*

Αποστολέας Θέμα: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία  (Αναγνώστηκε 29022 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος talkinghead

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 01:08:11 πμ »
Θα ήταν ενδιαφέρον να αναφέρει κάποιος πρακτικές συμβουλές. Προσωπικά ντρέπομαι που το λέω, αλλά δεν ξέρω ούτε καν να εντοπίσω την πιθανότητα δυσλεξίας σε ένα παιδί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:51:33 »

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 10:00:43 μμ »
Θα ήταν ενδιαφέρον να αναφέρει κάποιος πρακτικές συμβουλές. Προσωπικά ντρέπομαι που το λέω, αλλά δεν ξέρω ούτε καν να εντοπίσω την πιθανότητα δυσλεξίας σε ένα παιδί.
ναι ρε παιδια και εγω.ενταξει για την ορθογραφια να τον ρωταω προφορικα αλλα μεχρι στιγμης στις 2 που εχουμε γραψει στην μια τα πηγε πολυ καλα και στην αλλη δεν μου εγραψε τιποτα.ενταξει στα αγγλικα δεν μπορουσε αλλα στα ελληνικα παλι δεν ηξερε.εν τω μεταξυ ειναι σχεδον παντα αφηρημενος.θεωρω οτι εμεταλευεται την κατασταση.
αν μπορει καποιος ας μας δωσει καμια συμβουλη και ας μου πει αν ο τροπος συμπεριφορας του οφειλεται στην δυσλεξια η οχι. καιγενικοτερα καθε συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 03, 2010, 12:21:31 πμ »
Τα βιβλία που έκανε πέρυσι είναι τα Grammarway 2 k το London Test Of English Edexcel Preparation k Practice Tests Level 3.Κ έχω προβληματιστεί ειλικρινά είναι αυτά βιβλία για class E?Κ θέλουν να δώσει κ φέτος!Όποιος μπορεί να βοηθήσει καλό θα ήτανε γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω!

Τελικά αποφάσισα να κάνω την Ε κ όταν είναι έτοιμος να δώσει.Το παιδί έχει πάρα πολύ θέληση κ διαβάζει πάρα πολύ.Του βάζω για ορθογραφία 20-30 λέξεις κ σπάνια να κάνει ένα λάθος.Έχει τρομερή αντίληψη γιαυτο πάει καλά στα κείμενα αλλά δυστυχώς η μνήμη του δε βοηθάει πολύ γιαυτό αποφάσισα να κάνω συνεχώς επαναλήψεις.Τα κατά είναι ότι δεν έχει δουλέψει καθόλου το speaking,writing k listening γιαυτό εκεί πάω αργά να δούμε αν θα τα καταφέρει.Ενδεικτικά, μετά από λεπτομερή ανάλυση πως γράφουμε έκθεση για περιγραφή προσώπου έγραψε μια αρκετά καλή με ελάχιστα  λάθη αλλά του πήρε 1,5 ώρα!Αν δω ότι δεν τα καταφέρνει λέτε να στραφώ στο ΤΟEIC?Επισης, καποιες φορές απλά πράγματα δυσκολεύεται να τα συνθέσει ενώ πιο δύσκολα δεν έχει πρόβλημα!Θα μελετήσω και τη διάγνωση από τα ΚΔΑΥ πιστεύω θα βοηθήσει.Ευτυχώς,έχει στήριξη από τους γονείς.Στο φροντιστήριο από την άλλη που έχω παιδί με δυσλεξία καμία σχέση δεν πιέζουμε,απλά πράγματα,ορθογραφία διορθώνουμε επιεικώς!Πάντως κατάλαβα ότι η κάθε περίπτωση είναι μοναδική,θέλει διαφορετική αντιμετώπιση κ πολύ υπομονή!Κ αν μας έλεγε συμβουλές κάποιος ειδικός θα βοηθούσε αρκετά....

Αποσυνδεδεμένος Faidra_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 10:43:45 πμ »
Καλημέρα σας! Έχω μία μαθήτρια στο φροντιστήριο η οποία πιστεύω ότι έχει κάποια μορφή μαθησιακής δυσκολίας. Ο λόγος της είναι πολύ μπερδεμένο, κάνει τρομερά ορθογραφικά και συχνά κάνει αναγραμματισμούς. όσο για την εικόνα του γραπτού είναι κάτι τρομερό....Το θέμα είναι ότι είναι Γ' Λυκείου, έχω ενημερώσει τους γονείς ήδη δύο φορές αλλά μονίμως δε θέλουν να το παραδεχτούν και να το κοιτάξουν και μου λένε ότι είναι αγχωμένη. Τους κάλεσα και τουε είπε ότι τελαυταία φορά που αναφέρομαι σε αυτό το θέμα, το παιδί πρέπει να το κοιτάξει μήπως δώσει προφορικά, γιατί αν πάμε έτσι στις πανελλήνιες, τουλάχιστον στην έκθεση που της κάνω δε θα ανταποκριθεί.

Η ερώτηση τους λοιπόν ήταν αν θα χρειαστεί να δώσει όλα τα μαθήματα προφορικά. Μου είπαν να το ψάξω να δω που πρέπει να απευθυνθούν και να τους ενημερώσω. Αυτό όμως που τους ενδιέφερε περισσότερο από όλα, ήταν να μη δώσει το παιδί προφορικά όλα τα μαθήματα! Γνωρίζετε κάτι για το θέμα αυτό; Επίσης που πρέπει να απευθυνθώ για να πάρω πληροφορίες;;;;;;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:51:33 »

Αποσυνδεδεμένος kafi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 10:56:53 πμ »
Καλημέρα σας! Έχω μία μαθήτρια στο φροντιστήριο η οποία πιστεύω ότι έχει κάποια μορφή μαθησιακής δυσκολίας. Ο λόγος της είναι πολύ μπερδεμένο, κάνει τρομερά ορθογραφικά και συχνά κάνει αναγραμματισμούς. όσο για την εικόνα του γραπτού είναι κάτι τρομερό....Το θέμα είναι ότι είναι Γ' Λυκείου, έχω ενημερώσει τους γονείς ήδη δύο φορές αλλά μονίμως δε θέλουν να το παραδεχτούν και να το κοιτάξουν και μου λένε ότι είναι αγχωμένη. Τους κάλεσα και τουε είπε ότι τελαυταία φορά που αναφέρομαι σε αυτό το θέμα, το παιδί πρέπει να το κοιτάξει μήπως δώσει προφορικά, γιατί αν πάμε έτσι στις πανελλήνιες, τουλάχιστον στην έκθεση που της κάνω δε θα ανταποκριθεί.

Η ερώτηση τους λοιπόν ήταν αν θα χρειαστεί να δώσει όλα τα μαθήματα προφορικά. Μου είπαν να το ψάξω να δω που πρέπει να απευθυνθούν και να τους ενημερώσω. Αυτό όμως που τους ενδιέφερε περισσότερο από όλα, ήταν να μη δώσει το παιδί προφορικά όλα τα μαθήματα! Γνωρίζετε κάτι για το θέμα αυτό; Επίσης που πρέπει να απευθυνθώ για να πάρω πληροφορίες;;;;;;;;;;;;;;
Να πάρεις ένα τηλ. στο ΚΕΔΔΥ του νομού σου απ' όπου και θα πάρει γνωμάτευση αν χρειαστεί τελικά. Πρώτα πάντως πρέπει να διευκρινίσεις αν αντίστοιχες δυσκολίες αντιμετώπιζε και τις προηγούμενες χρονιές γιατί μια μαθησιακή δυσκολία δεν εμφανίζεται ξαφνικά στην Γ' Λυκείου...

Αποσυνδεδεμένος Faidra_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 11:06:26 πμ »
Το παιδί το έχω από πέρυσι...από την πρώτη μέρα που πήρα γραπτό στα χέρια μου κατάλαβα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά...ρώτησα λοιπόν και μου είπαν όχι, ήταν αρνητικοί και μου είπαν από το φροντιστήριο να μην πιέσω την κατάσταση....Μετά από λίγο καιρό το παιδί σταματάει τα πολλά ορθογραφικά και μου λέει ότι γραλφει με λεξικό ή στον υπολογιστή και τα διορθώνει και μετά μου τα καθαρογράφει.....Της εξηγώ ότι δεν είναι σωστό....τίποτα.....Όταν έρχεται και γράφει στο φροντιστήριο που είναι μόνη της το γραπτό δεν διαβάζεται... απορώ ....τόσα χρόνια κανείς δεν το έχει πει ξανά στους γονείς;;;; εκτός και αν αντιδρούν όπως και σε μένα..... Τέλος πάντων μετά από πολλά μου λένε πριν να το ψάξουν να της δώσω άλλη μία ευκαιρία να έρθει να γράψει μόνης της χωριστά από τα άλλα παιδιά και αν και εκεί δεν τα πάει καλά να το ψάξουν.....ήρθε λοιπόν το παιδί αλλά πώς την πάτησα!! Του πήρα ένα βιβλίο που είχε για να μην αντιγράψει, ωστόσο έγραφε μόνη της και της έριχνε μια ματιά η γραμματεία. Όταν σε ένα διάλειμμα πήγα να δω πώς τα πάει , τη βρήκα με το κινητό στο χέρι αλλά δεν έδωσα σημασία..... Τελικά πήρα ένα γραπτό με πολλά εκφραστικά και ασυνατξίες, αλλά χωρίς κανένα ορθογραφικό....και προφανώς θα έγραψε με το λεξικό του κινητού και γι' αυτό έκανε και 3 ώρες για μία περίληψη και μία έκθεση 400 λέξεων.


Τι θέμα είναι ξαναγράψαμε διαγώνισμα και την επιτηρούσα κανονικά αυτή τη φορά και έγραψε περίπου 5!!! Γεμάτο ορθογραφικά, ασυνταξίες, αναγραμματισμούς....Κάλεσα τη μητέρα και αντί να μου πει ναι να το δούμε μου είπε ναι καταλαβαίνω...αγχώνεται σας το έχω πει.....


Αποσυνδεδεμένος Faidra_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 11:08:13 πμ »
Τηλεφώνησα στο Κ.Δ.Α.Υ και μου είπαν ότι το παιδί και ο κηδεμόνας πρέπει να πάνε στο σχολείο να κάνουν μία αίτηση, να συμπληρλωσουν και οι καθηγητές ένα ερωτηματολόγιο και στη συνέχεια θα τους το στείουν στο ΚΔΑΥ και θα καλέσουν το παιδί για αξιολόγηση....
Όντως αυτή είναι η διαδικασία; Χρονοβόρο  μου φαίνεται....

Αποσυνδεδεμένος kafi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 11:16:16 πμ »
Τηλεφώνησα στο Κ.Δ.Α.Υ και μου είπαν ότι το παιδί και ο κηδεμόνας πρέπει να πάνε στο σχολείο να κάνουν μία αίτηση, να συμπληρλωσουν και οι καθηγητές ένα ερωτηματολόγιο και στη συνέχεια θα τους το στείουν στο ΚΔΑΥ και θα καλέσουν το παιδί για αξιολόγηση....
Όντως αυτή είναι η διαδικασία; Χρονοβόρο  μου φαίνεται....
Αυτή είναι η διαδικασία και όντως παίρνει χρόνο(και μάλιστα όταν μιλάμε για Γ' Λυκείου, που χρόνος δεν υπάρχει παρα μόνο για προετοιμασία). Οπότε άποψη μου, φρόντισε να μάθεις τι μαθήτρια ήταν τις προηγούμενες χρονιές, μήπως και όντως το παιδί είναι πολύ πιεσμένο και αγχωμένο ;).

Αποσυνδεδεμένος Faidra_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 11:28:26 πμ »
 Kafi το παιδί στο σχολείο είναι στη βάση... πιστεύω ότι όλο και κάποιος καθηγητής θα έχει αναφερει κάτι απλά όπως αντιδρούν σε μένα έτσι θα αντιδρούν και σε αυτόν. Στα μαθήματα της θετικής που ρώτησα τους καθηγητές μου είπαν ότι όπως τη βλέπουν  θα γράψει μόνο το όνομα της...Στο φροντιστήριο γράφει μονίμως 2-3. Δε διαβάζει καθόλου και τα λάθη που κάνει στην έκφραση είναι τρομερά....

Δε θα ήταν κακό από πέρυσι που το λέω να το έχουν ψάξει....δεν είναι κάτι το τόσο τρομερό πια για να το αποφεύγουν...Ίσα ίσα που θα έπρεπε ακόμα και σε αγχος να οφείλεται όλο αυτό να το έχουν κοιτάξει... Τέλος πάντων....

Αποσυνδεδεμένος kafi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 11:35:06 πμ »
Kafi το παιδί στο σχολείο είναι στη βάση... πιστεύω ότι όλο και κάποιος καθηγητής θα έχει αναφερει κάτι απλά όπως αντιδρούν σε μένα έτσι θα αντιδρούν και σε αυτόν. Στα μαθήματα της θετικής που ρώτησα τους καθηγητές μου είπαν ότι όπως τη βλέπουν  θα γράψει μόνο το όνομα της...Στο φροντιστήριο γράφει μονίμως 2-3. Δε διαβάζει καθόλου και τα λάθη που κάνει στην έκφραση είναι τρομερά....

Δε θα ήταν κακό από πέρυσι που το λέω να το έχουν ψάξει....δεν είναι κάτι το τόσο τρομερό πια για να το αποφεύγουν...Ίσα ίσα που θα έπρεπε ακόμα και σε αγχος να οφείλεται όλο αυτό να το έχουν κοιτάξει... Τέλος πάντων....
Πολλές φορές οι γονείς συγχέουν τις μαθησιακές δυσκολίες με νοητικά προβλήματα κάτι που γι'αυτούς είναι ζήτημα ταμπού και αρνούνται να το ψάξουν περισσότερο. Εσύ τώρα από πλευράς σου έδειξες το ενδιαφέρον που χρειαζόταν, έκανες και κινήσεις που άλλοι ίσως δεν θα έμπαιναν στη διαδικασία να τις κάνουν...  ;)

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 04:52:18 μμ »
Kafi το παιδί στο σχολείο είναι στη βάση... πιστεύω ότι όλο και κάποιος καθηγητής θα έχει αναφερει κάτι απλά όπως αντιδρούν σε μένα έτσι θα αντιδρούν και σε αυτόν. Στα μαθήματα της θετικής που ρώτησα τους καθηγητές μου είπαν ότι όπως τη βλέπουν  θα γράψει μόνο το όνομα της...Στο φροντιστήριο γράφει μονίμως 2-3. Δε διαβάζει καθόλου και τα λάθη που κάνει στην έκφραση είναι τρομερά....

Δε θα ήταν κακό από πέρυσι που το λέω να το έχουν ψάξει....δεν είναι κάτι το τόσο τρομερό πια για να το αποφεύγουν...Ίσα ίσα που θα έπρεπε ακόμα και σε αγχος να οφείλεται όλο αυτό να το έχουν κοιτάξει... Τέλος πάντων....
Πολλές φορές οι γονείς συγχέουν τις μαθησιακές δυσκολίες με νοητικά προβλήματα κάτι που γι'αυτούς είναι ζήτημα ταμπού και αρνούνται να το ψάξουν περισσότερο. Εσύ τώρα από πλευράς σου έδειξες το ενδιαφέρον που χρειαζόταν, έκανες και κινήσεις που άλλοι ίσως δεν θα έμπαιναν στη διαδικασία να τις κάνουν...  ;)

Συμφωνώ απόλυτα!Πρέπει κάθε φορά να πείθουμε τους γονείς ότι δυσλεξία δε σημαίνει νοητική καθυστέρηση.
Οι περισσότεροι γονείς που έχουν αυτή την εικόνα αρνούνται πεισματικά να πάνε τα παιδια τους στο ΚΔΑΥ για να πάρουν χαρτί δυσλεξίας!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος συννεφούλα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Γυναίκα
  • φωτο: σύννεφα στο Βόσπορο
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 15, 2011, 05:51:14 μμ »
10χρονος Σλοβένος με δυσλεξία γράφει βιβλίο για τους συμμαθητές του!


Ένας 10χρονος Σλοβένος με δυσλεξία συνέγραψε ένα βιβλίο που απευθύνεται στους συμμαθητές του με την ειδική μαθησιακή δυσκολία, που ονομάζεται δυσλεξία. Ο  Χένρικ Ρίκο Ζούπαν με τη σημαντική βοήθεια της μητέρας του, καθώς και του φίλου Γιάντραν Χόχνιετς, που ανέλαβε την εικονογράφηση του βιβλίου, δημιούργησε το ειδικά προσαρμοσμένο στις αναγνωστικές απαιτήσεις των μαθητών με δυσλεξία βιβλίο με τίτλο: «Πως σχηματίστηκε η λίμνη Μπλέντ».

Το διαφορετικό αυτού του βιβλίου είναι το γεγονός ότι τόσο η σελιδοποίηση, όσο και ο σχεδιασμός έγιναν με σκοπό την εύκολη ανάγνωση και κατανόηση των γραμμάτων από τα παιδιά με δυσλεξία. Η μητέρα του Ζούπαν, Μίρα ανέφερε χαρακτηριστικά ότι τα άτομα με δυσλεξία έχουν δυσκολία να διαβάζουν μαύρα γράμματα σε άσπρο φόντο και σε γυαλιστερό χαρτί. Η κ. Ζούπαν βοήθησε το γιο της στην προσπάθειά του να βρει ποιος συνδυασμός χρωμάτων βελτιώνει την ικανότητά του στην ανάγνωση. Συγκεκριμένα, η φιλοσοφία του βιβλίου είναι ότι η επαρκής προετοιμασία και η περιποιημένη εμφάνιση των κειμένων βοηθάει στην μείωση των προβλημάτων κατά την αντίληψη των γραμμάτων, συλλαβών και γενικών των μηνυμάτων.  Έτσι λοιπόν χρησιμοποίησαν πράσινα γράμματα σε κόκκινο και πορτοκαλί χρώμα (με τα γράμματα d και b, τα οποία συγχέονται περισσότερο στους δυσλεκτικούς,  έντονα τονισμένα ), την διακριτική αντίθεση μεταξύ των χαρακτήρων και του φόντου (π.χ το η λίμνη δεν λάμπει και η αντίθεση δεν είναι αρκετά έντονη στο μάτι) και  τα μεγάλα διαστήματα μεταξύ των γραμμών.

Ο 10χρόνος μαζί με τη μητέρα του συναντήθηκε με τον Υπουργό Παιδείας της Σλοβενίας κ. Luksic, ο οποίος τον συνεχάρη για την «πραγματικά καταπληκτική ιστορία του βιβλίου του και τις υπέροχες εικόνες». Ο μικρός δήλωσε ότι: «Χαίρομαι που τα παιδιά με παρόμοια προβλήματα, μπορούν επιτέλους να διαβάσουν ένα βιβλίο προσαρμοσμένο στις ανάγκες τους».

Πρέπει να σημειώσουμε ότι και στη Σλοβενία σχετικά με τη δυσλεξία εντοπίζετε το μεγαλύτερο πρόβλημα στη 2βάθμια εκπαίδευση και ειδικά στα επαγγελματικά και τεχνικά σχολεία, καθώς και στην έλλειψη ειδικευμένων ατόμων με επαρκή γνώση και συνειδητοποίηση του φαινομένου. Το μόνο που μπορούμε να ελπίζουμε είναι να μην είναι πολύ μακριά  ο καιρός της επίγνωσης όλων των χωρών σχετικά με τη δυσλεξία… 

( πηγές: http://www.emka.si/kako-je-nastalo-blejsko-jezero/PR/124857 και http://zurnal.org/slovenija/10-letnik-s-knjigo-za-dislektike-197214/clanek και http://www.newscode.gr/kosmos/story/biblio-gia-paidia-me-dyslexia-egrapse-ena-10chrono-dyslektiko-agori)


http://hamomilaki.blogspot.com/2011/01/slovenian-dyslexia-writes-book-about.html
H ομορφιά θα σώσει τον κόσμο, Φ.Ντοστογιέφσκι

"Καθένας μας κρύβει μέσα του μιαν αναπάντεχη άνοιξη" Α.Κ.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 07:47:48 μμ »
παιδια στο Michigan Lower τι γινετε? υπαρχει προφορικη εξεταση για ατομα με δυσλεξια? εχω παιδια Α γυμνασιου που εχει χαρτι απο το ΚΕΕΔΥ για δυσλεξια και διασπαση προσοχης....

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία αγγλικών - Δυσλεξία
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 08:22:23 μμ »
συνάδελφοι, αν και δεν ειμαι αγγλικων, βρηκα αυτό το σεμινάριο, είναι από το κεκ του πανεπιστημιου Θεσσαλίας και είναι εξ ολοκλήρου εξ αποστασεως


http://www.kek.uth.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=97:2011-11-21-11-03-45&catid=37:2010-09-21-16-07-41&Itemid=30

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 528
Σύνολο: 529

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.