΥΣ τους κλαδους γνωσης!

Το ειπε προχτες η Διαμαντοπουλου: " εχουμε παρα πολλους με επιστημονικη καταρτιση, αποφοιτοι κατωτερων τεχνικων σχολων μας λειπουν!  "

Αυτο, Αννα μου, δεν ειναι κατ αναγκη κακο, ομως προσφερουμε μια σωστη εκπ/ση και παραλληλα αφηνουμε ελευθερα τα παιδια να επιλεξουν τι θελουν.Τα παιδια εχουν και βουληση και κριση!
Η πολιτεια εχει την υποχρεωση να τα μορφωση σωστα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος vagos44

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Χημεία Α' Λυκείου
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 03, 2011, 03:09:25 μμ »
EΙΝΑΙ ΓΕΛΟΙΟΙ !!!!!!!!!!! Έχω μείνει άφωνη απο την ώρα που διάβασα την ύλη και δεν ξέρω από που να αρχίσω!!! Τι θα κάνουμε??? Έχει 1 ή 2 ώρες για την ονοματολογία της οργανικης! Και τα παιδιά στην τρίτη θα εξετασθούν σε όλη την ύλη του Λυκείου????? Εγώ πάντως αρνούμε να μπω μέσα στην τάξη και να κοιτάξω τα παιδιά στα μάτια και να τους διδάξω ........ τι? Τι θα τους πούμε ακριβώς? Πήγαίνετε φροντιστήριο γιατί εμείς ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να σας τα διδάξουμε όλα αυτά ? Γιατί ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ  να φτάσουμε μεχρι τη Θερμοχημεία , οχι να βγάλουμε και την οργανική της δευτέρας! Καλά δεν ντρέπονται καθόλου?????????
Θα σταμάτησω τώρα αν και θα μπορούσα να γράφω ώρες αλλά ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ δεν είναι καλά!!!!!!!!!!
Και μια διόρθωση στην εισαγωγή μου : ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΕΛΟΙΟΙ!!!!!!!!!!!

Mε εκφράζεις απόλυτα!!!

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Χημεία Α' Λυκείου
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 03, 2011, 04:24:06 μμ »
ημιμαθεια θελουν σε ΟΛΟΥΣ τους κλαδους γνωσης!

Το ειπε προχτες η Διαμαντοπουλου: " εχουμε παρα πολλους με επιστημονικη καταρτιση, αποφοιτοι κατωτερων τεχνικων σχολων μας λειπουν!  "


και για να λέμε κι όλη την ιστορία, τα ίδια ακριβώς είχε πει κι η Γιαννάκου πριν από μερικά χρόνια, μεταφέροντάς το ως απόσπασμα μιας αμερικάνικης έκθεσης για την παγκόσμια οικονομία.

Αποσυνδεδεμένος konnakon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Π04.02
    • Προφίλ
Απ: Χημεία Α' Λυκείου
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 06, 2011, 12:01:51 μμ »
Μόλις διάβασα το πρόγραμμα και έχω πάθει σοκ..Δεν νομίζω να εφαρμοστεί σε κανένα σχολείο..Εδώ φέτος είχα μαθητές που στο σχολείο τους δεν κατάφεραν να βγάλουν καν καταστατική και στοιχειομετρικούς υπολογισμούς..και τα υπόλοιπα βγήκαν με πολύ κόπο...Δηλαδή θέλουν να μας πουν ότι μέσα σε τόσο λίγες ώρες θα βγεί όλη αυτή η ύλη;;;Απίστευτο..1 ώρα μόνο για να τους κανεις ονοματολογία;;;; Εδώ έχω αρχίσει να αμφιβάλω αν θα προλάβει να βγει η ύλη ακόμα και στο φροντιστήριο...!!!

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: Χημεία Α' Λυκείου
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 25, 2011, 06:14:40 μμ »
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=37346

επισημα το προγραμμα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 554
Σύνολο: 555

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.