*

Αποστολέας Θέμα: Σε πόσα σχολεία μπορούν να μας στείλουν ;  (Αναγνώστηκε 2636 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος petzi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σε πόσα σχολεία μπορούν να μας στείλουν ;
« στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 10:09:46 μμ »
Σε πόσα σχολεία μπορούν να μας στείλουν για συμπλήρωση ωραρίου ? Εγώ είμαι σε 4  :-\ !! Υπάρχει πουθενά εγκύκλιος που να το διευκρινίζει ? Πολλοί συνάδελφοι και Διευθυντές μου λένε να αρνηθώ γιατί είναι παράνομο το πάνω από 3 σχολεία . Ξέρει κανείς τίποτε στα σίγουρα ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σε πόσα σχολεία μπορούν να μας στείλουν ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:38:12 »

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Σε πόσα σχολεία μπορούν να μας στείλουν ;
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 10:15:53 μμ »
Πραγματι,μεχρι 3 σχολεια ειναι το νομιμο και απαλασεσαι απο εφημεριες φυσικα...Δεν διαμαρτυρηθηκες γι αυτο?
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σε πόσα σχολεία μπορούν να μας στείλουν ;
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 10:31:50 μμ »
Έχω ρωτησει σχετικά και σε άλλο θέμα, αλλά είμαι 100% σίγουρος ότι συνάδελφοι ΠΕ05 και ΠΕ06 διδάσκουν σε γυμνάσιο + 4 δημοτικά την ίδια εβδομάδα.
Έχω ακούσει και ΠΕ20 (μόνιμος υπεράριθμος) με 5 ολοήμερα!

Αποσυνδεδεμένος petzi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σε πόσα σχολεία μπορούν να μας στείλουν ;
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 01:45:19 μμ »
και εγώ ΠΕ19 είμαι . Διαμαρτυρήθηκα στο γραφείο , το ίδιο και οι διευθυντές αλλά μου είπαν ότι επειδή συστεγάζονται  2 σχολεία  , το θεωρούν 1 , και δεν γίνεται τίποτα , πρέπει να πάω . Θα πάω βέβαια αλλά θέλω να ξέρω αν είναι νόμιμο .
Οπότε να βγάλω και τις εφημερίες που μου έχουν βάλει  >:(.   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σε πόσα σχολεία μπορούν να μας στείλουν ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:38:12 »

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σε πόσα σχολεία μπορούν να μας στείλουν ;
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 02:49:18 μμ »
Αυτήν την περίφημη εγκύκλιο την έχει κανένας;;;;

Αποσυνδεδεμένος slou2001

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σε πόσα σχολεία μπορούν να μας στείλουν ;
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 05:39:44 μμ »
Για ΠΕ05 και ΠΕ07 να μην ξεχνούν οι συνάδελφοι την εξής εγκύκλιο !!!

Παράθεση
Γ2 /90024/9-9-2005

Σχετικά ΅ε τη διδασκαλία της δεύτερης ξένης γλώσσας στο Γυ΅νάσιο και στο Ενιαίο Λύκειο (ως ΅άθη΅α Γενικής Παιδείας) σας επιση΅αίνου΅ε την εφαρ΅ογή των Γ2/4637/4-9-01 και Γ2/4634/4-9-01 εγκυκλίων.

Αν στα σχολεία που ανήκουν στην ίδια ∆ιεύθυνση ή Γραφείο ∆/θ΅ιας Εκπ/σης υπάρχει επαρκής αριθ΅ός εκπαιδευτικών κλάδων ΠΕ5 και ΠΕ7, επιτρέπεται ΅ε τη σύ΅φωνη γνώ΅η του ∆ιευθυντή της ∆ιεύθυνσης ή του Προϊστα΅ένου Γραφείου η δη΅ιουργία τ΅η΅άτων παράλληλης διδασκαλίας ΅ε αριθ΅ό ΅ικρότερο από τον προβλεπό΅ενο στις παραπάνω εγκυκλίους.

Οι εκπαιδευτικοί των κλάδων ΠΕ5 και ΠΕ7 ΅πορούν να συ΅πληρώνουν το υποχρεωτικό τους ωράριο ΅ε την ανάληψη σχολικών δραστηριοτήτων ή ΅ε τη διδασκαλία στο πρόγρα΅΅α ενισχυτικής διδασκαλίας.

Οι ∆ιευθυντές των ∆ιευθύνσεων και οι Προϊστά΅ενοι των Γραφείων ∆/θ΅ιας Εκπ/σης να ΅ερι΅νήσουν, ώστε οι εκπαιδευτικοί των παραπάνω κλάδων να συ΅πληρώνουν το ωράριό τους το πολύ σε δύο σχολικές ΅ονάδες.

Αποσυνδεδεμένος Nikandros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Σε πόσα σχολεία μπορούν να μας στείλουν ;
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 07:33:25 μμ »
Δηλαδή, βρε παιδιά, αν είσαι σε 3 σχολεία δεν κάνεις εφημερία σε κανένα; Γιατί εμένα μου είπαν ότι κάνεις σε αυτό που έχεις επισήμως τοποθετηθεί!!

Αποσυνδεδεμένος AlexandeR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Σε πόσα σχολεία μπορούν να μας στείλουν ;
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 06:50:39 μμ »
Εφημερία κάνεις εάν είσαι τοποθετημένος σε 3 σχολεία, αρκεί να συστεγάζονται τα 2 από αυτά -στην περίπτωση αυτή, θεωρείται ότι τοποθετήθηκες "μόνο" σε 2 σχολεία. Φυσικά, θεωρώ απαράδεκτο το γεγονός να υπάρχουν συνάδελφοι σε 3-4 ή και 5 σχολεία όπως προαναφέρθηκε.
Another Brick In The Wall

Αποσυνδεδεμένος chrys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σε πόσα σχολεία μπορούν να μας στείλουν ;
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 06:59:14 μμ »
Καλησπέρα,εγω παντως παω σε 5 σχολεια και κανω εφημερια σε αυτο που ειμαι τοποθετημενη.Οσον αφορα τους νομους,δεν λεει πουθενα οτι ειναι παρανομο να πηγαινεις σε πολλα σχολεια,αλλα οτι καλο ειναι να μην πηγαινει ο εκπαιδευτικος σε παραπανω απο 3 σχολεια.Οπως καταλαβαινεις δεν βρισκεις ακρη με τα παραθυρακια τους.μπορεις ομως να παρεις καποιο προγραμμα ,μεχρι δυο δικαιουσαι,και να συμπληρωσεις ετσι ωραριο.Τωρα για τις εφημεριες υπαρχει διαταγμα που μας απαλασσει απο ολα τα σχολεια.Εγω παντως δεν τη γλιτωσα ,κανω εφημερια μονο στο σχολειο της οργανικης μου.Παντως μην δεχτεις να κανεις στα υπολοιπα,γιατι στο τελος θα καταληξεις να κανεις 5 εφημεριες.
Το διαταγμα μπορεις να το βρεις στην διευθυνση της διδε φθιωτιδας νομιζω.Ελπιζω να βοηθησα. ;)

Αποσυνδεδεμένος stasi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Σε πόσα σχολεία μπορούν να μας στείλουν ;
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 21, 2008, 11:12:38 μμ »
Παιδιά, αν έχεις 3 σχολεία ΔΕΝ κάνεις εφημερία ούτε σε αυτό που είσαι οργανικά τοποθετημένος,

εκτός και αν θέλει κανείς οπωσδήποτε.
Δεν πειράζει με τα χρόνια τα δέντρα θα ξαναγίνουν ..... βίλες!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Σε πόσα σχολεία μπορούν να μας στείλουν ;
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 12:44:30 μμ »
Καλησπέρα,εγω παντως παω σε 5 σχολεια και κανω εφημερια σε αυτο που ειμαι τοποθετημενη.Οσον αφορα τους νομους,δεν λεει πουθενα οτι ειναι παρανομο να πηγαινεις σε πολλα σχολεια,αλλα οτι καλο ειναι να μην πηγαινει ο εκπαιδευτικος σε παραπανω απο 3 σχολεια.Οπως καταλαβαινεις δεν βρισκεις ακρη με τα παραθυρακια τους.μπορεις ομως να παρεις καποιο προγραμμα ,μεχρι δυο δικαιουσαι,και να συμπληρωσεις ετσι ωραριο.Τωρα για τις εφημεριες υπαρχει διαταγμα που μας απαλασσει απο ολα τα σχολεια.Εγω παντως δεν τη γλιτωσα ,κανω εφημερια μονο στο σχολειο της οργανικης μου.Παντως μην δεχτεις να κανεις στα υπολοιπα,γιατι στο τελος θα καταληξεις να κανεις 5 εφημεριες.
Το διαταγμα μπορεις να το βρεις στην διευθυνση της διδε φθιωτιδας νομιζω.Ελπιζω να βοηθησα. ;)

Παράθεση
Σύμφωνα με  το ΠΔ 201/1998, ’ρθρο 13, παράγραφος 2 , εδάφια στ και ζ που παρατίθενται, οι εκπ/κοί που συμπληρώνουν το ωράριό τους σε δύο σχολεία κάνουν εφημερία μόνο στο ένα, σ' αυτό που είναι οργανικά τοποθετημένοι. Καθήκοντα εφημερίας δεν ανατίθενται σε εκπ/κούς που διδάσκουν σε τρία και περισσότερα σχολεία, όταν τουλάχιστο το ένα από αυτά λειτουργεί σε χωριστό κτίριο.
http://www.dlv.gr/antw.htm

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Σε πόσα σχολεία μπορούν να μας στείλουν ;
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 01:51:21 μμ »
Τωρα για τις εφημεριες υπαρχει διαταγμα που μας απαλασσει απο ολα τα σχολεια.Εγω παντως δεν τη γλιτωσα.

Ναι βρε chrys, μη μας πιάνουν και κορόιδο...Δε φτάνει που κάνεις τον Τιραμόλα να προλάβεις τις μετακινήσεις, θα κάνεις & εφημερία γιατί οι υπόλοιποι γκρινιάζουν?? Αν επιμείνεις δε νομίζω να μη σε απαλλάξουν.

Αποσυνδεδεμένος chrys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σε πόσα σχολεία μπορούν να μας στείλουν ;
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 06:13:32 μμ »
το θεμα δεν ειναι αν με πιανουν κοροιδο,ειναι απλα οτι θελω την ησυχια μου,να ασχολουμαι με το μαθημα και τα παιδια και οχι με ομηρικους καυγαδες με τους διευθυντες.Περσι περασα δυσκολα με εναν...Ναι ,η αληθεια ειναι οτι ο νομος λεει οτι δεν κανουμε εφημερια,το ιδιο ομως ισχυει και τους τριτεκνους μου ειπαν αλλα δεν το τηρει κανεις.Οποτε στο τελος ολοι βρισκουν ενα λογο να μην κανουν εφημερια.μπορει να ειναι λαθος να μην μιλας,αλλα στον κλαδο δεν υπαρχει και αλληλεγγυη,οποτε καμια φορα αναγκαζεσαι να κανεις και το κοροιδο

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Σε πόσα σχολεία μπορούν να μας στείλουν ;
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 06:46:02 μμ »
Δε νομίζω ότι οιι τρίτεκνοι απαλλάσσονται από εφημερίες...Μόνο οι πολύτεκνοι.
...στη θάλασσα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159832
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 356
Σύνολο: 368

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.