*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 762871 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1120 στις: Αύγουστος 30, 2013, 05:15:34 μμ »
cool english, burligton

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:28:34 »

Αποσυνδεδεμένος joka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1121 στις: Αύγουστος 31, 2013, 12:50:16 μμ »
Πρόκειται να ξεκινήσω προετοιμασία για ecce  και είμαι ανάμεσα στη σειρά on course (grivas) και stars and stripes (express publishing). Τα δεύτερα τα δούλεψα για επίπεδο Ecpe με φοιτητή και έμεινα ευχαρισημένη. Με προβληματίζει μήπως σε μαθητές β' γυμνασίου φανούν πολύπλοκα. Είναι καλές μαθήτριες αλλά λίγο γκρινιάρες. Απο την άλλη θέλω τα βιβλια να ανταποκρίνονται στο βαθμό δυσκολίας των εξετάσεων....any ideas?

Αποσυνδεδεμένος LI.NA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
  • “By seeking and blundering we learn.”
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1122 στις: Αύγουστος 31, 2013, 01:35:23 μμ »
Καλησπερα σε ολους!
Θα ηθελα την βοηθεια σας παρακαλω ... ειναι η πρωτη φορα που αναλαμβανω μαθητη για pre-fce και θα ηθελα απο τους πιο εμπειρους να με συμβουλευσουν σχετικα με τα βιβλια.Εχω κατα νου τα βιβλια της burlinghton choices revised αλλα απο οτι βλεπω εχουν μονο coursebook-workbook-companion. Αν πουμε οτι γραμματικη δινω εγω απο δικες μου φωτοτυπιες τι θα μου προτεινατε για practise tests (δυσκολουτσικα). Θα ειμαι καλυμενη με αυτα για να δωσει το παιδι το Μαιο?

Η οποιαδηποτε συμβουλη σας μου ειναι απολυτα χρησιμη...ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1123 στις: Αύγουστος 31, 2013, 03:15:26 μμ »
Καλησπερα σε ολους!
Θα ηθελα την βοηθεια σας παρακαλω ... ειναι η πρωτη φορα που αναλαμβανω μαθητη για pre-fce και θα ηθελα απο τους πιο εμπειρους να με συμβουλευσουν σχετικα με τα βιβλια.Εχω κατα νου τα βιβλια της burlinghton choices revised αλλα απο οτι βλεπω εχουν μονο coursebook-workbook-companion. Αν πουμε οτι γραμματικη δινω εγω απο δικες μου φωτοτυπιες τι θα μου προτεινατε για practise tests (δυσκολουτσικα). Θα ειμαι καλυμενη με αυτα για να δωσει το παιδι το Μαιο?



Η οποιαδηποτε συμβουλη σας μου ειναι απολυτα χρησιμη...ευχαριστω!

Καλησπερα LI.NA!

Καταρχην ο μαθητης σου λες πως ειναι pre-fce που σημαίνει οτι εχει αυτην και την επόμενη χρονιά και μετά θα δωσει εξετάσεις, σωστά; Αρα τα practice tests δεν πρεπει να σε απασχολουν ακόμα. Οσον αφορά τα coursebooks, φέτος έχει και πιο νέα σειρά η Burlington (real english B1 και Β1+ για πιο δυνατους μαθητές) και προσωπικά εμένα μου άρεσαν που τα είδα. Εχουν και δική τους γραμματική την οποία μπορείς να συμπληρωνεις με εξτρα δικο σου υλικό. Γιατι εξολοκληρου γραμματικη με φωτοτυπίες δεν νομίζω να βολεύει. Τα choices και D και Ε τα χω δουλέψει, ωραία βιβλία με πολύ υλικό, ωραία θεματάκια αλλά πλεον λίγο παλιά. Το choices D παντως εχει κ δική του γραμματική αν καταλήξεις σε αυτο. ::)
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:28:34 »

Αποσυνδεδεμένος LI.NA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
  • “By seeking and blundering we learn.”
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1124 στις: Αύγουστος 31, 2013, 03:35:50 μμ »
Σε ευχαριστω dynamite για την αμμεση απαντηση σου. Να με συγχωρεσεις εκανα τυπογραφικο λαθος...  :-[ για fce ηθελα να ρωτησω. Το παιδι εχει τελειωσει την pre-fce και θα κανουμε μαζι την fce για να δωσει το Μαιο.  :)

Αποσυνδεδεμένος dolfin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1125 στις: Αύγουστος 31, 2013, 04:52:14 μμ »
θα αναλαβω μια κοπελα που εχει παρει το ecce στο σχολειο.τωρα ειναι 23 και εργαζεται.θελει μονο εν αδιωρο την εβδομαδα να κανει μια καλη επαναληψη για αρχη και μετα να παρει και το ecpe .ποια βιβλια μου προτεινετε να της πω?ευχαριστω πολυ.

Αποσυνδεδεμένος LI.NA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
  • “By seeking and blundering we learn.”
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1126 στις: Αύγουστος 31, 2013, 04:56:00 μμ »
τι βιβλιο προτεινετε για Asenior?   
γενικα κανω τα spark αλλα προτιμω κατι πιο ευκολο για τον μαθητη μου αυτον γιατι δυσκολευεται..

Καλησπερα!
Για A Senior πολυ ωραιο βιβλιο ειναι το OUR WORLD 1 απο burlinghton.Το εχω δουλεψει και ειναι πολυ στρωτο και ενδιαφερον πολυ για τα παιδια.Επισης ο εκδοτικος οικος σου προσφερει πολυ εξτρα υλικο με tests και αλλα που σε βοηθαει πολυ!

Αποσυνδεδεμένος stavroula06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1127 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:09:30 μμ »
Καλησπέρα!!
Πιστεύετε 4 ώρες την εβδομάδα είναι αρκετές για fce ή λίγες? Πρόκειτε για άριστη μαθήτρια που όσα και να της βάλω για το σπίτι τα κάνει. Μέχρι πέρσι κάναμε 3 ώρες την εβδομάδα για το Spark 4. Λέτε να τη συνεχίσω με On Screen B2 της Express και από Φεβρουάριο practice tests? Βέβαια στην έκθεση μου πρότειναν On Screen B2+, το οποίο έχει 5 γραμμές περισσότερο reading και λίγο πιο δύσκολη θεματολογία όπως μου είπαν, αλλά επειδή η μαθήτρια είναι σχετικά μικρή, θα πάει Β γυμνασίου, φοβάμαι μήπως της πέσει βαρύ.. Καμιά ιδέα??
Ευχαριστώ!!

Αποσυνδεδεμένος anastasiakll

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1128 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 03:19:11 μμ »
ειμαι αναμεσα σε cool english, burlington  και spot on , grivas

τι γνωμη εχετε?  εχετε δουλεψει κανενα?
We're making it up. The world, the universe, life, reality. Especially reality.    ???

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1129 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 06:36:38 μμ »
εχω δουλεψει cool english και ειναι πολυ καλο!

Αποσυνδεδεμένος bloom

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1130 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 07:36:00 μμ »
Καλησπέρα!!
Πιστεύετε 4 ώρες την εβδομάδα είναι αρκετές για fce ή λίγες? Πρόκειτε για άριστη μαθήτρια που όσα και να της βάλω για το σπίτι τα κάνει. Μέχρι πέρσι κάναμε 3 ώρες την εβδομάδα για το Spark 4. Λέτε να τη συνεχίσω με On Screen B2 της Express και από Φεβρουάριο practice tests? Βέβαια στην έκθεση μου πρότειναν On Screen B2+, το οποίο έχει 5 γραμμές περισσότερο reading και λίγο πιο δύσκολη θεματολογία όπως μου είπαν, αλλά επειδή η μαθήτρια είναι σχετικά μικρή, θα πάει Β γυμνασίου, φοβάμαι μήπως της πέσει βαρύ.. Καμιά ιδέα??
Ευχαριστώ!!

Νομίζω ότι 4 ώρες την εβδομάδα είναι μια χαρά. Ίσως να ήταν λίγο καλύτερο για τη μαθήτρια, βέβαια, να μην ήταν 2 2ωρα, αλλά να κάνετε 3 φορές την εβδομάδα μάθημα. ίσως 1 και 1,5 με 1,5? Τότε θα αγχθωθείς κι εσύ λιγότερο και θα μπορεί κι εκείνη να αντέξει το διάβασμα που θα της ζητάς να κάνει. Το on screen B2 το δουλεύω αυτή την περίοδο με άριστη μαθήτρια επίσης, η οποία θέλει να δώσει το Δεκέμβριο. Ίσως στις εκθέσεις να μην με καλύπτει απόλυτα σε κάποια σημεία, αλλά κατά τ' άλλα θα έλεγα ότι είναι αρκετά καλό. Με λίγες δικές σου σημειώσεις καλύπτεται άνετα. Δεν θεωρώ ότι χρειάζεται να πας στο Β2+. Το πρόλημά μου είναι με τη γραμματική. Σκοπεύεις να βασιστείς μόνο σε αυτή τη σειρά; Αν ναι, θα έχεις πρόβλημα. Βρίσκω το βιβλίο ελειπές σε αυτό τον τομέα, ειδικά όταν έχει προηγηθεί το spark που στην ουσία "ξεσκονίζει" τους μαθητές στη γραμματική!

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1131 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 03:35:19 μμ »
Ελπίζω να μου επιτραπεί μία μικρή παρέθενση.. Πρόσφατα έκανα λάθος και σε μία ηλεκτρονική παραγγελία από την Express Publishing αγόρασα ένα βιβλίο που τελικά δε θα μου χρειαστεί. Είναι το Spark 1 - Grammar book. Είναι καινούργιο και πραγματικά άθικτο καθώς άργησα να συνειδητοποιήσω το λάθος μου. Εάν το χρειάζεστε, στείλτε μου πμ.

Αποσυνδεδεμένος evistroumf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1132 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 08:48:56 μμ »
Καλησπέρα κ από μένα!
Έχω ένα γκρουπακι 2 ατόμων που τελείωσαν τη C(spark 3).Στην αρχή δυσκολεύτηκαν αλλά μετα πήγε ικανοποιητικά.
Να συνεχίσω με spark 4 ή με Connect B1?
Δεν έχω δουλέψει το spark 4 k με προβληματίζει μήπως δυσκολευτούμε να το βγάλουμε.Το Connect ειναι πιο στρωτό αλλά κ πιο απλό.
Τι προτείνετε?

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1133 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 09:05:24 μμ »
Καλησπέρα κ από μένα!
Έχω ένα γκρουπακι 2 ατόμων που τελείωσαν τη C(spark 3).Στην αρχή δυσκολεύτηκαν αλλά μετα πήγε ικανοποιητικά.
Να συνεχίσω με spark 4 ή με Connect B1?
Δεν έχω δουλέψει το spark 4 k με προβληματίζει μήπως δυσκολευτούμε να το βγάλουμε.Το Connect ειναι πιο στρωτό αλλά κ πιο απλό.
Τι προτείνετε?

Δε έχω κάνει το Connect B1 οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω. Πάντως τα Spark τα δουλεύω και, αν και είναι αρκετα απαιτητικά, θεωρώ πως αν γίνει σωστή δουλειά ο μαθητής φτιάχνει πάρα πολύ καλό επίπεδο! Πόσες ώρες θα κάνετε την εβδομάδα; 3 ή 4; Θεωρώ πως 2 δίωρα είναι προτιμότερο για τα spark.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 744
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 678
Σύνολο: 678

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.