*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 761594 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος englishteacher20a

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2268 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 06:18:58 μμ »
Καλησπέρα.
Ξεκινώ με μαθήτρια που έχει κάνει πέρυσι το Full Blast 3. Θέλω να την προετοιμάσω σταδιακά για FCE (φέτος Pre-Lower). Τι βιβλία θα μου προτείνατε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:24:50 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2269 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 08:34:52 μμ »
Καλησπέρα.
Ξεκινώ με μαθήτρια που έχει κάνει πέρυσι το Full Blast 3. Θέλω να την προετοιμάσω σταδιακά για FCE (φέτος Pre-Lower). Τι βιβλία θα μου προτείνατε;
Aν πέρσι έκανε τη C, φέτος δεν είναι Pre-lower (ή καλύτερα Β1+) επίπεδο.

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2270 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 09:03:26 μμ »
Προφανώς θέλεις να περάσεις τη D Class και να πας στην Pre Lower. Εκείνο που συνήθως προτιμούν οι περισσότεροι συνάδελφοι είναι να κάνουν τη D class και να αφήσουν την Pre Lower γιατί η πλειοψηφία των μαθητών δυσκολεύεται εξαιρετικά αν πάει κατευθείαν από C σε Pre lower κυρίως για το λόγο του ότι η B1+ τάξη είναι πιο κοντά στο Β2 επίπεδο, ενώ τα περισσότερα βιβλία της C τάξης είναι Α2 το πολύ Α2+. Για αυτό κάνοντας ένα καλό βιβλίο Β1 όπως για παράδειγμα το Mindset B1 ή το Ultimate English B1 ή το καινούριο Create Paths B1 σε συνδυασμό με ένα βιβλίο έκθεσης, γιατί εκεί δυστυχώς δυσκολεύονται τρομερά οι περισσότεροι μαθητές, ίσως να έχεις καλύτερα αποτελέσματα από το να κάνεις ένα βιβλίο Β1+ που θα τους δυσκολέψει περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος englishteacher20a

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2271 στις: Σεπτέμβριος 12, 2022, 05:53:14 μμ »
Aν πέρσι έκανε τη C, φέτος δεν είναι Pre-lower (ή καλύτερα Β1+) επίπεδο.
Σ'ευχαριστώ για την επισήμανση. Τι θα επέλεγες σε μια παρόμοια περίπτωση; Πρόκειται για μαθήτρια χωρίς "τρελή" έφεση στα αγγλικά αλλά παιδί που διαβάζει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:24:50 »

Αποσυνδεδεμένος englishteacher20a

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2272 στις: Σεπτέμβριος 12, 2022, 05:56:48 μμ »
Προφανώς θέλεις να περάσεις τη D Class και να πας στην Pre Lower. Εκείνο που συνήθως προτιμούν οι περισσότεροι συνάδελφοι είναι να κάνουν τη D class και να αφήσουν την Pre Lower γιατί η πλειοψηφία των μαθητών δυσκολεύεται εξαιρετικά αν πάει κατευθείαν από C σε Pre lower κυρίως για το λόγο του ότι η B1+ τάξη είναι πιο κοντά στο Β2 επίπεδο, ενώ τα περισσότερα βιβλία της C τάξης είναι Α2 το πολύ Α2+. Για αυτό κάνοντας ένα καλό βιβλίο Β1 όπως για παράδειγμα το Mindset B1 ή το Ultimate English B1 ή το καινούριο Create Paths B1 σε συνδυασμό με ένα βιβλίο έκθεσης, γιατί εκεί δυστυχώς δυσκολεύονται τρομερά οι περισσότεροι μαθητές, ίσως να έχεις καλύτερα αποτελέσματα από το να κάνεις ένα βιβλίο Β1+ που θα τους δυσκολέψει περισσότερο.
Σ'ευχαριστώ! Από την εμπειρία σου ένα βιβλίο όπως το Mindset B1 σε συνδυασμό με βιβλίο έκθεσης επαρκεί ως προετοιμασία σε αυτό το επίπεδο για να συνεχίσουμε για FCE την επόμενη χρονιά; Ποιο βιβλίο έκθεσης θα μου πρότεινες;

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2273 στις: Σεπτέμβριος 12, 2022, 06:11:47 μμ »
Κατά τη γνώμη μου ναι. Οι περισσότεροι ακολουθούν αυτό το δρόμο. Ελάχιστοι πια κάνουν ξεχωριστά το Β1 από το Β1+ εκτός αν το παιδί έχει ξεκινήσει πολύ νωρίς . Bέβαια το ότι θέλεις να το στείλεις για  για FCE προυποθέτει και καλή εξάσκηση στη γραμματική οπότε ίσως χρειαστείς και εξτρά βιβλίο γραμματικής. Για ΕCCE, NOCN, LRN , MSU κλπ είσαι μια χαρά με το Mindset Β1.  Ενα καλό βιβλίο έκθεσης που διευρύνει και το λεξιλόγιο είναι το I Like Writing  παρόλο που το coursebook αυτής της σειράς δεν μου αρέσει.  Το βιβλίο έκθεσης όπως και το επόμενο Speak your Mind in Writing ECCE είναι πολύ καλά και μεθοδικά βιβλία.  2 άλλα καλά βιβλία για έκθεση και ανάπτυξη λεξιλογίου είναι τα α) Hamilton skills builder 4 και β) Let's listen, speak and write Grivas publications.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2022, 06:14:07 μμ από maria42 »

Αποσυνδεδεμένος englishteacher20a

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2274 στις: Σεπτέμβριος 12, 2022, 07:44:24 μμ »
Κατά τη γνώμη μου ναι. Οι περισσότεροι ακολουθούν αυτό το δρόμο. Ελάχιστοι πια κάνουν ξεχωριστά το Β1 από το Β1+ εκτός αν το παιδί έχει ξεκινήσει πολύ νωρίς . Bέβαια το ότι θέλεις να το στείλεις για  για FCE προυποθέτει και καλή εξάσκηση στη γραμματική οπότε ίσως χρειαστείς και εξτρά βιβλίο γραμματικής. Για ΕCCE, NOCN, LRN , MSU κλπ είσαι μια χαρά με το Mindset Β1.  Ενα καλό βιβλίο έκθεσης που διευρύνει και το λεξιλόγιο είναι το I Like Writing  παρόλο που το coursebook αυτής της σειράς δεν μου αρέσει.  Το βιβλίο έκθεσης όπως και το επόμενο Speak your Mind in Writing ECCE είναι πολύ καλά και μεθοδικά βιβλία.  2 άλλα καλά βιβλία για έκθεση και ανάπτυξη λεξιλογίου είναι τα α) Hamilton skills builder 4 και β) Let's listen, speak and write Grivas publications.
Είσαι θησαυρός! Σ'ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος englishteacher20a

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2275 στις: Σεπτέμβριος 12, 2022, 07:46:44 μμ »
Κατά τη γνώμη μου ναι. Οι περισσότεροι ακολουθούν αυτό το δρόμο. Ελάχιστοι πια κάνουν ξεχωριστά το Β1 από το Β1+ εκτός αν το παιδί έχει ξεκινήσει πολύ νωρίς . Bέβαια το ότι θέλεις να το στείλεις για  για FCE προυποθέτει και καλή εξάσκηση στη γραμματική οπότε ίσως χρειαστείς και εξτρά βιβλίο γραμματικής. Για ΕCCE, NOCN, LRN , MSU κλπ είσαι μια χαρά με το Mindset Β1.  Ενα καλό βιβλίο έκθεσης που διευρύνει και το λεξιλόγιο είναι το I Like Writing  παρόλο που το coursebook αυτής της σειράς δεν μου αρέσει.  Το βιβλίο έκθεσης όπως και το επόμενο Speak your Mind in Writing ECCE είναι πολύ καλά και μεθοδικά βιβλία.  2 άλλα καλά βιβλία για έκθεση και ανάπτυξη λεξιλογίου είναι τα α) Hamilton skills builder 4 και β) Let's listen, speak and write Grivas publications.
Mόλις μου προέκυψε κι άλλη απορία!   :) Mindset ή Ultimate English B1;
H μήπως να πάω σε Gold Experience αφου θέλω να την προσανατολίσω εν τέλει σε Cambridge; Βοηθάνε περισσότερο αυτά τα βιβλία που αναφέρουν ότι προετοιμάζουν για "Cambridge exams";
Mε συγχωρείτε για το "πρήξιμο" αλλά εκτιμώ την βοήθειά σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2022, 08:54:15 πμ από englishteacher20a »

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2276 στις: Σεπτέμβριος 13, 2022, 12:16:06 μμ »
Όποιο και να διαλέξεις από αυτά είναι καλά. Το πρώτο είναι πιο βατό το δεύτερο απαιτητικό το τρίτο δεν το έχω δουλεψει. Πάντως και τα 3 προετοιμάζουν και για FCE

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2277 στις: Σεπτέμβριος 13, 2022, 03:00:01 μμ »
Σ'ευχαριστώ για την επισήμανση. Τι θα επέλεγες σε μια παρόμοια περίπτωση; Πρόκειται για μαθήτρια χωρίς "τρελή" έφεση στα αγγλικά αλλά παιδί που διαβάζει.
Προσωπικά δε θα παρέλειπα την D Class αλλά το B1+ επίπεδο αν μπορούσε η μαθήτρια να προχωρήσει έτσι. Σειρές βιβλίων έχουν προτείνει διάφορες οι συνάδελφοι. Έτσι κι αλλιώς πάντα προσθαφαιρούμε ανάλογα τον μαθητή και τις ανάγκες του κι όλο και κάποιο δικό μας υλικό δημιουργούμε.

Αποσυνδεδεμένος englishteacher20a

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2278 στις: Σεπτέμβριος 13, 2022, 05:28:40 μμ »
Όποιο και να διαλέξεις από αυτά είναι καλά. Το πρώτο είναι πιο βατό το δεύτερο απαιτητικό το τρίτο δεν το έχω δουλεψει. Πάντως και τα 3 προετοιμάζουν και για FCE

Ευχαριστώ πολύ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος englishteacher20a

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2279 στις: Σεπτέμβριος 13, 2022, 05:29:20 μμ »
Προσωπικά δε θα παρέλειπα την D Class αλλά το B1+ επίπεδο αν μπορούσε η μαθήτρια να προχωρήσει έτσι. Σειρές βιβλίων έχουν προτείνει διάφορες οι συνάδελφοι. Έτσι κι αλλιώς πάντα προσθαφαιρούμε ανάλογα τον μαθητή και τις ανάγκες του κι όλο και κάποιο δικό μας υλικό δημιουργούμε.
Έχεις δίκιο. Σ'ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος elenitsa15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2280 στις: Σεπτέμβριος 14, 2022, 08:54:47 πμ »
Κι εγώ σκέφτομαι να επιλέξω μια από τις δυο σειρές για μαθητές Β1, Mindset vs Ultimate English b1. Εχω μελετήσει τα coursebooks και από τις δύο σειρές, μου φάνηκαν πολύ καλά και τα δύο, αλλά σκέφτομαι ότι η Hamilton δίνει όλο το πακέτο καθηγητη δωρεάν, ενώ η Burlington μονο τρια βιβλία, οπότε γι'αυτο το λόγο προσανατολίζομαι στο Ultimate English.
Να σας ρωτήσω και άτι αλλο, σε αυτο το επίπεδο σε ιδιαίτερα ποσες ωρες κανετε την εβδομάδα;
Επίσης, τους καλους μαθητές σε ποια ηλικία θεωρείτε ότι ειναι ετοιμοι για ECCE;

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2281 στις: Σεπτέμβριος 14, 2022, 01:44:48 μμ »
Κι εγώ σκέφτομαι να επιλέξω μια από τις δυο σειρές για μαθητές Β1, Mindset vs Ultimate English b1. Εχω μελετήσει τα coursebooks και από τις δύο σειρές, μου φάνηκαν πολύ καλά και τα δύο, αλλά σκέφτομαι ότι η Hamilton δίνει όλο το πακέτο καθηγητη δωρεάν, ενώ η Burlington μονο τρια βιβλία, οπότε γι'αυτο το λόγο προσανατολίζομαι στο Ultimate English.
Να σας ρωτήσω και άτι αλλο, σε αυτο το επίπεδο σε ιδιαίτερα ποσες ωρες κανετε την εβδομάδα;
Επίσης, τους καλους μαθητές σε ποια ηλικία θεωρείτε ότι ειναι ετοιμοι για ECCE;
Αν ζητήσεις από την Burlington μια συγκεκριμένη σειρά σου τη δίνει όλη πλέον. Στην περίτπωση του Mindset B1 δηλσδή θα σου στείλει όλα τα βιβλία T's CB, T's Guide, T's Workbook , T's Companion, T's test book. Επίσης τους παίρνεις τηλέφωνο και ζητάς access key για όλα τα βιβλία που θα κάνεις CB, WB , Companion etc. και class code για να σου στέλνουν και διαδικτυακά οι μαθητές ασκήσεις κλπ.  Τα ηλεκτρονικά τους βιβλία είναι πολύ λειτουργικά και σου επιτρέπουν να κάνεις το μάθημα είτε δια ζώσης είτε online. Η Hamilton δεν σου δινει τα ηλεκτρονικά βιβλία του καθηγητή οπότε το μόνο που έχεις είναι του μαθητή. Αλλιώς πρέπει να αγοράσεις το IWB το οποίο είναι πολύ ακριβό. Αυτά για να γνωρίζεις. Τις ώρες τις ορίζεις εσύ ανάλογα με το μαθητή και πόση δουλειά μπορεί να κάνει μόνος του στο σπίτι. Τo ECCE το δίνουν κάποιοι καλοί στην Α γυμνασίου αλλά θεωρώ ότι είναι πολύ νωρίς. Η Β Γυμνασίου είναι πιο κατάλληλη. Για το επίπεδο αυτό να ξέρεις ότι κυκλοφόρησε επίσης μια πολύ καλή σειρά η Create Paths Hillside press. Αυτοί δινουν μέχρι 6 βιβλία όποια θέλεις τη χρονιά και όλο το ηλεκτρονικό υλικό του καθηγητή δωρεάν με ένα τηλέφωνο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 298
Σύνολο: 298

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.