*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 766797 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gwgwka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #238 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 03:55:39 μμ »
Καλησπέρα....Ζητώ πάλι τη βοήθειά σας. Συζητάω για ένα ιδιαίτερο (αδερφή ενός μαθητή μου) και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Η κοπέλα (ετών 16!!) έχει κάνει αγγλικά περίπου 4- 5 χρόνια, χωρίς να έχει ανοίξει βιβλίο κυριολεκτικά!Την προηγούμνη χρονιά υποτίθεται ότι έκανε D!!Από αυτό που βλέπω εγώ είναι σε Β επίπεδο.. ελάχιστο λεξιλόγιο, αδυναμία εφαρμογής της γραμματικής και όσο για εκθέσεις...ούτε που ακούμπησε ποτέ ......Η ίδια δηλώνει με απόλυτη ειλικρίνεια ότι δεν διάβαζε και τώρα είναι αποφασισμένη!!!
Σημειώνω ότι και στα ελληνικά υπάρχει πρόβλημα στη γλώσσα (φτωχό λεξιλόγιο, άγνοια γραμματικής κλπ) κάτι που κάνει ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα στη ξένη γλώσσα!
Θα ήθελα λοιπόν μια γνώμη...πως αρχίζουμε με μια τέτοια περίπτωση? Τι βιβλία να πάρω και από πουνα την αρχίσω?? Έχω ψιλοπελαγώσει!! ??? ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:07:04 »

Αποσυνδεδεμένος lne06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #239 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 01:02:26 πμ »
Μια παρομοια περιπτωση που ειχα ολοκληρωσαμε τα βιβλια της D class που ειχε ηδη απ το φροντιστηριο και μετα καναμε το update της burlington για pre-lower. Το δουλεψαμε οσο καλυτερα μπορουσαμε. Επαιρνα αφορμη απο το οτιδηποτε και της τα εξηγουσα σαν να ηταν tabula rasa!!! Μετα καναμε ενα 3μηνο practice tests και το πηρε το πτυχιο!!! Δεν μπορω να πω οτι αυτη ειναι η συνταγη της επιτυχιας γιατι μαλλον ετυχε κιολας αφου τα test αλλα τα περνουσε κι αλλα οχι. Απλα νομιζω οτι αφου ειναι αρκετα μεγαλη δεν μπορεις ουτε να την πας πολυ πισω αλλα και γενικα οι μεγαλυτεροι τα καταφερνουν αν το αποφασισουν γιατι τους βοηθαει η κριτικη σκεψη. Απο διαβασμα μη φανταστεις οτι τρελλαινοταν κιολας. Χαλαρα πραγματα :P

Αποσυνδεδεμένος olde

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #240 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 09:52:18 πμ »
Τα choices απο Burlington( κ για D κ για Pre lower) είναι πολύ καλά και έχουν άπειρο υλικο για να δουλέψεις!!!
Επίσης πολύ καλά είναι και τα link απο New Editions.

δηλαδη να τα προτιμησω απο το access και forum τις Exrpess ?

Το forum δεν το γνωριζω καθόλου αλλά γενικά τα βιβλία της express δε με τρελαίνουν, με κάποιες εξαιρεσεις βέβαια. Πάντως αυτά που σου είπα είναι όντως πολυ καλά!

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #241 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 10:57:49 πμ »
καλησπερα! Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο για πρώτη χρονια proficiency(advanced)? H μαθήτρια μου είναι 15χρονών, αρκετά δυνατή(τώρα την ανέλαβα) και θέλει michigan prof. .
Το μόνο που έχω δουλέψει  στο συγκεκριμένο επίπεδο είναι το  New Trends,Burlington. Thank you!

Για Michigan Proficiency ένα πολύ καλό βιβλίο είναι το First Steps της Piniaris από τις εκδόσεις New Editions. Έχει 10 ενότητες όπου στην καθεμία περιλαμβάνεται ό,τι αφορά το Michigan Proficiency και μόνο (Cloze, Grammar, Reading, Vocabulary, Writing). Δεν έχει listening και speaking όμως, για τα οποία πρέπει να πάρεις ξεχωριστό βιβλίο όπως το Listening and Speaking της ίδιας σειράς. Και βέβαια, ας μην ξεχνάμε το κλασικό Skills Builder το οποίο βέβαια είναι για την επόμενη χρονιά.  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:07:04 »

Αποσυνδεδεμένος gwgwka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #242 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 02:11:46 μμ »
Μια παρομοια περιπτωση που ειχα ολοκληρωσαμε τα βιβλια της D class που ειχε ηδη απ το φροντιστηριο και μετα καναμε το update της burlington για pre-lower. Το δουλεψαμε οσο καλυτερα μπορουσαμε. Επαιρνα αφορμη απο το οτιδηποτε και της τα εξηγουσα σαν να ηταν tabula rasa!!! Μετα καναμε ενα 3μηνο practice tests και το πηρε το πτυχιο!!! Δεν μπορω να πω οτι αυτη ειναι η συνταγη της επιτυχιας γιατι μαλλον ετυχε κιολας αφου τα test αλλα τα περνουσε κι αλλα οχι. Απλα νομιζω οτι αφου ειναι αρκετα μεγαλη δεν μπορεις ουτε να την πας πολυ πισω αλλα και γενικα οι μεγαλυτεροι τα καταφερνουν αν το αποφασισουν γιατι τους βοηθαει η κριτικη σκεψη. Απο διαβασμα μη φανταστεις οτι τρελλαινοταν κιολας. Χαλαρα πραγματα :P

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι λόγω ηλικίας δεν είναι καλή ιδέα να πάω τόσο πίσω.Απλά έχω ενστάσεις στην συγκεκριμένη περίπτωση στον τομέα της κριτικης σκέψης!!!Και μάλιστα πολλές ενστάσεις. Από την άλλη μεριά φοβάμαι ότι η D θα της πέσει πολύ βαριά, όταν ακόμα πχ η παιδική έκθεση περιγραφής του δωματίου πάσχει (από γραμματική και λεξιλόγιο)
Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω, μιας που υπάρχει και το άλλο παιδί στη μέση. Είχα μια ιδέα να την ξεκινήσω από τη C αλλά παρακολούθησε λίγο μάθημα με τον αδερφό και δεν κατάλαβε τίποτα. Αλλά και πάλι ποιο βιβλίο να επιλέξω??

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #243 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 10:47:15 μμ »
de ja vu!!!

το εχω ζησει αυτο που περιγραφεις!!! υποτιθεται στο φροντιστηριο ειχε τελειωσει την c ενω οι πραγματικες γνωσεις του παιδιου ουτε στην a class δεν αντιστοιχουσαν! ηταν συγγενης οποτε ειπα να βοηθησω, ξεκινησαμε ενα καλοκαιρι προσπαθωντας να καλυψουμε οτι κενα υπηρχαν. στην πορεια διαπιστωσα οτι δεν σωνοταν απο τπτ καθως το παιδι δεν ειχε καμια διαθεση να προσπαθησει, εκλαιγε κ χτυπιοταν  :o οταν του εβαζα 1-2 ασκησεις παραπανω ή περισσοτερες απο 15 λεξεις για ορθογραφια! το χειμωνα που συνεχισαμε ακομα χειροτερα κ πολλες φορες μου ζητουσε να μην του βαζω τπτ απο homework γιατι ειχε τεστ στο σχολειο. εε εκει ειπα στους γονεις οτι δεν μπορω να συνεχισω αφου τσαμπα συνεχιζουμε κ δουλεια δεν γινεται. (στην συγκεκριμενη περιπτωση εχω υποψιες, απο διαφορα γεγονοτα μεσα στο μαθημα, οτι το παιδι επασχε απο κπ μαθησιακη δυσκολια. επειδη ομως ειδικος δεν ειμαι, δεν μπορουσα να πω κ τπτ στους γονεις, καθως σε μια γενικη κουβεντα που ειχαμε για την δυσλεξια καταλαβα οτι θεωρουν το δυσλεκτικο παιδι  ως παιδι με νοητικη υστερηση.)

συμβουλη μου, αν μπορεις μην το ξεκινας καθολου.
αν εχεις το χρονο κ την διαθεση ή το βλεπεις ως προκληση, ξεκινα το, απο τα βασικα! απο την αρχη ξανα! διαφορετικα κ c να την ξεκινησεις αφου λες οτι δυσκολευοταν, οση διαθεση κ αν εχει να προσπαθησει θα απογοητευτει κπ στιγμη απο τα πολλα κενα της κ θα τα παρατησει!

σκεψου το καλα παντως!


Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #244 στις: Σεπτέμβριος 25, 2009, 09:11:47 μμ »
Θα συμφωνήσω με την evi06 μια γενική επανάληψη  θα ήταν το καλύτερο, περίμενε να δεις αποτελέσματα κ μετά σε ποια τάξη "ταιριάζει" καλύτερα!Καλή αρχή!

Αποσυνδεδεμένος evistroumf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #245 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 04:23:07 μμ »
Γεια σας!Έχετε κάτι να προτείνετε σε γραμματική για b senior?κάτι όχι πολύ απαιτητικό,το παιδί δεν έχει κάνει βιβλίο γραμματικής κ η μητέρα του θέλει να συνεχίσουμε το click on 2 που είχε ξεκινήσει με την προηγούμενη καθηγήτρια..έκανε μόνο coursebbok κ καποιες ασκήσεις γραμματικής απ' το companion..δεν θέλει ξεχωριστή γραμματική?έστω να του δίνω extra υλικό..Αν τις κάνει βέβαια γιατί δεν το '΄χει πιέσει κ κανείς απ'όσο κατάλαβα..Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος Scocco

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #246 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 06:21:01 μμ »
παιδια εχω ενα παιδι που ετοιμαζω για ECCE αλλα στα πρωτα μαθηματα βλεπω να εχει δυσκολια στο Listening και συγκεκριμμενα στο 2ο μερος της εξετασης (κανουμε practice tests απο το βιβλιο της HAU). Eχετε καμια προταση για να αποκτησει ευχερεια? Σκεφτηκα να του βαζω να βλεπει σειρες στον υπολογιστη με αγγλικους υποτιτλους στην αρχη και σταδιακα χωρις. Υπαρχει καποιο βιβλιο μονο listening?

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #247 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 12:23:40 μμ »
Υπαρχει ενα βιβλιο της ελληνοαμερικανικης, μονο για listening, αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθησει.
Περυσι που ετοιμαζα μαθητες για ecce, οσο και να εκαναν, βελτιωθηκαν λιγο, αλλα μονο με το να κανουν πολλαααα τεστ.

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #248 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 12:28:00 μμ »
Υπαρχει καποιο βιβλιο μονο listening?

Υπάρχουν σειρές αλλά όχι μόνο για Listening. π.χ το Speaking, Listening and Writing του Γρίβα σε διάφορα επίπεδα. Λογικά θα βοηθούσε να ξεκινούσες με το βιβλίο της pre-fce.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #249 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 01:34:55 πμ »
Γεια σας!Έχετε κάτι να προτείνετε σε γραμματική για b senior?κάτι όχι πολύ απαιτητικό,το παιδί δεν έχει κάνει βιβλίο γραμματικής κ η μητέρα του θέλει να συνεχίσουμε το click on 2 που είχε ξεκινήσει με την προηγούμενη καθηγήτρια..έκανε μόνο coursebbok κ καποιες ασκήσεις γραμματικής απ' το companion..δεν θέλει ξεχωριστή γραμματική?έστω να του δίνω extra υλικό..Αν τις κάνει βέβαια γιατί δεν το '΄χει πιέσει κ κανείς απ'όσο κατάλαβα..Ευχαριστώ!!!
grammarway και μαλον το 1 εφόσον δεν εχει κάνει ήδη γραμματική. Το βιβλίο που κάνει προσωπικά μου αρέσει πολύ αλλά είναι αρκετά απαιτητικό. Αν ωστόσο ανταποκρίνεται είναι κρίμα να τον "κόψεις" με κάτι λιγότερο.

Αποσυνδεδεμένος evistroumf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #250 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 05:46:43 μμ »
Γεια σας!Έχετε κάτι να προτείνετε σε γραμματική για b senior?κάτι όχι πολύ απαιτητικό,το παιδί δεν έχει κάνει βιβλίο γραμματικής κ η μητέρα του θέλει να συνεχίσουμε το click on 2 που είχε ξεκινήσει με την προηγούμενη καθηγήτρια..έκανε μόνο coursebbok κ καποιες ασκήσεις γραμματικής απ' το companion..δεν θέλει ξεχωριστή γραμματική?έστω να του δίνω extra υλικό..Αν τις κάνει βέβαια γιατί δεν το '΄χει πιέσει κ κανείς απ'όσο κατάλαβα..Ευχαριστώ!!!
grammarway και μαλον το 1 εφόσον δεν εχει κάνει ήδη γραμματική. Το βιβλίο που κάνει προσωπικά μου αρέσει πολύ αλλά είναι αρκετά απαιτητικό. Αν ωστόσο ανταποκρίνεται είναι κρίμα να τον "κόψεις" με κάτι λιγότερο.

Το παιδί είναι πολύ έξυπνο και ξέρει γραμματική,μάλλον εμπειρικά γιατί δεν κάθεται να διαβάσει και πολύ.Κάνει λάθη βέβαια απ' τη βιασύνη της μάλλον περισσότερο και επειδή δεν έχει κάνει συστηματικά γραμματική.. Το βιβλίο θα το συνεχίσω,δεν δυσκολεύεται καθόλου και της δίνω και readers που της αρέσουν και κάνουμε γραμματική από κει,φτιάχνω δικές μου ασκήσεις....απλά σκεφτόμουν για να κάναμε και κάτι πιο οργανωμένο εκτος απ' αυτά που έχει το click on..θα κοιτάξω το grammarway,δε νομίζω οτι δεν θα μπορεί να παρακολουθήσει το 2..κρίμα να μείνει πίσω,πιστεύω οτι μπορεί..Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #251 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 08:53:13 μμ »
Υπαρχει ενα βιβλιο της ελληνοαμερικανικης, μονο για listening, αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθησει.
Περυσι που ετοιμαζα μαθητες για ecce, οσο και να εκαναν, βελτιωθηκαν λιγο, αλλα μονο με το να κανουν πολλαααα τεστ.
εμενα παλι δεν με βοηθησε καθολου αυτο το βιβλιο , ηταν πολυ πιο απλο απο τα ακουστικα των εξετασεων
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160947
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 35
Επισκέπτες: 554
Σύνολο: 589

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.