*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 758192 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elenitsa15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2240 στις: Μάρτιος 23, 2021, 12:14:49 μμ »
Καλημέρα! Έχετε μήπως χρησιμοποιήσει κάποια σειρά της National geographic και αν ναι ποιες είναι οι εντυπώσεις σας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:22:48 »

Αποσυνδεδεμένος roula_c

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2241 στις: Ιούνιος 28, 2021, 12:29:49 πμ »
Γεια σας!
Θα ήθελα παρακαλώ πολύ την βοήθεια σας. Έχω έναν δυνατό μαθητή ο οποίος δίνει τον Δεκέμβρη για ecce.
Έχετε να μου προτείνετε βιβλία με practice tests. Έχω μόνο εκείνα της Sylvia Kar. Έχει δουλέψει κανείς τα αντίστοιχα του Γριβα;
Περιμένω απάντηση σας!
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2242 στις: Ιούλιος 04, 2021, 09:03:07 μμ »
Καλησπέρα, πολύ δυνατά είναι τα practice tests  ECCE 1+2 Express publishing, practice tests ECCE mmpublications και φυσικά της HAU που έχουν κυκλοφορήσει και ο πρώτος και ο δεύτερος τόμος. Της express έχουν και ένα κωδικό μπροστά που σου δίνει πλήρη πρόσβαση σε ολο το βιβλίο ηλεκτρονικά οπότε μπορεί το GVR και το Listening να το κάνει ηλεκτρονικά και να του βγάζει και άμεσα το βαθμό του.

Αποσυνδεδεμένος helena2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2243 στις: Ιούλιος 28, 2021, 09:09:33 πμ »
Καλημέρα σας , Πρόσφατα κυκλοφόρησε η νεα σειρα της burlington Luke & Myla, η οποία μου έχει κάνει τόσο ωραιία εντύπωση, έχει ωραία θέματα για τα παιδια , είναι 3D animated .Ποια η γνώμη σας; Θα χρησιμοποιούσατε ένα βιβλίο που μόλις κυκλοφόρησε ή όχι;
Επιπλέον φέτος σκέφτομαι να δοκιμάσω τα ;;I wonder(express publishing ) για τις junior ταξεις. Τα εχει χρησιμοποιήσει κανείς, φαίνονται να έχουν πολύ ενδιαφερον.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:22:48 »

Αποσυνδεδεμένος elenitsa15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2244 στις: Αύγουστος 05, 2021, 02:12:24 μμ »
Παρακολούθησα και εγώ την ενημέρωση για το Luke and Mia και μου φάνηκε κι εμένα πολύ πρωτοποριακό ως προς το επιπτικό υλικο!Δεν έχω χρησιμοποιήσει τη σειρά, αλλά δεν ξέρω σε καθηγητές ιδιαίτερων τι υλικό παρέχει η Burlington ώστε να υποστηριχθεί η διδασκαλία της συγκεκριμένης σειράς, πχ.χ υλικό διαδραστικού πίνακα ή βίντεο ή e-book. Και τοI Wonder για τις  junior τάξεις είναι πολύ εδνιαφερουσα σειρά, ειδικά αν έχεις μαθητές Γ' δημοτικού και πάνω. Εμενα οι μαθητές μου ήταν Β' δημοτικού για a junior, οπότε επέλεξα το BFF MM Publications, το οποίο βρήκα εξαιρετικό και ό,τι πρέπει για μικρούς μαθητές.To επέλεξα αμέσως μόλιες εκδόθηκε!Δεν ειχα κανεναν ενδιασμό! Μελέτησα το διαφημιστικό που είχα πάρει από μια έκθεση και συγκρίνοντάς το μέ άλλες σειρές που είχα υπ όψη κατάλαβα ότι αυτό ήταν το κατάλληλο για τη συγκεκριμένη στιγμή  με τα συγκεκριμένα παιδιά!Αν ειχα μαθητές μεγαλύτερης ηλικίας μάλλον θα προσανατολιζόμουν στο I wonder, γιατί η διδασκαλία του λεξιλογίου και της γραμματικής ειναι πιο εντατική από το BFF, δηλαδή παρουσιάζει περισσότερα λεξιλογικά και γραμματικά φαινόμενα σε κάθε κάθε μάθημα .
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2021, 02:20:35 μμ από elenitsa15 »

Αποσυνδεδεμένος chrysalask

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2245 στις: Αύγουστος 24, 2021, 09:39:11 πμ »
Καλή σας ημέρα. Έχω ένα μαθητή, αρκετά καλό και εργατικό που φέτος θα πάει Α Γυμνασίου. Πέρυσι τελειώσαμε τη B Senior. Πιστεύετε ότι θα μπορούσαμε κατά κάποιο τρόπο να καλύψουμε την ύλη της C και D Senior φέτος; Και εάν ναι ποιο βιβλίο θα προτείνατε; Αν και πιστεύω ότι η ύλη της C class είναι ιδιαίτερα σημαντική για να συμπτυχθεί με την D class...αλλά όπως πολλοί ίσως έχετε αντιμετωπίσει πίεση από γονείς για πιο εντατικά και ταχύρυθμα μαθήματα...έτσι και εγώ τώρα δυστυχώς!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2021, 09:44:58 πμ από chrysalask »

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2246 στις: Αύγουστος 24, 2021, 10:02:40 πμ »
Καλή σας ημέρα. Έχω ένα μαθητή, αρκετά καλό και εργατικό που φέτος θα πάει Α Γυμνασίου. Πέρυσι τελειώσαμε τη B Senior. Πιστεύετε ότι θα μπορούσαμε κατά κάποιο τρόπο να καλύψουμε την ύλη της C και D Senior φέτος; Και εάν ναι ποιο βιβλίο θα προτείνατε; Αν και πιστεύω ότι η ύλη της C class είναι ιδιαίτερα σημαντική για να συμπτυχθεί με την D class...αλλά όπως πολλοί ίσως έχετε αντιμετωπίσει πίεση από γονείς για πιο εντατικά και ταχύρυθμα μαθήματα...έτσι και εγώ τώρα δυστυχώς!

Καλημέρα! Απο δικους μου μαθητές (δοκιμασμένο 3 φορές) ξεκινήσαμε Σεπτέμβριο c class δυο φορές τη βδομάδα και τελειώσαμε την υλη τέλη Μαρτιου. Κάναμε το webkids3. Μετα συνεχίσαμε στον ίδιο ρυθμό την D&E Class με το B1 for all. Τελειώσαμε ακριβώς την επόμενη χρονιά. Οπότε σε εναμιση χρόνο εφτασε απο την C στην lower. Ολα αυτα με δύο φορές τη βδομάδα μια ή μιάμιση ωρα τη φορά ανάλογα το ρυθμό του μαθητή και χωρίς πίεση. Οπότε δες και αυτο το πλάνο. Το θέμα είναι ο,τι γίνεται να γινεται σωστα για να έχει και επιτυχια.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2021, 10:04:43 πμ από ks10 »
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος chrysalask

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2247 στις: Αύγουστος 24, 2021, 10:20:27 πμ »

Καλημέρα! Απο δικους μου μαθητές (δοκιμασμένο 3 φορές) ξεκινήσαμε Σεπτέμβριο c class δυο φορές τη βδομάδα και τελειώσαμε την υλη τέλη Μαρτιου. Κάναμε το webkids3. Μετα συνεχίσαμε στον ίδιο ρυθμό την D&E Class με το B1 for all. Τελειώσαμε ακριβώς την επόμενη χρονιά. Οπότε σε εναμιση χρόνο εφτασε απο την C στην lower. Ολα αυτα με δύο φορές τη βδομάδα μια ή μιάμιση ωρα τη φορά ανάλογα το ρυθμό του μαθητή και χωρίς πίεση. Οπότε δες και αυτο το πλάνο. Το θέμα είναι ο,τι γίνεται να γινεται σωστα για να έχει και επιτυχια.


Σε ευχαριστώ πολύ!!! Σίγουρα το αποτέλεσμα μετράει!!!

Αποσυνδεδεμένος chrysalask

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2248 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 08:22:58 πμ »
Καλή σας ημέρα!!! Έχει δουλέψει κάποιος το New Enterprise Α1 της express publishing; Είναι ιδανικό για μαθητή της Ε' Δημοτικού;

Αποσυνδεδεμένος elenitsa15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2249 στις: Σεπτέμβριος 05, 2021, 04:01:49 μμ »
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω, ποια ειναι η  εμπειρία σας από ηλικίες στις οποίες έδωσαν οι μαθητές σας εξετάσεις για επίπεδο Β2? Θεωρείτε πως καλοί μαθητές μπορούν να δώσουν με επιτυχία εξετάσεις στο τέλος της Α' γυμνασίου ή ειναι πολύ νωρίς? Είχατε εσείς μαθητές που απόκτησαν κάποιο πιστοποιητικό Β2 σε αυτή την ηλικία και αν ναι ποιο πιστοποιητικό Β2 επιλέξατε να δώσουν? Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος sia_eng

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2250 στις: Σεπτέμβριος 29, 2021, 05:20:08 πμ »
Καλημέρα! SOS!!! Θα ήθελα τα φώτα σας!!! Για 1,5-2 χρόνια πλάνο προετοιμασίας για Proficiency πιστεύετε επαρκεί το Targeting Proficiency του Γρίβα για να καλύψουμε ικανόποιητικά το λεξιλόγιο (σε συνδυασμό με δικές μου σημειώσεις για writing και το Proficiency Grammar and Use of English από Hillside); Έχω δουλέψει και το The new on the move από Hillside αλλά όσο απαιτητικό και να είναι στο λεξιλόγιο έχει παλιώσει λίγο θεματολογικά και οι έφηβοι το βρίσκουν βαρετό.

Επίσης ποια η γνώμη σας για τα Mindset (Β1-Β2);

Thank you!

"My soul has grown deep like the rivers"

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2251 στις: Οκτώβριος 01, 2021, 10:51:58 μμ »
Κατά τη γνώμη μου τα δύο καλύτερα μέχρι στιγμής είναι το On Screen C1   C2 Express  και το ECPE Honors Burlington που έχει ανανεωθεί πλήρως και το εμπιστεύονται δυνατά φροντιστήρια της περιοχής μου. Για τη σειρά Mindset μόνο τα καλύτερα έχω να πω . Σε συνδυασμό με το Speak your Mind in Writing ECCE Supercourse για την έκθεση και το GVR του Γρίβα ο μαθητής πάει για άριστα. Μια επίσης εξαιρετική σειρά αλλά μόνο για καλούς μαθητές γιατί το λεξιλόγιο κυρίως είναι απαιτητικό είναι η νέα σειρά Ultimate English B1+ B2 Hamilton House.  Η θεματολογία είναι απίστευτα επίκαιρη και εξαιρετικά ενδιαφέρουσα για έφηβους μαθητές.

Αποσυνδεδεμένος sia_eng

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2252 στις: Οκτώβριος 05, 2021, 11:39:20 πμ »
Κατά τη γνώμη μου τα δύο καλύτερα μέχρι στιγμής είναι το On Screen C1   C2 Express  και το ECPE Honors Burlington που έχει ανανεωθεί πλήρως και το εμπιστεύονται δυνατά φροντιστήρια της περιοχής μου. Για τη σειρά Mindset μόνο τα καλύτερα έχω να πω . Σε συνδυασμό με το Speak your Mind in Writing ECCE Supercourse για την έκθεση και το GVR του Γρίβα ο μαθητής πάει για άριστα. Μια επίσης εξαιρετική σειρά αλλά μόνο για καλούς μαθητές γιατί το λεξιλόγιο κυρίως είναι απαιτητικό είναι η νέα σειρά Ultimate English B1+ B2 Hamilton House.  Η θεματολογία είναι απίστευτα επίκαιρη και εξαιρετικά ενδιαφέρουσα για έφηβους μαθητές.

Σ'ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Με το χάος που επικρατεί με όλα αυτά τα βιβλία είναι καλό κάποιος που έχει δουλέψει ένα βιβλίο να μοιράζεται εντυπώσεις. Καλή συνέχεια!
"My soul has grown deep like the rivers"

Αποσυνδεδεμένος theoharis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2253 στις: Οκτώβριος 12, 2021, 06:41:30 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!

Θα ξεκινήσω να κάνω ιδιαίτερα αγγλικών σε δύο αδελφάκια, 8 και 10 ετών, σε ένα απομονωμένο χωριό της Εύβοιας. Έχουν ελάχιστη επαφή με τα αγγλικά ως τώρα, οπότε θα ξεκινήσουμε από την αρχή. Μπήκα στην κοινότητα για να δω βιβλία αυτού του επιπέδου, καθώς στο παρελθόν έχω ασχοληθεί σχεδόν αποκλειστικά με Proficiency. Διάβασα τις συμβουλές που έχετε δώσει και ευχαριστώ πολύ για όλη τη βοήθεια.

Έχω μια ερώτηση: είδα ότι τα περισσότερα βιβλία ξεκινούν με το "Have got". Ανησυχώ ότι αυτό ενδεχομένως να μπερδέψει τα παιδιά, οπότε αναρωτιόμουν αν κάποιος/κάποια έχει υπόψη βιβλία αρχαρίων που δεν ξεκινούν έτσι;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 381
Σύνολο: 391

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.