*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 762173 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elenitsa15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2226 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 09:31:55 πμ »
Καλησπέρα, επειδή και εγώ έχω μια αντίστοιχη περίπτωση εκείνο που αποφάσισα να κάνω είναι το εξής: Θα τους κάνω το Tech it easy 1 σε συνδυασμό με το Penpal 1 , Archer Editions που είναι skills book  ( και στους δύο εκδοτικούς, αν παραγγείλεις κατευθείαν απο αυτούς τα βιβλία του μαθητή σου στέλνουν δωρεάν του καθηγητή και τα CDs φυσικά). Ένα ακόμη πολύ ωραίο skills book  είναι το Let's speak, listen and write 1, Grivas publications που είναι λίγο πιο απαιτητικό από το Penpal  αλλά είναι κατάλληλο και αυτό για  μικρά παιδιά. Ο λόγος που επέλεξα το Tech it easy τελικά είναι γιατί είναι πολυ μεθοδικό ως βιβλίο στη γραμματική και η θεματολογία του αρέσει πολύ στα παιδιά. Επίσης, βολεύει στην τηλεκπαίδευση γιατί όπως έχεις προσέξει το Ebook είναι υπέροχο. Ένας ακόμη λόγος είναι και το ότι το έκανα με μια μαθήτρια μου και παρατήρησα ότι λόγω της μεθοδικότητάς του, ό,τι έχουμε μάθει της έχει μείνει στο μεγαλύτερο βαθμό. Αντιθέτως, μια άλλη μαθήτριά μου που ήρθε αφού πήγε 2 χρονιές φροντιστήριο και οι γονείς της επέμεναν να τελειώσουμε πρώτα το Blaze 1 που έκαναν εκεί, δυσκολεύτηκε απίστευτα γιατί το συγκεκριμένο βιβλίο ήταν τόσο απαιτητικό που λειτούργησε αποθαρρυντικά για το παιδί με αποτέλεσμα να έχει κενά στη γραμματική και στο λεξιλόγιο. Όσον αφορά το Portal 1  το τμήμα e αν το προσέξεις έχει λεξιλόγιο listening  speaking και writing που συνδέονται πολύ αρμονικά μεταξύ τους. Θεωρώ, επομένως, ότι μια χαρά προετοιμάζει για το Writing. Το Amazing English  κατά τη γνώμη μου δεν είναι τόσο μεθοδικό στο Writing  όσο το portal. Για να μην πολυλογώ, εφόσον τα παιδιά είναι μικρά ακόμη, η γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις με το Tech it easy 1 του οποίο το μονο ελάττωμα είναι το λεξιλόγιο ( θα ήθελα να είχε πιο πλούσιο λεξιλόγιο) συνδυάζοντας το με ένα καλό skills book όπως τα παραπάνω που σου έγραψα ( και έτσι θα καλύψεις πλήρως το κενό του λεξιλογίου). Αν δεις ότι πάνε καλά συνεχίζεις έτσι και στη Β senior και πας σε πιο απαιτητική σειρά στη C senior. Αν θέλεις τώρα κάτι πιο απαιτητικό ( που μπορεί όμως να λειτουργήσει αποτρεπτικά γιατί υπάρχει διαφορά ανάμεσα στις junior and senior τάξεις και η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να γίνει ομαλά αυτή η μετάβαση) κάνε το Portal 1 χωρίς επιπλέον skills book. Όσο το δουλεύεις, τόσο θα βλέπεις ότι καλύπτει πλήρως όλα τα skills. Ελπίζω να σε βοήθησα.


Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, Maria42, για την εμπεριστατωμένη απάντησή σου! εθεσες θέματα που δεν τα ειχα σκεφτεί! Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα, εσύ στο tech it easy1 χρησιμοποιείς και το revision book?αν ναι με ποιον τρόπο; κάνετε , π.χ., το students' την ώρα του μαθήματος και workbook και revision για homework? αν ναι δεν πέφτουν πολλά για το σπίτι; Ή μήπως  ξεχωριστή ώρα το revision book?εγώ θα κάνω δυο φορές την εβδομάδα από 1 ώρα ή και λίγο παραπάνω 1 ώρα 15 λεπτά .
Επίσης, εσείς πώς δουλευετε τις τάξεις; Εγώ σκέφτομαι μετά την C senior να προχωρήσουμε στην Ε και μετά Lower. Αν ακολουθήσω την πρόταση σου, Maria42, (που μου άρεσε πολύ και με έχεις πείσει για πιο βατές σειρές στην αρχή) θα κάνουμε στην a +b senior το tech it easy 1+2 και μετά τι προετείνετε?
Ευχαριστώ πολύ!


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:24:29 »

Αποσυνδεδεμένος elenitsa15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2227 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 09:35:07 πμ »
Καλημέρα! Προσωπικά δουλεύω το Portal και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Είναι μια σειρά που καλύπτει όλα τα skills του επιπέδου, χωρίς όμως να είναι υπερβολικά απαιτητικό. Κάνεις λάθος για το writing, υπάρχει σε ξεχωριστή ενότητα και είναι μάλιστα πολύ ωραία παρουσιασμένο, τόσο στο Portal 1 όσο και στα επόμενα επίπεδα. Το Tech it easy το έχω δοκιμάσει στο παρελθόν, αλλά δεν με κάλυψε καθόλου.. Θεωρώ ότι πέρα από το πολύ ωραίο e-book που όντως έχει, δεν έχει να προσφέρει κάτι άλλο.. Είναι πολύ ελλιπές κατά τη γνώμη μου. Εύχομαι να βοήθησα!

Ευχαριστώ πολύ, giotoulες, για την απάντησή σου!Εσένα ποιας ηλικίας ειναι οι μαθητές στους οποίους χρησιμοποίησηες το Portal 1? Εχω πολύ food for thought μου φαίνεται!!

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2228 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 05:37:22 μμ »
elenitsa15 το Revision Book του Tech it easy είναι απαραίτητο εργαλείο και πάντα το κάνω. Kαι εγώ κάνω 2 ώρες την εβδομάδα μαζί τους. Ξεκινάω με το activity book που είναι και companion. Διαβάζουμε και προφέρουμε σωστά τις λέξεις και (μετά από τα πρώτα μαθήματα που τα κάνουμε μαζί για να εξοικειωθούν) τους βάζω τις ασκήσεις λεξιλογίου για το σπίτι (είναι πολύ εύκολες και τους αρέσει να τις κάνουν σπίτι). Μετά βλέπουμε το βίντεο της γραμματικής ως εισαγωγή, εξηγούμε με λεπτομέρειες το νέο γραμματικό φαινόμενο και κάνουμε 2-3 προτάσεις από κάθε άσκηση του activity book και τις υπόλοιπες homework. Στη συνέχεια επιλέγω 2-3 ασκήσεις  γραμματικής από το Revision book ( τις πιο βατές) και τις έχουν για homework. To Revision book έχει ανά μάθημα την ύλη για 2 μαθήματα του activity book ( δηλαδή 18 μαθήματα που αντιστοιχούν σε 36 του activity book). Όταν τελειώσουμε τα αντίστοιχα 2 μαθήματα του coursebook τους βάζω για το σπίτι πάλι τις ασκήσεις του λεξιλογίου που έχει το Revision book στην αρχή ως επανάληψη. Αφού τελειώσουμε το activity book πάμε στο Coursebook. Έτσι η ώρα βγαίνει μια χαρά. Το Skills book το κάνω μισή ώρα ανά 3 εβδομάδες ( δεν έχει πολλά κεφάλαια και βγαίνει). Κάνουμε το speaking, reading, listening μαζί και έχουν την έκθεση για το σπίτι ( είναι πολύ καθοδηγούμενη και έτσι άνετα την γράφουν σπίτι).  Έχουμε και ένα Vocabulary Box όπου ετοιμάζουν μόνες τους Flashcards με τις λέξεις του κάθε μαθήματος ανα θέμα και κάνουμε διάφορα παιχνίδια με αυτές. Συχνά τους βάζω και extra λεξούλες ανα θέμα  ( μόνο για το Vocabulary box ) αφού πρώτα τις παίξουμε από το ELI Vocabulary in Pictures  ( έχει και online ασκησούλες το συγκεκριμένο ) ή από βιντεάκια στο Youtube ή από το Quizlet.
Τώρα, για τα υπόλοιπα που με ρώτησες: Εκείνο που κάνω όταν οι μαθητές είναι μικροί ή δυσκολεύονται είναι ότι ξεκινάω με Tech it easy A και Β Senior και αν δω ότι τα καταφέρνουν συνεχίζω με I 5 3, express publishing που είναι δυνατό αλλά ταυτόχρονα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο και καλύπτει την ύλη του Α2 και ένα μεγάλο μέρος της ύλης του Β1. Μετά συνεχίζω με το Μindset B1+ και τελειώνω με το Μindset B2 που είναι exam oriented και προετοιμάζουν για όλα σχεδόν τα πτυχία με έμφαση σε FCE kai ECCE.  Μια 2η  πολύ καλή επιλογή είναι όπως είπε και η Giotoules το Portal 1, 2,3,4 και στη συνέχεια το Μindset B2 ή αν έχεις πολύ δυνατούς μαθητές το On Screen B2 express publishing.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2021, 05:49:28 μμ από maria42 »

Αποσυνδεδεμένος elenitsa15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2229 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 09:49:01 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ, Maria42, για τη λεπτομερέσταστη απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:24:29 »

Αποσυνδεδεμένος helena2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2230 στις: Μάρτιος 04, 2021, 08:30:12 πμ »
Καλημέρα σας,
Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα βιβλία here we go 1,2,3  της burlington. Θεωρείτε πως κάνουν καλή δουλειά για τις τάξεις που απευθύνονται;Παρήγγειλα πρόσφατα το Spark 1 για να το δω μια και έψω ακουσει πολύ καλά σχόλια , μου φαίνεται όμως πολύ ο ογκος της δουλειάς του ( εννοώ με 2 ώρες την εβδομάδα για senior a βγαίνει η ύλη του;) Αν έχετε κάποια άλλα να μου προτείνετε γιατί δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να έρθω Αθήνα για να δω εκθέσεις από κοντά. επιπλέον πόσες ώρες την εβδομάδα κάνετε για senior a,b,c,;

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2231 στις: Μάρτιος 04, 2021, 12:24:20 μμ »
Καλημέρα σας,
Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα βιβλία here we go 1,2,3  της burlington. Θεωρείτε πως κάνουν καλή δουλειά για τις τάξεις που απευθύνονται;Παρήγγειλα πρόσφατα το Spark 1 για να το δω μια και έψω ακουσει πολύ καλά σχόλια , μου φαίνεται όμως πολύ ο ογκος της δουλειάς του ( εννοώ με 2 ώρες την εβδομάδα για senior a βγαίνει η ύλη του;) Αν έχετε κάποια άλλα να μου προτείνετε γιατί δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να έρθω Αθήνα για να δω εκθέσεις από κοντά. επιπλέον πόσες ώρες την εβδομάδα κάνετε για senior a,b,c,;
Καλησπέρα, τα here we go είναι παλιά βιβλία. Η Burlington έχει μια νέα σειρά αρκετά καλή το Webkids, ωστόσο αν τα χρειάζεσαι από Σεπτέμβριο και όχι άμεσα, θα κυκλοφορήσει η ολοκαίνουρια σειρά της  Luke & Myla που φαίνεται πώς θα είναι κάτι ξεχωριστό και πολύ ενδιαφέρον. Αν έχεις αδύναμους ή αρκετά μικρούς σε ηλικία μαθητές θα πρότεινα τη σειρά Tech it Easy . Για μέτριους μαθητές που έχουν φιλότιμο η σειρά Portal είναι επίσης πολύ καλή. Στους δυνατούς μαθητές εγώ προσωπικά κάνω το I5 express bublishing που είναι πιο βατό και student friendly σε σχέση με τα υπόλοιπα βιβλία τους σε αυτό το επίπεδο και έχει υπέροχο e book που καλύπτει πλήρως και τα διαδικτυακά μαθήματα.
Τώρα, για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, 2 ώρες την εβδομάδα, αν δεν χάνονται ώρες κατά τη διάρκεια του έτους αρκούν για να βγει η ύλη στις 2 πρώτες τάξεις. Στην C senior ανάλογα με τη σειρά που θα επιλέξεις μπορείς, αν συμφωνούν καιοι γονείς, να προσθέσεις μισή ή μια ώρα ακόμη. Οι εκθέσεις έτσι και αλλιώς από πέρσι το Μάρτιο έχουν σταματήσει και οι διαδικτυακές που γίνονται κατά καιρούς φυσικά δεν μπορούν να  τις υποκαταστήσουν στο κομμάτι της ενημέρωσης για νέες εκδόσεις. Είναι κάτι που και εμένα και άλλους συναδέλφους μας στεναχωρεί, αλλά δυστυχώς προς το παρόν η κατάσταση είναι αυτή. Ελπίζω να σε βοήθησα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2021, 12:29:42 μμ από maria42 »

Αποσυνδεδεμένος helena2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2232 στις: Μάρτιος 04, 2021, 12:33:27 μμ »
Καλησπέρα, τα here we go είναι παλιά βιβλία. Η Burlington έχει μια νέα σειρά αρκετά καλή το Webkids, ωστόσο αν τα χρειάζεσαι από Σεπτέμβριο και όχι άμεσα, θα κυκλοφορήσει η ολοκαίνουρια σειρά της  Luke & Myla που φαίνεται πώς θα είναι κάτι ξεχωριστό και πολύ ενδιαφέρον. Αν έχεις αδύναμους ή αρκετά μικρούς σε ηλικία μαθητές θα πρότεινα τη σειρά Tech it Easy . Για μέτριους μαθητές που έχουν φιλότιμο η σειρά Portal είναι επίσης πολύ καλή. Στους δυνατούς μαθητές εγώ προσωπικά κάνω το I5 express bublishing που είναι πιο βατό και student friendly σε σχέση με τα υπόλοιπα βιβλία τους σε αυτό το επίπεδο και έχει υπέροχο e book που καλύπτει πλήρως και τα διαδικτυακά μαθήματα.
Τώρα, για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, 2 ώρες την εβδομάδα, αν δεν χάνονται ώρες κατά τη διάρκεια του έτους αρκούν για να βγει η ύλη στις 2 πρώτες τάξεις. Στην C senior ανάλογα με τη σειρά που θα επιλέξεις μπορείς, αν συμφωνούν καιοι γονείς, να προσθέσεις μισή ή μια ώρα ακόμη. Οι εκθέσεις έτσι και αλλιώς από πέρσι το Μάρτιο έχουν σταματήσει και οι διαδικτυακές που γίνονται κατά καιρούς φυσικά δεν μπορούν να  τις υποκαταστήσουν στο κομμάτι της ενημέρωσης για νέες εκδόσεις. Είναι κάτι που και εμένα και άλλους συναδέλφους μας στεναχωρεί, αλλά δυστυχώς προς το παρόν η κατάσταση είναι αυτή. Ελπίζω να σε βοήθησα.
Σε ευχαριστώ πολύ!! Με βοήθησες πολύ και μου έδωσες απαντήσεις σε όλα όσα ηθελα. Σε ευχαριστώ. Ειχα ακουσει πολύ καλά σχόλια για το Spark , το αγορασα να το δω αφού δεν είχα άλλο τρόπο να έχω προσωπική αποψη αλλά μου φάνηκε πολύ απαιτητικό . Για το Spark 1 μιλάω , ενιωσα πως θέλει σίγουρα 3ωρες την εβδομάδα για να βγει και φοβαμαι μήπως τα παιδιά πιεστούν.

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2233 στις: Μάρτιος 04, 2021, 12:56:34 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ!! Με βοήθησες πολύ και μου έδωσες απαντήσεις σε όλα όσα ηθελα. Σε ευχαριστώ. Ειχα ακουσει πολύ καλά σχόλια για το Spark , το αγορασα να το δω αφού δεν είχα άλλο τρόπο να έχω προσωπική αποψη αλλά μου φάνηκε πολύ απαιτητικό . Για το Spark 1 μιλάω , ενιωσα πως θέλει σίγουρα 3ωρες την εβδομάδα για να βγει και φοβαμαι μήπως τα παιδιά πιεστούν.
Ελπίζω να μην το αγόρασες από οnline βιβλιοπωλείο αλλά από τον εκδοτικό οίκο που κάνει 80% έκπτωση στους καθήγητές σε όλα τα βιβλία. Επίσης, εκτός από τη μια σειρά δωρεάν το χρόνο όσοι παραγγέλνουν οι ίδιοι τα βιβλία των μαθητών τους, μόλις φτάσουν μέσα σε ένα χρόνο τα 150 ευρώ δικαιούνται και 2η σειρά δωρεάν. Οι άλλες δύο σειρές που σου πρότεινα  (Tech it easy , Portal to English) δίνονται δωρεάν στους καθηγητές, οπότε μπορείς να τους πάρεις ένα τηλέφωνο και να σου τα στείλουν. Από Σεπτέμβριο δες και το Luke & Myla και αυτοί δίνουν 1 σειρά το χρόνο δωρεάν.
Και εγώ που δούλεψα το Blaze 1  express δεν έμεινα ευχαριστημένη. Ήταν πολύ απαιτητικό και το παιδί δυσκολεύτηκε απίστευτα. Ενώ με ένα άλλο παιδί που κάναμε το Τech it easy προχωρήσαμε πολύ καλύτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2021, 12:59:19 μμ από maria42 »

Αποσυνδεδεμένος helena2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2234 στις: Μάρτιος 04, 2021, 01:19:27 μμ »
Ελπίζω να μην το αγόρασες από οnline βιβλιοπωλείο αλλά από τον εκδοτικό οίκο που κάνει 80% έκπτωση στους καθήγητές σε όλα τα βιβλία. Επίσης, εκτός από τη μια σειρά δωρεάν το χρόνο όσοι παραγγέλνουν οι ίδιοι τα βιβλία των μαθητών τους, μόλις φτάσουν μέσα σε ένα χρόνο τα 150 ευρώ δικαιούνται και 2η σειρά δωρεάν. Οι άλλες δύο σειρές που σου πρότεινα  (Tech it easy , Portal to English) δίνονται δωρεάν στους καθηγητές, οπότε μπορείς να τους πάρεις ένα τηλέφωνο και να σου τα στείλουν. Από Σεπτέμβριο δες και το Luke & Myla και αυτοί δίνουν 1 σειρά το χρόνο δωρεάν.
Και εγώ που δούλεψα το Blaze 1  express δεν έμεινα ευχαριστημένη. Ήταν πολύ απαιτητικό και το παιδί δυσκολεύτηκε απίστευτα. Ενώ με ένα άλλο παιδί που κάναμε το Τech it easy προχωρήσαμε πολύ καλύτερα.
Απο τον εκδοτικό οίκο το πήρα,. Σε ευχαριστώ τόσο πολύ! Πόσο πολύ με βοήθησες...Εχω πολλές πληροφορίες για σκέψη. Τωρα κοιτάζω το tech it easy, δε θα χρειστει και επιπλέον βιβλίο γραμματικής κατα τη γνώμη σου; Να σε ρωτήσω και κάτι άσχετο από το θέμα βιβλίων( σχετικό ομως με τα ιδιαιτερα). Μπορεί να βγει a & b junior μαζι σε β δημοτικου παιδια; Μόνο σε Γ ή Δ δημοτικού το έκανα μέχρι τωρα.

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2235 στις: Μάρτιος 04, 2021, 01:40:34 μμ »
Απο τον εκδοτικό οίκο το πήρα,. Σε ευχαριστώ τόσο πολύ! Πόσο πολύ με βοήθησες...Εχω πολλές πληροφορίες για σκέψη. Τωρα κοιτάζω το tech it easy, δε θα χρειστει και επιπλέον βιβλίο γραμματικής κατα τη γνώμη σου; Να σε ρωτήσω και κάτι άσχετο από το θέμα βιβλίων( σχετικό ομως με τα ιδιαιτερα). Μπορεί να βγει a & b junior μαζι σε β δημοτικου παιδια; Μόνο σε Γ ή Δ δημοτικού το έκανα μέχρι τωρα.
Το Tech it easy συνοδεύεται από Revision book (18 κεφάλαια που αντιστοιχούν στα 36 του βιβλίου) το οποίο έχει επιπλέον για κάθε 2 μαθήματα 1 σελίδα ασκήσεις λεξιλογίου, 2 σελίδες γραμματική , 1 σελίδα listening, speaking και ανα 4 μαθήματα writing.Το δίνουν στο πακέτο μόνο με 6 ευρώ επιπλέον και συμπληρώνει αρμονικά τη σειρά. Εγώ προσωπικά πάντα το κάνω μαζί με τα υπόλοιπα βιβλία ως επιπλέον εξάσκηση.
Όσον αφορά την a και b junior μαζί η προσωπική μου άποψη είναι ότι αν το παιδί ξεκινήσει β δημοτικού καλό είναι να κάνει ξεχωριστά την α και b junior. Τα βιβλία είναι πλέον τόσο ωραία και είναι σημαντικό τα μικρά παιδάκια να αγαπήσουν τα αγγλικά τώρα που είναι μικρά. Αν πάνε πολύ γρήγορα στις senior τάξεις που αρχίζουν και ζορίζουν τα πράγματα, δεν ξέρω κατά πόσο θα θα συμβεί αυτό. Έχει τόσα ωραία παιχνίδια που μπορούμε να παίξουμε με τα παιδιά στις junior τάξεις και ταυτόχρονα να μάθουν πράγματα. Όταν αποκτήσουν γερές βάσεις εξάλλου στις junior τάξεις μετά η a senior βγαίνει πολύ εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος helena2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2236 στις: Μάρτιος 04, 2021, 01:49:56 μμ »
Το Tech it easy συνοδεύεται από Revision book (18 κεφάλαια που αντιστοιχούν στα 36 του βιβλίου) το οποίο έχει επιπλέον για κάθε 2 μαθήματα 1 σελίδα ασκήσεις λεξιλογίου, 2 σελίδες γραμματική , 1 σελίδα listening, speaking και ανα 4 μαθήματα writing.Το δίνουν στο πακέτο μόνο με 6 ευρώ επιπλέον και συμπληρώνει αρμονικά τη σειρά. Εγώ προσωπικά πάντα το κάνω μαζί με τα υπόλοιπα βιβλία ως επιπλέον εξάσκηση.
Όσον αφορά την a και b junior μαζί η προσωπική μου άποψη είναι ότι αν το παιδί ξεκινήσει β δημοτικού καλό είναι να κάνει ξεχωριστά την α και b junior. Τα βιβλία είναι πλέον τόσο ωραία και είναι σημαντικό τα μικρά παιδάκια να αγαπήσουν τα αγγλικά τώρα που είναι μικρά. Αν πάνε πολύ γρήγορα στις senior τάξεις που αρχίζουν και ζορίζουν τα πράγματα, δεν ξέρω κατά πόσο θα θα συμβεί αυτό. Έχει τόσα ωραία παιχνίδια που μπορούμε να παίξουμε με τα παιδιά στις junior τάξεις και ταυτόχρονα να μάθουν πράγματα. Όταν αποκτήσουν γερές βάσεις εξάλλου στις junior τάξεις μετά η a senior βγαίνει πολύ εύκολα.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!! Το ίδιο πιστεύω κι εγώ , ότι δηλαδή αν στις 2 πρωτες τάξεις ''κερδίσεις ΄΄ το παιδι με ένα μαθημα διασκεδαστικό , με παιχνίδια , με επιπλέον ακήσεις για καλύτερη εμπέδωση θα αγαπήσουν τα αγγλικά και θα έχουν τεράστιο οφελος από αυτό στο μέλλον. Απλά βλέπω σιγά, σιγά να έχουμε ΄΄αγωνα ταχύτητας΄΄ ποιος θα δωσει στην α γυμνασιου lower και ποιος γ γυμνασιου proficency... Οκ , μου εδωσες τις απαντησεις που ηθελα, με βοήθησες πολύ. Σε ευχαριστώ πολύ πολύ για άλλη μια φορά!!

Αποσυνδεδεμένος helena2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2237 στις: Μάρτιος 09, 2021, 07:09:32 πμ »
Καλημέρα σας,
θα ηθελα τη βοήθεια σας όσον αφορα την προετοιμασια proficiency . ΠΟια βιβλία προτιμάτε, πόσες ώρες την εβδομάδα; Απαιτούνται 2 έτη προετοιμασίας ή δεν είναι απαραίτητο αυτό; Δεν έχω αναλάβει αυτό το επίπεδο μέχρι στιγμής και δε ξέρω πως πρέπει να κινηθώ. Ενδιαφέρομαι για ενήλικες αλλά και για παιδιά γυμνασίου ( δε γνωρίζω αν υπάρχουν βιβλία πιο ενδιαφέροντα δε ενήλικες και άλλα πιο πολύ σε παιδιά. Επιπλέον ECPE ή CPE ; Ενα παιδάκι που πήρε το ECCE με 6 έτη προετοιμασία θα μπορούσε σε 2 χρόνια να είναι ετοιμο και για τα 2 proficiency;...Πολλές απορίες...... Ευχαριστώ για τον χρόνο σας..

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2238 στις: Μάρτιος 09, 2021, 04:12:19 μμ »
Καλημέρα σας,
θα ηθελα τη βοήθεια σας όσον αφορα την προετοιμασια proficiency . ΠΟια βιβλία προτιμάτε, πόσες ώρες την εβδομάδα; Απαιτούνται 2 έτη προετοιμασίας ή δεν είναι απαραίτητο αυτό; Δεν έχω αναλάβει αυτό το επίπεδο μέχρι στιγμής και δε ξέρω πως πρέπει να κινηθώ. Ενδιαφέρομαι για ενήλικες αλλά και για παιδιά γυμνασίου ( δε γνωρίζω αν υπάρχουν βιβλία πιο ενδιαφέροντα δε ενήλικες και άλλα πιο πολύ σε παιδιά. Επιπλέον ECPE ή CPE ; Ενα παιδάκι που πήρε το ECCE με 6 έτη προετοιμασία θα μπορούσε σε 2 χρόνια να είναι ετοιμο και για τα 2 proficiency;...Πολλές απορίες...... Ευχαριστώ για τον χρόνο σας..
Πράγματι, πολλές απορίες.  Καταρχάς δεν θέλει άγχος, αλλά οργάνωση και ενημέρωση. Την τρέχουσα περίοδο η ελληνοαμερικανική ένωση κάνει συνέχεια σεμινάρια για το νέο ECPE οπότε όσον αφορά το πτυχίο αυτό και τις ιδιαιτερότητές του μπορείς να λάβεις ενημέρωση από εκεί. Και το Cambridge κάνει αρκετά σεμινάρια κυριώς για το Writing του CPE. Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι για να αναλάβει ένας καθηγητής προετοιμασία για CPE πρέπει να είναι ή native speaker ( το καλύτερο) ή να έχει πολλά χρόνια εμπειρίας. 
Aπό εκει και πέρα η πραγματικότητα είναι οτι πολλά παιδιά στα 15-16 δίνουν για proficiency. Αν δώσουν για ένα από τα πιο βατά 1 1/2 χρόνος αρκεί. Κάποια δίνουν και για ΕCPE στον εναμισυ χρονο με την προϋπόθεση ότι είναι δυνατοί μαθητές και διαβάζουν. Όσον αφορά τις ώρες εξαρτάται από το πόσο διαβάζουν. Οι ενήλικες που διαβάζουν μπορούν να ξεκινήσουν με 3 ώρες και να πάνε στις 4. Τα παιδιά προτιμότερο είναι να κάνουν 4, αλλά και πάλι έχει να κάνει με το παιδί.
Ένα πολύ καλό βιβλίο προετοιμασίας είναι το ECPE Honors Burlington που θα βγει σύντομα σε new edition. Για το CPE το OnScreen C2 είναι πολύ δυνατό βιβλίο. Καλή συνέχεια!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2021, 04:15:11 μμ από maria42 »

Αποσυνδεδεμένος helena2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2239 στις: Μάρτιος 10, 2021, 07:03:21 πμ »
Πράγματι, πολλές απορίες.  Καταρχάς δεν θέλει άγχος, αλλά οργάνωση και ενημέρωση. Την τρέχουσα περίοδο η ελληνοαμερικανική ένωση κάνει συνέχεια σεμινάρια για το νέο ECPE οπότε όσον αφορά το πτυχίο αυτό και τις ιδιαιτερότητές του μπορείς να λάβεις ενημέρωση από εκεί. Και το Cambridge κάνει αρκετά σεμινάρια κυριώς για το Writing του CPE. Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι για να αναλάβει ένας καθηγητής προετοιμασία για CPE πρέπει να είναι ή native speaker ( το καλύτερο) ή να έχει πολλά χρόνια εμπειρίας. 
Aπό εκει και πέρα η πραγματικότητα είναι οτι πολλά παιδιά στα 15-16 δίνουν για proficiency. Αν δώσουν για ένα από τα πιο βατά 1 1/2 χρόνος αρκεί. Κάποια δίνουν και για ΕCPE στον εναμισυ χρονο με την προϋπόθεση ότι είναι δυνατοί μαθητές και διαβάζουν. Όσον αφορά τις ώρες εξαρτάται από το πόσο διαβάζουν. Οι ενήλικες που διαβάζουν μπορούν να ξεκινήσουν με 3 ώρες και να πάνε στις 4. Τα παιδιά προτιμότερο είναι να κάνουν 4, αλλά και πάλι έχει να κάνει με το παιδί.
Ένα πολύ καλό βιβλίο προετοιμασίας είναι το ECPE Honors Burlington που θα βγει σύντομα σε new edition. Για το CPE το OnScreen C2 είναι πολύ δυνατό βιβλίο. Καλή συνέχεια!
Καλημέρα!!! Σε ευχαριστώ πολύ !!!( πολύ άγχος όντως) Με κάλυψες πλήρως με τις συμβουλές σου. Η αλήθεια είναι ότι ενώ μεχρι στιγμής εχω δει τα σεμινάρια τους σε επίπεδα A1 εως B2 όμως δεν είχα προσέξει ότι υπήρχε και αντίστοιχο σεμινάριο για ECPE, οπότε θα ξεκινήσω από εκεί...Μέχρι το Σεπέμβρη έχω το χρόνο μου για την προετοιμασία που θέλω. Με βοήθησες πολύ στο πως να κατευεθυνθώ. Σε ευχαριστώ πολύ, τώρα έχω ένα πλάνο .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 523
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.