*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 762958 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #448 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 10:26:04 πμ »
Είμαι ανάμεσα σε Choices και Access 4 από Express Publishing...

choices για μένα...το δουλεύω ακόμα και ας βγήκε το connect που είναι πιο καινούργιο αλλά ουσιαστικά αντιγραφή από το προηγούμενο....όσο για το access δεν μπορω να το δουλέψω νε τίποτα, πόλυ πυκνογραμμένο ρε παιδί μου και με αγχώνει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:37:52 »

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #449 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 12:25:14 μμ »
Είμαι ανάμεσα σε Choices και Access 4 από Express Publishing...

choices για μένα...το δουλεύω ακόμα και ας βγήκε το connect που είναι πιο καινούργιο αλλά ουσιαστικά αντιγραφή από το προηγούμενο....όσο για το access δεν μπορω να το δουλέψω νε τίποτα, πόλυ πυκνογραμμένο ρε παιδί μου και με αγχώνει...
Για τον ίδιο λόγο έχω αποφύγει κι εγώ να διδάξω το Access. Ενώ το Choices βγαίνει πιο εύκολα και για D και για E και για Lower.

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #450 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 01:38:45 μμ »
Τελικά αποφάσισα να διδάξω το access... έχετε δίκιο ότι είναι πυκνογραμμένο, αλλά το choices το διδάσκεται το παιδί κ στο σχολείο, με αποτέλεσμα να το αντιμετωπίζει ως πρόχειρο και θέλω κάτι που να το αναγκάσει να δει τα Αγγλικά πιο σοβαρά.Θα δούμε πώς θα πάει.Συγκέντρωσα όλα τα components κι έχω ξεκινήσει να φτιάχνω ένα syllabus για φέτος.Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος Anastasia R.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #451 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 08:54:50 πμ »
Καλημέρα! Μια ακόμα ερώτηση. Σε μαθητή Α γυμνασίου που έχει κάνει ένα σχετικό μπουρδούκλωμα με τα ιδιαίτερα (τελείωσε τη Β κανονική και μετά η καθηγήτρια αποφάσισε να του κάνει το Activate B1 (!!!!!!) και φυσικά μέσα σε μια χρονια καλύψανε ΜΟΝΟ 5 units και στο τέλος της χρονιάς τη διώξανε) και καλούμαι εγώ τώρα να το βάλω σε σειρά τι προτείνετε;

Να παμε να κάνουμε τη c senior ή να πάμε στη d κατευθείαν; Δεν ειναι κακος στα αγγλικά ισα-ισα απλά τα έχει το παιδί στο μυαλό του λίγο σαλάτα με τη γραμματική. Θέλει γερές βάσεις σε γραμματική φέτος και θα είναι ΟΚ μετά. Απλά όταν είπα για c τσίνισε λίγο το παιδί και το ίδιο (όχι η μητέρα) πιστεύει ότι πρέπει να παμε στη D. Εχω κι εγω μπερδευτει γιατι δε μου έχει ξανατύχει. Επίσης θα ήθελα μέχρι τέλη γ γυμνασίου η δεκέμβρη α λυκείου να δώσει Lower. Τι προτεινετε; Για d σκέφτομαι το choices. Για c κάποιο της Oxford.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:37:52 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #452 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 02:09:43 μμ »
Καλημέρα! Μια ακόμα ερώτηση. Σε μαθητή Α γυμνασίου που έχει κάνει ένα σχετικό μπουρδούκλωμα με τα ιδιαίτερα (τελείωσε τη Β κανονική και μετά η καθηγήτρια αποφάσισε να του κάνει το Activate B1 (!!!!!!) και φυσικά μέσα σε μια χρονια καλύψανε ΜΟΝΟ 5 units και στο τέλος της χρονιάς τη διώξανε) και καλούμαι εγώ τώρα να το βάλω σε σειρά τι προτείνετε;

Να παμε να κάνουμε τη c senior ή να πάμε στη d κατευθείαν; Δεν ειναι κακος στα αγγλικά ισα-ισα απλά τα έχει το παιδί στο μυαλό του λίγο σαλάτα με τη γραμματική. Θέλει γερές βάσεις σε γραμματική φέτος και θα είναι ΟΚ μετά. Απλά όταν είπα για c τσίνισε λίγο το παιδί και το ίδιο (όχι η μητέρα) πιστεύει ότι πρέπει να παμε στη D. Εχω κι εγω μπερδευτει γιατι δε μου έχει ξανατύχει. Επίσης θα ήθελα μέχρι τέλη γ γυμνασίου η δεκέμβρη α λυκείου να δώσει Lower. Τι προτεινετε; Για d σκέφτομαι το choices. Για c κάποιο της Oxford.

Ευχαριστώ

χμμμ δυσκολα!! αφου λες οτι το παιδι ειναι καλο κ εχει διαθεση να δουλεψει, θα ελεγα d αλλα θελει δουλεια (για τυχον εξτρα υλικο απο εσενα για κενα) κ απο το παιδι. το choices οπως εχουν αναφερει κ πιο πανω ειναι πολυ βατο κ ξεκαθαρο, χωρις περιττα πραγματα, ουτε πυκνογραμμενο.
νομιζω ειναι το καταλληλο σε αυτητην περιπτωση για να μην τον ζορισεις αρκετα.
απο oxford εχω κανει μονο το result στην e. συμπαθητικο για μενα. αν κ η e δεν εχει κπ ιδιαιτερη δυσκολια, μια επαναληψη κανεις ουσιαστικα κ τελειοποιεις πιο πολυ τo writing.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2010, 02:12:20 μμ από evi06 »

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #453 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 02:32:12 μμ »
Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα βιβλίο για Toeic,ώστε να μπορέσω να εξασκηθώ σε πρώτη φάση μόνη μου.Εχω χρόνια ν'ασχοληθώ με τ'αγγλικά και φιλοδοξώ να πάρω μέσω αυτού πιστοποίηση για c1.Oλα τα τεστ για εντοπισμού επιπέδου που έχω κάνει ως τώρα (θα ήθελα τη γνώμη σας για την αξιοπιστία τους) μου δίνουν αυτό το αποτέλεσμα,όμως ενώ απαντώ σωστά,σε πολλές περιπτώσεις δε θυμάμαι "γιατί είναι έτσι".Οπότε θα ήθελα και κάτι που να επεξηγεί τη σωστή απάντηση ωστε να "φρεσκάρω" τη γραμματική και το συντακτικό.Ευχαριστώ.
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #454 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 05:23:56 μμ »
Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα βιβλίο για Toeic,ώστε να μπορέσω να εξασκηθώ σε πρώτη φάση μόνη μου.Εχω χρόνια ν'ασχοληθώ με τ'αγγλικά και φιλοδοξώ να πάρω μέσω αυτού πιστοποίηση για c1.Oλα τα τεστ για εντοπισμού επιπέδου που έχω κάνει ως τώρα (θα ήθελα τη γνώμη σας για την αξιοπιστία τους) μου δίνουν αυτό το αποτέλεσμα,όμως ενώ απαντώ σωστά,σε πολλές περιπτώσεις δε θυμάμαι "γιατί είναι έτσι".Οπότε θα ήθελα και κάτι που να επεξηγεί τη σωστή απάντηση ωστε να "φρεσκάρω" τη γραμματική και το συντακτικό.Ευχαριστώ.
Σε ανάλογη περίπτωση έχω χρησιμοποιήσει με μαθητή μου το Targeting New TOEIC από εκδόσεις SuperCourse. Έχει 10 κεφάλαια με Γραμματική που βοηθάει το μαθητή να θυμηθεί ό, τι έχει διδαχθεί στο παρελθόν και ακολουθούν 10 Practice Tests. Έχει και Companion. Στη δική μας περίπτωση ήταν καλή επιλογή. Ίσως κάποιος συνάδελφος προτείνει και κάτι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος Anastasia R.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #455 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 06:10:50 μμ »
Euxaristo!!!


Καλημέρα! Μια ακόμα ερώτηση. Σε μαθητή Α γυμνασίου που έχει κάνει ένα σχετικό μπουρδούκλωμα με τα ιδιαίτερα (τελείωσε τη Β κανονική και μετά η καθηγήτρια αποφάσισε να του κάνει το Activate B1 (!!!!!!) και φυσικά μέσα σε μια χρονια καλύψανε ΜΟΝΟ 5 units και στο τέλος της χρονιάς τη διώξανε) και καλούμαι εγώ τώρα να το βάλω σε σειρά τι προτείνετε;

Να παμε να κάνουμε τη c senior ή να πάμε στη d κατευθείαν; Δεν ειναι κακος στα αγγλικά ισα-ισα απλά τα έχει το παιδί στο μυαλό του λίγο σαλάτα με τη γραμματική. Θέλει γερές βάσεις σε γραμματική φέτος και θα είναι ΟΚ μετά. Απλά όταν είπα για c τσίνισε λίγο το παιδί και το ίδιο (όχι η μητέρα) πιστεύει ότι πρέπει να παμε στη D. Εχω κι εγω μπερδευτει γιατι δε μου έχει ξανατύχει. Επίσης θα ήθελα μέχρι τέλη γ γυμνασίου η δεκέμβρη α λυκείου να δώσει Lower. Τι προτεινετε; Για d σκέφτομαι το choices. Για c κάποιο της Oxford.

Ευχαριστώ

χμμμ δυσκολα!! αφου λες οτι το παιδι ειναι καλο κ εχει διαθεση να δουλεψει, θα ελεγα d αλλα θελει δουλεια (για τυχον εξτρα υλικο απο εσενα για κενα) κ απο το παιδι. το choices οπως εχουν αναφερει κ πιο πανω ειναι πολυ βατο κ ξεκαθαρο, χωρις περιττα πραγματα, ουτε πυκνογραμμενο.
νομιζω ειναι το καταλληλο σε αυτητην περιπτωση για να μην τον ζορισεις αρκετα.
απο oxford εχω κανει μονο το result στην e. συμπαθητικο για μενα. αν κ η e δεν εχει κπ ιδιαιτερη δυσκολια, μια επαναληψη κανεις ουσιαστικα κ τελειοποιεις πιο πολυ τo writing.

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #456 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 10:55:38 μμ »
Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα βιβλίο για Toeic,ώστε να μπορέσω να εξασκηθώ σε πρώτη φάση μόνη μου.Εχω χρόνια ν'ασχοληθώ με τ'αγγλικά και φιλοδοξώ να πάρω μέσω αυτού πιστοποίηση για c1.Oλα τα τεστ για εντοπισμού επιπέδου που έχω κάνει ως τώρα (θα ήθελα τη γνώμη σας για την αξιοπιστία τους) μου δίνουν αυτό το αποτέλεσμα,όμως ενώ απαντώ σωστά,σε πολλές περιπτώσεις δε θυμάμαι "γιατί είναι έτσι".Οπότε θα ήθελα και κάτι που να επεξηγεί τη σωστή απάντηση ωστε να "φρεσκάρω" τη γραμματική και το συντακτικό.Ευχαριστώ.
Σε ανάλογη περίπτωση έχω χρησιμοποιήσει με μαθητή μου το Targeting New TOEIC από εκδόσεις SuperCourse. Έχει 10 κεφάλαια με Γραμματική που βοηθάει το μαθητή να θυμηθεί ό, τι έχει διδαχθεί στο παρελθόν και ακολουθούν 10 Practice Tests. Έχει και Companion. Στη δική μας περίπτωση ήταν καλή επιλογή. Ίσως κάποιος συνάδελφος προτείνει και κάτι άλλο.
Σ'ευχαριστώ.Φαίνεται ενδιαφέρον και κατάλληλο και για τη δική μου περίπτωση. :)
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος cp06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #457 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 12:54:01 μμ »
Γεια σας παιδια! Είναι η πρώτη φορά που μου ζητήθηκε να αναλάβω προετοιμασία για κρατικό Γ1 και έχω ψιλοπελαγώσει! Γνωρίζει κανείς για το συγκεκριμένο πτυχίο; Τι βιβλία προτείνετε και πόσες ώρες τη βδομάδα χρειάζεται; Εκτός απο practice tests τι άλλο μπορώ να κάνω; :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2010, 02:29:58 μμ από cp06 »

Αποσυνδεδεμένος helena86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #458 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 02:33:26 μμ »
Καλησπέρα!!!Θα κάνω μάθημα σε 2 κοπέλες για να δώσουν Proficiency του Michigan.Οι κοπέλες έχουν ξαναδώσει στο παρελθόν και κόπηκαν... και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε να μου προτείνετε τι βιβλία να επιλέξω....

Αποσυνδεδεμένος Tzortzina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #459 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 05:07:27 μμ »
Καλησπερα!
Ήθελα να ρωτησω τη γνωμη σας για ενα θεμα που με απασχολει τελευταια...
Εχω ενα μαθητη ο οποιος πηγαινει σε ιδιωτικο σχολειο.
Εχουν ξεκινησει το Connect b2 και στο τελος της χρονιας θα δωσουν για FCE. Οταν ξεκινησαμε φετος τον Οκτωβρη (3h/εβδομαδα), θεωρησα καλο να εχουμε κι στο σπιτι το ιδιο βιβλιο ετσι ωστε να προχωραμε μαζι και να εχει ετοιμο το υλικο και για το σχολειο.
Γενικα ως μαθητης ειναι μετριος και λιγο αδιαφορος... πχ Διαβαζει ορθογραφια ωστε να ξερει τιε λεξεις για το μαθημα, αλλα την επομενη μερα θυμαται ελαχιστες. Επισης εχει ενα προβλημα στις προτασεις (στην ορθογραφια του βαζω να γραφει προταση-παραδειγμα με καθε λεξη) γιατι ποτε δε διαβαζει τα παραδειγματα του βιβλιου...
Πριν μια εβδομαδα η μητερα του πηγε να ρωτησει στο σχολειο και η καθηγητρια των αγγλικων της εκανε παραπονα οτι δε δινει σημασια στο μαθημα της και οτι γραφει απο 11 εως 13 στα τεστ (μαλλον εννοει τις ορθογραφιες, γιατι τεστ δεν εχει αναφερει ο μικρος).Της ειπε οτι εχει καταλαβει οτι κανει ιδαιτερα και οτι θα επρεπε να κανουμε αλλα βιβλια στο σπιτι ωστε να μην επαναπαυεται ο μικρος. Το προβλημα ειναι οτι, αν κανω αλλα βιβλια, δε θα προλαβαινω και τα δικα μου και του σχολειου και πιστευω οτι απλα θα εχει παραπανω δουλεια, που τελικα δε θα την κανει. Τι θα κανατε στη θεση μου? Σκεφτηκα μηπως θα ηταν καλο να συνεχισω λεξιλογιο απο το ιδιο βιβλιο και να πηγαινω ασκησεις απο αλλα καθως επισης να κανω κ practice tests. Any ideas?
What's past is prologue...

Αποσυνδεδεμένος belle

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #460 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 01:14:44 μμ »
Καλησπερα,εγω κανω τωρα για junior A και B μαζι το super course 1, εμενα με βολευουν πολυ αλλα απ'ο,τι εχω καταλαβει το κοριτσακι επειδη ειναι μικρη,το βαριεται.Επειδη εχω πελαγωσει και...οι γονεις με πιεζουν να προχωρησω για να παει,λενε,στο..προχωρημενο τμημα αγγλικων του σχολειου,(ειναι 3η δημοτικου και κανουμε junior B και δεν τους ειναι αρκετο),με ποιο θα συνεχιζατε σαν συμπληρωματικο για να τελειοποιησουμε αυτα που μαθαμε? ή και ακομα να σαν συνεχεια της junior b? Δυστυχως τα βιβλια που εχουν περισσοτερες εικονες και πρεπει εγω να παραδιδω τα παντα,δεν την κανουν να συγκεντρωνεται..ουφ!
Ευχαριστω!!

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #461 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 01:33:20 μμ »
Καλησπερα,εγω κανω τωρα για junior A και B μαζι το super course 1, εμενα με βολευουν πολυ αλλα απ'ο,τι εχω καταλαβει το κοριτσακι επειδη ειναι μικρη,το βαριεται.Επειδη εχω πελαγωσει και...οι γονεις με πιεζουν να προχωρησω για να παει,λενε,στο..προχωρημενο τμημα αγγλικων του σχολειου,(ειναι 3η δημοτικου και κανουμε junior B και δεν τους ειναι αρκετο),με ποιο θα συνεχιζατε σαν συμπληρωματικο για να τελειοποιησουμε αυτα που μαθαμε? ή και ακομα να σαν συνεχεια της junior b? Δυστυχως τα βιβλια που εχουν περισσοτερες εικονες και πρεπει εγω να παραδιδω τα παντα,δεν την κανουν να συγκεντρωνεται..ουφ!
Ευχαριστω!!

επειδη μπερδευτηκα, ο στοχος σου ποιος ειναι? να μαθει καλυτερα γιατι δυσκολευται κ δεν εχει αφομοιωσει ακομα καλα αυτα που κανετε στην b junior ή ενα βιβλιο για να συνεχισεις στην a class?

βαριεται τον τροπο μαθηματος, βαριεται γιατι δεν καταλαβαινει τι κανετε? εγω θα ξεκινουσα απο εκει, να βρω την αιτια. θα προσπαθουσα να αλλαξω κ το στυλ μαθηματος να ειναι πιο παιχνιδιαρικος, πιο παιδικος, να μην ειναι καθηλωμενο το παιδι στην καρεκλα, τελος παντων θα δοκιμαζα να βρω τι του ταιριαζει. κ μετα θα εψαχνα ειτε για εξτρα υλικο στην b junior ή το καταλληλο βιβλιο για την συνεχεια.

ελπιζω να βοηθησα κ να μην σε μπερδεψα περισσοτερο :D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 448
Σύνολο: 454

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.