*

Αποστολέας Θέμα: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία  (Αναγνώστηκε 28925 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 19, 2009, 01:10:06 πμ »
ειναι κατι που το ψαχνω τελευταια (οχι μονο για δυσλεκτικους αλλα και γενικοτερα μαθησιακες δυσκολιες). εχω βρει μονο μεταπτυχιακα στην αγγλια ή τα ειδικής αγωγής στα ελληνικά πανεπιστήμια που εχουν κατευθύνση δυσλεξια ή μαθησιακες δυσκολίες.

έχω παρακολουθήσει ένα σεμινάριο λίγων ωρών (νομίζω 15) διάρκειας 2 ημερών στην ελληναμερικανικη ενωση οπου την δευτερη ημέρα ήταν workshop. καλο ήταν για να παρεις μια πρωτη ιδεα στο τροπο που μαθαινουν αυτα τα παιδια και πως μπορεις να τους βοηθησεις.


αυτό εδώ ήταν http://www.hau.gr/?i=teacher_education.en.specialized-workshops&itemCode=dyslectic
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2009, 01:12:31 πμ από evi06 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:24:02 »

Αποσυνδεδεμένος thes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 19, 2009, 12:47:49 μμ »
Ευχαριστώ πολύ. Επικοινώνησα ήδη για σχετικές πληροφορίες. Μήπως έχετε υπόψιν σας αντίστοιχα σεμινάρια στη Θεσσαλονίκη ; Συνεχίζω και εγώ το ψάξιμο......

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΚΑΛ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 19, 2009, 01:04:17 μμ »
Ευχαριστώ πολύ. Επικοινώνησα ήδη για σχετικές πληροφορίες. Μήπως έχετε υπόψιν σας αντίστοιχα σεμινάρια στη Θεσσαλονίκη ; Συνεχίζω και εγώ το ψάξιμο......

καλημερα, σε ποιο νουμερο επικοινωνησες?γιατι δεν απαντανε τα δυο νουμερα που δινει η σελιδα

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 19, 2009, 01:13:44 μμ »
Ευχαριστώ πολύ. Επικοινώνησα ήδη για σχετικές πληροφορίες. Μήπως έχετε υπόψιν σας αντίστοιχα σεμινάρια στη Θεσσαλονίκη ; Συνεχίζω και εγώ το ψάξιμο......


εγώ στην θεσσαλονίκη το έκανα στα γραφεία της ελληνοαμερικανικης ενωσης στην Φράγκων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:24:02 »

Αποσυνδεδεμένος thes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 19, 2009, 04:24:47 μμ »
Μου είπαν να ξαναπάρω από Δευτέρα, καθώς ήταν κλειστά τα γραφεία. Μπες ατο site και θα βρεις τα τηλ. Πως σας φάνηκαν γενικά αυτά τα σεμινάρια; Έχετε ξανακάνει παρόμοια;

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 19, 2009, 04:35:32 μμ »
αυτό της HAU καλό είναι οπως είπα για να παρεις μια πρωτή ιδέα για αυτά τα παιδια. μου αρεσει πολυ το workshop που είχε και η καθηγήτρια που εκανε τα σεμινάρια. αν βεβαια εχεις παρακολουθησει αντιστοιχα σεμιναρια ή εχεις ασχοληθει αρκετα με παιδια με μαθησιακες δυσκολιες δεν νομιζω οτι θα σου προσφερει κτ παραπανω.

το μονο αρνητικό θα έλεγα πως ήταν το κοστος (250ε για 15 ωρες  :-\)

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΚΑΛ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 19, 2009, 04:44:46 μμ »
μπορει βεβαια κανεις να ανατρεξει και στην σχετικη βιβλιογραφιο ενα πολυ αξιολογο βιβλιο ειναι του Crombie, M.A. (2000). Dyslexia and the Learning of a Foreign Language in School: Where Are We Going?.

Αποσυνδεδεμένος thes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 19, 2009, 05:02:43 μμ »
Δεν ξέρω αν έχετε κάποιο μαθητή σε σχολείο ή φροντ με δυσλεξία ή μαθησιακές δυσκολίες γενικότερα αλλά αυτό που βλέπω να γίνεται είναι ειδικά σε φροντ τα παιδιά αυτά να ακολουθούν το ίδιο ρυθμό και τρόπο διδασκαλίας με τα υπόλοιπα. Δεν ξέρω γενικά πού να ''ψαχτώ'' καθώς βρήσκω το θέμα πολύ ενδιαφέρον. Στην αντίστοιχη ερώτησή μου προς κάποιον καθηγητή της σχολής μου , ήταν να ψάξω στο διαδίκτυο  >:(

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 08:06:16 μμ »
Θα ηθελα πολυ τη βοηθεια σας για κατι που μου ετυχε σημερα. Ειμαι ΠΕ06 αγγλικων και μου τυχε ενα ιδιαιτερο σημερα οπου το κοριτσακι θελει να δωσει lower και εχει δυσλεξια. Το εχουνε ψαξει οι γονεις και εχει ολα τα νομιμα εγγραφα που το αποδεικνυουν. Τωρα το προβλημα ειναι οτι εγω θελω να δωσει κρατικο αλλα το παιδι μπορει να κοπει στην εκθεση λογω του "προβληματος". Ξερει κανεις αν μπορει το παιδι να εξαιρεθει η να το δωσει προφορικα το μερος με την εκθεση??????????? Θα ηθελα ολες τις πληροφοριες που μπορειτε να μου δωσετε. Ευχαριστω εκ των προτερων.......
δευτερη ζωη δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 03:38:42 μμ »
To Υπεπθ προβλεπει, σε περιπτωσεις εντονης δυσλεξιας, τη δυνατοτητα παροχης βοηθου κατα τις εξετασεις του ΚΠγ ο οποιος θα γραφει, μεταγραφει κτλ. Δεν προβλεπεται εξαιρεση του υποψηφιου απο καποιο σκελος της εξετασης. Στη χειρογραφη αιτηση σημειωνει ο υποψηφιος/κηδεμονας σχετικη παρατηρηση, επιλεγεται πού θελει να εξεταστει (Αθηνα ή Θεσ/νικη) και επισυναπτεται σχετικη ιατρικη γνωματευση (οι ιατρικες γνωματευσεις περι δυσλεξιας στη συγκεκριμενη περιπτωση εχουν τριετη ισχυ).
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος anna4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 10:42:24 πμ »
Καλημέρα!
Έχω μία μαθήτρια(μαθηματικός είμαι) που έχει δυσλεξία...και με ρώτησε η μαμά της, αν υπάρχουν ειδικά βιβλία αγγλικών για δυσλεξία....γιατί ρώτησε την καθηγήτρια της και δεν ήξερε......
Είναι α'λυκείου και στα αγγλικά φέτος κάνει την ταξη pre-lower και θα δώσει λέει ένα δίπλωμα του cambridge και θα σταματήσει (η καθηγήτρια της της το είπε)...υπάρχει τέτοιο δίπλωμα και αν ναι έχει καμία ισχύ? ή έτσι δε θα έχει καμία πιστοποίηση γνώσης αγγλικών και θα πάνε χαμένα τα 7 ή 8 χρόνια που κάνει μάθημα?
Επίσης, σας έχει τύχει πότε τέτοια περίπτωση? τι μπορώ να πω στο παιδί να κάνει για να διευκολυνθεί στο διάβασμα του, να τα μαθαίνει πιο εύκολα?
Διάβασα μία έκθεση της και παρόλο που δεν είμαι της ειδικότητας σας, θεωρώ πως ήταν τραγική....πολλές λέξεις λάθος γραμμένες, οι χρόνοι ανύπαρκτοι και οι προθέσεις αλλα αντί άλλων...
Αν μπορεί καποιος να μου απαντήσει...γιατί η μαμά της ντρέπεται να ρωτήσει την καθηγήτρια της.

Αποσυνδεδεμένος sofiam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 03, 2009, 11:04:17 πμ »
Δες μια σχετική συζήτηση από συναδέλφους εδώ

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=14770.0

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 03:26:49 μμ »
Καλησπέρα!Θα ήθελα να ρωτήσω, μου προέκυψε μαθητής με Δυσλεξία που φέτος θέλει να δώσει για το lower.Θα ήθελε να δώσει το edexcel,βέβαια ακόμη δεν γνωρίζω ακριβώς αν είναι σε αυτό το επίπεδο.Μπορείτε να μου δώσετε κάποιες συμβουλές για το πως μπορώ να κάνω το μάθημα πιο εύκολο γιαυτόν?πχ δυσκολεύετε στο λεξιλόγιο. Επίσης,οι εξετάσεις είναι διαφορετικές με άτομα για δυσλεξία?Δεν έχω ξανασχοληθεί με τέτοια περίπτωση.Ευχαριστώ!!

Αποσυνδεδεμένος Tzortzina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 09:20:42 μμ »
καλησπερα!
Εχω ακουσει οτι τα παιδια αθτα δινουν ακομα και την εκθεση προφορικα... Δεν ξερω ομως κατα ποσο αληθευει...
Αν δεν ισχυει αυτο, τοτε το edexcel θα ειναι δυσκολο γιατι εχει 2 εκθεσεις και μεγαλα κειμενα που θα πρεπει να διαβασει και να κατανοησει...(τα οποια κειμενα εχουν λιγο δυσκολο λεξιλογιο συνηθως).

Ισως ειναι καλυτερα το Μichigan λογω του οτι η απαντηση υπαρχει και απλα πρεπει να την κυκλωσει και οχι να σκεφτει απο την αρχη την απαντηση. Επισης, η εκθεση ειναι γραμμα , το οποιο μπορεις να το διδαξεις ευκολα, πχ με στανταρ εκφρασεις για προλογο, επιχειρηματολογια και επιλογο

Αυτα...
What's past is prologue...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159621
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 447
Σύνολο: 460

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.