*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 771728 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #210 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 01:22:44 πμ »
Για γραμματική C Class, με τους κανόνες στα Ελληνικά, Profile Μποκουβάλα, Functional Grammar, ή Grammar Way?
grammarway!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:05:01 »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #211 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 01:35:02 πμ »
Γεια σας!!χρειάζομαι βοήθεια για ένα παιδάκι που θα μπει b senior,πέμπτη δημοτικού.Είναι πολύ έξυπνη κ αρκετά  καλή γενικά απ' όσο είδα ,αλλά δεν μπορεί καθόλου να κάτσει ..το πολύ 45 λεπτά...Επίσης,δεν της αρέσει καθόλου η γραμματική.Η μητέρα της είπε οτι θέλει να κάνουμε πιο "ελεύθερο" μάθημα,να δουλεύουμε με ιστορίες και τέτοια κ τη γραμματική.Έχετε κάποιο βιβλίο να προτείνετε?Κάτι σε readers,κάποιο site,οτιδήποτε γιατί αυτά που έχω δεν επαρκούν για να βγάζω όλο το μάθημα....
Η γνώμη μου είναι να εισαι λίγο προσεκτική όσο αφορά το τι θα δεχθείς να κάνεις. Δηλ. η μητέρα έχει κάποια βάσιμη άποψη ή λέει ότι πιστεύει αυτή ότι θα είναι καλύτερο. Συνεργαζόμαστε με τους γονείς αλλά εμείς θέτουμε τους κανόνες. τα λέω όλα αυτά γιατί την έιχα πατήσει παλαιότερα με το "ελεύθερο" μάθημα. Στο ΄τελος λένε ότι η ευθύνη είναι δική σου και ότι δεν ξέρεις να κάνεις την δουλειά σου και ας μην σου έχουν αφήσει την παραμικρή πρωτοβουλία. όσο για τα 45 λεπτά εντάξει, αν τόσο συγκεντρώνεται τόσο θα κάνεις. αλλά σταθερά ακόμη και αν η κατάσταση αρχίζει να ζορίζει στο μισάωρο μερικές φορές. Της εξηγείς ότι θα χρειαστεί να κάνετε και οι δύο υπομονή για λίγα λεπτά. Ίσως αν σηκωθείτε λίγο και καθήσετε κάπου αλλού άκόμη και στο πάτωμα. Αν δεν υπάρχει σταθερότητα δεν θα έχεις αποτελέσματα και αυτό δεν βλάπτει μόνο το παιδί αλλά και εσένα

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #212 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 04:26:10 πμ »
Για γραμματική C Class, με τους κανόνες στα Ελληνικά, Profile Μποκουβάλα, Functional Grammar, ή Grammar Way?
grammarway!!!!! ;)
Thank you! Ξέρεις αν στέλνει η Express δωρεάν στους καθηγητές, ή να το παραγγείλω μέσω φροντιστηρίου?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2009, 04:31:32 πμ από tinkerbel! »
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος evistroumf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #213 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 08:08:52 μμ »
Γεια σας!!χρειάζομαι βοήθεια για ένα παιδάκι που θα μπει b senior,πέμπτη δημοτικού.Είναι πολύ έξυπνη κ αρκετά  καλή γενικά απ' όσο είδα ,αλλά δεν μπορεί καθόλου να κάτσει ..το πολύ 45 λεπτά...Επίσης,δεν της αρέσει καθόλου η γραμματική.Η μητέρα της είπε οτι θέλει να κάνουμε πιο "ελεύθερο" μάθημα,να δουλεύουμε με ιστορίες και τέτοια κ τη γραμματική.Έχετε κάποιο βιβλίο να προτείνετε?Κάτι σε readers,κάποιο site,οτιδήποτε γιατί αυτά που έχω δεν επαρκούν για να βγάζω όλο το μάθημα....
Η γνώμη μου είναι να εισαι λίγο προσεκτική όσο αφορά το τι θα δεχθείς να κάνεις. Δηλ. η μητέρα έχει κάποια βάσιμη άποψη ή λέει ότι πιστεύει αυτή ότι θα είναι καλύτερο. Συνεργαζόμαστε με τους γονείς αλλά εμείς θέτουμε τους κανόνες. τα λέω όλα αυτά γιατί την έιχα πατήσει παλαιότερα με το "ελεύθερο" μάθημα. Στο ΄τελος λένε ότι η ευθύνη είναι δική σου και ότι δεν ξέρεις να κάνεις την δουλειά σου και ας μην σου έχουν αφήσει την παραμικρή πρωτοβουλία. όσο για τα 45 λεπτά εντάξει, αν τόσο συγκεντρώνεται τόσο θα κάνεις. αλλά σταθερά ακόμη και αν η κατάσταση αρχίζει να ζορίζει στο μισάωρο μερικές φορές. Της εξηγείς ότι θα χρειαστεί να κάνετε και οι δύο υπομονή για λίγα λεπτά. Ίσως αν σηκωθείτε λίγο και καθήσετε κάπου αλλού άκόμη και στο πάτωμα. Αν δεν υπάρχει σταθερότητα δεν θα έχεις αποτελέσματα και αυτό δεν βλάπτει μόνο το παιδί αλλά και εσένα

Είναι λίγο περίεργο αλλά τι να κάνω..Θα του κάνω είπαμε και coursebook κανονικά..Σ' ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές...
Έχει κανείς να προτείνει κάτι σε readers για b-c senior..?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:05:01 »

Αποσυνδεδεμένος xrysaki_pe06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #214 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 10:31:40 μμ »
H Express στέλνει όλα τα βιβλία μιας σειράς

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #215 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 01:39:33 πμ »
Thanks!  :)
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #216 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 02:06:39 πμ »
Help!Έχω αναλάβει μια μαθήτρια από πέρσι τον Δεκέμβριο, η οποία αν και έξυπνη, δεν διαβάζει όσο θα έπρεπε.Μέχρι τον Ιούνιο είχε σ' αυτό και την υποστήριξη της μητέρας, που την δικαιολογούσε, με αποτέλεσμα να γράφει έκθεση πρώτη φορά φέτος.Το πρόβλημα είναι πως η μητέρα της επιμένει να δώσει FCE του χρόνου το Μάιο, κι ας μην το πάρει, και έπειτα να συνεχίσει για CPE, οπωσδήποτε Cambridge, ώστε αν θελήσει αργότερα, να πάει σε Βρετανικό Πανεπιστήμιο, αν δεν τα καταφέρει στην Ελλάδα.Έχω ξεκαθαρίσει τη θέση μου, ότι αν συνεχίσει όπως την προηγούμενη χρονιά, δεν θα το πάρει ούτε σε 2 χρόνια που κανονικά θα έδινε, και πως ακόμα κι αν τώρα διαβάσει, είναι πολύ δύσκολο να το πετύχει του χρόνου το Μάιο.Παρ' όλα αυτά, θα το προσπαθήσουμε.Τι περισσότερο μπορώ να της κάνω?Κάνουμε team up 3 (τα κάνει και στο σχολείο, τα επέβαλε η μητέρα, αλλά δεν είναι άσχημο βιβλίο), 3 ώρες την εβδομάδα.Γραμματική του Team Up.Θα προτείνω να κάνουμε και το καλοκαίρι.Έχετε κάποια ιδέα πώς θα μπορούσαμε να έχουμε το επιθυμητό για τις συνθήκες αποτέλεσμα?Έχω προτείνει Michigan, και άλλα πιστοποιητικά και αν πρόκειται να πάει έξω να δώσει TOEIC ή IELTS αργότερα, αλλά this is not an option...Όσο παράλογο κι αν μου φαίνεται σαν εγχείρημα πραγματικά θέλω να τους βοηθήσω. ΥΓ1:Το παιδί μέχρι που το ανέλαβα είχε κάνει Αγγλικά μόνο στο σχολείο, και μου έλεγε πχ για το was, ''κάπου το'χω ξαναδεί αυτό''  ??? ...Έχουμε κάνει μεν πρόοδο, αλλά η κατάσταση ακόμα είναι δύσκολη.ΥΓ2: Ώρες ώρες σκέφτομαι ''όλα τα κουλά σ' εμένα?''Αλλά διαβάζω κι άλλες περιπτώσεις στο forum και παίρνω κουράγιο!ΥΓ3: Σκέφτεται να την βάλει και φέτος να δώσει ''μπας και'', αλλά αυτό δεν το συζητάω καν..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2009, 02:40:53 πμ από tinkerbel! »
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #217 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 10:38:52 πμ »
Καλημέρα!!! Μπορεί κάποιος να μου πει μέχρι ποια γραμματικά φαινόμενα τελειώνει το βιβλίο Our Town  ή το Ace from Space (Junior B) της Burlington? Δεν έχω αυτά τα βιβλία για να δω. Ακόμη, ταιριάζουν με το My Junior Grammar Book 2? Και αυτό είναι του ίδιου εκδοτικού.
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #218 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 02:25:47 μμ »
Καλημέρα!!! Μπορεί κάποιος να μου πει μέχρι ποια γραμματικά φαινόμενα τελειώνει το βιβλίο Our Town  ή το Ace from Space (Junior B) της Burlington? Δεν έχω αυτά τα βιβλία για να δω. Ακόμη, ταιριάζουν με το My Junior Grammar Book 2? Και αυτό είναι του ίδιου εκδοτικού.


Το Ace from Space έχει 30 ενότητες, από 26-29 κάνει Simple Past κ στην 30 κάνει Future. Δεν το ξέρω το My Junior Grammar Book 2

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #219 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 03:38:16 μμ »
evistrumf από readers δεν ξερω κάτι συγκεκριμένο. sorry

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #220 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 03:47:10 μμ »
Καλημέρα!!! Μπορεί κάποιος να μου πει μέχρι ποια γραμματικά φαινόμενα τελειώνει το βιβλίο Our Town  ή το Ace from Space (Junior B) της Burlington? Δεν έχω αυτά τα βιβλία για να δω. Ακόμη, ταιριάζουν με το My Junior Grammar Book 2? Και αυτό είναι του ίδιου εκδοτικού.


Το Ace from Space έχει 30 ενότητες, από 26-29 κάνει Simple Past κ στην 30 κάνει Future. Δεν το ξέρω το My Junior Grammar Book 2

Σε ευχαριστώ!!!!!
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #221 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 03:49:09 μμ »
Help!Έχω αναλάβει μια μαθήτρια από πέρσι τον Δεκέμβριο, η οποία αν και έξυπνη, δεν διαβάζει όσο θα έπρεπε.Μέχρι τον Ιούνιο είχε σ' αυτό και την υποστήριξη της μητέρας, που την δικαιολογούσε, με αποτέλεσμα να γράφει έκθεση πρώτη φορά φέτος.Το πρόβλημα είναι πως η μητέρα της επιμένει να δώσει FCE του χρόνου το Μάιο, κι ας μην το πάρει, και έπειτα να συνεχίσει για CPE, οπωσδήποτε Cambridge, ώστε αν θελήσει αργότερα, να πάει σε Βρετανικό Πανεπιστήμιο, αν δεν τα καταφέρει στην Ελλάδα.Έχω ξεκαθαρίσει τη θέση μου, ότι αν συνεχίσει όπως την προηγούμενη χρονιά, δεν θα το πάρει ούτε σε 2 χρόνια που κανονικά θα έδινε, και πως ακόμα κι αν τώρα διαβάσει, είναι πολύ δύσκολο να το πετύχει του χρόνου το Μάιο.Παρ' όλα αυτά, θα το προσπαθήσουμε.Τι περισσότερο μπορώ να της κάνω?Κάνουμε team up 3 (τα κάνει και στο σχολείο, τα επέβαλε η μητέρα, αλλά δεν είναι άσχημο βιβλίο), 3 ώρες την εβδομάδα.Γραμματική του Team Up.Θα προτείνω να κάνουμε και το καλοκαίρι.Έχετε κάποια ιδέα πώς θα μπορούσαμε να έχουμε το επιθυμητό για τις συνθήκες αποτέλεσμα?Έχω προτείνει Michigan, και άλλα πιστοποιητικά και αν πρόκειται να πάει έξω να δώσει TOEIC ή IELTS αργότερα, αλλά this is not an option...Όσο παράλογο κι αν μου φαίνεται σαν εγχείρημα πραγματικά θέλω να τους βοηθήσω. ΥΓ1:Το παιδί μέχρι που το ανέλαβα είχε κάνει Αγγλικά μόνο στο σχολείο, και μου έλεγε πχ για το was, ''κάπου το'χω ξαναδεί αυτό''  ??? ...Έχουμε κάνει μεν πρόοδο, αλλά η κατάσταση ακόμα είναι δύσκολη.ΥΓ2: Ώρες ώρες σκέφτομαι ''όλα τα κουλά σ' εμένα?''Αλλά διαβάζω κι άλλες περιπτώσεις στο forum και παίρνω κουράγιο!ΥΓ3: Σκέφτεται να την βάλει και φέτος να δώσει ''μπας και'', αλλά αυτό δεν το συζητάω καν..
βλέπω ότι προβληματίζεσαι και δεν καταλαβαίνω γιατι. εννοείται ότι αν δεν βγάλει τάξη το καλοκαίρι δεν μπορει να δώσει του χρόνου και ότι ΔΕΝ βάζουμε κανέναν μαθητή να δώσει για FCE  στην C. Είναι σαν να δίνει για proficiency αντί για lower. Αντί να χαραμίζουμε λοιπόν χρόνο για προετοιμασία σε κάτι ασσύληπτο για το παιδί είναι καλύτερα να του δίνουμε κάτι ουσιαστικό και να σιγουρεύουμε ότι θα πάρει το πτυχίο όταν θα έρθει η ώρα. Αυτό μάλον θα έπρεπε να πεις στους γονείς. Και αντί να σου επιβάλει βιβλία θα μπορούσες να βγάλεις δύο χρονιές σε μία με ένα βιβλίο όπως το Click on 4

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #222 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 08:16:49 μμ »
Ναι, μόνο που όταν λέω τα επέβαλε, εννοώ πως τα είχε αγοράσει ήδη..Καθώς επίσης αυτά που λες, τα έχω πει στους γονείς.Γι'αυτό είπα πως δεν υπάρχει περίπτωση να συμμετέχω στο να δώσει φέτος, αλλά ας το δοκιμάσει του χρόνου το Μάιο, όταν δηλαδή κανονικά θα τελείωνε τη D, υπό την προϋπόθεση ότι θα κάνει καλοκαίρι.Υπό αυτές τις συνθήκες λοιπόν, ζητάω ιδέες σχετικά με την πορεία που θα ήταν καλό να ακολουθήσω.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2009, 08:22:16 μμ από tinkerbel! »
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος evistroumf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #223 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 09:03:52 μμ »
evistrumf από readers δεν ξερω κάτι συγκεκριμένο. sorry

Δεν Πειράζει.να 'σαι καλά!!Σ'ευχαριστώ για τις συμβουλές!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 756
Σύνολο: 764

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.