*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 771808 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #546 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 05:03:30 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι! Εχω ενα ιδιαιτερο που πέρυσι κάναμε D class και το βιβλίο Link και Skills Booster από New Editions και για γραμματική του Supercourse level B1. Τα συγκεκριμένα βιβλία τα κάναμε γιατί η μαθητρια μου πήγαινε σε κέντρο ξενων γλωσσων αρχικά κ μετά το σταματησε κ ξεκίνησε μαζί μου. Τα βιβλία αυτα δεν μου άρεσαν, ειδικά το Link. Το κορίτσι τώρα θα πάει πρώτη Γυμνασίου και δεν μπορώ να πω ότι είναι έτοιμη να δώσει Lower. Εχει θέμα στην παραγωγή του λόγου δηλαδη speaking και writing. Περυσι της ηταν αρκετά δύσκολο να γράψει εκθέσεις καθώς τα μετέφραζε από τα ελληνικά. Επίσης θυμόταν πολύ καλά το λεξιλόγιο αλλά είχε κ θέμα με την γραμματική. Στην ουσία δεν μπορούσε να καταλάβει κάποια γραμματικά φαινόμενα και τα μπέρδευε στο μυαλό της. Φέτος θέλω την βοηθήσω όσο περισσότερο γίνεται εκεί που έχει αδυναμίες. Θα ήθελα κάποιος συνάδελφος να μου προτείνει βιβλία για e class και ίσως κ κάποιες ιδέες γενικά στο πως αλλιώς να βοηθήσω τη μαθήτρια μου.

heeeelp me please!!!!!
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:38:27 »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #547 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 07:27:22 μμ »
Η αλήθεια είναι πως ούτε εμένα μου άρεσαν τα Link, με την έννοια ότι δεν "τράβαγε" το μάθημα. Έχω δει πολλούς συναδέλφους να είναι ικανοποιημένοι από τη σειρά του On Course, που ΄κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά παραδοσιακά κ καθόλου επικοινωνιακά, τα Upstream, που θεωρούνται απαιτητικά κ τα Forum (  Express Publishing ). Eπίσης, προτείνω τα Close-up απο New Editions, που είναι πολύ ενδιαφέροντα, αλλά δεν ξέρω αν διατίθενται στην Ελλάδα. Τέλος, θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις βιβλία για speaking/listening ( ή κ writing )όπως τα : let's speak, listen and write 5 από Γρίβα, New Power 5 by Hillside Press ή New Plus Upper Intermediate by mm publications. Βέβαια, για skills development μπορείς να βρεις υλικό κ στο ιντερνετ. Ελπίζω να βοήθησα ! :)

Αποσυνδεδεμένος indeed

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #548 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 04:20:04 μμ »
Καλησπέρα!

Θα ήθελα κι εγώ βοήθεια για επιλογή βιβλίων.

Θα ξεκινήσω να κάνω προετοίμασια για FCE σε ένα κοριτσάκι της Γ΄ Γυμνασίου. Μου είπε ότι πέρυσι τέλειωσε την τάξη pre-lower και ότι διδασκόταν το βιβλίο Outsiders B1 + του Hillside. Θα προτιμούσα όμως να κάνουμε το Upstream (γενικά μου είπαν ότι είναι καλή μαθήτρια). Το θεωρείτε καλή επιλογή κι αν ναι, ποιό βιβλίο της σειράς να επιλέξω? Σκεφτόμουν το Upper Intermediate B2+.

Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει τι διαφορετικό υπάρχει στα Revised Editions.

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #549 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 07:26:01 μμ »
Καλησπέρα!

Θα ήθελα κι εγώ βοήθεια για επιλογή βιβλίων.

Θα ξεκινήσω να κάνω προετοίμασια για FCE σε ένα κοριτσάκι της Γ΄ Γυμνασίου. Μου είπε ότι πέρυσι τέλειωσε την τάξη pre-lower και ότι διδασκόταν το βιβλίο Outsiders B1 + του Hillside. Θα προτιμούσα όμως να κάνουμε το Upstream (γενικά μου είπαν ότι είναι καλή μαθήτρια). Το θεωρείτε καλή επιλογή κι αν ναι, ποιό βιβλίο της σειράς να επιλέξω? Σκεφτόμουν το Upper Intermediate B2+.

Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει τι διαφορετικό υπάρχει στα Revised Editions.

Ευχαριστώ!

αν θες να κάνεις το upstream θα διαλέξεις το b2. το b2+ είναι για το επίπεδο advanced. δεν  υπάρχουν μεγάλες διαφορές, απλά oι revised editions είναι προσαρμοσμένες στις αλλαγές έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια στα διάφορα πιστοποιητικά αυτού του επιπέδου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:38:27 »

Αποσυνδεδεμένος indeed

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #550 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 09:45:34 μμ »
Σ'ευχαριστώ πολύ, Evi!

Αποσυνδεδεμένος Tzortzina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #551 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 10:02:29 μμ »
Καλησπερα!
Εχω εναν μαθητη με τον οποιο εχω ξεκινησει τη σειρα Here We Go της Burlington. Επειδη ηταν αρκετα καλος προχωρησαμε πολυ γρηγορα και τωρα βρισκομαστε στα μεσα του βιβλιου της B senior. Υπολογιζω οτι πριν τις γιορτες θα τελειωσουμε την ταξη και θα προχωρησουμε στη C. Tο 3o βιβλιο αυτης της σειρας ειναι αρκετα ευκολο για εναν καλο μαθητη και θελω κατι αλλο για τον δικο μου. Επειδη δε εχω στοχο να ολοκληρωσουμε και τη C ταξη φετος, χρειαζοματε ενα πιο συμπυκνωμενο βιβλιο (με λιγοτερα κεφαλαια). Εχετε κατι υποψιν?
Ευχαριστωωω!
What's past is prologue...

Αποσυνδεδεμένος indeed

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #552 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 01:09:05 πμ »
Γεια σας και πάλι!

Θα ήθελα μια γνώμη και για το FCE  Gold Plus του Longman. Πιστεύετε ότι είναι καλό?

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #553 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 01:11:50 πμ »
Γεια σας και πάλι!

Θα ήθελα μια γνώμη και για το FCE  Gold Plus του Longman. Πιστεύετε ότι είναι καλό?

Καλούλι είναι, αλλά είναι παλιό. Γιατι δεν δοκιμάζεις κάτι πιο καινούργιο?
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος indeed

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #554 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 01:42:45 μμ »
Θα ρίξω μια περαιτέρω ματιά..
Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος stavroula06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #555 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 03:22:09 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι!! Έχετε καμία πρόταση για C Senior - άριστη μαθήτρια. Κάναμε 2 χρόνια τα Cool English 1, 2 της Burlington αλλά μου φαίνονται σχετικά εύκολα και λέω φέτος να κάνω κάτι πιο δύσκολο. Σκεφτόμουν το Heroes 3 Oxford. Έχετε κάποια άλλη πρόταση? Δούλεψε κανένας το Heroes?

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #556 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 08:40:13 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι!! Έχετε καμία πρόταση για C Senior - άριστη μαθήτρια. Κάναμε 2 χρόνια τα Cool English 1, 2 της Burlington αλλά μου φαίνονται σχετικά εύκολα και λέω φέτος να κάνω κάτι πιο δύσκολο. Σκεφτόμουν το Heroes 3 Oxford. Έχετε κάποια άλλη πρόταση? Δούλεψε κανένας το Heroes?

 Τα είχα δουλέψει πριν κάποια χρόνια κ όντως είναι απαιτητικά κ βασισμένα στον κλασσικό τρόπο διδασκαλίας/ παρουσίασης του μαθήματος. Προσωπικά έχω μείνει πολύ ικανοποιημένη με τα Spark όλων των επιπέδων κ τα συστήνω με χίλια, ειδικά για...γερούς λύτες! Είναι ό,τι πιο φρέσκο, επίκαιρο κ επικοινωνιακό!

Αποσυνδεδεμένος fei

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #557 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 09:06:06 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ !
Καλή σχολική χρονιά σε όλους  :)

Αποσυνδεδεμένος valia_r

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #558 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 09:20:53 μμ »
καλησπέρα ,
θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις τα Access 1 - 3  και τα Upstream B1+, B2 (για προετοιμασία Lower) της express publishing, είναι από τις καλύτερες δουλειές που έχω δει.
η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία...αφηστε μας να ελπίζουμε λοιπόν!!!

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #559 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 09:30:50 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι!! Έχετε καμία πρόταση για C Senior - άριστη μαθήτρια. Κάναμε 2 χρόνια τα Cool English 1, 2 της Burlington αλλά μου φαίνονται σχετικά εύκολα και λέω φέτος να κάνω κάτι πιο δύσκολο. Σκεφτόμουν το Heroes 3 Oxford. Έχετε κάποια άλλη πρόταση? Δούλεψε κανένας το Heroes?

αν οπως λες θες κατι ποιο δυσκολο τοτε ψηφιζω κ εγω spark. τα heroes εμενα μου φαινονται στο ιδιο επιπεδο με τα cool english.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162184
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 677
Σύνολο: 689

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.