*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 761769 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2170 στις: Σεπτέμβριος 11, 2019, 01:21:16 μμ »
Το format ήθελα να πω!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:06:41 »

Αποσυνδεδεμένος vicky25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2171 στις: Σεπτέμβριος 11, 2019, 03:27:27 μμ »
Καλησπέρα παιδιά,

Δυστυχώς δεν έχω εικόνα για τα βιβλία που αναφέρετε στο αμέσως προηγούμενο ποστ.

Θέλω κι εγώ τα φώτα σας όσον αφορά βιβλία για Senior E. Ψάχνω για μια σειρά μοντέρνα, ενδιαφέρουσα και σχετικά απαιτητική από επίπεδο δυσκολίας.

Μέχρι τώρα δούλευα τα Revised Choices αλλά πλέον μου φαίνονται παλιά. Τα Real English δεν θεωρώ ότι καλύπτουν επαρκώς την ύλη και απευθύνονται κυρίως σε μαθητές που δυσκολεύονται, οπότε δεν θα τα ήθελα. Έχετε εικόνα για το Result E! της Oxford; (Αν και αυτό είναι παλιό, δεν μπορώ να βρω έστω κάποια sample pages να δω πώς είναι).

Επίσης πέρυσι δούλεψα πρώτη φορά τα Oxford Discover αλλά πλησιάζοντας για το lower φοβάμαι μήπως η σειρά αυτή, πέρα από το ότι είναι πολύ προσεγμένη και εντυπωσιακή, είναι πιο γενική και δεν καλύπτει στοχευμένα τις ανάγκες μας για το πτυχίο.

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!

Τo Cosmic είναι πολύ ωραία σειρά και νομίζω καλύπτει πλήρως τις ανάγκες του επιπέδου. Χρησιμοποιώ συμπληρωματικό υλικό μόνο για το Listening & Speaking, κυρίως με βίντεο από άλλες σειρές και Ted Ex.

Επίσης το Gold Experience είναι ωραίο αλλά περιμένω τη δεύτερη έκδοση που θα βγεί για τα επίπεδα Β1 και Β1+ λογικά μέσα στη χρονιά!
 
Από Oxford θα ήθελα να δοκιμάσω πολύ το Solutions (3rd ed.) για Β1/Β1+ και το Venture into First για Β2, αλλά προς το παρόν δεν το έχω τολμήσει. 

Αποσυνδεδεμένος vicky25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2172 στις: Σεπτέμβριος 12, 2019, 09:17:01 πμ »
Μου ζητήθηκε να αναλάβω ένα αγοράκι που θα πάει πρώτη γυμνασίου και έχει τελείωσει τη C senior (I like English 3, Supercourse) σε φροντιστήριο. Η μητέρα του μου είπε ότι αν συνέχιζε στο φροντιστήριο τους κάνουν D+E μαζί (φαντάζομαι με το I like English B1) και την επόμενη χρονιά προετοιμάζονται για Lower (βλέποντας τις επιλογές των βιβλίων καταλαβαίνω ότι η προετοιμασία θα γίνει μόνο για ECCE).

Εγώ, επειδή δουλεύω με παιδιά που δυσκολεύονται με τα αγγλικά, κρίνω πολύ σημαντικές τις τάξεις B1 και Β1+, ειδικά αν θέλουν μετά να συνεχίσουν για Proficiency. Επίσης, προετοιμάζω κυρίως για Cambridge.

Εκανα ένα πρώτο δοκιμαστικό και ο μαθητής αν και κατέχει ικανοποιητικά το λεξιλόγιο για Α2 στη γραμματική δυσκολεύεται αρκετά. Μπορείτε να μου προτείνετε άλλες σειρές (Express, Pearson, Cambridge ή Oxford). Δεν μου αρέσουν τα βιβλία της Supercourse για αυτές τις τάξεις γιατί διαφωνώ με τη μέθοδο που ακολουθούν.

Θεωρείτε ότι ένα βιβλίο για PET (Π.χ. Complete PET, Objective PET, Preliminary Gold) θα ταίριαζε καλύτερα στο προφίλ του, δλδ θα κάλυπτε τις τάξεις Β1 και Β1+ επαρκώς, ωστέ του χρόνου να κάνουμε προετοιμασία Β2; H να επιλέξω μια σειρά σε επίπεδο Intermediate (;) ;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2173 στις: Σεπτέμβριος 12, 2019, 03:31:32 μμ »
Μου ζητήθηκε να αναλάβω ένα αγοράκι που θα πάει πρώτη γυμνασίου και έχει τελείωσει τη C senior (I like English 3, Supercourse) σε φροντιστήριο. Η μητέρα του μου είπε ότι αν συνέχιζε στο φροντιστήριο τους κάνουν D+E μαζί (φαντάζομαι με το I like English B1) και την επόμενη χρονιά προετοιμάζονται για Lower (βλέποντας τις επιλογές των βιβλίων καταλαβαίνω ότι η προετοιμασία θα γίνει μόνο για ECCE).

Εγώ, επειδή δουλεύω με παιδιά που δυσκολεύονται με τα αγγλικά, κρίνω πολύ σημαντικές τις τάξεις B1 και Β1+, ειδικά αν θέλουν μετά να συνεχίσουν για Proficiency. Επίσης, προετοιμάζω κυρίως για Cambridge.

Εκανα ένα πρώτο δοκιμαστικό και ο μαθητής αν και κατέχει ικανοποιητικά το λεξιλόγιο για Α2 στη γραμματική δυσκολεύεται αρκετά. Μπορείτε να μου προτείνετε άλλες σειρές (Express, Pearson, Cambridge ή Oxford). Δεν μου αρέσουν τα βιβλία της Supercourse για αυτές τις τάξεις γιατί διαφωνώ με τη μέθοδο που ακολουθούν.

Θεωρείτε ότι ένα βιβλίο για PET (Π.χ. Complete PET, Objective PET, Preliminary Gold) θα ταίριαζε καλύτερα στο προφίλ του, δλδ θα κάλυπτε τις τάξεις Β1 και Β1+ επαρκώς, ωστέ του χρόνου να κάνουμε προετοιμασία Β2; H να επιλέξω μια σειρά σε επίπεδο Intermediate (;) ;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.
Ειναι λίγο αντιφατικό οτι προετοιμάζεις παιδια με δυσκολίες όπως λες ,για cambridge.
Επίσης,μετά από 15 χρόνια σαυτη τη δουλειά,μπορώ να σου πω να μην ψαχνεις το ιδεατό αλλά να κοιτάς να παίρνεις το χαρτί για το οποίο πληρώνουν οι γονείς και όχι να αναζητάς την τέλεια μάθηση,όχι μόνο γιατί αυτη δεν υπάρχει αλλά και γιατί ελάχιστοι μαθητές έχουν διάθεση για αυτή.Αρα αυτοπαγιδεύεσαι σε έναν φαύλο κύκλο με μοναδικό χαμένο εσένα...
Τέλος,όχι,τα βιβλία supercourse ,μετά από χρόνια που τα κάνω,μπορώ να σου πω οτι και καλή μέθοδο έχουν και εκπληκτικά αποτελέσματα φέρνουν ακομα και σε αδύνατους μαθητές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:06:41 »

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2174 στις: Σεπτέμβριος 13, 2019, 10:33:19 πμ »
Καλησπέρα παιδιά,

Δυστυχώς δεν έχω εικόνα για τα βιβλία που αναφέρετε στο αμέσως προηγούμενο ποστ.

Θέλω κι εγώ τα φώτα σας όσον αφορά βιβλία για Senior E. Ψάχνω για μια σειρά μοντέρνα, ενδιαφέρουσα και σχετικά απαιτητική από επίπεδο δυσκολίας.

Μέχρι τώρα δούλευα τα Revised Choices αλλά πλέον μου φαίνονται παλιά. Τα Real English δεν θεωρώ ότι καλύπτουν επαρκώς την ύλη και απευθύνονται κυρίως σε μαθητές που δυσκολεύονται, οπότε δεν θα τα ήθελα. Έχετε εικόνα για το Result E! της Oxford; (Αν και αυτό είναι παλιό, δεν μπορώ να βρω έστω κάποια sample pages να δω πώς είναι).

Επίσης πέρυσι δούλεψα πρώτη φορά τα Oxford Discover αλλά πλησιάζοντας για το lower φοβάμαι μήπως η σειρά αυτή, πέρα από το ότι είναι πολύ προσεγμένη και εντυπωσιακή, είναι πιο γενική και δεν καλύπτει στοχευμένα τις ανάγκες μας για το πτυχίο.

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!
Καλημέρα, εγώ θα σου πρότεινα το Full Blast B1+ mm publications, το οποίο σου στέλνουν δωρεάν και αν έχεις δύο μαθητές σε αυτό το επίπεδο σου στέλνουν και το IWB  δωρεάν. Αν τώρα έχεις πολύ καλούς μαθητές το On Screen B1+ είναι πολύ καλό αλλά απαιτητικό.

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2175 στις: Σεπτέμβριος 13, 2019, 10:39:58 πμ »
Ειναι λίγο αντιφατικό οτι προετοιμάζεις παιδια με δυσκολίες όπως λες ,για cambridge.
Επίσης,μετά από 15 χρόνια σαυτη τη δουλειά,μπορώ να σου πω να μην ψαχνεις το ιδεατό αλλά να κοιτάς να παίρνεις το χαρτί για το οποίο πληρώνουν οι γονείς και όχι να αναζητάς την τέλεια μάθηση,όχι μόνο γιατί αυτη δεν υπάρχει αλλά και γιατί ελάχιστοι μαθητές έχουν διάθεση για αυτή.Αρα αυτοπαγιδεύεσαι σε έναν φαύλο κύκλο με μοναδικό χαμένο εσένα...
Τέλος,όχι,τα βιβλία supercourse ,μετά από χρόνια που τα κάνω,μπορώ να σου πω οτι και καλή μέθοδο έχουν και εκπληκτικά αποτελέσματα φέρνουν ακομα και σε αδύνατους μαθητές.
Λοιπόν, έχει δίκαιο ο John ως προς το ότι τα παιδιά που δυσκολεύονται δεν τα στελνουμε για FCE. Στην καλύτερη περίπτωση τα στέλνουμε για ECCE που είναι σαφώς πιο βατό και εξίσου αναγνωρισμένο. Για τη Supercourse συμφωνώ ότι η σειρά I like English έχει πολλά προβλήματα που τα γνωρίζουν και οι ίδιοι στον εκδοτικό για αυτό έβγαλαν τη σειρα Tech it easy 1,2,3 που μόνο υπέροχη μπορώ να τη χαρακτηρίσω. Αν πάρεις τα δείγματα θα το διαπιστώσεις και εσύ. Κυρίως το 3 που βγήκε τώρα καλύπτει τα πάντα από γραμματική και λεξιλόγιο και έχει καταπληκτικό i-book. Τώρα για το επίπεδο β1 θα σου προτεινα ανεπιφύλακτα τη νέα σειρά της Burlgington mindset B1 . Είναι σαφώς καλύτερη από το real english που είχαν βγάλει πριν και τα θέματα είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντα και up to date για τα παιδιά. Δες αυτές τις σειρές και είμαι σίγουρη ότι θα σου αρέσουν!

Αποσυνδεδεμένος KLEONIKI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2176 στις: Σεπτέμβριος 20, 2019, 12:38:49 μμ »
Καλημέρα και καλή σχολική χρονιά σε όλους!

Τι βιβλία θα κάνατε σε ενήλικα με βασικές γνώσεις που ενδιαφέρεται αποκλειστικά και μόνο για Speaking( conversational english) για απλά ταξίδια στο εξωτερικό (όχι επαγγελματικά)?


Σε σειρές που περιλαμβάνουν - εκτός από τα βιβλία-  και   online interactive practice  ή   i-book ,  δουλεύετε όλα το components? ( και το workbook)?


Μέχρι ποια τάξη τους βάζετε ορθογραφία?


Ευχαριστώ



Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2177 στις: Σεπτέμβριος 20, 2019, 07:10:05 μμ »
1. Εξειδικευμένη και υπέροχη σειρά για speaking listening για τον ενήλικα που λες ειναι η real english speaking and listening, cambridge english. ΟΙ ενηλικες ενθουσιάζονται με αυτή τη σειρά γιατί είναι to the point. λεπτομέρειες εδώ https://www.cambridge.org/is/cambridgeenglish/catalog/skills/cambridge-english-skills-real-listening-speaking
2. Εξαρτάται από το βιβλίο. Συνήθως το workbook το βάζουμε για HW  αφού κάνουμε λίγες ασκησούλες ενδεικτικά. το i-book επίσης κατά βούληση.
3. Η ηλικία που θα σταματήσει η ορθογραφία εξαρτάται από το μαθητή. Καλό είναι τις πολύ σημαντικές λέξεις να τις γράφουμε ορθογραφία και σε προχωρημένα επίπεδα.

Αποσυνδεδεμένος KLEONIKI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2178 στις: Σεπτέμβριος 22, 2019, 11:48:15 πμ »
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση  maria42.  Σε μαθήματα με ενήλικες  που ενδιαφέρονται μόνο για speaking, εκτός από το βιβλίο που έγραψες(real english speaking and listening) κάνεις παράλληλα και κάποιο coursebook for adults?( π.χ. i discover   της Εxpress)

Αποσυνδεδεμένος kati 1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2179 στις: Σεπτέμβριος 25, 2019, 03:08:08 μμ »
Αν είναι εύκολο να μου πείτε την γνώμη σας. Mε στόχο αργότερα   FCE  CPE ποια σειρά είναι πιο κατάλληλη και πλήρες για Β1+ :  COSMIC B1+  pearson ή Real english b1+ burlighton ή κανένα απο αυτά?

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2180 στις: Σεπτέμβριος 25, 2019, 03:14:09 μμ »
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση  maria42.  Σε μαθήματα με ενήλικες  που ενδιαφέρονται μόνο για speaking, εκτός από το βιβλίο που έγραψες(real english speaking and listening) κάνεις παράλληλα και κάποιο coursebook for adults?( π.χ. i discover   της Εxpress)
Εξαρτάται από το τι θέλει ο καθένας. Το i discover είναι πολύ καλό όπως επίσης και το Restart.

Αποσυνδεδεμένος Kalkapen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2181 στις: Σεπτέμβριος 26, 2019, 12:35:31 πμ »
Αν είναι εύκολο να μου πείτε την γνώμη σας. Mε στόχο αργότερα   FCE  CPE ποια σειρά είναι πιο κατάλληλη και πλήρες για Β1+ :  COSMIC B1+  pearson ή Real english b1+ burlighton ή κανένα απο αυτά?

Σίγουρα όχι Real English αν στοχεύεις αργότερα για FCE. Παραείναι απλό το βιβλίο από θέμα ύλης. Το Cosmic δεν το έχω δουλέψει για να είμαι ειλικρινής, οπότε δεν έχω άποψη.

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2182 στις: Σεπτέμβριος 26, 2019, 11:41:39 μμ »
Αν είναι εύκολο να μου πείτε την γνώμη σας. Mε στόχο αργότερα   FCE  CPE ποια σειρά είναι πιο κατάλληλη και πλήρες για Β1+ :  COSMIC B1+  pearson ή Real english b1+ burlighton ή κανένα απο αυτά?
Για  FCE θα πρότεινα αν έχεις πολύ καλό μαθητή το Οn Screen B1+ , Express ή αν είναι απλά καλός το Full Blast B1+, mm .

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2183 στις: Σεπτέμβριος 29, 2019, 02:32:08 μμ »
Θα ήθελα τη γνώμη σας για τη νέα σειρά της Burlington Mindset B1.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2019, 02:38:55 μμ από maria42 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 536
Σύνολο: 546

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.