*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 761782 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #686 στις: Αύγουστος 10, 2012, 12:02:33 μμ »
παιδια εχει κανει κανεις το connect για senior D? ειναι καλο? ενδιαφερομαι για γρουπακι που το ενα παιδι θα δωσει του αντιχρονου για ECCE και το αλλο για κρατικο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:13:37 »

Αποσυνδεδεμένος tirogaridaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #687 στις: Αύγουστος 10, 2012, 01:40:54 μμ »
Εγώ δεν πολυεμπιστεύομαι τα βιβλία του Γρίβα, και όσες φορές τα δούλεψα στο παρελθόν χρειάστηκα πολλή προσωπική δουλειά και έξτρα υλικό. Η Sylvia Kar εξειδικεύεται στο ECPE και το Words you need είναι πολύ καλο. Θα σου πρότεινα τα practice tests της ελληνοαμερικανικής ένωσης αλλά πριν απο αυτά απο τη New Editions και την Piniaris το Michigan Proficiency Final Practice Tests (το πράσινο). Τα βιβλία της Express Publishing που αναφέρεις είναι στην πλειοψηφία τους πολύ προσεγμένα, δεν είμαι σίγουρη όμως για το αν τα συγκεκριμένα είναι τα κατάλληλα για ECPE, νομίζω οτι ταιριάζουν περισσότερο σε Cambridge Proficiency προετοιμασία. Ανάλογα με το επιπέδο προτείνω και το skills builder ή ακόμα καλύτερα μια σειρά του Μπουκουβάλα που είναι πάρα πολύ καλή για το ECPE. Ελπίζω να μη σε άγχωσα...Καλή επιτυχία!!!

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και τις προτάσεις σας! Δλδ σε ποια σημεία πιστεύετε ότι υστερούν τα βιβλία του Γρίβα? :)

Όντως το βίβλο της Sylvia είναι πολύ καλό. Ααα εδώ έχω μια απορία. Οι λέξεις που έχει έχουν συνώνυμα δίπλα ή ορισμό στα αγγλικά. Να τα μαθαίνω όπως τα έχει στα αγγλικά??

Όσον αφορά την γραμματική, είναι αλήθεια ότι ειδικεύεται για το cambridge, αλλά γράφει πως είναι και για αλλά πτυχία του ίδιου επιπέδου...

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #688 στις: Αύγουστος 10, 2012, 02:25:23 μμ »
Μην προσπαθήσεις να παπαγαλίσεις τους ορισμούς, έτσι κι αλλιώς το λεξιλόγιο επαναλαμβάνεται και θα δείς πολλές φορές τις ίδιες λέξεις. Άλλωστε βοηθούν πολύ και τα τέστ. Παρόλα αυτά θεωρώ πως σε αυτή τη φάση δε θα πρέπει να βασιστείς στη μετάφραση μιας λέξης στα ελληνικά. Τα συνώνυμα (που θα σε βοηθήσουν να αποδώσεις το νόημα μιας λέξης και περιφραστικά) και η κατανόηση του ορισμού είναι κάτι παραπάνω απο αρκετά. Τα συγκεκριμένα βιβλία του Γρίβα δεν τα έχω δουλέψει και δεν τα ξέρω. Αυτό που ξέρω όμως είναι οτι έχω βρεί πάρα πολλές ελλείψεις κατα καιρούς σε βιβλία του και εδω και πολλά χρόνια δεν τα εμπιστεύομαι. Πως κατέληξες σε αυτά; Σου τα σύστησε κάποιος; Οσο για τη γραμματική, οι ασκήσεις που έχει μέσα απευθύνονται 100% σε format πιστοποιητικού Cambridge και οχι ECPE. Δεν ξέρω το επιπέδο σου στη γραμματική για να σου προτείνω κάτι αντίστοιχο, συνήθως όμως βοηθάει το grammarway 4 της express publishing το οποίο βέβαια είναι σχεδιασμένο για πολύ χαμηλότερο επίπεδο αλλά είναι πλήρες, λεπτομερέστατο και δε σε δυσκολεύει τόσο όσο το use of english της ίδιας εταιρείας. όπως και να έχει συνέχισε με τα βιβλία που έχεις διαλέξει και αν δυσκολευτείς, τα ξαναλέμε

Αποσυνδεδεμένος tirogaridaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #689 στις: Αύγουστος 10, 2012, 05:47:11 μμ »
Ναι, θα συνεχίσω τα βιβλία που έχω και αν τα τελειώσω και έχω περαιτέρω χρόνο θα σκεφτώ σοβαρά τα βιβλία που μου πρότεινατε. Ευχαριστώ για την βοήθεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2012, 05:48:43 μμ από tirogaridaki »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:13:37 »

Αποσυνδεδεμένος evistroumf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #690 στις: Αύγουστος 12, 2012, 01:51:51 μμ »
Το έχω δουλέψει εγώ με πολύ καλή μαθήτρια,βγαίνει εύκολα κ είναι πολύ οργανωμένο όπως κ το choices..Δεν έχουν ιδιαίτερες διαφορές..Για μέτριους μαθητές είναι πολύ καλό,δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικό.Για τους καλούς μπορείς να χρησιμοποιήσεις κ κάτι λίγο πιο δύσκολο.

Αποσυνδεδεμένος evistroumf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #691 στις: Αύγουστος 16, 2012, 08:30:23 μμ »
Καλησπέρα!!
Έχω ένα παιδάκι,καλή μαθήτρια που θα πάει για ECCE τον Μαιο.
Εκτός απ' το Stars and Stripes, έχετε κάποιο άλλο βιβλίο να προτείνετε??Είναι λίγο απαιτητικό κ δεν ξέρω αν θα βγει έγκαιρα..

Αποσυνδεδεμένος tirogaridaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #692 στις: Αύγουστος 16, 2012, 08:56:40 μμ »
Καλησπέρα!!
Έχω ένα παιδάκι,καλή μαθήτρια που θα πάει για ECCE τον Μαιο.
Εκτός απ' το Stars and Stripes, έχετε κάποιο άλλο βιβλίο να προτείνετε??Είναι λίγο απαιτητικό κ δεν ξέρω αν θα βγει έγκαιρα..

Χμμ... εγώ αυτό έκανα, αλλά ομολογώ πως έχει πολύ εύκολο λεξιλόγιο για lower... Για practice tests πάντως πάρε τα αντίστοιχα της virginia evans.

Αποσυνδεδεμένος evistroumf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #693 στις: Αύγουστος 17, 2012, 12:11:17 πμ »
Εύκολο?Έκανες κ το skills builder?Μου φάνηκε οτι είχε αρκετά απαιτητικό λεξιλόγιο,αν κ δεν το χα δουλέψει τελικά..
Το ' χα για απαιτητικό βιβλίο γενικά..Βγαίνει  μέχρι Φλεβάρη ας πούμε?Μου φάνηκε βαρύ..
Είναι καλά τα practice tests?Σ' ευχαριστώ πολύ,θα τα κοιτάξω..Μια που αλλάζουν όλα τώρα,ξανακοιτάω..

Αποσυνδεδεμένος tirogaridaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #694 στις: Αύγουστος 17, 2012, 11:41:58 πμ »
Εύκολο?Έκανες κ το skills builder?Μου φάνηκε οτι είχε αρκετά απαιτητικό λεξιλόγιο,αν κ δεν το χα δουλέψει τελικά..
Το ' χα για απαιτητικό βιβλίο γενικά..Βγαίνει  μέχρι Φλεβάρη ας πούμε?Μου φάνηκε βαρύ..
Είναι καλά τα practice tests?Σ' ευχαριστώ πολύ,θα τα κοιτάξω..Μια που αλλάζουν όλα τώρα,ξανακοιτάω..

To skills builder δεν το είχα κάνει...  :( Είχα κάνει μόνο το stars and stipes που μου φάνηκε εύκολο το λεξιλόγιο του companion. Τα practice tests είναι εξίσου καλά και αν μάθει και το λεξιλόγιο από τις τελευταίες σελίδες θα τα πάει καλά πιστεύω.  :) Σημείωση: το λεξιλόγιο των practice tests, είναι μεταφρασμένο στα αγγλικά, δεν ξέρω αν άλλα βιβλία το έχουν στα ελληνικά! Επιπλεόν, πες στην μαθήτρια σου τα practice tests όχι να τα κάνει μια φορά και απλά να διαβάζει το λεξιλόγιο, αλλά να τα κάνει πολλές φορές έτσι ώστε να μην βρίσκει κανένα λάθος.

Τώρα, μια που αλλάζει και το format των εξετάσεων, θα σε συμβούλευα, όπως ήδη σκέφτεσαι, να κάνεις μια έρευνα αγοράς και να διαλέξεις τα βιβλία που θεωρείς ότι είναι τα καλύτερα για εσένα, να τα διδάξεις και για την μαθήτρια σου, για  να περάσει τις εξετάσεις.

Εδώ υπάρχουν κάποιες προτάσεις για βιβλία: http://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=50187 και εδώ μπορείς να δεις http://www.hau.gr/?i=examinations.en.ecce-2013 τις αλλαγές που θα γίνουν στο format του ECCE από τον Μάιο του 2013.

Επίσης, πρώτα ψάξε στο διαδίκτυο για βιβλία για να έχεις κάποια υπόψιν σου και μετά πήγαινε να τα δεις από κοντά στο βιβλιοπωλείο. Πρόσεξε μην πάρεις βιβλία με το παλιό format.

Υ.Γ. Είμαι μαθήτρια.  ;)

Αποσυνδεδεμένος evistroumf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #695 στις: Αύγουστος 17, 2012, 01:51:42 μμ »
Μαθήτρια??Ενημερωμένη σε βρίσκω!  :)

To skills builder του Stars and stripes έχει πολύ καλό λεξιλόγιο,γι' αυτό μου έκανε εντύπωση..
Θα το ξαναδώ,αφού μου λες οτι σου φάνηκε εύκολο..

Σε ευχαριστώ πολύ,να 'σαι καλά!!

Αποσυνδεδεμένος sweetdream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βιβλία για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #696 στις: Αύγουστος 18, 2012, 08:54:07 μμ »
Γεια σας, έχω μία μαθήτρια η οποία θα δώσει τον Μάιο το κπγ επίπεδο B και σκέφτομαι να κάνω το coursebook B2 for all από supercourse publishing και μετά practice tests και past papers του κπγ είναι καλή ιδέα ή έχετε να προτείνετε κάτι άλλο?

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #697 στις: Αύγουστος 25, 2012, 10:08:55 πμ »
Προσωπικά στις senior τάξεις κάνω συνήθως 3 ώρες τη βδομάδα (δύο μαθήματα από 1.5 ώρα). Βγαίνει και με δίωρο, όμως κατά προτίμηση θα το έσπαγα πάλι σε δυο μέρες για να μη βαραίνει πολύ το μάθημα και πέφτει μαζεμένη η ύλη στα παιδιά.
Συμφωνώ! Σαφώς καλύτερο και πιο άνετο το τρίωρο αλλά επειδή αρκετοί γονείς "δε βγαίνουν" πια να το πληρώσουν, γίνεται και με δύο ώρες αλλά σπασμένες.

Είπα στις μητέρες των 2 παιδιών να το κάνουμε 2 μονόωρα την εβδομάδα, αλλά δε θέλουν! Θέλουν να κάνουμε ένα 2ωρο μονοκόματο κάθε Σάββατο. Τους εξήγησα πως είναι καλύτερα οι ώρες να είναι σπασμένες για να μην πέφτει πολλή ύλη στα παιδιά, αλλά επέμεναν για το αντίθετο λέγοντας πως "δεν πειράζει, θα έχουμε όλη την βδομάδα να τη δουλεύουμε λίγο λίγο". Μάλλον το κάνουν γιατί δε θέλουν να πηγαινοφέρνουν τα παιδιά 2 φορές την εβδομάδα η μία στο σπίτι της άλλης για το μάθημα. Εγώ τι να κάνω; Φοβάμαι πως θα βομβαρδίζονται τα παιδιά με γνώσεις, γιατί στην ουσία το 2ωρο θα είναι σα 2 διαδοχικά μαθήματα σε ένα.

Αποσυνδεδεμένος bestar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #698 στις: Αύγουστος 27, 2012, 06:35:49 μμ »
Συναδελφοι καλησπερα. Ειμαι καινουρια στο forum. προκειται να αναλαβω 3 παιδακια που τωρα ξεκινανε αγγλικα, δευτερα και τριτη δημοτικου. Ειναι η πρωτη χρονια που αναλαμβανω ιδιαιτερα μιας και τωρα αποφοιτησα. Kατα τη γνωμη σας θα ηταν καλο να κανω μαζι a+b junior; Η ξεχωριστα μιας και ειναι μικρα; Θα ηθελα τις προτασεις σχετικα με το ποια βιβλια να επιλεξω. Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για βιβλια αγγλικων για ιδιαιτερα
« Απάντηση #699 στις: Αύγουστος 27, 2012, 10:35:30 μμ »
εχει κανεις δουλεψει το bridging the gap, Litera για CPE? ειναι καλο?
εχει ανανεωθει ? εχουν γινει αλλαγες για το νεο CPE?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2012, 10:37:04 μμ από catwoman »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 518

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.