*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 762904 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manosthegreek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #868 στις: Νοέμβριος 05, 2012, 06:08:24 μμ »
Kαλησπερα σας!!
'Εχει δουλέψει κανένας σας το ADVENTURES 4 του Boukouvala; Αν ναι, να μου στείλει πμ ή να απαντήσει εδώ γιατί έχω μια ερώτηση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:08:45 »

Αποσυνδεδεμένος daphne4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #869 στις: Νοέμβριος 06, 2012, 03:07:31 μμ »
Με 4 βιβλία practice tests, παίρνω proficiency??

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #870 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 10:41:09 μμ »
Με 4 βιβλία practice tests, παίρνω proficiency??
Λοιπές παράμετροι? Δε νομίζω πάντως ότι η ερώτησή σου θα βρει απάντηση! Συγνώμη κιόλας...
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος Eva Iwannakh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #871 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 12:34:41 μμ »
Με 4 βιβλία practice tests, παίρνω proficiency??


έχεις κάνει προετοιμασία? τί περιείχε αυτή η προετοιμασία και πόσο καιρό? δεν νομίζω ότι κάνοντας απλά 4 βιβλία με τεστ είσαι επαρκώς προετοιμασμένη εντάξει, η εξοικείωση με το ίδιο το τεστ είναι παίζει σημαντικό ρόλο αλλα πρέπει να εχει προηγηθει και προηγούμενη συστηματική δουλειά με γραμματική και λεξιλόγιο για να πετύχεις...επίσης για ποιό πτυχίο μιλάμε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:08:45 »

Αποσυνδεδεμένος daphne4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #872 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 03:36:42 μμ »
Με 4 βιβλία practice tests, παίρνω proficiency??
Λοιπές παράμετροι? Δε νομίζω πάντως ότι η ερώτησή σου θα βρει απάντηση! Συγνώμη κιόλας...

Έχω πάρει ECCE.

Με 4 βιβλία practice tests, παίρνω proficiency??


έχεις κάνει προετοιμασία? τί περιείχε αυτή η προετοιμασία και πόσο καιρό? δεν νομίζω ότι κάνοντας απλά 4 βιβλία με τεστ είσαι επαρκώς προετοιμασμένη εντάξει, η εξοικείωση με το ίδιο το τεστ είναι παίζει σημαντικό ρόλο αλλα πρέπει να εχει προηγηθει και προηγούμενη συστηματική δουλειά με γραμματική και λεξιλόγιο για να πετύχεις...επίσης για ποιό πτυχίο μιλάμε?

Έχω βγάλει τα βιβλία New Trends και ECPE Honors της Burlington και τώρα κάνω τα 4 practice tests.
Μαθαίνω το λεξιλόγιο από τα practice tests και κάποιες εκθέσεις για το format.

Αναφέρομαι στο ECPE.

Αποσυνδεδεμένος Tangerine

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #873 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 06:14:58 μμ »
Καλησπέρα. Έχω δύο περιπτώσεις.
1. Ενήλικα που έχει να κάνει αγγλικά από το σχολείο (δεν πήγε ποτέ φροντηστήριο) και θέλει φρεσκάρισμα και βελτίωση (όχι πτυχίο).
2. Ενήλικα με Lower από το σχολείο και θέλει Advanced.

Ποιά βιβλία θα μπορούσα να δουλέψω σε κάθε περίπτωση? Διάβασα στις προηγούμενες σελίδες για τη σειρά του Γρίβα. Υπάρχει κάτι άλλο υπόψη σας, καθώς εγώ δεν έχω ασχοληθεί ποτέ?
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #874 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 08:37:58 μμ »
  Όσον αφορά στον ενήλικα που δεν έχει ασχοληθεί περαιτέρω με τα αγγλικά παρά μόνο στο σχολείο του θα σου πρότεινα το βιβλίο του Γρίβα Practical English for Adults. Είναι δύο σειρές βιβλίων που δεν σε φτάνουν σε πτυχίο όμως σε μαθαίνουν να επικοινωνείς και να γράφεις ανάλογα τα διάφορα contexts. Δεν τα έχω δουλέψει όμως επειδή έτυχε να πέσουν στα χέρια μου τα βρήκα πολύ χρήσιμα για περιπτώσεις σαν κ αυτή.
  Τώρα για την άλλη περίπτωση, αρχικά είναι απαραίτητη μια επανάληψη στη γραμματική του B2 (υπάρχουν πολλές γραμματικές καλές πχ της Supercourse - Grammalysis, Express Publ - Grammarway 4) και μετά προχωρήστε σε μια μέθοδο από Longman (εάν έχεις βαρεθεί τον Γρίβα). Total English & Speak out. Τα Total έχουν βγει revised και μ'άρεσαν πάρα πολύ όταν τα δούλεψα! Καλή επιτυχία σε ότι διαλέξεις!  :)
 

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #875 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 10:54:16 μμ »
Με δεδομένο το ότι το ECPE είναι πτυχία που εξετάζει κυρίως σε lexical level/sentence level τα 4 βιβλία practice tests θα έπρεπε να είναι αρκετά. 'Εχω όμως σοβαρές ενστάσεις στο κομμάτι του error correction της γραμματικής. Εξηγούμαι: αν δεν πάρεις ένα ένα τα items κάθε τεστ για να εξηγήσεις το γραμματικό φαινόμενο και να ξαναδιαβάσεις το κομμάτι της γραμματικής που βάσει αποτελέσματος σε δυσκολεύει δεν κάνεις τίποτε. Αν λοιπόν έχεις κάποιον να σε βοηθά να κάνεις αυτή τη δουλειά μάλλον τα 4 βιβλία είναι παραπάνω από αυτά που κάνει η πλειοψηφία των υποψηφίων.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος daphne4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #876 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 02:00:04 μμ »
Με δεδομένο το ότι το ECPE είναι πτυχία που εξετάζει κυρίως σε lexical level/sentence level τα 4 βιβλία practice tests θα έπρεπε να είναι αρκετά. 'Εχω όμως σοβαρές ενστάσεις στο κομμάτι του error correction της γραμματικής. Εξηγούμαι: αν δεν πάρεις ένα ένα τα items κάθε τεστ για να εξηγήσεις το γραμματικό φαινόμενο και να ξαναδιαβάσεις το κομμάτι της γραμματικής που βάσει αποτελέσματος σε δυσκολεύει δεν κάνεις τίποτε. Αν λοιπόν έχεις κάποιον να σε βοηθά να κάνεις αυτή τη δουλειά μάλλον τα 4 βιβλία είναι παραπάνω από αυτά που κάνει η πλειοψηφία των υποψηφίων.

Ευχαριστώ! Ναι ακριβώς αυτό κάνω. Βρίσκω το αντίστοιχο κομμάτι που κάνω λάθος στην γραμματική και το διαβάζω.

Αποσυνδεδεμένος kate82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #877 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 02:19:15 μμ »
Μήπως έχει κανείς τα class audio cds από World Wonders 3 New Editions? Ή μήπως ξέρει που μπορώ να τα βρω? Έχω τρελαθεί, γιατί εδώ και ένα μήνα τα ψάχνω και δε τα βρίσκω πουθενά, τη μια μου λεν δεν υπάρχουν την άλλη υπάρχουν περιμένετε και μετά από 20 μέρες τίποτα! Πραγματικά αν το ήξερα δε θα έκανα αυτή την επιλογή. Τώρα έχω εκτεθεί στη μαθήτρια και δε ξέρω τι να κάνω

τα έχω.... παραλίγο να πάθω το ίδιο!!!!!
στειλε μηνυμα αν ενδιαφέρεσαι ακόμη και δεν έχεις καταφέρει να τα βρεις!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Eva Iwannakh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #878 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 11:41:35 πμ »
Με 4 βιβλία practice tests, παίρνω proficiency??
Ποιά βιβλία  με τεστ επέλεξες?

Αποσυνδεδεμένος Eva Iwannakh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #879 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 11:57:02 πμ »
Ποιό βιβλίο γραμματικής θεωρείτε ότι είναι το καλύτερο και θα έπρεπε κάθε καθηγητής να έχει στην βιβλιοθήκη του?

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #880 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 12:40:00 μμ »
Ποιό βιβλίο γραμματικής θεωρείτε ότι είναι το καλύτερο και θα έπρεπε κάθε καθηγητής να έχει στην βιβλιοθήκη του?
Grammarway 4 (Express Publishing) και Language Practice (Heinemann).Με βοήθησαν πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #881 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 12:45:17 μμ »
Μήπως έχει κανείς τα class audio cds από World Wonders 3 New Editions? Ή μήπως ξέρει που μπορώ να τα βρω? Έχω τρελαθεί, γιατί εδώ και ένα μήνα τα ψάχνω και δε τα βρίσκω πουθενά, τη μια μου λεν δεν υπάρχουν την άλλη υπάρχουν περιμένετε και μετά από 20 μέρες τίποτα! Πραγματικά αν το ήξερα δε θα έκανα αυτή την επιλογή. Τώρα έχω εκτεθεί στη μαθήτρια και δε ξέρω τι να κάνω

τα έχω.... παραλίγο να πάθω το ίδιο!!!!!
στειλε μηνυμα αν ενδιαφέρεσαι ακόμη και δεν έχεις καταφέρει να τα βρεις!!!!!!!!!!
Βρε παιδιά τι συμβαίνει με τη New Editions; Και γω ψάχνω τα Cosmic Kids και δε βρίσκω τα teacher's. Μου λένε ότι επειδή είναι καινούρια σειρά ή δεν κυκλοφορούν ακόμη ή τέλειωσαν. Τώρα η αποθήκη στην οποία απευθύνθηκα τα ψάχνει. Μπήκα ακόμη και σε amazon αλλά δεν τα βρήκα. Και δε με νοιάζει για τα teacher's workbook, testbook κλπ αλλά για το βασικό teacher's που πρέπει να έχει μέσα και έξτρα υλικό. Καλά, πώς μια εταιρεία "ρίχνει" στην αγορά μια σειρά ημιπλήρη; ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 649
Σύνολο: 649

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.