*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 761433 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kati 1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2184 στις: Οκτώβριος 01, 2019, 10:18:49 πμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Επίσης η σειρά QUEST ,OXFORD για τάξεις senior B , C την θεωρείτε καλή επιλογή για  έναν καλό μαθητή  ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:40:52 »

Αποσυνδεδεμένος vicky25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2185 στις: Οκτώβριος 02, 2019, 05:59:08 μμ »
Σίγουρα όχι Real English αν στοχεύεις αργότερα για FCE. Παραείναι απλό το βιβλίο από θέμα ύλης. Το Cosmic δεν το έχω δουλέψει για να είμαι ειλικρινής, οπότε δεν έχω άποψη.

Δουλεύω με τα Cosmic και τα βρίσκω πλήρη. Προσθέτω μόνο listening και video από άλλες σειρές (Eyes Open,Think, Solutions) και επιλέγω άρθρα από Onestopenglish και τα Solutions.

Αποσυνδεδεμένος Kalkapen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2186 στις: Οκτώβριος 04, 2019, 12:44:40 μμ »
Θα ήθελα τη γνώμη σας για τη νέα σειρά της Burlington Mindset B1.

Αγαπητή maria42,

Φέτος αποφάσισα να αντικαταστήσω το Choices for D Class (Burlington) και το Oxford Discover (Oxford) με το Mindset B1.
Κι εγώ είχα ενδοιασμούς και δεν ήξερα τι να περιμένω, απλά ήθελα μια αλλαγή και κάτι exam-oriented.

Για την ώρα, το βιβλίο το βρίσκω αρκετά ικανοποιητικό από πλευράς περιεχομένου, πολύ ενδιαφέρον από πλευράς θεματολογίας και όπως με όλα τα βιβλία της Burlington στρωτό και καθόλου χαοτικό. Το δουλεύω με μέτριο (ας μου επιτραπεί αυτός ο όρος) μαθητή, οπότε για την ώρα είμαι ικανοποιημένη, αν και είναι πολύ νωρίς για να κρίνω. Πάντως σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον εκδοτικό οίκο, μου ανέφεραν ότι και η σειρά Mindset και το Stay Connected Β1+ (που είναι για Ε Class) είναι πολύ πιο δυνατά βιβλία σε σχέση με το Real English (αυτό μας έλειπε) και μέχρι τώρα το διαπιστώνω κι εγώ μέρα με τη μέρα.

Όποιος άλλος έχει προσωπική εμπειρία, θα χαρούμε να τον ακούσουμε!

Αποσυνδεδεμένος Daria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2187 στις: Οκτώβριος 05, 2019, 02:25:18 πμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία που απαιτείται για να δηλώσω 2 παιδιά να δώσουν lower Michigan το καλοκαίρι του 2020. Σας ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:40:52 »

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2188 στις: Οκτώβριος 05, 2019, 07:50:09 πμ »
Τον Φεβρουάριο γίνονται οι αιτήσεις στη σελίδα hau.gr. Όταν μπεις εκεί θα σε κατευθύνουν.
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2189 στις: Οκτώβριος 05, 2019, 10:41:54 μμ »
Αγαπητή maria42,

Φέτος αποφάσισα να αντικαταστήσω το Choices for D Class (Burlington) και το Oxford Discover (Oxford) με το Mindset B1.
Κι εγώ είχα ενδοιασμούς και δεν ήξερα τι να περιμένω, απλά ήθελα μια αλλαγή και κάτι exam-oriented.

Για την ώρα, το βιβλίο το βρίσκω αρκετά ικανοποιητικό από πλευράς περιεχομένου, πολύ ενδιαφέρον από πλευράς θεματολογίας και όπως με όλα τα βιβλία της Burlington στρωτό και καθόλου χαοτικό. Το δουλεύω με μέτριο (ας μου επιτραπεί αυτός ο όρος) μαθητή, οπότε για την ώρα είμαι ικανοποιημένη, αν και είναι πολύ νωρίς για να κρίνω. Πάντως σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον εκδοτικό οίκο, μου ανέφεραν ότι και η σειρά Mindset και το Stay Connected Β1+ (που είναι για Ε Class) είναι πολύ πιο δυνατά βιβλία σε σχέση με το Real English (αυτό μας έλειπε) και μέχρι τώρα το διαπιστώνω κι εγώ μέρα με τη μέρα.

Όποιος άλλος έχει προσωπική εμπειρία, θα χαρούμε να τον ακούσουμε!
Σε ευχαριστώ Κalkapen για την απάντηση. Κι εγώ  έχω πάρει τη σειρά και τη μελετάω  για να την χρησιμοποιήσω σε επόμενες χρονιές και πράγματι μου φαίνεται προσεγμένη και ελκυστική για τους μαθητές. Το ότι τη χρησιμοποιείς ήδη και είσαι ικανοποιημένη είναι πολύ καλο. Εκείνο που θα ήθελα να σε ρωτήσω ακόμη είναι τι κάνεις με τα βίντεο της σειράς. Από όσο ξέρω ο εκδοτικός οίκος δίνει το IWB μόνο στα φροντιστήρια. Υπάρχουν τα βίντεο στο Ε-book του μαθητή ώστε να μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε και στα ιδιαίτερα; Γιατί είναι πολύ ωραία και είναι κρίμα να μην έχουν οι μαθητές που κάνουν ιδιαίτερα προσβαση σε αυτά.

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2190 στις: Οκτώβριος 26, 2019, 03:24:53 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!ερώτηση..που κάνετε εγγραφή μαθητών για εξετάσεις fce;στη σελίδα της hau;

Αποσυνδεδεμένος sia_eng

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2191 στις: Ιανουάριος 22, 2020, 03:53:51 πμ »
Καλημέρα!
Έχω κάποιες απορίες για FCE καθώς είμαι νέα στο χώρο και πρώτη φορά έχω μαθητή που θα δώσει το συγκεκριμένο, οπότε οποιαδήποτε συνεισφορά θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα !!!
Ανέλαβα το παιδί το Σεπτέμβριο και συνεχίσαμε τα Real English B1+ σε συνδυασμό με το FCE Use of English (Express) που έκανε με την προηγούμενη καθηγήτρια. Επειδή οι ώρες μαθημάτων είναι λίγες, τελειώνουμε αυτές τις μέρες τα βιβλία αυτά.
Σκεφτόμουν να κάνουμε κάτι από εκδόσεις Cambridge (Compact First for schools) και Practice Tests. Είναι γενικά εργατικός και δεν έχει πρόβλημα και για αρκετό homework. Νομίζω έχει τη δυνατότητα για FCE αφού στο πρώτο sample test που έκανε (από τη σελίδα του Cambridge) σκόραρε σε όλα 2-3 απαντήσεις πάνω από τη βάση εκτός από το Use που ήταν οριακά κάτω και έχουμε 5-5,5 μήνες μπροστά μας. Στο paper του ECCE δεν πήγε καλά. Το μόνο που πέρασε ήταν το Listening.
1) Θεωρείτε ότι αρκεί σαν προετοιμασία?
2) Τι άλλα βιβλία θα προτείνατε, λίγο περιεκτικά δεδομένου του χρόνου?
3) Τα βαθμολογημένα benchmarks των εκθέσεων που δίνουν στο FCEfs μπορούμε να τα εμπιστευτούμε?

 Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!
"My soul has grown deep like the rivers"

Αποσυνδεδεμένος chrysalask

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2192 στις: Αύγουστος 18, 2020, 02:52:13 μμ »
Καλησπέρα. Αναλαμβάνω μαθητή για CPE. Σκέφτομαι να ξεκινήσουμε με εκδοσεις Γρίβα, τα βιβλία Reading & use of English, Speaking & Listening και Writing. Βέβαια οικονομικά δεν ξέρω εάν θα χαροποιήσουν τους γονείς...έχετε κάποια άλλη άποψη;;;

Αποσυνδεδεμένος evabeeg76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2193 στις: Αύγουστος 30, 2020, 11:49:30 πμ »
Καλησπέρα σας,

Σταμάτησα να ασχολούμαι με ιδιαίτερα μαθήματα πριν μια δεκαετία που διορίστηκα. Πέρσι που η κόρη μου ήταν στην τρίτη δημοτικού αποφάσισα να της κάνω εγώ μάθημα μαζί με ένα φίλο της για να υπάρχει κίνητρο και πρόγραμμα. Πήγε πολύ καλά. Σε μια σχολική χρονιά κάναμε a και b junior. Δουλέψαμε το Happy Kids από Grivas Publications. Σκέφτομαι να συνεχίσω με βιβλίο του ίδιου εκδοτικού και συγκεκριμένα με το Way up 1. Έριξα μια ματιά σε sample pages βιβλίων κι άλλων εκδοτικών αλλά το Way up μου άρεσε περισσότερο. Θα ήθελα την άποψή σας για το βιβλίο και αν εσείς χρησιμοποιείτε και το Grammar Book αυτής της σειράς ή της σειράς που εσείς κάνετε. Προσωπικά θεωρώ ότι για A senior το coursebook, workbook και companion έχουν αρκετό υλικό για τα γραμματικά φαινόμενα του επιπέδου αυτού.

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2194 στις: Αύγουστος 31, 2020, 10:03:23 μμ »
Το way up είναι μια καλή επιλογή. Όταν και αν τα παιδιά δυσκολευτούν τους κάνεις και επιλεκτικά λίγο παραπάνω γραμματική από τα βιβλία που έχεις, φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο σκοπεύεις να κάνεις ούτως ή άλλως. Ωστόσο, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν θεωρείς ότι το ebook  του μαθητή επαρκεί σε περίπτωση που χρειαστεί να κάνεις πάλι εξ' αποστάσεως μάθημα με το παιδί που κάνει μάθημα μαζί με την κορούλα σας. Πέρσι για παράδειγμα με το Happy Kids έκανες εξ' αποστάσεως με το ebook ή απευθύνθηκες για το IWB στον εκδοτικό; Απ' όσο ξέρω οι περισσότεροι εκδοτικοί ή δεν δινουν το IWB στους καθηγητές ή οι τιμές του είναι απαγορευτικές.  :-\

Αποσυνδεδεμένος evabeeg76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2195 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 02:21:59 μμ »
Το way up είναι μια καλή επιλογή. Όταν και αν τα παιδιά δυσκολευτούν τους κάνεις και επιλεκτικά λίγο παραπάνω γραμματική από τα βιβλία που έχεις, φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο σκοπεύεις να κάνεις ούτως ή άλλως. Ωστόσο, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν θεωρείς ότι το ebook  του μαθητή επαρκεί σε περίπτωση που χρειαστεί να κάνεις πάλι εξ' αποστάσεως μάθημα με το παιδί που κάνει μάθημα μαζί με την κορούλα σας. Πέρσι για παράδειγμα με το Happy Kids έκανες εξ' αποστάσεως με το ebook ή απευθύνθηκες για το IWB στον εκδοτικό; Απ' όσο ξέρω οι περισσότεροι εκδοτικοί ή δεν δινουν το IWB στους καθηγητές ή οι τιμές του είναι απαγορευτικές.  :-\

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Για το ebook δεν έχω σκεφτεί καθόλου! Πέρσι με την εξ αποστάσεως δεν μπήκα καν στη διαδικασία να το ψάξω. Σταματήσαμε τα δια ζώσης μόνο για το διάστημα του γενικού lock down που είχε μέσα και το 15μερο του Πάσχα. Στις λίγες αυτές βδομάδες κάναμε ελάχιστα μαθήματα, 1 ώρα κάθε 10 μέρες λόγω φόρτου εργασίας και στα δυο σπίτια.,δυο εκπαιδευτικοί στο δικό μας και δυο μαθητές όλοι με τα online μαθήματα του σχολείου, 1 εκπαιδευτικός στο άλλο σπίτι με 3 μαθητές, οι δύο μεγάλοι με επιπλέον του σχολείου τα φροντιστηριακά. Εγώ είχα και την επιμόρφωση Β2 επιπέδου ΤΠΕ εννοείται online. Και σε όλα αυτά η δημιουργία από την αρχή υλικού σε ηλεκτρονική μορφή. Κι ενώ για το σχολείο δημιούργησα δικό μου υλικό, στα ελάχιστα μαθήματα με το Ηappy Κids έκανα διάφορες αλχημείες χρησιμοποιώντας την έντυπη μορφή του βιβλίου. Πχ ορθογραφία η κόρη μου έγραφε στο τετράδιο δίπλα μου, το άλλο παιδί στο chat. Υπήρχε βέβαια αυτή η πολυτέλεια γιατί τα παιδιά ήταν προχωρημένα στην ύλη και στην ορθογραφία δεν έκαναν ποτέ λάθος (άντε να διορθώνεις στο chat). Τα μαθήματα αυτά έγιναν ίσα ίσα για να μη χάσουν επαφή.
Ταλαιπωρήθηκα και αγχώθηκα τόσο με την εξ αποστάσεως πέρσι παρά το ότι με την τεχνολογία τα πάω πολύ καλά και τη χρησιμοποιούσα πάντα στην τάξη. Άλλο όμως επικουρικά κι άλλο αποκλειστικά. Γενικό lock down δε νομίζω να υπάρξει. Αν κάποια στιγμή κλείσουν τα σχολεία θα συνεχίσουμε τα δια ζώσης κανονικά. Η εξ αποστάσεως αποτελεί αναγκαίο κακό. Στις περιπτώσεις που μπορεί κανείς να την αποφύγει ας το κάνει. Δεν απευθύνεται σε μικρά παιδιά. Στο σχολείο αναγκαστικά ακολουθώ ό,τι προτείνει το Υπουργείο. Άλλα μαθήματα δεν κάνω πέρα από το μάθημα στην κόρη μου και τον φίλο της  που είναι βέβαια σε άλλη βάση.

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2196 στις: Σεπτέμβριος 02, 2020, 05:46:06 μμ »
Μια ερώτηση και από εμένα: Θεωρείτε ότι το νέο βιβλίο της Burlington Mindset B1 χρειάζεται και επιπλέον βιβλίο για την κάλυψη της γραμματικής ή επαρκεί το δικό του υλικό;

Αποσυνδεδεμένος Daria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2197 στις: Σεπτέμβριος 07, 2020, 10:36:02 μμ »
Καλησπέρα, ένα παιδί που του κάνω μάθημα έδωσε το ECCE τον Ιούλιο και δεν κατάφερε να περάσει. Οι γονείς της μου ζήτησαν να δώσει το αντίστοιχο PALSO. Υπάρχει κάποιος που να το έχει δώσει μαθητής του να μου πει αν αξίζει και τι βιβλία χρησιμοποίησε για προετοιμασία;Επίσης η εγγραφή στην εξέταση γίνεται απο κάποια ιστιοσελίδα όπως το hau; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159735
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 393
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 350
Σύνολο: 359

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.